مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

انتشار پاسخنامه سوالات آزمون دکتری 93

رییس سازمان سنجش از انتشار پاسخنامه سوالات آزمون دکتری 1393 در اردیبهشت ماه خبر داد.

دکتر ابراهیم خدایی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در این باره گفت : یکی از تغییراتی که در نحوه برگزاری آزمون ارشد و دکتری امسال ایجاد شده است انتشار پاسخنامه این آزمون‌هاست.

وی ادامه داد:‌ امسال علاوه بر اینکه چند روز پس از برگزاری ،  کلید اولیه آزمون‌ ها روی سایت سنجش قرار می‌گیرد، پاسخنامه این آزمون‌ها نیز نیمه دوم اردیبهشت ماه و بعد از اعلام نتایج اولیه منتشر خواهد شد.

به گفته رییس سازمان سنجش، از دیگر تغییرات آزمون‌های ارشد و دکتری 93 افزایش شمار حوزه‌های امتحانی برگزار کننده این دو آزمون است.

گفتنی است  تا سال گذشته حتی کلید سوالات آزمون دکتری نیمه متمرکزنیز منتشر نمی شد .

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. سارا گفت:

  من رشته ام ریاضی کاربردی
  کلید اولیه سوالات سه جهار تا غلط داشت
  اینجا کسی هست که ریاضی باشه؟

 2. بابک رشیدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  با عنایت به اینکه اشتباهات کلید وحتی طراحی سوالات در گروه تاریخ ایران اسلامی (کد 2108) درکنکور دکتری 93 خیلی نگران کننده بود.عاجزانه تقاضا میشود در انعکاس این اقدام به اصلاح و تلاش دوستانی که احساس میکنند حقشان ضایع شده و سازمان سنجش ممکن است با اطلاع رسانی و رسانه ای شدن این اشتباهات به تصحیح کلید سوالات وبازنگری اصلاح سوالات مشکل دار بپردازد،مارا در این امر خیر وکاملا علمی یاری کنید. از مسئولین سازمان سنجش عاجزانه و مصرانه خواهشمندیم با اصلاح و پیگیری امر واقع وبررسی و مد نظر قرار دادن گزینه های صحیح و زحمات وشب نخوابی ها و زجرهای کسانی را که زحمت کشیدند را به ثمره مطلوب رسانده و نگذارید موجبات نابودی آنها از طریق دستگاه سازمان سنجش رقم زده شود.تا جایی که توانسته ایم چند مورد از اشکالات فاحش را بررسی کرده ایم امیدوارم به تمامی ایرادات وارده زیر توجه داشته باشید واگر آن را با مورد صحت می دانید، بزرگواری کنید و نگذارید با پایمال شدن و شخصی سازی سوالات کنکور آن هم در مقطع دکتری تخصصی زحمات چند ماهه کسانی که ماهها برای این آزمون زمان ،انرژی و وجودشون روگذاشتن ،هدر داده شود.ان شاالله…
  اصلاحات وبررسی علمی و روشمند اشتباهات فاحش در نحوه طراحی سوال و کلید اولیه آزمون دکتری 93.
  سوال 24 . بر اساس اکثر منابع تاریخی گزینه 4 صحیح است . زیرا میان ابن العلقمی و خواجه نصیر الدین طوسی که هر دو وزرای شیعه هلاکو و المستعصم بوده اند.برای سرنگونی خلافت عباسی بغداد باهم برنامه نگاری هم کرده اند.دلایل ریادی بر این امر صحه دارند
  -قتل عام شیعیان ناحیه کرخ بغداد و آزار اذیت شیعیان در قلمرو اسلامی در همان سال ها توسط اهل سنت در بغداد وهمکاری وسکوت خلیفه
  -اعتقاد عام دشیعیان مبنی بر اینکه با سقوط خلافت عباسی بغداد امام زمان ظهور خواهد کرد. باعث همکاری علمای شیعی همچون خواجه نصیر .ابن اعلقمی با هولاکوخان شده است:
  (یعقوب بن سراج گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم فرج شیعیان شما کی خواهد بود فرمودند: «هنگامی که بنیعباس به اختلاف دچار شوند و اساس حکومتشان سست گردد و در ایشان کسی طمع ورزد که هرگز طمع و خیال آن را نمیداشته … آگاه صاحب این امر با میراث رسوللله از مدینه به سوی مکه خروج نماید. عرض کردم: میراث رسول الله (ص) چیست؟ فرمودند: شمشیر و زره و عمامه و برد و پرچم و عصا و اسب و وسایل جنگی و زین آن حضرت». (نعمانی، 1362: 388). شیخ مفید (در گذشته به سال 413 هـ) و از علمای بزرگ شیعه در دوره آل بویه، در کتابش به نام الارشاد، در ضمن بیان علائم ظهور بارها به سقوط و نابودی بنیعباس اشاره کرده است و می نویسد از جمله علائم ظهور: «خروج سفیانی، کشتهشدن سیدحسنی، اختلاف بنیعباس در سلطنت، گرفتن خورشید در نیمه ماه مبارک رمضان ـ گرفتن ماه در آخر آن ـ برخلاف عادت و … در اخبار رسیده است». (مفید، بیتا: 345)

  -زنده ماندن و به منصب رسیدن ابن علقمی و شیعیان در بغداد ونواحی جنوبی عراق
  -متن منابع تاریخی نزدیک به واقعه
  منابع شیعی این روابط را بر این اساس که سقوط خلافت عباسیان از نشانه های ظهور منجی عصر حضرت مهدی(عج) در تفکرشیعه بوده است تفسیر ونقل کرده اند.
  منهاج سراج، ص 191 و 192.
  ابن کثیر، ج 13، ص 196.
  ابن خلدون، العبر، ج 3، ص 537.
  خواند میر، ج 2، ص 336-338.
  بن الوردی، ج 2، ص 279 و 280.
  ابن شاکر، ج 3، ص 253
  یافعی، مرآة الزمان، بیروت، ج 4، ص 138.
  دیار بکری، ج 2، ص 376 و نیز رک:ابو الفدا، ج 3، ص 194.
  ابن الوردی، ج 2، ص 279، سیوطی، ص 466

  سوال 32. اشتباه در طراحی سوال وجود دارد.
  در جنگ لای اتحاد امیر حسین وتیمور بر ضد الیاس خواجه بوده و نوشتن تیمور به تنهایی وآوردن نام امیر حسین با خواجه علی درگزینه 3 هردو گزینه 3و4 را نزدیک به صحیح میکند. ولی مطلقا گزینه 4 صحیح نیست زیرا تیمور در این جنگ وزنه سنگین تری نسبت به امیرحسین نبوده است در برابر الیاس خواجه!!!زیرا تیمورهنوز قدرتمند نیست در این دوران و اوایل کار تیمور هست.پس گزینه صحیح این است در یک طرف الیاس خواجه و در طرف دیگر اتحاد تیمور وامیر حسین قرار دارند که در هیچ یک از گزینه ها مطلقا نیست اگرنسبی احتساب شود گزینه 3 و 4 هردو صحیح میشوند.
  کتاب تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره تیموریان و ترکمانان به نویسندگی حسین میرجعفری توسط انتشارات سمت منتشر شده است.نبرئ لای را درقدرت گرفتن تیمور و تسلط وی بر ماوراالنهر شرح داده است
  سوال 34. گزینه 3 و گزینه 1 هر دو صحیح می باشند.
  کمال خجندی در گزینه 1 درست است که در تبریز مدفون است ولی وی وبقیه افراد تست 1 نیز از لحاظ وموقعیت به خاستگاه و شیوخ مکتب هرات تعلق دارند
  سوال 35 .شیوه طرح سوال کاملا اشتباه است
  تواجی هم منصبی نظامی وهم نظارتی و امنیتی بوده است .وظیفه ی وی بر اساس کتاب تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره تیموریان و ترکمانان حسین میرجعفری به عنوان مامور سرشماری و نفوس مطرح شده واین یک نهاد نظارتی دیوانی بوده بنابر این گزینه 4 صحیح می باشد.وبر اسلاس کتاب تاریخ ترکمانان قراقوینلو و آقوینلو از اسماعیل حسن زاده انتشارات سمت ص183-184وظیف ی وی مشخص کردن محل استقرار امرا واعیان بر حسب اختلاف مراتب بوده است.آیا این همه ی معانی امنیتی،نظامی و نظارتی را در بر نمیگیرد؟؟؟؟آیا این شیوه سوال اصلا درست است؟
  پرفسور مینورسکی بر اهمیت نظارتی آن در مقاله ای درباره تشکیلات اداری ترکمانان در مجله بررسی های تاریخی در فروردین واردیبهشت 1348 ترجمه حسن جوادی شماره 19 صص201-232 بر اهمیت نظارتی و نظامی آن تاکید میکند.
  سوال 36 .این سوال هم طراحی سوال وهم گرینه ها اشتباه است.
  اولا : چاگیرلو ها و آیدینلو ها براساس نظر عام و نه اثبات شده آقای دکتر اسماعیل حسن زاده کرد معرفی شده اند در صورتی که فاروق سومر در کتاب ارزشمند قراقوینلوها ترجمه وهاب ولی تهران، موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی ص 34-25 اصالت آنها را کردی نمیداند و بر ترکمن بودن آنها صحه گذاشته است
  ثانیا : چاگیرلو ها و آیدینلو ها جز هر دو اتحاد آق قوینلو و قراقوینلو بوده اند نه فقط اتحادیه طوایف قراقوینلو!!!
  براساس کتاب تاریخ ترکمانان قراقوینلو و آقوینلو از اسماعیل حسن زاده انتشارات سمت ص 5 جز اتحاد قراقوینلو بوده اند و طبق ص 78 به اتحادیه آق قوینلو هم پیوسته اند؟؟؟؟
  گزینه نزدیک به صحیح گزینه 3 هست زیرا هم سعدلو وهم محمودی از متحدان قره قوینلو بوده اند ومحمودی ها هم در کرد بودنشان شکی نیست.ولی براساس کتاب تاریخ تیموریان و ترکمانان دکتر میرجعفری که منبع اصلی تاریخ ترکمانان در ایران است به طور واضح از سعدلو ومحمودی به عنوان دو متحد قراقوینلو ها نام برده شده است.

  سوال 40 . گزینه 1 صحیح است .
  مهم ترین تحول محاصره اصفهان انسانی و اقتصادی است !!!!نه مهم ترین تحول سقوط اصفهان؟؟؟
  بعد از سقوط اصفهان مهم ترین اتفاق از بین رفتن نهاد دیوانی دینی وتشکیلات ساختاری نهاد دیوانی دینی وبه تبع آن مهاجرت علما به عتبات بود.در صورتی که فاجعه انسانی و اقتصادی در موفع محاصره اصفهات توسط افغان ها رخ داد.کتاب های مختلف دکتر صفت گل ،دکتر رسول جعفریان و حامد الگار به طور مفصل به بررسی موضوع نهاد دینی ومهاجرت علما و از هم پاشیدگی نهاد دیوانی دینی با سقوط اصفهان پرداخته اند.البته بایستی به جای تبعید واژه مهاجرت به کار برده میشد.چون علما خود به این مهاجرت اقدام کردند.عده ای تحت فشار وعده ای خود به مهاجرت اقدام کردند عده ای هم کشته شدند.
  درخصوص سقوط اصفهان ومهاجرت علما به عتبات به عنوان مهمترین رخداد سقوط صفویه
  ساختار نهاد اندیشه دینی از منصور صفت گل انتشارات موسسه رسا
  ر.ک به حامد الگار،دین و دولت در ایران،ترجمه ابوالقاسم سری ،تهران،انتشارات طوس،1369،صص105-112
  الذریعه ج11 ص354
  طبقات اعلام الشیعه قرن 12 ص362و595و764و781

  سوال 44 . گزینه 3 صحیح تر است.
  این سوال شخصی و گزینشی بر اساس نظر شخصی مولف سوال، طراحی شده است. سه گزینه از 4 گزینه می تواند صحیح باشد.ولی گزینه 3 از همه صحیح تر به نظر می رسد.
  زیرا مهم ترین تاثیر حضور مشروطه خواهان آشنایی با جوامع سیاسی (مجلس و نهادمشروطه سلطنتی ،پارلمانتیسم و واژه قانون و به تبع آن قانون خواهی بود ) تا روابط حزبی!!!احزاب در ایران ریشه ندارند و در عهد مشروطه هم اقدام مهمی انجتم ندادن.ولی همین با حضور و ورود داشناک ها وروشنفکران انقلابی ایرانی در قفقاز و عثمانی هم برای مبارزه مسلحانه در روند مشروطه هم میتواند صحیح باشد.ولی شخصیتی مثل ملکم خان ناظم الدوله به تبع آشنایی با نظام مشروطه درغرب ومبارزه با استبداد و دربار ؛روزنامه قانون را چاپ وبه ایران می فرستاد.

  سوال 55 .گزینه 4 صحیح است
  زیرا شاه با دادن اجازه انتخابات آزاد در مجلس شانزدهم در تهران باعث اجازه انتخاب آزادانه و بدون تقلب و تصاحب کرسی های تهران از سوی برخی اعضا جبهه ملی و پی آمد های مهم متاثر از آن شد واین اولین باری بود که انتخابات آزاد آن هم به شکل محدودی در تهران در دوره پهلوی اجازه داده شد.ریچارد کاتم در کتاب ناسیونالیسم در ایران اجاز انتخابات آزاد در مجلس شانزدهم را اشتباهی بزرگ دانسته که شاه بعدا از این اقدام خود پشیمان شد.ریچارد کاتم.ناسیونالیسم در ایران.1964.ص261
  یرواند ابراهامیان درکتاب ایران بین دو انقلاب انتخابات مجلس چهاردهم راطولانی ترین ورقابتی ترین وبا اهمیت ترین انتخابات دانسته ولی هیچ گاه از لفظ آزاد ترین که درسوال آورده شده استفاده نکرده است. اهمیت و طولانی بودن این انتخابات بخاطر این مسئله بود که شاه و ارتش وسلطنت طلبان،نیروهای اشغالگر خارجی در شمال وجنوب وروسای ایلات وزمینداران ودولت و وزارت خواروبار و حزب توده و…در آن دخالت وبه اصطلاع قشون کشی برای تصاحب صندلی های مجلس به بالاترین حد خود رسید ؛بنابراین هرکدام به نوعی در نتیجه انتخابات دخالت کرده و اعضای مورد نظر خود را وکیل مجلس کردند همانطور که بعدها مصدق مجلس چهاردهم را کمینگاه دزدان نامیده است.ابراهامیان،ایران بین دو انقلاب،ص 320.
  مستوفی درباره انتخابات مجلس چهاردهم می گوید سالهای انتخابات مجلس چهاردهم عصر پارتی بازی بوده است.مستوفی،تهران دموکرات،ص32 وهمچنین ابراهامیان ص231
  بنابراین این سوال هم اشکال طراحی دارد هم جواب سوال به مجلس شانزدهم نزدیکتر است تا مجلس چهاردهم.
  سوال 60. گزینه 2 صحیح است.
  در ابتدای دهه 40 حسن ارسنجانی سردبیر روزنامه داریا حامی روی کار آمدن امینی بود.و در دولت وی بعدها معمار اصلاحات ارضی هم شد.محمد درخشش از همکاران واعضا کهنه کار حزب توده رهبر اعتراضات معلمان در اردیبهشت 40 اعتصاباتی را شکل داد که امینی با دادن امتیازات و برآوردن خواسته هایشان آنها را کنترل و آرام کرد

  سوال 44 . گزینه 3 صحیح تر است.
  بر اساس کتاب مقاومت شکننده جان فوران،ترجمه احمد تدین ،ص 503 بالای صفحه به صورت بارز در متن کتاب به صحت گزینه 2 در مورد وضعیت زنان در عهد پهلوی دوم بیان شده است!!
  اشتباهات فاحش در نحوه طراحی سوال و کلید اولیه آزمون دکتری 93.
  سوال 24 . بر اساس اکثر منابع تاریخی گزینه 4 صحیح است . زیرا میان ابن العلقمی و خواجه نصیر الدین طوسی که هر دو وزرای شیعه هلاکو و المستعصم بوده اند.برای سرنگونی خلافت عباسی بغداد باهم برنامه نگاری هم کرده اند.دلایل ریادی بر این امر صحه دارند
  -قتل عام شیعیان ناحیه کرخ بغداد و آزار اذیت شیعیان در قلمرو اسلامی در همان سال ها توسط اهل سنت در بغداد وهمکاری وسکوت خلیفه
  -اعتقاد عام دشیعیان مبنی بر اینکه با سقوط خلافت عباسی بغداد امام زمان ظهور خواهد کرد. باعث همکاری علمای شیعی همچون خواجه نصیر .ابن اعلقمی با هولاکوخان شده است:
  (یعقوب بن سراج گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم فرج شیعیان شما کی خواهد بود فرمودند: «هنگامی که بنیعباس به اختلاف دچار شوند و اساس حکومتشان سست گردد و در ایشان کسی طمع ورزد که هرگز طمع و خیال آن را نمیداشته … آگاه صاحب این امر با میراث رسوللله از مدینه به سوی مکه خروج نماید. عرض کردم: میراث رسول الله (ص) چیست؟ فرمودند: شمشیر و زره و عمامه و برد و پرچم و عصا و اسب و وسایل جنگی و زین آن حضرت». (نعمانی، 1362: 388). شیخ مفید (در گذشته به سال 413 هـ) و از علمای بزرگ شیعه در دوره آلبویه، در کتابش به نام الارشاد، در ضمن بیان علائم ظهور بارها به سقوط و نابودی بنیعباس اشاره کرده است و مینویسد از جمله علائم ظهور: «خروج سفیانی، کشتهشدن سیدحسنی، اختلاف بنیعباس در سلطنت، گرفتن خورشید در نیمه ماه مبارک رمضان ـ گرفتن ماه در آخر آن ـ برخلاف عادت و … در اخبار رسیده است». (مفید، بیتا: 345)

  -زنده ماندن و به منصب رسیدن ابن علقمی و شیعیان در بغداد ونواحی جنوبی عراق
  -متن منابع تاریخی نزدیک به واقعه
  منابع شیعی این روابط را بر این اساس که سقوط خلافت عباسیان از نشانه های ظهور منجی عصر حضرت مهدی(عج) در تفکرشیعه بوده است تفسیر ونقل کرده اند.
  منهاج سراج، ص 191 و 192.
  ابن کثیر، ج 13، ص 196.
  ابن خلدون، العبر، ج 3، ص 537.
  خواند میر، ج 2، ص 336-338.
  بن الوردی، ج 2، ص 279 و 280.
  ابن شاکر، ج 3، ص 253
  یافعی، مرآة الزمان، بیروت، ج 4، ص 138.
  دیار بکری، ج 2، ص 376 و نیز رک:ابو الفدا، ج 3، ص 194.
  ابن الوردی، ج 2، ص 279، سیوطی، ص 466

  سوال 32. اشتباه در طراحی سوال وجود دارد.
  در جنگ لای اتحاد امیر حسین وتیمور بر ضد الیاس خواجه بوده و نوشتن تیمور به تنهایی وآوردن نام امیر حسین با خواجه علی درگزینه 3 هردو گزینه 3و4 را نزدیک به صحیح میکند. ولی مطلقا گزینه 4 صحیح نیست زیرا تیمور در این جنگ وزنه سنگین تری نسبت به امیرحسین نبوده است در برابر الیاس خواجه!!!زیرا تیمورهنوز قدرتمند نیست در این دوران و اوایل کار تیمور هست.پس گزینه صحیح این است در یک طرف الیاس خواجه و در طرف دیگر اتحاد تیمور وامیر حسین قرار دارند که در هیچ یک از گزینه ها مطلقا نیست اگرنسبی احتساب شود گزینه 3 و 4 هردو صحیح میشوند.
  کتاب تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره تیموریان و ترکمانان به نویسندگی حسین میرجعفری توسط انتشارات سمت منتشر شده است.نبرئ لای را درقدرت گرفتن تیمور و تسلط وی بر ماوراالنهر شرح داده است
  سوال 34. گزینه 3 و گزینه 1 هر دو صحیح می باشند.
  کمال خجندی در گزینه 1 درست است که در تبریز مدفون است ولی وی نیز در مکتب هرات و خاستگاه شیوخ هراتی تعلق دارد
  سوال 35 .شیوه طرح سوال کاملا اشتباه است
  تواجی هم منصبی نظامی وهم نظارتی و امنیتی بوده است .وظیفه ی وی بر اساس کتاب تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره تیموریان و ترکمانان حسین میرجعفری به عنوان مامور سرشماری و نفوس مطرح شده واین یک نهاد نظارتی دیوانی بوده بنابر این گزینه 4 صحیح می باشد.وبر اسلاس کتاب تاریخ ترکمانان قراقوینلو و آقوینلو از اسماعیل حسن زاده انتشارات سمت ص183-184وظیف ی وی مشخص کردن محل استقرار امرا واعیان بر حسب اختلاف مراتب بوده است.آیا این همه ی معانی امنیتی،نظامی و نظارتی را در بر نمیگیرد؟؟؟؟آیا این شیوه سوال اصلا درست است؟
  پرفسور مینورسکی بر اهمیت نظارتی آن در مقاله ای درباره تشکیلات اداری ترکمانان در مجله بررسی های تاریخی در فروردین واردیبهشت 1348 ترجمه حسن جوادی شماره 19 صص201-232 بر اهمیت نظارتی و نظامی آن تاکید میکند.
  سوال 36 .این سوال هم طراحی سوال وهم گرینه ها اشتباه است.
  اولا : چاگیرلو ها و آیدینلو ها براساس نظر عام و نه اثبات شده آقای دکتر اسماعیل حسن زاده کرد معرفی شده اند در صورتی که فاروق سومر در کتاب ارزشمند قراقوینلوها ترجمه وهاب ولی تهران، موسسهمطالعاتو تحقیقاتفرهنگی ص 34-25 اصالت آنها را کردی نمیدان و بر ترکمن بودن آنها صحه ئگذاشته است
  ثانیا : چاگیرلو ها و آیدینلو ها جز هر دو اتحاد آق قوینلو و قراقوینلو بوده اند نه فقط اتحادیه طوایف قراقوینلو!!!
  براساس کتاب تاریخ ترکمانان قراقوینلو و آقوینلو از اسماعیل حسن زاده انتشارات سمت ص 5 جز اتحاد قراقوینلو بوده اند و طبق ص 78 به اتحادیه آق قوینلو هم پیوسته اند؟؟؟؟
  گزینه نزدیک به صحیح گزینه 3 هست زیرا هم سعدلو وهم محمودی از متحدان قره قوینلو بوده اند ومحمودی ها هم در کرد بودنشان شکی نیست.ولی براساس کتاب تاریخ تیموریان و ترکمانان دکتر میرجعفری که منبع اصلی تاریخ ترکمانان در ایران است به طور واضح از سعدلو ومحمودی به عنوان دو متحد قراقوینلو ها نام برده شده است.

  سوال 40 . گزینه 1 صحیح است .
  مهم ترین تحول محاصره اصفهان انسانی و اقتصادی است !!!!نه مهم ترین تحول سقوط اصفهان؟؟؟
  بعد از سقوط اصفهان مهم ترین اتفاق از بین رفتن نهاد دیوانی دینی وتشکیلات ساختاری نهاد دیوانی دینی وبه تبع آن مهاجرت علما به عتبات بود.در صورتی که فاجعه انسانی و اقتصادی در موفع محاصره اصفهات توسط افغان ها رخ داد.کتاب های مختلف دکتر صفت گل ،دکتر رسول جعفریان و حامد الگار به طور مفصل به بررسی موضوع نهاد دینی ومهاجرت علما و از هم پاشیدگی نهاد دیوانی دینی با سقوط اصفهان پرداخته اند.البته بایستی به جای تبعید واژه مهاجرت به کار برده میشد.چون علما خود به این مهاجرت اقدام کردند.عده ای تحت فشار وعده ای خود به مهاجرت اقدام کردند عده ای هم کشته شدند.
  درخصوص سقوط اصفهان ومهاجرت علما به عتبات به عنوان مهمترین رخداد سقوط صفویه
  ساختار نهاد اندیشه دینی از منصور صفت گل انتشارات موسسه رسا
  ر.ک به حامد الگار،دین و دولت در ایران،ترجمه ابوالقاسم سری ،تهران،انتشارات طوس،1369،صص105-112
  الذریعه ج11 ص354
  طبقات اعلام الشیعه قرن 12 ص362و595و764و781

  سوال 44 . گزینه 3 صحیح تر است.
  این سوال شخصی و گزینشی بر اساس نظر شخصی مولف سوال، طراحی شده است. سه گزینه از 4 گزینه می تواند صحیح باشد.ولی گزینه 3 از همه صحیح تر به نظر می رسد.
  زیرا مهم ترین تاثیر حضور مشروطه خواهان آشنایی با جوامع سیاسی (مجلس و نهادمشروطه سلطنتی ،پارلمانتیسم و واژه قانون و به تبع آن قانون خواهی بود ) تا روابط حزبی!!!احزاب در ایران ریشه ندارند و در عهد مشروطه هم اقدام مهمی انجتم ندادن.ولی همین با حضور و ورود داشناک ها وروشنفکران انقلابی ایرانی در قفقاز و عثمانی هم برای مبارزه مسلحانه در روند مشروطه هم میتواند صحیح باشد.ولی شخصیتی مثل ملکم خان ناظم الدوله به تبع آشنایی با نظام مشروطه درغرب ومبارزه با استبداد و دربار ؛روزنامه قانون را چاپ وبه ایران می فرستاد.

  سوال 55 .گزینه 4 صحیح است
  زیرا شاه با دادن اجازه انتخابات آزاد در مجلس شانزدهم در تهران باعث اجازه انتخاب آزادانه و بدون تقلب و تصاحب کرسی های تهران از سوی برخی اعضا جبهه ملی و پی آمد های مهم متاثر از آن شد واین اولین باری بود که انتخابات آزاد آن هم به شکل محدودی در تهران در دوره پهلوی اجازه داده شد.ریچارد کاتم در کتاب ناسیونالیسم در ایران اجاز انتخابات آزاد در مجلس شانزدهم را اشتباهی بزرگ دانسته که شاه بعدا از این اقدام خود پشیمان شد.ریچارد کاتم.ناسیونالیسم در ایران.1964.ص261
  یرواند ابراهامیان درکتاب ایران بین دو انقلاب انتخابات مجلس چهاردهم راطولانی ترین ورقابتی ترین وبا اهمیت ترین انتخابات دانسته ولی هیچ گاه از لفظ آزاد ترین که درسوال آورده شده استفاده نکرده است. اهمیت و طولانی بودن این انتخابات بخاطر این مسئله بود که شاه و ارتش وسلطنت طلبان،نیروهای اشغالگر خارجی در شمال وجنوب وروسای ایلات وزمینداران ودولت و وزارت خواروبار و حزب توده و…در آن دخالت وبه اصطلاع قشون کشی برای تصاحب صندلی های مجلس به بالاترین حد خود رسید ؛بنابراین هرکدام به نوعی در نتیجه انتخابات دخالت کرده و اعضای مورد نظر خود را وکیل مجلس کردند همانطور که بعدها مصدق مجلس چهاردهم را کمینگاه دزدان نامیده است.ابراهامیان،ایران بین دو انقلاب،ص 320.
  مستوفی درباره انتخابات مجلس چهاردهم می گوید سالهای انتخابات مجلس چهاردهم عصر پارتی بازی بوده است.مستوفی،تهران دموکرات،ص32 وهمچنین ابراهامیان ص231
  بنابراین این سوال هم اشکال طراحی دارد هم جواب سوال به مجلس شانزدهم نزدیکتر است تا مجلس چهاردهم.
  سوال 60. گزینه 2 صحیح است.
  در ابتدای دهه 40 حسن ارسنجانی سردبیر روزنامه داریا حامی روی کار آمدن امینی بود.و در دولت وی بعدها معمار اصلاحات ارضی هم شد.محمد درخشش از همکاران واعضا کهنه کار حزب توده رهبر اعتراضات معلمان در اردیبهشت 40 اعتصاباتی را شکل داد که امینی با دادن امتیازات و برآوردن خواسته هایشان آنها را کنترل و آرام کرد

  سوال 44 . گزینه 3 صحیح تر است.
  بر اساس کتاب مقاومت شکننده جان فوران،ترجمه احمد تدین ،ص 503 بالای صفحه به صورت بارز در متن کتاب به صحت گزینه 2 در مورد وضعیت زنان در عهد پهلوی دوم بیان شده است!!

 3. - اگه ا این کلید اصلاح بشه افتضاحه گفت:

  کلید اشتباهه- چرا نمیدن یه با سواد جوا ب سوالا رو بده- اگه با این کلید اصلاح بشه افتضاحه

 4. نازیلا گفت:

  لطفا اگه کسی اینجا رشته ی ژئومورفولوژی هست این مطالبو برای سایت سنجش بفرسته ما که نتونستیم از طریق سایت نظرمونو در مورد کلید اولیه ی سوالات دکتری 93 بگیم که حداکثر 8 یا 10 تا غلط داشت.
  با سلام. کلید اولیه را دیدم و چندتا گزینه اشتباه بود که صحیح آن را برایتان میگذارم. کد رشته امتحانی: 2104 نام رشته ی امتحانی:ژئومورفولوژی نوع دفترچه: f 215 شماره پاسخنامه:1 گزینه های صحیح: سوال 18: گزینه 4، منبع: مقدمه ای بر روش تحقیق و علوم انسانی، حافظ نیا، صفحه 75 قسمت ج، سوال 22: گزینه 1، سوال 27: گزینه 3، منبع: مقدمه ای بر روش تحقیق و علوم انسانی، حافظ نیا، صفحه 175، سوال 43: گزینه 1، منبع: ژئومورفولوژی ایران، محمود علایی طالقانی، صفحه: 41، سوال49: گزینه 2، سوال 56: گزینه 3، چون توالی مخروط افکنه ها و پادگانه های رودخانه ای مربوط به تغییرات اقلیمی دوران کواترنر میشود نه سطح اساس تکتونیکی. سوال 62: گزینه 1، منبع: کتاب نمادها و سمبل ها، دکتر رامشت، انتشارات سمت، صفحه:83

 5. نگار نوابی گفت:

  کلید سوالات محیط زیست حداقل 8 تا سوال واضح اشتباهه.
  خواهش می کنیم سوالات را بدهند به همان استادی که سوال را طرح کرده پاسخ بده که به سوال ونکته سوال واقف است.

  • ارش //محیط زیست // الودگی های محیط زیست گفت:

   سلام نگار
   شما اعتراض بنویسید هم سنجش وهم وزارت علوم

   12 سوال اشکال داره رشته ما
   ………..

 6. گرشاسب گفت:

  کلید سوالات اینه این که نزدیک 30 الی40 درصدش اشتباهه واقعا خندم میاد بعضی سوالا که این کلید رو زدن صحیح روم نمیشه هز کسی بپرسم آیا راسته یا من اشتباه میکنم 10تا کتاب اینترنت استاد پرسیدم و دنیا میدونن که بعضی سوالا جواب چی میشه اما اینا برعکس زدن (کشاورزی)

 7. گرشاسب گفت:

  اخبار درباره کلید سوالات واقعا این کلید هایی که دادن خودشون هم بهش اعتقاد دارند کشاورزی راحت 15تا سوال رو کلیدشو اشتباه زدن سوال هایی که روم نمیشه از کسی بپرسم که آیا جواب اینه بپرسم بگم سازمان سنجش این رو جواب درست زده فقط خنده داره …….

 8. رها گفت:

  ادبیات واقعا سخت بود
  وحشتناک بود بخدا
  فک کرده بودن ما عرب زبانیم قسمت فارسیشم 70 درصدش عربی بود
  متاسفم برا کسایی که فقط دنبال ب اشتباه انداختن بیچاره هایی ان که با دکتری ادبیات
  نون خشک هم دستشون نمیدن

 9. milad-com گفت:

  سلام به همه
  زمان انتشار کلید چند روز پس از آزمون و زمان انتشار پاسخ تشریحی 15 اردیبهشته که اولین باره سازمان سنجش می خواد چاسخ تشریحی بده…
  با احترام.

 10. کتایون گفت:

  بچه ها امتحان چطور بود؟

 11. محیط زیستی گفت:

  با سلام
  بهترین زمان برای آزمون دکتری همان 16 اسفند است بعلاوه اینکه از ماهها قبل این زمان تعیین شده اگه از آسمون شمشیرم بباره باید ستاره خانم برید امتحان بدید!!

 12. یوسفی گفت:

  امتحان دکترا بعد از عید باشه خیلی پربار میشه

 13. ستاره گفت:

  با درود

  حضور روسای سازمان سنجض و وزارت علوم

  ازتون خواهش می کنم

  1- به خاطر تغییر ضریب دروس و مواد درسی به ویژه زبان که تخصصی شده، آزمون دکترا روز آزمون را لااقل یک ماه را به تعویق بیندازید

  2- به دلیل 30 درصد بودن آزمون و 70 درصد بودن مصاحبه لطفا قبولی در مرحله اول را چندین برابر افزایش دهید

  3- از زمان اعلام منابع برای دکترا زمان بسیار کم است

 14. ستاره گفت:

  با درود

  حضور روسای بازمان سنجض و وزارت علوم

  ازتون خواهش می کنم

  1- به خاطر تغییر ضریب دروس و مواد درسی به ویژه زبان که تخصصی شده، آزمون دکترا روز آرمون را لااقل یک ماه را به تعویق بیندازید

  2- به دلیل 30 درصد بودن آزمون و 70 درصد بودن مصاحبه بطفا قبولی در مرحله اول را چندین برابر افزایش دهید

 15. m گفت:

  با سلام. به نظرتون اينکه شماره دفترچه ها در ازمون با هم فرق ميکنه ايا کليد سوالات با هم يکسانه.يا اينه هر دفترچه يه کليد داره؟ ممنون ميشم جواب بدين. با تشکر

  سلام. کلید هر گروه از هر دفترچه به طور مجزا منتشر می شود.

 16. مهسا گفت:

  از بچه ها اگه کسی هست که شاخه پزشکی زده لطفا خبر بده
  نوروخدا من الان چیکار کنم، آیا آزمون پزشکی ها هم 16 اسفنده یا اینکه ما باید مهر ماه با وزارت بهداشتی ها شرکت کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من با این تفکر دیگه حال و حوصله مرور درسها رو ندارم

 17. سامان گفت:

  بچه ها یه سوال دارم. خیلی دوس دارم که همه نظر بدن اینجوری یکم تکلیفون مشخص میشه چون از قدیم گفتن مشت نمونه…
  شما وقتی که دفترچه زبان و استعداد تحصیلی رو بهتون بدن تمام وقت رو میزارین واسه استعداد تحصیلی یا که نه نیم ساعت زبان رو به خودش اختصاص میدین؟
  من خودم قصد دارم کلا وقتش رو بزارم واسه استعداد و فقط 10 مین واسه زبان بزارم که صفر درصد نزنم چون واسه مصاحبه جالب نسیت.

  • roya گفت:

   خب من چون روی زبان وقت گذاشتم ممکنه حتی زمان رو 50-50 کنم چون واقعا سوالای استعداد اعصاب خورد کنن برام! بخصوص اگه ازون چمدون ها باشه! درگیر خانواده باهم! چمدان بزرگ کوچک متوسط!

  • دلخور گفت:

   پيشنهاد من اينه :
   اول يك مرور گذرا به سوالاي هر كدوم از دو آزمون بنداز، هر سوالي كه تونستي راحت جواب بدي رو جواب بده، بعد بيا اونايي كه آسونتره و بعد…

 18. محدثه گفت:

  سلام
  کسی میتونه یک سایت بهم معرفی کنه جواب سوالات دکترای سراسری مدیریت را داشته باشه؟

 19. محمد گفت:

  پاسخنامه پارسال هنوز منتشرنشدهپارسال هم همین رو گفتید نگفتید؟؟؟

 20. محمد گفت:

  پارسال هم همین رو گفتین یادتوون رفت؟؟
  این حرفا رو مسئولانی متاسفانه میزنند که هیچ فکر نمیکنن که قبلا هم چندین بار گفتن و اجرا نکردن…

 21. phdmech93 گفت:

  من یادمه پارسال هم گفتن میدن کلید سوالارو اما ندادند

 22. اسفند یا اردیبهشت؟ گفت:

  سلام
  توی سایت‌های مختلف که نوشته 21 اسفند. اردیبهشت چیه دیگه؟

 23. farnaz گفت:

  عالییییییییییییییییییییییییییییی

 24. بچه زرنگ شیمی معدنی گفت:

  با سلام
  نمیشه قبل از آزمون مثلا 15 اسفند پاسخ سوالات منتشر بشه

 25. زینب گفت:

  خیلی خوبه این طوری
  هرچند هر سال چنتا سوال یا جواب اشتباه وجود داره

 26. شهرسازی گفت:

  دولت تدبیر و امیده دیگه !