مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  نگاره

41 درصد قبول شدگان دکتری 91 در دانشگاه‌های خود قبول شده‌اند

رییس سازمان سنجش سنجش آموزش کشور، گفت: در سال جاری، 41 درصد داوطلبان قبول شده در دوره دکتری، در دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی ارشد خود قبول شده‌اند.

به گزارش ایسنا، ابراهیم خدایی در چهارمین نشست روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، با بیان اینکه تخصصی شدن این آزمون سبب افزایش میزان پذیرفته‌شدگان دکتری در دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد شده است، تصریح کرد: در سال 90، 33 درصد داوطلبان مقطع دکتری را در دانشگاه محل تحصیل کارشناسی ارشد خود ادامه دادند، در حالی که در سال 91 این میزان به 41 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به تخصصی‌تر شدن رشته‌های دوره دکتری 92، تصریح کرد: در سال 90 تعداد رشته‌های دوره دکتری 108 رشته بود که در سال 92 این تعداد به 285 رشته افزایش یافته است.

خدایی همچنین با اشاره به محورهایی که در آزمون دکتری سال 92 در نظر گرفته شده است، گفت: مواردی از قبیل زمان فارغ‌التحصیلی دانشجو و میزان معدل در نظر گرفته خواهد شد.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه در سال جاری 83 درصد داوطلبان کمتر از چهار سال از فارغ‌التحصیلیشان می‌گذرد، اظهار کرد: این رقم در سال گذشته 74 درصد بوده است، همچنین معدل ورودی داوطلبان مقطع دکتری نیز در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط 17.20 و در مقطع کارشناسی 15.71 بوده است که نسبت به سال 91، یک دهم درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در دانشگاه تهران 45 درصد پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیل همین دانشگاه هستند که این میزان در دانشگاه صنعتی شریف 75 درصد و در دانشگاه امیرکبیر 40 درصد است که این شاخص‌ها نشان از افزایش کیفیت ورودی‌های مقطع دکتری دارد.

رییس سازمان سنجش ، گفت:در حال حاضر حدود هفت هزار نفر معدل بالای 19.85 داریم.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست