مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مصاحبه با رتبه برتر دکتری شیمی پلیمر

خانم راضیه صحرایی رتبه ۱ شیمی پلیمر متولد ۱۳۶۸ ، دوران کارشناسی خود را در دانشگاه تهران رشته شیمی کاربردی گذرانده و دانشجوی استعداد درخشان شیمی پلیمر دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد بوده اند. ایشان پذیرفته شده رشته شیمی پلیمر آزمون دکتری ۹۲ در دانشگاه بابلسر می باشند.

Raziye-sahrayi

پی اچ دی تست: سلام خانوم صحرایی از چه زمانی تصمیم گرفتید در این رشته گرایش شرکت کنید و شروع به مطالعه کردید ؟

به دلیل آنکه مشخص نبود دانشگاه تهران برای سال جاری دکتری پلیمر پذیرش دارد یا خیر بسیار دو دل بودم برای خواندن ولی از اوایل دی ماه بود که شروع به خواندن کردم روزی ۵-۶ ساعت مطالعه داشتم و یکی دو هفته آخر هم  بیشتر مطالعه داشتم و انرژی ام را روی دوره و خواندن خلاصه ها گذاشته بودم ، در نهایت هم دانشگاه تهران امسال پذیرش پلیمر نداشت.

پی اچ دی تست: برای درس زبان و استعداد به صورت جداگانه مطالعه داشتید و وقت گذاشتید؟

برای زبان با کتاب ۵۰۴ شروع کردم ولی نتوانستم به صورت کامل مطالعه کنم ولی زبان را حدود ۴۵ درصد در کنکور زدم برای درس زبان پیشنهاد می کنم کتاب ۵۰۴،  کتاب لغات ضروری تافل و نمونه سوالات زبان و ریدینگ های مختلف را مطالعه کنند.

استعداد را هم ۲۵ درصد زدم، برای استعداد نیز کتاب استعداد سایت شما را مطالعه کردم و قصدم فقط آشنایی با سبک سوالات بود، برای استعداد بهتر است بیشتر به سبک سوالات توجه کنند، تا با تکنیک سوالات آشنا شوند و بتوانند در کوتاه ترین زمان و سریع ترین راه به جواب سوال برسند.

پی اچ دی تست: چگونه با منابع آشنا شدید و چه منابعی را مطالعه کردید؟

بیشتر از دوستانی که رتبه برتر سال قبل بودند منابع را جستجو کردم و  راهنمایی هایشان خیلی هم مفید بود.

کتاب مبانی شیمی پلیمر استیونز هر دو جلد ، کتاب اودین (اصول بسپارش) جلد اول ، کتاب مبانی شیمی پلیمر انتشارات پیام نور  تالیف دکتر انتظامی را مطالعه کردم . از منابع مطالعاتی راضی بودم زیرا سوالات را خوب پوشش داده بود ولی برای سوالات آنالیز کمی مشکل داشتم و منبعی برای مطالعه نداشتم.

پی اچ دی تست: تست های سال قبل را دیده بودید؟

سوالات کنکور سال پیش شب قبل از آزمون دکتری به دستم رسید و یک نگاه اجمالی به منظور آشنا شدن با سبک سوالات به آن انداختم. در زمینه رشته پلیمر هم کتاب تست خاصی وجود ندراد داوطلبان متن کتاب را خوب بخوانند می توانند خوب از پس تست ها برآیند ولی در کل سوالات امسال نیز به روند سوالات سال پیش بود.

پی اچ دی تست: برای مصاحبه به کجا دعوت شدید و چه طور بود؟

دانشگاه تهران که امسال پلیمر نگرفت.

انتخاب هایم دانشگاه بابلسر ، زنجان و شیراز بود که در نهایت به دانشگاه بابلسر و زنجان برای مصاحبه رفتم. چون بعدا دانشگاه شیراز اعلام کرد که اشتباه شده ما شیمی آلی هستیم و شیمی پلیمر نمی گیریم.

در دانشگاه بابلسر از پایان نامه پرسیدند از مبانی شیمی پلیمر سوالی نکردند  ، سوالات تخصصی فقط از پایان نامه بود و زبان هم نپرسیدند.

دانشگاه زنجان نیز مصاحبه یک ساعت و نیم طول کشید بیشتر سوالات علمی پرسیدند در مورد مباحث خود رشته پلیمر و زبان هم نپرسیدند.

پی اچ دی تست: رزومه اتان چه طور بود؟

شاگرد اول لیسانس و ارشد بودم ، مقاله چاپ شده نداشتم چرا که در حال جمع آوری نتایج آنالیزهایم بودم، در آزمایشگاه آموزشی شیمی معدنی به مدت ۴ سال همکاری داشتم، دارای  مدرک زبان MCHE و در یک کنفرانس شرکت کرده بودم. از بچه های ترم چهار نیز زیاد توقع مقاله ندارند.

پی اچ دی تست: در انتها چه توصیه ای برای داوطلبان امسال دارید؟

هر چه زودتر شروع به مطالعه کنند بهتر است، زبان را خوب مطالعه کنند چون بسیار تعیین کننده است. کتاب مبانی شیمی پلیمر استیونز را ریز به ریز و با حل تمرین های آخر فصل بخوانند. مبحث سنتیک را خوب بخوانند چرا که امسال در کنکور از این مبحث زیاد سوال مطرح شده بود.

پی اچ دی تست: موفق باشید.

karname-sahrayi1

karname-sahrayi2

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۳)

 1. مهدیس می‌گه:

  سلام.انشالا همگی موفق باشیم.کسی اطلاع داره دانشگاه آزاد دکتری پلیمر داره؟چه شهری؟با تشکر

 2. DARYA می‌گه:

  خواهشمند است با رتبه برتر رشته های ریاضی کاربردی و آمار ریاضی مصاحبه شود.

 3. saraa می‌گه:

  سلام من ارشد کاربردی هستم واسه مصاحبه دکتری دولتی بیشتر موضوع پایان نامه مهم استیا اینکه با کدام استاد راهنما کار کردیم مهم است. لطفا کمکم کنید که نیاز دارم.

 4. پویا می‌گه:

  با سلام

  فکر میکنم شما هم امسال با بی برنامگی دانشگاه ها مواجه شدید. رتبه یک بودید و دوست داشتید تهران پذیرفته بشید اما چون دانشگاه تهران پذیرش نداشت تا حدودی بدشانسی آوردید. من پیشنهاد میکنم که وازتر علوم و سازمان سنجش لیست دانشگاهها و رشته های مورد جذب دانشگاهها را از دانشگاهها اخذ کنند و هنگام ثبت نام دکتری اعلام کنند که کدام دانشگاه چند نفر و در چه رشته ای پذیرش خواهد داشت تا همه تکلیفشان را بدانند.

  هر کسی اگر بداند په دانشگاههای و در چه رشته هایی پذیرش خواهد داشت بهتر میتواند انتخاب کند که در چه رشته ای شرکت خواهد کرد.

  با سپاس

 5. گندم می‌گه:

  با آرزوی موفقیت روزافزون در تمام مراحل زندگی برای همه

 6. شیما می‌گه:

  سلام خانم صحرایی عزیز
  موفق باشی عزیزم

 7. saba می‌گه:

  سلام . تبریک عرض میکنم راضیه جان . موفق باشی گلم . واسه ماهم دعا کن عزیزم .

  تشکر از مدیر سایت . ممنونم . شما هم همیشه موفق باشید .

  ——–
  سلام و سپاس

 8. رحمان-شیمی فیزیک می‌گه:

  موفق باشید خانم صحرایی.ایکاش میتونستید بار رشته من هم منابع رو بنویسید؟؟؟

 9. تینا می‌گه:

  موفق باشید انشالله. امیدوارم با یاری خداوند این نخبگان در سازندگی مملکت پیشرو باشند.

 10. سارا می‌گه:

  موفق باشی.

 11. زهره می‌گه:

  من بابلسری هستم موفق باشی عزیزم

 12. phdmech93 می‌گه:

  انشالا همیشه موفق باشید.با تشکر از مدیر محترم سایت

درج نظر