مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

گزارش آماری خبرگزاری مهر از آزمون دکتری 93

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به گزارش آماری آزمون ورودي دوره دكتري «Ph.D» (نيمه متمركز) سال 1393 گفت: در این دوره آزمون 2.26 برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مراحل بررسی سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه ها معرفی شده اند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در آزمون ورودي دوره دكتري «Ph.D» (نيمه متمركز) سال 1393 تعداد 240 هزار 391 نفر ثبت نام کرده اند که این میزان نسبت به سال 92 تعداد 22 هزار و 525 نفر به معنی 10.33 درصد بیشتر بود.

توکلی اظهار داشت: از تعداد داوطلبان ثبت نام کننده، تعداد 194 هزار و 296 نفر یعنی 80.82 درصد ثبت نام کنندگان در جلسه آزمون حاضر و تعداد 46 هزار و 95 یعنی 19.18 درصد افراد غایب بودند.

وی افزود: پس از برگزاری آزمون نتیجه اولیه به صورت کارنامه تنظیم و در روز یکشنبه 31 فروردیت ماه 93 بر روی سایت سازمان قرار گرفت.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: از تعداد حاضرین در آزمون، با توجه به ظرفیت پذیرش و سایر ویژگی های آزمون 49 هزار و 537 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که 25.50 درصد شرکت کنندگان در آزمون را تشکیل می دهد.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد مجازین به انتخاب رشته در آزمون، تعداد 38 هزار و 6 نفر یعنی 76.72 درصد مجازین به انتخاب رشته نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند.

توکلی اضافه کرد: از تعداد افرادی که در آزمون انتخاب رشته کردند، فهرست اسامی 27 هزار و 485 نفر یعنی 72.32 درصد انتخاب رشته کنندگان با توجه به ظرفیت پذیرش 12 هزار و 188 نفری، اولویت کد رشته های انتخابی، نمرات کل اکتسابی و سهمیه به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی منتشر شد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به عبارت دیگر 2.26 برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه ها معرفی شدند.

توکلی تاکید کرد: در تعیین تعداد معرفی شدگان برای بررسی سوابق علمی ، پژوهشی و مصاحبه تخصصی و سایر مراحل گزینش به مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل سازی برای گزینش نهایی نسبت به آزمون سال گذشته، فراهم کردن شانس بیشتر برای داوطبان واجد شرایط و کمک به دانشگاه ها به منظور انتخاب بهتر دانشجویان واجد شرایط و همچنین ظرفیت پذیرش دقیقا توجه شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مهندسی مالی گفت:

  حتما حتما حتما مقاله به درد نخور چاپ نکنید، یکی از استادام میگفت یه روز میشه که ادم دوست داره هر چه زودتر اسمش از مقاله به درد نخور پاک بشه. بعضی از مقاله ها رو ادم روش نمیشه بگه من هم تو این سهم داشتم
  خیلی جالبه ها نه؟؟

 2. امیرکبیر گفت:

  مسئولین محترم سایت: سلام، میشه سئوال منو جواب بدید؟
  دکتری پژوهش محور روزانه چجوریه؟ خودمون باید پروژه پیدا کنیم یا دانشگاه این کارو انجام میده؟

 3. صبا گفت:

  استان البرز تو گزینه های آدرس صلاحیت عمومی نیست!! جالبه!!! و اقعا الان من چطوری آدرس بدم؟؟؟

 4. پژوهش هنر گفت:

  این الزهرh هر روز سایتو باز می کنی یه اطلاعیه جدید زده
  دانشکده هم که اصلا کار خودشو میکنه
  آخرش نفهمیدیم یه شنبه مصاحبه است تا تشکیل پرونده،ساعتم که اصلا نزده
  کسی اونجا نیست برا مصاحبه؟

 5. !!! گفت:

  دانشگاه نهران برای 4 تفر آخرین رتبه معرفی شده رو زده 63
  این یعنی چی؟
  میشه فهمید چند نفر برا مصاحبه دعوت کرده؟

  • قاسم زاده گفت:

   آیا اساتید مصاحبه کننده از رتبه و درصد های مصاحبه شونده اطلاع دارند لطفا فوری جواب دهید . انهای که سال قبل تجربه مصاحبه دارند اظهار نظر فرماییند

   • دانشجوی دکتری گفت:

    بله اطلاع دارن از رتبه و اولویت هایی که رو که انتخاب کردید. اما سال گذشته راجع به درصدا چیزی نگفتن(فقط همون رتبه و اولویت).

    • زیباااااااا گفت:

     از درصدا هم خبر دارن چون وقتی من برای مصاحبه رفتم یکی از اساتید یک لیست رو نگاه می کرد و یکی دیگه ازش پرسید از من زبان بپرسن یا نه و اون استاد گفت نه. چون من زبانم رو خوب زده بودم معلوم بود داره به درصدای من نگاه می کنه

  • زیباااااااا گفت:

   برای همه ی 63 نفر همینو زده یعنی 63 نفر اونجا رو انتخاب کردن ولی نفرای اول اون 63 نفر برای انتخابای قبلیشون دعوت شدن و 5 انتخابشون پر شده

 6. سپنتا گفت:

  با سلام
  اگر کسی رتبه خوب داشته باشه و رزومه خوب حتما قبول میشه.غصه چیو خورین?!
  ضمنا استادا مگه میشه مقاله کیلویی را تشخیص ندن.بی جهت نگران رزومه کیلویی هستید.مگر استادا را گیج فرض کرده باشید.اینجوری فقط به کسی که رزومه خوب داره و به هر دلیل رتبه اش با چند سوال تک نشده فرصت داده شده.وقتی قراره هفتاد درصد مصاحبه باشه چرا رتبه های متوسط نباید برن مصاحبه.ی کم عادل باشید و برای دیگران هم ارزش قایل بشید.همش رقابت بچه گانه.کوبیدن همدیگه.مثلا قراره دکتر مملکت بشین.

 7. amir گفت:

  با تشکر از جواب و راهنماییتون
  ولی یکم گیج شدم حالا فرض کنید که من رتبمم 70 برق باشه و نفر 16 دانشگاهی هستم که آخرین رتبش 70 پس با توجه به پاسخ جنابعالی ممکنه من در اصل 5 امین یا 6امین نفر برای مصاحبه باشم. اگر اشتباه می کنم راهنمایی بفرمایید.

  • نگار گفت:

   اگر در کارنامه انتخاب رشته شما در یک رشته-محل رتبه آخرین فرد دعوت شده 50 ذکر شده، در واقع اون شخص پنجاهمین نفريه كه توی فرم انتخاب رشته اش اون رشته محل رو زده (حالا تو انتخاب اولش يا پنجاهم) و وقتي سيستم به این فرد رسيده با دعوت شدنش، ظرفيت دعوت به مصاحبه در اون رشته-محل تکمیل شده.
   اما این معناش این نیست که 50 نفر به اون رشته-محل دعوت شده اند. چون ممکنه مثلا 20 نفر با رتبه هایی بهتر از آخرین فرد دعوت شده، به نحوی انتخاب رشته کرده باشند که قبل از رسیدن به این محل، در پنج اولویت دیگر خود دعوت به مصاحبه شده باشند.
   همچنین به این معنا هم نیست که لزوما رتبه آخرین فرد دعوت شده، در آزمون هم 50 بوده است چون ممکنه عده ای با رتبه های بهتر اصلا اون محل رو در هیچ یک از اولویتهای 50 گانه شون انتخاب نکرده باشند.

   حالا اگر در همین محل رتبه شما 15 باشد این یعنی 14 نفر با رتبه های بهتر از شما این محل رو در یکی از اولویتهای 50 گانه شون انتخاب کردن. اما اینکه چه تعداد از اونا این محل جزو 5 محلی است که دعوت شدن، بطور دقیق قابل تشخیص نیست اما مثلا در مورد رشته-محل های تاپ در هر رشته که همه رتبه های برتر انتخابش میکنند این اعداد به واقعیت نزدیک تر هست.

 8. ؟؟؟؟ گفت:

  توی رشته ما که کمتر شده پارسال تا رتبه 27 دعوت کردن امسال تا رنبه 23!!!!!!!!

 9. حسابداری گفت:

  شبانه تهران رتبه 58 آخرین نفر 62
  شبانه مدرس رتبه 40 آخرین نفر 42
  روزانه شیراز رتبه 58 آخرین 64
  روزانه کرمان رتبه 51 آخرین نفر 69

  لیسانس غیرانتفاعی شاگرد دوم
  ارشد ترم 4 تربیت مدرس شاگرد اول ورودی ها

  2 مقاله در کاندا و هند
  یه پژوهشی در حال داوری
  5 پژوهشی آماده ولی هنوز اساتید جایی ارسال نکردن
  3 مقاله در کنفرانس بین المللی
  1 کنفرانس ملی
  5 کنفرانس منطقه ای که یه موردش رو سخنرانی کردم

  پایان نامه هنوز دفاع نکردم ولی به عقیده اساتید موضوع خیلی خوبیه و میشه 4 پژوهشی ازش استخراج کرد

  به نظرتون کجاها شانس دارم؟

 10. حسابداری گفت:

  دوستان دانشگاه تربیت مدرس برای یک نفر ظرفیت شبانه نوشته 42 نفر دعوت شدن. واقعا 42 نفر رو ازشون مصاحبه می گیرن؟

  تهران هم برای 2 نفر 62 نفر دعوت کرده.

 11. م گفت:

  سلام ببخشید من منظورشون از 2.26 رو نمی فهمم، یک جا می گن 2.26 یه جا 6 برابر و …
  یعنی الان مثلا اگر شیراز 3 نفر بخواد چند نفر دعوت به مصاحبه شدن!؟ لطفا جواب بدبن که استرسم کم شه
  ممنون

 12. معترض گفت:

  با این بازار داغ مقاله فروشهها واقعا رزومه از ازمون مهمتره؟

 13. منتقد گفت:

  به نظر من این شیوه گزینش نادرسته. پذیرش باید بر اساس یکسری امتیازها (تسلط به مطالب تخصصی، تحقیق و پژوهش و …) صورت بگیره و آزمون حذف بشه. خیلی کشورها آزمون برگزار نمیکنن. دوبار در سال شرایط پذیرش رو اعلام میکنن و بعد از مصاحبه اقدام به پذیرش دانشجو میکنن. این آزمون چیزی جز اعمال هزینه به کشور در بر نداره. وقتی قراره آخر سر دانشجوی امیرکبیر بره پشت نیمکت و دکتری بخونه و شانس بقیه به خصوص دانشگاه آزادی ها صفر باشه برگزاری کنکور به درد بخور نبوده و چیزی جز برای انحراف افکار عمومی نیست.

 14. amir گفت:

  امسال اگه انتخابارو به دانشگاه می دادن بهتر بود تا اینکه یه کنکور برگزار کنند در رشته من 20 برابر ظرفیت دعوت شدن. یعنی برای گزینش 4 نفر 80 نفر معرفی شدند در حالی که سال قبل برای گزینش 8 نفر همین دانشگاه 24 نفر معرفی شده بودند.

  • پیمان گفت:

   دوست من سلام
   اونجوری که شما فکر می کنید نیست.بر فرض مثال کد رشته ی X از دانشگاه Y به تعداد n نفر در کل دانشجو میخواد.حالا زده آخرین رتبه معرفی شده 80.این به این معنی هستش که از کل کسانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند و کد رشته X را در فرم انتخاب رشته خود وارد کرده اند 80 نفر نمره مطلوب برای این دانشگاه رو دارند.اما همه ی این 80 نفر که مصاحبه ی اون دانشگاه تمیان.ممکنه 60 نفر از اون 80 نفر قبل از اینکه به این کد رشته برسند هر پنج ظرفیتشون پر شده باشه.یعنی دیگه به کد رشته X نمیرسند و همون 20 نفر باید به مصاحبه بروند.

   • رضا گفت:

    نه جناب اشتباه می کنی دقیقا 80 نفر معرفی شده

    • پوريا گفت:

     تعجب ميكنم شما كه ميخواهيد دكتر بشيد مسئله به اين واضحي رو متوجه نيستيد اقا پيمان خيلي واضحه نياز به اين همه توضيح نيست

     • amir گفت:

      آخه دکتر ما که به اندازه شما اطلاع نداریم به بزرگیتون ببخشید من چون جزء نفرات اول همه ی دانشگاه هایی هستم که زدم پس یکم نگرانم که به جای 20 نفر 80 نفر دعوت بشن و یکم مشکل بشه

    • petrology گفت:

     با شما موافقم زیرا
     برای یک کد رشته در یک دانشگاه 4 نفر روزانه و 1 نفر شبانه روی هم 50 نفر دعوت شده اند. یکیش خود من. از توی لیست اسامی دعوت شده و جدول زمانبندی دانشگاه مورد نظر دیدم.
     یک شاهد انکار ناپذیر

   • s گفت:

    نخیر اینطور نیست. یه دانشگاه که دقیقا اسامی دعوت شده هارو زمانبندی و اعلام کرده واسه 10 نفر 71 نفر دعوت کرده.

   • تقدیر گفت:

    احسنت دکتر مهندس پیمان. کاملا موافقم با نظرت

   • مهدی گفت:

    وقتی اعلام میشه آخرین رتبه معرفی شده مثلاً 50 هست یعنی دقیقا هیمن چرا سختش می کنین. پس ممکنه 10 نفر معرفی شده باشن که مثلا رتبه هاشون 1و3و6و12و…و47و50 باشه. با توجه به اعلام 2.26 برابر ظرفیت حداکثر تعداد معرفی شده ها 2.26 برابر ظرفیت اون کدرشته محل خواهد بود.

 15. رضا گفت:

  6 برابر ظرفیت برا مصاحبه دعوت کردن

 16. میثم . بازاریابی گفت:

  یه سئوال داشتم. من مجاز به انتخاب رشته شبانه و پردیس شدم، انتخاب رشته هم کردم و دورترین نقاط رو هم زدم، یعنی پایین ترین دانشگاههایی که احتمال قبولی داشتم رو زدم، ولی در هیچکدام دعوت به مصاحبه نشدم. میخواستم بدونم چرا اول مجاز به انتخاب رشته شدم ولی دعوت به مصاحبه نشدم ؟ خب اگه نمیخواستن دعوت کنن، چرا مجاز اعلام کردن ؟

  • فرهاد IT گفت:

   این مثل اینه که بگید چرا من در آزمون کارشناسی ارشد مجاز به انتخاب رشته شدم ولی هیچ رشته ای قبول نشدم! خوب یک عد مجاز به انتخاب رشته میشن ولی ظرفیت رشته ها از تعداد افراد مجاز پایینتره.

 17. حسابداري گفت:

  “مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل سازی برای گزینش نهایی نسبت به آزمون سال گذشته”
  ………….
  يعني به احتمال فراوان نمره مصاحبه تراز ميشه… يعني بالاترين نمره مصاحبه تراز 10000 ميگيره… اگه به اين شكل باشه احتمال داره هر رتبه اي حتي رتبه يك قبول نشه….

  • 90 گفت:

   اینطوری که خوبه

   • ........... گفت:

    اینقدر با بی انصافی به رتبه ی یک ها نگاه نکنین هر کی زحمت بکشه نتیجه اش رو هم میبره یکی که هم کار میکرده هم سرباز بوده هم درس خونده و رتبه ی تک هم آورده نوش جونش باشه قبولی . اینو به خاطر این گفتم چون همسرم امسال تو این شرایط بود خدا رو شکر خدا هم کمکش کرد بعد اینم میکنه ایشالا. هر کسی بیشتر تلاش کنه نتیجه میبره . رزومه هم مهم زیاد بودن مقاله نیست چون با پولم مقاله میخرن چاپ میکنن مهم کیفیت هستش. من خودم از بجه های دانشگاه تهرانم اساتید به کیفیت مقالات و کتاب ها بیشتر توجه میکنن تا به کمیت! گاها زیاد بودن مقالات و کتب به درد نخور امتیاز منفی هم میگیره این گفته ی یکی از اساتیدم هستش.

   • s گفت:

    شما خوشحال میشین رتبه خوبا قبول نشن؟

   • زینب گفت:

    90 جان چقدر دیدتون به مساله جالبه یعنی خوبه رتبه 1 قبول نشه؟
    کسی که رتبه یک شده یعنی تلاشگر بوده استعداد داشته