مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

اعلام زبان عمومی و استعداد تحصیلی به عنوان منابع آزمون دکتری پردیس

دروس زبان عمومی و استعداد تحصیلی جز منابع آزمون دکتری تخصصی پردیس های دانشگاهی خواهند بود.

به گزارش پی اچ دی تست ، داوطلبان در این آزمون به سؤالات دروس تخصصی و استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی پاسخ می‌دهند و ضرایب دروس در هر یک از رشته‌های امتحانی عبارت از مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی با ضریب چهار استعداد تحصیلی با ضریب یک و زبان انگلیسی با ضریب یک است. در کدرشته امتحانی زبان و ادبیات عرب به جای درس زبان انگلیسی عمومی، زبان عربی عمومی در نظر گرفته شده است.

آزمون امتحانی شامل دروس تخصصی استعداد تحصیلی و زبان به صورت تستی چهارگزینه‌ای است که برای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدسی یک نمره منفی در نظر گرفته شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. فرهاد IT گفت:

  چون تحصیل در دوره دکتری نیازمندی های خاصی دارد که دردوره های کارشناسی و ارشد وجود ندارد. در دوره دکتری داوطلب باید توانایی های تحلیلی و شخصیت پویا و کاوشگری داشته باشد. و این توانایی ها در آزمون استعداد تحصیلی سنجیده می شود. این که داوطلبی به مرحله شرکت در آزمون دکتری رسیده به معنای داشتن صلاحیت برای دکتر شدن نیست.

  • عمران- مدیریت ساخت گفت:

   با توضیحی که شما فرمودید می بایست در تمام دوره های دانشگاهی این آزمون گرفته شود. ارتباط آزمون استعداد تحصیلی با شخصیت پویا و کاوشگر افراد نیز جای سوال دارد. آیا از سوالات هوش می توان به شخصیت پویا و کاوشگر کسی پی برد؟

   • فرهاد IT گفت:

    خیر. در دوره های کارشناسی و ارشد نیازی به داشتن شخصیت پویا و پژوهشگر نیست. درسهایی ارائه می شود و دانشجو آنها را پاس میکند.!! ولی کسی که قرار است پژوهش های بدیع انجام بدهد و بعد استاد دانشگاه بشود یا در پروژه های کلان مملکت شرکت داشته باشد باید واجد ویژگی های بسیاری باشد. دوره دکتری دوره درس پاس کردن نیست. دوست عزیز قرار نیست به شخصیت کسی با سوالات هوش پی ببریم بلکه این هم یک وجه از توانایی هایی است که در ازمون تست می شود. در همه جای دنیا هم این وجود دارد. برای ورود به دوره دکتری آزمونهای GRE و GMAT وجود دارند. سوالات استعداد تحصیلی هم از روی همین آزمونها طراحی می شود

  • دانشحوی استعداد درخشان گفت:

   متاسفانه مباحث علوم انسانی در کشور ما جوری جا افتاده که هر کس در مورد آن اظهار نظر می کند. آقا فرهاد نظر شما محترم است ولی اجازه دهید مباحث توسط متخصصین هر رشته بررسی گردد چراکه نظرات غیر متخصصین بدون توجه به ابعاد مختلف موضوع صورت می گیرد. بحث آزمون استعداد تحصیلی، مبتنی بر چند رشته است و یکی از اساسی ترین این رشته ها روانشناسی و مخصوصا روانشناسی تربیتی و یادگیری است. از نظر علم روانشناسی تربیتی آزمون استعداد تحصیلی قابلیت شناسایی استعداد واقعی افراد را ندارد. انسان به عنوان اشرف مخلوقات است و اینکه کسی فکر کند با یک سری سوال که معلوم نیست توسط چه کسانی تدوین شده، قابلیت شناسایی استعداد افراد را ندارد. آزمون استعداد با این رویه فقط باعث کاهش انگیزه داوطلبان می شود و توجه داوطلب را از مباحث اساسی رشته اش به مباحث بی ارزش می کند.

 2. عمران- مدیریت ساخت گفت:

  کسی که دوره دبیرستان را با موفقیت گذرانده و از سد کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد گذر کرده و با موفقیت فارغ التحصیل شده است، چرا برای ورود به دوره دکتری می بایست آزمون استعداد تحصیلی را بگذراند؟ مگر برای رسیدن به این مرحله استعداد تحصیل نداشته است؟!! چرا در کنار دورس تخصصی و زبان این آزمون قرار گرفته است؟

  • دانشحوی استعداد درخشان گفت:

   من به عنوان دانششجوی دکتری روانشناسی تربیتی از دانشگاه خوارزمی با شما کاملا موافقم. این امر برخلاف علم روانشناسی است. صرفا متخصصین روانسنجی و برخی دیگر که به واسته این کار نفع می برند آتش این تنوره داغ تر می کنند.

   • سپیده گفت:

    سلام من امسال پردیس رشته روانشناسی شرکت کردم مقطع دکتری..میشه لطف کنید بگید قبولیش چ طوری یعنی باید رتبه ام چند بشه چون من اصلا مطالعه نداشتم..بعد بگید تو رشته روانشناسی چند درصد احتمال داره ک تهران قبول شم