مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مشکل پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه تهران با آیین نامه استعداد درخشان

چهارمین هفته سال تحصیلی جدید در مراکز آموزش عالی کشور از جمله دانشگاه تهران آغاز شده است اما هنوز تعدادی از پذیرفته‌شدگان استعداد درخشان مقطع دکترا نتوانسته‌اند در دانشگاه تهران ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، هر ساله دانشگاه‌ها با مصوبه وزارت علوم، تسهیلاتی برای ادامه تحصیل بدون آزمون برای برخی از دانشجویان برتر خود تحت عنوان «سهمیه استعداد درخشان» در مقاطع مختلف تحصیلی قرار می‌دهند. امسال نیز در اردیبهشت‌ماه دانشگاه تهران فراخوانی در این زمینه داد و داوطلبان مختلفی که دارای شرایط اولیه شرکت در این سهمیه بودند بعد از بررسی پرونده‌هایشان توسط بخش تحصیلات تکمیلی در دانشکده‌های مختلف ثبت‌نام کردند.

سپس در ماه خرداد هر گروه علمی در دانشکده‌های مختلف با تشکیل هیئت علمی خود که بعضا شامل 10 تا 15 استاد مختلف می‌شد به صورت کتبی یا شفاهی مصاحبه‌های علمی با داوطلبان برگزار کردند و در مرحله بعد نیز هیئت علمی، داوطلبان را براساس رزومه‌ها و سوابق علمی و پژوهشی هر داوطلب بر اساس آئین‌نامه امتیازبندی کرد تا سرانجام اسامی افراد برگزیده در رقابتی سخت و فشرده با دیگر داوطلبان اعلام شود.

این روند در اواخر خردادماه به وقوع پیوست و در اوایل تیرماه نیز اسامی پذیرفته شدگان از سوی دانشکده‌های مختلف اعلام و به اداره آموزش کل دانشگاه ارسال شد تا آن‌ها نیز پس از بررسی کلی شرایط داوطلبان زمینه انتشار رسمی اسامی پذیرفته‌شدگان را فراهم سازند.

تا این بخش، همه چیز روال عادی خود را سپری می‌کرد اما در آخرین روزهای تابستان پس از آنکه ابتدا اداره آموزش کل اسامی پذیرفته‌شدگان را تائید و اعلام کرد خبر دیگری دانشجویان پذیرفته‌شده را در شوک فرو برد و آن اینکه همین اداره یک روز بعد خبر داد که قبولی بسیاری از قبول شدگان به دلیل مغایرت با یکی از بندهای آئین‌نامه جدید (اردیبهشت ماه) وزارت علوم، لغو شده است.

براساس این گزارش، بند آئین‌نامه جدید تاکید بر این داشت که سهمیه استعداد درخشان به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که دوران تحصیل دوره ارشد خود را تنها در 4 ترم سپری کرده باشند و لذا کسانی که در 5 و یا 6 ترم این دوره را پشت سر نهاده باشند مشمول نیستند.

نکته جالب توجه آن بود که در آئین‌نامه جدید سوابق پژوهشی داوطلبان به حاشیه رانده شده و اصل، تنها زود تمام کردن دوران تحصیل بود.

به عبارتی دیگر طبق این آئین‌نامه داوطلبی که حتی فاقد یک مقاله علمی ـ پژوهشی نیز بود تنها به صرف اینکه در 4 ترم دوران تحصیلش را تمام کرده است می‌توانست در مصاحبه شرکت کند ولی داوطلبی که دارای سوابق علمی درخشان از جمله داشتن تالیف کتاب، مقالات علمی ـ پژوهشی و ترویجی، سخنرانی‌های علمی در داخل و خارج و یا حتی ثبت اختراعات هست اگر در 5 یا 6 ترم دوره کارشناسی ارشد خود را سپری کرده باشد، از سوی دانشگاه یک فرد نخبه و استعدادی درخشان به حساب نمی‌آید!

اعتراف وزارت علوم به اشتباهات و اشکالات که به نظر می‌رسید به دلیل فقدان کار کارشناسی و علمی لازم بر روی آئین‌نامه استعداد درخشان در وزارت علوم رخ داده بود با اعتراض گسترده دانشجویان و اساتید و گروه‌های مختلف علمی در دانشگاه‌های مختلف روبرو شد به نحوی که افزایش این اعتراضات سرانجام منجر به عقب نشینی وزارتخانه و اذعان به وجود برخی اشتباهات و اشکالات در آئین‌نامه اردیبهشت ماه شد.

به همین دلیل در ششم مردادماه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور بخشنامه‌ای رسمی از دانشگاه‌ها خواست تا امسال با دستی بازتر و بر اساس معیارهای پیشین داوطلبان سهمیه استعداد درخشان را مورد پذیرش قرار دهند. این امر هم از سوی بیشتر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه صنعتی شریف، تربیت مدرس، علامه طباطبایی و اصفهان اجرا شد.

دانشگاه‌های مختلف تصحیح آئین‌نامه را پذیرفته و بر این اساس عمل کردند ولی دانشگاه تهران در وهله اول پذیرفته شدگان را به دلیل مغایرت آنان با بند افزایش سنوات تحصیل (آئین‌نامه اردیبهشت ماه وزارت علوم) رد کرده بود پس از دریافت و رؤیت بخشنامه جدید وزارت علوم نیز بر رد این داوطلبان تأکید کرد.

در این زمان مدیران ارشد دانشگاه اعلام کردند که سیاست جدید دانشگاه تاکید بر 4 ترمه تمام کردن دوران ارشد است و لذا نمی‌توانند به افرادی که در ترم‌های 5 و یا 6 از پایان نامه خود دفاع کرده‌اند سهمیه استعداد درخشان بدهند. آن‌ها سپس به مصوبه‌ای داخلی که در 5 مردادماه امسال از سوی هیئت رئیسه دانشگاه تصویب شده بود استناد کردند که بر این اساس تنها داوطلبانی که 4 ترمه تحصیل خود را به پایان رسانیده‌اند می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

پیگیری‌های متعدد دانشجویان پذیرفته شده که بالغ بر 40 نفر هستند نیز نتوانست مدیران و رئیس دانشگاه را قانع کند و مجوز ورود آنها به دوره دکتری را صادر کند.

* اشکالات حقوقی مصوبه دانشگاه تهران

یکی از مهم‌ترین اشکالات حقوقی مصوبه 5 مردادماه دانشگاه تهران عطف به ماسبق شدن آن است.

طبق قوانین کشور و از جمله قانون اساسی هیچ قانون و آئین نامه حقوقی نمی‌تواند عطف به ماسبق شود اما در این مورد اشتباهی سهوی یا بسیار قابل تأمل از سوی هیئت رئیسه دانشگاه رخ داده است زیرا مصوبه مذکور نه تنها 4 ماه بعد از ثبت نام و 2 ماه بعد از آزمون و اعلام قبولی اولیه افراد تصویب شده است بلکه به هیچ عنوان شامل دانشجویانی که ورودی سال‌های پیش از مهر 1392 هستند نمی‌شود و در حقیقت این مصوبه از منظر قانونی تنها شامل دانشجویانی می‌شود که از سال تحصیلی جدید وارد دانشگاه می‌شوند.

اشکال دوم وارده به این مصوبه، کنار نهادن فلسفه اصلی استعداد درخشان در دانشگاه اصلی و مادر یعنی دانشگاه تهران است. بر اساس این فلسفه این سهمیه باید در اختیار زبده‌ترین و قوی‌ترین دانشجویان در گروه‌های مختلف علمی قرار گیرد دانشجویانی که دارای مقالات متعدد علمی ـ پژوهشی، کتاب‌های تالیفی، شرکت در سمینارهای بین المللی و داخلی، ثبت اختراعات و اکتشافات، و … باشند که مرجع تشخیص نیز با اطمینان تنها گروه‌ها و هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها هستند. اما بر اساس مصوبه جدید این سهمیه تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که در مدت زمان کمتری دوران تحصیل خود را به پایان رسانده‌اند مدت زمانی که حتی بعضا نمی‌توان یک پایان‌نامه منسجم و قوی هم نوشت چه برسد به نوشتن مقالات و تالیف کتب علمی و پژوهشی. امری که خود مورد تأکید گروه‌ها و اعضای هیئت دانشگاه‌ها است.

همچنین باید گفت بسیاری از این افراد می‌توانستند در دانشگاه‌های دیگر پذیرفته شوند اما با توجه به اعلام قبولی‌شان از سوی هیئت علمی و دانشکده‌های مختلف از شرکت در مصاحبه‌های دیگر دانشگاه‌ها خودداری کردند.

حتی برخی از آنان از طریق کنکور نیز قبول شده بودند که بعد از مراجعه به اداره آموزش کل دانشگاه تهران به آنان اعلام شد شما مهرماه در دانشگاه تهران خواهید بود و لذا بروید قبولی‌تان در دانشگاه‌های دیگر را لغو کنید که آنان نیز این کار را کردند اما در 30 شهریورماه هم آنجا را از دست رفته دیدند و هم ورود به دانشگاه تهران را ممنوع!

برخی از این داوطلبان نیز بورس‌های داخل و خارج از وزارت علوم داشتند که به دلیل آنکه دانشگاه تهران در اولویت‌شان بود آنها را لغو کردند.

نکته قابل توجه دیگر این است که 6 ترمه شدن تحصیل در دوران تحصیل هیچ یک از داوطلبان مذکور یک مسئله خلاف آئین نامه نبوده است و بسیاری از آنان مدعی هستند چنانچه این آئین‌نامه در دوران تحصیل‌شان تصویب و سپس اعلام شده بود آنها به راحتی می‌توانستند در 4 ترم دفاع کرده و سپس به ادامه تحصیل بپردازند. اما تا سال قبل پذیرش استعداد درخشان بر این اساس بوده است که داوطلب باید یک مقاله چاپ شده علمی پژوهشی و یک مقاله پذیرش شده از مجلات علمی با معدلی بالاتر از 17 داشته و همچنین از دوره فارغ التحصیلی‌اش از دوره ارشد بیشتر از 2 سال سپری نشده باشد. در چنین شرایطی با توجه به ترافیک بسیار بالا در مجلات علمی پژوهشی و تعداد معدود آن‌ها، عملاًهیچ داوطلبی توانایی انتشار یک مقاله پژوهشی در کمتر از سه سال را نداشت. (به طور مثال اینک فرآیند عادی ارسال، بررسی، پذیرش و سپس چاپ مقاله علمی پژوهشی در مجله سیاست دانشگاه تهران حداقل 36 تا حداکثر 60 ماه طول می‌کشد.) لذا بر اساس قوانین پیشین عملا داوطلب دوران تحصیلش طولانی‌تر می‌شد و اگر داوطلب پسر بود مسئله سربازی هم پیش می‌آمد لذا وی مجبور می‌شد در 6 ترم از پایان‌نامه‌اش دفاع کند تا شاید مقاله علمی‌اش در پایان سال سوم منتشر می‌ِشد و مجوز ورود به سهمیه استعداد درخشان را پیدا می‌کرد.

همچنین در بین 40 داوطلب معترض دانشگاه تهران افرادی حضور دارند که دوران تحصیل دوره ارشد آنها به دلایلی کاملاً روشن و قانونی طولانی شده است.

به طور مثال یکی از دانشجویان بیوشیمی در دانشگاه تهران، پایان نامه کارشناسی ارشد خود را بر روی یک مدل آزمایشگاهی خاص و کاملا جدید در ایران کار می‌کرد اما مواد آزمایشی وی جزء مواد تحریمی قرار گرفتند و وارد کشور نشدند و خود وی به زحمت بسیار و با هزینه شخصی و از راه‌های دشوار موفق شد با چندین ماه تاخیر ماده مذکور را به دست آورد تا آزمایشات خود را بر روی آن تکمیل کند، آزمایشات علمی قابل توجهی که منجر به نگارش دو مقاله ISI به زبان انگلیسی در مجلات معتبر بین المللی نیز شده است.

اما در حالی که ادعای این دانشجو برای تحت تحریم بودن ماده مذکور و نبودنش در بازار، هم از سوی وزارت خارجه و هم از سوی رئیس دانشکده و مدیر گروه علمی اش به صورت مکتوب تائید شده است اما  مسئولان اداره آموزش دانشگاه تهران زیر بار نرفته و بر مصوبه جدید تأکید کردند و این داوطلب را نیز به مانند 39 نفر دیگر رد کردند.

* نامه نمایندگان مجلس به توفیقی

این داوطلبان در نامه‌ای به توفیقی سرپرست وزارت علوم و نمایندگان مجلس نیز مشکل خود را در 8 بند بیان کردند.

اعتراض این 40 داوطلب تا به اندازه‌ای بوده است که 22 نفر از نمایندگان مجلس نیز در نامه‌ای از توفیقی سرپرست وزارت علوم خواسته‌اند تا به مشکل این استعدادهای درخشان کشور رسیدگی کند.

این نامه نهم مهرماه امسال ارسال شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مینا سین گفت:

  سلام
  من 4 تا کتاب تالیف کردم 4 تا پرسشنامه هنجاریابی کردم که اثر تالیفی بود.رتبه اول کارشناسی و ارشد بودم.وفتی پیگیری کردم گفتن کسی که تو رشته روانشناسی گرفتیم 2 تا مقاله از شما بیشتر بوده!!!!!!!!!!

 2. سارا گفت:

  با سلام، دوستان عزیز، من یکی از این قربانیها هستم. از روز مصاحبه به من اعلام شد که من قبولم، اما یهو شهریور دانشگاه به راحتی آب خوردن مهر مخالفت زد. من 40 روز که پیگیر این مسئله بودم. حتی پیش رئیس دانشگاه رفتم. اما شما ببینید من با 5 مقاله ی isi معدل 18.30 و 4 ترمه فارغ اتحصیل شدن، به دلیل آموزش محور بودن رد شدم. درحالیکه دانشگاه تهران منو به مصاحبه دعوت کرد و توی فراخوان 16 اردیبهشت اجازه ورود من رو داده بود. حالا ببینید اینها تا چه حد…!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. به دانشگاه تهرانی ها گفت:

  سرنوشت مبهم استعدادهای درخشان برای جذب در مقطع دکتری/ مصوبه جدید شامل همه دانشجویان می‌شود؟

  http://icana.ir/Fa/News/238898

 4. سکوت گفت:

  مشکل اساسی و مسخره آیین نامه فعلی دکترای بدون کنکور: دانشجوی ارشد با معدل 16 و رتیه سوم دانشگاهی با 10 ورودی ارشد و بدون مقاله میتونه درخواست بده ولی دانشجوی ارشد با معدل 18 و رتبه چهارم دانشگاهی با 30 ورودی ارشد نمیتونه!!!!! حتی اگر هزار مقاله هم داشته باشه!!!!

 5. eli گفت:

  لطفا بیاید همگی نامه بنوسیم برای دکتر رهبر رئیس دانشگاه تهران و اعتراض خودمون اعلام کنیم. میل دکتر: frahbar@ut.ac.ir

  • مینا گفت:

   فایده نداره دوست عزیز
   این کار رو ده ها نفر از دانشجویان تا به حال انجام دادن
   سه شنبه وزارت علوم دستور برای حل و فصل این قضیه رو به فرهاد رهبر ابلاغ کرده
   باید منتظر واکنش ایشون بمونیم

 6. محمد گفت:

  با سلام
  من فارغ التحصيل رشته مهندسي مكانيك- تبديل انرژي هستم. ١٠ تا مقاله ISI دارم كه چهار تاشون توي ژورنال هاي تاپ تن ( ده تاي برتر) elsevier چاپ شده و ٢٠ مقاله كنفرانس داخلي و خارجي دارم. براي پنج ژورنال ISI برتر elsevier هم داوري ميكنم و جز هيءت تحريريه يه ژورنالم هستم.
  روز مصاحبه، مقالات من ٩٠ سايتيشن (citation) توي scopus داشتن و جالب تر از همه اينكه يكي از اون اساتيد ممتحن هم خودش به يكي از مقالات من رفرنس داده بود!!!!
  ولي برام جالبه كه معاون محترم پژوهشي دانشگاه تهران بمن گفت: هر يك سال كه از فارغ التحصيليت بگذره ٢٥٪ از امتيازتون مستهلك ميشه!!!
  يكي نيست بگه آخه مرد مومن خوب اينو از اول بگو كه آدم تكليف خودشو بدونه

 7. هادی گفت:

  من هم برا دانشگاه تهران اقدام کردم. نکته جالب اینجا بود که دانشکده مربوطه اصلا نمیخواست از این طریق دانشجو بگیره. به همین خاطر همه را به دلیلی رد کرد و کسی مصاحبه نرقت. مثلا به من گفتن ارشدت شبانه بوده و لیسانست در شهرستان(ولی روزانه و دولتی!) ولی نگفتن معدلت بالا 18 هست و پایان نامه 20 شدی و …
  وقتی موضوع را به دفتر استعداد درخشان وزارت علوم گفتم، توی جواب طرف بهم گفت: شما که اسم خودتون را استعداد درخشان گذاشتید، خب برید امتحان بدید و از طریق آزمون پذیرش بگیرید!!!

 8. amin گفت:

  من علامه بودم و شرایط رو هم داشتم ولی مشکل این بود که بر خلاف نوشته نویسنده محترم اصلا علامه استعداد درخشان هارو دعوت به مصاحبه نکرد نمی دونم از کجا نویسنده محترم می گه علامه اجرا کرده

 9. محسن گفت:

  الان قانون امسال چیه دقیقا؟
  از کجا باید چک کرد؟

  باید منتظر بود!

 10. ss گفت:

  منم رتبه اول بودم و واسه دکترای بدون آزمون پذیرفته شدم. نباید به ماها توهین بشه که نمره الکی گرفتیم آخه اساتید ما که یه نفر نیستن که بخوان نمره الکی بهمون بدن. مثلا من خودم واسه یه سری از درسا اصلا استادامو نمی شناختم چون از دانشگاههای دیگه اومده بودن. ولی بالاترین نمره ها رو از درساشون گرفتم. ضمنا استعداد درخشان از اسمش مشخصه که مربوط به نفرات برتر میشه. لطفا توهین نکنید…

 11. فرناز گفت:

  تنها میشه ابراز تاسف کرد و بس!
  من که قیدشو زدم….بهتره بجای ریسک استفاده از استعداد درخشان بشینم برای کنکور بخونم….معلوم نیست ایندفعه چکار کنن!!

  • آتنا گفت:

   واقعا جای تاسف داره که با نخبه ها اینطور برخورد میکنند
   منم ناامید شدم
   اما یه تصمیم گرفتم
   این که دکترام رو هرگز دانشگاه تهران انتخاب نمیکنم
   میرم تربیت مدرس
   اون 10 تا مقاله هم که دوران ارشد نوشتم کاش نمینوشتم تا به اسم این دانشگاه تموم نشند
   زحمتش رو من کشیدم اما نتونستم ازشون استفاده کنم
   و همه برنامه ریزیم به هم خورد

 12. فاطمه گفت:

  سلام
  من رتبه دوم کلاسمون با 1 صدم اختلاف هستم ارشدمو چون نانو کار کردم و خیلی سخت بود 3 سال شد 4 تا هم ای اس ای دارم پاک نا امیدم کردید این همه زحمت کشیدم چون کنکور دادن دادن متنفر بودم

 13. فاطی گفت:

  منم دانشجوی دانشگاه تهران هستم .و از این آئین نامه ناراضی هستم.
  نمی دونم دانشگاه تهران تا کی میخواد خودش رو تافاه ی جدا بافته بدون؟ تا کی؟
  از مسئولان به ویژه دکتر رهبر میخ.ام تجدید نظر کنند.

 14. سامان گفت:

  اين كه امتياز معدل رو با رتبه جايگزين كردن خيلي مسخرس، چون توي هر رشته تعداد افرادي ك پذيرفته ميشن متفاوته.نفر اول از 30 نفر ورودي ارشد در مقايسه با 3 نفر ورودي خيلي فرق ميكنه…

 15. حسین گفت:

  با سلام خدمت همه.
  بابا داشتن مقاله همش کشکه. اونا دانشجوها خودشونو می گیرن.
  منم3 تا ISI . علمی پژوهشیم 3تا.
  خدا تام در دست ارسال دارم/
  اما هیچ انگیزه ای برای ارسالش ندارم.
  چون دکتری نپذیرفتنم.
  ایشالا که همتون قبول بشید.
  ما رو هم دعا کنید

 16. علیرضا گفت:

  بله.منم با توجه به اینکه هم کتاب داشتم و هم مقاله ی علمی پژوهشی قبول نکردند و فقط دانشجوی خودشون رو قبول کردند.

 17. نیکا.روان شناسی گفت:

  این که دانشگاه تهرانه….
  دانشگاههای خرم آباد، الزهرا، شیراز و همدان فقط به خاطر 6 ترمه شدنم منی که رتبه 1 بودم با 6 تا مقاله علمی پژوهشی و …. دعوت به مصاحبه هم نکردند.
  اگه قانون هم عوض شد برای استعداد درخشان فقط در دانشگاه ارشد خودتون اقدام کنید. بقیه فقط از دست دادن پول و وقت و انرژی است چون دانشجوی خودشون رو می گیرند. این عین عدالته. مگه نه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. لیلی به phdmech93 گفت:

  مقاله بیشتر!!!!!!!!!
  کدوم مقاله
  اگه دانشگاه یزد
  خونده بودی
  اونوقت درک می کردی
  من چی میگم…
  بعضی رشته ها حتی استاد حاضر نیست
  با دانشجو کمک کنه برا راهنمایی
  تو پایان نامه
  چه رسد به مقاله
  دانشجو فقط به خاطر یه انتقاد کوچیک و محترمانه از یه
  استاد
  تا پایان 4 ترم
  درسای اون استادو پاس نمی کرد
  و بعد اگه موفق
  به قبولی توی اون دروس می شد
  دست بر قضا
  همون استاد روز دفاع
  داور خارجی میشد
  و کمترین نمره
  رو به دانشجو می داد
  به هر حال
  دوست خوبم
  همونطور که قبلا هم گفتم
  هر قانونی یه سری موافق
  و یه تعداد هم مخالف داره
  طبیعیه
  الا ایها الحال
  موفق باشید…

  • phdmech93 گفت:

   بابا همه ممینن.به قول معروف همه جاییه.منم استاد راهنماهام کمک نمیکنن الان دارم با یک بنده خدا تو ژاپن کار مبکنن.استادای مام حتی مقاله هامون یا متن پایان نامرو نخوندند….

 19. سمیرا گفت:

  منم رتبه اول ورودیمون بودم اما منو نگرفتن…

 20. mehdi گفت:

  من از متقاضیان استعداد درخشان دانشگاه تهران بودم ولی با این که حدوداً 11 نفر در رشته ما متقاضی شدن، دانشگاه تهران به دلایل نامعلوم مصاحبه هیچ که برگزار نکرد پول واریزی ما را هم بر نگرداند. پس از مراجعه به مسؤلین مربوطه، گفتند که پول واریزی بابت بررسی مقالات بوده و ما روی پرونده ارسالی شما وقت گذاشتیم و…
  تاسف بار است

 21. --- گفت:

  این ایین نامه 4ترمه واقعا باید برای ورودی های 92 به بعد عملی شه، چراکه بر اساس همین ایین نامه برنامه ریزی می کنند و تزشونو انتخاب می کنند
  نه افرادی که پذیرش سالهای قبل بودن و این قوانین نبوده و بر اسا قوانین قبلی برنامه ریزی کردن
  کمااینکه اساتید هم در پی انجتم یک تز خوب بودن که حداقل زمانی که میبره یکسال هست نه یک ترم
  واقعا این قانون 4ترمه در حق ورودی های ماقبل ظلمه
  خصوصا ما 89 ای ها که تازه از زمانه ما ترم سنوات هم یک ترم جلو افتاد و به عبارتی موقع ماها اساتید دیدن که دیگه نمیشه روند قبل رو پیش گرفت و بنابراین برا ورودی های بعدی یه کم سعی کردن تزارو اسونتر بگیرن که تو بازه مجاز تموم شه
  اونم باز 5 یا 6 ترم
  نه 4 ترم
  این قانون واقعا دانش رو محک نمیزنه

 22. bahar گفت:

  سلام
  من تمام شرایط پذیرش در دانشگاه تهران رو داشتم و به من هم اعلام شد که شما مهرماه در مقطع دکتری دانشگاه شروع به تحصیل می کنید و فقط باید آموزش آخر شهریور رسما به شما اعلام کند جالب اینکه من تمام شرایط را دارم اما وقتی دیدم بامن تماس نگرفتند برای ثبت نام و پیگیر شدم گفتند شما باید نفر اول در مقطع ارشد می بودید در حالی که نفر سوم شده ایدو برای همین هم قبولی شما کان لم یکن است یعنی عزیزان من اصلا مهم نیست 4 ترمه بوده اید یا 5 ترمه هرکس را به بهانه ای مسخره رد کردند که در آیین نامه اولیه همه شرایط را داشته ای و حالا به دلخواه آنان یه شرط من در آوری را نداری. کسی هم پاسخگو نیست متاسفانه فقط خودشون رو مدیون پول و آینده ما کردند و امیدوارم در 2 دنیا جواب پس بدهند به تک تک بچه ها

  • آتنا گفت:

   من که نمیگذرم ازشون
   واقعا مدیون شدند
   آقای قمصری و دکتر رهبر میتونستند جبران کنند اما نکردند
   من یه ایمیل بهشون میزنم و همه شرایط رو براشون توضیح میدم
   تا بدونند چه حق الناسی رو گردن خودشون انداختند
   و اون دنیا حقم رو واقعا ازشون میگیرم و هرگز نمیبخشمشون
   یک سال اضافه تر ارشد موندم برای دادن مقاله های بیشتر (شش ترمه شدم)و یک سال هم الان باید بزارم تا کنکور دکترا بدم
   مگه من چند سال قراره زندگی کنم
   دکتر رهبر و بقیه تصمیم گیرنده ها اون دنیا باید جوابگوی این دو سال باشند
   و خدایی قضاوت میکنه که همه چیز رو میدونه

 23. استعداد درخشان و دکتری گفت:

  سلام
  برای دانشگاه ما هم همینطوره (پیام نور). ماهایی که پژوهشی هستیم و مقاله داریم به عقب رونده می شیم ولی آموزش محورها برنده می شن.
  شرط 4 ترم هم ظالمانه است چون برای اکسپت مقاله و حتی نوشتن مقاله، باید زمان داشت.

  راستی این مصوبه شش مردادماه چی هست؟ من اون رو ندیدم و به خاطر قانون جدید، نتونستم اقدام کنم با اینکه معدل بالا دارم و چندین مقاله.

  یعنی قانون عوض خواهد شد تا بچه هایی که واقعاً در طول تحصیلشون زحمت فراوان کشیده اند نتیجه بگیرند؟

  • مینا گفت:

   مصوبه 6 مرداد محتواش این هست که به دلیل اعتراضات فراوان، “فقط” امسال دانشگاه ها می تونند در صورت داشتن ظرفیت مازاد افراد 5 و 6 ترمه رو هم طبق روال سال های قبل بگیرند اما سال آینده معلوم نیست اصلا آیین نامه چی خواهد شد!

 24. bel-ma گفت:

  سلام. من ارشدم رو در رشته اصلاح نباتات و در دانشگاه آزاد با معدل ١٩ و نمره خام پايان نامه ١٨ در شهريور امسال و ٤ ترمه تموم كردم. از مارم هم ٣ تا مقالهisi هم از كارم در مياد. مي خواستم ببينم شانسي هست كه از طريق استعداد درخشان سال بهد تو دانشگاه تهران يا تبريز پذيرفته بشم؟

  • Behdasht abzian گفت:

   دوست عزيز بستگي داره شاگرد اول كلاس باشي يا نه، و اينكه تا اون زمان بتوني پذيرش چاپ براي حداقل يكي از مقالاتتون بگيري.
   موفق باشيد

  • حسین گفت:

   سلام.
   ناراحت نشید.
   اما بعید می دونم جایی بگیرنتون.
   چون دولتی مدرک آزادو زیاد قبول نداره

 25. سامانتا گفت:

  بچه ها اره با همتون مواقفقم من با سه تا مقاله علمی پژوهشی اونم تو رشته ادبیاتد فارسی و به خاطر یکی از اساتید نتونستم وارد دکتری بی کنکور بشم من فکر می کردم تنهام ولی شما هم این مشکل رو دارین بچه ها جونم من یه مقاله در باره مکر زنان نوشته بودم که استاد سمینارمون سرش کلی بارم کرد و کلی مسخرم کرد و منم گفتم این حاصل کار چند ماهه منه اما…
  من رو با نمره 11.75 انداخت این یعنی فاجعه برای یه دانشجوی ارشد و هر چی درس با هاش داشتم شدم 13
  و.لی معدلم و با بدبختی 17.50
  نگه داشتم اما من رتبه فت بودم که نتونستم از این سهمیه استفاده کنم جالبه چن تا از دانشگاه ها اصلا استعداد درخشان نگ
  رفتن تو رشته ما من رفتم وزارت علوم اعتراض کردم هیشکی جوابمو نداد

 26. فیزیولوژی ورزشی گفت:

  من هم شاگرد اول دانشگامون بودم اما با این قانون مسخره شاگرد سوم شدم اما بدتر از اون این بود که دانشگاه بهشتی در دو کد رشته از ما پول گرفت ولی تنها تو یک کد رشته مصاحبه گرفت و نهایتنم دانشجو خودشونو گرفت ک روز مصاحبه ما اصلا ندیدیمش ؟!!!!
  مدرسم ک پول گرفت اما هیچ کس قبول نشد .
  دانشگاه خوارزمی هم ک دو سال اصلا استعداد نمیگیره ما دانشجو های اونجام اخرش هیجی
  استعداد درخشانم فقط شده منبع درآمد دانشگاه ها

 27. مهرزاد گفت:

  با سلام

  استعداد سوزی که امسال صورت گرفت ضربه سنگینی به علم کشور خواهد زد

  از مدیر محترم سایت خواهش میکنم آخرین آیین نامه وزارت علوم رو در سایت قرار بدهند.

  حالا گیریم آقای توفیقی نامه زد و کار این 40 نفر حل شد . کار ماهارو کی حل میکنه ؟
  منی که بااین که 4 ترمه تمام کردم و معدلم 18 بود و 2 مقاله آی اس آی و یک علمی ترویجی داشتم فقط به خاطر این که رتبه 4 بودم نتونستم برم.

 28. darya گفت:

  سلام. دقیقا من هم اصلا این ایین نامه رو قبول ندارم من با کلی مقالات علمی پژوهشی و کتاب به دلیل اینکه شاگرد 5 ورودی خودم بودم نشد ارشد با استعداد برم در صورتیکه نفرات 1 تا 3 بدون مقاله و فقط اینکه نشستن شب امتحان خوندن یا استادراهنماشون بهشون 20 داده درساشونو می تونن قبول بشن و برن دکترا. یکی تورو خدا بیاد این آیین نامه رو عوض کنه تا به حق بچه ها برن سر کلاس دکترا تا الان این همه بیسواد دکتر نباشن

  • فاطمه گفت:

   یعنی اونی که رتبش 1تا3 بوده بیسواده و شما که 5 هستی باسوادی؟
   حق داری ناراحتی که اینجوری میگی اما نباید بخاطر تصمیمات اشتباه مسئولین دوستانی که زحمت کشیدن رو زیر سوال ببریم دکتر آینده

   • حسین گفت:

    خانم محترم سلام.
    ناراحت نشید
    رتبه اول هر ورودی بودن بی سوادی نیست باسوادی هم نیست
    با سواد بودن به نشون دادن علمتون تو هر زمینه ای هست.
    اصل کار مقاله طرح پژوهشی و کلا کارا پژوهشی هست که متاسفانه اکثر کسایی که رتبه اول میشن فاقد چنین استعدادی هستن و متاسفانه همین افراد وارد دوره دکتری می شن و علمو تحقیق رو خراب می کنن.
    موفق باشید

    • مینا گفت:

     سلام لطفا جمع نبتدید دوست محترم من خودم از طریق این آیین نامه پذیرفته شدم و تمام این شرایط رتبه مقاله و 4 ترمه بودن رو هم داشتم کلی هم زحمت کشیدم به هر حال کسی که کنکور نمی ده و میاد باید شرایطش سختتر باشه اونجوری همه می خوان بدون آزمون بیان به هر حال باید از یک طریقی سختگیری بشه چه معدل چه رتبه چه مقاله به قول یکی از اساتید محترم که می گفتند چرا این همه استعداد درخشان برای مصاحبه اومدند یعنی همه دیکه درخشانند.

  • جواد گفت:

   کاملا موافقم

   نمیگم همه اساتید ولی هستند اساتیدی که از روی سلیقه نمره میدن و دوره ارشد اگه یه درس رو کم بگیری معدل رو داغون میکنه والا معدل تا این حد ملاک نیست کار پژوهشی ارزشش از صد تا معدل بالا هم بیشتره

 29. پویا گفت:

  همین موضوع برا من پیش اومد
  تغییر قوانین خیلی را رو سردرگم کرد
  اگه مسئولین سایت بتونن حرف ما رو یه جوری بگوش وزارت علومیا برسونن خیلی خوب میشه
  طیق آیین نامه قبلی من قبول بودم، طبق آیین نامه جدید چون شاگرد پنجم بودم و 0.2 نمره اختلاف باشاگرد سوم، پس دیگه استعداد درخشان نبودم

  • مریم گفت:

   سلام
   منم همین مشکل رو دارم شاگرد چهارم بودم ولی رد شدم خیلی بی انصافیه استاد راهنمای من خیلی سختگیر بود و همیشه با استادای سختگیر درس داشتم 🙁

 30. لیلی گفت:

  نظر شما محترمه
  دوست عزیز
  من خودم ماه هاست شروع به خوندن کردم
  و استعد درخشان هم هستم
  ولی تو کلاس 17 نفره ما
  نه رتبه اول و نه من که رتبه دوم هستم
  نه حتی رتبه سوم
  معدلمون بالای 17 نبود
  و بدین معنا اصلا هیچ کدام از ورودی
  ما استعداد درخشان
  نداشت
  حتی ورودی بچه های قبلی
  ما هم همینطور بودش
  قبول کنید این مسائل هم وجود داشت
  ولی به هر حال هر تصمیمی
  یه تعداد موافق و یه تعداد هم مخالف داره
  شاید اگه من هم در جایگاه شما بودم نسبت به این قضیه
  معترض بودم
  براتون آرزوی موفقیت دارم…

  • phdmech93 گفت:

   نه خب میتونستن برای معدل های پایین تر از لحاظ شاگرد بودن مقاله بیشتر رو بزارن.من شاگرد چهارم شدم اما هیچکدوم از اون سه شاگرد اول درسایی که من پاس کردمو پاس نکردن درسی که بالاترین نمره کلاس 17 بود….

 31. رضا گفت:

  سلام
  درود بر شرف سایت پی اج دی که دقیقا مشکل استعداد درخشان را عنوان کرد
  بنده خودم جز کسانی بودم که در دانشگاه تهران امسال با 3 مقاله ISI و انواع همایش ها با معدل بالای 18 از طریق استعداد درخشان اقدام کردم و دوران تحصیل من در ارشد 5 ترمه بود. همانطور که در بالا ذکر شد منم برای اینکه بتوانم با مقاله دفاع کنم ترم 5 هم در دانشگاه ماندم. در همین سال 92دانشگاه تهران از طریق استعداد درخشان در رشته ما کسی رو برداشت که 4 ترمه تا آخر شهریور دفاع میکرد و در زمان مصاحبه مقاله نداشت و با معدل 16.50 قبول شد به همین راحتی. فقط جز 3 نفر ورودیش، نفر اول بود و همان دانشگاه تهران ارشد خونده بود.
  شما قضاوت کنید آیا کسی که فقط رزومش اینه که از بین 3 نفر ورودیش رتبه اول شده باید وارد دانشگاه بشه !!!
  پس اگه اینجوریه اونا که آزمون میدن چه ظلمی در حقشون میشه
  با تشکر فراوان از مدیر سایت که حقایق را عنوان میکند.

 32. پنج ترمه دانشگاه تهران گفت:

  جزییات دستور توفیقی به رئیس دانشگاه تهران/ تعیین تکلیف پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری
  http://www.icana.ir/Fa/News/238770

 33. phdmech93 گفت:

  همینکه معدل بالای 17 رو برداشتن و سه شاگرد اول رو گذاشتند اونم زمانیکه ما درسارو پاس کرده بودیم یجور ظلم شد جون ما بر اون اساس برنامه ریختیم و درسایی رو برداشتیم که مهم بود و بعضا استاد بد نمره.درسایی بودن که استادا خوب نمره میدادند اما ما گفتیم هیچ جا بدردمون نمیخوره…کلا دمشون گرم هر روز ی قانون میزارن همه برنامه ریزی های ما میره زیر سوال.ما که خیری ندیدیم شروع کردیم واسه خوندن برای آزمون

  • امین گفت:

   دقیقا درسته. یه سری آدم که به نظر نمیرسه با اینگونه مسائل آشنا باشن متاسفانه روال امور رو بدست گرفتن و هر روز با تصویب قوانین غیر مسئولانه و غیر کارشناسانه فقط و فقط عرصه رو بر نخبگان کشور تنگ می کنند. از کنکورش گرفته تا این جور قوانین.