مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

تحصیل 2565 دانشجوی دکتری در پردیس های دانشگاهی

تاکنون 51 پردیس خودگردان در 48 دانشگاه بزرگ و تخصصی کشور راه اندازی شده و بالغ بر 21 هزار دانشجو در این مراکز تحصیل می کنند که به گفته مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در برخی از این پردیس ها شهریه بیش از حد مجاز و سقف تعیین شده دریافت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 48 دانشگاه بزرگ کشور دارای 51 پردیس خودگردان هستند و این مراکز آموزشی عمدتاً در حوزه تحصیلات تکمیلی در حال فعالیت و پذیرش دانشجو هستند.

از میان رشته محلهای موجود در پردیسهای خودگردان دانشگاهها، 27 کد رشته محل کارشناسی، 935 رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد و 370 کد رشته محل در مقطع دکتری در این مراکز آموزشی دانشجو می پذیرند و در کل برای 1333 رشته محل پردیسهای خودگردان مجوز دریافت شده است.

بالغ بر 21 هزار دانشجو در این پردیسها مشغول به تحصیل هستند که 17 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 2565 دانشجو نیز در مقطع دکتری تحصیل می کنند.

با اعلام دفتر گسترش وزارت علوم، تاکنون چندین درخواست برای فعالیت پردیسهای خودگردان در دانشگاههای کشور به این دفتر ارسال شده و با توجه به شیوه این مراکز آموزشی، صرفاً دانشگاههای مراکز استان و دانشگاههای تخصصی می توانند اقدام به ارائه درخواست راه اندازی پردیس خودگردان، کنند.

حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شهریه پردیسهای خودگردان، گفت: وزارت علوم سقفی را برای شهریه پردیسهای خودگردان در نظر گرفته است و دانشگاهها می توانند به استناد آن سقف، عددی را تصویب می کنند.

اخذ شهریه بالاتر از سقف تعیین شده وزارت علوم

وی افزود: این عدد نباید از سقف اعلام شده توسط وزارت علوم، بیشتر شود اما متاسفانه در برخی از دانشگاههای کشور بالاتر از سقف مصوب شده وزارتخانه، رقم شهریه را اعلام و از دانشجویان دریافت کردند.

مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، ادامه داد: این شهریه ها در سال تحصیلی گذشته که سال تحصیلی جاری را هم در بر می گیرد، از دانشجویان دریافت شده و از سال تحصیلی آینده وزارت علوم مقرر کرده طبق سقف اعلام شده، شهریه ها دریافت شود.

به گفته حسینی هر چند اختیار با هیأت امنای دانشگاههاست اما مصوبات هیأت امنا به تایید وزیر علوم می رسد و تاکید وزارت علوم این است که رقم شهریه نباید با سقف اعلام شده مغایرت داشته باشد.

حسینی به یکی از این موارد اشاره کرد و گفت: امسال شاهد بودیم رقم شهریه پردیس دانشگاهی که در حوزه علوم انسانی دانشجو می پذیرد بیشتر از شهریه دوره های فنی مهندسی و تجربی است.

وی تاکید کرد که دانشگاهها باید رقم شهریه را به صورت شفاف به دانشجویان اعلام کنند چون این مسائل بار حقوقی دارد و برای دانشجویان نگرانیهایی را ایجاد می کند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. امیر گفت:

  سلام من از نظر مالی هیچ مشکلی ندارم ولی رزومه علمی هم ندارم چطور می تونم دکتری بگیرم

 2. elena گفت:

  سلام دوستان
  من فارغ تحصیل کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم
  می خوام دکترای شیمی دارویی بخونم. میشه کمکم کنید. دانشگاه آزاد این رشته رو داره؟ لطفا راهنماییم کنییییییید ممنون میشم.

 3. نقی زاده گفت:

  اولاً اگه کسی سواد کافی داشت که به پردیس نمی رفت. اگر کسی سواد داره میتونه خیلی راحت در دانشگاه دولتی قبول بشه نه پردیس.
  ثانیا این همه دکتر میخان همشون ان شاالله هیات علمی بشند.
  کشور بعد از چند سال پر از دکتر میشه

 4. سعید گفت:

  سلام دوستان ممکنه راهنمایی بفرمایید در دکتری مرتبط چند ترم تئوری هست و هر هفته چند روز کلاس باید رفت؟

 5. نجفی گفت:

  سلام
  پردیس فارابی دانشگاه تهران هم جزء پردیس های خودگردان است؟

 6. Mina گفت:

  با سلام
  5 جا براي مصاحبه رفتم 3تا ارديبهشت و 2 جا تو تكميل ظرفيت. از اين 5 تا مصاحبه سه جا بهم نمره صفر و يك دادن ونهايتا به من كد 5 زدن. من دستم جايي بند نيست و ساكن تهران نيستم وگرنه حضوري ميرفتم از ميريت محترم سايت ميخوام اين اعتراض مارو منعكس كنن. نمره صفر تو مصاحبه يعني چي؟ همه ميدونن كه هر بخشي از جمله آموزشي و پژوهشي و … نمره خاص خودشو داره. دانشگاهها اگه نميخوان كسي رو بردارن چرا از اول ظرفيت اعلام ميكنن. خواهش ميكنم به اين موضوع رسيدگي كنيد. جداي از هزينه‌هايي كه براي مصاحبه صرف كرديم ، چند ماه هم شبانه روز زحمت كشيديم تا رتبه بياريم. سازمان سنجش بايد ظرفيتهايي كه از طريق دفترچه اعلام ميكنه بايد تكميل كنه. هرچند دانشگاهها نمره كم داده باشن و يه حداقل نمره‌اي براي مصاحبه قرار بده.
  با تشكر از شما

 7. سادات گفت:

  سلام من پردیس البرز دانشگاه تهران مرحله تکمیل ظرفیت رتبم 5 شد که تارتبه 4قبولی داشت امیدی هست که بتونم پیگیری کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 8. paeez گفت:

  با سلام واحترام

  من دو سال پيش در جذب دانشگاه ازاد شركت كردم وموفق به استخدام نشدم و امسال كه ميخوام شركت كنم با همان پسورد و رمز كه وارد ميشوم نوشته شده درخواست شما در حال بررسي است و امكان ويرايش هم وجود نداره وباز رفتم از اول ثبت نام كنم كه نشد لطفا مرا راهنمايي كه بايد چكار كنم

  باتشكر

 9. نظر شخصي گفت:

  كشوري پر از دكتر!!!

 10. علی گفت:

  بعضیا میان تو این سایت مینویسن پردیس ارزش نداره بعد خودشون میرن اونجا ثبت نام می کنن