مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

ناگفته‌های توفیقی از پشت‌ پرده “بورس خارج” و دلایل «توقف موقت»

مشاور عالی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به روزهای سرپرستی خود در وزارت علوم، دلایل و ناگفته‌هایی را درباره تصمیم خود مبنی بر «تعلیق موقت و توقف صدور حکم جدید برای بورسیه‌های خارج» بیان کرد.

دکتر جعفر توفیقی در گفت‌وگو ایسنا، با بیان اینکه در ابتدای سرپرستی وی در ابتدای دولت روحانی در وزارت علوم، یکی از مسائلی که بررسی آن در اولویت قرار داشت، “ابهام در فرآیند اعزام بورس خارج” بود، گفت: این بررسی به دلایل مختلفی از جمله بررسی مسائل و مشکلات مالی، بازنگری رشته‌های ضروری برای اعزام و بررسی کیفیت علمی پذیرفته‌شدگان بورس خارج صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌های علمی کشور در بسیاری از رشته‌ها نیاز به اعزام دانشجو به خارج نداریم، به تصمیم خود مبنی بر توقف موقت صدور تعهد جدید بورس خارج وادامه بررسی تعهدات سابق و موجود اشاره و اظهار کرد: البته در آن زمان هم تاکید کردیم که با این تصمیم تنها قرار است که تعهد جدید ایجاد نشود و تمام تعهدات قبلی همچنان پابرجا خواهد بود؛ در واقع این فرصتی بود که مشکلات و مسائل موجود در فرایند بورس خارج از جمله منابع مالی آن را بررسی کنیم؛ چرا که ممکن است به دلیل مشکل بودجه نتوانیم بورسیه‌هایمان را حمایت کنیم.

توفیقی نحوه پذیرش دانشجو برای اعزام به خارج را موضوع دیگری خواند که نیاز به بازنگری داشت و در این باره گفت: در بررسی‌ها مشخص شد که در سیستم گذشته که دانشجوی بورس خارج بدون شرکت در آزمون علمی و صرف بررسی مدارک انتخاب می‌شد، بسیاری از رتبه اول‌ها و فارغ‌التحصیلان ممتاز کارشناسی ارشد پذیرفته نمی‌شدند.

به گفته توفیقی، روش قبلی پذیرش دانشجوی بورس به نوعی نابرابری ایجاد می‌کرد؛ چرا که بسیاری از دانشجویان با کیفیت بسیار بالا پذیرفته نمی‌شدند و افرادی تنها بابررسی مدارک با عنوان بورس خارج پذیرفته می‌شدند بنابراین تصمیم گرفته شد از سال 93 پذیرش دانشجویان متقاضی اعزام به خارج از طریق آزمون دکتری انجام شود.

مشاور عالی وزیر علوم افزود: با این روند کسی که می‌خواهد به خارج اعزام شود باید در یک آزمون علمی تخصصی و با دانشجویان سطح بالا رقابت کند؛ ضمن اینکه از این پس فردی که گزینه اعزام به خارج را علامت می‌زند دیگر امکان تبدیل وضعیت به بورس تحصیلی داخل را ندارد و کسی که می‌خواهد بورس خود را تبدیل به داخل کند باید در آزمون دکتری شرکت و با دیگران رقابت کند تا بی‌عدالتی به وجود نیاید.

توفیقی در ادامه با اشاره به آمار افرادی که در سال‌های اخیر بورس خارج خود را به «داخل» تبدیل کرده‌اند و بدون آزمون دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: در دوران سرپرستی‌ام با توجه به آماری که گرفتیم متوجه شدیم از 800 نفر پذیرفته شده بورس خارج با مکانیزم غیرآزمون حدود 700 نفر بورس را تبدیل به داخل کرده‌اند و این نگرانی برای ما ایجاد شد که این دیگر بورس خارج نیست؛ ضمن آنکه متاسفانه در میان آنها افرادی هستند که معدل و توان علمی بالایی هم ندارند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. فرشته گفت:

  یکی این بورس داخل رو واسه من تعریف کنه!

 2. آشنا گفت:

  سلام
  منم پذیرفته بورس خارج 91 هستم
  منم شاگرد اول کارشناسی و شاگرد ممتاز ارشد هستم
  خواستم رفه ابهام و اتهام کنم از امثال خودم
  یا علی

 3. سحر گفت:

  خدا رو شکر خدا پدرت رو بیامرزد دکتر توفیقی کمی احساس کردم عدالت داره بر می گرده

  • مهدی گفت:

   حرف هاش تناقض داره !

   “… در بررسی‌ها مشخص شد که در سیستم گذشته که دانشجوی بورس خارج بدون شرکت در آزمون علمی و صرف بررسی مدارک انتخاب می‌شد، بسیاری از رتبه اول‌ها و فارغ‌التحصیلان ممتاز کارشناسی ارشد پذیرفته نمی‌شدند.”

   خب اگه قبلا بر اساس “بررسی مدارک” انتخاب میشدن قاعدتا رتبه اول ها و ممتازها شانس بیشتری داشتند و در واقع هرکس رزومه قویتری داشته میرفته !

 4. محسن گفت:

  متاسفانه در میان آنها افرادی هستند که معدل و توان علمی بالایی هم ندارند . . .

  توان علمی بالا و معدل خوب و شاگرد اول بودن اصلا اهمیتی نداره وقتی یه نفر چیزای مهم تری داشته باشه!!! 🙁

 5. فاطمه گفت:

  ای بابا… منم گزینه بورس رو زدم.. فکر میکردم یک گزینه اختیاری باشه! اینا چرا اول طرح رو میدن بعد درموردش توضیح میدن؟ خدایا ما رو با کیا در انداختی!!

  گزینه بورس اختیاری است و انتخاب آن مشکلی ایجاد نمی کند.

  • حسين گفت:

   مشكلي ايجاد نمي كند
   نگران نباشيد
   اگر خواستيد مي ريد براي بورس خارج از كشور و اگر نخواستيد نمي رويد
   دقت كنيد گفتند نمي تواند نوع وبرس را تغيير دهد و نگفته اند كه نمي تواند در داخل كشور دكتري بخواند

 6. ایرانی گفت:

  کاش یکی باشه بتونه این دکتر توفیقی رو توجیه کنه
  من خودم پذیرفته شده بورس خارج بودم
  92
  اول گفتند برید خبر میدیم
  بعد گفتند کنسله
  بعد گفتند معلقه
  بعد خودشون موقع آقای توفیقی گفتند بیاین داخل کنید پول نداریم – زمان همین آقای توقیفی

  بعد گفتند ببخشید شما ر دولت قبل انتخاب کرده برید از همون ها بورستون رو بگیرید

  بعد گفتند دیگه داخل هم نمیشه

  تازه من با یک استاد تو ژاپن قطعی کردم که گفتند ما پول نداریم فعلا

  واقعا ته اعتدالن

  • مهدی گفت:

   من هم پذیرفته شده در بورس خارج 92 هستم. معدل و رزومه خوب و رتبه خوبی هم دارم. اونا قرار بود که به ما خبر بدن که چکار کنیم اما خبر ندادن من خودم شاهد بودم که هر کی می یومد برای پیگیری کارش می گفتند که تبدیل به داخل کنید و ما نامه میدیم به دانشگاهها تا پذیرشتون کنن اما نامه اونا هیچ ارزشی نداشت و چون مقدار پولی که دانشگاهها می خواستند نمیدادند پس هیچ اهمیتی نمی دادن و موافقت نمی کردن. فقط ما رو سر کار گذاشتن. من هم گول خوردم و تبدیل به داخل کردم و الان پشیمونم. به افراد عادی مثل من کسی تو اون اداره با احترام صحبت نمی کرد. اما یکی اومده بود کار دخترشو انجام بده و بهش هم می گفتند آقای دکتر. کارمندی که انگاری با افرادی مثل من که هیچ آقای دکتری آشناش نبود، پدر کشتگی داشت، پرونده آقای دکتر جلوتر ازما راه می نداخت و حتی کپی های لازم هم خود کارمند از جاش بلند می شد و برای آقای دکتر از اتاق کناری کپی می گرفت و همشون دولا راست می شدند جلوی اون. من نمیدونم به کی باید بگیم این حرفارو

 7. مبینا گفت:

  بچه ها دارم از استرس میرم من گزینه بورس خارجو علامت زدم موقع ثبت نام. یعنی من اصلا دانشگاه ها کشور خودم قبول نمیشم……. آیا مشکلی برای من به وجود میاد بچه ها جواب بدید اگر مشکلی برام به وجود میاد وقت ویرایش که تمام شده چه خاکی توسرم کنم؟ بچه ها شما هم این گزینه رو تیک زدید؟؟

  • نسیم گفت:

   یه کم آرامش داشته باش. دوست عزیز
   اگر کمی دقیق تر مطالعه می کردی متوجه میشی که منظوراینه که شما اگر بورس خارج پذیرفته بشید دیگه نمی تونید اونو تبدیل به بورس داخل کنید و مثل سالهای پیش بیایید در دانشگاه های داخل دکتری بخونید.
   ضمن اینکه فکر می کنم بیشتر داوطلبها اون گزینه رو علامت زدن. اون یه امکان انتخاب اضافه ای بوده که در اختیار داوطلب قرار گرفته و صرفا بیانگر علاقه اش به بورس خارج است.
   موفق باشید

  • سهیل ژئوتکنیک گفت:

   بچه ها خودتون دستی دستی به خودتون استرس وارد نکنید.این مسئولین به اندازه کافی مبهم صحبت میکنن…شما بر طبق دفترچه ثبت نام کنکور 93 میتونستید بورس خارج رو علامت بزنید. با این شرط که اگر بورس خارج رو پذیرفته شدید و احیانا نخواستید برید خارج دیگه بهتون بورس داخل ندن.همین…وگرنه اگر کسی بورس خارج رو علامت زده و برای خارج نپدیرنش میتونه بورس داخل اقدام کنه.نگران صحبت ها هم نباشید.هر قانونی عوض بشه یا نشه ملاک عمل ماها دفترچه کنکوره.تاالان همه مسئولین فقط دارن اظهار نظرر میکنن و هیچ قانونی فعلا کتبی و نوشته نشده است..

   • فرشته گفت:

    آفرین چقدر با آرامش حرف میزنید، آدم 10 تا کامنت میخوونه پر استرس میشه اما 1 کامنت مثل این میخوونه و میفهمه منطق کجاست..

 8. سايه گفت:

  ز ۸۰۰ نفر پذیرفته شده بورس خارج با مکانیزم غیرآزمون حدود ۷۰۰ نفر بورس را تبدیل به داخل کرده‌اند و این نگرانی برای ما ایجاد شد که این دیگر بورس خارج نیست؛ ضمن آنکه متاسفانه در میان آنها افرادی هستند که معدل و توان علمی بالایی هم ندارند.
  كسي پاسخگو هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. شیمی معدنی گفت:

  با سلام جمله آقای دکتر توفیقی که گفته اند “ضمن اینکه از این پس فردی که گزینه اعزام به خارج را علامت می‌زند دیگر امکان تبدیل وضعیت به بورس تحصیلی داخل را ندارد” یعنی افرادی که در هنگام ثبت نام این گزینه را زده اند(بند 19) دیگر نمیتوانند بورس داخل شوند؟منظورشان این است؟

  سلام
  خیر. به این معنی است که پس از قبولی نهایی شما در بورس خارج می بایست به خارج از کشور اعزام شوید و نمی توانید با تکیه بر قبولی در بورس خارج به عنوان بورس داخل پذیرفته شوید