مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

پردیس ها بار دیگر ملزم به پذیرش از طریق کنکور شدند

با اینکه بارها پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری پردیس های دانشگاهی لغو  و مجددا برقرار شده است معاون وزیر علوم از الزام مجدد این واحدها به جذب از طریق کنکور خبر داد.

دکتر سید حسین حسینی  در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه تاکنون پردیس‌های دانشگاه با برگزاری آزمون مستقل هم دانشجو می‌پذیرفتند، گفت: پردیس‌های دانشگاه‌ها از این پس به استناد قانون برنامه پنجم توسعه از طریق آزمون سازمان سنجش که به صورت متمرکز برگزار می‌شود، دانشجو می‌‍پذیرند.

براساس بخشنامه وزارت علوم مقرر شده است برای سال تحصیلی ۹۵-۹۴ ضروری است کلیه متقاضیان تحصیل در پردیس‌های دانشگاهی در آزمون‌های سراسری سازمان سنجش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شرکت کرده و دانشگاه‌ها نیز با رعایت سقف پذیرش ۱۰۰ درصدی ظرفیت دوره‌های روزانه به پذیرش دانشجو اقدام کنند.

 فعالیت ۴۲ پردیس دانشگاهی

وی بااشاره به فعالیت ۴۲ پردیس دانشگاهی در کشور، افزود: به دانشگاه‌های جامع و مادر استان‌ها اجازه داده شد پردیس داشته باشند و هم اکنون پردیس‌ها در سراسر کشور وجود دارند برای مثال ۲ الی ۳ پردیس در استان مازندران فعال است و در استان تهران نیز دانشگاه‌های امیر کبیر، علم و صنعت، تهران و… دارای پردیس دانشگاهی هستند.

 پذیرش فقط در مقطع تحصیلات تکمیلی

مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم با اشاره به شیوه‌نامه‌ای که برای پردیس‌های دانشگاهی وجود دارد گفت: فعالیت پردیس‌ها به تحصیلات تکمیلی معطوف شده و پذیرش آن‌ها فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است.

حسینی ادامه داد: در گذشته برخی پردیس‌ها در مقطع کارشناسی هم دانشجو پذیرش می‌کردند اما از آنجائی اکنون برای مقطع کارشناسی ظرفیت به اندازه کافی وجود دارد و تحصیلات تکمیلی نیاز به افزایش ظرفیت دارند پذیرش فقط در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

وی در ادامه در مورد رشته‌هایی که پردیس‌ها پذیرش می‌کنند گفت: بر اساس سیاست‌های وزارتخانه پذیرش در پردیس‌های خود گردان مربوط به رشته‌هایی می‌شود که ظرفیت آن رشته در پردیس‌های اصلی پر شده باشد. یعنی اگر ظرفیت رشته مورد نظر در پردیس اصلی پر شده باشد پردیس‌های خودگردان مجاز به پذیرش دانشجو در رشته مورد نظر هستند. همچنین دانشگاه‌ها تا ۱۰۰ درصد ظرفیت مورد پذیرش در پردیس اصلی می توانند دانشجو پذیرش کنند.

 افزایش ۲۰ درصدی شهریه دانشجویان دکتری در پردیس‌های دانشگاهی

حسینی در خاتمه با تاکید بر اینکه شهریه پردیس‌های دانشگاه مطابق با مصوبه هیئت امناست گفت: شهریه مقطع دکتری نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

 

 

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۸)

 1. تینا می‌گه:

  پردیس دکتری ۵۴ تا ۶۰ میلیون به جز خدمات رفاهی و اسکان هزینه داره و ارشد هم با پایانامه تا ۱۸ میلیون هزینه داره البته بر حسب رشته و دانشگاه فرق داره مثلا تهران گرونتره من دانشجو پردیس البرزم

 2. زهرا می‌گه:

  سلام
  شما اطلاع دارید شرایط شرکت در پردیس چی هست؟ منظورم اینه که حتمن باید در مرحله اول آزمون دکتری پذیرفته شده باشیم یا کسانی که در آزمون شرکت کرده اند وقبول نشده اند هم می توانند در پردیس شرکت کنند؟
  ممنون میشم اگر کسی اطلاع داره جواب بده

 3. احمد می‌گه:

  سلام
  کار بسیار خوبی هست.
  متمرکز بشه و فقط از طریق کنکور عالیه.
  ظلم در حق کسی نمیشه.
  تشکر

 4. علوم سیاسی و روابط بین الملل می‌گه:

  پردیس همان روزانه شهریه دار و پولی تحت عنوان نوبت دوم هستش

  لبته البته به ترتیب اعتبار اول روزانا بعد شبانه بعد پردیس بعد ازاد بعد پیام نور و غیر انتفاعی

  اللبته برخی غیر انتفاعی ها سطح بالایی دارند ولی اینو کلی گفتم

  پردیس دانشگاه های تهران مثلا پردیس خوارزمی معتبر تر از حتی روزانه های شهرستلن های درجه دوم استاد پرواز هستش

  مهم نام دانشگاه اساتید موضوع پایان نامه استاد راهنما و مقالات و سوابق پژوهشی هستش

  فقط مشکل پردیس شهریه و پولش هست

  کسایی که توانن مالی دارن حتمن برند کسانی که ندارند بمونند برا سال بعد روزانه

  متاسفانه تو ایران هر کس بر حسب وضعیت حودش نظر میده و دیگران رو به اشتباه میندازه

  اونی که توان مالی پردیس رو نداره میگه اعتبار ندازه و مردم رو به شک میندازه

  اونی هم که پولش رو داره میگه عین روزانه هست

  بابا قانون کلی که برا همه وجدد نداره. هر کس بر حسب وضعیت خودش تصمیم بگیرهاال

 5. hamtaaf می‌گه:

  یعنی کسانی که امسال قصد دارن در پردیس شرکت کنن باید برای کنکور دکتری آماده بشن بعد در انتخاب رشته پردیس را بزنن؟

 6. آذر می‌گه:

  سلام دانشگاه تهران اطلاعیه جذب دانشجوی پردیس هنوز نزده درسته؟خواهشا بهم بگین مدیر سایت.
  ممنونم.

 7. مریم می‌گه:

  با این حساب که اعلام کردن پردیس ممکنه حذف بشه، اگه ما امسال بریم پردیس و سال دیگه حذف شه اونوقت تکلیف مدرک ما چی می شه؟ اصلا مدرک میدن یا نه؟ مهر پردیس می زنن؟
  خدا به خیر کنه !!!!

 8. علی می‌گه:

  به حسابداری

  دلیل خاصی داری که اینطور با قاطعیت می فرمائید پردیس بهتراز آزاده

 9. یاس می‌گه:

  به نظر من مدرک آزاد معتبرتره اینطور که معلومه هیچ بعید نیست چندسال دیگه بگن هرکس پردیس درس خونده مدرکش ارزش نداره مخصوصا برای هیات علمی

  • Amin می‌گه:

   خیر درست نیست برای هیئت علمی شدن و بورسیه آئین نامه خاص وجود داره و قانون نانوشته جاریه ای وجود داره که برای هیئت علمی شدن در دانشگاه های دولتی که شامل غیر انتفاعی و پیام نور هم میشه دولتی ها بر آزاد ها ترجیح داده میشوند هرچند کلا باتوجه به میزان بالای ورودی دکتری و فارغ التحصیلان دکتری و کاهش دانشجویان کارشناسی جذب های هیئت علمی بسیار محدود شده و محدود تر هم میشه از این جهت رقابت سختتر و با پارامترهای بالاتر مثل میزان مقالات با اعتبار افزون تر و تعداد بیشتر معطوف میشه همونطور که الان هم تاحد زیادی اینطوره و تعداد دانشگاههای متقاضی بورسیه دانشجوی دکتری در فارخوان امسال که مورد تایید وزارتخانه قرار گرفتند موید این حرف هست

 10. سعید می‌گه:

  مدرک پردیس بهتره یا دانشگاه ازاد؟

درج نظر