مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

طرح جدید پذیرش دانشجوی دکتری در واحد علوم و تحقیقات

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به طرح جدید پذیرش دانشجوی دکتری گفت: در این طرح اگر علاوه بر ظرفیت پذیرش دانشجوی مصوب در مقطع دکتری، دانشجوی جدیدی از بخش صنعت و خدمات جذب شود، 50 درصد مابقی هزینه توسط دانشگاه آزاد پرداخت می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،  به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد و رئیس واحد علوم و تحقیقات با تاکید بر جذب هیات علمی جوان و با بیان اینکه گروه‌های آموزشی در دانشکده‌های واحد علوم و تحقیقات باید زمینه ورود هیات علمی جوان و پژوهش محور را فراهم کرده و درب دانشکده‌ها را برای این نیروهای متخصص جوان باز کنند، خواستار ارائه پیشنهادات اجرایی برای جذب این نیروهای علمی در بخش آموزش و جذب بیشتر دانشجویان مقطع دکتری شد.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون زمان کیفی سازی دانشگاه آزاد فرا رسیده است، تاسیس شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در دانشگاه را در راستای تحقق فرموده مقام معظم رهبری درباره تبدیل علم به ثروت اعلام کرد و گفت: هر چند تاکنون ارتباط مناسبی میان دانشگاه‌های کشور با صنعت وجود نداشته است ولی دانشگاه آزاد مصمم به ایجاد این ارتباط و تجاری سازی محصولات پژوهشی و رفع نیازهای دو جانبه دانشگاه و بخش صنعت و رفع نیازها و مشکلات کشور است.

میرزاده با اشاره به اینکه هم اکنون طرح‌های زیادی در شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در حال بررسی است، افزود: هم اکنون تجربه‌های مفید و اثر بخشی از تجاری سازی یافته‌های پژوهشی و علمی در کشور وجود دارد که باید از این تجربه‌ها استفاده کرد.

رئیس واحد علوم و تحقیقات حمایت دولت و قانون برنامه پنج ساله از این راهبرد را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی با همه وسعت خود توفیق چندانی در تولید علم به ثروت نداشته است، هرچند کسی نمی‌تواند منکر تلاش‌ها و اثرگذاری‌های ژرف اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی این دانشگاه در کشور باشد.

میرزاده با انتقاد از برخی نمایشگاه‌ها که با موضوع پژوهش در کشور برگزار می‌شود، این نمایشگاه‌ها را فاقد دستاورد عینی و فاقد اثر بخشی عمومی خواند و با طرح این سوال که چگونه است ما این همه نمایشگاه دستاورد پژوهشی تشکیل می‌دهیم اما همه ساله کشور بین 80 تا 100 میلیارد دلار ارزبری دارد، گفت: از این پس دانشگاه آزاد در آن دسته از نمایشگاه‌های پژوهشی حضور خواهد یافت که محصولات پژوهشی و تحقیقاتی آن تجاری سازی شده و تجربه موفقی در تبدیل علم به ثروت ارائه کرده باشند.

وی خواستار تداوم این جلسات مشترک بصورت منظم و با برنامه، شد و با بیان اینکه تصمیم سازی در دانشگاه آزاد با همفکری اساتید و فرهیختگان انجام می‌شود که این خود در روند افزایش کیفیت دانشگاه اثرگذار است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت و نیاز کشور به رشته‌های چند نظمی و با توجه به استقبال جوانان، برنامه ریزی‌های کاملی برای توسعه رشته‌های چند نظمی و میان رشته‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون نفر متقاضی ورود به تحصیلات تکمیلی هستند در حالی که دانشگاه‌های دولتی و آزاد حداکثر می‌توانند 300 هزار نفر را پذیرش و جذب کنند، گفت: هر ساله حدود 700 هزار نفر متقاضی ورود به تحصیل در تحصیلات تکمیلی کشور پشت درب دانشگاه‌های کشور می‌مانند.

میرزاده با اشاره به آمار مهاجرت نخبگان به خارج از کشور، تصریح کرد: به گفته وزیر علوم 150 هزار نفر درخواست خروج از کشور ارائه داده اند که اگر براساس گزارشات هر نفر در کشور از دبستان تا کارشناسی ارشد  یک میلیون دلار هزینه داشته باشد خروج 150 هزار نفر از کشور هرساله حدود 5/1 برابر خسارات جنگ تحمیلی که طبق آمار سازمان ملل بیش از 97 میلیارد دلار بوده، به کشور خسارت و زیان وارد می کند.

میرزاده خاطرنشان کرد: امسال 83 هزار نفر متقاضی در دوره دکتری با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده اند که دانشگاه آزاد اسلامی با تمام ظرفیت خود می‌تواند 5 هزار نفر را جذب کند.

رئیس واحد علوم و تحقیقات به آمار وزرات علوم اشاره کرد و گفت: براساس اعلام وزارت علوم این وزارتخانه به 46 هزار نفر ارز پرداخت می کند به همین اساس باید تمام ظرفیت خود را برای جذب و کمک به کاهش روند مهاجرت نخبگان بکار گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: روسای دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی باید به نقش خود در جذب نخبگان و سود آوری کلانی که در این زمینه برای کشورمان دارند به خوبی واقف باشند و بدانند که تصمیمات آنان می‌تواند چه نقش مهمی در کشور داشته باشد.

وی گفت: اگر یک دانشجوی دکتری تربیت کنید، یک میلیون دلار به اقتصاد کشور کمک کرده‌اید.

میرزاده خاطر نشان کرد: با ایجاد زمینه تحصیل دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی به خصوص در مقطع دکتری می‌توان روند مهاجرت نخبگان از کشور را کاهش داد.

وی به جذب دانشجوی پژوهش محور تاکید کرد و با بیان اینکه طرح جدیدی برای جذب دانشجوی دکتری را به صورت پایلوت در واحد علوم و تحقیقات اجرا می کنیم ،گفت: در این طرح هر کدام از اساتید و روسای دانشکده‌ها در صورتی که بتوانند علاوه بر ظرفیت پذیرش دانشجوی مصوب در مقطع دکتری، دانشجوی جدیدی را از بخش صنعت و خدمات با محوریت پژوهش جذب کنند به طوری که 50 درصد هزینه تحقیقاتی هر یک از این دانشجویان را بخش‌های مربوطه صنعت و یا خدمات پرداخت کند،  50 درصد مابقی هزینه توسط دانشگاه آزاد پرداخت می‌شود.

میرزاده از تجهیز آزمایشگاه‌های واحد علوم و تحقیقات به ابزارها و امکانات آموزشی و پژوهشی بروز خبر داد و افزود : واحد علوم و تحقیقات برای افزایش تولیدات علمی باید ارتباطات علمی و تحقیقاتی خود با دانشگاه‌های معتبر دنیا افزایش داده و ارتباطات بین المللی خود را توسعه دهد.

همچنین رئیس دانشگاه آزاد، از یکسان سازی ضریب حق التدریس اعضای هیات علمی واحد علوم و تحقیقات با سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

میرزاده با ذکر اینکه همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد با وزارت علوم به بیش از1000 میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد ،این همسان سازی را از برنامه‌های مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس یک زمان بندی تعیین شده خواند.

رئیس واحد علوم و تحقیقات با اشاره به مشکلاتی که هم اکنون در بخش پردیس‌ها و واحدهای علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در سراسر کشور وجود دارد بر تعیین تکلیف این واحدها و پردیس‌های علوم و تحقیقات تاکید کرد و خواستار ارائه گزارش کاملی از وضعیت این واحد ها و پردیس ها طی دو هفته آینده و تصمیم گیری در این خصوص در جلسه آتی هیئت رئیسه واحد علوم و تحقیقات شد.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. حقوق محیط زیست گفت:

  حقوق محیط زیستی نبود٬؟

 2. ریاضی کاربردی گفت:

  بچه های ریاضی کجاننننننننن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. سالم گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب لیسانس ریاضی از دانشگاه تبریز و فوق لیسانس ریاضی از دانشگاه تربیت مدرس تهران دارم برای ادامه تحصیل درمقطع دکتری دانشگاه های بدون آزمون راهنمایی کنید

 4. سارا گفت:

  سلام دوستان

  می شه یک نفر به من بگه که دفترچه زبان و استعداد رو با هم می دن یا نه؟؟؟؟

  خیلی برام مهمه

  • دکتربعد از این گفت:

   اول زبان رو میدن میگیرن بعد استعداد رومیدن
   هر سال اینطوری بوده امسال نمیدونم چکار میکنن چون آزمون در یک مرحله انجام میشه
   احتمالا زبان و تخصصی ها رو با هم بدن و استعداد رو جدا

  • مازیار گفت:

   پارسال که اول استعداد و تخصصی ها بود
   بعد از ظهر هم فقط زبان بود
   سال قبلش هم صبح تخصصیا بود و بعدازظهر زبان و استعداد. یعنی سه تا دفترچه بود: تخصصی زبان و استعداد

 5. تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتان گفت:

  لطفا شماره مرکز آزمون دانشگاه آاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. به همه داوطلبان آزاد گفت:

  پارسال وقت پاسخگویی به سوالات آزاد کم بود من از همین الان استرس دارم که امسال هم همون طور باشه کسی موافق پیگیری این موضوع نیست؟

  • دکتربعد از این گفت:

   من دوتا درس رو نتونستم اصلا رو خونی کنم وقت کم اومد.موافق پیگیری هستم

  • دانشجوی دکترا گفت:

   قبول شدن الان مشکل شماست؟
   ما کهپارسال قبول شدیم بجای خوشحال شدن کلی نگرانی اومد سراغمون که شهریه رو چکار کنیم، اینهمه وقت و هزینه صرف کنیم آخرش که چی؟!
   حالا هم فراخوان جذب دانشگاه آزاد برای هیات علمی اومده و رشته ما رو هیچجا نمیخواد!!!
   تو فکر انصراف هستم

 7. فرزانه گفت:

  با سلام.
  بچه ها من پی گیری کردم رشته ما که خیلی هم پر طرفداره (سلولی مولکولی) از 11 نفر 7 نفر ثبت نام کردن و گفتن سازمان مرکزی برا تکمیل ظرفیت ازشون اسامی خواسته. من خیلی امیدوارم.دارن یه کارهایی می کنن امیدتون رو از دست ندین.توکل به خدا.

 8. دکتربعد از این گفت:

  من خیلی نا امیدم
  کسی رشته روانشناسی هست؟خبر دارید تو این رشته گرایش عمومی تکمیل ظرفیت هست یا نه؟
  من شنیدم ساری هم دکتری پذیرش داشته البته چند سال پیش ولی امسال و پارسال تو دفترچه اسمش نبود!!!!
  بچه ها کسی روانشناسی هست اینجا؟

  • تکتم گفت:

   سلام منم رشته ام روانشناسیه برای دکترا 4شهرمیتونیم انتخاب کنیم …تودفترچه بودنداماساری واحدبین الملل داره تودفترچه ثبت نبودمیتونی دانشگاه تماس بگیری01512132891

   • دکتربعد از این گفت:

    ممنون تکتم عزیز یعنی از طریق کنکور دانشجو نمیگیره؟متوجه بین المللی نشدم .من منظورم دانشگاه آزاد ساری هست!!شما هم همونجا رو می فرمایید؟

    • تکتم گفت:

     سلام بله دانشگاه ساری وسمنان هردو خودشون فراخوان میدن شمامیتونید بادانشگاه تماس بگیریدوپیگیربشیداین مراکزبه صورت پردیس دردانشگاه هستنددانشگاه سمنان 0231-3354040-9

 9. کامپیوتر گفت:

  من امروز که تماس گرفتم گفتن احتمالا یه تکمیل ظرفیت محدود برای یه تعداد رشته باشه.

 10. مديريت 93 گفت:

  يعني اگر اداره ام مرا معرفي كند، پنجاه درصد تخفيف مي دهند؟

 11. خبر خوش برای تکمیل ظرفیت دکتری آزاد گفت:

  من الان از روابط عمومی پیامی دریافت کردم که گفتند در بهمن ماه درباره تکمیل ظرفیت اطلاع رسانی خواهد شد. احتمالا وجود خواهد داشت.
  ===========
  این جوابش بود
  پیام روابط عمومی : 1392/10/24

  اگر تکمیل ظرفیت داشته باشیم تا بهمن ماه اطلاع رسانی میشود

  پیام روابط عمومی : 1392/10/24

  با سلام و خسته نباشید همکار محترم ، چنانچه تکمیل ظرفیتی در مقطع دکترا داشته باشیم حدودا بهمن ماه اطلاع رسانی خواهد شد

 12. سمانه ادبیات گفت:

  آهان ارشده. انقد شوکه شده بودم که اصلا به عنوانش دقت نکردم . ببخشید 🙂

 13. سمانه ادبیات گفت:

  سلام مدیر محترم. . یعنی تکمیل ظرفیت آزاد اعلام شد و مهلت ثبت نامش هم تموم شد؟ من که این همه اینجا سر می زنم اما خبری نبود. من اخبارو فقط از طریق این سایت پیگیری می کردم. باورم نمی شه. یعنی این خبر الان تو صفحه های سایت شما هست و من نمی بینم؟ آخه ایمیلشم نیومد.

  • ادبیات فارسی گفت:

   سلام سمانه ادبیات.تکمیل رشته ادبیات هم اعلام میشه؟برا اونهایی هست که دعوت شدن به مصاحبه یا برا همه هست؟

 14. هانیه (کامپیوتر) گفت:

  اگر تکمیل ظرفیت اعلام بشه برای کسایی هست که به مصاحبه دعوت شدن یا برای همه ؟

 15. دکتربعد از این به محسن گفت:

  آقا محسن این چه اخباریه که میگی؟منظورت چیه چون من خودم هر روز دارم پیام میدم هر روز هم بهم میگن اعلام میکنیم نمیگن نداریم

  من فکر میکنم حرف صنایع تکمیل ظرفیت با واقعیت نزدیکتره

 16. محسن گفت:

  بچه ها تکمیل ظرفیتی تو کار نیست. رییس مرکز آزمون اعلام کرده.

 17. ترانه های بهاری گفت:

  دوستای عزیز سلام
  یکی از دوستای بنده مدیر آموزش یکی از دانشکده های فنی علوم و تحقیقاته دیروز به من گفت که 5 نفر رو واسته تکمیل ظرفیت یکی از گرایشها اعلام کرده
  پس همگی امیدوار باشید

 18. صنایع - تکمیل ظرفیت گفت:

  سلام دوستان
  من امروز صبح حضورا مرکز آزمون رفتم و با کارشناسش صحبت کردم. گفتن تکمیل ظرفیت حتما داریم و تا هفته آینده اطلاع رسانی می کنیم.

  • کنترل گفت:

   دوست عزیز بینهایت ممنون از خبر خوشت، امیدوارم همه دوستان که زحمت کشیدن موفق باشن، برای خودم و همه دوستان دعا میکنم…

  • محسن گفت:

   بچه ها زنگ زدم دوباره مرکز آزمون، گفت تمامی طرفیتها تکمیل شده بغیر از رشته هایی که تقاضای خیلی کمی داشتند.(مثلا زراعت یا اصلاح نباتات….) گفتند اطلاعیه میدیم ظرف این هفته که تکمیل ظرفیت نداریم بغیر از چند تا رشته.

 19. صنایع - تکمیل ظرفیت گفت:

  سلام دوستان
  من امروز صبح حضورا مرکز آزمون رفتم و با کارشناسش صحبت کردم. گفتن تکمیل ظرفیت حتما داریم و تا هفته آینده اطلاع رسانی می کنیم.
  ولی تعداد رشته هایی که اعلام میشود محدود است.

 20. دوست شما گفت:

  هرکی آرزوشه برا دانشگاه قبول بشه انشا.. حاجتش روا، برا منم دعا کنید

 21. محسن گفت:

  بچه ها زنگ زدم دوباره مرکز آزمون، گفت تمامی طرفیتها تکمیل شده بغیر از رشته هایی که تقاضای خیلی کمی داشتند.(مثلا زراعت یا اصلاح نباتات….) گفتند اطلاعیه میدیم ظرف این هفته که تکمیل ظرفیت نداریم بغیر از چند تا رشته.

 22. دکتربعد از این به محسن گفت:

  من خودم هر روز بلا استثنا به مرکز ازمون پیام میدم و جالبه که هر روز هم بهم جواب مبدن دیگه کچلشون کردم صبح که از خواب پامیشم یه پیام اول به مرکز آزمون میفرستم بعد دست و روم رو میشورم
  تا حالا با این قاطعیت که شما فرمودین نگفتن نداریم همش میگن :
  معلوم نیست چنانچه تکمیل ظرفیت داشته باشیم در بهمن ماه اعلام میشه
  من مطمئنم تکمیل ظر فیت هست ولی در رشته من رو نمیدونم.

  البته من چون خیلی زبل و زرنگم زنگ نمیزنم آخه معمولا کارمندا اعصاب ندارن بد برخورد میکنن !!!!!!!!!!!

 23. حقوق جزا گفت:

  دوستان سلام! من هم موندم به خدا ! خودم سه بار از طریق تلفن و سامانه پاسخگویی سوال کردم با قاطعیت گفتند نداریم! امروز یکی از دوستانم که از پسر عمویش خبر تکمیل ظرفیت را شنیده بوده گفت خودش تماس گرفته و گفتند در موردش اطلاع رسانی می کنیم!!!!!!!! من که کماکان مشغول مطالعه برای آزمون هستم اما از خدا می خواهم در تکمیل ظرفیت قبول شوم ولو جایی پایین تر تا دوباره استرس آزمون و اعلام نتایج اولیه و مصاحبه و نتایج نهایی و امکان تکمیل ظرفیت و هزار بحث دیگر را نداشته باشم…دعا کنید.

 24. صنایع - تکمیل ظرفیت گفت:

  صبور باشین. انشالله به زودی اعلام میشه…

 25. دکتربعد از این گفت:

  از تکمیل ظرفیت چه خبر؟

  • محسن گفت:

   نداره تکمیل ظرفیت. منتظر نمون بیخودی. بشین واسه امتحان بهمن آماده شو.

   • علی گفت:

    اقا محسن برادر عزیزم خود مرکز ازمون میگه قبل از بهمن اطلاع رسانی میکنیم دکتر میر زاده هم که تاکیدش رو افزایش ظرفیت دیگه شما برا چی میگی ندارن لطفا با احساسات بچه ها بازی نکنید

    • محسن گفت:

     من زنگ زدم مرکز آزمون پرسیدم. گفتن اصلا تکمیل ظرفیت تو بهمن نداریم. ظرفیتها پر شدند.

     • صنایع - تکمیل ظرفیت گفت:

      آقا محسن این خبری که شما میگی مربوط به چند روز پیشه! الان نظرشون عوض شده، فردا تماس بگیرین متوجه میشین. ضمنا من راجع به تکمیل ظرفیت از یک منبع موثق در سازمان مرکزی پرسیدم. انشالله هفته آینده اعلام میشه ولی جزئیاتش هنوز مشخص نیست.
      مثبت اندیش باشید و امیدوار به لطف خدا…

     • علی برنامه ریزی درسی گفت:

      اقا محسن ما هم تماس گرفتیم اره موقع ثبت نام میگفتن نداریم ولی الان حرفی دیگه میزنن اگه شک داری دوباره فردا تماس بگیر بعد خبرشو اینجا بگذار لطفا