مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام اسامی داوطلبان واجدشرایط اولیه بورس خارج از کشور

شرایط پذیرش و اسامی داوطلبان واجد شرایط بورس دکتری خارج از کشور سال  ۱۳۹۳ از سوی سازمان سنجش اعلام شد.

به گزارش پی اچ دی تست ، سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه ای اسامی افراد واجد شرایط این بورس را منتشر کرد. متن اطلاعیه به شرح زیر است :

بدینوسیله به اطلاع متقاضیان شرکت در آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۳ که در زمان انتخاب رشته مطابق با مندرجات دفترچه راهنمای ­آزمون مذکور، متقاضی بورس خارج از کشور بوده و براساس اطلاعیه مورخ ۱۵/۲/۹۳ این سازمان نتیجه آنان در رابطه با بورس اعزام به خارج از کشور در کارنامه آزمون دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۳۹۳ مشخص گردیده و در مراحل مصاحبه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرکت نموده­اند، می­رساند باتوجه به اعلام سازمان امور دانشجویان افراد ذیل واجد شرایط اولیه بورس اعزام به خارج از کشور شناخته شده و در صورتیکه دارای شرایط و ضوابط مربوطه و همچنان متقاضی بورس خارج می­باشند، لازم است ضمن توجه به موارد ذیل، برای کسب اطلاعات بیشتر و تشکیل پرونده حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۹۳ به تهران، میدان فردوسی، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان شهید موسوی (فرصت جنوبی) پلاک ۳۳ سازمان امور دانشجویان – اداره بورس و اعزام مراجعه نمایند.

شرایط اختصاصی داوطلبان بورس خارج از کشور:
۱-  حداقل میانگین (معدل) نمره­ های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ تراز شده و دوره­های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکترای حرفه­ای ۱۷٫
۲-  حداکثر سن داوطلب در زمان تقاضا ۳۰ سال.
تبصره ۱: حداکثر سن داوطلب حسب موارد، باتوجه به شروط زیر می­تواند افزایش یابد:
الف) ایثارگران (فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آنان، آزادگان و فرزندان و همسران آنان) حداکثر ۳۳ سال.
ب) مربیان (رسمی قطعی، رسمی آزمایشی) عضو هیات علمی واجد شرایط: حداکثر ۳۳ سال.
۳- داشتن تایید هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
۴- پذیرفته شدگان اعزام، بایستی حداکثر تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۴، نسبت به اخذ حدنصاب نمره زبان، اخذ اعلام نیاز از دانشگاهها، پذیرش مورد تایید شورای تخصصی اعزام، دریافت ویزا و سایر موارد اقدام کنند. بدیهی است پس از اتمام زمان مذکور، قبولی فرد لغو می­گردد.
تبصره ۲: حداقل کسب نمره زبان برای اعزام داوطلبان رشته­ های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه ۵۵=MSRT و برای رشته ­های علوم انسانی و هنر ۶۰=MSRT و یا معادل آن در آزمون­های TOLIMO،IELTS،TOEFL  تعیین شده است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، درصورتی که دانشگاه پذیرش دهنده، قبولی و کسب نمره آزمون زبان خاصی را ملاک پذیرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.
۵- کشور مورد نظر برای اعزام داوطلب به تشخیص اداره کل­بورس و اعزام دانشجویان مشخص­می­گردد.
۶- دانشگاه پذیرش دهنده، استاد راهنمای خارج، موضوع رساله دکتری و استاد ناظر داخلی (یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه محل خدمت مرتبط با تخصص پذیرفته شده) می­باید در شورای تخصصی اعزام اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج مورد تایید قرار گیرند.
۷- سپردن وثیقه که میزان آن باتوجه به کشور محل تحصیل و براساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می­گردد.
۸- طبق قانون اصلاح ماده (۳) قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متاهل می­باشد.
۹- دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره­های کارشناسی ارشد باید تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۳ فارغ التحصیل شوند.
۱۰- عدم مراجعه داوطلبان واجدشرایط اولیه جهت تشکیل پرونده تا پایان شهریور ماه سال جاری به منزله انصراف می­باشد در ضمن داوطلبانی که علاوه بر کد رشته محل­های بورس خارج در کد رشته محل­های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی داخل بعنوان پذیرفته شده نهایی معرفی شده­اند نیز در صورت عدم مراجعه جهت تشکیل پرونده (تا تاریخ مذکور) داوطلب انصراف از بورس خارج محسوب شده و می­توانند در رشته قبولی نهایی داخل کشور، همانند سایر پذیرفته شدگان آزمون دکتری ۱۳۹۳ ادامه تحصیل دهند.
سایر شرایط:
۱- امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد.
۲- اعزام داوطلبان یا مربیان آموزشی و پژوهشی واجد شرایط که محل خدمت آتی آنان در سایر دستگاه­های اجرایی دولتی و غیردولتی است مشروط به تقبل ۱۰۰% هزینه ­ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت­نامه رسمی از دستگاه­های اجرایی مربوط، با مطمح نظر قراردادن ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری میسر خواهد بود.
۳- مسئولیت هرگونه مغایرت در میانگین دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضی ­است و در صورت اثبات تخلف در هریک از مراحل اعم از طی فرآیند بورس، حین تحصیل ­یا پس ­از پایان تحصیلات، پذیرش­ فرد، ابطال­ می­شود و باید هزینه­ های مترتب را بپردازد.
۴- اعطای بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن، صرفاً امتیاز اعطایی از سوی سازمان امور دانشجویان است و در صورت تخصیص اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

فایل اسامی داوطلبان واجد شرایط اولیه بورس خارج از کشور آزمون دکتری سال ۱۳۹۳ فرمت PDF

 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۰)

 1. حامد می‌گه:

  یک دانشگاه داخلی باید خودمون انتخاب کنیم!!!!مگه میشه به این زودی دانشگاهی به این راحتی به ما تعهد جذب بده؟؟؟؟مگه اینکه پارتی داشته باشید!!!

 2. سلام می‌گه:

  بچه ها جون ممنون میشم اگه اونایی که جواب سؤالای منو میدونن پاسخ بدن!!!!

  • بورس می‌گه:

   سوالاتت کدومه

   • بورس می‌گه:

    باید خودمون بگردیم اما اونها هم در جایابی کمک میکنن.
    معمولا خودمون باید دانشگاه و کشور را انتخاب کنیم اما باید مورد تایید آن ها باشه مثلا دانشگاه های رده C مورد پذیرش نیست.

   • سلام می‌گه:

    با سپاس از تو دوست عزیز
    ما خودمون باید دنبال دانشگاهی که قراره بعد از برگشت جذبمون کنه بگردیم؟
    در چه صورت کشور اعزامی رو خودمون میتونیم تعیین کنیم و سازمان بورس هم بی چون و چرا قبول کنه؟

    • محمد می‌گه:

     دستتون خیلی تو انتخاب دانشگاه محل تحصیل بازه ولی بسته به کشورش نوع هزینه هایی که میدند متفاوته. نظرات را بخونید کمک میکنه بهتون تو این زمینه

    • بورس می‌گه:

     بله معمل اینه. اما از انجایی که لیست بورس داخل و جذب اعضای هیئت علمی از طرف دانشگاه ها هر ساله به وزارت علوم (جذب)اعلام میشه و بعد اونا فراخوان میدن کمک میکنن در جذب و جایابی
     معمولا اکثر کشورهای اروپایی به جز بریتانیا(انگلستان، اسکاتلند و …) و کانادا و آمریکا جز بورس هستن البته با تغییر دولت نمیدونم چه رویکردی نسبت به انگلیس و آمرکا وکانادا دارن.
     باید از گروه خاصی از دانشگاه ها بورس گرفت. لیست دانشگاه های رده A مورد قبول ایران در سایت وزارت علوم هست. لیست مقرری ها هم تو اینترنت سرچ کنید. مثلا مالزی تقریبا کمترین میزان مقرری را داره

 3. حامد می‌گه:

  سلام..کسی هست رفته باشه حضورا پرسیده باشه؟ من از یک نفر که حضورا پرسیده بود شنیدم که اولین و سخت ترین مرحله ی کار اینه که تا آخر شهریور یک اعلام نیاز از یک دانشگاه بگیریم که بخوان ما رو هیئت علمی کنن!!! آخه کدوم دانشکاه به این راحتی این کارو میکنه آخه!!بعدشم گفتند خرج دانشگاهو نمیدند!!و اینکه تعهدی هم نیست واسههیئت علمی شدن! خدا بخیر کنه…

  • بورس می‌گه:

   به جز امریکا وانگلیس، اکثر کشورها را میدن.
   جایابی معمولا قبل از اعزام انجام میشه خودشون هم معمولا کمک می کنند. مسلما وقتی سند میگیره و پول خرج میکنه شما متعهد میشید.
   وگرنه همه از خداشونه بدون تعهد برن خارج درس بخونن.

  • محمد می‌گه:

   اینقدر نگران نباشید. ناسلامتی شما جز بهترین نخبه های این کشور هستید و از دو تا فیلتر سخت رد شدید. تو بعضی از رشته ها فقط ۱ نفر را میخواسته این یعنی شما نفر اول رشتتونید. چرا نباید جایابی شید؟!! از خداشون باید باشه. این که تا شهریور باید جایابی شید درست نیست ولی پروسش ۱ ی ۲ ماه طول میکشه. نیاز به برگزاری جلسه توی دانشگاه مورد نظر است.
   ۳ تا گزینه که معمولا راغبند شما را انتخاب کنند عبارتند از :
   ۱- دانشگاه لیسانس یا فوق لیسانس
   ۲- دانشگاه های شهری که در آن مقیم هستید
   ۳- دانشگاهی که قبلا یا الان با اون ها ارتباطی داشتید ( مثلا کار علمی با یک استاد مرتبط که تو گروهش حرفش بورو داشته)

 4. سلام می‌گه:

  با سپاس از بورس ۹۳ و عزیزان دیگه
  دوستان ما خودمون باید دنبال دانشگاهی که قراره بعد از برگشت جذبمون کنه بگردیم؟
  در چه صورت کشور اعزامی رو خودمون میتونیم تعیین کنیم و سازمان بورس هم بی چون و چرا قبول کنه؟

 5. ؟؟؟ می‌گه:

  بچه ها بورس شدن از طریق وزارت علوم به کشورایی مثل هند و مالزی و چین و … هست.
  در این صورت موندن تو ایران ارزشش بیشتر نیست؟!؟!!

  • محمد می‌گه:

   خیر کشورهایی که گفتید نیست
   همه کشورها غیر ایرلند اسرائیل و انگلستان
   البته کشورهای مختلف شرایط مختلف دارند که میتونید تو نظرات همین پست مطالعه کنید

 6. محمد می‌گه:

  بدین وسیله به اطلاع واجدین شرایط اولیه بورس دکتری خارج از کشور می رساند که جلسه توجیهی با حضور تمامی واجدین شرایطی که اسامی آنها از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شده است روز سه شنبه مورخه ۱۳۹۳/۶/۴ ساعت ۱۴ در محل سازمان امور دانشجویان به آدرس ذیل برگزار می شود

  لذا از داوطلبان عزیز دعوت می شود در صورت تمایل در این جلسه حضور یابند.

  آدرس: تهران -میدان فردوسی -خیابان شهید موسوی-پلاک ۲۷-سازمان امور دانشجویان

  منبع :
  http://scholarship.saorg.ir/News/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87-%D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%AC%DB%8C%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D8%AC%D8%AF-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-93

 7. سارا می‌گه:

  سلام دوستان
  اگه از طریق دانشگاه بورس بشیم نه از طریق وزارت علوم باز هم شرط سنی داره ؟

 8. دوست می‌گه:

  ممنون از بورس ۹۳ و دوستان دیگه

  تو رشته ی ما ۳ نفر دعوت به مصاحبه شده بود که انگار هر سه نفر هم پذیرفته شده اند در حالیکه فقط ۱ نفر ظرفیت اعلام کرده بودند جالبه نه؟!!!
  من چندین کامنت روزهای قبل گذاشته بودم که متاسفانه تایید نشده. من چون از شهرستان باید بیام فردا نمیتونم به سازمان بروم اگر اطلاعات جدیدی هم چون کشور و مقدار هزینه پیدا کردین لطفا با من هم در میان بگذارین.

  ممنون

  • بورس 93 می‌گه:

   بله همینطوره و لازم به ذکره که تو بعضی رشته ها هیچ قبولی ای ندادن. اصولا اونچیزی که مهمه اینه که بودجه ی تعداد افراد ثابته و به همون اندازه بودجه تخصیص یافته از وزارت علوم میتونن بورس کنن. حالا یه رشته ای هیشکی نمیفرستن و جبرانش رو با فرستادن تعداد بیشتری تو یه رشته دیگه اعمال میکنن. اونطوری که شنیدم بعضی از انسانی ها هیشکی قبول نشده(غیر قابل تایید). اطلاعات موجود در کامنت های دیگه گذاشته شده و مقرری ها هم جدولشون تو گوگل سرچ کنی میاد که چنده. سوال خاصی دارید در خدمتیم.

   • دوست می‌گه:

    امسال شرایط رو خیلی سخت کردند نسبت به سال قبل واقعا من موندم بورس یعنی فقط تعهد؟!!!سالهای قبل حتی اگه فرد اعزام نمیشد تبدیل به داخل میکردند که حقش ضایع نشه حالا تواین شرایط که ماها اول های رشته مون هستیم و کنکور دادیم و کلی مصیبت, ازمون این حق رو میگیرند. حتی اعزام نشدن محرومیت داره! به نظرم شرایط خیلی اسفناکه
    از همه ی دوستانی که قبول شدند درخواست میکنم که بیاین یه در خواستی بنویسیم که حداقل برااونایی که تونستن دانشگاه داخل هم قبول شدند لااقل شرط تبدیل به بورس داخل رو داشته باشن. نه اینکه اگه نتونستیم اعزام هم بشیم کلا محروم بشیم!
    باید ازشون بخوایم شرایط رو به نفع ما تغییر بدن …
    اگه شرایط این طور باشه باید تحریمش بکنیم اگه کسی نره و موضوع رسانه ای بشه ممکنه تاثیر گذار بشه…
    اگه خوانندگان خاموش که مثل من حس میکنند این شرایط عادلانه نیس کامنت بدن که فکر اساسی بکنیم.

    • محمد می‌گه:

     تبدیل به بورس داخل از دید من اصلا کار خوبی نیست. یه کار اشتباه که قبلا انجام میشده. به راحتی میشه تو اروپا اپلای کنی و حتی فاند بگیری نگران نباش. خواسته ای که من دارم اینه که مدرک بهمون بدند که بورس خارج قبول شدیم. خیلی ارزشمنده واسه سنگین کردنه رزومه
     و راحت تر شدن پذیرش

     • دوست می‌گه:

      چرا کار خوبی نیس؟ پروسه ی پذیرش و بعدش اخذ ویزا کار آسونی نیس و امکان داره در هر مرحله ای به مشکل بخوره در اینصورت اگه کسی که الان پذیرش دانشگاه داخلی رو داره یک ساله نتونه پذیرش بگیره خیلی ضرر میکنه و یک سال هم محروم میشه. الان انتخاب کردن بورس خارج یک ریسک بزرگه!

   • محمد می‌گه:

    فایلی داری که قوانین اینا توش باشه من یکی گرفتم ولی مال ۸۴ است

 9. محمد می‌گه:

  سلام
  آیا بورس گرفتن به جز از طریق آزمون هم مکمنه؟ چون من چند نفر رو می شناسم که سال گذشته بدون اینکه تو آزمون شرکت کنند جایابی شدند اون هم واسه ایرلند یکیشون هم انگلیس. بلا فاصله هم که برگردن هیئت علمی می شن. آیا امکان داره واسه رشته ای که تو ایران وجود نداره بورس خارج بگیرم ولی بدونم که حداقل وقتی برگشتم جذب هیئت علمی می شم یا فقط واسه رشته هایی که الان داریم بورس می کنن. اگه کسی می دونه لطفا راهنمایی بفرمایید

  • بورس 93 می‌گه:

   بله دو راه داره. یکی اینکه به همراه ۳۰۰۰ نفر سالیان قبل که آزمون ندادن بری داخل لیست بورسیه ها و دیگری اینکه یک دانشگاهی تو ایران شما رو بورس کنه به جای وزارت علوم. یعنی یه مصاحبه علمی ازت میکنن و بعد میگن شما برو خارج برگشتی مال خودمونی(تعهد میگیرن ازت). اینکارو ۵-۱۰ سال قبل میکردن و عموما دانشگاه های پایین که کسی تعهدی بهشون نمیده اینکارو میکردن ولی الان حتی غیرانتفاعی هم این کارو نمیکنه(انقده دکترا زیاد شده)

 10. سعید می‌گه:

  دوستان کسی نمیدونه شرایط چطوره؟
  چرا هنوز نوشته “اولیه”؟
  کدوم کشورها میفرستن؟
  امروز شنیدم میگفتن واسه کانادا و امریکا باید فول فاند بگیری!!!
  خب اگه اینطوره ادم مگه خله با بورس بره تعهد بده!

  • بورس 93 می‌گه:

   اولیه نوشته چون نمیخوان فردا حقی برامون ایجاد شه اگه تو هر کدوم از مراحل بعدیش ناکام موندیم. زیاد این کلمه رو جدی نگیر. شرایط رو که زیر اعلامیه نوشته دوست عزیز!. والا ما هم همینو میگیم اگه اینطوریه پس چرا بورس شده اسمش؟ ببینید پول هر کدوممون رو دولت به وزارت علوم داده و الان وزارت علوم داره با ماها چونه میزنه که فلان کنید بهمان کنید تا بتونن از اون بودجه صرفه جویی کنن تو بدهی های دیگه شون. ما نباید سر این موضوع که حقمونه کوتاه بیایم. بورس چیز خوبیه. شما خرجتو میکشن بعد میای هیئت علمی میشی. ولی اگه این دو مورد اجرا نشه نباید گفت بورس به درد نمیخوره. پیگیری کنید که چرا اجرا نمیشه. در ضمن امریکا و کانادا نگفتن فول فاند. گفتن فقط شهریه رو معافیت بگیرید.

 11. بورس 93 می‌گه:

  تشکیل پرونده تو مراجعه حضوری من به سازمان امور دانشجویان اواسط هفته بعد شروع میشه.

 12. دوست می‌گه:

  دوستان هنوز کشورهای اعزامی مشخص نشده؟ کی برای تشکیل پرونده تشریف میبرین؟ اگه کسی رفته لطفا اطلاعاتشو با ما در میان بذاره..ممنون

  • بورس 93 می‌گه:

   دوست عزیز کشور رو شما با گرفتن پذیرش انتخاب میکنید. ببینید مراحل به صورت زیر هستش:
   ۱-اول مدرک زبان
   ۲-بعد پذیرش از یه دانشگاه معتبر خارجی
   تو این مرحله باید حواست باشه وزارت علوم برای کشورهای امریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند شهریه نمیده و باید خودتون به نوعی از اون دانشگاه فاند بگیرید.
   بقیه جاها هم شهریه میدن و هم مقرری ماهانه
   ۳-اخذ موافقت اعلام نیاز از یه دانشگاه داخلی
   ۴-اخذ ویزای کشور خارجی مربوطه
   ۵-گزینش و هیات جذب وزارت و …
   حالا اونچیزی که جالبه اینکه اگه شما فول فاند باشید از یه دانشگاهی وزارت علوم نه شهریه میده و نه مقرری ماهانه. یعنی عملا به نفعتونه که شما تنبل تشریف داشته باشید. اونوقت رییس سازمان دانشجویان میاد میگه ما برای هر دانشجوی بورسیه خارج یک میلیارد خرج میکنیم!! کجا دقیقا این یه میلیارد خرج شده و یا میشه نمیدونم واقعا. این موضوع جای اعتراض داره. لطفا هر کدومتون راهتون اونجا افتاد سرتونو پایین نندازین هی بگین چشم چشم. این حق ماست که با رتبه برتر اومدیم بورس شدیم و منت خاصی به سرمون نیست و این مطالب رو با مدیرکل بورس و اگر نشد با معاونش مطرح کنید که ما بچه‌های درسخونی هستیم و مطمئنا فول فاند پذیرش میگیریم و محروم کردن ما از چیزی که به تنبلا میدین درست نیست. حداقل نمیدین لطفا تبلیغاتشو نکنید.

   • محمد می‌گه:

    جالبه دقیقا همینی هست که میگی
    استادای ما میگفتند که ما از ترم دوم فاند میگرفتی. آخه پذیرش بدون فاند که اصلا کاری نداره!!! دیگه چه کاریه که کلی تعهد بدیم و کلی جایابی و غیره.
    به نظرم بد نیست یه جایی را پیدا کنیم، وبلاگی، گروهی چیزی که هم اطلاع رسانی کنیم هم با همدیگه مرتبط باشیم

    • بورس 93 می‌گه:

     بزن وبلاگ رو معرفیش کن تا بیایم تو. دوستان باز هم میگم شنبه مدیرکل بورس ملاقات داره از ۸ صبح تا بعد از ظهر. لطفا همگی اون روز تشریف بیارید تا در این موارد ذکر شده باهاشون صحبت کنیم. اینو بگم که فقط شنبه ها ملاقات مردمی داره.

     • اعزام به خارج می‌گه:

      آخه اگه فول فاند بخوایم بگیریم که دیگه این همه وثیقه و تعهد را چرا قبول میکنیم مستقیم میریم اقدام میکنیم و زیر این همه تعد نمیریم دیگه
      اینجوری چه امتیازی داره اخه؟؟؟؟؟؟؟؟

  • علی می‌گه:

   آمریکا، کانادا و استرالیا فول فاند( شهریه و مقرری) انگلیس، ایرلند و اسرائیل ممنوع، کشورهای اروپایی باید شهریه نداشته باشند ( فقط مقرری)
   برعکس سال های قبل دست دانشجوها خیلی بازه
   برای تشکیل پرونده هم از حالا تا ۳۰ شهریور وقت هست. و این که نمیشه همزمان دانشجوی داخل بود و اقدام کرد

 13. محمدرضا می‌گه:

  خدا را شکر چیزی که میخواستم قبول شدم

 14. محمد می‌گه:

  الان اینهایی که بورس خارج پذیرفته شدند حتما در جای دیگر هم پذیرش شدند
  چون اسامی جدا اعلام شده است
  یعنی اگر اعزام شوند جایشان خالی می شود؟
  اگر تکمیل ظرفیت اعلام شود در حق افراد رقیبشان که نتوانستند در آن دانشگاه قبول شوند و جای دیگری قبول شده اند اجحاف صورت نمی گیرد؟

  • محمدرضا می‌گه:

   بله کسانی که قصد استفاده از بورس را دارند ( چون مخیرند تو انتخابشون)نباید در رشته پذیرفته شده خود ثبت نام کنند.
   یعنی ظرفیتای خالی ایجاد میشه. نکته ای که میمونه اینه که شورای بورس حدود تیر انجام شده و تعجبی بوده که الان اعلام کردند. خود من اگه میدونستم قبول شدم اصلا جایی واسه مصاحبه نمیرفتم چون اینجوری حق بقیه ضایع میشه

  • بورس 93 می‌گه:

   بله من برای روزانه داخل هم پذیرش شدم ولی این رو اجحاف نبینید. واقعا این حق بچه های رتبه برتره که اختیار انتخاب دو تاش براشون باشه تا اخرین لحظه‌ای که ممکنه. دیگه اکه واقع بین باشیم رقابتیه که یه نفر بیشتر نصیبش میشه و دیگری کمتر. هرچند که این موضوع از بی‌فکری سنجش هم ناشی میشه.

درج نظر