مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

رئیس مرکز آموزش های عالی آزاد: دوره ای به نام DBA در موسسات آموزشی وجود ندارد

رئیس مرکز آموزش های عالی آزاد و خاص دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: به هیچ وجه دوره ای به نام دکتری  DBA در موسسات آموزشی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی معصومیان با بیان اینکه هیچ مرکز و موسسه ای، مجاز به برگزاری دوره‌های MBA و DBA با ادعاي اعطاي مدرك دانشگاهي نیست و فقط برخی دوره های کوتاه مدت با این عنوان برگزار می شود که منجر به مقطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، یا حتی مدرک معادل نمی شود و صرفاً مدرک یا گواهینامه ای مبنی بر گذراندن آن دوره صادر خواهد شد.

به گفته معصومیان، متاسفانه دانشگاه صنایع و معادن و برخي ديگر از مؤسسات با ادعای ارائه مدرک در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، این دوره ها را برگزار می کنند که البته وزارت علوم نیز در برخورد با آن هشدار داده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. منتقد گفت:

  دوستان سلام من میخوام با نگاه معمولی با شما صحبت کنم
  یه زمانی دوره ی دی بی ای خیلی خوب بود و تمام بزرگان و نمایندگان مجلس و سایرین گرفتند
  اون زمان همه برای تبلیغات از دکتر استفاده کردند و کسی هم بهشون چیزی نگفت. حالا که ظرفیت دانشگاهها اومده پایین تازه یادشون افتاده؟
  تمام دنیا دی بی ای رو قبول دارند حتی بالاتر از سایر مدارک
  اما ما طبق معمول چون تافته ی جدا بافته ایم میگیم نه

  عزیزان دی بی ای همون دکتری حرفه ای هستش و این تو ترجمه ی رسمی ش هم قید میشه اما اینکه اینجوری میخوان با چهارتا بخش نامه زمین گیرش کنن مطمعن باشید تو این کشور تا چیزی جواب بده و ببینند داره پیشرفت میکنه با چهار تا نامه ای به اعتبارش بدرد خود اون وزارت خونه میخوره زیر سوال میبرند
  چه خوبه ما خودمون لااقل برای خودمون احترام قایل بشیم و در سیستم آموزش مزخرف کشورمون گم و گور نکنیم تلاش های بزرگان دی بی ای رو

  التماس تفکر

 2. وحید گفت:

  توهم دکتری با DBA!

  واژه دکتر زمانی ارزش و احترام خاصی داشت و وقتی قبل از نام کسی قرار می گرفت، اعتبار و شخصیت اجتماعی والایی به او می بخشید. دکترهای روزگار گذشته همگی سالها در رشته تخصصی خود مطالعه بی وقفه داشته و به مرتبه ای از علم و دانش رسیده بودند که حتی در کشورهای بزرگ و پیشرفته نیز نام آنها به عنوان شخصیتهای علمی برجسته شناخته شده بود.

  زمانیکه دوره های آزاد DBA در کشور شروع به کار کرد، به جای اینکه خلا مهارتی موجود بین مدیران کشور را پر کند، به میانبری برای افرادی تبدیل شد که رویای چسپاندن لقب دکتر به ابتدای نام خود را داشتند. این روند ناخوشایند نه تنها شان و منزلت علم و دانش را در کشور تنزل داده، نگاه مردم به دوره های آزاد DBA را نیز منفی کرده است. این دوره ها در کشورهای پیشرفته با قیمتهای نجومی پذیرای مدیران ارشد سازمانهای بزرگ جهت ارتقای مهارتهای مدیریتی آنها می باشد، ولی هیچگاه از مدرک آنها به عنوان PhD استفاده نمی شود.

  بیماری مدرک پرستی و توهم اینکه مدارک تحصیلی بالاتر لزوما نشانه شخصیت اجتماعی فرد است، سالهاست که گریبانگیر نظام آموزشی کشور شده و علاوه بر پایین آوردن سطح علمی دانشگاه های کشور به چنین دوره های مهارتی نیز ضربه وارد کرده است. سو استفاده های مکرر و عدم آگاهی کافی این معضل را روز به روز وخیمتر مینماید. شاید تنها راهی که برای مقابله با این معضل وجود دارد مطالعه است. هر دوره ای محتوا و هدف خاص خود را دارد و سو استفاده از نام یک دوره نه تنها به تصویر آن در ذهن مردم لطمه وارد میکند بلکه شان و منزلت سایر اصحاب گران قدر علم و دانش را نیز در جامعه پایین می آورد.

  دوره DBA دوره ای مهارتی بوده که میتواند برای بسیاری از اهالی کسب و کار فرصتی استثنایی جهت ارتقای وضعیت شغلی و حرفه ای باشد، ولی سو استفاده از آن به جای مدرک PhD سرقتی علنی و آشکار از جامعه علمی کشور میباشد. امیدواریم این نوشتار و مطالب مشابه آن تاثیری هرچند کوچک در بهبود روند ناخوشایند فعلی داشته باشد.

 3. دا گفت:

  با سلام

  احتراماً، باعنايت به نامه شماره 2/22/2445 مورخ 1395/11/03 مدیر کل محترم دفتر گسترش آموزش عالی و نامه شماره 2/12641 مورخ 1395/1/29 معاون محترم آموزشي وزارت متبوع مستند به مصوبه مورخ 1394/12/16 شوراي گسترش آموزش عالي (تصوير پيوست ) ، هر گونه فعاليتي تحت عنوان دانشگاه صنايع و معادن، فاقد وجاهت قانونی است. در ضمن به استناد نامه شماره 2/22/185733 مورخ 1393/10/09، دفتر گسترش آموزش عالي تا كنون هيچگونه مجوزي براي ايجاد شعبه تحت عنوان دانشگاه صنايع و معادن ويا نمايندگي اعطا ننموده است. لذا ضرورت دارد، علاوه بر اقدام قانونی در خصوص توقف مراکزی که به عنوان نمایندگی دانشگاه صنایع و معادن در حوزه آموزش عالی فعالیت می نمایند، موضوع به کلیه ادارات، سازمان ها و نهاد های دولتی و غیردولتی آن استان اطلاع رسانی شده و رونوشتی از آن به این مرکز ارسال گردد.

  باآرزوي توفيق الهي

  سعدان زکائي
  رئيس مرکز نظارت و ارزيابي آموزش عالي

 4. محمدی گفت:

  سلام دوستان . بنده دوره MBA دانشگاه صنایع و معادن را گذراندم.برای پذیرش در دوره DBA هم یک مصاحبه دادم و OK دادند . حالا نمیدانم واقعا” ادامه بدم یا خیر ؟ از یک منظر که نگاه می کنم دروس ارائه شده در این دوره و دوره کارشناسی ارشد خیلی رو ارتقاء سطح فکری من و باز شدن پنجره های بسته ای که در ذهن من بود کمکم کرد . برای تصمیم گیری و راه اندازی کسب و کار و به قولی کارآفرینی هم خوبه. فقط دردش اینه که 2.5 سال باید بخونی بعدشم مدرک اون هیچ ارزشی نداره . البته نظر من اینه که آدم باید خودش رو توانمند کنه تا بر مشکلاتی که دور و برشه غلبه کنه . صرف گرفتن مدرک نون و آب نمیشه . توانمند سازی بهتر از مدرک گرفتن و کار پیدا نکردنه . قبول دارید دوستان ؟

 5. sasan گفت:

  سلام
  دوست عزیز من مدرک دانشگاهی در سطح دکترا به شکل مکاتبه ای دریافت کردم و همچنین آنرا ترجمه رسمی کردم ولی از آنجاییکه وزارت علوم ارزشیابی نمی کند آیا امکان استفاده از آن مجاز است یا مشکل حقوقی دارد.آیا می توان در همایش ها از این عنوان استفاده داشت.

 6. امیر گفت:

  سلام
  امروز خواندم که یکی از معاونین وزارت علوم گفته وزارت علوم رشتهDBA راتحت عنوان مدیریت استراتژیک یامدیریت آینده پژوهی دردست مطالعه داردوبا48واحدبجای58بزودی تعیین تکلیف میشود
  وزارت علوم اینکارراباتاخیر چندساله انجام میدهد….ولی بازازبلاتکلیفی وسردرگمی بهتره

 7. الهام گفت:

  فقط مدارکی که از طریق شرکت در کنکور سراسری در دو رشته مدیریت اجرایی و مهندسی صنایع توسط سازمان مدیریت صنعتی ارائه میشود دارای اعتبار علمی می باشد چون از طریق کنکور سازمان سنجش وارد این موسسه غیرانتفاعی شده اید بقیه مدارک صادره از طرف این سازمان داخلی بوده و بیشتر یک مدرک معادل حساب میشود تا یک مدرک دانشگاهی معتبر

 8. فرهاد فروتن.اهواز.کارمندشرکت نفت گفت:

  من در دورهی d b aمشغول شدم.حیف شد.عمرم تباه شد.چون نادانسته دراین دوره آموزش آزادشرکت کردم وفریب خوردم.کلی هزینه کردم ووقت تلف کردم.ارزش دانشگاهی هم ندارد.لطفا بقیه گیر نیفتند مثل من وامثال من.چون بی ارزش وبی اعتباره.ووزارت علو هم هشدار داده بود اما من بی اهمیتی کردم.نمی دانم چکار کنم.در حق ما نامردی کردند دانشگاه ودوستان ناباب که راهنمایی غلط کردند

 9. اکبر گفت:

  ارزش استخدامي گواهينامه هاي «پايان دوره هاي آموزش عالي آزاد (MBA، DBA)، تكميلي، تخصصي و…» و «گواهينامه نوع دوم» صادره از سوي دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالي كشور و شركت هاي پژوهشي (بخشنامه ۱۵۸۷۹/۹۲/۲۰۰ مورخ ۱۶/۰۹/۱۳۹۲)

  بخشنامه به كليه دستگاه هاي اجرايي كشور

  با توجه به ابهامات و سؤالات دستگاه‌هاي اجرايي كشور در خصوص ارزش استخدامي گواهينامه هايي كه تحت عناوين «پايان دوره هاي آموزش عالي آزاد (MBA، DBA)، تكميلي، تخصصي و…» و «گواهينامه نوع دوم» كه از سوي برخي از دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالي كشور و شركت هاي پژوهشي صادر مي گردد، اعلام مي دارد:

  ۱- تمامي مدارك تحصيلي كه در يكي از مقاطع تحصيلي رسمي از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري و وزارت بهداشت درمان، و آموزش پزشكي با ارزش علمي و بدون ذكر كلمه «معادل» صادر شود، و براي ادامه تحصيل در يكي از مقاطع تحصيلي بالاتر ملاك عمل قرار گيرد، اين مدارك داراي ارزش استخدامي بوده و دستگاه هاي اجرايي مي توانند در چارچوب رعايت كليه قوانين و مقررات مربوطه در وضعيت استخدامي كارمندان خود ملاك عمل قرار دهند.

  ۲- مدارك و گواهينامه هايي كه فاقد شرايط بند (۱) اين بخشنامه بوده و با الفاظ فوق الاشاره (آموزش عالي آزاد MBA، DBA، تكميلي، تخصصي، دوره هاي معادل سازي شده و…) صادر شده و يا شوند، از ارزش استخدامي معادل با مقطع تحصيلي خاص در نظام آموزش عالي كشور برخوردار نيست.

  ۳- گواهينامه هاي آموزشي كه با عنوان «گواهينامه نوع دوم» توسط اين گونه مراكز صادر مي گردد، وجاهت قانوني نداشته و فاقد ارزش استخدامي است.

  بديهي است بر اساس مقررات و ضوابط مربوطه، اين معاونت هيچ گونه مسؤوليتي در قبال تعيين ارزش استخدامي دوره هاي موصوف نخواهد داشت.

  اضافه مي نمايد، دستگاه هاي اجرايي مي بايد از انعقاد قرارداد، صدور معرفي نامه براي كارمندان به منظور شركت در دوره هاي آموزشي فوق الاشاره مجري در دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالي كشور شركت هاي ياد شده و… اكيداً خودداري نمايند.

  خاطرنشان مي سازد، چنان‌چه كارمندان شخصاً نيز در اين دوره ها شركت نمايند، بر اساس ضوابط و مقررات گواهينامه ها و مدارك مربوط به اين دوره ها، قابل ارزشيابي نخواهد بود.

  محمود عسكري آزاد- جانشين معاونت

 10. علی احمدی گفت:

  سلام خواستم بدانم اگر کسی کنکور ندهدو مدرک dba بگیرد و وزارت علوم آن را تایید کندآیا اتفاقی نمیفتد

 11. یاس گفت:

  سلام دوستان،از موسسه با من تماس گرفتن که انتخاب شدم واسه دوره mba ،کارشناسی دارم و غیر از مدرکم آرایشگاه هم دارم،قبول کنم؟دوره غیر حضوری و آزمون الکترونیکی هست

 12. ناصر گفت:

  سلام
  کارشناسی ارشد حسابداری دارم
  میخوام واسه دکتری اقدام کنم با اساتید زیادی صحبت کردم که برای مقطع دکتری چه رشته ای رو بخونم اکثریت گفتن اگر میخوای برگردی ایران حسابداری رو ادامه بده ولی من شرایط موندن رو دارم در اینصورت چه رشته ای یشنهاد میکنید.
  با تشکر

 13. حميد رضا عيدي گفت:

  با سلام،
  بنده مدتي است در مورد اين موضوع (dba)تحقيق كرده ام.از نظر وزارت علوم كشور اين مدرك فاقد درجه علمي است و فقط برای شركت كننده گان یه گواهینامه از طرف ان موسسه صادر میشود نه دانشنامه ای که بتوان با ان از لحاظ اکادمیک به سطح بعدی رفت.
  این گواهینامه را فقط جهت رزومه میتوان ارائه داد.

 14. حسن علی گفت:

  سلام-اگر مدارک وموسسات ازاد بی اعتبار هستند ومدارکشان فاقد هر گونه اعتباری است چگونه فعالیت میکنند وچرا جمع نمیشوند؟

 15. علي گفت:

  از هر راهي وارد دانشگاه بشيد مهم نيست، مهم نيست كي و كجا چه ارزش و اعتباري براي مدركتون قايل باشند، مهم مهارتيه كه به مدرك شما ارزش ميده يا اونو بي ارزش ميكنه.،
  در راه كسب و كار يه شخصي كه دوره DBA رو با بهترين اساتيد و نمره ها گذرونده، بهتر از دكتراي بدون ارتباط باكسب و كاره.

  • کارشناس ارشد مدیریت اجرائی گفت:

   کاملا صحیحه
   من خودم یه شرکت کوچک دارم و مدرک دکترام هیچ جا به کار نمیاد(تنها مدرک)
   اما خودم مطمینم که دکترا سطح دانش,مهارت,فرهنگ و تفکر منو بسیار ارتقاء میبخشه همون اتفاقی که با گرفتن ارشد برای من افتاد.
   به خاطر همین تصمیم دارم دوره DBA رو بگذرونم

 16. علي بازرگان گفت:

  اینجاب از اکادمی Q.L.Aانگلیس مدرک گرفتم D.B.Aگرفته ام گواهنامه فارسی ذکر شده دوره دکترا بازرگانی. ترجمه کرده ام به انگلیسی توسط مترجم رسمی و مهر دادگستری هم دارد این مدرک چقدر اعتبار دارد

 17. MBA گفت:

  سلام
  من فارغ التخصيل رشته MBAگرايش IT از دانشگاه مالتي مدياي مالزي هستم
  متاسفانه بس از ارزشيابي عنوان فارسي مدرك من به مديريت بازرگاني ترجمه شد!!!
  در صورتيكه سيلاب درسي مديريت بازرگاني كاملا با دروس MBA متفاوته
  اين رشته تنها رشته ايه ك ٤٨ واحد درسي داره و نه 32 تا
  منظورم از درج اين مطلب اينه كه ايران هنوز براي اين رشته جايگاهي نداره و

  براي اطلاع دوستان نام اين رشته( business administration( BA است
  در ايران دانشگاههاي معتبر كه زير نظر وزارت علوم و نه صنايع و معادن باشه مدرك شما معتبر و قابل ادامه است
  اگر شما در مقطع ليسانس باشيد( bachelor )مقطع شما BBA است
  اگر ارشد باشيد (master) مقطع شما MBA است
  و اگر دكترا باشيد مقطع شما DBA است
  اگر خارج از كشور تحصيل كرده باشيد مدارك شما در هرمقطعي معادل ايران ارزشيابي ميشه فقط در مقطع DBA بايد يك تز يا مقاله نيز ارايه بديد

 18. ادیب گفت:

  سلام
  من فوق لیسانس مهندسی شیمی دارم.امکانش هست واسه دکتری mba بخونم؟
  ممنون میشم اگه زود جوابمو بدین

  • پرفسورمندلی گفت:

   بله می توانید ولی هزینه آن تا جای که اطلاع
   دارم بالا می باشد اقلب افراد این رشته ها
   را ادامه می دهند که از امنیت شغلی کامل یا
   خود کارفرما هستند وتنها برای رزومه کاری
   و پسوند دکتری براول اسم خود انتخاب می کنند

 19. علیرضا (MBA Graduate) گفت:

  امیدوارم 2 تا نظر قبلی کمک به سوالات دوستان کرده باشد. واقعا جای تاسف است بعضی از موسسات معتیر (اسم نمیارم) حتی یک جدول مقایسه از DBA , MBA ارائه کردند که واقعا خنده دار است (تو همه سایت ها تبلیغ دارند!).. خیلی جالب است که دکتری یک رشته ای را با کارشناسی ارشد آن رشته به عنوان 2 گرایش مجزا معرفی کنیم!!! مثل این است که کارشناسی ارشد رشته عمران را با دکتری عمران مقایسه کنیم و به عنوان 2 رشته مجزا ارائه کنیم و هر جفتش هم 1 سال طول بکشد!!!!! پس با این حساب حق دارند خیلی ها سر در گم شوند.

 20. علیرضا (MBA Graduate) گفت:

  البته لازم به ذکر است، این دوره های کوتاه مدت مانند یک گارگاه آموزشی مدیریت است که میتوان یرای افزایش مهارت از آن استفاده کرد. ولی این دوره ها نه MBA و نه DBA هستند، این فقط اسم گذاری برای بالا بردن جذابیت و جذب متقاضی بیشتر بوده. MBA و DBA واقعی (یعنی همان مدرک دانشگاهی معتبر)به همین سادگی به دست نمی آید. یعنی باید مثل رشته های دیگر 2 , 3 , 4 سال در دانشگاه درس خواند و زحمت کشید و هیچ راه میانبری یرای به دست آوردن مدرک واقعی نیست

 21. علیرضا (MBA Graduate) گفت:

  سلام دوستان. متاسفانه موسسات آموزشی ارزش این رشته را با این دوره های کوتاه مدت از بین بردند. آنچه که در دانشگاه به عنوان مدرک ارئه می شود و 1.5 سال (حداقل) زمان می برد، همان مدرک معتبر دانشگاهی است که می توان با این مدرک، برای دکتری اقدام (چه در ایران و چه در خارج) . کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA (حداقل 1.5 سال)و دکتری همین رشته DBA (حداقل 3 سال زمان می برد)نامیده می شود. پس هر آنچه یه عنوان DBA و MBA در موسسات آموزشی کشور ارائه می شود ارزش مدرک دانشگاهی نداشته و هر ادعایی تو این زمینه کلاهبرداری محسوب می شود.

 22. Pouria گفت:

  اگر میخواین برین DBAیاMBA بگیرین بعد برین ازمون استخدامی این اداره ها رو شرکت کنین هیچ وقن نگیرین بهتره
  این دوره رو من به افرادی پیش نهاد میکنم که میخوان با چالش های کسب و کار دست و پنجه نرم کنند و وارد حرفه های تخصصی خصوصی شوند
  چون دولت که نیاز به چنین فردی نداره کارشناس میخواد برای 4 تا نامه زدن و گرفتن

 23. mr.MBA گفت:

  هم چیز بسته به نیاز ماست .(مدرک گرایی !!!!ویا مهارت گرایی؟؟؟؟؟)
  اگر فقط دنبال مدرک هستید!!!شک نکنید دوره های mba,dbaبه هیچ وجه مناسب شمانیستند.
  اما اگر دارای تخصصی هستید و قصد دارید از این تخصص به نحو احسن بهره برداری کنید ،حال چه با سرمایه شخصی و یا جذب سرمایه، باید مجهز به مهارتهای مدیریتی باشید.
  دوره های MBA ,DBA به شما کمک میکنه با قوانین نانوشته و اصول دنیای کسب و کار آشنا شده و بهترین تصمیمات را بگیرید و به بهترین شکل تصمیماتتون رو اجرا کنید.مسائلی که در دانشگاهها هیچ خبری از اون نیست.
  پس کمی عمیق تر بیاندیشیم …

 24. نیر گفت:

  آیا می توان با مدرک mbaسازمان مدیریت صنعتی آزمون phd شرکت کرد? ممنونم

  • پرفسورمندلی گفت:

   نه متاسفانه مدارک سازمان مدیریت صنعتی
   فقط یک گواهی داخلی کوتاه مدت هست که ارزش ندارد!؟

   • برای پروفسورمندلی گفت:

    جناب پروفسور
    بهتره اول تحقیق بفرمایید و بعد با قطعیت نظر بدین

    • وحیدی گفت:

     مدرک سازمان مدیریت صنعتی قاطعانه می گویم
     برای استخدام درهیچ شرکت دولتی و اقلب شرکت
     های خصوصی معتبر هیچ گونه ارزش علمی و دانشگاهی ندارد و صرفا تخصص غیرآکادمیک است

 25. احسان گفت:

  گواهی صادر دانشگاه صنایع ومعادن را اگر بررسی کنید یک گواهی خاص هست .درسایت خراسان رضوی موجود هست که رسما به فرد اطلاق می نماید که دکترا مدیریت استراژیک گرفته با مجوز وزارت علوم لطفا راهنمایی بفر مایید

  با وزارت علوم تماس بگیرید. با تشکر .

 26. احسان گفت:

  دانشگاه صنایع ومعادن واحد خراسان رضوی گواهی پایان دوره با آرم وزارت علوم صادر کرده و قید کرده شماره مجوزی را .آیا این دوره مورد تایید می باشد

 27. پریسا گفت:

  ایا سازمان مدیریت صنعتی مجوز صدور این دوره را دارد

  خیر. در متن خبر هم تأکید شده که هیج کجا ندارد.

  • محمدی گفت:

   چرا در مورد هر چیزی الکی اظهار نظر می کنید من خودم موسسه ماهان این دوره را دیدم که خود موسسه ماهان مجوز رسمی از وزارت علوم ودانشگاه جامع علمی کاربردی داره وهیچ وقت هم ادعای ارائه مدرک دانشگاهی را نداره کلاس ها خیلی خیلی خیلی مفید هستند از هزار تا مدرک کارشناسی ارشد که به هیچ دردی نمی خورند بهتر است .من با قاطعیت عرض می کنم اگر به پیشرفت واقعی درزمینه کسب وکارعلاقه دارین این دوره های ارزشمند را ازدست ندین.خیلی کاربردی هستند .

   • پرفسورمندلی گفت:

    دوست عزیز به جای حل مسئله صورت مسئله را
    حذف نکنید!!
    مدرک دانشگاهی کارشناسی وکارشناسی ارشد و بالاتر که تخت نظارت وزارت علوم جوانان این
    کشوراخذ کرده اند نه تنها معتبرهست بلکه اتفاقا از مدارک که تنها که گواهینامه
    کوتاه مدت است بسیار بسیار بالاتراست وقابل
    مقیاس با این دوره های موسسات نیست!
    بله دوره های مدیریت ارزشمند هست ولی برای افرادی که حداقل با داشتن مدرک لیسانس به بالا
    اقدام کنند و با مطالعه دقیق!!

 28. دکتر مسعودی(فارغ التحصیلDBA لندن) گفت:

  این رشته در تمام دنیا چون اروپا،امریکا،کانادادارای اعتبار است،مثل
  harvard business school , لندن و … جای تاسف است که درایران هنوز جهان سومی فکر می کنند.

 29. محمدرضا صیحانی گفت:

  با سلام خدمت دوستانی که نظر دادن خواستم عرض کنم نحوه ورود به دانشگاه اصلا مهم نیست بلکه این نکته مهمه که اساتید شما چه کسایی باشن وشما چقد یاد میگیرید همین سازمان مدیریت صنعتی دوره dbaرو گذاشته با حضور پروفسور اعرابی که حداقل 200کتاب ومقاله نوشته ویقین داشته باشید دانشجوهاش خیلی زحمت میکشن وحقشون نیست مورد بی مهری باشن

 30. حميد رضا گفت:

  باسلام
  اگر ممكن است بفرماييد كه DBA دانشگاه تهران كه معادل دكترا مي دهد چيه و آيا اعتبار دارد يا نه؟ لطفا صريح جواب بدهيد.

  سلام
  در ایران DBA مورد تأیید به عنوان دکتری تخصصی وجود ندارد.

  • محمد ایراوانی گفت:

   لطفا کلمه DBAرا در گوگل سرج کنید
   خودتان متوجه می شوید چه چیزی نوشته اند
   دکترای تحقیقاتی درزمینه بیزینس تجارت کاملامعتبر قانونی درسطح بین الملل به عنوان یک مدرک تخصصی است

 31. حامد گفت:

  بسيار موافقم، انشاءالله مجددانه از فعاليتشون جلوگيري شه.

 32. یک موافق گفت:

  عالیه/ بایستی این هشداروتذکرات بیش از این باشددرحال حاضرکه ورود به دانشگاه بسیار راحت شده توجیهی برای بی ارزش کردن مدارک واقعی دانشگاهی وبی انگیزه کردن دانشجویان بخاطر نقل ونبات شدن اینچنین گواهیها وجود ندارد.