مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام شرایط و ضوابط بورس دکتری خارج از کشور سال ۹۳

همزمان با انتشار دفترچه آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۳ شرایط و ضوابط اعطای بورس تحصیلی دوره دکتری تخصصی خارج از کشور، برای تأمین هیأت علمی و متخصصان مورد نیاز مراکز آموزش عالی و پژوهشی و سایر دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۳ هم اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت علوم، در راستای تأمین نیروی انسانی متخصص، متعهد، فعال، اثرگذار و توانمند در زمینه های مختلف علمی، بویژه در رشته های اولویت دار و مورد نیاز کشور، در نظر دارد تعداد ۱۰۹ نفر از افراد واجد شرایط از بین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و مربیان آموزشی و پژوهشی و کارشناسان دستگاه های اجرایی کشور واجد شرایط را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برگزیند.

داوطلبان پس از پذیرش اولیه در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز ) سال ۱۳۹۳ ، بررسی وضعیت علمی و مصاحبه حضوری با رعایت موارد ذیل انتخاب می شوند.

شرایط اختصاصی داوطلبان ویژه بورس خارج از کشور:

حداقل میانگین (معدل) نمره های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ تراز شده و دوره های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرفه ای ۱۷

حداکثر سن داوطلب در زمان تقاضا ۳۰ سال.

تبصره ۱: حداکثر سن داوطلب حسب موارد، با توجه به شروطی می تواند افزایش یابد از جمله الف) ایثارگران (فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آنان، آزادگان و فرزندان و همسران آنان ) حداکثر ۳۳ سال. ب) مربیان (رسمی، رسمی آزمایشی) عضو هیأت علمی واجد شرایط: حداکثر ۳۳ سال.

نحوه پذیرش بورس و اعزام:

پذیرش اولیه در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۳ و اخذ بالاترین رتبه علمی و معرفی متقاضی به اداره کل بورس وزارت از طرف سازمان سنجش آموزش کشور.

تبصره ۱: داوطلبانی که در دوره روزانه مجاز به انتخاب رشته هستند بدون توجه به اینکه در زمان ثبت نام بند مربوط به رشته های تحصیلی بورس خارج از کشور (بند ۱۹ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی) را علامتگذاری کرده و یا نکرده باشند، می توانند نسبت به اعلام علاقمندی خود برای شرکت در گزینش آن دسته از رشته های امتحانی که برای آنها در جدول صفحات ۴ تا ۷ ظرفیت اعلام شده است، اعلام کنند. اعلام علاقمندی داوطلبان به شرکت در گزینش رشته های بورس اعزام به خارج، در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی میسر خواهد بود.

تبصره ۲: در مرحله اول، اسامی دو برابر ظرفیت از بین علاقمندان توسط طرف سازمان سنجش آموزش کشور جهت انجام مراحل بعدی (مصاحبه) به اداره کل بورس و اعزام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی خواهند شد.

قبولی در مصاحبه علمی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خارج و داشتن تأیید هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از دیگر شرایط است.

پذیرفته شدگان اعزام باید حداکثر تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۴ ، نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، اخذ اعلام نیاز از دانشگاه ها، پذیرش مورد تأیید شورای تخصصی اعزام، دریافت ویزا و سایر موارد اعزام اقدام کنند. پس از اتمام زمان مذکور، قبولی فرد (کان لم یکن) تلقی می شود.

تبصره ۲: حداقل کسب نمره زبان برای اعزام رشته های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه MSRT=55 و برای رشته های علوم انسانی و هنر MSRT=60 و یا معادل آن در آزمون های TOEFL و IELTS ، TOLIMO تعیین شده است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، در صورتی که دانشگاه پذیرش دهنده، قبولی و کسب نمره آزمون زبان خاصی را ملاک پذیرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.

کشور مورد اعزام به تشخیص اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خواهد بود.

دانشگاه پذیرش دهنده، استاد راهنمای خارج، موضوع رساله دکتری و استاد ناظر داخلی (یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه محل خدمت مرتبط با تخصص پذیرفته شده) می باید در شورای تخصصی اعزام اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج مورد تأیید قرار گیرند.

سپردن وثیقه که میزان آن با توجه به کشور محل تحصیل و بر اساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می شود.

طبق قانون اصلاح ماده ( ۳) قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متاهل است.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد باید تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۳ فارغ التحصیل شوند.

سایر شرایط:

امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

اعزام داوطلبان یا مربیان آموزشی و پژوهشی واجد شرایط که محل خدمت آتی آنان در سایر دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی است مشروط به تقبل ۱۰۰ درصد هزینه ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت نامه رسمی از سایر دستگاه های اجرایی، با مطمح نظر قراردادن ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری میسر خواهد بود.

مسؤولیت هرگونه مغایرت در میانگین دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضی است و در صورت اثبات تخلف، پذیرش فرد، ابطال می شود.

اعطای بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن صرفاً امتیاز اعطایی از سوی سازمان امور دانشجویان است و در صورت وجود اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۴)

 1. رضازاده می‌گه:

  با سلام
  لطفا بفرمایید افرادی که قبل از تکمیل ظرفیت یعنی در مرحله اول پذیرفته شدن چطور باید برای بورس درخواست بدهند؟ آیا بازم از طریق همین ثبت نام تکمیل ظرفیت هستش؟
  منتظر پاسختان هستم

 2. rojina می‌گه:

  با سلام
  آیا در رشته شیمی معدنی بورس داخل و خارج نداریم؟
  با تشکر..لطفا پاسخ دهید

 3. neda می‌گه:

  سلام
  برای بورسیه دانشگاه آزاد کی باید ثبت نمام کنیم؟
  یه جا زده نتیجه دکتری آزاد خرداد میاد. یه جا زده تو سایت jazb.org باید اردیبهشت ثبت نام کنیم تا نتیجه آزمون نیادکه نمی شه.

 4. neda می‌گه:

  سلام
  با معدل بالا ی ۱۸ بدون آزمون فقط یه بار می شه شرکت کرد؟

 5. neda می‌گه:

  سلام دوستان
  پردیس خودگردان چیه؟ چه ویژگی هایی داره؟ هزینه هاش چطوره؟

  • حقوق بین الملل می‌گه:

   سلام گلم پردیس خودگردان ار اسمش مشخصه خود گردانه یعنی روزانه نیست و به اصطلاح همون دانشگاه پولی هست هزینه هاش زیاده تقریا ۷۰-۸۰ میلیون هزینه داره…

 6. مسعود می‌گه:

  سلام
  من کنکور شرکت نکردم ولی شرایط پذیرش بدون آزمون رو دارم. آیا میتوانم اقدام کنم؟
  بطور کلی برای بورس خارج باید به به چه طریقی اقدام کرد؟

 7. به دکتر پیام می‌گه:

  تو شرایط اختصاصی بورس معدل تراز شده یعنی چی؟

 8. ساسان می‌گه:

  با سلام
  خواستم بپرسم جریان بورس داخل چی میشه؟
  چرا در دفترچه هیچ اشاره ای نشد!!؟

 9. ساسان می‌گه:

  با سلام
  خواستم بپرسم جریان بورس داخل چی میشه؟
  در دفترچه هیچ اشاره ای نشد!!

 10. تربیت بدنی و ورزش می‌گه:

  با سلام
  سوال؟
  مثلا رشته ما که یه نفر بورس خارج می گیره ،
  فقط رتبه های ۱ و ۲ مصاحبه دعوت میشن؟

درج نظر