مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تفاوت دکتری پژوهش محور با دکتری عادی

دوره هاي دکتري پژوهش محور 10 تفاوت نسبت به دوره هاي عادي دارند.

حمد مهدي نژاد نوري، معاون پژوهشي وزير علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اساس کار دوره هاي پژوهش محور که هم اکنون تنها در مقطع دکتري صورت مي گيرد حل مسئله موجود در کشور است اين نيازها مي تواند مربوط به حال، آينده نزديک يا آينده دور باشد.

وي به هزينه دوره هاي پژوهش محور و دوره هاي عادي اشاره کرد و گفت: در دوره هاي پژوهش محور دانشجو (صاحب مسئله) خودش بايد هزينه دوره را بپردازد، چنانچه در دوره هاي عادي اينطور نيست.

مهدي نژاد تصريح کرد: همچنين دوره پژوهش محور به صورت مسئله يعني همان پژوهش آغاز مي شود و پروژه متناسب با آن تعيين و بررسي و مطالعه مي شود اما در دوره هاي آموزشي اينطور نيست.

وي به تعداد واحدهاي درسي در دوره هاي پژوهش محور و دوره هاي آموزشي عادي اشاره  کرد و گفت: تعداد واحدهاي درسي در دوره پژوهش محور و دوره هاي عادي نيز متفاوت است، چنانچه دوره پژوهش محور در مقطع دکتري 8 واحد داشته اما دوره هاي عادي 24 واحد دارند همچنين در پايان دوره پژوهش محور دانشجو به دفاع از پروژه مي پردازند ولي در دوره هاي عادي امتحان جامع ملاک ارزيابي است.

مهدي نژاد نوري در ادامه گفت: همچنين در دوره پژوهش محور دانشجو به عنوان همکار تحقيقاتي محسوب شده و حق تحقيق دريافت مي کند چنانچه در دوره آموزشي دانشجو بعد از انتخاب حق التدريس دريافت مي کند.

وي افزود: تعداد مقالات در دوره پژوهش محور بيشتر از دوره آموزشي عادي است.

مهدي نژاد تصريح کرد: در دوره هاي عادي يک استاد چند دانشجو دارد اما در دوره پژوهش محور چند دانشجو ظرفيت حل يک مسئله را دارند و همين امر موجب افزايش تعداد دانشجويان دکتري در پژوهش محور شده است.

وي اظهار داشت: در دوره پژوهش محور دانشجو با توجه به تحقيقات و پژوهش هاي خود درصد ارتقا مهارت و مهم بيشتر است.

مهدي نژاد به مدرک اين دوره پژوهش محور و دوره هاي عادي اشاره کرد و گفت: هيچ تفاوتي بين مدرک دوره هاي پژوهش محور و دوره هاي عادي وجود ندارد.

وي خاطر نشان کرد: قرار است وزارت علوم نسخه اول دوره پژوهش محور در مقطع کارشناسي ارشد را در مهر ماه بررسي و به معاونت رياست جمهوري ارسال کند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مقدم گفت:

  سلام خسته نباشید. میخواستم بپرسم که برای شرکت در دکترای آموزش محور هم باید سابقه ی تدریس داشته باشیم؟

 2. امین گفت:

  سلام. آیا در هر جفتش دانشجو باید رساله بدهد؟

 3. فاطمی گفت:

  سلام.خسته نباشیدتشکرمیکنم ازاطلاعات خوبتون.
  خواستم بدونم کسانیکه مدرک دکتری پژوهش محور داشته باشن میتونن عضو هیئات علمی دانشگاه بشن ویا اصلا میتونن دانشگاهها تدریس کنن؟

  • دکتر محمدی گفت:

   طبق مصوبه وزارت علوم فارغ التحصیلان دکتری پژوهش محور فقط در مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده ها قادر به فعالیت میباشند و قادر نیستند در مراکز دانشگاهی مشغول به کار شوند

   • میلاد-مواد گفت:

    طبق مصوبه وزارت علوم هیچ تفاوتی بین این دو دوره وجود ندارد و هر دو از فرصت های شغلی اعم از هیئت علمی شدن در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی یکسانی برخوردار می باشند.

 4. صابرین گفت:

  با سلام و خسته نباشید؟
  ممکن بفرمایید هزینه ای که قرار دانشجو تقبل کنن چی هستش؟ آخه نوشتین که 50 درصد دانشگاه و 50 درصد طرح استادان…این سوال رو لطفآ جواب بدید متشکرم؟

 5. محمدیارلو گفت:

  با سلام و احترام
  با تشکر از لطف. سپاسگذارم.

 6. باعرض سلام و ادب و احترام .ضمن تشکر از وب سایت حاضر تقاضا دارد در صورت امکان شرایط و جزئیات پذیرش پژوهش محور و میزان شهریه ها و هزینه ها و دانشگاههای دارای مجوز را نیز اطلاع رسانی نمایید .با تشکر