مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

آخرین فرصت

قانون فروش خدمت سربازی را خیلی از ما به خاطر داریم و خیلی ها هم اسم آن را شنیده ایم. قانونی که با وجود عمر کوتاهش آوازه ای بلند دارد. فرصتی که مدتی بوجود آمد و آنهایی که قدر فرصت ها را می دانستند از آن استفاده کردند و لابد خاطره شیرینی هم از این فرصت طلبی دارند.

آزمون نیمه متمرکز دکتری هم گویا قرار است به قانون فروش خدمت سربازی بپیوندد. قبل از نیمه متمرکز شدن این آزمون اوضاع پذیرش دکتری طور دیگری بود. بچه های هر دانشگاه شانس اصلی ورود به دوره دکتری همان دانشگاه بودند و رقابت ها تقریبا داخلی بود. البته همیشه نوابغی هستند که در هر دانشگاهی جا دارند اما برای افراد معمولی شانس اصلی قبولی در دانشگاه خودشان بود و هر دانشگاه هم که دکتری نداشت!

سال 1390 نخستین آزمون دکتری برگزار شد. آزمونی که به قول آقایان فرایند سنجش و پذیرش از هم جدا بود. آزمون کتبی را سازمان سنجش برگزار می کرد و تمام نمره قبولی مربوط به مصاحبه بود. وضع از قبل خیلی بهتر شده بود. البته دروس آزمون، تخصصی نبود و این جای گله زیادی برای نخبگان گذاشت. اما هر چه بود بهتر از قبل بود.  دست دانشگاه ها هم باز بود و این اعتراض آنها را کمتر می کرد.

آزمون 91 و بعد هم 92 وضع باز هم بهتر شد. در سال 92 نصف نمره قبولی فرد در پذیرش نهایی را نمره آزمون کتبی تعیین می کرد و این  فرصت بزرگی برای بسیاری از داوطلبان فراهم نمود. دانشگاه ها هم البته بی کار ننشستند و با تعیین حد نصاب قبولی و دست کاری نمرات مصاحبه تلاش کردند گزینه های مورد نظر خود را بگیرند. ولی خوب یک نمره عالی در آزمون کتبی شانس زیادی به داوطلب می داد.

این طور که از خبرهای اخیر به گوش می رسد این فرصت رو به پایان است. دقیق تر بگوییم امسال آخرین فرصت است؛ آخرین فرصت طلایی. فرصتی که نصیب آنهایی شده که اتفاقات زندگی اجازه نداده است آنچه باید باشند بشوند. پس اگر دانشگاه های غیردولتی بوده اید و دوست دارید بدون هزینه تحصیل کنید. اگر مدرک کارشناسی ارشدتان را از دانشگاههای سراسری کوچکتر گرفته اید و برای دانشگاه های بزرگ برنامه دارید و حتی اگر دانشجوی دانشگاهی بزرگ هستید که دکتری رشته شما را ندارد، قدر امسال را بدایند. سال بعد قطعا شرایط سخت تری خواهید داشت.

یادتان باشد هنوز فرصت زیادی برای اثبات خود دارید. 140 روز دیگر تا آزمون دکتری 93 باقی مانده است وفرصت کافی برای استفاده از این فرصت هست. این موضوع برای آنهایی که قصد تغییر رشته دارند هم صادق است. آنها هم باید همین امسال سروسامان بگیرند وگرنه راه دشواری پیش رو خواهند داشت.

زود باشید. همت کنید. نمی خواهیم در این مطلب در مورد درست یا نادرست بودن این تصمیم صحبت کنیم. فقط می خواهیم بگوییم شما باید احساس کسی را داشته باشید که گردباد بزرگی تعقیب ش می کند. گردبادی که می تواند همه چیز را زیرورو کند. به نظر شما چنین فردی لحظه ای سستی می کند ؟ پس دقیق باشید و سریع تا پیروزی سرانجام تان باشد. با آرزوی موفقیت شما.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. الهه گفت:

  بچه ها ثبت نام آزمون امسال کیه؟

  ———-
  5 تا 11 آذر

 2. oooo گفت:

  ادمین و عزیزانی ک فرجی دانا رو میشناسن لطفا اگر ممکنه و میدونن نظر ایشون رو درباره آزمون دکتری بگن.. موافقه؟ مخالفه؟

 3. oooo گفت:

  بچه ها ادمین و همه عزیزانی ک فرجی دانا وزیر معرفی شده رو میشناسین ممکن هس که بگین درمورد دکتری نظرش چیه؟ با کنکور توی این مقطع موافقه مخالفه

 4. ساناز گفت:

  به farideh
  من روانشناس با گرایش بالینی هستم در خدمتتون

  • faride گفت:

   سلام ساناز جون
   به نطرت اول زبان و استعداد بخونم یا دروس احتصاصی؟ واسه رشد و آسیب به نظرت چه کتابایی در اولویت هستند از هرکدوم یکی رو بم معرفی کنی ممنون می شم

 5. faride گفت:

  دوستان اینجا کسی نیست که رشتش روانشناسی باشه؟سوال دارم

 6. زرتشت گفت:

  سلام
  دوستان عزیز من الان مربی وهیات علمی دانشگاه ازاد هستم.الان گفتن باید هرجوری هست همه دکترا بگیرن ودارن به هر طریقی مربی ها رو می فرستن دکترا….اینو به این خاطر نوشتم که باتوجه به اینکه دانشجو هم کم شده واز طرفی جذب هیات علمی در حد صفر است دوستانی که می خوان دکترا بخونن واسه استاد دانشگاه شدن فکر نکنم دیگه امکانش باشه در ضمن هر چه شما مدرکتون بالاتر باشه سطح توقع شما نیز زیادتره در نتیجه واسه کارپیدا کردن مشکل بیشتری هم دارید واز طرفی کارفرماها هم زیاد مایل به جذب مدرک بالا نیستن چون کارشون با مدرک کمتر هم انجام میشه… پیشنهاد من اینه اول وضعیت کارآینده تون رو مشخص کنید …بعدان ادامه تحصیل بدید.موفق باشید.

 7. فاطمه گفت:

  به نظر من اگه بخواهیم به این مسائل فکر کنیم که اصلا همون قید دکترا رو بزنیم بهتره…آخه این چه وضعی .فعلا به جای فکر کردن آدم باید ماکزیمم تلاشش رو حالا هر کی متناسب با شرایطی که توش داره انجام بده وبعد هم به خدا توکل کنه .هیچکسی فعلا از آینده با خبر نیست .نوجه کنین اصلا ثباتی وجود نداره ممکن هست این قانون حذف بشه ویا تغییر کنه ویا…فقط چیزی که مهم هست هدف هست نه حواشی اون.

 8. آزمون استاندارد گفت:

  دوستان عزیز نطرات رو که خوندم دیدم که میشه به همتون حق داد هم به آقای آرش و هم به دوستان دیگه.
  برای ورود به دوره دکتری لازمه که داوطلب از یک سری فیلترهای استاندارد عبور بکنه که در ایران دو فیلتر کتبی و مصاحبه گذاشتن . به نظر بنده میشه فیلتر مصاحبه رو حذف کرد و در عوض آزمون کتبی رو تخصصی تر کرد تا کسانی که از توانایی علمی بیشتری برخوردارند وارد این مقطع بشند البته با 45 سوال تخصصی غیر استاندارد نمیشه واقعا توانایی یک داوطلب رو به خوبی محک زد چون من خودم سر جلسه آزمون 92 شاهد بودم که مراقبین در حوزه امتحانی ما جوابها رو به داوطلب هایی که آشناشون بودن میرسوندن.
  به هر حال بنده بعد از انتشار کارنامه امسال و پیگیری یک سری از مسائل فهمیدم که خیلی از اساتید هستند که از روی سلیقه دانشجوهاشون رو انتخاب می کنن به عنوان مثال من در د.امیرکبیر نمره 0.1 دهم برای من گذاشته بودن که با اساتید در این رابطه صحبت کردم گفتن که نمره شما در مصاحبه بالاتر از افرادی بوده که ما قصد انتخابشون رو داشتیم به همین دلیل چون نمیخواستیم شما قبول شید به شما این نمره رو دادیم که افراد خودمون وارد شن واینگونه هم شد .پرسیدم پس اون 50 نمره سنجش چی میشه گفتن ما با سنجش کاری نداریم حتی اگه یک درصد هم دست ما باشه و نود نه درصد دست سنجش اینقد راه و روش هست تا بتونیم دانشجویی که خودمون می خواهیم انتخاب کنیم پس میشه گفت خیلی از دانشگاهها بخصوص دانشگاهای تراز اول تقریبا سلیقه ای عمل می کنن و این به ضرر افرادی هست که رزومه قوی دارند ولی ارشدشون در اون دانشگاه نبوده یا به نوعی اساتید از آنها شناخت قبلی ندارن.

 9. مهدی گفت:

  با همه این اوصاف، نمیشه این استعداد تحصیلی رو از آزمون حذف کرد؟ ضریبش هم که 1 هست. واقعا درس بیخودی هست. بقول یکی میگفت اگه داوطلب آزمون دکتری اگه استعداد نداشت که تا اینجا نمی کشید که بیاد امتحان دکتری بده!!!!

 10. محسن گفت:

  سلام من امسال شهرستان قبول شدم ولی می خوام انصراف بدم تا کی زمان دارم که انصراف بدم و مشمول جریمه نشم؟؟

  چه جریمه ای ؟

 11. سارا گفت:

  برگزاری کنکور تستی برای تعیین دانشجوی دکتری یعنی تصادفی و شانسی شدن انتخاب دانشجوی دکتری! باورتون نمیشه دانشجوهای ضعیف دوران لیسانس مون که ارشدشون هم دانشگاه آزاد خوندن حالا تونستن برن علم و صنعت و امیرکبیر دکتری بخونن!

  • m گفت:

   خب شمام اگه میتونی بخون برو..مگه اونها دست شمارا بیستن که شما نخونی…مگه میشه آدم هیچی نخونه و شانسی قبول شه؟؟؟؟زحمت کشیدن نتیجه زحماتشونو دیدن شما چرا ناراحتی…شما خب بخون

   • حمیده- شیمی معدنی گفت:

    موافقم

   • سارا گفت:

    لطفا واقع بین باشید. حتما شما هم در زمره همون خوش شانس ها هستید!
    خب اینکه یه چیزه واضحه هر کی وقت بذاره بخونه رتبه بهتری کسب میکنه ولی آیا این ملاکی برای پژوهشگر بودن اون شخص میتونه باشه یا نه فقط ملاکی برای قهار بودن در تست زنی و … هست!
    داریم به کجا میریم؟

  • هدی گفت:

   سطح علمی دانشگاه ازاد در مجموع بهتر از دانشگاه های دولتی است مگر چند شهر بزرگ.

 12. samane گفت:

  سلام من تازه دفاع کردم و نمره کاملو گرفتم تازه میخوام شروع کنم
  به نظرتون میرسونم؟؟؟؟؟؟؟

 13. كاوه گفت:

  سلام با توجه به اينكه اين مديران اين سايت چندسالي است كه پيگير اخبار دكتري هستند به دوستان توصيه مي كنم اين حرفها را جدي بگيرند. من در آزمون سال هاي 90، 91 و 92 شركت كردم و نهايتاً امسال در دانشگاه تبريز قبول شدم و به نظر من هم امسال شايد شانس آخر پذيرش براي اكثر فارغ التحصيلان دانشگاه هاي سراسري كوچك و آزاد باشد

 14. آرش گفت:

  مدير محترم سايت، كوتاه كردن دست استاد در گزينش دانشجو در مقطع دكتري عملا از غير ممكن هم غير ممكن تره،براي من فرقي نمي كنه چون سالها پيش فارغ التحصيل شدم، اما بايد توجه داشت كه اين وزارت علوم و سنجش نيستند كه ميخواهند با اين دانشجو طي چندين سال كار سنگين پژوهشي انجام بدهند بلكه اين استاد مربوطه است كه اين وظيفه رو به عهده داره بنابراين در هر دانشگاهي اساتيد اين حق طبيعي رو دارند كه دخالت مستقيم و فعال در انتخاب دانشجو داشته باشند، دكتري ديگه مثل كارشناسي و ارشد نيست و به نوعي دانشجوي دكتري همكار علمي استاد مربوطه قلمداد ميشه تا همين جاشم برگزاري آزمون اساتيد رو در محدوديت براي انتخاب دانشجو قرار داده،برخي از دوستان معتقدند كه بايد مصاحبه از مقطعي مثل دكتري حذف بشه، هر چند كه نظر اين عزيزان بسيار بسيار قابل احترامه اما ميشه بفرمائين اون وقت فرقش با كنكور كارشناسي چي ميشه؟يعني به نظر شما نبايد هيچ فرقي وجود داشته باشه؟ميشه فقط و فقط يك دانشگاه ديگه در سطح چهان(نه الزاما در كشورهاي داراي نظام كارآمد دانشگاهي) نشون بديد كه فقط معيار براي ورود به دوره دكتري تعدادي سوال چهار گزينه اي است؟چه طور ممكنه وقتي ما استاد رو در قبال يك كار سنگين پژوهشي در حد رساله دكتري مسئول ميدونيم حق انتخاب دانشجويي رو كه قراره اين كار رو انجام بده ازش سلب كنيم؟ برخي از دوستان صحبت از نور چشمي مي كنند،كدوم استاده كه حاضر باشه با اعتبار علمي چندين ساله و بعضا حتي چند ده ساله خودش بازي كنه و دانشجويي كه مي دونه توانايي هاي لازم رو نداره مورد انتخاب قرار بده؟مگه اين كار غير از نابود كردن وجهه و رزومه و اعتبار علمي خودشه؟چه تضميني وجود داره كه چنين دانشجويي از پس تكاليف مقرر دانشگاهي بر بياد؟در اين صورت همون طور كه عرض كردم مگر نه اينه كه استاد بايد در قبال اين انتخابش جوابگو باشه؟ در عوض اين پارتي بازي چي گير استاد مي ياد؟در ضمن غير از مقاله و … ملاك هاي مهم ديگري مثل فارغ التحصيلي از دانشگاههاي ممتاز و درجه يك كشور هم وجود داره كه به خودي خود يك رزومه فوق العاده قوي محسوب ميشه نه فقط در ايران بلكه در همه جاي دنيا به اين عامل توجه زيادي ميشه،وگرنه اگه قرار باشه دانشگاهها همه با هم برابر باشند و هيچ تفاوتي بين ارزش مدارك صادره نباشه اعلام داخلي و بين المللي رنكينگ دانشگاهها عملا چه فايده اي داره؟ و به همين دليل استاد هم حق داره كسي كه از چنين دانشگاههاي فارغ التحصيل شده و از توانمندي هاش آگاهي داره رو در اولويت قرار بده مضافا اينكه تحصيل در دانشگاههاي درجه يك نوعا دشوار تر و تكاليفي هم كه از دانشجو خواسته ميشه بسيار سنگين تر از ساير دانشگاههاست و اين باعث افزايش سطح كيفي دانشجوها ميشه دقيقا به همين خاطره كه اكثريت قريب به اتفاق حجم خروجي علم در كشور متعلق به دانشگاههاي ممتاز ه در اين رابطه كافيه متون علمي اعم از كتاب و مقاله و طرح پژوهشي و همچنين ايده و اختراع و افتخارات علمي داخلي و بين المللي و … رو در رشته هاي مختلف مورد بررسي قرار بدين تا متوجه بشين نقش دانشگاههاي مختلف به چه صورت بوده، بنابراين استادي كه تصور ميشه با پارتي بازي دانشجوي خودشو برداشته در واقع به دليل وجود اين فاكتورهاي موثره و نه پارتي بازي چون عقل سليم حكم ميكنه كه استاد با دانشجوي ضعيف به خاطر خودش و نه هيچ فرد ديگه اي كار نكنه.

  • شیمی معدنی گفت:

   سلام من کاملا با نظرات شما موافقم

  • phd 93 تغذیه گفت:

   مرحبا، خیلی واضح و روشن موضوع رو بیان کردید منم با نظرات شما موافقم

  • negar (فیزیولوژی گیاهی) گفت:

   موضوع این نیست که باید دست استادها بسته باشد موضوع این است که بیشتر اساتید سفارشی عمل می کنند .هرکه آشنا و معرف هم دارند این وسط به نون و نوایی می رسند .

   • phdmech93 گفت:

    خب استادی که بخواد با سفارش بره جلو یعنی استاد خوبی نیست و بهتر که ما باهاش کار نکنیم اما واقعا استاد های خوب هم هستن کسایی که شما میگیم وجود دارند اما تعدادشون کمه

  • سميه گفت:

   كاملا موافقم_

  • Faezeh گفت:

   منم کاملا موافقم. آزمون کتبی با ۵۰ تا سوال تخصصی تستی و زبان بدون نمره منفی و استعداد سنجش درستی نیست .
   ولی در مصاحبه هم دیدم افرادی که واقعا شایستگی نداشتند نمره بالایی گرفتند. بعضی اساتید عادلانه عمل نمی کنند.

  • جواد گفت:

   کاملا مخالفم
   مگر غیر از اینه که همون کسی که قراره استاد برش داره با کنکور ارشد اون دانشگاه سطح بالا قبول شده و الان چون استاد میشناسش برش میداره
   آیا این عدالته دوست من، همه ما با کنکور قبول شدیم و حالا چون مثلا نتونستیم ۴ تا تست بیشتر بزنیم کارشناسی و ارشد جای خوب قبول نشدیم حالا باید تا آخر بزنن تو سرمون که شما هیچی نیستی. آخه این رسمشه. به عینه دیدم که استاد چون فلانی دانشگاه تهران درس خونده هواش رو داره در حالی که از نظر سوادی هیچ فرقی با بقیه نداشت.

  • Prcn گفت:

   دوست عزيز شما چند سال پيش فارغ التحصيل شدي از اوضاع خبر نداري!!!!!
   اولا اينجا ايران است و با بقيه كشورها خيلي فرق داره پس مقايسه كردن كار بيهوده اي!!!!
   شما بهتره بري ببيني كه همين استادايي كه شما ازشون حمايت ميكني و ميگي دنبال دانشجوي خوب و كارهاي پژوهشي و ٠٠٠ است چه حق كشي هايي كه در اين چند سال نكردن!!!!
   دانشجوهايي با رتبه هاي خوب و رزومه هاي عالي رد كردن چون دلشون ميخواسته!!!!!!!!!!
   همه ميدونن كه اين مصاحبه ها چقدر فرماليته است و تنها راه افزايش ضريب آزمون كتبي است٠

  • پیرمرد پشمک موی زیرک و آدم ضایع کن گفت:

   آرش عزیز اونایی که با آزادی اساتید مخالفند لزوما اونهایی نیستند که کار پژوهشی معتبر یا سابقه خوب ندارن!
   از طرفی شما ضمن توضیحاتتون همه حق رو به اساتید دادین!!
   مگر هدف از کنکور دکتری انتخاب چند دانشجوست که در خدمت حیثیت فلان استاد معتبر باشن؟!! با این نگاه شما عزت دانشجو زیر سوال نمیره؟!! بهش بعنوان ابزاری برای ارتقای درجه اساتید نگاه نمیشه؟!!
   شما که تا اینجا اومدین انصافا چقدر اساتید رو در کمک به دانشجو در پیشبرد پروژه دلسوز دیدین؟!! همه اساتید وقتی که باید برای راهنمایی دانشجو بذارن، میذارن؟!!
   یکی از معیارهایی که این اساتید تو انتخاباشون معیار قرار میدن سابقه تحصیلیشونه!! خب مگر دانشگاه خوبی که یک دانشجو در اون درس خونده با همین تست ها اون رو پذیرش نکرده؟!!!
   اگر روند کنکور دکتری رو قبول نداریم چطور باید به برتر بودن دانشجوی فلان دانشگاه خوب حکم بدیم که در دوره کارشناسی و ارشد دانشجوهاش رو با این روش تست پذیرش کرده؟!!
   همین دانشجوی ضعیفی( که لابد معیار ضعیفیش دانشگاه سطح پایین هست) چطور تو این تقسیم بندی ضعیف و قوی وارد شده؟!! غیر از اینه که لابد چند تا از همین تستهایی که امروز شما ازش شاکی هستین رو کمتر از اون دانشجوی قوی زده؟!!!
   ارش عزیز من هم نظر شما رو محترم میدونم و قصد جسارت ندارم خدای نکرده، ولی ممکنه پارادوکسی که تو این تحلیلتون هست رو برای بنده روشن کنید؟! شاید بنده هم توجیه شدم

  • عمران گفت:

   درسته که استاد باید مطابق با کار علمی که قراره انجام بشه باید دانشجوشا بگیره اما واقعا تا جه حد حساسیت لازمه کسی که تونسته قبلا کارهای پژوهشی انجام بده حالا هم میتونه این کارا بکنه
   نه من فکر میکنم فقط پارتی بازیه

 15. مرتضی(تربیت مدرس) گفت:

  سلام من دانشجوی ارشد مدرس هستم الان که کارنامه نهایی اومده من زیر مدرس شهید بهشتیم اورده بودم من میخوام اولویتمو جابجا کنم برم بهشتی به نظرتون کاری میشه کرد؟؟؟باید چطوری اینکارو انجام بدم من به خاطر گرایش میخوام برم بهشتی

  سلام
  از نظر قوانین که چنین چیزی ممکن نیست.

 16. y گفت:

  باسلام
  میشه به من یک مشاوره بدید؟
  رشته من صنایع-صنایع الزهرا بوده با معدل مؤثر 38/17 و پایان نامه با موضوع مدیریت داشتم و 5 مقاله کنفرانسی و 1 علمی-پژوهشی نویسنده چهارم دارم. می خواستم امسال رزومه ام رو قوی کنم و سال دیگه شرکت کنم، ولی با این اوضاع نمی توانم این کار رو انجام دهم. به نظر شما با این رزومه منطقی هست برای کنکور رشته مدیریت اقدام کنم و اگر قبول شوم برای مصاحبه به مشکل بر نمی خورم؟اگر جوابم رو بدهید خیلی ممنون می شم

  سلام
  بله منطقی است.
  بهتر است همین امسال حداکثر تلاش تان را به خرج دهید.

 17. هدی گفت:

  بستگی به مقاومت داوطلبان دارد باید تلاش کرد وزن ازمون را بالا برد نگران نباشید.

 18. دکتر 93 گفت:

  مطمئن باشید اگر دانشجوی مناسبی باشید در هر دانشگاهی قبول میشوید/
  با این مطلب نوشته شده فقط استرس داوطلبان زیاد شد نه چیز دیگر

 19. حسین گفت:

  حتی از وزن 50 مصاحبه هم ناراضی اند اکثرا. اقایون این جا رو با انگلیس و… اشتباه گرفتند. این جا پول می گیرن مقاله و پایان نامه می نویسن. بعد می کن این جا سیستمش با جا های دیگ فرق می کنه ؟ابتدا عدالت را اجرا کنید بعد دنبال مقایسه دانشگاه های ایران با دنیا باشید

 20. حسین گفت:

  مطمئنا با مقاومت نخبگان این طرح اجرایی نیست

 21. حسین گفت:

  دوستان طبق شنیده ها گویی تصمیم اجرایی نیست ودر حد حرف است

 22. حسین گفت:

  اکثرا بالای 90 درصد مخالف طرح جدیدن. پس چرا این چه وضعی . اینا که کارشون از قبلی ها بدتره.

 23. حسین گفت:

  امروز در انقلاب تا دلتان بخواد از این اگهی تبلیغاتی دکتری و نگارش مقاله گرفتم. انگار دکتر توفیقی و جناب اقای روحانی خبر ندارند در این مملکت چه می گدرد که دارن کار ی رو که در دولت قبل رو به اصلاح می رفت و وزن مصاحبه را کم می کردند از بین می برند ودوباره صدای همه دانشجوها را در می ارن.

 24. life گفت:

  استرس گرفتم

 25. حسین گفت:

  امکان قبولی از علوم تحقیقات تهران در بهشتی یا علامه هست؟

 26. مسعود گفت:

  قانون سربازی فقط به درد کسانی میخورد که “پدر پولدار” داشتند، کنکور دکتری هم فقط به درد کسانی میخوره که رزومه قابل عرضه ای ندارند، وگرنه طلا که پاکه چه منتش به “مصاحبه” است…

 27. نگران گفت:

  آخه ما که تازه سال دیگه می تونیم شرکت کنیم باید چی کار کنیم آخه چرا یک بار از دانشجو ها نظر نمی خوان.

  نظرخواهی انجام شده است . اما متأسفانه به نتایج آن توجهی نمی شود.

 28. negar (فیزیولوژی گیاهی) گفت:

  این جوری حرف زدن فقط آدم و عصبی می کنه فقط باید به آینده امیدوار بود در قرآن کریم آمده خداوند روزی انسان را از جایی که فکرش را هم نمی کند می رساند.وهو الرزاق.

 29. مهمان گفت:

  حق با کی هست؟

 30. مهمان گفت:

  سلام
  نگران نباشید
  به این مطلب فکر کنید که امروزه دور افتاده ترین دانشگاه هم دانشجو دکتری را بورسیه هیات علمی نمی کند و اکثر دانشگاه ها دیگر نیازی به جذب هیات علمی ندارند حساسیت کم می شود
  فقط بیندیشید که می خواهید 4و5 سال دیگر هم وقتتان هدر دهید

 31. phdmech93 گفت:

  کاملا حق با شماست

  • جواد گفت:

   من برای قبولی در مقطع ارشد توی مصاحبه های زیادی شرکت کردم باید بگم که سلیقه شخصی اساتید واقعا تاثیر داره.