مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  نگاره

شرح اختلاف دانشگاه‌ تهران با وزارت‌ علوم درباره ظرفیت دکتری

معاون آموزشی دانشگاه تهران با تشریح نحوه پر شدن ظرفیتهای خالی دکتری این دانشگاه، گفت: از آنجا که معرفی شدگان دکتری برای مصاحبه کیفیت علمی لازم را نداشتند، ظرفیتهای خالی دکتری دانشگاه تهران از طرق دیگری پر شد.

دکتر مهدی قمصری در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: حال که وزن آزمون دکتری مساوی شده پس لازم است آزمونی تخصصی تر از سال گذشته برگزار شود بدین معناکه تعداد مواد آزمونی هم باید افزایش یابد.

وی با طرح این سوال که چرا در هر سال وزن آزمون دکتری تغییر می یابد، ادامه داد: اعمال یک روش در آزمون دکتری باید دو تا سه سال انجام می شد تا نتایج آن را می دیدیم بعد اگر لازم بود تغییراتی در وزن صورت می گرفت، اما سال قبل این وزن 70-30 بود و امسال 50-50 شده است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران یکی دیگر از انتقادات وارده به آزمون دکتری را مواد آزمونی اعلام کرد و گفت: مواد آزمونی همیشه یکی از موارد مورد اختلاف گروهها در دانشگاهها است و مواد آزمونی از دروس اصلی نیست که این یک اشکال است و بیشتر گروه های آموزشی این اشکال را وارد کرده اند.

قمصری در ادامه به یک اشکال دیگر کنکور دکتری نیز اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران به سازمان سنجش 1088 ظرفیت برای دکتری سال تحصیلی جاری اعلام کرد در حالیکه سنجش تنها 859 نفر را معرفی کرد که همانند سال گذشته این رقم حد نصاب ظرفیتهای دانشگاه تهران نبود، حال این عده از داوطلبان به دانشگاههای دیگر هم معرفی می شدند و اگر نوبت دوم دانشگاه تهران و نوبت روزانه دانشگاه دیگری را پذیرش می شدند طبیعتاً دانشگاه تهران را انتخاب نمی کردند و بدین ترتیب صندلیهای دکتری ما خالی می ماند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پس از برگزاری کنکور داوطلبانی که به دانشگاه تهران معرفی شدند کیفیت علمی لازم را نداشتند و از سوی دیگر ظرفیتها خالی مانده بود که این خلاء را با روشهایی که وزارت علوم مثل تبدیل خارج به داخل، پذیرش مربیان، عده ای از دانشجویان خارجی، برخی دانشجویان جانباز و روشندل همچنین استعدادهای درخشان پر کردیم در حالیکه این 1088 نفری که برای ظرفیت دانشگاه تهران اعلام شد حق داوطلبان شرکت کننده در آزمون نیمه متمرکز دکتری بود.

قمصری افزود: به وزارت علوم اعلام کردیم همزمان با انجام مصاحبه از داوطلبان دکتری در دانشگاه تهران هر تعداد داوطلبی را از میان مواردی که ذکر شد تا 31 مردادماه به این دانشگاه معرفی کنند که در واقع با داوطلبان دکتری مقایسه شوند و در نهایت اسامی به سازمان اعلام شود، اما تا تاریخ اعلام شده این اسامی اعلام نشد که ما هم قصد داشتیم از پذیرش این دانشجویان خودداری کنیم و این موضوع هم قدری مورد اختلاف دانشگاه تهران و وزارت علوم شد.

وی افزود: این موارد را برای اصلاح به وزارت علوم اعلام کردیم.

معاون آموزشی دانشگاه تهران به ارائه آماری در خصوص ظرفیتهای این دانشگاه برای جذب دانشجویان دکتری در سال تحصیلی جاری اشاره کرد.

تعداد داوطلبان و پذیرفته شدگان روزانه نوبت دوم جمع کل
اعلام ظرفیت از سوی دانشگاه به سازمان سنجش 714 374 1088
تعداد دعوت شدگان به مصاحبه توسط سنجش 658 274 932
تعداد ثبت نام شدگان قطعی از طریق ازمون تا 15 آبان ماه 624 235 859

وی تعداد کل ثبت نام کنندگان مقطع دکتری دانشگاه تهران در سال تحصیلی جاری را 1150 نفر اعلام کرد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست