مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مصاحبه های گرانقیمت دکتری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی هزینه هر مصاحبه را ۸۰ هزار تومان اعلام کرده و  دانشگاه تهران را هم پشت گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرایند مصاحبه آزمون دکتری ۹۳ از شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه  در دانشگاههای کشور آغاز شده است. داوطلبانی که براساس کارنامه منتشره در سایت سازمان به عنوان معرفی شده یک و یا چند کد رشته محل از رشته امتحانی مربوط مشخص شده‌اند، لازم است قبل از مراجعه به محل مصاحبه برای هریک از دانشگاه ها و موسسات مبلغی را به شماره حساب مربوط به موسسه محل برگزاری مصاحبه واریز و اصل فیش واریز شده را به همراه مدارک مورد نیاز به همراه داشته باشند و آن را هنگام شرکت در مصاحبه به مسوول ذیربط تحویل دهند.

در صورتیکه برای چند کد رشته محل در یک دانشگاه، منحصراً از داوطلب یک نوبت مصاحبه به عمل آید باید بدون توجه به تعداد کد رشته‌ها مبلغ مشخص شده پرداخت شود.

در سال های گذشته باید دانشجویان یک مبلغ مشخص را و یا مبالغ مختلف با سقف مشخص را در قبال مصاحبه و بررسی پرونده به حساب دانشگاه واریز می کردند ولی در سال جاری تعیین وجه ثبت نام بررسی پرونده و انجام مصاحبه، به دانشگاه ها واگذار شده است و میزان هزینه در میان دانشگاههای مختلف پراکندگی بیشتری دارد.

براین اساس ، هر دانشگاهی با در نظر گرفتن شاخص هایی مبلغی را به عنوان وجه ثبت نام مشخص کرده که بالاترین آن مربوط به دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با ۸۰ هزار تومان و کمترین آن نیز مربوط به دانشگاه های یزد، یاسوج، سیستان و بلوچستان،شاهد، شهید چمران اهواز با ۲۵ هزار تومان است.

سه دانشگاهی که بیشترین مبلغ را برای ثبت نام مصاحبه و بررسی پرونده آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۹۳ را به ترتیب به خود اختصاص داده اند، دانشگاه های خواجه نصیرالدین طوسی ۸۰ هزار تومان ، دانشگاه تهران ۷۵ هزارتومان و دانشگاه رازی کرمانشاه با ۶۰ هزار تومان هستند.

جالب اینجاست دانشگاه خواجه نصیر از دانشگاههای برتر صنعتی مانند صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت ، صنعتی اصفهان که مبلغ ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان را برای وجه ثبت نام اختصاص داده اند مبلغ بیشتری را برای فرایند مصاحبه در نظر گرفته است.

حال باید دید دانشگاه خواجه نصیر، رازی کرمانشاه، تهران چه شاخص هایی را در مصاحبه و ارزیابی پرونده داوطلبان لحاظ می کنند که نسب به سایر دانشگاه ها وجه بیشتری دریافت می کنند. مبلغ ثبت نام مصاحبه در برخی از دانشگاه های کشور به شرح زیر است.

شماره نام دانشگاه های سراسری مبلغ دریافتی برای ثبت نام مصاحبه آزمون دکتری ۹۳
۱- دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، ارومیه،علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،زنجان،بین المللی امام خمینی (ره)،الزهرا(س) ۵۰۰۰۰۰ ریال
۲- دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ۸۰۰۰۰۰ ریال
۳- دانشگاه تهران ۷۵۰۰۰۰ ریال
۳- دانشگاه رازی کرمانشاه ۶۰۰۰۰۰ ریال
۴- دانشگاه علم و صنعت، صنعتی اصفهان، کردستان ۴۰۰۰۰۰ ریال
۵- دانشگاه های اصفهان و گیلان ۳۵۰۰۰۰ ریال
۶- دانشگاه های بیرجند، بوعلی سینا، شیراز،اراک، شهرکرد،خلیج فارس، لرستان ۳۰۰۰۰۰ ریال
۷- دانشگاه های یزد، یاسوج،شاهد،شهید چمران اهواز،سیستان و بلوچستان ۲۵۰۰۰۰ ریال

براساس این گزارش، حدود ۹۰ دانشگاه سراسری، پیام نور و غیر انتفاعی در سال ۹۳ مجری دوره دکتری بوده‌اند. آن دسته از داوطلبانی که در مرحله بررسی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی (مصاحبه) شرکت و پس از گزینش نهایی در ردیف پذیرفته شدگان نهایی دوره دکتری سال ۹۳ (اعم از دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیر انتفاعی و یا پردیس خودگردان) قرار گیرند، مجاز به شرکت در آزمون دکتری سال ۱۳۹۴ نخواهند بود.

نتایج نهایی آزمون دکتری سال ۱۳۹۳ در دهه اول شهریورماه سال جاری اعلام می شود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۳)

 1. تقی می‌گه:

  معلوم نیست چرا سازمان سنجش جلوی این بی عدالتی را نمیگیره هر جا که برا مصاحبه میری اگه ازت خوششون نیاد اینقدر سوالات نا جور میپرسن که نتونی جواب بدی و آن نفری را که میخوان بگیرن اگه علمی را امتحان دادیم برا چی باز باید علمی از ما بپرسن برا مدارک هم خود سازمان سنجش بررسی بکنه و مدارک را بگیره برا چی باید ۷۰ درصد قبولی ما مربوط باشه به یکسری آدم که معلوم هم نیست چجوری نمره و نتیجه میدن

 2. وحید می‌گه:

  دانشگاه گنبد اول اعلام کرده بود هزینه مصاحبه ۲۵ هزار تومان هست ولی باز الان گرونش کرده شده ۵۰ هزار. من فک میکنم اگر همینجوری پیش بره برای کسایی که میخوان دکتری سال بعد شرکت کنند حتما قبلش یه پس اندازی داشته باشن یا حداقل به فکر وامی چیزی باشن.
  والاه واسه من که خیلی سخته بخوام این پولو بدم و در حای که میدونم واقعا ۹۰ درصدش رو دارن الکلی میگیرن و اصلا حتی جا واسه نشستن هم بهت نمیدن چه برسه به خدمات.
  موفق باشید البته اگه پول دارید!

 3. yan می‌گه:

  ولی من امروز دانشگاه دوره لیسانسم بودم اساتید یکی از گرایش های رشته من از ساعت ۱۰ که من رسیدم دانشگاه مشغول مصاحبه بودن تا ۵.۳۰ که زدم بیرون همچنان مشغول بودن.تعداد خیلی زیاد نبود،بره مصاحبه هر نفر وقت زیاد میذاشتن انصافن.سوالات شونم تو زمینه های مختلف بود.
  تازه یکی دیگه از گرایشامونم دانشجوی دکترا برنمی دارن با این که در توان شون هست که ساپورت کنن.ولی معتقدن مصاحبه پایه خیلی علمی نداره و هر استاد سعس می کنه دانشجوی دانشگاه شو برداره و این جوری در حق دیگران یه جورایی ظلم میشه.تا حدی ام قبول دارم.
  موفق باشید.

 4. استعداد می‌گه:

  ۱۰۰ هزار تومن استعداد درخشان دانشگاه علامه رو چی میگید؟

  • رضایی می‌گه:

   سلام بچه ها من شبانه تهران تهران قم و تربیت مدرس اوردم و پردیس خوارزمی اما پردیس میگن مدرکش ارزش شبانه ندارد و پایین تر مرددم نمی خوام برم مصاحبه پردیس بنظرتون چکار کنم؟

 5. ÷÷ می‌گه:

  سلام بچه ها من شنیدم شهریه شبانه فردوسی مشهد رشته ریاضی ۳۵ تومن میشه ایا حقیقت داره؟ لطفا جواب بدید

 6. علی-آب می‌گه:

  سلام
  در رشته ما فقط هم یک نفر ظرفیت داره.

 7. محمد می‌گه:

  توصیه من به سازمان سنجش این هست که مصاحبه رو جمع کنه. اگر کمی فکر کنند خواهند دید که مصاحبه هیچ کمکی به انتخاب افراد شایسته نمیکند. مثلا من امروز مصاحبه اقتصاد دانشگٱه تهران را شرکت کردم. بدلیل تعدد افراد، اونها به جای مصاحبه یک آزمون کتبی گرفتند. در تاریخ چهارشنبه۱۷ اردیبهشت، اعلام کردند که به جای مصاحبه آزمون کتبی برگزار میشود. در تاریخ یکشنبه ۲۱ اردیبهشت نیز آزمون بر گزار شد. نکته اینجا است که دانشجویان خود دانشگاه تهران از ۲۰ فروردین میدونستند که مصاحبه بصورت آزمن کتبی است. ظاهرا بعضی اساتید بدون در نظر گرفتن عدالت در اطلاعات به دانشجویان خودشون اینو گفته بودند. خوب آزمونی که بعضی در آن یک ماه فرصت داشتند بخونند و آزمونی که بعضی دیگر فقط ۳ روز وقت داشتند بخونند، نمی تونه عادلانه باشه و سواد افراد رو بدرستی بسنجند. به نظرم کلا مصاحبه برداشته بشه بهتره. اگر قرار باشه مصاحبه بصورت آزمون کتبی باشه که میشه نقض غرض. هدف این بود که قابلیت های پژوهشی فرد مورد نظر سنجیده شود.

  • برنا می‌گه:

   سلام دوست گرامی
   مصاحبه ها همگی فرمالیته هستن و بس ( چه کتبی و چه شفاهی ) بنده خودم به شخصه دارم می بینم
   یکی از اطرافیان من ارشد یکی از رشته های علوم انسانی رو دانشگاه تهران خوندند و در ازمون دکترا کاملا اطمینان داشتند که قبول میشن چرا ؟؟ چون اساتید مصاحبه کننده استادهای خود ایشون بودند و به این دانشجو گفته بودن تو فقط کنکور بده و نگران نباش و مصاحبه هم یک روند هست که اصلا ارزشی نداره
   و شده یک مسابقه پول گرفتن …
   مصاحبه صلاحیت نداره که تعیین کنه شما قوی هستی یا ضعیف …
   من در رشته خودم نخبه کارهای عملی هستم ولی مطمنم یکی از دانشجویان ارشد دانشگاه تهران که همگی فقط تئوری پرداز هستن به نهایت من برسن ولی خب گناه اینجاست من این ارشدم رو دانشگاه ازاد خوندم ( دانشگاه تهران مرکزی)

   دیگه قضاوت مصاحبه به شما …
   اگر دانشجوی همون دانشگاه بودی دکترا هم قبولت میکنن …
   متاسفم برای این وضعیت حاکم بر مصاحبه ها

 8. (payam)عمران سازه می‌گه:

  دوستان اگر من در دانشگاهی برای گرایش سازه هم روزانه و هم شبانه دعوت به مصاحبه شده باشم آیا باید ۲ بار مبلغ ثبت نام مصاحبه را به حساب دانشگاه واریز کنم یا خیر؟
  قاعدتا از من فقط یک بار مصاحبه میگیرند و پرداخت ۲ بار مبلغ توجیه نداره.
  آیا برای ۵ تا محل مصاحبه باید ۵ بار مبلغ ثبت نام فرم صلاحیت سازمان سنجش رو پرداخت کنیم؟

 9. شیمی آلی می‌گه:

  من ۵ محل دعوت شدم که میانگینشون ۵۰۰۰۰ تومانه یعنی ۲۵۰۰۰۰ برای هزینه مصاحبه. ۲۲۰۰۰ هم که برای فرم صلاحیت دادم. تو این ۵ شهر کسی رو ندارم برم پیششون پس باید هتل بگیرم (یعنی بازم هزینه!!!)این ۵ شهر یکیش شماله یکیش شمال غرب یکیش مرکز کشور و یکی جنوب و یکی هم غرب کشور باید بعضی هاش رو که زمان کافی دارم با اتوبوس برم اونهایی که زمان ندارم با پرواز
  خدایا حداقل کمک کن قبول بشم

 10. داوطلب دکتری می‌گه:

  دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری چند؟؟؟؟ چرا اطلاعیه نمیده؟؟

 11. (زمین شناسی تکتونیک) کمکککک فوری می خوام می‌گه:

  سلام دوستان و آقا پیام.
  آزمون زبان دانشگاه تهران نمره قابل قبولش برای مصاحبه چنده؟؟؟؟؟ من ۶۳ آوردم آیا قبول شدم؟

 12. برنا می‌گه:

  سلام
  خدا میدونه این اراقام نجومی برای یک مصاحبه ای ۵ الی ده دقیقه ای که گاهی اخرش به تحقیر دانشجو توسط مصاحبه کنندگان میشه چقدر ارزش داره …
  امیدوارم ارزش این همه هزینه رو داشته باشه ..
  ولی اعلام ظریفیت های زیاد برابر است با وایز وجه مصاحبه بیشتر و در اخر دو یا سه نفر پذیرش میشه و این یک درامد خوب برای دانشگاه هست …

درج نظر