مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

جزییات شیوه‌نامه مصاحبه آزمون دکتری 92

رییس سازمان سنجش از ابلاغ شیوه‌نامه پیشنهادی مصاحبه آزمون دکتری به دانشگاه‌های سراسر کشور خبر داد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به جزییات شیوه‌نامه پیشنهادی برای مصاحبه آزمون دکتری 92، گفت: این شیوه‌نامه به منظور ایجاد وحدت رویه و هماهنگی میان دانشگاه‌ها و ایجاد رقابتی یکسان و رعایت عدالت آموزشی طی فرآیند مصاحبه ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه این شیوه‌نامه پیشنهادی با چند محور به دانشگاه‌ها فقط پیشنهاد شده است، اظهارکرد: بر این اساس اطلاع‌رسانی به داوطلبان، یکی از محورهای این شیوه‌نامه است که بر اساس آن شماره تماس و مشخصات داوطلب در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده شده است، تا در صورت هرگونه تغییر در زمانبندی برگزاری مصاحبه، بتوانند به داوطلبان اطلاع‌رسانی کنند.

رییس سازمان سنجش با تاکید بر شفاف‌سازی در روند مصاحبه آزمون دکتری، خاطرنشان کرد: باید در انجام مصاحبه از اعضای هیات علمی گروه‌های آموزشی دانشگاه مربوطه استفاده شود.

خدایی با بیان اینکه بر اساس این شیوه پیشنهادی، برای داوطلبان پرونده‌ای طی فرآیند مصاحبه تشکیل می‌شود، اظهارکرد: در پرونده داوطلب تمام فرآیند مصاحبه ثبت می‌شود تا در صورت بروز مشکل، مستندات لازم برای پاسخگویی وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در این شیوه‌نامه به فراهم کردن شرایط یکسان و مشابه اشاره شده است، اظهار کرد: باید بر اساس آن دانشگاه‌های پذیرنده دانشجوی دکتری در زمان مصاحبه محیطی به دور از اضطراب و دوستانه برای داوطلبان فراهم کند تا داوطلب بتواند قابلیت‌های خود را به دور از استرس بروز دهد.

رییس سازمان سنجش با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید از هر گونه سوء‌گیری در زمان مصاحبه خودداری کنند، خاطرنشان کرد: کارکنان دانشگاه و اعضای هیات علمی باید با داوطلبان با احترام برخورد کنند.

خدایی با اشاره به ارسال فرم پیشنهادی امتیازدهی مراحل مصاحبه به دانشگاه‌ها، گفت: فرم پیشنهادی به دانشگاه‌ها ارسال شده است که دانشگاه‌ها از طریق پورتال، آن فرم را دریافت کرده‌اند، البته این فرم به صورت پیشنهادی است و دانشگاه‌ها در غیر این صورت می‌توانند از فرم امتیازدهی خود استفاده کنند.

وی با اشاره به نحوه برگزاری آزمون مصاحبه، گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند در این مرحله به صورت مصاحبه علمی، سوالات شفاهی یا سوابق پژوهشی و علمی داوطلبان را بسنجند.

رییس سازمان سنجش در پایان خاطرنشان کرد: هیچ دانشگاهی نمی‌تواند برای سنجش داوطلبان در مرحله مصاحبه و معرفی آنها به سازمان سنجش حدنصاب را اعلام کنند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. دنا گفت:

   سلامرخدمت پیام خان
  اگه تعداد پذیرش رشته ای ۴نفر روزانه و۲ نفر شبانه باشه و گفته شده من نفر سوم اعلام شدم. احتمال قبولی من تو شبانه با قرارگیری در جایگاه سوم چقدره، با توجه به اینکه من رتبمم ۱۶۰ شده و تهران دانشگاه ارشدم بوده، و تهران اولویت اولم تهران بوده .

 2. به اقا پیام عزیز گفت:

  با سلام رتبه من در کنکور دکتری سازه های ابی 17 شده از طرفی 28 نفر ظرفیت روانه هست به دانشگاه علوم کشاورزی مازندران دعوت به مصاحبه شدم رتبه هایی که امده بودند 10-17-27-28-30 بودند که رتبه 10 احتمال قبولیش در اولویت های بالا هست 3 نفر پذیرش دارند تو مصاحبه نفر 4 شدم چون مقاله نداشتم البته رقیبام هم 2 تا مقاله بیشتر نداشتم ایا رتبه من این عقب افتادگی تو مصاحبه رو جبران میکنه ؟

 3. مصاحبه گفت:

  سلام اگرازمصاحبه خبری شدبه ما هم خبرکنیدهفته اینده شاید زنگ بزنند

 4. میکروبیولوژی گفت:

  به نظر شما امسال قبولی بیشتر تحت تاثیر نمره علمی هست یا مصاحبه؟

 5. س گفت:

  میشه به من هم جواب بدید لطفا؟
  من تقریبا جز آخرین نفرات دعوت شده به مصاحبه ام رتبه م 37 و 6 نفر میخوان. اما دانشگاهی که دعوت شدم لیسانس و فوق رو خوندم و شاگرد اول بودم.مقاله دارم سابقه تدریس تو دانشگاه هم دارم. کارگاه هم برگزار کردم. نظر همه اساتیدم هم مثبته. به نظرتون از بین 28 نفر دعوت شده شانسی دارم؟ نمره مصاحبه خوب میتونه جبران کننده رتبه باشه؟ با توجه به 50-50 بودن قبولی.

  بله ممکن است.

 6. فرزاد گفت:

  سلام بچه ها من با رتبه 2 علوم تحقيقات تهران پذيرفته شدم امتحان جامع را هم دادم كارهاي پايان نامه هم تا 80درصد انجام دادم ميخام همه چي را ول كنم سراسري شركت كنم كلي هم به دانشگاه بدهكارمولي سراسري ميتونم رتبه خوبي بيارم ايا مصاحبه دكتري دچار مشكل ميشم
  تشكر

 7. علی خان گفت:

  سلام پیام جان
  من در سهمیه مربیان رتبه 1و در سهمیه آزاد رتبه 26 آوردم.برای مصاحبه 1 دانشگاه فقط براساس سهمیه مربیان دعوت شدم ولی 4 دانشگاه دیگه براساس سهمیه آزاد. البته برای این 4 دانشگاه در کارنامه نتایج توضیح داده که با توجه به حداقل نمره علمی لازم برای داوطلبان رزمنده و مربی رتبه در سهمیه آزاد درج شده است که این بدان معناست که به توجه به رتبه آزادم هم براساس رتبه آزاد و هم براساس رتبه مربیان دعوت به مصاحبه شدم سوال من این است که سازمان سنجش قبولی نهایی را براساس کدام سهمیه اعلام می کند.

 8. به پيام و بقيه گفت:

  چطور ميشه كه يه دانشگاه تكميل ظرفيت ميگيره؟يعني مثلا اگر يه روزانه ك ٦تاميخواد و رتبه آخرين نفر ٨٠ بوده تكميل ظرفيت ١نفر اعلام كرده به اين معناست ك: ١-تو مرحله اول كلا٥نفر رفتن و ١ظرفيت خالي مونده و يا اينكه ٢- اساتيد نتونستن از بين مصاحبه شوندگان ٦ نفر صاحب صلاحيت رو انتخاب كنن و يا اينكه ٣- بيشتر اونايي ك مصاحبه شدن انتخاباي قبليشون رو قبول شدن؟ كدوم مورد هست؟

 9. شیمی گفت:

  سلام
  من تو مصاحبه هایی که رفتم تو همش جز رتبه ایی اول دعوتی بودم ولی تو انتخابهای 4 و 5 من گفتن شما تو بالایی ها قبولی و ما ریسک نمی کنیم شمارو برداریم.انتخابای بالاییمم میگفتن از خودشون دارن.حالا یعنی من با رتبه تک رقمی هیج جا قبول نمیشم؟

  • شیمی تجزیه گفت:

   سلام
   شما گرایش و رتبتون چنده؟شما اول کجاها رو زده بودین؟ یعنی صراحتا بهتون گفتن دانشجوی خودشونو برمیدارن؟

  • شیمی2013 گفت:

   سلام
   برای منم دقیقا به همین شکله.اولویت 4و5 میگه برم به اولویتهای اولم زنگ بزنم و کنسلشون کنم بعد اینا بهم امتیاز میدن.مسخرشو در اوردن.اخه من از کجا بدونم اولویتهای اول منو برمیدارن یا نه تا برم بگم اغا اگه منو برنمیدارین تا برم با اولویتهای 4و5 حرف بزنم اونام میگن راه بازه و جاده دراز برو .به نظرمن هر دانشگاه باید امتیازای خودشو بده بعد سنجش نتایج اصلیو تعیین کنه.

   • مریم گفت:

    مم دقیقا همین مشکل رو دارم…اولش که رتبه ها اومد کلی ذوق داشتم اما الان با این وضعیت مصاحبه که اولویت خیلی واسشون مهمه هیچ جا قبول نمیشم

 10. به مشاور دکتری و پیام گفت:

  سلام
  از دوستان كسي واسه مخابرات (سيستم) زاهدان دعوت شده يه ندا بده؟

 11. محبوبه گفت:

  سلام پیام
  میشدتطفا با دقت و کامل به این سوال پاسخ دهید که آیا سازمان سنجش با زیرکی افرادی را که در رنج قبولی روزانه می باشند به دانشگاههای مختلف دعوت به مصاحبه کرده است تا شانس قبولی آنها را بالا ببرد و صرفا همه دعوت شدگان به مصاحبه در یکی از دانشگاهها قبول می شوند و نمره کتبی و مصاحبه مکان مصاحبه آنها را تعیین می کند

 12. مهدی گفت:

  سلام. من چندتامقاله ISC دارم به نظر شما نمرهای که براش لحاظ میشه در حد مقاله علمی پژوهشی یا ISI یا اصلا نمره داره؟

 13. jin گفت:

  سلام پیام عزیز
  درباره دانشگاه آزاد هم می تونی راهنماییم کنی؟ من مدیریت صنعتی رتبه 15 شدم آخرین نفر 113 دعوت به مصاحبه شده. بنظرت شانسم چطوره؟ 2تا isi دارم یه علمی پژوهشی خارجی 2 تا کنفرانس داخلی 10 سال سابقه کار مرتبط

 14. به پیام و مشاور دکتری گفت:

  ضمن سلام و خسته نباشد به پیام جان:
  اولویت اول من دانشگاه کارشناسی و ارشد منه که برای مصاحبه رفتم.
  در بین افراد دعوت شده از نظر رتبه من تقریبا در میانه هستم. ظرفیت هم ۳ نظر هست در رشته محل مورد نظر.
  پیام جان به نظر شما، ان شالله در اولویت اول قبولم دیگه؟ در ضمن اینم بگم که هنگام مصاحبه از افراد دعوت شده اولویت هاشون رو پرسیدند. من هم که اول زدم دانشگاه کارشناسی و ارشدم رو.

 15. مهرشاد گفت:

  سلام آقا پیام
  من عمران سازه هستم. در آزمون دکتری دانشگاه آزاد از ۱۴۱ نفر که کلا” دعوت به مصاحبه شدند رتبه ام ۳۷ شده علوم تحقیقات امتحان دادم. ممکنه علوم تحقیقات قبول بشم؟ سهمیه هیات علمی هم دارم.اگه پاسخ بدید ممنون میشوم.

 16. اویس به پیام گفت:

  سلام. پیام جان. من دکتری آزاد رشته مکانیک-طراحی کاربردی رتبم 1 شد. دولتیم پنج جا مصاحبه شدم. به نظرت تو مصاحبه دانشگاه دولتی کارنامه آزادو ببرم، پوئن مثبته؟ یا ضایع بازیه بردنش؟

 17. از حمید به پیام گفت:

  سلام اقا پیام گل
  رتبم 227 فیزیک بوده
  به ترتیب تعداد ظرفیت/رتبه من/اخرین رتبه معرفی شده
  84/27/8
  94/27/10
  30/13/2
  30/12/2
  19/15/2
  به مقاله داخلی(پوستر) دارم. یه کارگاه بین المللی شرکت کردم. 6 تا توصیه نامه دارم. یه پروِه با دانشگاه مالک اشتر دارم. یه کارگاه icp در انرِی اتمی شرکت کردم.
  به نظرتان اوضاع من چطوره؟ قبول میشم داداش؟
  فقط واقع بینانه بگید لطفا
  اگر هم میشه با دلیل