مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری

تصویب رشته های جدید دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح وضعیت تصویب رشته‌های جدید مقطع  دکتری تخصصی در واحدهای این دانشگاه، گفت: هم اکنون در مقطع  دکتری 350 رشته مصوب داریم.

به گزارش  خبرگزاری فارس، مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد با بیان اینکه یکی از خروجی‌های توسعه کیفی دانشگاه آزاد باید تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باشد، تاکید کرد: عدم تصویب رشته‌های جدید در مقاطع تحصیلات تکمیلی با توجه به حجم بسیار بالای تقاضا از سوی جوانان موج جدیدی از مهاجرت دانشجویان به کشورهای همسایه و تحصیل در دانشگاه‌های بی کیفیت این کشورها را به همراه خواهد داشت.

وی در تشریح وضعیت تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد حدود 3 هزار و در مقطع دکتری 350 رشته مصوب داریم.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد افزود: با توجه به این واقعیت که توسعه کیفی و کیفی سازی تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یکی از اهداف مهم  مدیران و مسئولان این دانشگاه است، لزوم حرکت در مسیر تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیش از پیش لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه ظرفیت و قابلیت افزایش و تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد وجود دارد، تاکید کرد: با تجمیع قوا و هم افزایی فکری تمامی واحدها توانایی افزایش رشته‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد تا دو برابر و در مقطع دکتری نیز تا سه برابر رشته‌های کنونی وجود دارد.

علوی فاضل کم کاری در تصویب رشته‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را کمک به اقتصاد کشورهای همسایه و دانشگاه‌های بی کیفیت آنها خواند و گفت: هم اکنون به دلایل مختلف و به ویژه تغییر در هرم سنی جمعیت کشور تقاضا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و دکتری بسیار بالاست و اگر برای پاسخگویی به این تقاضا واحدهای دانشگاه آزاد اقدامی انجام نشود، شاهد سیل مهاجرت به کشورهای همسایه و تحصیل در دانشگاه های بی کیفیت این کشورها در سال‌های آینده خواهیم بود.

وی در تشریح موانع و کمبودها در زمینه تصویب رشته های جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، گفت: یکی از مشکلات موجود تامین اساتید برای تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع مذکور است، زیرا شرایط جذب هیات علمی با رتبه‌های بالا برای رشته‌های جدید نسبت به سال‌های گذشته قدری سخت‌تر شده است.

علوی فاضل تاکید کرد: هم اکنون هر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند دو استادیار و یک دانشیار است، در حالی که در گذشته سه استادیار برای این مقطع کافی بود، در مقطع دکتری نیز بر اساس مصوبه جدید وجود دو دانشیار و سه استاد یار برای هر رشته ضروری است که این موضوع بیش از هر عاملی تجمیع قوا و هم افزایی فکری تمامی واحدها را نیاز دارد.

وی با بیان اینکه رشته‌های تحصیلی مانند آجرهای ساختمانی، اصلی‌ترین واحد سازنده دانشگاه‌ها هستند، تصریح کرد: در دهه 60 به دلیل نیاز کشور به افراد تحصیلکرده و حجم بالای متقاضی برای ادامه تحصیل دانشگاه آزاد تاسیس شد تا در کنار دانشگاه‌های سراسری به این تقاضا پاسخ داده شود.

رئیس مرکز آزمون ادامه داد: در دهه 50 بخش قابل توجهی از جوانان کشور برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کردند و در دانشگاه‌های مختلف ادامه تحصیل می‌دادند، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید مسئولان در زمینه خودکفایی تربیت نیروی انسانی متخصص در داخل کشور تقاضای ورود به دانشگاه‌ها افزایش یافت و اگر دانشگاه آزاد در کنار دانشگاه‌های سراسری به این حجم بالای تقاضا پاسخ نمی‌داد، بخش قابل توجهی از جوانان به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کردند.

وی دانشگاه را مجموعه‌ای از سه دانشکده یا دو دانشکده و دو آموزشکده خواند و گفت: هر دانشکده نیز باید دارای سه گروه آموزشی و هر گروه آموزشی نیز باید سه رشته آموزشی را در اختیار داشته باشد.

علوی فاضل ادامه داد: هر رشته تحصیلی نیز ابزارها و لوازمی خاص خود را نیاز دارد که یکی از مهم‌ترین آنها اعضای هیات علمی است و براساس تعداد رشته‌های تصویب شده یا در حال تصویب، جذب و به کار گیری حداقل سه عضو هیات علمی ضروری است.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد جذب دانشجویان جدید در واحدهای دانشگاهی را وابسته به رشته‌های موجود در هر واحد خواند و گفت: هم اکنون با توجه به تغییر هرم سنی و رقابت شدید میان دانشگاه‌های مختلف برای جذب دانشجو، دانشگاهی در این رقابت موفق است که رشته‌های متعدد و متنوعی را به متقاضیان ارائه دهد.

وی دانشگاه آزاد را در جذب دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی موفق خواند و گفت: هم اکنون در تمامی واحدهای این دانشگاه 16 هزار رشته وجود دارد که در حدود 15 هزار 500 رشته بدون کنکور دانشجو می پذیرد، ولی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت متفاوت و پیچیده است.

علوی فاضل تاکید کرد: در رشته‌های تحصیلات تکمیلی باید تمامی واحدها برای تنوع بخشی و تصویب رشته‌های جدید تلاش کنند.

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد با بیان اینکه حرکت در مسیر توسعه کیفی واحدها و تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است، گفت: حرکت در مسیر توسعه کیفی در دانشگاه آزاد و تصویب رشته های جدید در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد، امروز ضرورتی غیر قابل انکار است.

وی تاکید کرد: دیدگاه رئیس دانشگاه آزاد نیز که مبتنی بر مشورت و استفاده از افکار متخصصان و خرد جمعی آنها است با توسعه کیفی و تصویب رشته‌های جدید و تنوع بخشی به رشته‌ها در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی هماهنگ و همراه است و تمامی واحدها با استفاده از وضعیت مساعد و مناسب کنونی و با تجمیع قوا و پرهیز از هر گونه جزیره‌ای عمل کردن باید در این مسیر گام بردارند.

 

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمد گفت:

  لطفا دانشگاههایی که در رشته مدیریت دولتی – صنعتی و آموزشی سال 93 دکترا می گیرند و امسال اضافه شده را اعلام بفرمایید.

 2. مهدي گفت:

  کسي مي دونه ظرفيت هاي جديد دکتراي روانشناسي تربيتي مربوط به کدام شهرهاست .

 3. مسلم گفت:

  سلام
  میگم اینا توی نتیجه من زدن امکان قبولی توی کارنامه ام
  یعنی جی؟؟؟؟ آخه فقط 6 نفر با نفر آخر اختلاف داشتم

  کسی میتونه خبرم کنه و بگه منظورشون چیه؟؟

 4. علی گفت:

  سلام کسی میدونه رشته فلسفه تعلیم وتربیت دکترا به جه شهرهایی جدیدا دادن

 5. دکتری سازه گفت:

  سلام دوستان. کسی می دونه گرایش سازه کدوم شهرها آوردن؟

 6. سوال گفت:

  به نظرتون آزاد بهتره یا پردیس؟؟ چون نتایج آزاد زوتر کیاد اگه قبول شیم بریم یا بشینیم امید پردیس یعد اگه پردیس قبول نشدیم چیکار باید بکنیم ؟؟ خواهشا یکی راهنمایی کنه

 7. مدیریت اموزشی 160 گفت:

  دوستی افزود: در پردیس علوم تحقیقات دانشگاه آزاد بروجرد نیز از مهرماه سال 93 در رشته های مدیریت دولتی، روان شناسی عمومی، مشاوره، حسابداری، فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی، مهندسی شیمی، معماری و شهرسازی در مقطع دکترا دانشجو پذیرش می‎شود.

 8. --///// گفت:

  دوستان ، تواین صحبتها حرفی از افزایش ظرفیت رشته های موجود یا ایجاد رشته های قبلی در شهر های دیگر نیست. فقط صحبت از ایجاد رشته های جدید هست نه رشته هایی که قبلا در واحدهای دیگه بوده و الان بخواد جای دیگه هم ایجاد شه یا افزایش ظرفیت داشته باشه.

 9. s گفت:

  با سلام . لطفا اعلام کنید که برای کدام رشته ها ،‌کدام دانشگاه ها ظرفیت جدید گرفتن ؟ آیا مجددا از تهران هم ظرفیت گرفته شده؟
  ممکنه اجازه بدین مجددا خودمان انتخاب رشته محل کنیم؟؟؟

 10. مدیریت اموزشی 160 گفت:

  تابلو بود که انقد دعوت به مصاحبه زیاد بود

 11. سلام گفت:

  سلام . آیا در صورتی که به دانشگاهی ظرفیت جدید داده شود ، از شاگرد اولهای خودش برای دکترا حمایت می کند؟

 12. سلام - به مدیریت محترم سایت گفت:

  یعنی اگه امکان داشته باشه که به بعضی از شهرستان ها ، ظرفیت دکترا داده بشه ؟
  آیا دانشگاه این امکان رو فراهم میکنه که دوباره انتخاب محل کنیم؟
  خواهش میکنیم اجازه بدید که مجددا انتخاب محل انجام بشه
  لذا لطفا مراکزی که ظرفیت جدید دکترای آزاد گرفته رو اعلام بفرمایید
  با سپاس

 13. ؟ گفت:

  خواهش میکنیم که اعلام بفرمایید که به کدامین دانشگاه ها ظرفیت دکتری خواهید داد .
  با تشکر

 14. شیمی گفت:

  امثال من با زحمت زیاد با کلی فشار عصبی از کنکور گذشتیم کارشناسی گرفتیم سال بعد از ما اکثر دانشگاهها و رشته ها بدون کنکور شد واینطوری مدرک کارشناسی شد معادل دیپلم با چه بدبختی کارشناسی ارشد گرفتیم توو این یکی دو ساله دانشگاه ها گفتن هر کی میخواد بیاد ارشد بگیره همون بلایی که سر مدرک کارشناسی اومد سر مدرک ارشد هم اومد حالا هم که دکتری…

 15. پیگیری گفت:

  با سلام
  از مدیریت محترم سایت خواهش می کنم پیگیری نمایید که چه زمانی مشخص میشه که به کدام واحدهای دانشگاه آزاد ظرفیت جدید دکتری داده میشه؟
  و اینکه داوطلبان امکان انتخاب جدید اولویت ها را دارن یا اینکه خود مرکز آزمون در این رابطه برای قبولی داوطلب ها تصمیم میگیره؟
  من رتبه خوبی کسب کردم، انتخاب اولم علوم تحقیقات تهران بوده اما حالا اگه به شهر محل شکونت خودم ظرفیت بدن(که میگن درخواست شده و احتمالش زیاده) میخوام اینجا باشم نه تهران
  به نظر شما من چکار کنم؟

 16. ... گفت:

  لاييييييييييييك

 17. بزودی شاهد دادن مجوز بی رویه رشته های متعدد دکتری به واحد های شهرستانها و تولید بی رویه دکتر خواهیم شد البته متاسفانه مانند مقطع ارشد بدون توجه به تکمیل کادر هیئت علمی واحد ها این اتفاق خواهد افتاد.