مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

2 دلیل کاهش ظرفیت دکتری در پردیس های دانشگاه خوارزمی

سرپرست پردیس تهران دانشگاه خوارزمی با ارایه توضیحاتی در خصوص کاهش ظرفیت پذیرش دوره دکتری پردیس‌های این دانشگاه گفت: اصلی ترین دلیل کاهش ظرفیت پذیرش این بود که داوطلبان موفق به کسب 50 درصد نمره نشده و حد نصاب نمره علمی را کسب نکرده اند.

دکتر علیرضا الهی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کاهش ظرفیت های دوره دکتری پردیس تهران و کرج دانشگاه خوارزمی گفت: اینکه تعداد نفرات کمتر از ظرفیت‌هایی است که اعلام شده فقط 2 دلیل دارد اول اینکه  خیلی از افراد نتوانستند حد نصاب نمره علمی را کسب کنند، در متن فراخوان پذیرش دانشجویان دکتری در پردیس های دانشگاه خوارزمی که در سایت دانشگاه نیز موجود است آمده شرکت کننده باید حد نصاب علمی را کسب کند تا پذیرش شود.

سرپرست پردیس تهران دانشگاه خوارزمی افزود: از سوی دیگر در برخی رشته ها هم براساس اعلام وزارت علوم تحقیقات و فناوری یک مقدار کاهش ظرفیت ایجاد کردیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا از ابتدا کاهش ظرفیت اعلام شده بود، گفت: از ابتدا درخواستی برای کاهش ظرفیت وجود نداشته اگر چنین بود دانشگاه هم فراخوان اعلام نمی کرد، سازمان سنجش براساس مصوبه شورای گسترش درخواست کرده که ظرفیت ها مقداری کاهش یابند.

الهی درباره اینکه آیا دانشگاه موظف نیست که طبق ظرفیت اعلام شده دانشجو پذیرش کند، گفت: دانشگاه اعلام کرده 10 نفر در هر رشته پذیرش می شوند به شرط این که 50 درصد نمره کتبی و 50 درصد نمره مصاحبه را کسب کرده باشد، اما بیشتر افراد حد نصاب نمره را کسب نکردند.

وی افزود: دفتر گسترش وزارت علوم به سازمان سنجش قانونی ابلاغ کرده که براساس آن سنجش خواستار کاهش مقداری از ظرفیت ها شده است.

سرپرست پردیس تهران دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه در نهایت ما درحال رایزنی هستیم تا اگر امکان دارد این ظرفیت ها را کاهش ندهیم، افزود: اسامی افرادی که روی سایت به عنوان قبول نهایی اعلام شده می توانند ثبت نام کنند.

به گزارش مهر، دانشگاه خوارزمی 17 تیرماه آزمون داخلی دکتری پردیس های تهران و کرج را زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کرد و با وجود اینکه پیش از این اعلام کرده بود در هر رشته دکتری پردیس تهران 10 نفر و در پردیس کرج نیز 10 نفر دانشجو پذیرش خواهد کرد ظرفیت های خود را پس از اعلام نتایج کاهش داد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مینا گفت:

  من متقاضی پردیس دکتری منابع انسانی تهران بودم که نفر اول کرج اعلام شده و ثبت نام کرده ام در صورت تکمیل ظرفیت در تهران ایا حق من محفوظ می ماند و به تهران تغییر کند که در غیر اینصوزت حق من ضایع می گردد.

 2. معترض گفت:

  جناب آفای دکتر الهی
  واقعا من متاسفم که برای ورود به دانشگاهی سر و کله میزنم که شما در راس آن قرار دارید
  روزی که برای اعتراض خدمت شما رسیدیم لیستی را نگاه کردی و به من و دوستم رتبه ما را اعلام کردی ما هم چون شما گفتی پذیرفتیم اما بعدا که بررسی کردیم،هر دو ردیف ما بر اساس نام و مام خانوادگیمان بود نه رتبه علمی؟؟!! یا نمیدانستی که بسیار بعید است و تاسف بار و یا اینکه خیلی راحت سر ما را کلاه گذاشتی که تاسف بارتر.
  برای خودم هم متاسفم چرا که برای ورود به دانشگاهی که شما در راس آن هستید تا این حد پیگیر و مشتاقم!!!!!!

 3. فرانك گفت:

  واقعاً كه……

 4. معترضان گفت:

  مسئولین محترم و جناب آقای دکتر الهی باید مسئولیت این اشتباه بزرگ به عهده بگیرید. اگر مبنا حد نصاب بوده من حد نصاب رو با توجه به نمره اعلام شده از طرف دانشگاه که خودتون روز اول اعتراض بهم گفتید، آوردم و باید من رو پذیرش کنید اگر جوابتون این هست که ظرفیت از سوی سازمان سنجش کم شده، اول که زیر نظرسازمان سنجش اون امتحان فرمالیته رو گرفتید. پس اینجا یه جای کار میلنگه هر چند که همه دوستان خوب می دونند این مطلب رو. سوال من اینه که شما چطور اول اونطوری گفتید اما الان زیر همه چی زدید؟
  از لحاظ شرعی و قانونی حق با دانشجوهاست و در صورتی که نتیجه مطلوبی ندهید مجبور به اعتراض در دیوان عدالت کشور و سایر دستگاه های مربوطه می شویم. لذا از کلیه مسولان و کسانی که در ابتدا مجوز این ظرفیت رو اعلام کرده اند و زیر صورت جلسه امضا و مهمر وموم کرده اند خواهشمندیم که هرچه زودتر مشکلات به وجود آمده را حل و فصل نمایند چون در هر صورت حق چه از لحاظ قانونی و شرعی برای ماست و به هیچ عنوان تا رسیدن به حق خود دست بردار نیستیم.
  از کلیه دوستان خواهشمندیم که در صورتی که تا روز شنبه جواب نهایی رو اعلام نکردند همگی با هم در محل پردیس دانشگاه خوارزمی تهران در روز یکشنبه حضور یابند.

 5. ناشناس گفت:

  در پردیس خوارزمی یک رشته 17 نفر دعوت شدن مصاحبه و هر 17 نفر هم قبول شدن. آزمون فرمالیته بوده، در واقع دانشگاه خوارزمی به یک دکان تبدیل شده است.

 6. آینده گفت:

  درسته که من تو مصاحبه قبول نشدم ولی وقتی جدیت اساتیدی که مصاحبه می کردکردندو دیدم واثعا تصور بهتری از دانشگاه خوارزمی تو ذهنم ایجاد شد، من با کسایی که تو رشته خودم قبول شدند صحبت کردم& واقعا نسبت به من توانمندی بیشتری داشتند(کتاب ، مقاله، دانشگاه معتبرتر، معدل بهتر و … ) و بشون تبریک می گم. تصمیمم اینه که برای دوره بعد خودم رو توانمند تر کنم و دوباره تو این دانشگاه شرکت کنم.

 7. سرباز گفت:

  نمی دونم واقعا دیگه با چه زبانی و با چه لحنی حرف بزنم. مسئولین محترم دانشگاه خوارزمی تورو خدا به داد این دانشجوها برسین. من کل زندگیم رو گذاشته بودم رو قبولی در این آزمون و واقعا رزومه خوبی داشتم هم مقاله علمی پزوهشی و هم ترجمه کتاب و … این ظلم. الان فرصتی ندارم دیگه برای سال بعد و باید برم خدمت. جناب دکتر الهی که خیلی راحت بیان میکنند مقداری کاهش!!!! آیا خودشون را جای ما بگذارند آیا دیگه اینطور راحت این حرفهارو بیان میکنند. من که عمرا از حق خودم بگذرم و فقط دکترالهی مسئول این کار هستند. اگر ایشون به عهده نمیگیرن پس اونجا به عنوان سرپرست چکار میکنند؟؟؟؟ جناب دکتر الهی واقعا حضرت ایوب هم تا حدی صبر دارند. امیدوارم بتونید که مشکل رو حل کنید وگرنه زندگیم داغون میشه. خواهشا پیگیر باشید دوستان.

 8. معترض گفت:

  واقعا آدم تعجب میکنه از این مسئول ها. در همان روزهای اول که رفتیم برای اعتراض خود شخص دکتر الهی شخصا اشتباه رو به عهده گرفتن اما الان این چه حرفهای که ایشون گفتن تعجب میکنم. آیا واقعا بر این مبنا بوده؟ آیا واقعا بر مبنای حد نصاب بوده؟ خود من که میانگینم بالای پنجاه درصد بوده و افرادی دیگر هم همین طور تو همین افرادی که پیام گذاشتن دوستمون نمیدونم آقا یا خانم محمدی هم که گفتن بالای 50 درصد بوده آیا هنوز مدنظر شما نبودیم؟ آقای الهی خوب هست که مشکل رو حل کنید وگرنه آه این دانشجوها دامنتون رو بد جوری میگیره. ناسلامتی برای دکترا شرکت کردیم که با این حرفها گولمون میزنید. حرفهای روز اول اعتراض که اینطوری نمیگفتید!!!!!!!!!

 9. بی طرف گفت:

  می خوام از تمامی مسئولین دانشگاه خوارزمی تشکر کنم و درخواست کنم با توجه به دانشجویان زیادی که در مقاطع مختلف گرفته توجه بیشتری نسبت به بازسازی و زیبا سازی دانشگاه داشته باشن . امیدوارم با توجه به اساتید مجربی که داره به زودی به بهترین دانشگاه ایران تبدیل بشه.

 10. آرمان گفت:

  عزیزی که با عنوان دوست اظهار نظر کرده اند توجه داشته باشند تحصیل و اشتغال دو مقوله جدا هستند ما هم اکنون فرهیختگانی داریم که اصلا وارد شغل دولتی نشدند و وجود خود آنها برایشان جایگاه درست کرد نه دولت

 11. محمدی گفت:

  من که از نمره کتبی 57 و از مصاحبه 46.5 را کسب کردم و میانگینم میشه 51.7
  پس چرا من رو رد کردن!!!!!!!!!!!!!!

 12. كنجكاو گفت:

  با سلام
  در این خصوص چند مورد باید از طرف دانشگاه شفاف گردد و قطعا پیگیری از جناب آقاي دكتر توفيقي و كميسيون آموزش مجلس ادامه خواهد یافت:
  ۱- اگر ملاک ظرفیت و سایر موارد پردیس بر اساس کنکور روزانه و سازمان سنجش بوده است چرا امتحان دروس کتبی کاملا مغایر با امتحان کتبی سازمان سنجش بود.در رشته دکتری روزانه حداقل ۵ درس بعنوان دروس آزمون کتبی مورد ارزیابی قرار می گرفت ولی در پردیس خوارزمی فقط یک درس مورد آزمون کتبی قرار گرفت.
  ۲- چرا افرادي كه نمره حداقل آزمون كتبي را كسب نكرده اند براي مصاحبه دعوت شده است .
  ۳- طبق تمام استانداردها، معرفی برای مصاحبه حداکثر ۳ یا ۴ برابر ظرفیت و از بین قبول شدگان در آزمون کتبی می باشد در صورتیکه در پردیس خوارزمی ۱۲ برابر ظرفیت برای مصاحبه معرفی شده است. ( با توجه به کاهش ظرفیت)
  ۴- اساسا جمع آزمون بسیار ناقص کتبی با ظریب ۵۰ درصد با مصاحبه انجام شده کاملا غلط بوده و ظریب ازمون کتبی حداکثر بر اساس دروس امتحان گرفته شده باید برآورد شود مثلا در رشته منابع انسانی حداکثر ظریب آزمون کتبی ۱۰ درصد صحیح می باشد ( فقط ۱ درس آزمون شده است )
  ۵-اصلی ترین فلسفه ایجاد پردیس بویژه در مقطع دکتری جلوگیری از خروج دوطلبان متقاضی از کشور و ایجاد بودجه برای دانشگاههاست لذا تاکید وزارت علوم برای جلوگیری از افت کیفیت دانشگاه با جذب دانشجویان پولی منطقی نیست . باید آسیب شناسی کرد که چرا خیل عظیم دانشجویان ایرانی که سرمایه های این مملکت را در دانشگاههای مالزی و هند خرج کرده اند چرا کیفیت آنجا را پایین نیاورده اند و اساسا چرا ما باید کارهای ساده را پیچیده کنیم و بعد با سختی به انجام برسانیم تا ارزش پیدا کند . یا حق

 13. مهدی گفت:

  ما از اقاي دكتر توفيقي سرپرست محترم وزارت علوم درخواست خواهيم كرد كه تدبيري كنند براي بي تدبيري مسئولين دانشگاه خوارزمي،
  اميدوارم ايشان پيگير مشكل پيش آمده شوند و در دولت تدبير و اميد، اميد ما شركت كنندگان در آزمون دكتري اين دانشگاه تبديل به نااميدي نشود.

 14. دوست گفت:

  به نظر بنده تصمیمشون کاملا منطقیه ای کاش کلا ظرفیت ها رو کاهش بدن یه تعداد محدودی درس بخونن و آینده داشته باشن بهتر از اینه که همه رو قبول کنن و هیچ کدوم فایده ای نداشته باشن. مثل اتفاقی که برای کارشناسی ارشد افتاد. دوستان اگه چند سال کنکور بدین و در نهایت قبول بشین خیلی ارزش داره بعدش استاد میشین. تا اینکه همه قبول بشن و در نهایت پارتی حرف اول رو بزنه

 15. رضا گفت:

  ظرفيت بيش حدود 70 درصد كم شده است، بعد اعلام كردن مقداري،
  اقدام شما غير قانوني بوده است.

 16. مهدی گفت:

  جناب آقای دکتر الهی
  نا هماهنگی و مشکلات دانشگاه خودتون را که در این آزمون پیش آمده بر عهده بگیرید و پاسخگوی مسائل پیش آمده باشید و از فرافکنی پرهیز کنید، و دانش شرکت کنندگان در این آزمون را زیر سئوال نبرید.
  شما فرمودین “در برخی رشته ها هم براساس اعلام وزارت علوم تحقیقات و فناوری یک مقدار کاهش ظرفیت ایجاد کردیم”.

  این “مقداری” که شما می گیم اگر متوسط بگیرین می‌شود حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد، این درصد خیلی زیاد، دیگه “مقداری” نمی‌گن!!.

  چطور ۳ برابر ظرفیت که به مصاحبه دعوت کردین حد نصاب نمره آزمون کتبی را آوردن ولی یک سوم این افراد (۲۰ نفر) حد نصاب مصاحبه را نیاوردن؟ این مفهومش آن است که یا آزمون کتبی دانشگاه شما غیر استاندارد بوده یا مصاحبه دانشگاه شما!!؟؟

  بازهم تاکید می کنم فرافکنی کنید، مسوولیت کار خودتون بپذیرید و در مقابل افکار عمومی پاسخگوی مناسب باشید. امیدوارم برای این مشکل تدبیری بی اندیشید تا مسئله بودن شکایت داوطلبان به دیوان عدالت حل شود.

 17. nazli گفت:

  به این قضیه معترضم و تقاضای رسیدگی دارم. من به 5 محل برای مصاحبه دعوت شدم که چون رزومه بسیار خوبی داشتم و بسیار به قبولی در این دانشگاه امیدوار بودم و مصاحبه بسیار خوبی هم داشتم به همین دلیل فقط برای مصاحبه اینجا رفتم و چهار محل دیگر را نرفتم. اگر میدانستم که قرار نیست کسی را بگیرند حداقل جاهای دیگه رو از دست نمیدادم.

 18. hoda گفت:

  واقعا که: خیلی زشته افرادی که به مصاحبه دعوت شدن رو بگین حد نصاب علمی رو کسب نکردن منظور شما از اشتباهی که دانشگاه شما کرده و به گردن ما می اندازین چیه ؟این توضیحات به هیچ وجه قانع کننده و قابل قبول برای ما که ابروی ما رو بردین در بین اطرافیانمون نیست امیدوارم نزد خداوند پاسخگوی ما باشید چون من که به هیچ وجه از حقم چشم گوشی نمی کنم…..

 19. آرمان گفت:

  دانشگاه خوارزمی هر طور شده این مشکل را حل کند این ها همه بهانه است دانشگاه بد جوری زیر سوال رفته است و دوستانی که جزو 20 نفر هستند ولی اسامی آنها اعلام نشده موضوع را پی گیری می کنند

 20. sara گفت:

  دوستااااااان 😀
  من خنده ام گرفته شدید.
  جناب الهی مدیر گروه مصاحبه کننده من به من گفت بهم از 100، 90 داده و من قبول نشدم.
  می دونید حرف شما یعنی چی؟! یعنی میانگین دو عدد برابر یا بالاتر از 50 از 50 کمتر می شه.
  کلا اصول ریاضی رو کن فیکون کردید. 😀
  اینم به کنار جناب الهی عجیب نیست براتون ;I همه رشته ها دقیقا 3 نفر حدنصاب 50 رو کسب کردن؟! 😀
  بابا بی خیال دکتر ما خیر سرمون داریم خودمونو در حد دکترا می دونیم که آزمون دادیم، 😀
  آقا اشتباه از ما بود که دانشگاه شما شرکت کردیم و تمام.

 21. روانشناسی سلامت گفت:

  اینا ما رو چی فرض کردن اخه؟ اگه از اولش نمره علمی ما به حد نصاب نرسیده بود واسه چی دعوت شدیم به مصاحبه 400 هزار تومن پول رفت و برگشت برا مون شد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! بخدا اینا فقط میخوان اسم دانشگاه شون بیافته سرزبونا دلشون هم نه به آبرو حیثیت ما میسوزه نه به پولمون