مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

قبول شدگان دکتری پیام نور معترض به افزایش بی رویه شهریه

در حالی که دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور در دوره دکتری از افزایش ناگهانی و 100 درصدی شهریه خبر می دهند و از عدم اطلاع رسانی به موقع و مناسب دانشگاه در این باره گله دارند، مسئولان دانشگاه پیام نور این موضوع را کتمان و عنوان می کنند شهریه ها تنها 15 درصد افزایش یافته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، ثبت نام دانشجویان جدید الورود مقطع دکتری دانشگاه پیام نور از هفته آینده در سامانه گلستان این دانشگاه آغاز می شود، این در حالیست که عده ای از دانشجویان ورودی سال تحصیلی جدید از افزایش 100 درصدی رقم شهریه خبر می دهند.

یادآور می شود، هیأت امنای دانشگاه پیام نور که عموماً ریاست آن را وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر عهده دارد برای سال تحصیلی جدید این دانشگاه افزایش 15 درصدی شهریه را برای تمام دوره ها تصویب کرد اما این افزایش برای دانشجویان دکتری به 15 درصد اکتفا نکرد و بر اساس پیگیریهای خبرنگار مهر و اعلام ورودیهای جدید، افزایش شهریه دکتری برای امسال به عددی نزدیک به 100 درصد رسیده است.

خاطرنشان می شود، از آذرماه سال گذشته کامران دانشجو – وزیر پیشین علوم، با صدور حکمی اعلام کرد که رئیس دانشگاه پیام نور قائم مقام وی در هیأت امنا می شود از این رو به نظر می رسد که وزرات علوم از تصمیم دانشگاه درباره افزایش شهریه بی اطلاع باشد.

به گزارش مهر، دانشگاه پیام نور هنوز رقم شهریه سال تحصیلی جدید را برای دانشجویان جدیدالورود دکتری اعلام نکرده است اما برخی از مراکز این دانشگاه اعلام کردند که رقم شهریه ثابت از یک میلیون و 200 هزار تومان سال 91 به 2 میلیون و 200 هزار تومان در سال جاری رسیده و به عبارتی دو برابر شده است.

یکی از این مراکز اعلام کرد که بر مبنای 2 میلیون و 200 هزار تومان، هر ساله 15 درصد به این عدد افزوده خواهد شد.

اکثر پذیرفته شدگان گله می کنند که اگر جدول شهریه امسال زودتر مشخص می شد شاید بسیاری از دانشجویان پیام نور را انتخاب نمی کردند، آنان از سوی دیگر نگران انصراف خود از تحصیل هستند به این دلیل که انصرافیهای دکتری حق شرکت در کنکور سال بعد این مقطع را ندارند.

پیگیریهای مهر نشان می دهد که شهریه ثابت دانشجویان دکتری در رشته های علوم انسانی، ریاضی و آمار همچنین مهندسی صنایع و سایر رشته ها از یک میلیون و 200 هزار تومان تجاوز کرده که جزئیات ارقام سال گذشته در سامانه pnu.phd.ac.ir قابل مشاهده است.

همچنین شهریه متغیر به ازای هر واحد درسی 250 هزار تومان برای سال گذشته بود که این رقم برای سال جاری به 400 هزار تومان افزایش یافته است.

در کل، با حساب افزایش 15 درصدی که هر سال قرار است به رقم شهریه ثابت افزوده شود دانشجویان دکتری باید تا پایان تحصیل رقمی بیش از 40 میلیون تومان برای یک دوره دکتری پرداخت کنند. که این رقم معادل تحصیل در دکتری پردیسهای خودگردان یا همان پولی دانشگاههای دولتی است.

به گفته دانشجویان معترض به شهریه های دانشگاه پیام نور، افزایش بی رویه شهریه دانشجویان دکتری برای سال تحصیلی جدید در حالی اعمال شده که دانشگاه پیام نور، هیچ اقدامی در توسعه امکانات و تجهیزات دانشجویان دکتری نکرده است.

یکی از این دانشجویان که امسال با مشکل شهریه مواجه شده، اعلام کرد که ساختمانی کوچک در گوشه ای از تهران برای تحصیل دانشجویان جدیدالورود در نظر گرفته شده که حتی برای یک مهدکودک هم مناسب نیست.

دانشگاه پیام نور اما این اعتراضات را بی جواب گذاشته و اعلام کرده شهریه تمام مقاطع حتی برای ورودیهای جدید هم تنها 15 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر یکی از مسئولان این دانشگاه که نخواست نامش اعلام شود به مهر اعلام کرد که هیأت امنای دانشگاه پیام نور، تصمیم دیگری برای ورودیهای امسال دکتری گرفته و شهریه را از 15 درصد بیشتر، افزایش داده است و علت این امر را هم یکسان نبودن دخل و خرج دانشگاه عنوان کرده است.

تماس خبرنگار مهر با حسن زیاری – رئیس دانشگاه پیام نور بی نتیجه ماند و وی پاسخ این سوال را به معاون اداری مالی واگذار کرد، تماسهای مهر با معاون اداری مالی پیام نور طی چند روز گذشته نیز بی پاسخ مانده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. منا گفت:

  سلام دوستان
  یه نکنته مهم:بعضی سایتها دارن موضوع رو طور دیگه ای انعکاس میدن، مثلا ایسنا:

  “جمعی از پذیرفته‌شدگان دوره دکتری 92 دانشگاه پیام‌نور در نامه‌ای به دکتر توفیقی سرپرست وزارت علوم در اعتراض به افزایش 90 درصدی شهریه این دانشگاه، خواستار محروم نشدن از تحصیل در صورت انصراف شدند.”

  چرا برای اشتباهی که پیام نور در اطلاع رسانی داره ما باید حداقل یکسال از زندگی عقب بیفتیم

  لطفا به این موضوع دقت کنید

 2. لیلا گفت:

  دوستان لطفا برنامه سه شنبه رو هم برای خودتون خالی بذارید ما یه روز نمی تونیم به همه جا سر بزنیم .وعده دیدار ما :دوشنبه ساعت ۹:۳۰ صبح سازمان مرکزی پیام نور .وزارت علوم سازمان سنجش دفترریاست جمهوری دیوان عدالت اداری هم توی برنامه مونه .ذوشنبه با دوستان حضوری هماهنگ می کنیم و نیمی از سازمان ها رو سه شنبه می ریم.

 3. آزاد گفت:

  امروز صبح پس از کلی تلاش و تماس مکرر موفق به تماس با گروه علمی 20:30 شدم. خانم محترمی که گوشی را برداشتند از خبر افزایش شهریه اصلا اطلاع نداشتند و قول اکید دادند که با خبرنگار مربتط با پیام نور در میان گذاشته و با بنده تماس بگیرند.

  رسانه ای شدن خبر تا امروز بازتاب نسبتا مناسبی داشته اما واقعا کافی نیست. خیلی از ماها گاها اخبار شبکه ها را تا چند روز نیز پیگیر نمیشیم برسه مطالعه خبرگزاریها…

 4. لیلا گفت:

  سلام و ممنون از شما که پی گیر مساله هستید . اولا جای خالی در جدول قابل توجه است .ثانیا ایشان می دونند که تعداد زیادی از افراد پذیرفته شده شهرستانید و امکان حضور ندارند و ضمنا ما صدای اعتراضمونو به گوش ایشون رسوندیم وای کاش به جای این کارا ایشون می گفتند که ۲۲ اذر کجاو کی این موضوع رو اعلام کردند .ما حتما درتاریخی که گفتند همه با هم حاضر می شیم ولی حتما همون روز به وزارت علوم هم مراجعه می کنیم .
  یک نامه دوستانه به وزارت علوم از طرف معترضین تنظیم شده ودر وبلاگ معنرضین موجوده از معترضین محترم خواهش می کنم بیان این نامه رو بخونند ونطراتشونو بیان کنند .تجربه این چند روزه نشون داده که گفتگو با مسئولان این دانشگاه فایده نداره ولی در عین حال وعده ما دوشنبه هفته آینده ساعت ۹:۳۰ جلو درب سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور اگر جواب نگرفتیم از اونجا می ریم وزارت علوم .لطفا فعلا کسی ثبت نام نکنه .
  با تشکر از مدیریت محترم پی اچ دی تست

 5. mona گفت:

  دوستان امروز دوباره به همه خبرگزاری ها ایمیل بفرستید ازجمله مهر ایسنا و بیست و سی
  همه با هم
  متن آماده:
  با سلام
  امروز رسما اعلام شد که شهریه پیام نور برای وردوی های جدید دکترای پیام نور ۹۰ درصد افزایش یافته ودر خبرها آمده که معاون مالی اداری و عمرانی دانشگاه پیام نور فرمودند: براساس مصوبه جدید هزینه شهریه یک دوره کامل مدرک دکتری برای دانشجویانی که از امسال وارد این دانشگاه می شوند از ۱۸ میلیون به ۳۵ میلیون تومان رسیده است. آیا این کلاهبرداری نیست که بعد از قبول شدن این خبرو اعلام می کنند در حالی که نرخ معمول افزایش شهریه هر سال ۱۵ درصد بوده الان ما هیج چاره ای نداریم حتا اگر نریم هم از تکمیل ظرفبت وامتحان امسال محرومیم . آخه چرا موقع انتخاب رشته محل و مصاحبه اعلام نکردند که قرار است شهریه دو برابر شود. از شما خواهشمندیم به این مساله رسیدگی کنین و صدای اعتراض حدود سیصد نفر از قبول شده های آزمون دکتری امسال را به گوش مسئولین برسانید.
  با تشکر

  —————
  بهتر است ابتدا این خبر را ببینید.
  http://phdtest.ir/1392/06/%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D9%86%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85/

 6. آرمان گفت:

  دوستان کسی از نتایج دکتری بدون استعداد درخشان دانشگاه پیام نور اطلاعاتی داره؟

  من با 02122455001 مدیریت سنجش و 02123322556 بخش فراگیر و بدون آزمون تماس گرفتم ولی می گن ما از نتایج خبری نداریم!

 7. M.T گفت:

  شاید اگه 5 میلیون روی این مبلغی که پیام نور گفته اضافه کنیم تو دانشگاه سراسری شبانه بشه تحصیل کرد که امکانات و اعتبارش با پیام نور قابل قیاس نیست. من نمیدونم پیام نور چه فکری کرده و خودشو تو چه سطحی از امکانات و اعتبار میبینه که از نظر شهریه با شبانه و ازاد و پردیس رقابت میکنه. من که شک میکنم اون دوستمون که از افزایش 100 درصدی شهریه این دانشگاه دفاع کرده دانشجو باشه!!! شایدم قضیه یه چبز دیگه است.

 8. penitent گفت:

  دوستان لطفا به بخش سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و درخواست کنید که کمیسیون موارد خاص مسئله برداشتن محرومیت از آزمون و تکمیل ظرفیت را با شرایط پیش آمده بررسی مجدد کند.

 9. محمد گفت:

  شهریه پیام نور دکترا 30 میلیون مناسب است
  مقایسه کنید با پردیس دکتراملی (50میلیون)
  مقایسه کنیید با آزاد 55میلیون

  • بهمن گفت:

   کدوم پردیس 50 میلیون میگیره؟؟؟ برید داخل سایت دانشگاه رازی می بینید زده برای مقطه دکتری 30 میلیون! درضمن هم مدرکش معتبرتره و هم امکاناتش و هم اینکه کلاسهای هفتگی و منظم داره. در ضمن هر کی برای خودش نیست که هر سال 15 درصد اضافه کنن. امسال ازاد 3 درصد اضافه کرده پیام نور 100 درصد. حالا دو سال بعد با ازاد هم برابر میشه. من رتبم 42 شده یعنی باید نزدیک پردیس و ازاد پرداخت کنم؟؟؟ اگه منطقتون اینه ما حرفی نداریم شما درست میگید

   • محمد گفت:

    مطالب شما را خواندم اطلاعات شما در زمینه پردیس کمه– رازی هنوز شروع نکرده
    برید سایت دانشگاه اصفهان کلمه ترمی 6 میلیون و 600 را می بینید و یا خوارزمی 48 الی 55میلیون را می بینید آزاد هم که معلو است منم رتبه ام کمی از شما بالاتر ولی باز هم 30 میلیون خوبه تبریک می گم من دنبال تکمیل ظرفیتم

   • محمد گفت:

    یادم رفت بگم در باره مدرک پردیس سایت اصفهان توضیح داده نتیجه اینکه مدرک پیام نور بهتره

   • محمد گفت:

    مدرک پیام نور عینا اموزش عالی هست
    ولی پردیس با مجوز علوم از طرف آموزشهای آزاد دانشگاه مدرک دقیقا پردیس خود گردان داده می شود— باز هم تبریک سریع ثبت نام کن گوش نده 30 میلیون مناسبه ما در انتظارم

    • لیلا گفت:

     فرض رو براین می گیریم که تمام صحبت های شما درست باشه .بحث ما اینه که چررا از قبل اعلام نکردن این حق ما بوده که با اگاهی کامل انتخاب کنیم من شخصا اگر می دونستم شهریه پیام نور اینقدره انتخابش نمی کردم ویا مصاحبه نمی رفتم .حاضرم حتی 20 میلیون بیشتر ازاین برای شبانه دانشگاه های معتبر پول بدم ولی پیام نور نه.

    • مهدی گفت:

     دوست عزیز اولا 36 م.دوم اینکه حتی اگر کیفیت آموزش در پیام نور بالا باشه نمی تونه نظر منفی دانشگاه های دیگه رو موقع جذب هیات علمی تغییر بده. دوست من توی فراخوان جذب دانشگاه علم و صنعت فقط به این دلیل رد شدکه لیسانسش پیام نور بود.

 10. صنم گفت:

  این یک ظلم بزرگه بچه ها سازمان سنجش باید محرومیت شرکت در آزمون سال بعد رو برای ما برداره این حق ماست

 11. ن گفت:

  اين انصاف نيست كه رقم شهريه دو برابر بشه ما شديداً به اين مسئله معترضيم و خواهان كاهش شهريه به ١٥ درصد هستيم.

 12. سوران گفت:

  نتایج دکتری پیام نور بدون آزمون اعلام نشد… دوستان کسی میدونه قضیه چیه؟؟؟ کی اعلام میشه ؟؟؟

 13. نفس گفت:

  ما زیر بار حرف زور نمی ریم.
  کمی انصاف داشته باشید شما حساب کتاب که بلد هستید چطور می گید افزایش پانزده درصدی.
  تو رو خدا کسی به داد ما برسه.
  بچه ها ثبت نام نکنید ببینید چی میشه
  همیشه اعتراض جواب خواهد داد.

 14. s گفت:

  بچه ها باید تا موفقیت اعتراض کنیم و کوتاه نیاییم

 15. مریم گفت:

  بچه ها لطفا کوتاه نیاید و زود ثبت نام نکنید. مطمین باشید کم میشه البته اگه ما به طور جدی پیگیر باشیم.

 16. شیدا گفت:

  از دعوت شدگان برای مصاحبه پیام نور چند نفر در هر گروه پذیرفته می شوند و ایا کلاسهای پیام نور مجازی است یا دانشجویان دکتری پیام نور سر کلاس حاضر می شوند؟

 17. مهدوی پناه گفت:

  سلام به همه

  یک سوال کاملا تخصصی از اقایون دارم
  اقایون کمکم کنید.
  من مهر دفاع دارم. نمی دونم بعد دفاع برم سربازی یا درس بخونم. من با کسر خدمتام حداکثر 9 ماه سربازی دارم(از 21 ماه)
  حال نظرتون چیه که دفترچه بفرستم ودی برم سربازی یا بشینم درس بخونم و اردیبهشت سال بعد برم سربازی؟؟؟؟؟؟
  بین درس و سربازی موندم××××××××××

  • M.T گفت:

   سلام بنظر من هر چقدر برا سربازی با مدرک بالا تر برید کمتر سربازی محض حساب میشه یعنی میخوام بگم با مدرک دکتری راحتر میتونین امریه جور کنین و واسه پیدا کردن شغل و … یه جورایی سرمایه گذاری میکنین

  • حامد گفت:

   بنظر من قانون کسری خدمت و مدت زمان سربازی هر سال تغییر میکند و شاید تا سال بعد از 9 ماه خیلی بیشتر باشد

   محل و نوع خدمت بیشتر از همه به شانس و پارتی بستگی داره تا به سطح تحصیلات

   با گذشت زمان و بالا رفتن سن و مدرک ، خدمت سخت میشه برات

   با مدرک دکترا میتونید شاید طرح سربازی تویه دانشگاه بگیرید و شرایط خوبیه

   و یا ممکن با گرفتن پایان خدمت و بعد دکترا ، احتمال جذب هیت علمی و کار در کنار تحصیل 4 ساله تون بالاتر بره

   این نقاط مثبت و منفی بود از نظر من و با درنظر گرفتن همه اینا یکی شو انتخاب کن در نهایت بهترین تصمیم و خودت میتونی بگیری

 18. penitent گفت:

  با دو برابر شدن شهریه دانشگاه پیام نور داوطلبان با شرایط کاملا متفاوتی روبرو شده اند. تمام محاسبات قبلی به هم خورده، یه عده توان پرداخت ندارن و عده دیگه معتقدند که اگه بخوان چنین هزینه ای را برای یک دانشگاه بی ضابطه و بدون امکانات بپردازن ترجیح میدن با رقم یک کم بالاتر پردیس یک دانشگاه مادر درس بخونن. با این شرایط محرومیت از آزمون سال بعد و تکمیل ظرفیت ظالمانه است. آیا کمیسیون موارد خاص سازمان سنجش نمیتونه موضوع برداشتن محرومیت را بررسی کند؟

 19. ا گفت:

  سلام ما ۸۰ هزارتومن بی زبان واریز کردیم به حساب دانشگاه پیام نور برای پذیرش استعداد درخشان-(تیر ماه)اما هیچ خبری از مصاحبه ،قبولی یا رد تا به حالا نشده از کجا باید پیگیر بشیم؟