مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه های گرانقیمت دکتری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی هزینه هر مصاحبه را 80 هزار تومان اعلام کرده و  دانشگاه تهران را هم پشت گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرایند مصاحبه آزمون دکتری 93 از شنبه 20 اردیبهشت ماه  در دانشگاههای کشور آغاز شده است. داوطلباني كه براساس كارنامه منتشره در سايت سازمان به عنوان معرفي شده يك و يا چند كد رشته محل از رشته امتحاني مربوط مشخص شده‌اند، لازم است قبل از مراجعه به محل مصاحبه براي هريك از دانشگاه ها و موسسات مبلغی را به شماره حساب مربوط به موسسه محل برگزاري مصاحبه واريز و اصل فيش واريز شده را به همراه مدارك مورد نياز به همراه داشته باشند و آن را هنگام شركت در مصاحبه به مسوول ذيربط تحويل دهند.

در صورتيكه براي چند كد رشته محل در يك دانشگاه، منحصراً از داوطلب يك نوبت مصاحبه به عمل آيد باید بدون توجه به تعداد كد رشته‌ها مبلغ مشخص شده پرداخت شود.

در سال های گذشته باید دانشجویان یک مبلغ مشخص را و یا مبالغ مختلف با سقف مشخص را در قبال مصاحبه و بررسی پرونده به حساب دانشگاه واریز می کردند ولی در سال جاری تعیین وجه ثبت نام بررسی پرونده و انجام مصاحبه، به دانشگاه ها واگذار شده است و میزان هزینه در میان دانشگاههای مختلف پراکندگی بیشتری دارد.

براین اساس ، هر دانشگاهی با در نظر گرفتن شاخص هایی مبلغی را به عنوان وجه ثبت نام مشخص کرده که بالاترین آن مربوط به دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با 80 هزار تومان و کمترین آن نیز مربوط به دانشگاه های یزد، یاسوج، سیستان و بلوچستان،شاهد، شهید چمران اهواز با 25 هزار تومان است.

سه دانشگاهی که بیشترین مبلغ را برای ثبت نام مصاحبه و بررسی پرونده آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 93 را به ترتیب به خود اختصاص داده اند، دانشگاه های خواجه نصیرالدین طوسی 80 هزار تومان ، دانشگاه تهران 75 هزارتومان و دانشگاه رازی کرمانشاه با 60 هزار تومان هستند.

جالب اینجاست دانشگاه خواجه نصیر از دانشگاههای برتر صنعتی مانند صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت ، صنعتی اصفهان که مبلغ 40 تا 50 هزار تومان را برای وجه ثبت نام اختصاص داده اند مبلغ بیشتری را برای فرایند مصاحبه در نظر گرفته است.

حال باید دید دانشگاه خواجه نصیر، رازی کرمانشاه، تهران چه شاخص هایی را در مصاحبه و ارزیابی پرونده داوطلبان لحاظ می کنند که نسب به سایر دانشگاه ها وجه بیشتری دریافت می کنند. مبلغ ثبت نام مصاحبه در برخی از دانشگاه های کشور به شرح زیر است.

شماره نام دانشگاه های سراسری مبلغ دریافتی برای ثبت نام مصاحبه آزمون دکتری 93
1- دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، ارومیه،علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،زنجان،بین المللی امام خمینی (ره)،الزهرا(س) 500000 ریال
2- دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی 800000 ریال
3- دانشگاه تهران 750000 ریال
3- دانشگاه رازی کرمانشاه 600000 ریال
4- دانشگاه علم و صنعت، صنعتی اصفهان، کردستان 400000 ریال
5- دانشگاه های اصفهان و گیلان 350000 ریال
6- دانشگاه های بیرجند، بوعلی سینا، شیراز،اراک، شهرکرد،خلیج فارس، لرستان 300000 ریال
7- دانشگاه های یزد، یاسوج،شاهد،شهید چمران اهواز،سیستان و بلوچستان 250000 ریال

براساس این گزارش، حدود 90 دانشگاه سراسری، پیام نور و غیر انتفاعی در سال 93 مجری دوره دکتری بوده‌اند. آن دسته از داوطلباني كه در مرحله بررسی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی (مصاحبه) شركت و پس از گزينش نهايي در رديف پذيرفته شدگان نهايي دوره دكتري سال 93 (اعم از دوره هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پيام نور، غير انتفاعي و يا پرديس خودگردان) قرار گيرند، مجاز به شركت در آزمون دكتري سال 1394 نخواهند بود.

نتايج نهايي آزمون دكتري سال 1393 در دهه اول شهريورماه سال جاري اعلام می شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. تقی گفت:

  معلوم نیست چرا سازمان سنجش جلوی این بی عدالتی را نمیگیره هر جا که برا مصاحبه میری اگه ازت خوششون نیاد اینقدر سوالات نا جور میپرسن که نتونی جواب بدی و آن نفری را که میخوان بگیرن اگه علمی را امتحان دادیم برا چی باز باید علمی از ما بپرسن برا مدارک هم خود سازمان سنجش بررسی بکنه و مدارک را بگیره برا چی باید 70 درصد قبولی ما مربوط باشه به یکسری آدم که معلوم هم نیست چجوری نمره و نتیجه میدن

 2. وحید گفت:

  دانشگاه گنبد اول اعلام کرده بود هزینه مصاحبه 25 هزار تومان هست ولی باز الان گرونش کرده شده 50 هزار. من فک میکنم اگر همینجوری پیش بره برای کسایی که میخوان دکتری سال بعد شرکت کنند حتما قبلش یه پس اندازی داشته باشن یا حداقل به فکر وامی چیزی باشن.
  والاه واسه من که خیلی سخته بخوام این پولو بدم و در حای که میدونم واقعا 90 درصدش رو دارن الکلی میگیرن و اصلا حتی جا واسه نشستن هم بهت نمیدن چه برسه به خدمات.
  موفق باشید البته اگه پول دارید!

 3. yan گفت:

  ولی من امروز دانشگاه دوره لیسانسم بودم اساتید یکی از گرایش های رشته من از ساعت ۱۰ که من رسیدم دانشگاه مشغول مصاحبه بودن تا ۵.۳۰ که زدم بیرون همچنان مشغول بودن.تعداد خیلی زیاد نبود،بره مصاحبه هر نفر وقت زیاد میذاشتن انصافن.سوالات شونم تو زمینه های مختلف بود.
  تازه یکی دیگه از گرایشامونم دانشجوی دکترا برنمی دارن با این که در توان شون هست که ساپورت کنن.ولی معتقدن مصاحبه پایه خیلی علمی نداره و هر استاد سعس می کنه دانشجوی دانشگاه شو برداره و این جوری در حق دیگران یه جورایی ظلم میشه.تا حدی ام قبول دارم.
  موفق باشید.

 4. استعداد گفت:

  100 هزار تومن استعداد درخشان دانشگاه علامه رو چی میگید؟

  • رضایی گفت:

   سلام بچه ها من شبانه تهران تهران قم و تربیت مدرس اوردم و پردیس خوارزمی اما پردیس میگن مدرکش ارزش شبانه ندارد و پایین تر مرددم نمی خوام برم مصاحبه پردیس بنظرتون چکار کنم؟

 5. ÷÷ گفت:

  سلام بچه ها من شنیدم شهریه شبانه فردوسی مشهد رشته ریاضی ۳۵ تومن میشه ایا حقیقت داره؟ لطفا جواب بدید

 6. علی-آب گفت:

  سلام
  در رشته ما فقط هم یک نفر ظرفیت داره.

 7. محمد گفت:

  توصیه من به سازمان سنجش این هست که مصاحبه رو جمع کنه. اگر کمی فکر کنند خواهند دید که مصاحبه هیچ کمکی به انتخاب افراد شایسته نمیکند. مثلا من امروز مصاحبه اقتصاد دانشگٱه تهران را شرکت کردم. بدلیل تعدد افراد، اونها به جای مصاحبه یک آزمون کتبی گرفتند. در تاریخ چهارشنبه۱۷ اردیبهشت، اعلام کردند که به جای مصاحبه آزمون کتبی برگزار میشود. در تاریخ یکشنبه ۲۱ اردیبهشت نیز آزمون بر گزار شد. نکته اینجا است که دانشجویان خود دانشگاه تهران از ۲۰ فروردین میدونستند که مصاحبه بصورت آزمن کتبی است. ظاهرا بعضی اساتید بدون در نظر گرفتن عدالت در اطلاعات به دانشجویان خودشون اینو گفته بودند. خوب آزمونی که بعضی در آن یک ماه فرصت داشتند بخونند و آزمونی که بعضی دیگر فقط ۳ روز وقت داشتند بخونند، نمی تونه عادلانه باشه و سواد افراد رو بدرستی بسنجند. به نظرم کلا مصاحبه برداشته بشه بهتره. اگر قرار باشه مصاحبه بصورت آزمون کتبی باشه که میشه نقض غرض. هدف این بود که قابلیت های پژوهشی فرد مورد نظر سنجیده شود.

  • برنا گفت:

   سلام دوست گرامی
   مصاحبه ها همگی فرمالیته هستن و بس ( چه کتبی و چه شفاهی ) بنده خودم به شخصه دارم می بینم
   یکی از اطرافیان من ارشد یکی از رشته های علوم انسانی رو دانشگاه تهران خوندند و در ازمون دکترا کاملا اطمینان داشتند که قبول میشن چرا ؟؟ چون اساتید مصاحبه کننده استادهای خود ایشون بودند و به این دانشجو گفته بودن تو فقط کنکور بده و نگران نباش و مصاحبه هم یک روند هست که اصلا ارزشی نداره
   و شده یک مسابقه پول گرفتن …
   مصاحبه صلاحیت نداره که تعیین کنه شما قوی هستی یا ضعیف …
   من در رشته خودم نخبه کارهای عملی هستم ولی مطمنم یکی از دانشجویان ارشد دانشگاه تهران که همگی فقط تئوری پرداز هستن به نهایت من برسن ولی خب گناه اینجاست من این ارشدم رو دانشگاه ازاد خوندم ( دانشگاه تهران مرکزی)

   دیگه قضاوت مصاحبه به شما …
   اگر دانشجوی همون دانشگاه بودی دکترا هم قبولت میکنن …
   متاسفم برای این وضعیت حاکم بر مصاحبه ها

 8. (payam)عمران سازه گفت:

  دوستان اگر من در دانشگاهی برای گرایش سازه هم روزانه و هم شبانه دعوت به مصاحبه شده باشم آیا باید 2 بار مبلغ ثبت نام مصاحبه را به حساب دانشگاه واریز کنم یا خیر؟
  قاعدتا از من فقط یک بار مصاحبه میگیرند و پرداخت 2 بار مبلغ توجیه نداره.
  آیا برای 5 تا محل مصاحبه باید 5 بار مبلغ ثبت نام فرم صلاحیت سازمان سنجش رو پرداخت کنیم؟

  • صادق گفت:

   اگر مصاحبه روزانه و شبانه اون گرایش همزمان در یک جلسه برگزار میشه علی القاعده باید یک فیش واریز کنید. اما اختیار دست دانشگاه هاست. با دانشگاه مربوطه تماس بگیرید و سوال کنید.

  • ندا گفت:

   نه برا روزانه شبانه فقط یه مبلغ هست
   فرم صلاحیت عمومی هم که کلی هست
   اونم یه بار !!!!
   بازم بپرسید

 9. شیمی آلی گفت:

  من 5 محل دعوت شدم که میانگینشون 50000 تومانه یعنی 250000 برای هزینه مصاحبه. 22000 هم که برای فرم صلاحیت دادم. تو این 5 شهر کسی رو ندارم برم پیششون پس باید هتل بگیرم (یعنی بازم هزینه!!!)این 5 شهر یکیش شماله یکیش شمال غرب یکیش مرکز کشور و یکی جنوب و یکی هم غرب کشور باید بعضی هاش رو که زمان کافی دارم با اتوبوس برم اونهایی که زمان ندارم با پرواز
  خدایا حداقل کمک کن قبول بشم

 10. داوطلب دکتری گفت:

  دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری چند؟؟؟؟ چرا اطلاعیه نمیده؟؟

 11. (زمین شناسی تکتونیک) کمکککک فوری می خوام گفت:

  سلام دوستان و آقا پیام.
  آزمون زبان دانشگاه تهران نمره قابل قبولش برای مصاحبه چنده؟؟؟؟؟ من ۶۳ آوردم آیا قبول شدم؟

 12. برنا گفت:

  سلام
  خدا میدونه این اراقام نجومی برای یک مصاحبه ای 5 الی ده دقیقه ای که گاهی اخرش به تحقیر دانشجو توسط مصاحبه کنندگان میشه چقدر ارزش داره …
  امیدوارم ارزش این همه هزینه رو داشته باشه ..
  ولی اعلام ظریفیت های زیاد برابر است با وایز وجه مصاحبه بیشتر و در اخر دو یا سه نفر پذیرش میشه و این یک درامد خوب برای دانشگاه هست …