مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

رئیس مرکز آموزش های عالی آزاد: دوره ای به نام DBA در موسسات آموزشی وجود ندارد

رئیس مرکز آموزش های عالی آزاد و خاص دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: به هیچ وجه دوره ای به نام دکتری  DBA در موسسات آموزشی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی معصومیان با بیان اینکه هیچ مرکز و موسسه ای، مجاز به برگزاری دوره‌های MBA و DBA با ادعای اعطای مدرک دانشگاهی نیست و فقط برخی دوره های کوتاه مدت با این عنوان برگزار می شود که منجر به مقطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، یا حتی مدرک معادل نمی شود و صرفاً مدرک یا گواهینامه ای مبنی بر گذراندن آن دوره صادر خواهد شد.

به گفته معصومیان، متاسفانه دانشگاه صنایع و معادن و برخی دیگر از مؤسسات با ادعای ارائه مدرک در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، این دوره ها را برگزار می کنند که البته وزارت علوم نیز در برخورد با آن هشدار داده است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۹)

 1. دا می‌گه:

  با سلام

  احتراماً، باعنایت به نامه شماره ۲/۲۲/۲۴۴۵ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۳ مدیر کل محترم دفتر گسترش آموزش عالی و نامه شماره ۲/۱۲۶۴۱ مورخ ۱۳۹۵/۱/۲۹ معاون محترم آموزشی وزارت متبوع مستند به مصوبه مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ شورای گسترش آموزش عالی (تصویر پیوست ) ، هر گونه فعالیتی تحت عنوان دانشگاه صنایع و معادن، فاقد وجاهت قانونی است. در ضمن به استناد نامه شماره ۲/۲۲/۱۸۵۷۳۳ مورخ ۱۳۹۳/۱۰/۰۹، دفتر گسترش آموزش عالی تا کنون هیچگونه مجوزی برای ایجاد شعبه تحت عنوان دانشگاه صنایع و معادن ویا نمایندگی اعطا ننموده است. لذا ضرورت دارد، علاوه بر اقدام قانونی در خصوص توقف مراکزی که به عنوان نمایندگی دانشگاه صنایع و معادن در حوزه آموزش عالی فعالیت می نمایند، موضوع به کلیه ادارات، سازمان ها و نهاد های دولتی و غیردولتی آن استان اطلاع رسانی شده و رونوشتی از آن به این مرکز ارسال گردد.

  باآرزوی توفیق الهی

  سعدان زکائی
  رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی

 2. محمدی می‌گه:

  سلام دوستان . بنده دوره MBA دانشگاه صنایع و معادن را گذراندم.برای پذیرش در دوره DBA هم یک مصاحبه دادم و OK دادند . حالا نمیدانم واقعا” ادامه بدم یا خیر ؟ از یک منظر که نگاه می کنم دروس ارائه شده در این دوره و دوره کارشناسی ارشد خیلی رو ارتقاء سطح فکری من و باز شدن پنجره های بسته ای که در ذهن من بود کمکم کرد . برای تصمیم گیری و راه اندازی کسب و کار و به قولی کارآفرینی هم خوبه. فقط دردش اینه که ۲٫۵ سال باید بخونی بعدشم مدرک اون هیچ ارزشی نداره . البته نظر من اینه که آدم باید خودش رو توانمند کنه تا بر مشکلاتی که دور و برشه غلبه کنه . صرف گرفتن مدرک نون و آب نمیشه . توانمند سازی بهتر از مدرک گرفتن و کار پیدا نکردنه . قبول دارید دوستان ؟

 3. sasan می‌گه:

  سلام
  دوست عزیز من مدرک دانشگاهی در سطح دکترا به شکل مکاتبه ای دریافت کردم و همچنین آنرا ترجمه رسمی کردم ولی از آنجاییکه وزارت علوم ارزشیابی نمی کند آیا امکان استفاده از آن مجاز است یا مشکل حقوقی دارد.آیا می توان در همایش ها از این عنوان استفاده داشت.

 4. امیر می‌گه:

  سلام
  امروز خواندم که یکی از معاونین وزارت علوم گفته وزارت علوم رشتهDBA راتحت عنوان مدیریت استراتژیک یامدیریت آینده پژوهی دردست مطالعه داردوبا۴۸واحدبجای۵۸بزودی تعیین تکلیف میشود
  وزارت علوم اینکارراباتاخیر چندساله انجام میدهد….ولی بازازبلاتکلیفی وسردرگمی بهتره

 5. الهام می‌گه:

  فقط مدارکی که از طریق شرکت در کنکور سراسری در دو رشته مدیریت اجرایی و مهندسی صنایع توسط سازمان مدیریت صنعتی ارائه میشود دارای اعتبار علمی می باشد چون از طریق کنکور سازمان سنجش وارد این موسسه غیرانتفاعی شده اید بقیه مدارک صادره از طرف این سازمان داخلی بوده و بیشتر یک مدرک معادل حساب میشود تا یک مدرک دانشگاهی معتبر

 6. فرهاد فروتن.اهواز.کارمندشرکت نفت می‌گه:

  من در دورهی d b aمشغول شدم.حیف شد.عمرم تباه شد.چون نادانسته دراین دوره آموزش آزادشرکت کردم وفریب خوردم.کلی هزینه کردم ووقت تلف کردم.ارزش دانشگاهی هم ندارد.لطفا بقیه گیر نیفتند مثل من وامثال من.چون بی ارزش وبی اعتباره.ووزارت علو هم هشدار داده بود اما من بی اهمیتی کردم.نمی دانم چکار کنم.در حق ما نامردی کردند دانشگاه ودوستان ناباب که راهنمایی غلط کردند

 7. اکبر می‌گه:

  ارزش استخدامی گواهینامه های «پایان دوره های آموزش عالی آزاد (MBA، DBA)، تکمیلی، تخصصی و…» و «گواهینامه نوع دوم» صادره از سوی دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی کشور و شرکت های پژوهشی (بخشنامه ۱۵۸۷۹/۹۲/۲۰۰ مورخ ۱۶/۰۹/۱۳۹۲)

  بخشنامه به کلیه دستگاه های اجرایی کشور

  با توجه به ابهامات و سؤالات دستگاه‌های اجرایی کشور در خصوص ارزش استخدامی گواهینامه هایی که تحت عناوین «پایان دوره های آموزش عالی آزاد (MBA، DBA)، تکمیلی، تخصصی و…» و «گواهینامه نوع دوم» که از سوی برخی از دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی کشور و شرکت های پژوهشی صادر می گردد، اعلام می دارد:

  ۱- تمامی مدارک تحصیلی که در یکی از مقاطع تحصیلی رسمی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و وزارت بهداشت درمان، و آموزش پزشکی با ارزش علمی و بدون ذکر کلمه «معادل» صادر شود، و برای ادامه تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی بالاتر ملاک عمل قرار گیرد، این مدارک دارای ارزش استخدامی بوده و دستگاه های اجرایی می توانند در چارچوب رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه در وضعیت استخدامی کارمندان خود ملاک عمل قرار دهند.

  ۲- مدارک و گواهینامه هایی که فاقد شرایط بند (۱) این بخشنامه بوده و با الفاظ فوق الاشاره (آموزش عالی آزاد MBA، DBA، تکمیلی، تخصصی، دوره های معادل سازی شده و…) صادر شده و یا شوند، از ارزش استخدامی معادل با مقطع تحصیلی خاص در نظام آموزش عالی کشور برخوردار نیست.

  ۳- گواهینامه های آموزشی که با عنوان «گواهینامه نوع دوم» توسط این گونه مراکز صادر می گردد، وجاهت قانونی نداشته و فاقد ارزش استخدامی است.

  بدیهی است بر اساس مقررات و ضوابط مربوطه، این معاونت هیچ گونه مسؤولیتی در قبال تعیین ارزش استخدامی دوره های موصوف نخواهد داشت.

  اضافه می نماید، دستگاه های اجرایی می باید از انعقاد قرارداد، صدور معرفی نامه برای کارمندان به منظور شرکت در دوره های آموزشی فوق الاشاره مجری در دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی کشور شرکت های یاد شده و… اکیداً خودداری نمایند.

  خاطرنشان می سازد، چنان‌چه کارمندان شخصاً نیز در این دوره ها شرکت نمایند، بر اساس ضوابط و مقررات گواهینامه ها و مدارک مربوط به این دوره ها، قابل ارزشیابی نخواهد بود.

  محمود عسکری آزاد- جانشین معاونت

 8. علی احمدی می‌گه:

  سلام خواستم بدانم اگر کسی کنکور ندهدو مدرک dba بگیرد و وزارت علوم آن را تایید کندآیا اتفاقی نمیفتد

 9. یاس می‌گه:

  سلام دوستان،از موسسه با من تماس گرفتن که انتخاب شدم واسه دوره mba ،کارشناسی دارم و غیر از مدرکم آرایشگاه هم دارم،قبول کنم؟دوره غیر حضوری و آزمون الکترونیکی هست

 10. ناصر می‌گه:

  سلام
  کارشناسی ارشد حسابداری دارم
  میخوام واسه دکتری اقدام کنم با اساتید زیادی صحبت کردم که برای مقطع دکتری چه رشته ای رو بخونم اکثریت گفتن اگر میخوای برگردی ایران حسابداری رو ادامه بده ولی من شرایط موندن رو دارم در اینصورت چه رشته ای یشنهاد میکنید.
  با تشکر

 11. حمید رضا عیدی می‌گه:

  با سلام،
  بنده مدتی است در مورد این موضوع (dba)تحقیق کرده ام.از نظر وزارت علوم کشور این مدرک فاقد درجه علمی است و فقط برای شرکت کننده گان یه گواهینامه از طرف ان موسسه صادر میشود نه دانشنامه ای که بتوان با ان از لحاظ اکادمیک به سطح بعدی رفت.
  این گواهینامه را فقط جهت رزومه میتوان ارائه داد.

 12. حسن علی می‌گه:

  سلام-اگر مدارک وموسسات ازاد بی اعتبار هستند ومدارکشان فاقد هر گونه اعتباری است چگونه فعالیت میکنند وچرا جمع نمیشوند؟

 13. علی می‌گه:

  از هر راهی وارد دانشگاه بشید مهم نیست، مهم نیست کی و کجا چه ارزش و اعتباری برای مدرکتون قایل باشند، مهم مهارتیه که به مدرک شما ارزش میده یا اونو بی ارزش میکنه.،
  در راه کسب و کار یه شخصی که دوره DBA رو با بهترین اساتید و نمره ها گذرونده، بهتر از دکترای بدون ارتباط باکسب و کاره.

  • کارشناس ارشد مدیریت اجرائی می‌گه:

   کاملا صحیحه
   من خودم یه شرکت کوچک دارم و مدرک دکترام هیچ جا به کار نمیاد(تنها مدرک)
   اما خودم مطمینم که دکترا سطح دانش,مهارت,فرهنگ و تفکر منو بسیار ارتقاء میبخشه همون اتفاقی که با گرفتن ارشد برای من افتاد.
   به خاطر همین تصمیم دارم دوره DBA رو بگذرونم

 14. علی بازرگان می‌گه:

  اینجاب از اکادمی Q.L.Aانگلیس مدرک گرفتم D.B.Aگرفته ام گواهنامه فارسی ذکر شده دوره دکترا بازرگانی. ترجمه کرده ام به انگلیسی توسط مترجم رسمی و مهر دادگستری هم دارد این مدرک چقدر اعتبار دارد

 15. MBA می‌گه:

  سلام
  من فارغ التخصیل رشته MBAگرایش IT از دانشگاه مالتی مدیای مالزی هستم
  متاسفانه بس از ارزشیابی عنوان فارسی مدرک من به مدیریت بازرگانی ترجمه شد!!!
  در صورتیکه سیلاب درسی مدیریت بازرگانی کاملا با دروس MBA متفاوته
  این رشته تنها رشته ایه ک ۴٨ واحد درسی داره و نه ۳۲ تا
  منظورم از درج این مطلب اینه که ایران هنوز برای این رشته جایگاهی نداره و

  برای اطلاع دوستان نام این رشته( business administration( BA است
  در ایران دانشگاههای معتبر که زیر نظر وزارت علوم و نه صنایع و معادن باشه مدرک شما معتبر و قابل ادامه است
  اگر شما در مقطع لیسانس باشید( bachelor )مقطع شما BBA است
  اگر ارشد باشید (master) مقطع شما MBA است
  و اگر دکترا باشید مقطع شما DBA است
  اگر خارج از کشور تحصیل کرده باشید مدارک شما در هرمقطعی معادل ایران ارزشیابی میشه فقط در مقطع DBA باید یک تز یا مقاله نیز ارایه بدید

 16. ادیب می‌گه:

  سلام
  من فوق لیسانس مهندسی شیمی دارم.امکانش هست واسه دکتری mba بخونم؟
  ممنون میشم اگه زود جوابمو بدین

  • پرفسورمندلی می‌گه:

   بله می توانید ولی هزینه آن تا جای که اطلاع
   دارم بالا می باشد اقلب افراد این رشته ها
   را ادامه می دهند که از امنیت شغلی کامل یا
   خود کارفرما هستند وتنها برای رزومه کاری
   و پسوند دکتری براول اسم خود انتخاب می کنند

 17. علیرضا (MBA Graduate) می‌گه:

  امیدوارم ۲ تا نظر قبلی کمک به سوالات دوستان کرده باشد. واقعا جای تاسف است بعضی از موسسات معتیر (اسم نمیارم) حتی یک جدول مقایسه از DBA , MBA ارائه کردند که واقعا خنده دار است (تو همه سایت ها تبلیغ دارند!).. خیلی جالب است که دکتری یک رشته ای را با کارشناسی ارشد آن رشته به عنوان ۲ گرایش مجزا معرفی کنیم!!! مثل این است که کارشناسی ارشد رشته عمران را با دکتری عمران مقایسه کنیم و به عنوان ۲ رشته مجزا ارائه کنیم و هر جفتش هم ۱ سال طول بکشد!!!!! پس با این حساب حق دارند خیلی ها سر در گم شوند.

 18. علیرضا (MBA Graduate) می‌گه:

  البته لازم به ذکر است، این دوره های کوتاه مدت مانند یک گارگاه آموزشی مدیریت است که میتوان یرای افزایش مهارت از آن استفاده کرد. ولی این دوره ها نه MBA و نه DBA هستند، این فقط اسم گذاری برای بالا بردن جذابیت و جذب متقاضی بیشتر بوده. MBA و DBA واقعی (یعنی همان مدرک دانشگاهی معتبر)به همین سادگی به دست نمی آید. یعنی باید مثل رشته های دیگر ۲ , ۳ , ۴ سال در دانشگاه درس خواند و زحمت کشید و هیچ راه میانبری یرای به دست آوردن مدرک واقعی نیست

 19. علیرضا (MBA Graduate) می‌گه:

  سلام دوستان. متاسفانه موسسات آموزشی ارزش این رشته را با این دوره های کوتاه مدت از بین بردند. آنچه که در دانشگاه به عنوان مدرک ارئه می شود و ۱٫۵ سال (حداقل) زمان می برد، همان مدرک معتبر دانشگاهی است که می توان با این مدرک، برای دکتری اقدام (چه در ایران و چه در خارج) . کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA (حداقل ۱٫۵ سال)و دکتری همین رشته DBA (حداقل ۳ سال زمان می برد)نامیده می شود. پس هر آنچه یه عنوان DBA و MBA در موسسات آموزشی کشور ارائه می شود ارزش مدرک دانشگاهی نداشته و هر ادعایی تو این زمینه کلاهبرداری محسوب می شود.

 20. Pouria می‌گه:

  اگر میخواین برین DBAیاMBA بگیرین بعد برین ازمون استخدامی این اداره ها رو شرکت کنین هیچ وقن نگیرین بهتره
  این دوره رو من به افرادی پیش نهاد میکنم که میخوان با چالش های کسب و کار دست و پنجه نرم کنند و وارد حرفه های تخصصی خصوصی شوند
  چون دولت که نیاز به چنین فردی نداره کارشناس میخواد برای ۴ تا نامه زدن و گرفتن

 21. mr.MBA می‌گه:

  هم چیز بسته به نیاز ماست .(مدرک گرایی !!!!ویا مهارت گرایی؟؟؟؟؟)
  اگر فقط دنبال مدرک هستید!!!شک نکنید دوره های mba,dbaبه هیچ وجه مناسب شمانیستند.
  اما اگر دارای تخصصی هستید و قصد دارید از این تخصص به نحو احسن بهره برداری کنید ،حال چه با سرمایه شخصی و یا جذب سرمایه، باید مجهز به مهارتهای مدیریتی باشید.
  دوره های MBA ,DBA به شما کمک میکنه با قوانین نانوشته و اصول دنیای کسب و کار آشنا شده و بهترین تصمیمات را بگیرید و به بهترین شکل تصمیماتتون رو اجرا کنید.مسائلی که در دانشگاهها هیچ خبری از اون نیست.
  پس کمی عمیق تر بیاندیشیم …

 22. نیر می‌گه:

  آیا می توان با مدرک mbaسازمان مدیریت صنعتی آزمون phd شرکت کرد? ممنونم

 23. احسان می‌گه:

  گواهی صادر دانشگاه صنایع ومعادن را اگر بررسی کنید یک گواهی خاص هست .درسایت خراسان رضوی موجود هست که رسما به فرد اطلاق می نماید که دکترا مدیریت استراژیک گرفته با مجوز وزارت علوم لطفا راهنمایی بفر مایید

  با وزارت علوم تماس بگیرید. با تشکر .

 24. احسان می‌گه:

  دانشگاه صنایع ومعادن واحد خراسان رضوی گواهی پایان دوره با آرم وزارت علوم صادر کرده و قید کرده شماره مجوزی را .آیا این دوره مورد تایید می باشد

 25. پریسا می‌گه:

  ایا سازمان مدیریت صنعتی مجوز صدور این دوره را دارد

  خیر. در متن خبر هم تأکید شده که هیج کجا ندارد.

  • محمدی می‌گه:

   چرا در مورد هر چیزی الکی اظهار نظر می کنید من خودم موسسه ماهان این دوره را دیدم که خود موسسه ماهان مجوز رسمی از وزارت علوم ودانشگاه جامع علمی کاربردی داره وهیچ وقت هم ادعای ارائه مدرک دانشگاهی را نداره کلاس ها خیلی خیلی خیلی مفید هستند از هزار تا مدرک کارشناسی ارشد که به هیچ دردی نمی خورند بهتر است .من با قاطعیت عرض می کنم اگر به پیشرفت واقعی درزمینه کسب وکارعلاقه دارین این دوره های ارزشمند را ازدست ندین.خیلی کاربردی هستند .

   • پرفسورمندلی می‌گه:

    دوست عزیز به جای حل مسئله صورت مسئله را
    حذف نکنید!!
    مدرک دانشگاهی کارشناسی وکارشناسی ارشد و بالاتر که تخت نظارت وزارت علوم جوانان این
    کشوراخذ کرده اند نه تنها معتبرهست بلکه اتفاقا از مدارک که تنها که گواهینامه
    کوتاه مدت است بسیار بسیار بالاتراست وقابل
    مقیاس با این دوره های موسسات نیست!
    بله دوره های مدیریت ارزشمند هست ولی برای افرادی که حداقل با داشتن مدرک لیسانس به بالا
    اقدام کنند و با مطالعه دقیق!!

 26. دکتر مسعودی(فارغ التحصیلDBA لندن) می‌گه:

  این رشته در تمام دنیا چون اروپا،امریکا،کانادادارای اعتبار است،مثل
  harvard business school , لندن و … جای تاسف است که درایران هنوز جهان سومی فکر می کنند.

 27. محمدرضا صیحانی می‌گه:

  با سلام خدمت دوستانی که نظر دادن خواستم عرض کنم نحوه ورود به دانشگاه اصلا مهم نیست بلکه این نکته مهمه که اساتید شما چه کسایی باشن وشما چقد یاد میگیرید همین سازمان مدیریت صنعتی دوره dbaرو گذاشته با حضور پروفسور اعرابی که حداقل ۲۰۰کتاب ومقاله نوشته ویقین داشته باشید دانشجوهاش خیلی زحمت میکشن وحقشون نیست مورد بی مهری باشن

 28. حمید رضا می‌گه:

  باسلام
  اگر ممکن است بفرمایید که DBA دانشگاه تهران که معادل دکترا می دهد چیه و آیا اعتبار دارد یا نه؟ لطفا صریح جواب بدهید.

  سلام
  در ایران DBA مورد تأیید به عنوان دکتری تخصصی وجود ندارد.

  • محمد ایراوانی می‌گه:

   لطفا کلمه DBAرا در گوگل سرج کنید
   خودتان متوجه می شوید چه چیزی نوشته اند
   دکترای تحقیقاتی درزمینه بیزینس تجارت کاملامعتبر قانونی درسطح بین الملل به عنوان یک مدرک تخصصی است

 29. حامد می‌گه:

  بسیار موافقم، انشاءالله مجددانه از فعالیتشون جلوگیری شه.

 30. یک موافق می‌گه:

  عالیه/ بایستی این هشداروتذکرات بیش از این باشددرحال حاضرکه ورود به دانشگاه بسیار راحت شده توجیهی برای بی ارزش کردن مدارک واقعی دانشگاهی وبی انگیزه کردن دانشجویان بخاطر نقل ونبات شدن اینچنین گواهیها وجود ندارد.

درج نظر