مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تغییر شیوه پذیرش دکتری پژوهش محور در پی شکایت اساتید و دانشجویان

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه با اجرای آیین نامه پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور اقدام به پذیرش دانشجو بدون رعایت ضوابط شده است، گفت: این آیین نامه از سال آینده اجرایی نخواهد شد و پذیرش در این دوره به صورت متمرکز از طریق سازمان سنجش اجرایی خواهد شد.

دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آیین نامه دوره‌های دکتری پژوهش محور افزود: دوره‌های پژوهش بر اساس آیین نامه‌ای ابلاغ شد و از سال قبل تعداد قابل توجهی از پژوهشگاه‌ها و مجموعه‌های آموزشی اقدام به پذیرش دانشجو در این دوره‌ها کردند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به شرایط پذیرش در این دوره اظهار داشت: بر اساس آیین نامه مربوط مراکز پذیرنده باید قراردادی با بخش صنعت داشته باشند و پروژه‌های تحقیقاتی که در راستای رفع نیازهای آنها باشد نیز در این دوره‌ها اجرایی شود.

وی با ابراز تاسف از اجرایی نشدن شروط پذیرش دانشجو در این دوره‌ها خاطر نشان کرد: متاسفانه تعدادی از پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها به صورت مستقیم اقدام به معرفی دانشجو در این دوره‌ها کردند و این امر باعث شد تا تعداد زیادی از دانشجویان جذب برخی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه در دوره‌های دکترای پژوهش محور بدون رعایت کامل مقررات شدند.

احمدی با تاکید بر اینکه داشتن قرارداد پژوهشی با صنعت از شرایط پذیرش در دوره‌های پژوهش محور بوده است، ادامه داد: این دوره‌ها تقاضا محور بوده و قرار بود پروژه‌های بخش صنعت در راستای رفع مشکلات اجرایی شود که برخی از مراکز پذیرنده دانشجو در این دوره‌ها این شرط را رعایت نکردند.

وی با اشاره به برخی شکایات اساتید و دانشجویان این دوره، اضافه کرد: از این رو مقرر شد تا به طور کامل پذیرش در دوره دکتری پژوهش محور به صورت متمرکز از طریق سازمان سنجش و زیر نظر این سازمان انجام شود همچنین در زمینه دوره دکتری پژوهش محور به هیچ وجه ظرفیت جدیدی نخواهیم داشت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در عین حال خاطر نشان کرد: از سوی دیگر به مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور مهلت داده شده تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

احمدی با تاکید بر اینکه آیین نامه دوره‌های دکترای پژوهش محور از سال آینده دنبال نخواهد شد، یادآور شد: پذیرش در دوره دکترا و دوره دکترای پژوهش محور به صورت متمرکز برگزار خواهد شد و تفاوت این دو دوره در داشتن پروژه از بخش صنعت است.

وی افزود: به منظور حفظ و ارتقای کیفیت این دوره‌ها اقدام به بازنگری آیین نامه پدذیرش دوره دکتری شده است که در این راستا کمیته‌هایی ایجاد شده است که به طور مرتب پیشنهاد دانشگاه‌ها و پژوهشپگاه‌ها را در جمع آوری و ارزیابی می‌کند.

احمدی ابزار امیدواری کرد که تا پایان سال جاری این آیین نامه نهایی شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ضحی گفت:

  خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  خودت برس به فریادمون
  دست رو هر چی میذاریم تغییر پیدا می کنه, دو سال از عمرمو برای سه تا مقاله isi گذاشتم.

 2. برق گفت:

  سلام
  با عرض سلام به مدیریت خوب وب سایت تخصوصی دکتری قبل از سال 93 این 2 ماه که مانده به سال 93 پذیرش در پژوهش محور انجام می شود اگر همه چی با نظارت سازمان سنجش باشد مدارک فرستاده شود دانشجو در این دوره پذیرش می شود ؟؟؟؟ .

 3. samir گفت:

  با سلام
  پژوهش محور برای رشته ای علوم انسانی هم بوده است؟

 4. رضا گفت:

  با سلام
  آیامنظور از این خبر این بود که در سال 93 پذیرش به صورت پژوهش محور وجود ندارد؟

  سلام
  فعلا چیزی قطعی نیست اما بحث بیشتر بر روی نحوه پذیرش است.