مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

با خبرهای جدید چه کنیم؟

سلام دوستان خوبم قرار بود این هفته در ادامه مبحث هفته قبل در مورد راهکارهای ایجاد انگیزه صحبت کنیم اما با توجه به خبرهای اعلام شده در مورد آزمون بهتر است این مساله را به هفته بعد موکول کرده و به خبرهای جدید برسیم. خبرهایی که موجی از نگرانی را در بین شما به وجود آورده است. این نگرانی به راحتی از لا به لای پیام های شما قابل مشاهده و لمس کردن است. اصلی ترین نگرانی در این بین شاید بیشتر شدن نفوذ دانشگاه ها و اساتید در پذیرش نهایی باشد. به این نگرانی در ادامه پاسخ خواهم داد اما برخی از شما نیز فقط درگیر جو نگرانی دیگر دوستان شده اید برخی دیگر نیز فقط به دنبال راهی برای رهایی از اضطراب درس نخواندن، شاید هم به دنبال بهانه ای موجه برای درس نخواندن هستید!!! شما از کدام دسته اید؟؟ از هر دسته ای که باشید با هیچ کدام موافق نیستم حتی دسته اول که به نظرم نگرانی شان زیاد غیر منطقی نیز نیست. تعجب نکنید در ادامه دلایل خود را توضیح خواهم داد.

یاد کنکور 91 افتادم آن زمان نیز وزن آزمون مانند امسال بود. در آن سال دو تا از دوستانم خودشان را برای آزمون آماده می کردند یکی سرمست از رزمه خوب خود و دیگری نگران از رزمه ضعیف خود آزمون را پشت سر گذاشتند. رتبه ها که آمد نفر اول که رزمه خوبی داشت رتبه 39 آورد و نفر دوم رتبه 8، باز هم نفر اول مطمئن بود با رزمه و شناختی که اساتید روی او دارند همه رقبا را کنار خواهد زد اما زمانی که نتایج دعوت به مصاحبه آمد اصلا به مصاحبه دعوت نشد و این نفر دوم بود که اول مهر سر کلاس دکتری نشست. شاید فکر کنید این فقط یک داستان است اما این داستان واقعی است و چیزی که به من یاد داد این بود که با وجود همه مشکلات و مسایل پیش رو هیچ گاه نمی توان شروط لازم برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای را نادیده گرفت. هرچند موفقیت در آزمون کتبی شرط کافی در موفقیت نهایی نیست اما شرط لازم برای آن می باشد و دوستانی که تمرکز خود را از شرط اول بر میدارند و فقط خود را درگیر نگرانی در مورد شروط بعد می کنند از قافله عقب می مانند و چه بسا راه را برای کسانی باز بگذارند که فقط در شرط اول موفق بوده اند.

علاوه بر این یکی دیگر از دلایل مخالفت من با این نگرانی ها این است که اکثر داوطلبین دیگر نیز شرایطی مشابه شما دارند. در بین آنها نیز نه از رزمه های آنچنانی خبری هست نه فرصتی بیش از شما برای تقویت رزمه خود دارند. اینکه اساتید در زمان مصاحبه به برخی از نور چشمی های توجهات خاص دارند نیز که همیشه بوده و خواهد بود. دوستانی که سال های گذشته برای مصاحبه رفته بودند می توانند این را تایید کنند که اگر وزن مصاحبه 10 درصد هم بشود وقتی نمره مصاحبه را صفر یا چند صدم رد کنند یعنی تو را نمی خواهند و قبول نخواهی شد. حتی اگر رزمه خیلی قوی هم داشته باشی. این تبعیض ها جزء جدا نشدنی کنکور ماست و با تغییر وزن آزمون نیز فرق چندانی نخواهد کرد.

حال با این اوصاف به من بگویید این نگرانی ها در این زمان منطقی است؟ آیا بجز پراکنده کردن افکار شما از هدف کار دیگری خواهد کرد؟ دوستان خوبم اگر از هدفی که انتخاب کرده اید مطمین هستید، نگذارید هیچ چیز شما را از آن جدا کند. و به یاد داشته باشید که درس خواندن الان علاوه بر اینکه کلید ورود به فرایند پذیرش دکتری است، به طور مستقیم 30 درصد و بطور غیر مستقیم نیز شاید همین مقدار یا بیشتر در زمان مصاحبه شما را یاری خواهد رساند. پس آن را دست کم نگیرید. ضمن اینکه بهتر است تا زمان کنکور حداقل روزی یکی دو ساعت را به تقویت رزمه خود اختصاص دهید. البته پس از کنکور زمان مطالعه خود را نیز می توانید به آن اضافه کنید. بدین ترتیب هر دو قسمت مهم آزمون را به موازات هم پیش خواهید برد و به امید خدا در روز مصاحبه دست پر خواهید بود.

مشاور

 

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. ستاره گفت:

  سلام

  مشاور عزیز من

  هنوز نمیدونم برای دکتری جغرافیا و برنامه

  ریزی شهری آمار هم باید بخونم یا روش تحقیق

  کافی است؟

 2. مالی گفت:

  سلام یه سوال داشتم خواهشا واقع بینانه و بی تعصب نظرتونو بگین.
  من با دو سه نفر از دوستانی که سالهای قبل از تز دکتریشون دفاع کردند و الان عضو هیئت علمی هستند صحبت میکردم، معتقد بودند که الان خوندن دکتری اولویت نیست. باید تا فرصت های شغلی از دست نرفته دنبال کار بود و در حین تحصیل اگر وقت بود به دکتری و ادامه تحصیل روی بیاری. میگفتند زمان ما هر رشته نهایت سالی 5 یا 6 نفر میگرفتند و با اون اوصاف فرصت شغلی بهتر فراهم میشد( همان قانون عرضه و تقاضا ). الان ظرفیت ها اون قدر بالاست که دانشجو فقط 5 سال زمان را برای دکتری خوندن از دست میدهد و در نهایت به علت کثرت در رشته و البته بالا رفتن توقع دانشجو کار پیدا نمیشه. کما این که من دانشجوی دکتری رشته اقتصاد را میشناسم که حاضر شده ازمون های بورسی را بدهد تا بلکه یک کار معامله گری ساده به او بدهند واین خود باعث سرخوردگی دانشجو میشود. یدک کشیدن یک نام دکتر به از دست دادن زمان نمیارزد.
  حالا نظر شما چیه دوستان عزیز؟

  • یک مدیریتی گفت:

   سلام و تشکر
   من نظر شخصی خودم رو می گم
   ببینید دکتری که تمام زندگی نیست . وسیله است نه هدف . برای برخی افراد متاسفانه هدف شده.
   با نظر شما کاملا موافقم. خود من وقتی لیسانس م تموم شد اصلا اولویت م ادامه تحصیل نبود می خواستم سریعتر برم سر کار .با استادام مشورت کردم (سال 82)گفتند اول کار بعد تحصیل . نتیجه این شد که الان 8 سال سابقه کار دارم و به ثبات خوبی خداروشکر رسیدم. به نظر من اولویت های هر فردی با دیگری فرق می کنه.نباید اسیر جو دکتری شد.اگه واقعا به 5 سال تلاش بی وقفه در راه رشته تون اعتقاد دارید سختی های این راه را تحمل کنید و گرنه برید پول دربیارید و از زندگی با تمام وجود لذت ببرید .

  • پگاه گفت:

   من هم با شما موافقم

   الان دیگه اونقدر ظرفیت ها زیاد شده که بعید نیست چند سالی دیگه دوره سوپر فوق دکترا رو برای سرگرمی این همه جوون اختصاص بدهند.

   برای ما دخترها هم شرایط بدتر هست چون سن ازدواج رو هم از دست می دیم

 3. طلوع گفت:

  سلام به نظر شما کنکور ممکنه سال دیگه کلا حذف بشه؟ یا منابع خیلی تغییر کنه؟ اگر کسی می دونه بگه ممنون

  • مالی گفت:

   سلام
   نه فکر نمیکنم حذف بشه. با این موجی که به راه افتاده که اساتید دانشجویان خودشون را میگیرند که البته بعضا درست هم هست، بعیده کنکورو حذف کنند. ولی منابع امکانش هست.

 4. هانا گفت:

  سلام دوستای خوبم امشب 20:30 رو دیدین؟در مورد سهم 70به 30 دکتری بود،یعنی بازم باید منتظر تغییرات باشیم؟

  • آسمان گفت:

   نه ندیدم

   چی میگفتن؟

   • هانا گفت:

    اعتراض دانشجوها رو به روند برگزاری کنکور امسال نشون داد که مخالف بودن و میگفتن اینجوری دانشجوهای شهرستان و مناطق محروم ضرر میکنن.

   • رضا - مهندسی شیمی گفت:

    نظر دانشجوها رو در مورد وزن کنکور و مصاحبه رو پرسیدن و با کمسیون آموزش مجلس هم صحبت کردن و ازشون خواستن که پیگیری کنن که اگر امکان داره وزن کنکور بیشتر بشه! 🙂
    راستش رو بخواین اگر کسی ناراحت نمیشه من با وزن بیشتر مصاحبه موافقم، اصلا کاش کنکور رو برمیداشتن اینجوری حداقل میدونستی اگر یکی دو سال وقت بذاری و رزومه رو بهتر کنی بالاخره میتونی یه جا درس بخونی، اما الان شدیم مثل بچه های دبیرستانی که باید دنبال کتاب تست بگردیم و حفظ کنیم و کلاس کنکور بریم و کنکور بدیم و … که تازه دعوت به مصاحبه آیا بشیم آیا نشیم؛ که در هر صورت وزن مصاحبه هرچقدرم که کم باشه اساتیدی که ما رو نخوان نمیگیرن!
    امیدوارم کسی ازم ناراحت نشه اما این نظر شخصیم بود. 🙂

    • هانا گفت:

     همه دوست دارن رزومشون رو بهتر کنن اما من که رشتم شیمی آلی هست پارسالم دفاع کردم و بعد از پایان نامم جایی برای پژوهش نداشتم چکار کنم!دانشجوهای ارشد انقد زیادن که دیگه تو آزمایشگاه جای اضافه برای کس دیگری نیست.من فقط تونستم کار پایان نامم رو 2تا سمینار ببرم و 1 مقاله دارم که هنوز اکسپت نشده.کسانی که رشتشون مثل من هستش برای تقویت رزومه چکار میکنن؟

     • رضا - مهندسی شیمی گفت:

      هانا خانم هرکس با هم رشته ای های خودش سنجیده میشه پس نگران نباشید، اگر کسی باشه که مثل شما تازه دفاع کرده، رزومه ی بهتری از شما داشته باشه، دانشگاه بهتری درس خونده باشه، رتبش هم نزدیک به شما بشه و به همون جاهایی که شما معرفی میشید معرفی بشه باید انصاف داشته باشیم و قبول کنیم که حق با اونه که قبول بشه!
      اما حالا خودتون ببینید واقعا تعداد همچین کسایی چندتاست؟ و اینم بدونید که بیشترین چیزی که شما رو میتونه از بقیه جدا کنه در حال حاضر رتبتون در کنکوره؛ 🙂
      امیدتون بخدا باشه و تمام تلاشتون رو بکنید که بعدا افسوس این زمان ها رو نخورید، من واستون دعا میکنم و شماهم واسه من دعا کنید.
      شاد باشید، یاحق 🙂

     • آسمان گفت:

      هانا جان نگران نباش دوستم

      رشته شیمی کلا اینجوریه

      سخته مقاله دادن

      من درکت میکنم

      همه مثل همن مگر معدود افرادی

      بچسب به درست تا رتبه خوب بیاری.

     • هانا گفت:

      تشکر انشالله موفق باشید

    • سميه گفت:

     منم كاملا موافقم با نظر شما_‏ شديم مثل زماني كه كنكور ليسانس داشتيم_واقعا منطقي نيست

  • رضا - مهندسی شیمی گفت:

   دوست عزیز اگر هم تغییری بخواد اتفاق بیفته دیگه برای کنکور امسال نیست، پس بهتره بیشتر از این فکرتون رو مشغول این چیزا نکنید.
   امیدوارم موفق باشید. 🙂

   • هانا گفت:

    آقا رضا من دیگه با تغییرات کنار اومدم و بهش فکر نمیکردم ولی برام جالب بود که اخبار این خبر رو نشون داد و دوباره ذهنم رو درگیر کرد.خواستم نظر بقیه رو هم بدونم فقط همین!‏ موفق باشید

 5. آسمان به رضا-مهندسی شیمی گفت:

  ممنونم

  منم خوشحالم

  من انجمن هم عضو هستم

  با آرزوی شادی و موفقیت برای شما.

  • رضا - مهندسی شیمی گفت:

   ممنونم سلامت باشید،
   من الان عضو انجمن شدم و اسمم “رضا مهندسی شیمی” هست اما به محیطش چندان آشنایی ندارم مثلا اینکه چجوری میشه کسی رو سرچ کرد؟
   اسم شما داخل انجمن چیه؟
   اگر راهنمایی کنید ممنون میشم. 🙂

 6. چکاوک گفت:

  من نمره چند تا از درسهام تو مقطع لیسانس و فوق زیاد جالب نیست نمی دونم این مساله باعث شده انگیزه ام پایین بیاد.

  • هانا گفت:

   چکاوک جان شما سعی کن رتبه خوبی بیاری که نمرات بدت رو جبران کنه. فعلا درسات رو بخون تا دعوت به مصاحبه بشی بعد از کنکور هم رزومتون رو قوی کنید

 7. ........ گفت:

  سلام امروز صبح تا حالا نمی دانم چرا حس درس خواندن ندارم بیکارم ولی نمی تونم تمرکز کنم.

 8. رضا - مهندسی شیمی به آسمان گفت:

  سلام خوب هستید؟
  خوب پیش میرید؟
  راستی رشته شما چیه؟ و اگر امکان داره بگید هدفتون کدوم دانشگاست؟

  • آسمان گفت:

   سلام دوست عزیز

   بله خداروشکر.

   من رشته ام شیمی هست و هدفم دانشگاه دولتی درجه 1 است.

   چطور؟:)

   • رضا - مهندسی شیمی گفت:

    ممنونـــــم؛ راستش دلیل اصلیش کنجکاوی بود و اینکه دلم میخواد بدونم درنهایت چکار میکنید! 🙂
    بدون تعارف بنظرم انسان آگاه و باهوشی هستید خواستم بدونم آیا در درس خوندم هم همینجورید واینکه چجوری به خودتون انگیزه میدید که در راه رسیدن به هدفتون محکم باشد؟! 🙂

    • آسمان گفت:

     ممنونم از لطف شما دوست عزیز،محبت دارین.

     راستش من آدم خیلی خونسردی نیستم ولی

     عمیقاً به این جمله اعتقاد دارم:

     “الخیر فی ما وقع”

     و همیشه برای خودم اینو از خدا میخوام و مدام با خودم تکرار میکنم:

     خدایا:
     “هر خیری را که من ندانم و نخواهم، تو برایم بخواه و نخواه که در راه بمانم…راهی ام کن.”

     اینها اصلا برای من حرفهای قشنگ و شعار محسوب نمیشه باور کنین و از صمیم قبل به این جملات اعتقاد دارم و برای همین هیچ وقت نا امید نمیشم،هیچ وقت!و تونستم خودم رو با شرایط جدید دکترا وفق بدم(علی رغم اینکه شرایط جدید خیلی به نفع من نیست) و تونستم بعد از ریجکت شدن مقاله ام بر خودم مسلط بشم و یه جای دیگه بفرستم…
     البته خدای نکرده حمل بر تعریف نشه،چون پرسیدید گفتم…

     *********************
     نا امیدی در این پروسه زمانی واقعا طبیعی هست ولی مهم غلبه بر اونه که باعث برتری افراد نسبت به هم میشه و اینو همیشه یادمون باشه که:

     “برای اونچیزی که تا به حال نداشتیم باید اون کسی باشیم که تا به حال نبودیم”

     این جمله سرچشمه همه انگیزه من هست و فکر کردن به هدف و فکر نکردن به نتیجه و فکرهای منفی که چیزی جز سست شدن در هدفمون نداره.

     ببخشید زیاد حرف زدم.
     موفق باشید.

     • رضا - مهندسی شیمی گفت:

      آفریــــــــــــن واقعا بهتون تبریک میگم دوست عزیز، از آشناییتون خیلی خوشحالم، امیدوارم که هراز گاهی به اینجا سربزنیم و به هم روحیه بدیم.
      ایشـــــالا که پیروز و سربلند و همیشه شادشادشاد باشید، یاحق 🙂

 9. زهرا گفت:

  سلام مشاور محترم
  اگه از 15آذر باروزی4ساعت تازه شروع کنم قبول میشم؟

  • رضا - مهندسی شیمی گفت:

   بنظرم خواستن توانستنه بشرطیکه بخودتون اعتماد کنید. (میگه از تو حرکت از من برکت، پس بسم ا… )
   حالا لازمم نیست حتما از 15 آذر شروع کنید میتونید از همین امروز شروع کنید! موفق باشید 🙂

 10. مالی گفت:

  سلام
  اگر بگویم بیشترین اجحاف در حق بچه های رشته مالی(finance)در کنکور پارسال صورت گرفت بی شک گزافه نگفته ام. اساتید بزرگوار و صاحب نام دانشگاه تهران در حرکتی جالب همه گرایش های مالی را از مدیریت جدا کردند و به مجموعه تحت عنوان مالی اوردند که البته کاری پسندیده بود. به ظاهر قرار شد همه دانشگاه ها گرایش مدیریت مالی خود را از مجموعه مالی بگیرند و سازمان سنجش هم گرایش مدیریت مالی را از مجموعه مدیریت برداشت. ولی دانشگاه تهرانیان فکر اینجا را نکرده بودند که وقتی بدون هماهنگی دانشگاههای دیگر این کار را میکنند بقیه دانشگاه ها مقاومت میکنند و زیر بار نمیروند. پس شد ان چه شد. با کلی اعتصاب،اعراض، تحسن و .. تنها بخشی از ظرفیت از مدیریت به مالی اختصاص یافت و این تنها به خاطر اشتباه سازمان سنجش بود که گرایش مدیریت مالی را در مجموعه مدیریت نیاورده بود. باز خدا پدرشان را رحمت کند امسال طی یک اصلاحیه گرایش مدیریت مالی را از مجموعه مالی جدا و به مدیریت دادند. اگرجه تکلیف مشخص نیست و یک فردی که مالی ست سردرگم میماند که در چه رشته شرکت کند اما باز جای شکرش باقی ست که مثل پارسال ان اشتباه حولناک صورت نمی گیرد و حداقل افراد مالی بر سر کلاس دکتری مدیریت مالی مینشیند.
  ما هر چه داریم از برنامه ریزی حساب شده! و مدیریت پر قدرت! اساتید بزرگوار است.

 11. مهندسی مالی گفت:

  بچه ها در مورد مقاله خیلی صحبت شده اما یه موضوعی که خیلی مهمه خدمتتون عرض میکنم البته این دیدگاه بنده س و ممکنه اشتباه باشه. به هر حال، تعداد مقاله و کمیت بستگی به رشته داره همانطور که مستحضر هستید نوشتن مقاله تو رشته های فنی و پایه راحت تر از رشته های علوم انسانی ست. اگر رشته جدید باشه یا حداقل تو ایران جدید باشه، اگر تعداد استاد کمتری داشته باشه و کلی اما و اگر دیگه باعث میشه تعداد مقاله ها از هر رشته ای به رشته دیگر فرق کنه. مثلا من خودم میدونم که در رشته مهندسی مالی داشتن حتی یک مقاله هم خیلی هنره( البته مرتبط چون بچه های این رشته اکثرا لیسانس صنایع بودند و تو صنایع مقاله دادن راحته ) چرا که این رشته دو سال هست تو ایران تدریس میشه. پس فلان فردی که میگه من این قدر مقاله داشتم قبول نشدم یکی میگه من بدون مقاله قبول شدم همه به علت تفاوت در رشته هاست. البته بازم میگم این نظر منه ممکنه درست نباشه.
  موفق باشید

  • ریاضی91 گفت:

   کاملا موافقم. مثلا رشته ما هم همینطوره و حتی گرایش به گرایش هم تفاوت داره مثلا بچه های کاربردی راحت می تونن مقاله بدن ولی محضی های بیچاره نه. بخصوص جبری ها!

 12. یک مدیریتی گفت:

  سلام

  نظرات سایت رو که می بینم به این نتیجه می رسم که هر کس به نفع خودش رای می ده.
  اگه رزومه قوی داره از امتحان تستی ناراضی ه،اگه رزومه قوی نداره خیلی به امتحان کتبی تاکید می کنه. نظرات معتدل خیلی کم ه. دوستان همه ما باید سعی کنیم هم خیلی خوب درس بخونیم و هم رزومه هامون رو تقویت کنیم و این کار باید همزمان انجام بشه چون پروسه پذیرش مقالات طولانی ه و وقت گیر .نظر شما چیه مشاور عزیز؟

  • آسمان گفت:

   سلام

   والا به خدا من نظر من هم همینه و سعی من هم همینه از روز اول هم به بچه ها دارم همینو میگم 🙂

   • از تربیت مدرس به آسمان گفت:

    سلام آسمان جان خوبی شما / من میخواستم کتاب زبان خیر آبادی و تهیه کنم واسه تقویت ریدینگ بنظر شما کتابش چطوره ؟ آیا پاسخ تشریحی هم داره ؟/ از الان روزی یه متن کار کنم (با دایره لغت نسبتا خوب که الان دارم)آیا میتونم رو ریدینگ نتیجه بگیرم / چند سوال از ریدینگ معمولا میاد واسه آزمون دکترا ؟ممنمون میشم راهنمایی کنید .

    • آسمان گفت:

     سلام دوست عزیز

     پاسخ تشریحی داره ولی خیلی خوب نیست!
     ولی برای ریدینگ خوبه و با دایره لغات خوبی که دارین حتما با تمرین میتونین نتیجه بگیرین.

     تعدادش امسال متفاوته کمتره ولی در حدی هست که ارزش کار کردن داشته باشه.

     • تربیت مدرس به آسمان گفت:

      مرسی نازنینم ایشالا با هم نتیجه بگیریم / آسمان زندگی ات همیشه شادی و موفقیت ببارد …

     • تربیت مدرس به آسمان گفت:

      سلام / عزیزم خیرآبادی 2 تا کتاب داره دکترای تافل و دکترای نیمه متمرکز / بنظرت کدوم بهتره؟؟؟ مرسی

 13. چکاوک گفت:

  سلام به نظر شما تغییر گرایش در یک رشته چقدر می تونه شانس قبلی رو تحت تاثیر قرار بده؟اگر میشه جواب بدید نمی تونم تصمیم بگیرم چه کار کنم.

 14. فرناز -مدیریت به شیمی فیزیک گفت:

  تلاش شما واقعا قابل ستایشه اما خب قبول کن که مطرح کردن همچین تعداد مقاله ای تو جایی که خیلیا به هر دلیلی تو نوشتن یکیشم موندن یه خرده باعث تضعیف روحیه دیگران میشه.با توجه به اینکه الان تو موقعیتی هستیم که فرصت پرداختن به مقاله نویسی نداریم.بنظرم واکنش بچه ها کاملا طبیعی بود.(خودمم اولش جا خوردم وقتی کامنتتو خوندم)
  خلاصه کلام اینکه ؛دلگیر نشو.انشالا بعد از کنکور میخوایم همه با هم اساسی شروع به مقاله نوشتن کنیم ؛اونوقته که به حضور و تجربه افرادی مثل شما خیلی نیاز خواهد بود.
  شاد باشی

  • رتبه یک شیمی فیزیک(شیمی فیزیک سابق:)) گفت:

   ممنون عزیزم
   اگه بچه ها جنبه مثبتشو در نظر میگرفتن باعث انگیزه اشونم میشد. خیلی ها رو میشناسم و تو گروه تحقیقاتی ما هستن که روزمه اشون واقعا عالیه ولی واسه دکترا نمیخونن و مثل دوسال پیش من خودشونو سرگرم پروژهها کردن.و همه بچه ها باید بدونن تا کتبی قبول نشن مقاله هزارتا هم باشه هیچ فایده ای نداره.ایشالا همه مون که اکثرا هم دهه شصتی هستیم عاقبت به خیر بشم حالا چه با قبولی در این آزمون و دکتر شدن چه بی دکترا.
   انشاا…

 15. علیرضا گفت:

  سلام به مشاور عزیز
  من رشته م مهندسی سازه هست تو یه دانشگاه فوق العاده سخت گیر ارشد خوندم متاسفانه معدلم حدود15.5 هست اما معدل کارشناسیم17.6 بود البته شاگرد دوم شدم الان 2 ماه ونیمه که قوی دارم میخونم اما دو سه روزه انگیزم به شدت کم شده میگم با این معدل هیج جا منو قبول نمیکنن ازتون خواهش میکنم کاملا واقع بینانه نه خوش بینانه بهم جواب بدید شانسی برای قبولی دارم البته منظورم آوردن یه رتبه فوق العاده نیست یه رتبه که باهاش یه دانشگاه شهرستان غرب کشور روزانه قبول بشم
  ممنونم
  خدا خیرتون بده

  • مشاور گفت:

   سلام دوست خوبم درست است که داشتن معدل بیشتر کمک کننده بود اما معدل الان شما نیز مشکل ساز نیست. به نظرم گواهی رتبه خود را نیز از دانشگاه بگیر و در زمان مصاحبه زمانی که خود را معرفی میکنی و در مورد سوابق خود صحبت می کنی این مساله را نیز که شاگرد دوم ورودی خود بودی عنوان کن و هم در صورت نیاز گواهی را ارایه بده.

 16. roya به نرگس عزیز گفت:

  نرگس جان بسیار ممنونم از راهنمایی مفیدت.

 17. شاید بعدها شرکت کنم فعلا خدمت و کار گفت:

  با این که نمیخواستم ثبت نام کنم ولی الان وسوسه شدم که حداقل ثبت نام کنم. تیری در تاریکی بندازم. خوبیش اینه که حداقل تو جو کنکور میمونم. البته پارسال یکی دو ماه خوندم فکر کنم همون قدر بسه برا امسال

 18. آمار گفت:

  هیچکی آماری نیست؟:( من میخوام بدونم واقعا چی بدرد بخوره که بخونم.

 19. mahta گفت:

  من دانشجو پیام نور بودم رتبه ی خیلی خوبی نداشتم یعنی جز 1/3اخر دعوت شده به محاصبه بودم مقاله هم نداشتم چون تازه دفاع کرده بودم سه محل از جاهایی که به مصاحبه دعوت شده بودم رو قبول شدم که هر سه تاش روزانه بودن الان دانشجو یکی از بهتربن استاد های ایران تو رشته خودم هستم نا امید نباشین و تلاش کنین خدا خودش کمک می کنه

  • یک مدیریتی گفت:

   سلام

   برای من هم سوال ه . پس چه جوری قبول شدید؟

  • شیمی فیزیک گفت:

   خوش به حالتوننننننننننن
   من سی مقاله دارم باز میترسم از مصاحبه!!
   من موندم چطور بدون مقاله رتبه رو جبران کردین و قبول شدین!یعنی اونایی که رتبه اشون بالاتر بوده حداقلشم هیچ مقاله ای نداشته باشن باز نمره اونا از شما بالاتر بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(ادامه دارد)

   • الهام گفت:

    اگر سی تا مقاله داری میرفتی خارج رو هوا می زدنت

   • roz :) گفت:

    30 مقاله تو شیمی فیزیک!!!!!!!!!!!
    اونم یه دانشجووووو

    جل الخالق ق ق ق ق ق ( ادامه دارد 🙂 )
    صرفا تعداد مقاله مهم نیست مهمزورنالو ایمپکتش است نه تعداد مقاله
    وگرنه مطمئن باشین هر جا برین بگین 30 تا مقاله دارین کارتون سخت تر شده با این 30 تا مقاله !

    • شیمی فیزیک گفت:

     من کی گفتم دانشجو هستم ؟!!!!(ادامه دارد)
     دو ساله فارغ التحصیل شدم.دو طرح پژوهشی ام دارم(:p). مقاله یک نفره هم دارم که با ایمپکت دو به بالا چاپ شده باشه.نمیدونم کجای حرفم تعجب داشت!!!
     هر چند لحنتون ناراحت کننده بود ولی دیگه به این برخوردها عادت کردم.حالا شما اینطوری اساتید هییت علمی دانشگاهها جوره دیگه و با لحنی پر ادعا که اسمشونو تو کارام وارد کنم!
     عادت کردم خواهر ولی سعی کن قشنگتر hدم رو امیدوار کنی:D

     • آسمان گفت:

      آخه شیمی فیزیک خدایی عجیبه!

      مگه از یک موضوع پایان نامه چند تا مقاله در میاد؟؟؟

      حالا جدا از موضوعت که حتما قوی بوده حتما استادتم خیلی حمایتت کرده و از این بابت باید خدا رو شکر کنی 🙂

      ولی واقعا خوش به حالتتتتتتتتت(و ادامه دارد)

     • roz :) گفت:

      سلام شیمی فیزیک جان من کی نا امیدواری دادم!!!
      اصلا از قبولی و عدم قبولی حرفی زدم
      انشالله که قبولین و حتما هم موفق میشین
      من گفتم با این 30 مقاله کار خودتون سخت تره
      نفر دوم به بعد تو مقاله امتیازی نداره
      ولی منظور من هم همون ایمپکت 2 به بالا بود و زورنالهای معتبر
      وگرنه تنها چاپ مقاله ملاک نیست و اونجوری که دیدم دید اساتیدو هم بد میکنه
      اصلا یکی از اساتید شریف قبول نداشت یک دانشجوی دکتری بتونه تو 4 سال بیشتر از 5 مقاله بده
      منظورش مقاله ای بود که ارزش علمی داشته باشه- نه اینکه صرفا هر جایی شد چاپ کنه و تعدادش بره بالا
      حالا انشالله هر 30 مقاله شما بالای 2 هست و ارزش علمی هم داره
      نمیخواستم ناراحتتون کنم فقط خواستم دید اساتید و بگم !
      پس کسی که بتونه این همه مقاله داشته باشه امتحان دکتری مثل اب خوردنه براش
      انشالله که موفق باشین و سال دیگه خانم دکتر یا اقای دکتر هستین

    • مرتضی گفت:

     منم واقعا برام عجیبه،30 مقاله واسه یه دانشجو!!!بابا دمت گرمممممممممممممممم( وادامه دارد)

     • شیمی فیزیک گفت:

      دلیل تایید کامنتنم (ساعت 9:59) رو متوجه نشدم مشاور!
      عجیب اینجاست که شما آزمایشگاهی دم دستتون باشه ولی کاری نکنید و فقط بچسبین به پایان نامه.استاد من فقط نشست با من پایان نامه رو خوند و هیچ کمکی ام نکرد.روزی ام استاد راهنمام شد گفت آزمایشگاهم رو ببین روش نوشته سنتیک شیمیایی هر کاری و موضوعی رو میخوای برو کار کن فقط یادت باشه مرتبط باشه که بتونم کمکت کنم. از پایان امه ام یه آی اس آی در اومد با یه علمی پژوهشی و یه همایش.
      ظاهرا من اشتباه کردم کامنت گذاشتم موجب مکدر شدن خاطرتون شد!عجیب اینجاست شما کارکردن تو سه حوزه نانوکاتالیست و نانوکامپوزیت و نانوجاذب رو و کار کردن با فلزات سنگین و سرطانزایی مثل جیوه و.. و دراوردن مقالاتم از اونا رو عجیب میدونین ولی نمیپرسین چقدر کار کردی؟!چجور نوشتی ؟چه زمینه هایی بود؟!
      این مقالات حاصل سه سال و چند ماه تلاش من بوده(از زمان پایان نامه تا الان).خودم اعتراف میکنم که اشتباه کردم باید میشستم تو خونه درس میخوندم دکترا میخوندم.ولی امسال میخونم و قبولم میشم.
      شما هم بهتره به جای تعجب از دستاوردهای دیگران انرژی مثبت بگیرن و به بقیه بدین.(هر چند چه بدین چه نه من بعد امتحان دکترا دوباره کار میکنم و تا روز انشالا گوسین و هایبرکمم یاد میگیرم که تو زمینه تئوری هم اطلاعات بالا باشه).
      امیدوارم همتون موفق باشین و از موفقیت همدیگه خوشحال بشیم.

 20. بیوانفورماتیک گفت:

  سلام به همگی
  خدا قوت
  آیا کسی هست که مرا راهنمایی کند؟؟
  کسی هست بیو انفورماتیک قبول شده باشه یا بخواهد شرکت کنه؟شدیدا نیازمند راهنماییم…
  با سپاس

 21. مرتضی- روانشناسی گفت:

  با تشکر از کامنت های بسیار خوب دوستان
  از آقا مجید و سایر دوستان می پرسم
  چه جوری از نمره هایی که هر دانشگاه به مصاحبه ها میدن اطلاع پیدا کنیم
  خودون بهمون اعلام میکنند یا خودمون باید با رایزنی ازشون بگیریم
  با تشکر از دوستان

 22. شادی شادی گفت:

  ب 1631
  میگم بیخیال پولت شو.. دوباره از نو امتحان بده.. والا مام تازه شروع کردیم بخوندن.. من از دیروز.. فقط خدا کنه محرومیت نداشته باشه.. نمیشه بری سازمان سنجش بگی من رتبه م خوب بود فکر نمیکردم اینجوری شه و منو قبول نکنن دانشگاهای اولیه و ازین حرفا.. اصلا برو بگو پول ندارم ازدواج کردم هیچجور از پس مخارج بر نمیام ..یا خانومم نمیذاره برم.. خلاصه ببین نمیشه ازین در وارد شی؟.. خب بگو نامردیه من با این رتبه خوب..

  • 1631 گفت:

   با سلام

   محرومیت داره. امسال نمیتونم شرکت کنم. تو ثبت نام هو ازم چک و سفته گرفتن. واقعا نمیدونم چکار کنم…. نمیدونم به کدامین گناه دارم این تاوان رو میدم. فقط تعجبم از اینه که چرا تو انتخاب دانشگاه انگار سحر شده بودم اصلا فکر نکردم و حالا شب و روز فکر میکنم…

 23. تات گفت:

  سلام آسمان جان
  یکی دو هفته س با این سایت اشنا شدم و بعد از خوندن کامنت بچه ها و شما خیلی با انگیزه تر شدم برای خوندن با اینکه یکم زیاد دیره
  اخه من توی سال اخر بجای درگیر شدن با پایان نامه بیماری سختی دچار شدم و باعث شد
  ولش کن گفتن از گذشته و سختی ها چیزی عایدم نمی کنه
  مهم اینه که الان پرانرِژی و قبراق هستم و کلی امیدوار (شاید کار پیدا نکردم و شرایط مالی خیلی سختی ندارم و همه توی خونه مسخره م می کنن، می گن بشین خونه ادامه دیگه نداریم)
  ولی بیخیال همه، به امید خدا شروع می کنم و تا بالاترین جایگاه انسانی و علمی
  فقط یه سوال
  من مطالب تخصصی مقاله های ارشد زیاد ترجمه کردم زبانم زیاد بد نیست یعنی توی دوران تحصیلم بالاترین نمره رو می گرفتم ولی گرامر و لغت و کلا زبان رو سه سالی هست کنار گذاشتم و الان اولین باره که می خوام اصلا کنکور شرکت کنم و تازه امشب سوالات پارسال رو دیدم! فکر می کنی بهترین کار علاوه بر پشتکار داشتن چیه؟
  چون یه بی تجربه کامل در کنکور دکتری هستم تازه دارم می گردم و نوع سوالات و منابع رو پیدا می کنم

  • آسمان گفت:

   سلام دوست عزیز

   همین که عزمت رو جزم کردی خیلی خوبه و با ارزشه.

   منم خودم خیلی در زمینه کنکور دکتری مجرب نیستم و به طور جدی سال اولمه و پارسال آزمایشی رفتم و بدون مطالعه.

   در مورد زبان با توجه به این که ضریبش کم شده و شما هم تا حالا نخوندی و تخصصی هات هم مونده به نظر من فقط سعی کن روی ریدینگ کار کن،روزی یک متن کار کن و تست های کنکور،این نظر منه،باز هم از مشاور عزیز و دیگر دوستان هم کمک بگیر.

   موفق باشی.

  • تات گفت:

   سلام اسمان عزیز
   ممنون از پاسخت

 24. مشاور عزیز مشکل من نداشتن مقاله نیست.من نمی توانم مقالاتم را چاپ کنم.میدانید که مجلات مافیایی شده اند. رشته ام ادبیات است.شنیده ام که بعضی مجلات در ازای مبالغی مقاله چاپ میکنند.اگر سراغ دارید لطفا راهنمایی بفرمایید.واقعا نیازمندم.با تشکر.

 25. حسین- روانشناسی گفت:

  با سلام و احترام خدمت همه عزیزان
  یکی بهم بگه که من با این رزومه شانس خوبی دارم واسه قبولی تو دانشگاه خودم یعنی دانشگاه تهران؟
  محل تحصیل کارشناسی و ارشد در دانشگاه علامه طباطبایی و تهران- مشغول به فعالیت در یک موسسه آموزشی- دفاع از پایان نامه با نمره نوزده و نیم- دارای 5 مقاله علمی – پژوهشی و یک مقاله همایشی- معدل کارشناسی شانزده و نیم و معدل ارشد هفدم و نیم
  البته این رو هم بگم که تعداد شرکت کننده ها در رشته ما 500 نفرن که 13 نفر میگیرن تو کل کشور یعنی دانشگاه تهران، علامه و اصفهان
  با تشکر

  • مرتضی- روانشناسی گفت:

   سلام آقا حسین
   رزومه ات که خوبه احتمال قبولی ات بالاست
   البته منظورت گرایش بالینی هست؟که 500 نفر شرکت کننده داره؟ چون مجموعه روانشناسی فکر کنم حدود 5000 نفر شرکت کننده داشته باشه

   • حسین- روانشناسی گفت:

    سلام نه مرتضی جان من گرایشم کودکان استثناییه هم کارشناسی و ارشد هرد ومقطع همین گرایشو خودنم الانم میخوام ادامش بدم و فقط هدفم هیئت علمی شدن. به نظرت من امسال که نمره کتبی شده 30 درصد من اگه رتبه بیست و خرده ای بیارم تو مصاحبه برای دانشگاه تهران دعوت میشم؟
    دانشگاه تهران 4 یا پنج تا بیشتر نمیخواد
    متشکرم

    • مرتضی- روانشناسی گفت:

     با نظر مشاور موافقم
     رزومه ات خوبه شانس قبولی خوبی داری با توجه به اینکه در دانشگاه تهران هم بودی
     پس فقط باید یه رتبه خوب بیاری که آنهم شایسته اش هستی
     موفق باشی

  • مشاور گفت:

   دوست عزیز رزمه خوبی داری اما در نهایت همه چی منوط به رتبه شما و شرایط رقباتان میباشد.

 26. فاطمه گفت:

  سلام دوستان
  لطف کنید اگه با روش الکتره کسی آشنایی داره بهم کمک کنه شدیدا شدیدا بهش نیاز دارم

  ممنون میشم هر کدوم از دوستان خصوصا بچه های مدیریت اگه اطلاعی دارند کمکم کنن.

 27. نیلو-صنایع غذایی گفت:

  سلام
  از بچه های صنایع غذایی کسی نیست؟

 28. یک مدیریتی گفت:

  با سلام و تشکر

  خواستم عرض کنم بچه های مدیریتی مواظب باشند و در هر درس ، کتابهای بیشتری مطالعه کنند چون امسال رقابت بر سر تخصصی هاست و می تونند سوالات تخصصی رو فوق العاده سخت بدهند.من در رفتار سازمانی ، رضاییان و رابینز رو خوندم در منابع انسانی ، سعادت و عباسپور و قلی پور رو خوندم در تئوری ، تئوری سازمان و الوانی رو خوندم.تئوری هچ رو تازه شروع کردم.

  • مدیریت 82 گفت:

   سلام دوستم
   خیلی خوب خوندین. موفق باشین. منم رفتار و تئوری رو مثل شما خوندم. اما منابع انسانی رو تازه شروع کردم ، پس شما یک گام جلوترید 🙂 من 2تا سوال واسم پیش اومده: 1- تعداد شوالات ریاضی و آمار بنظر شما امسال بیشتر میشه؟ 2- در مورد زبان با توجه به وقت کمی که داره(30 دقیقه) ایا منطقیه این همه گرامر بخونیم؟

   • یک مدیریتی گفت:

    سلام

    راستش به نظر من ریاضی و آمار هم سوالات ش بیشتر می شه و هم سخت تر خواهد شد.
    در مورد زبان ، فکر کنم کسی که لغت بیشتری بدونه . یعنی با خوندن مطالب مختلف دامنه لغات ش رو ببره بالا موفق ه.نه کسی که گرامر بیشتری بدونه

 29. 1631 گفت:

  با سلام
  خوش به حالتون ایکاش من جای شما بودم و میتونستم واسه دکتری بخونم. من که پارسال اشتباه کردم. اخبار رو ول کنید و تمرکز کنید رو مطالعه تون. همه این موارد واسه بعد رتبه خوب آوردنه. مقاله و رزومه بعد از رتبه خوب به درد میخوره. من که اشتباه کردم شما از تجربه تلخ بنده استفاده کنید و اولویت اولتون مطالعه باشه. خوش به حالتون تو تمام عمرم فقط حسرت کشیدم ولی این حسرت داره منو از پا میندازه ولی البته میدونم هیچی نمیشه چون:
  bad vessel is never broken.

  • لیلی گفت:

   حسرت واسه چی
   هنوز وقت هستش که
   اگه شرایطشو داری
   بشین بخون:-)))))))))))

  • شادی شادی گفت:

   there r more things in heaven & earth,Horatio, than r dreamt in your phylosophy…
   حکمت خدا را نادیده نگیر1631.. خیلیا اینطوری شدن .. بدتر از اتفاقی ک واس تو افتاده.. سه چارسال دیگه تموم میشه.. تند تند درساتو بخون تمومش کن بره.. بابا اینجا فقط مدرک مهمه اصلا مهم نیس ک از کجا گرفته باشی با وجود این پارتی بازیا ک مستحضری.. مطمئن باش واسه خیلی از ماها بدتر از اینی ک واس تو پیش اومد پیش اومده.. این خطاها جزئی از فلسفه زندگیه..مهم اینه ک نذاری بیشتر شه..

   • شادی شادی گفت:

    philosophy درسته

   • 1631 گفت:

    ممنون که جواب میدین و همدردی و همفکری میکنید. فعلا که کارم فقط خودخوری شده…. اگه بدونین با چه حسرتی میام این سایت و کامنتها رو میخونم. لعنت به من که رتبه 128 آوردم و رفتم پردیس. ای کاش اصلا قبول نمیشدم قربون حکمت خدا رو برم. به خدا این حرفا از سر غرور نیست ولی وقتی خودمو به همکلاسیهام مقایسه می کنم واویلا…. حیف اون همه انرژی و رویاهام

    • ریاضی91 گفت:

     خب اگه خیلی ناراضی هستی از همین الان برای سال دیگه شروع کن تا دولتی قبول شی وگر نه بهش فکر نکن و فقط تمرکز کن که توی همین پردیس اول باشی
     موفق باشی عزیزم

    • شادی شادی گفت:

     ببین 1631 پس من چی بگم.. زمان لیسانسم با دوتا المپیاد کشوری کامپیوتر و ریاضی قبول شدم کاشان.. ببین من این اشتباهی ک تو الان یخای بکنیرو کردم و چوبشم بدجووور خوردم.. بجای اینکه همون کاشونه رو بچسبمو درسمو بخونم.. دیگه درس نخوندم..کلاسامو نرفتم.. و همین افرادی ک میگی شاید یک هزارم توبلد نیسن الان سال دوم سوم دکتراشون یا بیشتر توی بهترین دانشگاهاس.. بخدا من کامنتای تو رو میخونم اشکم در میاد.. ازین چه چرا با این امتحانات تستی آینده ماهارو تباه کردنو میکنن….

     • 1631 گفت:

      واقعا متاسفم فقط همینو میتونم بگم. من فقط رویام این بود که بر خلاف لیسانس و فوق دکتری رو با لذت بخونم ولی انگار قسمت نیست ولی به خدا قسم اونقدر غصه میخورم اونقدر خودخوری میکنم که تمومی نداره ولی چه فایده….آه….

 30. پیام گفت:

  دوستان و مشاور عزیز
  نمره پایان نامه هم در معدل حساب می شه؟ یعنی من که دی ماه دفاع می کنم بعدا می تونم اطلاعاتم رو ویرایش کنم و معدلم رو با نمره پایان نامه بزنم؟

 31. شاید بعدها شرکت کنم فعلا خدمت و کار گفت:

  سلام دوستان
  سوال بنده شاید سوال عده کثیری از داوطلبان گرامی باشه لطفا اگه کسی میدونه پاسخ بده
  پارسال رتبه من شصت و پنجم- ششم(65-66 دقیق یادم نیست) در رشته مالی شدم. حدودا 40 نفر روزانه و شبانه میگرفتند. با فرض سه برابر ظرفیت باید تا رتبه 120 به مصاحبه دعوت میشدند(حداقل در پردیس و شبانه) ولی برام جالب بود که من حتی یک جا هم دعوت به مصاحبه نشدم؟؟
  فکر کنم همون 1.5 برابر ظرفیت اعلام شده بود که دوستان بعضا توضیحاتی داده بودند
  کسی به طور دقیق از این فرایند n مجهولی دعوت به مصاحبه اطلاع داره؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مرتضی -شیمی گفت:

   وقتی سه برابر ظرفیت اعلام میکنند منظور سه برابر ظرفیت پذیرش کل نیست بلکه منظور سه برابر ظرفیت پذیرش در یک کد رشته است. زمانی میتوانست شک شما صحیح باشد یا برای 40 نفر پذیرش، 120 نفر دعوت کنند که هر داوطلب فقط حق انتخاب یک دانشگاه را داشته باشد در حالیکه برای مثال 3 داوطلبی که یک دانشگاه خاص با یک نفر ظرفیت پذیرش را انتخاب کرده اند میتوانند سه، چهار دانشگاه دیگر را نیز انتخاب کنند. یعنی آن سه نفر فقط مختص آن دانشگاه نیستند و یا بعبارتی این سه نفر جزئی از 3 برابر ظرفیت چهار دانشگاه دیگر نیز محسوب میشوند بنابراین بنظر میرسه میزان کل افراد دعوت شده شاید یک و نیم برابر ظرفیت پذیرش باشد. خودمم نفهمیدم چی گفتم. توضیح جالبی نبود ولی قضیه همینه:))

   • شاید بعدها شرکت کنم فعلا خدمت و کار گفت:

    ممنون از توضیح جنابعالی متوجه شدم. ولی اگر گفته شما صحیح باشه که احتمال زیاد این طور هست ازمون کتبی خیلی خیلی مهم میشه. فرض کنید رشته ای در داشگاه الف 5 نفر و در دانشگاه ب 6 نفر و در دانشگاه ج 10 نفر پذیرش شوند. تعداد کل میشود 21 نفر و هر دانشجو مجاز شده، حق دارد سه محل-رشته را انتخاب کند. پس تا نفر 15 هم دانشگاه الف و تا رتبه 18 دانشگاه ب و تنها تا رتبه 30 به دانشگاه ج دعوت به مصاحبه میشوند(چرا که رتبه های قبلی به دلیل مجاز بودن برای سهانتخاب، انها را زده اند و از ظرفیت کم شده است). نکته جالب اینجاست 21 نفر میخواستند و تنها 30 نفر به مصاحبه دعوت شده اند.حال اگر انتخاب محل های مجاز بالا بره مثل پارسال که 5 عدد بود و متعاقبا تعداد دانشگاههای پذیرش بالا نرود این ضریب دعوت به کمتر از 1.5 هم کاهش میابد که همان 1.2 که بعضا توضیح داده شده است. در رشته مالی که تعداد محل – رشته ها کم بود این ضریب بیشتر نمود پیدا کرد. پس حالا میشه اهمیت ازمون کتبی رو درک کرد.

    • مرتضی - شیمی گفت:

     درسته حق با شماست اتفاقا توضیح شما بهتر بود. آزمون کتبی هم بقول شما اهمیتش خیلی زیاد و درسته که حرف آخر رو نمیزنه ولی حرف اول رو میزنه!

 32. مریم گفت:

  با وجود همه این داستانهای امیدوار کننده فقط دعا میکنم امسال اساتید سوالات راخارج از سرفصلهای وزارت علوم طرح نکنند خصوصا در رشته شیمی تجزیه.اگه کسی هم رشته من هست منو راهنمایی کنه سرفصلهای معتبر برای درس شیمی تجزیه پیشرفته چیه؟ممنون میشم.

 33. مرسانا ژئوتکنیک گفت:

  سلام.
  دوستان به نظرم اصلا ناامید نباشید. باانرژی مثبت فقط به آزمون فکر کنید و اصلا درگیر حاشیه ها نشید.من که میخوام تازه شروع کنم ولی پر از انرژی و انگیزه ام.پیش به سوی قبولی…
  به لطف خدا ان شاالله همگی قبول میشیم.

 34. یه سوال؟؟؟ گفت:

  ممنون از جواب دوستان
  ولی نکته ای که هست پارسال می گفتن سه برابر برای مصاحبه صدا می زنن ولی من داداش خودم که امسال دکتری خوارزمی تهران دوره روزانه قبول شد یه جا(بوعلی همدان) مصاحبه رفت که یک نفر پذیرش داشت ولی 15 نفر برای مصاحبه صدا زده بودن!!! ولی نکته ای که بود اکثر کسایی که اونجا دعوت بودن تو چند اولویت دیگر هم با هم بودن، چیزی که به نظر می رسید این بود که با توجه به پذیرش روزانه هر رشته یک و نیم برابر برای مصاحبه صدا زده بودن حالا با توجه به رزومه و مصاحبه تو دانشگاه ها تقسیم می شدن!! حالا امسال تعداد دانشگاهای که دعوت به مصاحبه می شیم رو اعلام نکردن آیا کسی خبر داره؟
  بازم ممنون

 35. فاطمه گفت:

  سلام بر دوستان عزیزم که بارها در طول روز کامنت هایشان را می خوانم و با انرژی ای که از کلمات شما ساطع می شود پر انرژی تر به خواندن ادامه می دهم. از شهریور شروع کرده ام و در این فاصله غیر از خواندن دو مقاله به همایش های داخلی فرستادم که خداروشکر یکیش پذیرفته شد و دیگری هم فعلا تا روز داوری اش مانده است. قصد دارم بعد از آزمون هم ادامه بدهم هم مطالعه و هم مقاله را.
  اما دوستان فریبرز و آسمان همواره موفق باشید زیرا با تمام مشغله و مسائلی که دارید ما را با حرفهای دلگرم کننده تان تنها نمی گذارید. سپاس
  این روزها بیشتر از هر چیزی فقط به انگیزه ای برای تلاش نیاز داریم و پشتکار که کلید موفقیت است. من به تو فکر می کنم آزمون 16 اسفند و دیگر هیچ. باقی اش را می سپارم به خدا. هر چه خواست صلاح من خواهد بود..

 36. هانا-شیمی آلی گفت:

  سلام مشاور گرامی و دوستان عزیز
  با توجه به کامنتهای رتبه های برتر و سایر دوستان و حتی مشاور، کاملا مشخص هست که روش درس خوندنی موفق است که داوطلب در روز بتونه چندتا کتاب رو با هم بخونه. اما مشکل من این هست که همیشه یک کتاب رو باید تا آخر بخونم و بعد برم سراغ کتاب دیگه(چون اگه یه کتاب رو که هنوز تموم نکردم رها کنم و به سراغ بعدی برم همش فکرم پیش قبلی هست که اگه الان اون رو میخوندم بهتر و زودتر تمومش میکردم!!!)، که این به ضررم تموم میشه آره؟؟؟ لطفا راه حلی برام بگین که از این افکار دور بشم و بتونم روش شما رو انجام بدم.

  • مرتضی -شیمی گفت:

   این دقیقا مشکل من هم هست!!

   • هانا-شیمی آلی گفت:

    شما گرایشتون چیه؟شاید به خاطر رشتمونه!!من چندبار تلاش کردم روشم رو تغییر بدم اما نمیتونم.دوستان شما چطوری چندتا کتاب رو تو 1 روز میخونین؟

    • مرتضی -شیمی گفت:

     سلام من گرایشم معدنی. ولی حرف مشاور عزیز رو قبول دارم و فکر میکنم نباید میگفتم منم همین مشکل رو دارم باید میگفتم روش منم به این صورته! یا شایدم بقول شما بخاطر رشتمونه که احتمالا به این خاطر و البته منطقی هم بنظر میرسه. من وقتی کتابی رو برای خوندن شروع میکنم هر چقدر از مطالب و مباحث دیگه دورتر میشم یا بیشتر درگیر کتابی که شروع کردم میشم، عمیق تر و اساسی تر یاد میگیرم. شما وقتی مثلا بحث شیمی فضایی رو شروع میکنین اگه تا آخر فقط اون درس رو بخونین شاید خسته کننده و وقت گیر باشه ولی احتمالا دیگه شیمی فضایی رو تا حد تسلط یاد بگیرین. چون ذهنتون پر شده از مطالب شیمی فضایی از کتاب های مختلف. ولی اگه به محض شروع کردن اون و رو براه شدن سراغ موضوع و درس دیگه ای برید به نظر من توی موضوع غرق نخواهید شد. البته این نظر شخصی منه یا بقول مشاور عزیز شیوه ایده المه.

  • مشاور گفت:

   سلام دوست عزیز تفاوت های فردی را فراموش نکن اگر با این شیوه به نتیجه مثبت می رسی راه خود را ادامه بده و بدان بهترین راه برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد.

  • آسمان گفت:

   هانا من هم با این روش تو راحت ترم

   و بد هم نیست خیلی

   هر کس یه جور میخونه دیگه

 37. مجید گفت:

  سلام الله ولی الذین آمنو
  مشکلات وناراحتی جز لاینفک زندگی ما انسانهاست فرقی هم نمی کند درهردوره ای که باشیم این ناراحتی ها هستند فقط نوعشان فرق می کند مشکلی که من الان دارم دیگری 10سال پیش داشت اما مشکل او حل شد والان او مشکل جدیدی دارد.
  اما راه حل چیست ؟
  آشیلوس : کلمات درمانگر افکار پریشان است
  وقتی پیامبر ناراحت می شد خداوند برای او مثال می زند وازگذشتگان می گفت که آنها هم چنین مشکلاتی داشتند .
  من از 10سال پیش دفتر کوچکی درست کردم وجملاتی که می تواند درمواقع ناراحتی بسته به نوع ناراحتی مرا آرامش دهد درآنها نوشتم واقعا این جملات خیلی ازوقتها کارگر است چون ما خیلی چیزها رو فراموش می کنیم وهمین یاد آوری می تواند ناراحتی مارو کم کند
  بنده از تمام عزیزانی که سعی درروحیه دادن به دیگران دارند بالاخص فریبرز عزیز وآسمان ودوستان دیگر تشکر می کنم . با ناراحتی که چیزی حل نمیشه اما با روحیه گرفتن میشه تغییر ی به وجود اورد.
  بسان رود که درنشیب دره سربه سنگ می زند رونده باش
  امید هیچ معجزی زمرده نیست زنده باش (سایه)

 38. آسمان گفت:

  کودکی از مسئول سیرکی پرسید:

  چرا فیل به این بزرگی را با طنابی به این کوچکی و ضعیفی بسته اید؟ فیل میتواند با یک حرکت به راحتی خودش را آزاد کند و خیلی خطرناک است!

  صاحب فیل گفت:…
  این فیل چنین کاری نمیتواند بکند. چون این فیل با این طناب ضعیف بسته نشده است.
  آن با یک تصور خیلی قوی در ذهنش بسته شده است.

  کودک پرسید چطور چنین چیزی امکان دارد؟

  صاحب فیل گفت: وقتی که این فیل بچه بود مدتی آن را با یک طناب بسیار محکم بستم. تلاش زیاد فیل برای رهایی اش هیچ اثری نداشت، و از آن موقع دیگر تلاشی برای آزادی نکرده است.
  فیل به این باور رسیده است که نمیتواند این کار را بکند!

  هر کدام از ما، با نوعی فکر بسته شده ایم که مانع حرکت ما به سوی پیروزی است.

  ( شاید حرکتی لازم است ) .

 39. حسین گفت:

  دوستان اگر به دلایلی مثلا عدم اتمام تا پایان 31/6/93 ،نتوانیم پس از قبولی در مصاحبه به دکتری برویم،امکان شرکت در سال اینده هست.

 40. حسین گفت:

  دوستان ،من در ازمون دکتری شرکت کردم. ولی هنوز پروپوزال را ندادم و ممکن است تا 31 /6/93 فارغ التحصیل نشوم. اگر ازمون را شرکت کنم وقبول شوم ولی مصاحبه شرکت نکنم،امکان شرکت در ازمون سال اینده هست؟

 41. مسعود گفت:

  از بچه های ریاضی محض کسی میتونه جواب بده. من ارشدم ریاضی محض هست. برای ثبت نام، کد وعنوان رشته ارشد را از قسمت جداول مورد نیاز نگاه کردم. فقط کد 1208 با عنوان ریاضیات و کاربردها زده شده. آیا من هم باید این کد را وارد کنم؟ سال قبل این کد برای مجموعه ریاضی بود ولی امسال فقط برای ریاضیات و کاربردها کد اعلام شده.

 42. فریبرز گفت:

  صبـــــــــــــــر…

  آهنگری پس از گذراندن جوانی پرشر و شور، تصمیم گرفت روحش را وقف خدا کند.سال‌ها با علاقه کار کرد، به دیگران نیکی کرد، اما با تمام پرهیزگاری، در زندگی‌اش اوضاع درست به نظر نمی‌آمد. حتی مشکلاتش مدام بیش‌تر می‌شد.یک روز عصر، دوستی که به دیدنش آمده بود و از وضعیت دشوارش مطلع شد، گفت: «واقعاً عجیب است. درست بعد از این که تصمیم گرفته‌ای مرد خداترسی بشوی، زندگی‌ات بدتر شده، نمی‌خواهم ایمانت را ضعیف کنم؛ اما با وجود تمام رنجهایی که در مسیر معنویت به خود داده‌ای، زندگی‌ات بهتر نشده!آهنگر مکث کرد و بلافاصله پاسخ نداد.

  سرانجام در سکوت، پاسخی را که می‌خواست یافت.

  این پاسخ آهنگر بود:

  در این کارگاه، فولاد خام برایم می‌آورند و باید از آن شمشیر بسازم. می‌دانی چه طور این کار را می‌کنم؟ اول تکه‌ی فولاد را به اندازه‌ی جهنم حرارت می‌دهم تا سرخ شود. بعد با بی‌رحمی، سنگین‌ترین پتک را بر می‌دارم و پشت سر هم به آن ضربه می‌زنم، تا این که فولاد، شکلی را بگیرد که می‌خواهم. بعد آن را در تشت آب سرد فرو می‌کنم و تمام این کارگاه را بخار آب می‌گیرد، فولاد به خاطر این تغییر ناگهانی دما، ناله می‌کند و رنج می‌برد. باید این کار را آن قدر تکرار کنم تا به شمشیر مورد نظرم دست بیابم. یک بار کافی نیست!

  آهنگر مدتی سکوت کرد و سپس ادامه داد: گاهی فولادی که به دستم می‌رسد، نمی‌تواند تاب این عملیات را بیاورد. حرارت، ضربات پتک و آب سرد، تمامش را ترک می‌اندازد. می‌دانم که این فولاد، هرگز تیغه‌ی شمشیر مناسبی در نخواهد آمد. آن وقت است که آن را به میان انبوه زباله‌های کارگاه می‌اندازم.

  باز مکث کرد و بعد ادامه داد:

  می‌دانم که در آتش رنج فرو می‌روم. ضربات پتکی را که زندگی بر من وارد کرده، پذیرفته‌ام، و گاهی به شدت احساس سرما می‌کنم. انگار فولادی باشم که از آبدیده شدن رنج می‌برد؛ اما تنها دعایی که به درگاه خداوند دارم این است که خدای من، از آنچه برای من خواسته‌ ای صرفنظر نکن تا شکلی را که می‌خواهی، به خود بگیرم. به هر روشی که می‌پسندی ادامه بده، هر مدت که لازم است، ادامه بده؛ “اما هرگز، هرگز مرا به کوه زباله‌های فولادهای بی فایده پرتاب نکن…”

 43. حسین گفت:

  دوستان قبول شدن و نرفتن ایا ممنوعیت ازمونی دارد؟

 44. هادی ج گفت:

  دلم آروم گرفت که خیلی از داوطلبین مستعد را از نگرانی در اووردی…

 45. آسمان گفت:

  “انسانهایی که با خودشان و دنیای اطرافشان به تعادل نرسیده اند،آنهایی که نتوانسته اند خودشان را مجموعه‌ای کوچک در میان میلیونها آفریده بدانند و تنوانسته اند خودشان را بی‌هیچ نگرانی به دست زندگی بسپارند، آنهایی که به این باور نرسیده اند که باید به جهان آفرینش و به اتفاقاتش اعتماد کامل داشته باشند و هیچ ترس و هراسی نداشته باشند، نمی‌توانند معنای آرامش را درک کنند و کسی که آرامش نداشته باشد هیچ وقت شادی عمیق را تجربه نخواهد کرد. هر کس هم که نتواند عمیقا شادی را احساس کند نسبت به زندگی و اتفاقاتش همیشه لرزان و غیر قابل اعتمادست و برای اینها لذت زندگی به ترس تبدیل می‌شود”

  و خیلی ناراحت کننده هست که میبینم هنوز عده ای با این اخبار جدید کنار نیومدن و نا امیدی توی وجودشون رخنه کرده و جزئی از وجودشون شده فقط میخواستم به این دسته از دوستان بگم به عنوان یک داوطلب دکترا در “ایران” رفتارتون اصلا حرفه ای نیست مثل خیلی از بازیکنان و مربیان فوتبال 🙂

  • par گفت:

   اسمان خانوم
   واقعا اگه شمام استعداد درخشان بودی جلوی چشمت سی وی ضعیفتر معدلتر پایین تر را بخاطر سفارش بر می داشتن هر چی اعتراض میکردی هیچکی پرونده را در نمی یاورد یه دلیل بگه و می گفت تو حرزه من نیست باز هم به مصاحبه اعتماد می کردی؟؟؟؟ الان که بیخیال سهمیه استعداد درخشان شدم و شروع به درس خوندن کردم تازه کابوس پارسال اومد سراغم. آخه اینجا مگه استاداش و دانشگاهاش و حتی قوانینش حرفهای هستن که دانشجواش حرفه ای باشن

   • آسمان گفت:

    من اصلا موافق شرایط اعلام شده نیستم

    و به ضرر من هم هست

    اما عادت ندارم خودم رو توی ناراحتی و نا امیدی غرق کنم و شدیدا به این جمله اعتقاد دارم:

    “الخیر فی ما وقع”

    باید این جمله رو با تمام وجودت حس کنی و درک کنی تا بتونی آروم باشی وگرنه حسرت اتفاتی که باید میفتاد و نیفتاد ولت نمیکنه!

    الان که این متنو مینویسم مقالم ریجکت شده اما ذره ای نا امید نیستم و آقا مهدی (مقاله نویسی) شاهد بودند که من چقدر دنبال کارای این بودم ولی نشد…اینو گفتم تا بدونی نفسم از جای گرم در نمیاد.

    موفق باشی.

    • آرامش(عمران) گفت:

     آخی خیلی ناراحت شدم منم تو بخش مشاوره مقاله دنبال میکردم نظرات بچه هارو
     انشاالله یه در خیر به روتون باز میشه ومشکلتون حل میشه
     احساس میکنم خیلی دل بزرگ وپاکی دارید

  • موافقم گفت:

   خیلی زیبا بود .همه بدانیم
   ناراحت شدن هیچ ایرادی ندارد این ناراحت ماندن است که تقبیح می شود.
   قصد جسارت ندارم ولی به خودم می گویم ای کاش گاهی ما انسانها ازحیوانات زندگی کردن رو یاد می گرفتیم یه حیوان وقتی فرزندش را ازدست می دهد وقتی زیستگاهش به آتش کشیده می شود وقتی مورد هجوم حیوانات دیگر قرار می گیرد هربار به آغوش زندگی برمی گردد وخیلی سریع زندگی را شروع مجدد میکند اما گاهی یک اتفاق انسانها را سالها درغم وغصه فرو می برد اینکه می گویند درآفرینشهای خدا نظر بیندازید وتفکر کنید شاید یکی ازمصادیقش همین زندگی حیوانات باشد

 46. آرزووووو گفت:

  سلام با این شرایط من که دیگه نمی خوام بخونم.
  واقعا برای خودم و همه دوستانم متاسفم که اینطور مارو بازیچه خودشون کردند.
  تا الان داشتم با انرژی می خوندم ولی وقتی هر روز یه تصمیم برامون میگیرند.مطمئنا منی که دانشگاه ازاد بودم و رزومه خوبی ندارم حتما حتما جزو قبول شدگان نیستم.تصمیم گرفتم مدرک زبانمو بگیرم و برای ادامه تحصیل از ایران برم.دوستان موفق باشید.

 47. سیب گفت:

  بچه ها همه دعا کنید چهار سال دیگه برای کنکور فوق دکتری اینجا دور هم جمع شیم . بعد از اون هم سوپر های فوق دکترا و بعدش هم …
  یعنی دعا کنید تا اخرین نفس شده حتی تا لب گور کنکور بدیم . یعنی یه طوری بشه که مصاحبه نکیر و منکر شب اول هم برامون مثه آب خوردن بشه …

 48. سهیل ژئوتکنیک گفت:

  با سلام
  به تازگی عضو این سایت شدم و این مطلب اولین مطلبی بود که خوندم.منطقی و کامل..ممنون از مشاور
  در ضمن ممنون میشم دوستان ؤئوتکنیکی هم اعلام حضور کنند تا با هم آشنا بشیم…

 49. یه سوال؟؟؟ گفت:

  با عرض سلام وادب خدمت دوستان
  یه سوال که ذهنمو درگیر کرده و واقعیتش نمی تونم هضمش کنم!!
  اینکه مسئولین میگن وزن مصاحبه 70 و آزمون 30
  حالا با ذکر یه مثال سوالم رو مطرح می کنم:
  یک نفر رتبه اش 8می شه کارشناسی پیام نور بوده ارشد دانشگاه سراسری یه شهرستان، معدل کارشناسی 16 و معدل ارشد 17 با پایان نامه نوزده و بدون مقاله؛ یک نفر رتبه 35 می شه ، کارشناسی سراسری شهرستان ارشد تهران(خود دانشگاه تهران)معدل کارشناسی 17، معدل ارشد 18.50 پایان نامه 19.50، سه مقاله پژوهشی مدرک زبان تافل هم داره! تو رشته مورد نظر 50 نفر روزانه و 15 شبانه هم پذیرش می شه، پذیرش دانشگاه تهران 5 بهشتی 5 مدرس 5 علامه 5 نفره؛ حالا نفر دوم(همون رتبه 35) اصلا مصاحبه تهران و بهشتی صداش نمی زنن این 70 درصد چطوری اعمال می شه درحالی که نفر اول(رتبه 8) قطعا هر چهار دانشگاه ذکر شده صداش می زنن و به احتمال زیاد تو یکیشم پذیرفته می شه!!
  پس این وزن تو این مثال کاملا برعکس می شه!!!ممنون می شم کسی از دوستان راهنمایی کنه
  یکم طولم کشید معذرت می خوام

  • y گفت:

   به هر حال اين شماره 8 رقيب داره اگه رقباش چيزي داشته باشند شماره 8 هيچوقت پذيرفته نخواهد شد و حتي ممكنه ظرفيت را خالي بگذارند و در تكميل ظرفيت دوباره اعلام نياز كنند

  • مجید گفت:

   سلام ببینید دوست عزیز
   درابتدا شما وارد یک آزمون کتبی میشید اونجا فرقی نمی کنه چه کسی رزومه قوی داره چه کسی نداره .
   حرف اول رو اینجا فقط رتبه کتبی میزنه ممکنه همونجور هم که شما گفتید یه نفر با رزومه خوب به خاطر رتبه بد به دانشگاه های خوب دعوت نشه که یه امر طبیعیه.
   اما اون فردی که رزومه قوی داره به هر دانشگاهی که دعوت بشه (با توجه به رتبه اولیه درکتبی ) شانس زیاد تری داره نسبت به بقیه هم رتبه ایهای خودش این 70 درصد اونجا به درد میخوره .
   به همین خاطره که بارها دوستان دراین سایت گفتند اول رتبه مهمه چون شما باید اول رتبه بیارید تا بتونیدبه مصاحبه یه دانشگاه خوب دعوت بشید بعد رزومه اونجا کاری براتون انجام بده .

  • د گفت:

   با توجه به اینکه وزن مصاحبه بالاست .تعداد بیشتری رو به مصاحبه دعوت می کنن مثلا اگه قبلا 3 برابر ظرفیت بود الان 5 برابر دعوت می کنن

   • مشاور گفت:

    نه دوست عزیز اینطور نیت همان 3 برابر ظرفیت هر کد رشته دعوت خواهد شد. در مورد سوال پرسیده شده هم آقا مجید به خوبی پاسخ دادند.

 50. فاطمه گفت:

  مرسی مشاوره عزیز
  بچه تا قبول نشدین فکری نکنید که مانع از تلاش شما بشه
  فعلا درس بخونید و کمی هم تلاش واسه تقویت رزومه

 51. ریاضی91 گفت:

  بچه ها باید امیدمون به خدا باشه اگه خدا بخواد بدون هیچ رزومه و مقاله ای هم قبول میشیم فقط باید تلاش کنیم و به خدا توکل کنیم. مطمئن باشید که نتیجه می گیریم.

 52. بذر گفت:

  با رشته های حذف شده چه کنیم؟! با چند ماه مطالعه بی ثمر! با رزومه بی اثر! 🙁

 53. negar گفت:

  بسیار امید آفرین تشکر.

 54. امید گفت:

  ممنون مشاور عزیز
  خیلی به ما روحیه میدین
  خدا خیرتون بده

 55. کتی گفت:

  سلام مشاور محترم. من رشته م اموزش زبان انگلیسه. و در کنکور زبان عمومی واسه ما همیشه ضریب 4 داشته ولی امسال زده کلیه عمومی ها ضریب 1.میخواستم بدونم حتی رشته ما؟!؟!!!

  • پیام گفت:

   ضریب 2 داشت پارسال گویی. در هر حال به نظرم باید برای ما زبانی ها ضریبش بیشتر باشه چون منطقی که رقابت بچه های زبان سر زبان عمومی هم باشه. بلاخره در صورت قبولی لکچر و خوندن منابع اوریجینال و … داریم.

 56. sh گفت:

  سلام معدل خیلی مهمه؟ من الان درست که نگاه می کنم می بینم معدلم زیاد جالب نیست البته در برخی از دروس اصلی میانگینش خیلی نمود پیدا می کنه از این قضیه خیلی ترسیدم. راهنمایی کنید لطفا

 57. مهدی گفت:

  من تو دوره ارشد دانشگاه آزادی بودم رزومه قوی نداشتم مدرک زبان هم نداشتم۰سال ۸۵ فارغ تحصیل شدم(7سال دور از درس).متاهل و شاغل هم بودم.با این همه مشکل، تنها راه رفتن به یه دانشگاه معتبر تلاش فوق العاده بود.سال ۹۲ با تلاش زیاد رتبه من ۳ شد درحالی که تا رتبه ۱۵۰ دعوت به مصاحبه شده بودند.برخلاف چیزی که انتظار داشتم بهترین نمره های مصاحبه رو تو دانشگاه های تهران گرفتم چون تو مصاحبه مسلط بودم.
  الان هم دانشجوی امیر کبیر هستم.
  دوستان عزیز اگر رزومتون ضعیفه یا دانشگاه آزادی بودید تنها راه موفقیت شما توکل به خدا است و تلاش تلاش تلاش.حتی بعد از آزمون هم دست از درس خوندن بر ندارید تا برای مصاحبه آماده بمونید.هیچوقت نامید نشید چون خداوند برای لطف به بندگانش توجهی به رزومه و دانشگاه ارشدشون نداره.
  موفق باشید

  • زهرا به آقا مهدی گفت:

   سلام آقا مهدی / خیلی ازتون تشکر میکنم کهکامنت گذاشتید منم ارشد از آزاد گرفتم معدلم 17 است و رزومه قابل قبولی دارم ولی همیشه استرس اینکه آزاد خوندم شاید ردم کنن اذیتم میکرد … لطفا بفرمایید روز مصاحبه ز محل دانشگاتون سوال نکردن ؟؟؟؟؟ و تاثیرش و چقدر میدونید ؟امیدوارم همیشه موفق باشید /

  • الهام گفت:

   اقا مهدی سلام ازت ممنونم که ما رو دلگرم کردی خدا خیرت بده امیدوارم همیشه موفق باشی

  • M گفت:

   موفق باشی دوست عزیز. کامنتت بیشتر از اونی که انتظار داشته باشی، تو روحیه ماها تاثیر داره! واقعیت اینه که به یک چنین دلگرمی از طرف یه دانشگاه آزادی موفق احتیاج داشتیم. باز هم تشکر.

  • vafa_teacher گفت:

   خیلی دلمون گرم شد خدا خیرتون بده.ان شالله سلامت و شاد باشید.

  • bargh گفت:

   مرسي از اينكه اميدوارمون كردين،،،خدا خيرتون بده

  • مهدی گفت:

   توی مصاحبه همه دانشگاه ها اول ازتون میخوان خودتون رو معرفی کنید.از ابتدا دانشگاه محل تحصیلنون رو میپرسن.ولی رتبه خوب همه مشکلات رو حل میکنه چون ممکنه مقاله های یه نفر نشون دهنده سوادش نباشه ولی رتبه هر کسی معیار خوبی از تلاش و استعدادش هست وتمام اساتید اینو به خوبی میدونند.

  • عاطفه گفت:

   فوق العاده بهم اميد دادي چون من هم آزادي هستم و به همين خاطر ميخواستم از خير دكتري بگذرم ولي با خواندن مطلب شما دوباره اميد گرفتم

 58. M گفت:

  من فکر میکنم اگر 3 برابر ظرفیت برای مصاحبه باشه باید امسال 3 تا حق انتخاب رشته داشته باشیم نه 5 تا.

 59. حامد ( جغرافیا و برنامه ریزی شهری) گفت:

  مشاور جان امید مایی

 60. حشره شناس آینده نگر گفت:

  ممنون که کنارمون هستید و به به ما انرژی می دهید. مشاور عزیز

 61. امیر-آبخیزداری گفت:

  سلام
  من سال گذشته هم شرکت کردم
  رتبمم خوب بود ولی به دلایلی قبول نشدم در تکمیل ظرفیت شرکت کردم.
  اونچه که مهمه و میخوام به شما دوستان بگم اینه که آزمون کتبی اگه 10 در صدم تاثیر داشته باشه با نوع گزینشی که انجام میشه بسیار مهمه.
  در رشته ما 500نفر شرکت کننده داشت 26 نفر پذیرفته میشدند و 40 نفر دعوت به مصاحبه شدند و از رتبه 1-20 کتبی 19 نفر پذیرفته شدند.
  علتم اینه که در 7 دانشگاه که پذیرش داشتند در 5 دانشگاه 15 تا 20 نفر اول مصاحبه دعوت شدند و کسی که در ضعیف ترین دانشگاه رتبه آخر رو میاورد و هیچی هم رزومه نداشت بازم قبول میشد.
  نتیجه اخلاقی اینکه آزمون کتبی بسیار تاثیر گذار است.

  • حامد ( جغرافیا و برنامه ریزی شهری) گفت:

   سپاس از شما دوست عزیز

  • سامان کرمانشاهی گفت:

   دوست عزیز
   حرفتون درست ولی تو آزمون 91 یکی از دوستان ما تو همین رشته با رتبه بالای 30 تربیت مدرس قبول شد. شما قضاوت کنید! کتبی مهمه یا مصاحبه!!!!!!

   دوستان عزیز نگران این روند تازه نباشید ولی شک هم نداشته باشید که مصاحبه تو آزمون 93 حرف آخر رو خواهد زد

   • Prcn گفت:

    كاملا با شما موافقم.
    “كسب رتبه برتر ملاك قبولي نمي باشد” ، اين خود سازمان سنجش بارها گفته يعني حرف اول و آخر مصاحبه هاي فرماليته ميزنه بخصوص امسال كه ٧٠٪ دست اساتيد و دانشگاها است!!!!

  • از باغبانی به امیر آبخیزداری گفت:

   سلام و وقت بخیر / با گفته های شما موافقم شاید باورتون نشه از وقتی تغییرات اعلام شد من بیشتر میخونم / اگه نمره کتبی 1 درصد تاثیر داشته باشه بازم باید اول پروسه آزمون و رد کنیم و بعد برسیم به مصاحبه / پس تلاش کنمی تلاش

 62. مريم گفت:

  مشاور محترم اگه اطلاعاتي در اين زمينه كه مطرح ميكنم دارين لطفا جوابمو بدين_‏ ظرفيت روزانه رشته سال گذشته حدود 32 نفر بود‏ كه تقريبا تا رتبه 40 و اندي دعوت به مصاحبه روزانه شدن_‏ با توجه به اينكه امسال اعلام شد سه برابر دعوت به مصاحبه ميشن يعني بر فرض رشته ما همون 32 نفر ظرفيت داشته باشه تا حدود رتبه 90 دعوت به مصاحبه ميشن؟ لطفا اگه كسي اطلاعاتي در اين زمينه داره جواب بده لطفا_‏

  • مجید مدرس گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر
   3 برابر منظور 3 برابر تعداد ظرفیت هر دانشگاه است یعنی اگر مدرس در رشته شما 5 نفر بخواد 15 نفر را به مصاحبه دعوت میکند که می تواند رتبه 1-15 باشد یا اگر مثلا بین 1-15تعداد 5 نفر مدرس را خودشان انتخاب نکنند می شود رتبه های بین 1-20
   این در دانشگاه تبریز نیز به همین صورت خواهد بود ولی آنجا هم ممکن است رتبه 1-15 اگر همه تبریز را بززند دعوت بهه مصاحبه شوند
   3 برابر ظرفیت دانشگاه نه 3 برابر ظرفیت رشته

  • مجید گفت:

   سلام چه فرقی می کند چه سه برابرظرفیت یک دانشگاه چه سه برابر ظرفیت رشته هردوی اینها یکی است .
   اینکه می گویند سه برابرظرفیت دعوت می شوند بعد شما می بینید درواقع یک ونیم برابر دعوت شده است دلیلش این است که سال 91 30درصد سهمیه … بود و20درصد سهمیه مربیان یعنی 50درصد از ظرفیتها مربوط به سهمیه ها بود و50درصد دیگه مربوط به کسانی که سهمیه آزاد داشتند به همین خاطر اون سه برابر تبدیل به یک ونیم برابر شد .

   یعنی رشته شما که الان 30 نفرظرفیت دارد اگر طبق سال 91باشد 45نفر به مصاحبه دعوت می شوند 45نفر بعدی مربوط به سهمیه ها هستند .

   • به مجید گفت:

    با سلام
    آقای عزیز بحث تعداد افراد دعوت شده به مصاحبه ها به هیچ وجه به گونه ای که شما عنوان کردید نیست .افرادی که 20% (نه 30% )سهمیه … دارند و افرادی که 20% سهمیه مربیان دارند تنها در صورتی که حدنساب نمره رو داشته باشند به مصاحبه دعوت میشوند و این به این معنی نیست که 50% از مصاحبه شونده ها به هر دانشگاه حتما سهمیه دارند و ممکن است که در دانشگاهی هیچ فرد دارای سهمیه ای در مصاحبه حاضر نباشد . بنده خودم از سهمیه رزمندگان یا به قول شما … استفاده کردم و کاملا اطلاع دارم که در رشته ما تنها فرد قبولی دارای این سهمیه هستم (از 175 نفر قبولی فقط 1 نفر ).
    پس لطفا بدون اطلاع از یک موضوع نظر ندید .

    • مجید گفت:

     سلام دوست عزیز شما افتخار ایرانی
     ما هم که نگفتیم بدون نمره حد نساب دعوت می شند گفتیم علتی که سه برابر می گویند بعدا یک ونیم برابر می شود این هست همین.
     منظور بنده از … این بود که دقیقا نمی دونستم ویادم رفته بود سهمیه برای چه کسانی بود به همین خاطر نقطه چین گذاشتم .
     اگه من بودم کلا همه شما عزیزان رو به دکترا می فرستادم شما گردن همه ما حق دارید .ضمنا دوست عزیز ما خودی هستیم جنگی برخورد نکنید 🙂
     خوشحالم که همیشه می دونید مسیر درست چیه گاهی جنگیدن اولین خدمت به اسلام است گاهی آموختن علم
     موفق وپیروز باشید
     مارو ازدعای خیرت بی نصیب نگذار حاجی 🙂

     • به مجید گفت:

      دوست بسیار عزیز
      سال گذشته همون 5 برابری که گفتن رو به مصاحبه دعوت کردن ,یعنی برای دانشگاهی که 5 نفر ظرفیت داشت 25 نفر
      اما شما درست متوجه نشدین و انتظار داشتین که اگه برای رشته ای ظرفیت پذیرش نهایی مثلا 30 نفره تا نفر 150 به مصاحبه دعوت بشه که این تنها در صورتی اتفاق میافته که هر داوطلب به یک دانشگاه دعوت بشه ولی معمولا داوطلبان به 5 دانشگاه دعوت شده بودن و تنها تعداد کمی بودن که انتخاب رشته نکرده بودن این به افراد با رتبه های بیشتر امکان دعوت رو داده بود.
      در ضمن دوست بسیار عزیزم ما اون زمان برای دفاع از شرف و ناموس این مملکت فداکاری کردیم و هیچوقت نگفتم که شما دشمنید (از گفته های من برداشت اشتباه نکنید)و اینکه بنده به سفر حج مشرف نشدم
      متقابلا برای شما و همه دوستان آرزوی موفقیت میکنم

   • سميه گفت:

    آقا مجيد به نظر من هم سه برابر ظرفيت و سه برابر هر رشته برابر ميشه_‏ سال قبل سه برابر مجاز اعلام كردن ولي براي دعوت به مصاحبه تفريبا همون به تعداد ظرفيت دعوت شده بودن _ به نظر من اينجا بحث اين مهمه كه هر داوطب به چند دانشگاه معرفي ميشه_اگه به سه جا معرفي بشه مسلما تعداد بيشتري از مجازين دعوت به مصاحبه ميشن اما اگه هر داوطلب به 5 جا معرفي بشه خب تعداد كمتري از مجازين دعوت به مصاحبه ميشن و مثل آزمون 92 تقريبا به تعداد ظرفيت داوطلب دعوت به مصاحبه ميشن كه اينجا اكثر دعوت شدگان قبول نهايي ميشن فقط تاثير مصاحبه ها در مكان قبولي ‏(كدوم دانشگاه‏)‏ مهم ميشه_(ا‏‏‏لبته براي رشته هايي با ظرفيت كم مثلا 5 تا تعداد بيشتري دعوت به مصاحبه شدن_اما رشته هايي با ظرفيت بالاي 20 تقريبا به اندازه ظرفيت اندكي بيشتر دعوت شدن‏)_‏ به نظر من امسال سياست وزارت علوم اينه كه افراد بيشتري رو به مصاحبه بفرستن كه به نظر من خيلي بهتر از نحوه پذيرش سال قبله

    • مجید گفت:

     سلام سمیه خانم منم با نظر شما موافقم چون سال 91که سه برابرظرفیت بود تا رتبه 600دریکی ازرشته ها حتی قبولی داد اما سال92 که 5برابر بود اصلا اون رتبه وخیلی پایین تراز اون هم به مصاحبه دعوت نشدند چه خاصه قبول بشند.
     البته عده ای هم نظردیگری دارند ومی گویند اگر به 5جا دعوت بشویم یعنی تعداد بیشتری دانشجو به مصاحبه دعوت می شود.البته
     سید هم درست میگه اما منظور من این بود که سهمیه هارو باید کم کنیم تا بهتر بفهمیم چه اتفاقی داره می افته کلا 50درصد ظرفیت ها مربوط به ما نمیشه

  • . گفت:

   دوست عزیز فرض کنید که 3 دانشگاه داریم که هر یک سه نفر پذیرش دارن.
   حالا هر دانشگاه 9 نفر رو برای مصاحبه دعوت میکنه .
   پس کل پذیرش در این رشته 9 نفره و حدود 27 نفر مجاز به انتخاب رشته شدن .
   حالا از نفر 1 تا 9 هر سه این دانشگاه ها رو انتخاب میکنن و همه افراد 1 تا 9 به مصاحبه دعوت میشن .در این حالت ظرفیت هر دانشگاه برای مصاحبه 9 نفر بوده و این ظرفیت تکمیل شده .حالا تصور کنید که نفر 10 هم این 3 دانشگه رو انتخاب کرده .به نظر شما آیا دعوت به مصاحبه میشه ؟
   جواب دقیقا نه است
   سال گذشته که 5 برابر ظرفیت رو دعوت کردن هر داوطلب امکان حظور در 5 دانشگاه رو داشت و امسال که 3 برابر شده احتمالا به 3 دانشگاه دعوت میشن که اگه اینطور باشه باز هم در رشته شما افرادی که تا نزدیکی ظرفیت پذیرش رتبه آوردن دعوت به مصاحبه میشن و اگر تعداد دانشگاه ها برای هر فرد زیر 3 باشه رتبه های بالاتر هم شانس حظور در مصاحبه خواهند داشت .

 63. بيتا گفت:

  بچه ها سلام اينقد نااميد نباشين منم امسال جايي قبول شدم كه اصلا منو نميشناختن قبول شدن تو دانشگاه تهران شايد ارزوي خيلي ها باشه،به خودتون مسلط باشين و به خدا تكيه كنيد، خدا كسي رو نااميد نميكنه

 64. پروانه گفت:

  سلام بچه ها چيزي را كه خداوند تعالي روزي ما كرده باشه كسي نميتونه اونو از ما بگيره…توكل به خدا شما درستونو بخونيد رتبتون خوب شه انشاالله قبول نهايي هم ميشيد اينقدر نترسيد.

 65. Thinking aloud گفت:

  all the thing depend

 66. علیرضا گفت:

  من سال گذشته دانشگاه تهران پذیرفته شدم بدون اینکه دانشجوی آن جا باشم یا آشنایی داشته باشم.حتی اگر تاثیرمصاحبه 10 درصد هم باشدتفاوتی با سال گذشته ندارداگرنخواهندصفرمی دهند.به خدا توکل کنیدکسانی مصاحبه می روندکه مرحله اول راخوب بگذرانند.اگررتبه واطلاعات خوب درمصاحبه داشته باشبدبلاخره اساتید مجاب خواهندشدکه شمارابپذیرند.شما به پنج دانشگاه برای مصاحبه معرفی می شوید.نهایت دریکی از دانشگاهها این اطلاعات به کمک شما خواهدآمد.موفق باشید

 67. دریا (کشاورزی) گفت:

  سلام مشاور عزیز. ممنون از راهنمایی هاتون و بودنتون…

  موفق باشید

 68. الهام گفت:

  دوستت داریم مشاور عزیز دلگرمی خوبی دادید

 69. نگار گفت:

  چرا همیشه این باور وجود داره که افرادی که روزمه خوبی دارند مصاحبه دعوت نمی شن؟

  حالا اومدیم دعوت هم شدند. مثلا من رتبه 8 بشم و یه نفر روزمه قوی ده!
  هر دو مصاحبه می ریم و به احتمال زیاد همون رو هم بر می دارند.

 70. مینا گفت:

  مرسی مشاور عزیز حرفاتون خیلی منطقی هست و آرامشی ما الان خیلی بهش نیاز دایم رو بهمون میده

 71. nirvana گفت:

  مشاور جونم امیدوارم هرچی از خدا میخوای بهت بده

 72. nirvana گفت:

  واقعا ممنون که کنارمون هستید مشاور عزیز