مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

چگونگی مطالعه مفید و موثر برای آزمون دکتری

سلام دوستان خوبم، خوب و شاد و پرانرژی هستید؟ با درس ها چه می کنید؟ امیدوارم که خوب پیش بروند. امروز  پیام های شما را می خواندم که به پیام یکی از دوستانتان برخوردم، در مورد مرور درس ها پرسیده بود و می خواست بداند پس از اتمام هر درس چه بکند که فراموش نشود؟ و اینکه آیا  نیاز است برای دروس تمام شده زمانی را در برنامه اختصاص داد؟ با توجه به اینکه مرور درس ها یکی از مهم ترین مسایل در آمادگی برای کنکور است و از موضوعات مورد نیاز همه شما، بحث این هفته را به آن اختصاص خواهیم داد.

دوستان عزیزم یکی از مسایلی که باید در فرایند آمادگی برای کنکور حتما مورد نظر قرار دهید، مرور مداوم دروس است زیرا آمادگی برای کنکور یک مهارت است که بدون تکرار و تمرین به دست نمی آید. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با این حجم زیاد مطالب چگونه می توان به دروس تمام شده مجددا زمانی را اختصاص داد و در این صورت چگونه می توان مباحث دیگر را به اتمام رساند؟ جواب این سوال ها را شاید بتوان در چند کلمه خلاصه نمود.

” مدیریت خواندن دروس”

اگر بخاطر داشته باشید در بحث هفته گذشته در مورد مدیریت منابع درسی و اینکه چگونه چندین کتاب مربوط به هر مبحث را در برنامه خود جای دهیم، صحبت نمودیم. قرار شد در مرحله اول خواندن دروس را از اصلی ترین منبع آغاز کنید. در این مرحله سعی کنید از مطالب اصلی آن کتاب خلاصه ای تهیه نمایید. با توجه به اینکه این کار زمان بر است از علامت گذاری مطالب مهم توسط ماژیک های رنگی حتی مداد و خودکار معمولی( بستگی به نظر خود شما) و یا نوشتن نکات مهم و استنباط خود در متن کتاب استفاده نمایید. در مرحله بعد به سراغ کتاب های مهم دیگر در این زمینه رفته و به صورت تطبیقی آن ها را مطالعه نمایید. در این مرحله نیز علامت گذاری مطالب مهم فراموش نشود. در پایان این مرحله شما تسلط نسبی بر مطالب این مبحث دارید و می توانید زمان مطالعه این درس را کاهش داده و دروس دیگر را در برنامه خود جای دهید. البته این درس را نیز از برنامه به صورت کامل حذف نمی کنید بلکه روزی یک الی دو ساعت را به تست زنی در این زمینه اختصاص بدهید. به این ترتیب هم می توانید دوس دیگر را نیز هم زمان با این درس پیش ببرید و هم اطلاعات خود را محک  بزنید تا در صورت نیاز طی مراحل بعدی مطالعه به رفع ایرادات خود بپردازید. فراموش نکنید در زمان تست زنی نیز نکات مهم تست ها را نوشته یا علامت گذاری کنید. این نکات منبع خوبی برای دوره های روزهای آخر است.

پس از اینکه دروس جایگزین را نیز به اتمام رسانده و به مرحله اول تست زنی آن رسیدید میتوانید دور دوم مطالعه درس قبل را شروع کنید. در این مرحله به سراغ خلاصه های خود بروید و ضمن دوره مطالب خوانده شده اشکالات مشاهده شده در زمان تست زنی را برطرف نمایید. به یاد داشته باشید که این دور از مطالعه زمان کمتری را از شما خواهد گرفت زیرا بجای خواندن کل مباحث فقط خلاصه ها و اشکالات خود را خواهید خواند. طی این مطالعه حتی ممکن است خلاصه های شما خلاصه تر هم بشود، در نتیجه مطالعه های بعدی زمان کمتری از شما خواهد گرفت. بدین ترتیب تا زمان آزمون بدون صرف زمان زیاد می توانید چندین و چند بار  دروس خود را دوره کنید و آمادگی خود را هرچه بیشتر بالا ببرید.

دوستان خوبم فراموش نکنید مثل همیشه ما اینجا منتظر شنیدن تجارب شما هستیم و آماده ایم تا در صورت بروز هر مشکل در مسیر کنکور شما را یاری نماییم. پس با ما همراه باشید و مانند دیگر دوستان خود نظرات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

شاد و موفق باشید

مشاور

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. زیبا ص گفت:

  من الان یه ماهه شروع کردم ب خوندن کتابهای مدرسان شریف ولی نمیدونم آیا کافیه یا باید کتاب های دیگه ام تهیه کنم لطفا کسی اگر استفاده کرده راهنمایی کنه.
  و اینم میخوام بدونم چندساعت مطالعه در روز میتونه مفید واقع بشه خودم شش ساعت حداقلش البته وقت میزارم برای خوندن بسته های آموزشی مدرسان شریف .

 2. آرزو گفت:

  سلام. من دوماهه شروع کردم برای کنکور دکتری بخونم والان که دوماه دیگه بیشتر فرصت ندارم گیج شدم نمی دونم منابع را چطور بخونم یعنی چند روز وقت بذارم فقط برای یک درس و وقتی تمام شد سراغ درس بعدی برم یا نه در یک روز تمام دروس را ساعتی وقت بذارم و چطور مرور کنم؟ و یک سوال دیگه اینکه بعد یک دور کامل خوندن شروع به خواندن تست های سال های قبل کنم؟

 3. محمودی گفت:

  با سلام. من خیلی دلم میخاد دکترا بخونم. الان سر کارم. بعدظهرام که خونم باید کار خونه و اشپزی و اینا انجام بدم و کلا وقتم خیلی کمه. لطفا راهنماییم کنید چطوری به کارامو درسام برسم که رتبه خوبی بیارم. باید به شوهرمم برسم. مهمون و تازه در شرف بچه دار شدنم هستم. یعنی اوایلشه.. لطفا راهنمایم کنید خیلی ممنون

 4. ناهید گفت:

  با سلام.
  به نظرم اولش باید هدفت رو تشریح کنی که چرا می خوای دکترا بخونی و بعدش مطمئن بشی که به منابع اصلی واسه آزمون دسترسی داری انوقت از روزی یکی دو ساعت شروع کنی تا کم کم عادت کنی به این که وقت خاصی رو به مطالعه اختصاص بدی. البته این روند شاید اولش کند پیش بره اما خوب آهسته و پیوسته پیش رفتن بالاخره نتیجه میده. مدیریت زمان رو فراموش نکن.
  موفق باشید.

 5. بهنام گفت:

  سلام خوبین؟ایشالاه همتون موفق می شین
  آقا من ارشدم و یه سه سالی میشه تموم کردم آرزوی دکترا خوندن از همون لیسانی و داشتم ولی خب نشد بعد ارشد بلافاصله ادامه بدم.الان متاهل و شاغل و بابا هستم و می خوام ادامه بدم البته بیشترش برا علاقه وحشتناک خودم به محیط دانشگاه و درس و مطالعه است و تازگی ها هم به خاطر پسرم ولی خب باید از یه جایی شروع کنم ولی مشکلم سر شروع کردنه بقیه اش و می افتم رو غلطک خلاصه راهنماییم کنید مرسی قربان شما کنکور موفق بشین