مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  نگاره

تهدید دانشگاه شریف به دستکاری نمرات مصاحبه دکتری

رئیس دانشگاه صنعتی شریف : خودمان در دانشگاه وزن مصاحبه دکتری را بالا و پایین می‌بریم.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: نباید نگران وزن کتبی آزمون دکتری بود و حساسیت نشان داد چون ما در دانشگاهها و در مرحله مصاحبه آنقدر دستمان باز است که می توانیم وزن را بالا و پایین ببریم تا هر داوطلبی پذیرش نشود.

رضا روستا آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اختلاف دانشگاهها با وزارت علوم درباره آزمون دکتری و اعمال نظر بر سر پذیرش دانشجو در این مقطع، اظهار داشت: آزمون دکتری در سال نخست تنها با برگزاری دروسی مثل زبان و ریاضی کلید خورد اما در سال دوم برگزاری، به این آزمون دروس اختصاصی هم افزوده شد.

وی گفت: موضوع وزن مصاحبه در آزمون دکتری محل اختلاف میان وزارت علوم و دانشگاهها شده است.

وی درباره این اختلاف نظر با تاکید بر اینکه وزارت علوم بر این باور است که چون هزینه دانشجوی دکتری روزانه را پرداخت می کند و دانشجو دکتری رایگان ثبت نام می شود و از سوی دیگر توسط دولت گرنت دریافت می کند پس این وزارتخانه می تواند در پذیرش دانشجوی دکتری دخالتی داشته باشد، خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر این گونه نیست و دانشجویان از صنعت گرنت می گیرند و برای تحصیل در مقطع دکتری شهریه پرداخت می کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف درباره نظر دانشگاهها در خصوص نحوه برگزاری آزمون دکتری، گفت: نظر دانشگاهها این است که یک آزمون غربالگری عمومی برگزار شود اما دست دانشگاه در مصاحبه باز باشد تا خودش برای سنجش داوطلبان تصمیم بگیرد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر به تخصصی کردن آزمون هم اعتراض شده است. چرا باید تنها به یک سری دروس تخصصی در آزمون اهمیت داده شود در حالیکه از نظر دانشگاهها تمام دروس تخصصی مهم هستند.

روستا آزاد در خصوص آینده حل و فصل شدن این اختلاف نظرها و اعمال آن در آزمون دکتری 92، اظهار داشت: آزمون دکتری 92 پیش بینی می شود مانند سال گذشته برگزار شود البته باید تغییر دولت و وزیر را هم در سال آینده مد نظر داشت و منتظر ماند و دید که با وزیر جدید در این آزمون تغییراتی ایجاد می شود یا نه.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره تغییرات احتمالی در وزن آزمون کتبی دکتری برای سال 92 تصریح کرد: نباید نگران وزن کتبی آزمون دکتری بود و حساسیت نشان داد چون ما در دانشگاهها و در مرحله مصاحبه آنقدر دستمان باز است که می توانیم وزن را بالا و پایین ببریم تا هر داوطلبی پذیرش نشود.

 

در صورتی که می خواهید نظرتان در این خصوص نیاز به تأیید نداشته باشد از این بخش استفاده نمایید.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست