• مشاوره و اخبار آزمون دکتری 98 - 99 و دکتری بدون کنکور استعداد درخشان

 •   مدرسان شریف

  دانشگاهها حق برگزاری کنکور دکتری ندارند

  مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی با بیان اینکه دانشگاه‌ها حق تبلیغ و برگزاری آزمون مجزا برای پذیرش دانشجوی دکترا را ندارند گفت: این موضوع طی اطلاعیه ای از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاهها ابلاغ می شود.

  ابوالفضل حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزیر علوم تأکید کرده است که دانشگاهها برای پذیرش دانشجوی دکتری آزمون کتبی نگیرند و تنها بر اساس سوابق اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری کنند.

  وی اظهار داشت: معاونت آموزشی وزارت علوم روز آینده این موضوع را اعلام کند که دانشگاهها نمی توانند برای پذیرش دانشجوی دکتری آزمون کتبی برگزار کنند.

  مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی افزود: در واقع این همان موضوعی است که خبرگزاری مهر در خصوص برگزاری آزمون کتبی دکتری در برخی دانشگاهها پیگری می کرد.

  به گزارش مهر، آیین نامه ای که مبنای عمل پذیرش دانشجوی دکتری قرار گرفته تصریح می کند که پذیرش دانشجوی دکتری برای سال تحصیلی 91-90 از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش خواهد بود. داوطلبان در صورت به دست آوردن حد نصاب نمره قبولی در آزمون سازمان سنجش، به صورت سه برابر ظرفیت به دانشگاهها معرفی می شوند و در این مرحله که پذیرش نهایی از سوی دانشگاهها انجام می شود، دانشگاهها می توانند نسبت به انتخاب دانشجو اقدام کنند.

  بر این اساس چندی پیش با پیگیریهای خبرگزاری مهر در خصوص نحوه پذیرش نهایی داوطلب دکتری توسط دانشگاههای مجری، برخی دانشگاهها اعلام کرده بودند که علیرغم وجود آزمون سراسری دکتری در تلاش برای برگزاری آزمون مجدد برای پذیرش نهایی دانشجوی دکتری هستند.

  این موضوع نگرانیها و سردرگمی هایی را برای داوطلبان به وجود آورد اما بالاخره در نشستی که روسای 29 دانشگاه با وزیر علوم داشتند، از سوی وزیر علوم اعلام شد که برگزاری آزمون کتبی توسط دانشگاهها مجاز نیست.

  البته همچنان دانشگاههایی مانند دانشگاه تهران نسبت به برگزاری آزمون کتبی دکتری اصرار می کنند به طوریکه تا کنون نسبت به حذف اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری در سال تحصیلی آینده از طریق آزمون کتبی نیز اقدام نکرده است.

  مطالب مرتبط

  وزیر علوم: شاغل بودن 90 درصد فارغ التحصیلان دکتری... وزیر علوم گفت: حدود ۹۰ درصد از فارغ‌ التحصیلان مقطع دکتری شاغل هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۱۱۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور...
  تدوین و ابلاغ طرح جامع دوره‌ دکتری تا دو ماه آینده... معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین و ابلاغ طرح جامع دوره‌ دکتری تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در قالب این طرح شرایط عمومی توسعه دوره‌های دکتری باز تعری...
  حل مشکل ارز دانشجویان دکتری برای فرصت مطالعاتی... وزیر علوم گفت: مشکل ارز دانشجویانی که برای فرصت مطالعاتی دکتری اعزام می شوند حل شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، منصور غلامی امروز در حاشیه بر...
  جذب تنها 20 درصد از فارغ التحصیلان دوره دکتری به عنوان هیأت علمی... معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: تنها 20 درصد از فارغ‌ التحصیلان دوره دکتری می‌ توانند در محیط‌ های دانشگاهی جذب هیأت علمی شوند. ...
  انتشار اطلاعیه دانشگاه تهران در خصوص وام زمستان 97 دکتری... معاونت دانشجویی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ ای مهلت ثبت‌ نام وام زمستان 1397 ویژه دانشجویان دکتری تخصصی روزانه را اعلام کرد. به گزارش پی اچ دی تست، بر ...
  کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
  avatar