مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری سنجش و اندازه گیری

آقای جهانی فر پذیرفته شده دانشگاه تهران قطعا یک الگو هستند.  نه تنها الگویی برای داوطلبان با شرایط مشابه بلکه الگویی برای همه داوطلبان. خواندن این مصاحبه قطعا تأثیر مثبت بر تلاش های شما خواهد داشت.

jahanifar

پی اچ دی تست : با سلام لطفا بفرمایید تحصیلات شما در مقاطع قبلی چگونه بوده است ؟

من در سال 1380 در رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه خوارزمی پذیرفته شدم و از همین سال به استخدام آموزش و پرورش درآمدم. در سال 1385 وارد اولین دوره کارشناسی ارشد آموزش فیزیک در ایران شدم که توسط دانشگاه شهید رجایی برگزار می گردید. در سالهای 87 تاکنون نیز بیشتر به جنبه های خانوادگی و اقتصادی زندگی پرداختم و فرصتی برای درس خواندن نداشتم.

پی اچ دی تست: چه شد که این رشته را انتخاب کردید ؟

خود رشته آموزش فیزیک که در ایران دکتری ندارد. دانش آموختگان این رشته می بایست بین دو زمینه آموزش یا فیزیک یکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. بنده هم مقالات و کارهای پژوهشی ام در زمینه آموزشی بود و احساس کردم در مصاحبه رشته فیزیک شانسی نخواهم داشت.

این را هم بگویم که یکی دیگر از دلایلی که من را از دکتری دور نگه داشت این بود که تا قبل از نیمه متمرکز شدن آزمون دکتری به دانش آموختگان رشته ما اجازه شرکت در آزمون رشته های آموزشی را نمی دادند. از سال 90 با تغییر نحوه برگزاری آزمون این فرصت رابه دست آوردیم که در برخی رشته ها ادامه تحصیل دهیم. رشته برنامه ریزی درسی یکی از رشته هایی بود که خیلی از بچه های مارا جذب خود کرد. من هم در سال 90 در آزمون این رشته شرکت کردم . در سال 91 با بررسی هایی که کردم به رشته سنجش و اندازه گیری علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم در آزمون دکتری این رشته شرکت کنم. در همان سال از حدود دی ماه بود که شروع به مطالعه کردم ولی خیلی جدی نبود. دروس تخصصی را تقریبا نخواندم و تنها درس هایی مثل آمار را مطالعه کردم. رتبه ام 65 شد و برای مصاحبه تنها به یک دانشگاه غیر انتفاعی معرفی شدم که  نرفتم.

پی اچ ی تست : امسال چطور؟

حقیقت این است که من در دبیرستان در یکی از روستاهای استان چهار محال و بختیاری تدریس می کنم و منزل مان هم در روستا می باشد. کتاب فروشی بزرگی اطراف ما نیست و به کسی هم که بتوانم از او مشاوره بگیرم دسترسی نداشتم. خودم بودم و خودم. به اینترنت هم دسترسی نداشتیم و اگر کار واجبی داشتم می بایست به شهری که در فاصله سی چهل کیلومتری ما ست می رفتم . کافی نت هم که محل گشت و گذار اینترنتی و کسب اطلاعات نیست.

یکی از روزهای آغازین شهریور91 که به شهر رفته بودم با یکی از دوستانم برخورد کردم. از نتیجه آزمون سال قبل پرسید. نتیجه را گفتم . تصمیمم  برای آزمون 92 را جویا شد. گفتم با این نتیجه که گرفته ام دیگر قصد شرکت در آزمون دکتری را ندارم. این را که شنید شروع به نصیحت من کرد وآن قدر انگیزه مرا تقویت کرد که از آنجا مستقیم به کافی نت رفتم. وارد سایت یک از فروشگاه های اینترنتی کتاب شدم. بعد عناوین دروس آزمون را یکی یکی سرچ کردم. از منابع خوب خبری نداشتم. اما در همان فرصت محدود کمی سرچ کردم . کمی از اطلاعاتم در خصوص نویسندگان کتابها استفاده کردم و خلاصه همان روز تعداد زیادی کتاب خریدم که با توجه به محل زندگی مان دو هفته بعد به دستم رسید.

پی اچ دی تست : برنامه مطالعاتی تان چگونه بود ؟

این کلمه برنامه را خوب گفتید. من یک معلم هستم و برای مطالعاتم هم برنامه ریزی دقیقی داشتم. درس خواندن من تقریبا از اوایل مهرماه و شروع کلاسها آغاز شد. صبح ها به دبیرستان می رفتم و حدود ظهر به خانه بازمی گشتم. تا ساعت سه به ناهار و نماز و استراحت می گذشت. از سه تا یازده و نیم شب هم مشغول مطالعه بودم. یعنی 6 تا 8 ساعت مطالعه در هر روز داشتم. از این مدت دو ساعت به زبان اختصاص داشت. مابقی را بین چهار عنوان درسی تقسیم کرده بودم. یک روز دو عنوان و روز بعد هم دوعنوان دیگر. پنج شنبه ها هم تعطیل بود و صبح تا شب به مرور مطالبی که در طول هفته خوانده بودم می گذشت. جمعه هم روز خانواده بود و تعطیل.

پی اچ دی تست : از چه منابعی استفاده کردید و آیا از کتاب هایی که خریدید راضی بودید؟

بله. البته همانظور که گفتم برای هر موضوع چند کتاب تهیه کرده بودم.

سنجش کلاسیک:

مبانی نظری اندازه گیری ، نوشته : مری جو الن ، ترجمه : دکتر دلاور

اصول روان سنجی و روان آزمایی، نوشته: دکتر حسن پاشا شریفی

نظریه سوال – پاسخ:

نظریه جدید روان سنجی برای روان شناسان ، نوشته : سوزان اندرسون ، ترجمه : پاشا شریفی و همکاران

مبانی نظری سوال – پاسخ ، نوشته : همبلتون ، ترجمه : فلسفی نژاد

روش تحقیق و آمار:

روشهای تحقیق در علوم تربیتی ،  دکتر دلاور

مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم  رفتاری ،  دکتر دلاور

احتمال و آمار کاربردی ، دکتر دلاور

روش های آماری در علوم رفتاری ، رمضان حسن زاده

روش کارم هم به این صورت بود که مثلا وقتی میخواستم در مورد آزمون تکرار سنجش مطالعه کنم این مبحث را از روی همه کتاب های آمار وروش تحقیق می خواندم. بعد چکیده مطلب و آنچه رافهمیده بودم در جزوه خودم یاداشت می کردم. روزهای پنج شنبه و ماه های آخر که مشغول دوره بودم این جزوه منبع اصلی مطالعه ام بود. جزوه ای که بسیار مفید و کاربردی است.

پی اچ دی تست : خانواده با این برنامه فشرده شما مشکلی نداشتند ؟

مشکل که داشتند اما تحمل می کردند. در واقع کنکور دکتری من یک کار گروهی بود . کاری که همسر و پسر پنج ساله ام پا به پای من آن را به اتمام رساندند. وقتی هم نتایج آمد همه ما به یک اندازه خوشحال شدیم. انگار هر یک از ما ماحصل دسترنج خورد را مشاهده می کرد. واقعا ازآنها سپاسگزارم.

پی اچ دی تست : در خصوص آزمون کتبی حسابی صحبت کردیم حالا از انتخاب هایتان برای مصاحبه بگویید.

در رشته ما انتخاب های زیادی وجود نداشت. دانشگاه تهران سه نفر می خواست (دو نفر روزانه و یک نفر شبانه) و دانشگاه علامه هم 5 نفر.

پی اچ دی تست : پس فرصتی برای تجربه فضاهای مختلف نداشتید.

من از حدود آبان ماه که اینترنت قدم به روستانی ما گذاشت و ADSL ما وصل شد شروع به گشت و گذار در فضای اینترنت کردم و به کسب اطلاعات در خصوص آزمون دکتری پرداختم. با سایت شما آشنا شدم و با بچه ها همراه گشتم. در زمان مصاحبه هم مطالبی که در این زمینه منتشر کرده بودید را مطالعه کردم که بسیار مفید بود. همچنین نظراتی که بچه ها در مورد مصاحبه های خود می گذاشتند را هم پیگیری می کردم و به نوعی تجربه مجازی خوبی از فضای جلسه مصاحبه کسب کردم که خیلی کمکم کرد.

پی اچ در تست : تاثیر این تجربیات را دیدید ؟

بله البته. مصاحبه دانشگاه تهران اولین مصاحبه ام بود. ابتدا جلسه حضوری مصاحبه برگزار شد وروز بعد هم آزمون کتبی داشتیم. احتمالا قانون مندترین مصاحبه دکتری مصاحبه ما بود چون رییس سازمان سنجش خودش جز مصاحبه کنندگان بود. زمانی که به هر یک از 8 نفر دعوت شده اختصاص داده شد کاملا برابر بود و نحوه برگزاری جلسه مصاحبه هم  یکسان بود. 5 دقیقه اول فرصت می دادند تا خودمان را معرفی کنیم و هر چه دوست داریم بگوییم. بعد هم سوالات شروع شد که البته علمی نبود. دکتر خدایی یک متن داد تا ترجمه کنم و بعد هم سوالات عمومی مثل محل لیسانس ، هدف از تحصیل ، نحوه امرارمعاش  … پرسیده شد. در آخر هم راجع به مقاله ها و کارهای پژوهشی سوال می کردند.

دانشگاه علامه به نوعی عکس تهران عمل کرد. سوالات عمومی درمورد نحوه گذران زندگی ، هدف از تحصیل ، عنوان احتمالی پیشنهادی برای تز دکتری . … را در یک فرم تعبیه کرده بودند که می بایست قبل از مصاحبه آن را پر می کردیم. جلسه مصاحبه هم کاملا علمی و تخصصی بود.

پی اچ دی تست: و در پایان؟

از سایت شما و همه کسانی که مرا در این راه همراهی کردند تشکر می کنم و دوست دارم این موفقیت را به دست های رنج کشیده پدرم ، وجود نازنین مادرم و حضور سبز همسر و پسرم تقدیم کنم.

http://srv2000.sanjesh.org/p_krn/index.php/krn_doctor/sar92resk

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. لیلا گفت:

  درصدها خیلی پایینه برا رتبه ی یک

 2. مصطفی گفت:

  درود فراوان بر شیرمرد بختیاری و افتخار جوانان روستای جوانمردی.

 3. lili گفت:

  سلام
  اقای دکتر امکان داره برای مشاوره بیشتر ایمیل شما را داشته باشم.
  باتشکر

 4. مریم گفت:

  سلام آقای جهانی فر، امکانش هست برای مشاوره بیشتر ایمیل شما را داشته باشم

 5. علیرضا کریمی گفت:

  سلام آقای جهانی
  من همشهریتون هستم از اینکه می بینم شما تونستین این چنین رتبه ای رو بیارین خیلی خوشحال شدم.
  موفق باشین

 6. مجيد گفت:

  احسنت
  چرا از رشته فلسفه مصاحبه نداريد

 7. زهرا گفت:

  سلام بر هم ولایتی خودمون
  احسنت بر شما
  برای من هم دعا کنید.انشالله من هم سال دیگه تو پی اچ دی تست باهام مصاحبه میکنند
  🙂

 8. رومینا گفت:

  سلام به همه دوستان
  آقای جهانی فر اول از همه تبریک میگم بهتون موفقیتتونو. بعد میتونم ازتون خواهش کنم راهنمایی کنید به جز منابع اصلی که اشاره کردید، برای تست از چه منابعی به جز سوالات دکتری سال قبل استفاده کردید؟ آخه منم رشته خودم ریاضی و دبیر هستم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم. از بقیه دوستان رشته سنجش و اندازه گیری هم تقاضای راهنمایی دارم. آخه تقریبا من اطلاعاتم راجع به منابع اصلی و اینکه طراح سوالا تو این رشته معمولا کیا هستن، صفره.برای همتون آرزوی موفقیت دارم.

 9. r گفت:

  سلام خدمت همه ی دوستان سخت کوشم
  من میخوام دکتری حسابداری شرکت کنم.
  زبان و استعداد تحصیلیم بد نیست (به ترتیب ۴۶ و ۴۱ زدم واسه کنکور دکتری گذشته)، چون ریاضی فیزیک بودم، آمار و ریاضیمم بد نیست. یه همراه می خوام واسه درس خوندن، چک کردن منابع و خلاصه یه همراه که نه من اونو معطل خودم بکنم نه اون منو! در ضمن چون متاهل هستم، خیلی هم وقت ندارم، باید برنامه مرتب داشته باشم.
  چون خودم خانم هستم،اگر از خانم های این سایت کسی هست که فکر می کنه ما از نظر درسی می تونیم گروه موفقی بشیم یا علی!
  از الان واسه همه دوستای خوبم آرزوی موفقیت می کنم.
  در ضمن رمضان هم مبارک و التماس دعا

 10. جمال گفت:

  آفرین بر تو

 11. زینب گفت:

  با سلام.
  تبریک میگم خدمتتون. واقعا عزم جدی داشتید.
  منم امسال میخوام امتحان بدم ولی هنوز هیچی نخوندم. به نظرتون کلاس زبان برای مدرک آیلس برم خوبه؟ میتونم زبان خوب بزنم؟
  به نظرتون کتاب استعداد که خوندید سوالاش تو کنکور بود؟
  میخوام یه مقاله با موضوع سنجش کار کنم ولی نمیدونم تو چه موضوع هایی میتونه باشه.
  خواهشا کمکم کنید.
  یه آدرس ایمیل که بتونم باهاتون ارتباط داشته باشم میخوام، خواهشا.

 12. آرشا گفت:

  سلااااااام میشه با رتبه های خوب رشته آموزش عالی هم مصاحبه داشته باشین ؟ من نمی دونم این بچه های آموزش عالی کجا رفتن انگار آب شدن رفتن تو زمین

 13. الهام گفت:

  اميدوارم موفق و سربلند باشيد وقدر همسر عزيزتان را بدانيد ،نصف موفقيتتان را مرهون ايشان هستيد.

 14. Mosi Temp گفت:

  به حق دست مریزاد!!
  وصف این عزم راسخ و اراده ی پولادین در واژه نمی گنجد.

 15. t.a گفت:

  سلام آقای جهانی فر من هم یکی از افراد شرکت کننده در مصاحبه سنجش بودم روز مصاحبه ما مطمئن بودیم شما قبولید چون اطلاعات بالایی داشتید قبولی شما را بهتون تبریک می گم و امیدوارم موفق باشید و دعا کنید منم سال دیگه قبول شم

  • ZIBA ZIBA گفت:

   سلام،
   میشه زتبه و درصدهای شما رو بدونم؟
   شما ارشد چی خوندید؟
   من روان شناسی بالینی خوندم. می خام دکتری سنجش و اندازه گیری بدم اما نمی دونم از پسش برمیام یا نه
   پارسال تو رشته ی خودم تخصصی رو 45، زبان 54 و استعداد رو 26 زدم

 16. nasrin گفت:

  واقعا تلاشتون ستودنی است تبریک می گم

 17. m گفت:

  باسلام و عرض تبریک آقای جهانی. من نیز دبیر دبیرستان هستم. و قصد شرکت در دکتری را دارم. آیا دبیر بودن روی مصاحبه گر تآثیر منفی دارد؟ همچنین چگونه می توان برنامه کلاسها را با مدرسه تطبیق داد با اینکه در بعضی دانشگاهها هر روز دانشجوی دکترا باید در دانشگاه حضور داشته باشد؟ ممنون

  • سنجش گفت:

   جاهایی که من برای مصاحبه رفتم – تهران و علامه-فقط این مهم بود که در روزهای تعیین شده دانشگاه باشی نهتمام وقت.البته شته های فنی مهندسی و علوم پایه در این باره سختگیری بیشتری دارند.علوم انسانی کمتر.هر چیزی با تلاش و پیگیری شما امکان دارد.شرایط سال گذشته من مشابه شما بود.من نتونستم شرایط رو تغییر بدم سعی کردم در زمان و مکان درست کار درست و معقولی انجام بدم

 18. مجتبی گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید سایت Phdtest، به شما تبریک می کم احسنت

 19. سرور گفت:

  تبريك مي گم احسنت.البته با خوندن شرايط سارا خانم بيشتر انگيزه پيداكردم چون من مشكلات ايشون ندارم ولي اينقدر مصمم نيستم. افرين به ايشون.

 20. سیاوش گفت:

  درود برتووتبریک به شماوخانواده محترمتان. تبریکی ویژه مخصوص این دوستان که اطلاعات وموفقیتهای دیگران رابه اشتراک میگذارند

 21. m گفت:

  سلام
  واقعا باریکلا…تبریک میگم

 22. mahla گفت:

  با سلام و تبریک و آرزوی روز افزون برای شما و خانواده محترم.
  لطف می کنید منابع زبان و استعداد تحصیلی که برای کسب موفیت شما کمک کرد را معرفی بفرمایید.
  ممنون.

  • سنجش گفت:

   کتاب استعداد تحصیلی نوشته هادی مسیح خواه انتشارات فرهنگ
   کتاب زبان لغات ضروری برای تافل و کتاب ارشد قراگزلو

 23. محبوبه گفت:

  تبریک میگم
  پایدار باشید
  برای زبان و استعداد تحصیلی چی خوندید؟

  • سنجش گفت:

   کتاب استعداد تحصیلی نوشته هادی مسیح خواه انتشارات فرهنگ
   کتاب زبان لغات ضروری برای تافل و کتاب ارشد قراگزلو

 24. مهدی گفت:

  باسلام وعرض تبریک فرایند کار شمامی تواند الگو بسیار موثر برای دیگران باشدموفق وپیروز باشید.

 25. زهرا گفت:

  سلام
  هر چه به شما آفرین و هزار آفرین گفته شود کم است همیشه پیروز باشید .

 26. سمیه گفت:

  سلام من هم به شما تبریک میگم
  بعد از خوندن این مصاحبه حس خوبی پیدا کردم
  موفق باشید پی اچ دی تستی ها

 27. هستی گفت:

  تبریک عرض میکنم
  همیشه شاد و پیروز باشید.

 28. محمود گفت:

  آفرین بر همت بلندتان

 29. مینا گفت:

  آفرین از صمیم قلب تبریک میگم. واقعا خوندن اینجور مصاحبه ها به آدم نشون میده که دکترا همچین غول بی شاخ و دمی نیست که نشه شکستش داد فقط همت میخواد.
  از پی اچ دی هم واقعا سپاسگزارم به خاطر این روشن سازیا

 30. کیانوش گفت:

  واقعا درود بر شما
  ادم تو استان و روستای محروم باشه و رتبه یک رو کسب کنه؟؟!1
  واقعا لذت میبرم وقتی میبینم با وجود مشکلات برخی انسانها اینقدر سخت کوش و مصمم و بزرگوارند.
  درود بر شما

 31. سجاد گفت:

  منم تبریک می گم

 32. سارا گفت:

  بسیار تبریک میگم

 33. شادی گفت:

  سلام . واقعا انگیزه ی شما ستودنی است .

  مرا به درس خواندم مشتاق تر کردید.

 34. واقعا تبریک میگم
  انشالا موفق باشید

 35. علیرضا گفت:

  به شما واعضاء خانواده تان تبریک می گویم
  انشاءالله همیشه سربلند باشید.
  از سایت PHD هم به خاطر زحمات بی نهایت موثرشان تشکر دارم.
  و من الله توفیق

 36. سارا گفت:

  سلام
  خيلي خوب بود… آفرين به عزم خودشون و خانومشون.
  من اما اصلا فرصت ندارم 8 ساعت درس بخونم.
  شاغل نيستم.
  اما يک پسر 1 سال و نيمه و يک دختر يک ماه ونيمه دارم.
  فکر کنم بايد جدي تر باشم در اين زمينه و از ثانيه هام استفاده کنم.
  راستي کارنامه شون رو ممنون که گذاشتيد…
  زبانشون کمکشون کرده خيلي به نظرم

 37. فاطمه* گفت:

  عالی بود

 38. فریبرز محمدی فارسانی گفت:

  سلام هم استانی عزیزم، تبریک صمیمانه منو پذیرا باشید. می دونم با وجود کار در آموزش و پرورش درس خوندن چقدر مشکلات داره. آرزوی موفقیت دارم براتون.

 39. مینا گفت:

  تبریک میگم هم سر کاری وهم دکتراگرفتی

 40. PHD 93 گفت:

  واقعا تبریک داره؛ مخصوصا به خانواده محترمشان
  از سایت PHD به خاطر این گزارش زیبا نهایت تشکرو دارم.

 41. mina گفت:

  با سلام و تبريك
  به نظرم موفقيتي كه شما تو روستا و با امكانات كم به دست اورديد خيلي ارزشمنده……….
  پايدار باشيد

 42. حمیده- شیمی معدنی گفت:

  تبریک میگم
  همیشه شاد و موفق باشید