مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

ایجاد نظام واحد برای سنجش دوره های ارشد و دکتری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی گفت: هدف این طرح ایجاد نظام واحد برای سنجش در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ها است.

رضا صابری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در ابتدای سال 92 طرحی با عنوان طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به تصویب رسید که این طرح و قانون به دوره کارشناسی و افرادی که از دوره دیپلم وارد دانشگاهها می شوند، اختصاص داشت.

وی افزود: برای حوزه تحصیلات تکمیلی و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری طرح و قانون خاصی وجود نداشت و همین مسئله موجب شده بود که پذیرش در این دوره ها به روشهای گوناگون انجام شود و تغییرات زیادی هم داشت که موجب نگرانی داوطلبان را فراهم کرده بود.

نماینده مردم آزاد شهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به همین منظور طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی با هدف ایجاد نظام واحد برای سنجش در این دوره ها و مشخص شدن سهم آزمون و سوابق پژوهشی و آموزشی در آن به صحن علنی مجلس ارائه شد که فوریت آن به تصویب رسید.

وی افزود: بر اساس سند چشم انداز 1404 باید 30 درصد دانشجویان کشور در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند که برای رسیدن به این هدف و پیشگیری از تغییرات غیرحرفه ای در نحوه پذیرش دانشجو در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری این طرح تدوین می شود.

صابری خاطرنشان کرد: با توجه به تصویب فوریت طرح در صحن علنی مجلس، جلسات کمیسیون با حضور مسئولان مربوطه در وزارتخانه های علوم و بهداشت برگزار می شود و پس از تایید نهایی در کمیسیون برای تصویب به صحن علنی مجلس می رود که امیدواریم زودتر جلسات کارشناسی به نتیجه برسید.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه 19 فروردین ماه 93 با یک فوریت طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور موافقت کردند.

بر این اساس به منظور برنامه ریزی، تصویب مقررات، هماهنگی و نظارت بر نحوه سنجش علمی و پذیرش دانشجو برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی شورای سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی که از این پس شورای تحصیلات تکمیلی نامیده می شود شامل وزیر علوم، وزیر بهداشت، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی، رئیس سازمان سنجش آموزش عالی کشور رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز آزمون وزارت بهداشت، یک نماینده از کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس و روسای 4 دانشگاه به پیشنهاد وزارتین عضو شورای تحصیلات تکمیلی بدون حق رای خواهند بود.

همچنین بر اساس  این طرح وظایف و اختیارات شورای تحصیلات تکمیلی تدوین شده و سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته بر اساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و سوابق تحصیلی داوطلب انجام خواهد شد.

یک فوریت این طرح با 129 رای موافق، 32 رای مخالف و 13 رای ممتنع از 219 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. معمار گفت:

  الان دقیقا چی شد؟؟؟!!!!!

 2. نسرین گفت:

  والا به نظر متن چیز جدیدی نگفته یا چیز جدیدی نبوده اصلا

 3. ایمان گفت:

  چرا هر چی مسئولین میگن هی میگید واضح نیست ، چی میگید؟ ، مبهمه و این جور چیزا؟

  این متن کاملا مشخصه که عزیزان نباید توقع داشت یه مسئول بیاد بگه : نگا داداش ! ما میخوایم تو چند سال دیگه یه سیستم بچینیم که پایدار باشه و همه از همون طریق بیان تحصیلات تکمیلی و هی عوض نشه ، چون دیگه با این حجم دانشجو نمیشه هر سال یه مدل ارزیابی داشته باشیم، فهمیدی داداشی؟

  خوب به زبون رسمی میگن دیگه دوستان

 4. فیزیک گفت:

  واقعا جالبه !!!!!
  تو اوون سند چشم انداز نگفته چند درصد بچه های دهه 60 باید برن سر شغل و زندگی شون ؟؟

  چطوریه که فقط افزایش ظرفیت دانشگاه و شاید هم چند وقته دیگه تعداد بچه هاشوون معلووم شده

 5. حشمت الله گفت:

  موفق باشید

 6. تربیتی گفت:

  یعنی آزاد و سراسری یه کنکور خواهند داشت. فکر کنم اصل مطلب اینه!

 7. زهره به محمد گفت:

  سلام آقامحمد.شاد وسرزنده باشىد.سالم و سرحال. ببخشىد سرعت نت خىلى پاىىنه بخاطر همىن دىر جواب مىدم.بعضى از بچه ها نوشتن کلىداشون تصحىح شده مثلا تو رشته حسابدارى.ب نظرت کلىداى ماهم تصحىح مىشه ىا شده ؟؟؟

 8. آوينا گفت:

  سلام دوستان اينجا كسي شيلات- فراوري نيست؟

 9. فرشته گفت:

  منظورش اینه که میخوان نحوی پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی رو تغییر بدن و یک شورا تشکیل دادن مخصوص همین کار و همچنین گفته 30%دانشجویان باید ارشد داشته باشن یعنی میخوان ظرفیتارو زیاد کنن و همچنین علاوه بر کنکور سوابق دانشجو هم. رو مد نظر قرار میدن.فک کنم منظورش این بود!

 10. مهدی گفت:

  مسئولااااااااااان محترم، اصل حرفتون چیه…
  اینو n بار هم بخونی متوجه نمیشی چی گفته

 11. مدیریت ورزشی گفت:

  من که فکر می کنم بعضی از جملات از متن حذف شده والا محاله یک چنین متن بی معنایی نوشته بشه.

 12. آرش و هلنا گفت:

  بچه ها این متن رو بخاطر بسپارید شک نکنین سال دیگه جز سوالهای استعداد تحصیلیه

 13. ناصر گفت:

  اینی که گفتی یعنی چه؟

 14. مداد سياه نرم پر رنگ گفت:

  چرا اين قدر توضيحات مبهم است؟قرار است چه بشود؟

 15. question گفت:

  مطمئن باشید دو سال دیگه این شیوه آزمونم به یه بهونه ای جمع می کنند…فقط تونستند جلو داوطلبان 90-93یا94 اینجوری سنگ بندازند.
  یادتون باشه “چو بسلامتی گذشتید از این مرحله بشینید بعدش هی تست بزنید،تست بی ربط وباربط، که این کنکور رو باید تا آخر عمرتون یدک بکشید.

 16. phdmech93 گفت:

  این یعنی چی؟؟؟من نفهمیدم تغییری قراره اتفاق بیفته؟؟