مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

تحصیل ۲۵۶۵ دانشجوی دکتری در پردیس های دانشگاهی

تاکنون ۵۱ پردیس خودگردان در ۴۸ دانشگاه بزرگ و تخصصی کشور راه اندازی شده و بالغ بر ۲۱ هزار دانشجو در این مراکز تحصیل می کنند که به گفته مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در برخی از این پردیس ها شهریه بیش از حد مجاز و سقف تعیین شده دریافت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۴۸ دانشگاه بزرگ کشور دارای ۵۱ پردیس خودگردان هستند و این مراکز آموزشی عمدتاً در حوزه تحصیلات تکمیلی در حال فعالیت و پذیرش دانشجو هستند.

از میان رشته محلهای موجود در پردیسهای خودگردان دانشگاهها، ۲۷ کد رشته محل کارشناسی، ۹۳۵ رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۷۰ کد رشته محل در مقطع دکتری در این مراکز آموزشی دانشجو می پذیرند و در کل برای ۱۳۳۳ رشته محل پردیسهای خودگردان مجوز دریافت شده است.

بالغ بر ۲۱ هزار دانشجو در این پردیسها مشغول به تحصیل هستند که ۱۷ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۵۶۵ دانشجو نیز در مقطع دکتری تحصیل می کنند.

با اعلام دفتر گسترش وزارت علوم، تاکنون چندین درخواست برای فعالیت پردیسهای خودگردان در دانشگاههای کشور به این دفتر ارسال شده و با توجه به شیوه این مراکز آموزشی، صرفاً دانشگاههای مراکز استان و دانشگاههای تخصصی می توانند اقدام به ارائه درخواست راه اندازی پردیس خودگردان، کنند.

حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شهریه پردیسهای خودگردان، گفت: وزارت علوم سقفی را برای شهریه پردیسهای خودگردان در نظر گرفته است و دانشگاهها می توانند به استناد آن سقف، عددی را تصویب می کنند.

اخذ شهریه بالاتر از سقف تعیین شده وزارت علوم

وی افزود: این عدد نباید از سقف اعلام شده توسط وزارت علوم، بیشتر شود اما متاسفانه در برخی از دانشگاههای کشور بالاتر از سقف مصوب شده وزارتخانه، رقم شهریه را اعلام و از دانشجویان دریافت کردند.

مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، ادامه داد: این شهریه ها در سال تحصیلی گذشته که سال تحصیلی جاری را هم در بر می گیرد، از دانشجویان دریافت شده و از سال تحصیلی آینده وزارت علوم مقرر کرده طبق سقف اعلام شده، شهریه ها دریافت شود.

به گفته حسینی هر چند اختیار با هیأت امنای دانشگاههاست اما مصوبات هیأت امنا به تایید وزیر علوم می رسد و تاکید وزارت علوم این است که رقم شهریه نباید با سقف اعلام شده مغایرت داشته باشد.

حسینی به یکی از این موارد اشاره کرد و گفت: امسال شاهد بودیم رقم شهریه پردیس دانشگاهی که در حوزه علوم انسانی دانشجو می پذیرد بیشتر از شهریه دوره های فنی مهندسی و تجربی است.

وی تاکید کرد که دانشگاهها باید رقم شهریه را به صورت شفاف به دانشجویان اعلام کنند چون این مسائل بار حقوقی دارد و برای دانشجویان نگرانیهایی را ایجاد می کند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۶)

 1. امیر می‌گه:

  سلام من از نظر مالی هیچ مشکلی ندارم ولی رزومه علمی هم ندارم چطور می تونم دکتری بگیرم

 2. elena می‌گه:

  سلام دوستان
  من فارغ تحصیل کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم
  می خوام دکترای شیمی دارویی بخونم. میشه کمکم کنید. دانشگاه آزاد این رشته رو داره؟ لطفا راهنماییم کنییییییید ممنون میشم.

 3. نقی زاده می‌گه:

  اولاً اگه کسی سواد کافی داشت که به پردیس نمی رفت. اگر کسی سواد داره میتونه خیلی راحت در دانشگاه دولتی قبول بشه نه پردیس.
  ثانیا این همه دکتر میخان همشون ان شاالله هیات علمی بشند.
  کشور بعد از چند سال پر از دکتر میشه

 4. سعید می‌گه:

  سلام دوستان ممکنه راهنمایی بفرمایید در دکتری مرتبط چند ترم تئوری هست و هر هفته چند روز کلاس باید رفت؟

 5. نجفی می‌گه:

  سلام
  پردیس فارابی دانشگاه تهران هم جزء پردیس های خودگردان است؟

 6. Mina می‌گه:

  با سلام
  ۵ جا برای مصاحبه رفتم ۳تا اردیبهشت و ۲ جا تو تکمیل ظرفیت. از این ۵ تا مصاحبه سه جا بهم نمره صفر و یک دادن ونهایتا به من کد ۵ زدن. من دستم جایی بند نیست و ساکن تهران نیستم وگرنه حضوری میرفتم از میریت محترم سایت میخوام این اعتراض مارو منعکس کنن. نمره صفر تو مصاحبه یعنی چی؟ همه میدونن که هر بخشی از جمله آموزشی و پژوهشی و … نمره خاص خودشو داره. دانشگاهها اگه نمیخوان کسی رو بردارن چرا از اول ظرفیت اعلام میکنن. خواهش میکنم به این موضوع رسیدگی کنید. جدای از هزینه‌هایی که برای مصاحبه صرف کردیم ، چند ماه هم شبانه روز زحمت کشیدیم تا رتبه بیاریم. سازمان سنجش باید ظرفیتهایی که از طریق دفترچه اعلام میکنه باید تکمیل کنه. هرچند دانشگاهها نمره کم داده باشن و یه حداقل نمره‌ای برای مصاحبه قرار بده.
  با تشکر از شما

 7. سادات می‌گه:

  سلام من پردیس البرز دانشگاه تهران مرحله تکمیل ظرفیت رتبم ۵ شد که تارتبه ۴قبولی داشت امیدی هست که بتونم پیگیری کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 8. paeez می‌گه:

  با سلام واحترام

  من دو سال پیش در جذب دانشگاه ازاد شرکت کردم وموفق به استخدام نشدم و امسال که میخوام شرکت کنم با همان پسورد و رمز که وارد میشوم نوشته شده درخواست شما در حال بررسی است و امکان ویرایش هم وجود نداره وباز رفتم از اول ثبت نام کنم که نشد لطفا مرا راهنمایی که باید چکار کنم

  باتشکر

 9. نظر شخصی می‌گه:

  کشوری پر از دکتر!!!

 10. علی می‌گه:

  بعضیا میان تو این سایت مینویسن پردیس ارزش نداره بعد خودشون میرن اونجا ثبت نام می کنن

درج نظر