مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

گزارش آماری خبرگزاری مهر از آزمون دکتری ۹۳

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به گزارش آماری آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۳ گفت: در این دوره آزمون ۲٫۲۶ برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مراحل بررسی سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه ها معرفی شده اند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۳ تعداد ۲۴۰ هزار ۳۹۱ نفر ثبت نام کرده اند که این میزان نسبت به سال ۹۲ تعداد ۲۲ هزار و ۵۲۵ نفر به معنی ۱۰٫۳۳ درصد بیشتر بود.

توکلی اظهار داشت: از تعداد داوطلبان ثبت نام کننده، تعداد ۱۹۴ هزار و ۲۹۶ نفر یعنی ۸۰٫۸۲ درصد ثبت نام کنندگان در جلسه آزمون حاضر و تعداد ۴۶ هزار و ۹۵ یعنی ۱۹٫۱۸ درصد افراد غایب بودند.

وی افزود: پس از برگزاری آزمون نتیجه اولیه به صورت کارنامه تنظیم و در روز یکشنبه ۳۱ فروردیت ماه ۹۳ بر روی سایت سازمان قرار گرفت.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: از تعداد حاضرین در آزمون، با توجه به ظرفیت پذیرش و سایر ویژگی های آزمون ۴۹ هزار و ۵۳۷ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که ۲۵٫۵۰ درصد شرکت کنندگان در آزمون را تشکیل می دهد.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد مجازین به انتخاب رشته در آزمون، تعداد ۳۸ هزار و ۶ نفر یعنی ۷۶٫۷۲ درصد مجازین به انتخاب رشته نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند.

توکلی اضافه کرد: از تعداد افرادی که در آزمون انتخاب رشته کردند، فهرست اسامی ۲۷ هزار و ۴۸۵ نفر یعنی ۷۲٫۳۲ درصد انتخاب رشته کنندگان با توجه به ظرفیت پذیرش ۱۲ هزار و ۱۸۸ نفری، اولویت کد رشته های انتخابی، نمرات کل اکتسابی و سهمیه به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی منتشر شد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به عبارت دیگر ۲٫۲۶ برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه ها معرفی شدند.

توکلی تاکید کرد: در تعیین تعداد معرفی شدگان برای بررسی سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی و سایر مراحل گزینش به مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل سازی برای گزینش نهایی نسبت به آزمون سال گذشته، فراهم کردن شانس بیشتر برای داوطبان واجد شرایط و کمک به دانشگاه ها به منظور انتخاب بهتر دانشجویان واجد شرایط و همچنین ظرفیت پذیرش دقیقا توجه شده است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۷)

 1. مهندسی مالی می‌گه:

  حتما حتما حتما مقاله به درد نخور چاپ نکنید، یکی از استادام میگفت یه روز میشه که ادم دوست داره هر چه زودتر اسمش از مقاله به درد نخور پاک بشه. بعضی از مقاله ها رو ادم روش نمیشه بگه من هم تو این سهم داشتم
  خیلی جالبه ها نه؟؟

 2. امیرکبیر می‌گه:

  مسئولین محترم سایت: سلام، میشه سئوال منو جواب بدید؟
  دکتری پژوهش محور روزانه چجوریه؟ خودمون باید پروژه پیدا کنیم یا دانشگاه این کارو انجام میده؟

 3. صبا می‌گه:

  استان البرز تو گزینه های آدرس صلاحیت عمومی نیست!! جالبه!!! و اقعا الان من چطوری آدرس بدم؟؟؟

 4. پژوهش هنر می‌گه:

  این الزهرh هر روز سایتو باز می کنی یه اطلاعیه جدید زده
  دانشکده هم که اصلا کار خودشو میکنه
  آخرش نفهمیدیم یه شنبه مصاحبه است تا تشکیل پرونده،ساعتم که اصلا نزده
  کسی اونجا نیست برا مصاحبه؟

 5. !!! می‌گه:

  دانشگاه نهران برای ۴ تفر آخرین رتبه معرفی شده رو زده ۶۳
  این یعنی چی؟
  میشه فهمید چند نفر برا مصاحبه دعوت کرده؟

  • قاسم زاده می‌گه:

   آیا اساتید مصاحبه کننده از رتبه و درصد های مصاحبه شونده اطلاع دارند لطفا فوری جواب دهید . انهای که سال قبل تجربه مصاحبه دارند اظهار نظر فرماییند

   • دانشجوی دکتری می‌گه:

    بله اطلاع دارن از رتبه و اولویت هایی که رو که انتخاب کردید. اما سال گذشته راجع به درصدا چیزی نگفتن(فقط همون رتبه و اولویت).

    • زیباااااااا می‌گه:

     از درصدا هم خبر دارن چون وقتی من برای مصاحبه رفتم یکی از اساتید یک لیست رو نگاه می کرد و یکی دیگه ازش پرسید از من زبان بپرسن یا نه و اون استاد گفت نه. چون من زبانم رو خوب زده بودم معلوم بود داره به درصدای من نگاه می کنه

  • زیباااااااا می‌گه:

   برای همه ی ۶۳ نفر همینو زده یعنی ۶۳ نفر اونجا رو انتخاب کردن ولی نفرای اول اون ۶۳ نفر برای انتخابای قبلیشون دعوت شدن و ۵ انتخابشون پر شده

 6. سپنتا می‌گه:

  با سلام
  اگر کسی رتبه خوب داشته باشه و رزومه خوب حتما قبول میشه.غصه چیو خورین?!
  ضمنا استادا مگه میشه مقاله کیلویی را تشخیص ندن.بی جهت نگران رزومه کیلویی هستید.مگر استادا را گیج فرض کرده باشید.اینجوری فقط به کسی که رزومه خوب داره و به هر دلیل رتبه اش با چند سوال تک نشده فرصت داده شده.وقتی قراره هفتاد درصد مصاحبه باشه چرا رتبه های متوسط نباید برن مصاحبه.ی کم عادل باشید و برای دیگران هم ارزش قایل بشید.همش رقابت بچه گانه.کوبیدن همدیگه.مثلا قراره دکتر مملکت بشین.

 7. amir می‌گه:

  با تشکر از جواب و راهنماییتون
  ولی یکم گیج شدم حالا فرض کنید که من رتبمم ۷۰ برق باشه و نفر ۱۶ دانشگاهی هستم که آخرین رتبش ۷۰ پس با توجه به پاسخ جنابعالی ممکنه من در اصل ۵ امین یا ۶امین نفر برای مصاحبه باشم. اگر اشتباه می کنم راهنمایی بفرمایید.

  • نگار می‌گه:

   اگر در کارنامه انتخاب رشته شما در یک رشته-محل رتبه آخرین فرد دعوت شده ۵۰ ذکر شده، در واقع اون شخص پنجاهمین نفریه که توی فرم انتخاب رشته اش اون رشته محل رو زده (حالا تو انتخاب اولش یا پنجاهم) و وقتی سیستم به این فرد رسیده با دعوت شدنش، ظرفیت دعوت به مصاحبه در اون رشته-محل تکمیل شده.
   اما این معناش این نیست که ۵۰ نفر به اون رشته-محل دعوت شده اند. چون ممکنه مثلا ۲۰ نفر با رتبه هایی بهتر از آخرین فرد دعوت شده، به نحوی انتخاب رشته کرده باشند که قبل از رسیدن به این محل، در پنج اولویت دیگر خود دعوت به مصاحبه شده باشند.
   همچنین به این معنا هم نیست که لزوما رتبه آخرین فرد دعوت شده، در آزمون هم ۵۰ بوده است چون ممکنه عده ای با رتبه های بهتر اصلا اون محل رو در هیچ یک از اولویتهای ۵۰ گانه شون انتخاب نکرده باشند.

   حالا اگر در همین محل رتبه شما ۱۵ باشد این یعنی ۱۴ نفر با رتبه های بهتر از شما این محل رو در یکی از اولویتهای ۵۰ گانه شون انتخاب کردن. اما اینکه چه تعداد از اونا این محل جزو ۵ محلی است که دعوت شدن، بطور دقیق قابل تشخیص نیست اما مثلا در مورد رشته-محل های تاپ در هر رشته که همه رتبه های برتر انتخابش میکنند این اعداد به واقعیت نزدیک تر هست.

 8. ؟؟؟؟ می‌گه:

  توی رشته ما که کمتر شده پارسال تا رتبه ۲۷ دعوت کردن امسال تا رنبه ۲۳!!!!!!!!

 9. حسابداری می‌گه:

  شبانه تهران رتبه ۵۸ آخرین نفر ۶۲
  شبانه مدرس رتبه ۴۰ آخرین نفر ۴۲
  روزانه شیراز رتبه ۵۸ آخرین ۶۴
  روزانه کرمان رتبه ۵۱ آخرین نفر ۶۹

  لیسانس غیرانتفاعی شاگرد دوم
  ارشد ترم ۴ تربیت مدرس شاگرد اول ورودی ها

  ۲ مقاله در کاندا و هند
  یه پژوهشی در حال داوری
  ۵ پژوهشی آماده ولی هنوز اساتید جایی ارسال نکردن
  ۳ مقاله در کنفرانس بین المللی
  ۱ کنفرانس ملی
  ۵ کنفرانس منطقه ای که یه موردش رو سخنرانی کردم

  پایان نامه هنوز دفاع نکردم ولی به عقیده اساتید موضوع خیلی خوبیه و میشه ۴ پژوهشی ازش استخراج کرد

  به نظرتون کجاها شانس دارم؟

 10. حسابداری می‌گه:

  دوستان دانشگاه تربیت مدرس برای یک نفر ظرفیت شبانه نوشته ۴۲ نفر دعوت شدن. واقعا ۴۲ نفر رو ازشون مصاحبه می گیرن؟

  تهران هم برای ۲ نفر ۶۲ نفر دعوت کرده.

 11. م می‌گه:

  سلام ببخشید من منظورشون از ۲٫۲۶ رو نمی فهمم، یک جا می گن ۲٫۲۶ یه جا ۶ برابر و …
  یعنی الان مثلا اگر شیراز ۳ نفر بخواد چند نفر دعوت به مصاحبه شدن!؟ لطفا جواب بدبن که استرسم کم شه
  ممنون

 12. معترض می‌گه:

  با این بازار داغ مقاله فروشهها واقعا رزومه از ازمون مهمتره؟

 13. منتقد می‌گه:

  به نظر من این شیوه گزینش نادرسته. پذیرش باید بر اساس یکسری امتیازها (تسلط به مطالب تخصصی، تحقیق و پژوهش و …) صورت بگیره و آزمون حذف بشه. خیلی کشورها آزمون برگزار نمیکنن. دوبار در سال شرایط پذیرش رو اعلام میکنن و بعد از مصاحبه اقدام به پذیرش دانشجو میکنن. این آزمون چیزی جز اعمال هزینه به کشور در بر نداره. وقتی قراره آخر سر دانشجوی امیرکبیر بره پشت نیمکت و دکتری بخونه و شانس بقیه به خصوص دانشگاه آزادی ها صفر باشه برگزاری کنکور به درد بخور نبوده و چیزی جز برای انحراف افکار عمومی نیست.

 14. amir می‌گه:

  امسال اگه انتخابارو به دانشگاه می دادن بهتر بود تا اینکه یه کنکور برگزار کنند در رشته من ۲۰ برابر ظرفیت دعوت شدن. یعنی برای گزینش ۴ نفر ۸۰ نفر معرفی شدند در حالی که سال قبل برای گزینش ۸ نفر همین دانشگاه ۲۴ نفر معرفی شده بودند.

  • پیمان می‌گه:

   دوست من سلام
   اونجوری که شما فکر می کنید نیست.بر فرض مثال کد رشته ی X از دانشگاه Y به تعداد n نفر در کل دانشجو میخواد.حالا زده آخرین رتبه معرفی شده ۸۰٫این به این معنی هستش که از کل کسانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند و کد رشته X را در فرم انتخاب رشته خود وارد کرده اند ۸۰ نفر نمره مطلوب برای این دانشگاه رو دارند.اما همه ی این ۸۰ نفر که مصاحبه ی اون دانشگاه تمیان.ممکنه ۶۰ نفر از اون ۸۰ نفر قبل از اینکه به این کد رشته برسند هر پنج ظرفیتشون پر شده باشه.یعنی دیگه به کد رشته X نمیرسند و همون ۲۰ نفر باید به مصاحبه بروند.

 15. رضا می‌گه:

  ۶ برابر ظرفیت برا مصاحبه دعوت کردن

 16. میثم . بازاریابی می‌گه:

  یه سئوال داشتم. من مجاز به انتخاب رشته شبانه و پردیس شدم، انتخاب رشته هم کردم و دورترین نقاط رو هم زدم، یعنی پایین ترین دانشگاههایی که احتمال قبولی داشتم رو زدم، ولی در هیچکدام دعوت به مصاحبه نشدم. میخواستم بدونم چرا اول مجاز به انتخاب رشته شدم ولی دعوت به مصاحبه نشدم ؟ خب اگه نمیخواستن دعوت کنن، چرا مجاز اعلام کردن ؟

  • فرهاد IT می‌گه:

   این مثل اینه که بگید چرا من در آزمون کارشناسی ارشد مجاز به انتخاب رشته شدم ولی هیچ رشته ای قبول نشدم! خوب یک عد مجاز به انتخاب رشته میشن ولی ظرفیت رشته ها از تعداد افراد مجاز پایینتره.

 17. حسابداری می‌گه:

  “مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل سازی برای گزینش نهایی نسبت به آزمون سال گذشته”
  ………….
  یعنی به احتمال فراوان نمره مصاحبه تراز میشه… یعنی بالاترین نمره مصاحبه تراز ۱۰۰۰۰ میگیره… اگه به این شکل باشه احتمال داره هر رتبه ای حتی رتبه یک قبول نشه….

درج نظر