مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

نحوه ادامه تحصیل دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد در مقطع دکتری

معاون آموزشي وزير علوم، آيين نامه شركت دارندگان مدارك معادل و غير رسمي در آزمون هاي ورودي مقاطع بالاتر را براي اجرا به دانشگاهها و موسسات آموزش عالي ابلاغ كرد.
به گزارش خبرگزاری مهر ، در بند 6 اين آيين نامه آمده است: دارندگان مدرك معادل كارشناسي ارشد كه در دوره هاي با مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي و با برنامه درسي مصوب وزارت علوم تحصيل كرده اند مي توانند در آزمون نيمه متمركز وره دكتري و آزمون دكتراي دانشگاه آزاد اسلامي شركت كنند و درصورت قبولي، ادامه تحصيل دهند.

بر اساس ماده 7 آيين نامه مذكور دارندگان مدرك معادل كارشناسي ارشد كه در دوره هاي فاقد مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي با برنامه درسي دوره غيرمصوب وزارت علوم، تحصيل كرده اند مي توانند در آزمون نيمه متمركز دوره دكتري و آزمون دكتری دانشگاه آزاد اسلامي شركت كنند و در صورت قبولي و كسب حدنصابي كه تعيين خواهد شد ادامه تحصيل دهند.

در اين آيين نامه قید شده است: دارندگان مدرك معادل كارشناسي ارشد كه در دوره هاي فاقد مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي تحصيل كرده و برنامه هاي درسي دوره مصوب وزارت علوم را رعايت نكرده اند اجازه شركت در آزمون ورودي مقطع بالاتر را ندارند.

بر اساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي، تعيين حدنصاب موضوع بند 7 و نيز تصميم گيري در خصوص موارد خارج از گروه بندي هاي موجود در اين مصوبه، بر عهده كميته سه نفره اي متشكل از نمايندگان دفتر گسترش آموزش عالي و دفتر برنامه ريزي آموزش عالي حوزه معاونت آموزشي وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش كشور خواهد بود كه پس از تاييد معاون آموزشي وزارت علوم قابليت اجرا پيدا خواهد كرد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمد گفت:

  سلام ببخشیدمن مدرک معادل کارشناسی ازموسسه علوم وفنون فارابی دارم وهمچنین مدرک mbaازموسسه گسترش مدیریت تهران که باموزوزارت علوم هست میخواستم ببینم میتونم بااین مدارک توی دانشگاه آزادادامه تحصیل بدم؟خیلی واجبه توروخداجوابموبدیدعجله دارم ممنون

 2. دکتر گفت:

  بنده مدرک ارشدم از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور صادر شده در آزمون جامع قبول شدم در آزمون دکتری سال ۹۴پذیرفته ودوترم است که در دانشگاه علوم تحقیقات مشغول تحصیل میباشم ولی دقیقا چندروز قبل از امتحانات ترم دوم بدلیل معادل بودن مدرک ارشد منع تحصیل شدم.چرا کسانی که تاسال ۷۷ از همان محل مدرک گرفتند مجاز هستند ولی بقیه نیستند؟ مگر در انتقال علم تغییر ایجاد میگردد؟ لازم به ذکر است که ورودی ارشد ۸۱ هستم.

 3. الهام گفت:

  سلام آقای قربانی
  مدارک سازمان مدیریت صنعتی اصلا مورد تایید وزارت علوم نیست و فقط از طرف خود سازمان براتون مدرک صادر میشه برای همین تو آزمون آزاد هم شرکت کنید مدرکتون مورد قبول نیست فقط در دو تا دوره ارشد که اونم با کنکور سراسری وارد سازمان میشید مدرکتونو وزارت علوم تایید میکنه یکی مدیریت اجرایی و دومی هم مهندسی صنایع در غیر این صورت خیر نه آزاد نه هیچ موسیه دیگه ای هم مدارک سازمان مدیریت رو قبول ندارند که بخوان معادل سازی کنند تو سایت خود سازمان هم گفته شده که مدارک صادره در سطح ارشد یا دکتری هستش

  • قربانی گفت:

   نحوه ادامه تحصیل دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد در مقطع دکتری

   معاون آموزشی وزیر علوم، آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر را برای اجرا به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.
   به گزارش خبرگزاری مهر ، در بند ۶ این آیین نامه آمده است: دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های با مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و با برنامه درسی مصوب وزارت علوم تحصیل کرده اند می توانند در آزمون نیمه متمرکز وره دکتری و آزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کنند و درصورت قبولی، ادامه تحصیل دهند.

   بر اساس ماده ۷ آیین نامه مذکور دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی با برنامه درسی دوره غیرمصوب وزارت علوم، تحصیل کرده اند می توانند در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری و آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کنند و در صورت قبولی و کسب حدنصابی که تعیین خواهد شد ادامه تحصیل دهند.

   در این آیین نامه قید شده است: دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی تحصیل کرده و برنامه های درسی دوره مصوب وزارت علوم را رعایت نکرده اند اجازه شرکت در آزمون ورودی مقطع بالاتر را ندارند.

   بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، تعیین حدنصاب موضوع بند ۷ و نیز تصمیم گیری در خصوص موارد خارج از گروه بندی های موجود در این مصوبه، بر عهده کمیته سه نفره ای متشکل از نمایندگان دفتر گسترش آموزش عالی و دفتر برنامه ریزی آموزش عالی حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود که پس از تایید معاون آموزشی وزارت علوم قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.
   این مصوبه بی ارزش است یعنی براساس ماده 7 آئین نامه مذکور دارندگان مدرک معادل و سطح را علام کرده

 4. فرهاد گفت:

  با سلام اینجانب دارای مدرک کارشناسی ارشدمهندسی صنایع از وزارت صنایع-دانشکده مهندسی کاربردی ماشین سازی اراک ورودی75 هستم-بدون آزمون- که درسال77 فارغ التحصیل شدم و در سال جای در دکترای ازاد پذیرفته شدم . با توجه به بخشنامه وزارت علوم در رابطه با ادامه تحصیل دارندگان مدارک معادل- بفرمایید روال تایید مدرک ارشد اینجانب به چه صورت است؟ایا خودم پیگیر باشم یا دانشگاه ازاد طبق روال اداری نامه نگاری می نماید-با تشکر و سپاس از زحمات

 5. یوسف گفت:

  باتشکر از سایت خوبتان – اینجانب دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال ۸۲ فارغ التحصیل شده ام از آنجا که ظاهرا این مدک به صورت معادل و با ارزش استخدامی است و از سه بار فقط یکبار در آزمون معادل سازی هم شرکت کرده ام و نمره لازم کسب نکرده ام
  سوال
  1-آیااین آزمون یکبار دیگر برگزار می شود
  2- در مورد ادامه تحصیل در دوره ی دکترا امکان دارد یا خیر

 6. ام ار گفت:

  سلام من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد موسسه آموزش عالی بانکداری در رشته علوم بانکی هستم. مدرک ارایه شده توسط موسسه معادل بوده و مورد تایید وزارت علوم نمی باشد و صرفا مورد تایید سیستم بانکی می باشد. آیا امکان ادامه تحصیل در دوره دکترا برای ما وجود دارد یا خیر؟ لطفان راهنمایی نمایید. با تشکر فراوان.

 7. سعيد گفت:

  سلام من ارشد حسابداري از موسسه بانكداري ايران دارم كه مدارك موسسه مذكور معادل است و در سيستم بانكي مورد تاييد است. با توجه به اينكه دوره فاقد مجوز شوراي گسترش آموزش عالي است ولي سرفصلهاي دروس مطابق وزارت علوم است و حتي براي رساله ارشد موسسه مذكور بسيار سخت گير است خواستم بدونم راهي براي شركت در مقطع دكترا وجود داره؟ متشكرم.

 8. محمد رضا جعفری گفت:

  سلام ضمن تشکر من ارشدم رو در رشته مدیریت اجرایی سازمان مدیریت صنعتی استان گلستان درسال93گرفتم و آموزش و پرورش مدرکم رو قبول نمی کنه چکار کنم از کجا پیگیری کنم اگر ممکنه راهنمایی کنید

 9. محمدیان گفت:

  باتشکر از سایت خوبتان – اینجانب دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی با معدل 15/45 در سال 81 فارغ التحصیل شده ام از آنجا که ظاهرا این مدرک به صورت معادل و با ارزش استخدامی است و در آزمون معادل سازی هم شرکت نکرده ام و این آزمون هم دیگر برگزار نمی شود لطفا در مورد ادامه تحصیل در دوره ی دکترا راهنمایی بفرمایئد ؟

  • محمدیان گفت:

   متن مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي
   مصوبه «امکان ادامه تحصیل فرهنگیان دارای مدرک معادل در مقاطع تحصیلی بالاتر»
   مصوب ۷۷۱ جلسه مورخ ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ شوراي عالي انقلاب فرهنگي

   شماره ابلاغ : ۹۴/۱۴۴۴ش/دش
   تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۴-۰۹-۱۵
   شرح:
   وزارت آموزش و پرورش

   وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

   وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

   دانشگاه آزاد اسلامی

   مصوبه «امکان ادامه تحصیل فرهنگیان دارای مدرک معادل در مقاطع تحصیلی بالاتر» که در جلسه ۷۷۱ مورخ ۲۶/۸/۱۳۹۴ شوراي عالي انقلاب فرهنگي و بنا به پیشنهاد مورخ ۱۴/۷/۱۳۹۴ معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

   «کلیه دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ به دوره‌های مذکور راه‌ یافته‌اند، حسب مورد از تسهیلات مصوبه شماره ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۲۸/۵/۱۳۹۲ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری، برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی تحصیلی بالاتر برخوردار می‌شوند».ص/۷۷۱.۳

   آیا این مصوبه شامل می شود؟

 10. هادی گفت:

  با سلام اینجانب دارای مدرک کارشناسی ارشد از سازمان مدیریت صنعتی هستم که در سال 88 فارغ التحصیل و در سال 89 در آزمون معادل سازی شرکت کرده و در این آزمون قبول شدم با توجه به بخشنامه آخیر وزارت علوم در رابطه با ادامه تحصیل دارنندگان مدارک معادل آیا می توانم در آزمون های دکتری سراسری و یا آزاد شرکت کنم یا مدرک من برای ادامه تحصیل در خارج از کشور قابل تایید است بعد از این بخشنامه یا خیر متشکرم

 11. شیوانا گفت:

  سلام برای قبولی دکتری چه شرایطی لازم است؟؟من ترم 3 کارشناسی ارشد هستم. ممنون.

 12. فریدون گفت:

  باتشکر از سایت خوبتان – اینجانب دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی با معدل 16/55 در سال 82 فارغ التحصیل شده ام از آنجا که ظاهرا این مدک به صورت معادل و با ارزش استخدامی است و در آزمون معادل سازی هم شرکت نکرده ام و این آزمون هم دیگر برگزار نمی شود لطفا در مورد ادامه تحصیل در دوره ی دکترا راهنمایی بفرمایئد ؟

  بهتر است تطبیق دوره خود با مفاد این خبر را از سازمان مدیریت صنعتی جویا شوید. با تشکر از توجه شما.

 13. نیر گفت:

  با سلام,من دانشجوی ترم چهارم در سطح کارشناسی ارشد سازمان مدیریت صنعتی هستم,می تونم آزمون دکتری شرکت کنم?

  • بازاریابی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اینجانب دارنده مدرک در سطح کارشناسی ارشد در سال 93 از سازمان مدیریت صنعتی در آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد در سال 95 با اخذ نمره ای خوب در مصاحبه پذیرفته شدم با توجه به بخشنامه 30/37299 دانشگاه آزاد در خصوص اصلاح مدرک برای ثبت نام به واحد مربوطه مراجعه کردم که متاسفانه از ثبت نام بنده خودداری نمودند. هرکاری کردم نشد ایرادات مختلفی می گرفتند مثل این که این مدرک نیست و فقط گواهی است و غیره.بنده با گذراندن 44 واحد درسی و ارائه پایان نامه و با در دست داشتن مدرک ارشد سازمان مدیریت صنعتی که می گویند مدرک نیست و فقط یک گواهی ساده است، حالا نمی دونم چیکار باید بکنم.

 14. علاف مشاور دکتری گفت:

  سلام بچه ها
  من رشتم عمرانه و رتبه ام 6 شد تو کنکور امسال و دانشگاه امیرکبیر قبول شدم…
  اما میخوام اپلای کنم چون دکتری داخل فایده نداره و پیشنهاد میکنم شما هم اینکارو بکنید.
  به امید موفقیت همه بچه های ایرانی

 15. م گفت:

  خوبه کلا شرط کارشناسی ارشد داشتن رو هم بردارن. چه کاریه اصلا چه معنی داره برای ورود به دکتری باید لیسانس داشته باشیم… من که میگم برای دیپلم ردیها هم که تو آمپاسن برای ادامه تحصیل یه قانونی بذارن مستقیم دکترا بگیرن… به ضرس قاطع ازش استقبال میشه میگین نه ببینینز!!!

 16. shini گفت:

  سلام و سپاس بابت سایت مفیدتون
  میخواستم بدونم این “دوره های با مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و با برنامه درسی مصوب وزارت علوم” و “دوره های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی با برنامه درسی دوره غیرمصوب وزارت علوم” به چه معنی است؟
  همینطور در مورد شرایط من کدوم یکی صادق است؟(دانشجوی ترم 6 دوره روزانه ارشد هستم و یک ترم است که سنوات خوردم و بابت ان هزینه پرداخت کردم. تمامی دروس را با نمرات عالی پاس کرده ام و جز دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی و ارشد بودم و فقط احتمال دارد پایان نامه ام تا پایان شهریور که فرصت مجاز است تمام نشود)
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید چون بابت ادامه تحصیل شدیدا نگرانم

  سلام
  چند سال است که دوره معادل کارشناسی ارشد برگزار نمی شود.
  این دوره ها دوره هایی هستند که شرکت کنندگان بدون آزمون کارشناسی ارشد و به صورت آزمون های داخلی و غیر آن پذیرفته شده اند.
  مدرک شما معادل نیست و خود کارشناسی ارشد است.

  • shini گفت:

   سلام
   ممنون از پاسختون. به نظر شرایط من با اطلاعیه ای که گذاشتید متفاوت هست اما در ارتباط با شرایط من هم عنوان کردند که مدرک معادل(!) می دهند-اگر در فرصت مجاز دفاع نکنم- در این ارتباط و نحوه ادامه تحصیل آن اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیارم بگذارید و راهنمایی کنید.مرسی

  • قربانی گفت:

   باسلام و احترام
   ضمن خسته نباشید من دانشجوی دکتری سازمان مدیریت صنعتی هستم اگر در آزمون دکتری دانشگاه آزاد شرکت کنم آیا دروس گذارانده شده قابل تطبیق میباشد . اگر هست چگونه

   • بازاریابی گفت:

    دوست عزیز ما که با ارشد این مدرک مدیریت صنعتی دکتری دانشگاه آزاد قبول شدیم حتی مدرک ارشد مون رو معادلسازی نمی کنن که واحدهای ارشد رو دوباره بگذرونیم بعد بصورت قانونی وارد مقطع دکتری بشیم. حالا چطور همچین چیزی امکان دارد