مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مصوبه شورای معاونان وزارت علوم در زمان سرپرستی توفیقی درباره کنکور دکتری

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم به یک مصوبه شورای معاونان این وزارتخانه در زمان سرپرستی جعفر توفیقی درباره کنکور دکتری ۹۳ اشاره کرد.

سعید قدیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دفتر گسترش وزارت علوم، دفتر شورای برنامه ریزی آموزشی و سازمان سنجش با هم در حال تنظیم دفترچه انتخاب رشته کنکور دکتری ۹۳ هستند، ادامه داد: آنچه روی نظرات این سه مرکز تاثیر می گذارد مصوبات شورای معاونان در زمان سرپرستی جعفر توفیقی است.

وی با اشاره به این مصوبه، گفت: بر اساس مصوبه شورای معاونان قرار شد دفترچه دکتری ۹۳ با کمترین تغییر نسبت به کنکور سال قبل، تهیه شود؛ سعی وزارت علوم بر این است که آخرین مصوبات یعنی تغییرات در عنوانها، ضرائب و مواد آزمون را اعمال کند اما خواست وزارت علوم حداقل تغییرات است.

مدیر کل دفتر شورای برنامه ریزی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که آیا به علت عدم اطلاع رسانی به موقع، تغییرات محسوسی در کنکور دکتری ۹۳ اعمال نمی شود با رد این موضوع، تاکید کرد: به نظر من این امر خطاست؛ به عنوان مثال باید گفت وزارت علوم روی بازنگری دروس روانشناسی یا رشته های مهندسی طی دو سه سال گذشته اطلاع رسانی کرده و عنوانهای جدید به دانشگاهها ابلاغ شده و با انتشار دفترچه دکتری اطلاع رسانی به صورت کامل انجام می شود.

قدیمی خاطرنشان کرد: برنامه های درسی پیشین واقعاً ناکارآمد و غیربومی بود و بهتر است داوطلبان با انتشار دفترچه کنکور دکتری نسبت به مطالعه بیشتر اقدام کنند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۲)

 1. ادبیات فارسی می‌گه:

  سلام بچه ها سال های پیش از مرصاد و کشف الاسرار سوالی اومده؟متون عرفانی کشف المهجوب کفایت میکنه؟

  • دانشجوی دکتری می‌گه:

   با سلام؛به نظر من منابع اصلی نثر:بیهقی،جهانگشا،کلیله و مرزبان نامه بودند در درجه بعد چهارمقاله،مرصاد،کشف المحجوب و…در کل به نظر من بدون خوندن تمام منابع هم میشه نظم و نثر رو جواب داد! ضعف اساسی اکثر داوطلبان در بخش کلیات هست سعی کن دروس کلیات(معانی بیان بدیع،عروض،تاریخ ادبیات ودستور)رو کامل مسلط باشی…موفق باشی

   • به ادبیات فارسی می‌گه:

    سلام دانشجوی دکتری. به نظر شما عربی و زبان در چه حد باید خونده باشیم ؟مخصوصا عربی رو چطور و در چه حد بخونیم؟

    • دانشجوی دکتری می‌گه:

     علیک السلام دکتر آینده!؛به نظر من عربی از زبان بسیار مهمتره چون ضریبش چهار برابر زبانه علاوه بر این بخاطر دانش زمینه ای که از قبل داریدبرخی از سوالات عربی را با تسلط بر قواعد صرف و نحو دبیرستان هم میتوان زد مثلا در سوالات ترجمه فارسی به عربی و بالعکس فقط باید زمان افعال را دقیق بدانید با تسلط بر نکات کلی مبادی العربیه و قدری تمرین تست میتوان حداقل نیمی از سوالات عربی را به آسانی پاسخ داد اما زبان اکثر داوطلبان ادبیات ضعیف است و با توجه به کم شدن ضریب و نمره منفی و گستردگی منابع به نظر من ارزش وقت گذاشتن زیاد نداره البته اگر تسلط نسبی دارید زبان را کنار نگذارید چون حتی یک درصد هم دویست سیصد نفر رتبه را جابجا می کند…

     • به ادبیات فارسی می‌گه:

      با تشکر از شما دانشجوی دکتری.امیدوارم که در این صفحه بمانید و به ما راهنمایی بدهید.موفق باشید.

 2. مهم ادبیات فارسی ها می‌گه:

  سلام کتاب نفثه المصدور چه شرحی رو باید بخونیم؟

  • به ادبیات فارسی می‌گه:

   با سلام.نفثه المصدور توضیح و تصحیح دکتر امیر حسن یزدگردی.ببخشید شما چقدر تو مطالعه پیشرفت داشتید؟عربی رو چطور میخونید؟من چون دور ا ل خوندن هستم مطالب عربی برام زیاده و نا امید میشم.به نظرتون از الان برنامه ریزی کنم میتونم عمقی بخونمش؟

 3. azadeh می‌گه:

  بچه ها آرامش خودتونو حفظ کنین !
  فقط با اقتدار پیش برین.

 4. نادر می‌گه:

  به نظر شما درس استعداد تحصیلی برای دو متقاضی در گروه زبان که یکی از آنها داری دیپلم انسانی و دیگری دیپلم ریاضی فیزیک هست میتونه عادلانه باشه؟ باید یه یک سالی بشینیم و ریاضی بخونیم.

 5. مژگان می‌گه:

  به ادبیات ادبیات
  سلام میخواستم بپرسم مگه درصدات چند بوده که دو رقمی شدی عربی هم صفری؟من اختصاصی هامو ۵۷درصد زدم رتبم ۲۸۰ شد.زبان هم ۲۸ زدم.از دوستانم رتبه های ۹۱ و ۱۷۰ هم قبول شدن.چه طور با دو رقمی قبول نشدید؟!!!!!!!!

  • ادبیات فارسی می‌گه:

   احتمالا ایشون اختصاصی رو ۷۵ درصد زده و …من که متعجبم با رتبه ی دو رقمی قبول نشده تازه عربی هم صفره یعنی از ۸۰ سوال درصداشو حساب کن…از نفصه المصدور هم حتما سوال میاد نمونه اش سوال۵۳ پارسال که « چندین جای عفاریت صعالیک و علوج اکراد احاطه ی الخاتم بالاصبع گرد در گفتند»…

 6. به تینا ادبیات ادبیات می‌گه:

  سلام شما چه قدر تسلط روی عربی داری؟ من یک تست هم نیمتونم بزنم شما کتاب خوب سراغ داری؟همچنین راجع به نفثه المصدور شما دوره ارشد خوندید ما که نخوندیم دیدم یکی گفته سوال ازش میاد من که سال پیش ندیدم شما اطلاعی داری؟
  من سال پیش رتبه دو رقمی شدم.باید یک رقمی شم اسال ولی زبان که نمیخوام بزنم عربی هم که صفرم.

 7. سمیرا می‌گه:

  سلام دوستان
  حالا اگر منبعی برای استعداد تحصیلی سراغ دارید به من که علوم انسانی هستم و ریاضی بلد نیستم و کلی وقته ازش فاصله گرفتمبه من معرفی کنید

 8. سوسن می‌گه:

  سلام دوستان به نظرتون زبان امسال هم مثل پارسال نمره منفی نداره؟

 9. sevil می‌گه:

  یعنی براوو با توجیه هاشون

  من واقعا تحسینشون می کنم، امیدوارم قند آب لازم نشیم

 10. عمران می‌گه:

  من که پارسال تو مصاحبه قبول نشدم. امسال هم هنوز شروع نکردم به خوندن. می ترسم یهو دفترچه بیاد بفهمیم کلا سرکار بودیم………

 11. تینا ادبیات 93 می‌گه:

  سلام دوستان به نظر من استعداد تحصیلی فایده نداره. اصلا سوالاتش سنجش خوبی برای سطح هوش نیست.یعنی چی که دوصفحه بخونی تازه میگن به نظر شما نویسنده پاراگراف بعدی را چگونه شروع خواهد کرد؟نویسندس دیگه هرطور براش بیاد مینویسه. وای ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی خدا کنه برش دارن.

 12. مرتضی -شیمی می‌گه:

  بر اساس متن فوق با اشاره به کلمه”اما” در صورت منطقی!! بودن گزینه ها کدام مورد به بهترین شکل استدلال فوق را تضعیف میکند؟
  ۱-تغییراتی در کار نیست اما خواستار اعمال تغییرات هستیم.
  ۲-تغییرات را اعمال میکنیم اما خواستار اعمال آن نیستیم
  ۳-تغییرات معلوم نیست اما تا لحظه آخر فرصت داریم
  ۴-خواستار تغییرات هستیم اما تغییرات را اعمال میکنیم!

 13. مهدی می‌گه:

  اگه میشه این استعداد تحصیلی رو از آزمون حذف کنند، واقعا درس بیخودیه

 14. هانا-شیمی آلی می‌گه:

  هر دم از این باغ بری میرسد.خدا به خیر کنه

 15. سپیده روان شناسی عمومی می‌گه:

  چه دیواری هم کوتاه تر از روان نشاسی؟
  این گفته یعنی چی(به نظر من این امر خطاست؛ به عنوان مثال باید گفت وزارت علوم روی بازنگری دروس روانشناسی یا رشته های مهندسی طی دو سه سال گذشته اطلاع رسانی کرده و عنوانهای جدید به دانشگاهها ابلاغ شده و با انتشار دفترچه دکتری اطلاع رسانی به صورت کامل انجام می شود.)یعنی همان عناوین سال قبل؟یا اینکه عناوین سال قبل اشتیاه بوده با وجود دادن سرفصل ها به دانشگاه ها؟؟؟
  راستی چرا اصولا شفاف و واضح حرف نمی زنند؟

 16. واقعا!!! در حیرتم می‌گه:

  واقعا دیگه حالم داره از این همه استرس بهممیخوره!!
  بابا بسه دیگه
  هر کی یه نقشه ای مکیشه واسه ما نسل سوخته
  بخدا دلمون برای خودمون میسوزه باو رکنید نسل ما خیلی مستعده ولی کو گوش و چشم بصیرت؟؟!!

 17. شادی شادی! می‌گه:

  ” سعی وزارت علوم بر این است که آخرین مصوبات یعنی تغییرات در عنوانها، ضرائب و مواد آزمون را اعمال کند اما خواست وزارت علوم حداقل تغییرات است.”

  والا من هنگ کردم… این جمله همه جوره غلطه.. هم دستور زبان هم مفهوم.. وجود “اما” این وسط میخاد چی بگه ب ما؟… نیان اینو سوال استعدادش کنن حالا؟!!!

  • مرتضی -شیمی می‌گه:

   راست میگین، خوب شد حداقل یکی از سوالات استعداد رو دونستیم ولی عمرا اگه من جواب صحیح رو بتونم پیداش کنم!

   • هانا-شیمی آلی می‌گه:

    من جواب سوال رو یافتم!!یعنی شاید آره شاید نه!هم میشه هم نمیشه!!‏

    • شادی شادی! می‌گه:

     توی فیزیک یه مطلبی هس بنام گربه شرودینگر.. ی گربه رو میذارن تو جعبه ی سمی تفنگی آلت قتاله ای هم میذارن توش و درجعبه رو میبندن.. بعد میگه این گربه هم زنده س هم مرده.. و تو نمیتونی بفهمی تا وقتی ک این درش باز بشه… حالا نقل کار ماست…/فک کنید مثلا اون گربه اید!/.. این باید این دفترچهه بیاد تا بفهمیم چی ب چی هس

  • bita می‌گه:

   are jomleye ghalati. 2 ta harfe kamelan motazad. avali doroste ya dovomi:)

 18. شادی شادی! می‌گه:

  منم با ریاضی۹۱ موافقم .. بنظرم امکانش هس.. بشرط برقراری و رعایت عدالت، اشکالی والا من ک نمیبینم..
  چ باحال!.. فک کنید! همه کاسه کوزه هارو میشکنن سر توفیقی..اونم ک سمتی نداره دیگه.. حالا بیابید پرتقال فروش را…

 19. دکتر می‌گه:

  هی وای من …خدا بخیر کنه

 20. حمیده- شیمی معدنی می‌گه:

  خیلی دلم میخواد این تغییرات جزئی که قبلا حرفشو میزدنو ببینم،
  امیدوارم با خوندن دفترچه پس نیفتیم!

 21. رویا می‌گه:

  یعنی آقوی هم ساده که میگن ما کنکوری ها هستیم!!!!

 22. ریاضی91 می‌گه:

  امکانش هست.

 23. پری می‌گه:

  این یعنی چی؟ممکنه با اومدن دفترچه شکه شیم؟

درج نظر