مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه با رتبه نخست آزمون دکتری سازه های هیدرولیکی

فرهاد بهمن‌پوری متولد سال 1363، در سال 1382 وارد رشته مهندسی کشاورزی، گرایش مهندسی آبیاری در دانشگاه زابل شد و با معدل 21/16 و کسب رتبه سوم از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل گردید. ایشان در سال 1389 وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته عمران- آب و سازه‌های هیدرولیکی دانشگاه تهران شده و این دوره را با معدل 02/18 پشت سر گذاشت.

وی در آزمون دکتری 93  موفق شد رتبه 1 رشته عمران، گرایش آب و سازه‌های هیدرولیکی را کسب نماید و پس از سپری نمودن مرحله مصاحبه علمی در دانشگاه تهران پذیرفته شد.

 سعادت یار شد تا مصاحبه با ایشان آغاز گر سلسله مصاحبه های ما با رتبه های برتر آزمون دکتری سراسری و آزاد 93 باشد.

bahmanpouri

پیاچدی تست: شما در آزمون کارشناسی ارشد عملکرد چشم گیری داشتید. نحوه آمادگی شما برای این آزمون به چه صورت بود؟

بنده یکبار سال 87 در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردم و با رتبه 1740 در دوره شبانه دانشگاه باهنر کرمان پذیرفته شدم. اما پس از مدتی چون به توانایی‌های خودم واقف بودم، برای تلاشی دوباره از دانشگاه انصراف دادم و به سربازی رفتم. آن سال حدود 7 ماه، روزی 6 تا7 ساعت درس خوانده بودم. در سال 88 در حین سربازی به مدت حدودا 7 ماه روزی 2 الی 3 ساعت درس خواندم. همان سال 8 منبع جدید به منابع کنکور اضافه شده بود که من فرصت خواندنشان را نداشتم، لذا بیشتر آن دروس را به صورت تستی خواندم. نهایتاً با رتبه 278 در دانشگاه تهران قبول شدم. شانس با من یار بود و سربازی در آن سال به 17 ماه کاهش پیدا کرد. بنابراین قبل از شروع سال تحصیلی دوران خدمت سربازی ام هم به پایان رسید. 13 واحد پیش‌نیاز به من خورد و بنابراین مقطع ارشد را در 6 ترم گذراندم و در مرداد 92 از پایان‌نامه ارشد خود دفاع کردم.

پیاچدی تست: برای مقطع دکتری چگونه مطالعه کردید و چقدر وقت گذاشتید؟

سال گذشته به صورت آزمایشی در کنکور شرکت کرده بودم و رتبه 30 را کسب کرده بودم.

اماپس از اتمام مقطع ارشد، تصمیم داشتم در خارج از کشور به تحصیل ادامه دهم و البته پس از گرفتن مدرک دکتری به کشورم بازگردم. بنابراین مشغول فرآیند اخذ پذیرش و آماده شدن برای امتحان تافل و نیز GRE بودم. 15 بهمن ماه در حالی که هنوز مردد بودم، شروع به درس خواندن کردم. اما همه این یک ماه باقی مانده نیز مفید مطالعه نکردم و می‌توانم بگویم که سه هفته مفید روزی 5 ساعت درس خواندم. در آن مدت با توجه به این که پایه درسی خوبی داشتم، بیشتر به مرور دروس تخصصی پرداختم.

برای دروس تحلیل سازه و مقاومت مصالح، از کنکور ارشد جزوه‌های خلاصه‌برداری داشتم و همان‌ها را مرور کردم. برای درس هیدرولیک پیشرفته در ارشد خوب مطالعه کرده بودم. درس سدهای خاکی نیز در دوران ارشد به ما به خوبی تدریس شده بود. برای درس طراحی هیدرولیکی سازه‌ها کتاب خاصی نبود و بیشتر جزوه‌های خودم را مطالعه کردم.

برای زبان و استعداد هم با توجه به کسب آمادگی برای آزمون‌های تافل و GRE، وقتی نگذاشتم.

پی‌اچ‌دی تست: پیش‌بینی خودتان در مورد نتیجه آزمون کتبی بعد از آزمون چه بود؟

بعد از کنکور حدس می‌زدم که رتبه خوبی کسب کنم، اما فکر نمی‌کرد رتبه 1 را به دست آورم.

پی‌اچ‌دی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکلی برگزار شد؟

برای گرایش آب و سازه های هیدرولیکی پذیرش امسال دانشگاه ها حدودا 50 نفر بود که چهار دانشگاه در تهران و بقیه در شهرستان بودند. من تنها چهار اولویت در تهران انتخاب کردم و همه مصاحبه ها را هم شرکت کردم. در همه مصاحبه‌ها می‌گفتم که برای پذیرش خارج از کشور اقدام کرده‌ام و حتی می‌گفتم از چه دانشگاه‌هایی پذیرش دارم و البته در ادامه توضیح می‌دادم که تصمیمم برای رفتن تغییر کرده و می‌خواهم در قالب فرصت تحقیقاتی به خارج از کشور بروم.

موضوع جالب این بود که در همه مصاحبه‌ها انگیزه از ادامه تحصیل مورد سؤال بود و برای اساتید اهمیت داشت. دلیل آن هم این است که مدارک آموزشی و پژوهشی دانشجویان را قبل از مصاحبه اساتید بررسی کرده اند و می توان گفت تقریبا تعدادی را از قبل انتخاب کرده اند و لذا مصاحبه بیشتر در مورد انگیزه ها و اهداف داوطلب می باشد.

اولویت اول: دانشگاه تهران

مصاحبه راحتی بود و همه اساتید را می‌شناختم. سؤالات مهمشان هم ابتدا در مورد وضعیت پذیرشم بود که پاسخ دادم که منصرف شده‌ام و می‌خواهم از فرصت تحقیقاتی استفاده کنم و سوال دیگرشان  موضوع مورد علاقه ام برای ادامه تحصیل بود.

اولویت دوم: دانشگاه علم و صنعت

در این دانشگاه بیشتر در مورد اهداف و موضوعات مورد علاقه ام برای ادامه تحصیل از من سؤال شد.

اولویت سوم: دانشگاه تربیت مدرس

مصاحبه در این دانشگاه معقول و منطقی بود. سؤالات علمی زیادی از پایان‌نامه ارشدم پرسیده شد.

اولویت چهارم: دانشگاه خواجه‌نصیر

در مصاحبه این دانشگاه جزء به جزء از دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد سؤال شد. سؤالات علمی از پایان‌نامه ارشد نیز مطرح شد، اما مانند دانشگاه تربیت مدرس سؤالات جزئی و مفهومی نبود.

نتایج نهایی مصاحبه ها هم بدین صورت بود که به ترتیب دانشگاه تهران نفر اول، دانشگاه علم و صنعت نفر اول ، دانشگاه تربیت مدرس نفر دوم (به دلیل اینکه این دانشگاه را انتخاب سومم زده بودم اساتید این دانشگاه کمی دلخور شدند) و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر نفر اول شدم.

پی‌اچ‌دی تست: چه توصیه‌ای برای داوطلبین دکتری هم‌رشته‌ خود دارید؟

با توجه به زمانی که برای مطالعه در اختیار دارند، برنامه‌ریزی کنند. اگر فرصت مطالعه منابع را ندارند، از کتاب‌های تستی استفاده کنند. اما اگر فرصت کافی دارند، منابع را مطالعه کنند که البته خواندن منابع کفایت می‌کند.

پی‌اچ‌دی تست:  منابع مطالعه شده شما جهت آزمون دکتری چه بود؟

1.تحلیل سازه‌ها (کتاب تستی)، نوشته نادر فنایی که جدیدا از انتشارات سری عمران منتشر می شود.

2.مقاومت مصالح (کتاب تستی)، نوشته نادر فناییکه جدیدا از انتشارات سری عمران منتشر می شود.

هیدرولیک پیشرفته

3.کتاب هیدرولیک کانال‌های باز، نوشته جلیل ابریشمی و سید محمود حسینی، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

طراحی هیدرولیکی سازه‌

4.کتاب‌های مربوط به درس سدهای خاکی

5.کتاب سازه‌های انتقال آب، نوشته دکتر بیرامی، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان

  البته بنده با توجه به اینکه در دو درس هیدرولیک پیشرفته و طراحی هیدرولیکی سازه ها تسلط کافی دارم و در آزمون هم به خوبی به سوالات این دو درس پاسخ دادم از ابتدای تابستان شروع به تالیف این دو کتاب به صورت مجموعه درس و تست کرده ام و ان شاا… این دو کتاب تا اوایل مهر ماه چاپ می شود. از آنجایی که برخی سوالات خارج ار منابع یاد شده می باشند خصوصا برای درس طراحی هیدرولیکی سازه ها، برای تالیف این دو کتاب از منابع مختلف فارسی و منابع مهم لاتین استفاده شده است تا تمام مباحث مورد سوال در کنکور دکتری را پوشش دهد. قابل ذکر است این دو درس را به صورت خصوصی و در برخی موسسات کنکوری در شهرهای تهران و شیراز تدریس دارم.

Picture3Picture2

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمدی گله زن مسلم گفت:

  سلام دکتر جان از اینکه وقت میزارید و جواب دوستان را می دهید لطف می کنید.من ارشد آبیاری دارم می خواستم راهنمایی بفرمایید که در آزمون دکتری سازه های هیدرولیکی قبول شوم.ممنون از لطفتون.

 2. محمدی گله زن مسلم گفت:

  افرین دکتر جان.مرحبا.

 3. امین گفت:

  لطفا درباره بازار کار این رشته بگید.من علاقه زیادی به این رشته دارم اما اطلاعی از بازار کارش ندارم.

 4. محمدی گله زن دوستدار شما گفت:

  تبریک مجدد. آفرین بر پشتکار شما. احسنت.

 5. صابری گفت:

  سلام آقای مهندس این کتاب شما کی چاپ میشه منتظریم

  • بهمن پوری گفت:

   سلام. خوشبختانه یا متاسفانه چاپش به تعویق افتاد، راستش داریم یه موسسه ویژه گرایش های عمران برا آزمون دکتری راه اندازی می کنیم. شاید برا بعد از عید چاپ بشه، با این حال شما می تونید به این آدرس ایمیل بزنید تا در مورد تهیه جزوه بهتون توضیح بدم.

   f_bahmanpouri@yahoo.com

 6. علی گفت:

  سلام اقای بهمن پوری … اولا که تبریک میگم امیدوارم موفقیتهاتون همچنان ادامه داشته باشه…دوم اینکه میخواستم ازتون بپرسم که سرفصلهایی که برای امتحان دکتری از درس هیدرولیک پیشرفته میاد کدوماست… و آیا باید 6 فصل اول کتاب دکتر ابریشمی رو هم برای آزمون دکتری خوند یا خیر..ممنون میشم پاسخ بدید

  • بهمن پوری گفت:

   سلام و ممنون بابت تبریک
   حتما یه مروری داشته باشید، صرفا جهت یادآوری مطالب فصول بعدی. تقریبا سوالات از بخش دوم کتاب، یعنی از مبحث آبگیری از دریاچه به بعد می آید.
   موفق باشید

 7. عباس گفت:

  باسلام کتابهایی که خودتون تالیف کردین (هیدرولیک پیشرفته وطراحی سازه های هیدرولیکی)برای آزمون دکتری کی منتشرمیشن ازکجابایدتهیه کنیم.

  • بهمن پوری گفت:

   متاسفانه به خاطر برخی مسائل کاری هنوز به طور کامل آماده چاپ نشده. احتمال زیاد برای آبان ماه چاپ بشه.
   موفق باشید.

 8. مهناز گفت:

  با سلام و تبریک
  ببخشید من یه سوال دارم از حضورتون. من در حال حاضر به تازگی دفاع کردم و قصد کنکور دارم. البته استعداد درخشان را هم دارم. کنکور هم دادم ولی فرصت نداشتم بخونم. مقاله هم تا الان سه تا علمی پژوهشی دارم و یه کنفرانسی. آی اس آی هم تازه سابمیت کردم. ولی از لحاظ زبان قوی نیستم. انگیزم از زمانی که توضیحات شما را خوندم کم شده. من فقط دانشگاهای تهرانا میخام. الان هم فرصت نوشتن مقاله ندارم. پایه قوی ای در دروس دارم. معدلم هم بالای 18 است. بنظر شما الان باید چیکار کنم؟

  • بهمن پوری گفت:

   با سلام
   مقالاتتون که خوبه، معدلتون هم خوبه. فقط به خاطر زبان که دانشجو را رد نمی کنند!!!. دو تا از هم دانشکده ای های خود با زبان صفر دانشگاه های تهران و تربیت مدرس قبول شدند. الان فقط دروس کنکوری را خوب بخونید. مطمئن باشید با رتبه تک رقمی حتما تهران قبول میشین.
   به هر حال اگه خیلی خیلی ضروری بود به این آدرس ایمیل بزنید:
   f_bahmanpouri@yahoo.com
   موفق باشید

 9. عباس گفت:

  به نظرشما کتاب درس وتست هیدرولیک درجریان متخلخل وهیدرولویژی مهندسی برادکتری منبع خوبی وجود داره باتشکر

  • بهمن پوری گفت:

   برا دکتری چه رشته و گرایشی؟؟
   برا گرایش سازه های هیدرولیکی خیر. برای گرایش منابع آب، هیدرولوژی مهندسی خوبه، در ضمن جزوه هیدرولوژی مهندسی خانم دکتر زهرایی دانشکده عمران دانشگاه تهران خیلی خوبه.

 10. baghanian گفت:

  با سلام
  تبریک عرض میکنم
  جسارتا شما واسه تحصیل خارج از کشور هم اقدام کردید؟

 11. سیروس اسماعیلی - تکتونیک گفت:

  با آرزوی روزهای خوشتر.
  موفق باشید

 12. فاطمه گفت:

  سلام تبریک عرض میکنم
  برای زبان شما به موسسه خاصی میرفتید چه طور زبان رو تقویت کنیم

  • بهمن پوری گفت:

   با سلام و ممنون بابت تبریک
   برا زبان چند تا نکته میگم برا همه داوطلبان می تونه مفید باشه:
   من خودم بارها زبان را خودنم به صورت لغت و گرامر، نتیجه موقتش هم بد نبوده، مثلا برا ارشد هم 52 درصد زدم اما توصیه اکید دارم به صورت زیر زبان را کار کنید:
   من خودم یک دوره دو ماهه تافل iBT را تو تهران موسسه امیربهادر گذروندم. بسیار مفید بود به طوری که بعد از اون خودم منابع مفید و کاربردی را می خوندم. اون چیزی که تو این دوره ها مهمه و با زبان داخل فرق داره، یادگیری Speaking و Writing هست. برای دانشجوی تحصیلات تکمیلی بسیار مهمه که زبانش در حدی باشه که بتونه صحبت کنه و مقالاتش را به زبان انگلیسی خودش بنویسه. با یادگیری این دو مهارت مطمئنا گرامر و بسیاری از اصلاحات و لغات را خوب یاد می گیرید. یعنی یک شیوه اصولی برای یادگیری زبان است و به صورت همیشگی زبان را می آموزید نه مقطعی. اگه خودتون هم قصد یادگیری را داشتید تاکید می کنم که بهترین راه برای یادگیری طولانی مدت زبان تمرین Writing هست که البته نیاز به متخصص دارید برا چک کردن و راهنمایی.

 13. عاطفه گفت:

  تبریک میگم
  ماشالا به ارادتون
  لطفا با نفر اول دکترای ریاضی کاربردی هم مصاحبه کنید

 14. بهمن پوری گفت:

  با سلام
  دوستان در مورد سوالات اخیر:
  اول اینکه خیر مصاحبه دانشگاه ها بر اساس سوابق آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می باشد، با توضیحی که در کامنت های قبلی داده ام مشاهده می کنید که بنده دارای 9 مقاله، 2 کتاب آماده چاپ، TA دو درس مهم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد بالا برای رشته های فنی و نمره زبان TOEFL قابل قبول بوده ام. پس ملاک رتبه فقط رتبه نبوده، ضمن اینکه درهر دانشگاه اساتید سلایق خاص خود را برای نمره دهی مصاحبه دارند. در ضمن دو سال گذشته رتبه 1 رشته ما در دانشگاه تهران پذیرفته نشده اند.
  در مورد درصدهای دروس، اول اینکه 47 درصد برای رشته های فنی بالاست، دوم اینکه دروس عمومی؟!! اگر منظور زبان و استعداد هست که باید عرض کنم ضریب این دو درس 1 است در حالی که دروس تخصصی ضریب 4 دارد. و برای اطلاعتان عرض کنم که درصدهای رتبه 3 که همکلاسی بنده بود را مقایسه کنید با درصدهای من (تخصصی 47، استعداد 45، زبان 1 و معدل 17.5 نمره تراز 8850) لذا کمی دقت کنید من اگر زبان را صفر هم میزدم با توجه به معدلم باز هم احتمال 1 شدنم بود. تراز رتبه 2 هم 9100 بود. نمره تراز مستقل از رتبه و بر اساس درصدهای دروس داوطب می باشد. اگر با نمره تراز رتبه های یک دیگر رشته ها (در همین سایت زیاد هستند) مقایسه کنید حتما به نتیجه گیری خوبی می رسید.
  پاسخ خانم لیلا:
  به نظرم رزومه پژوهشی و آموزشی تون خیلی خوبه، سابقه کارتون هم اگه مرتبط با رشته و علمی بوده باشه مطمئنا مفید هست. برای استعداد درخشان بله یه کم قوانین خاصی دارند. اما از طریق آزمون منعی نداره. اگه رتبه تون تک رقمی باشه که صد در صد دانشگاه های تهران پذیرفته میشین تا رتبه زیر 20 امید بسیاری به پذیرشتون هست و با این رتبه همه دانشگاه های تهران را مصاحبه دعوت میشین. برای مثال از دوستان بوده اند که از دانشگاه دولتی بندرعباس، دانشگاه تهران پذیرفته شده اند. فقط یک توصیه بسیار مهم، بعد از اینکه رتبه اعلام شد، قبل از مصاحبه حتما برید با اساتیدی که تو فیلد شما کار کردن صحبت کنید و سوابق علمی تون را کامل با اهدافتون توضیح بدید. خیلی موثره استاد از دانشجو شناخت کافی داشته باشه.
  موفق باشید.

 15. ساراااااااااااااااااااااااااااااااااا گفت:

  سلام با توجه به اینکه خود شما اشاره کردید که وقت کمی داشتید و با توجه به اینکه دروس تخصصی رو زیاد درصد بالایی نزدید من فکر میکنم رمز موفقیت شما بالا زدن دروس عمومی بوده…

 16. رضا - مهندسی شیمی گفت:

  باسلام خدمت جناب بهمن پوری عزیز

  بهتون تبریک میگم، مخصوصا به پشتکارتون و البته انگیزه ای که برای ادامه تحصیل داشتید …
  نمره مصاحبه ای که دانشگاه تهران به شما که دانشجوی خودشون بودین و با رتبه یک رفتین برای مصاحبه هم برام جالبه …
  ظاهرا دانشگاه ها در رشته شما برای نمره مصاحبه بیشتر از رزومه به رتبه نگاه کردن که این هم در نوع خودش جای تامل داره …

  براتون در همه عرصه های زندگی آرزوی بهترین ها رو دارم … موفق و مؤید باشید … رضا

  در پایان هم جا از مسئولین و مدیران زحمت کش سایت پی اچ دی کمال تشکر رو دارم و ضمن خسته نباشید، براشون توفیق روزافزون رو از خداوند منان خواستارم … من الله التوفیق … رضا

 17. حسن طاهري گفت:

  باسلام و عرض ادب

  ضمن عرض تشكر از راهنمايي هاي شما و دوستان
  ميخواستم خواهش كنم با رتبه اول دكتري فيزيولوژي گياهان زراعي هم مصاحبه بفرمائيد .

  • امیر گفت:

   با سلام و احترام
   من هم با جناب طاهری موافقم با رتبه اول زراعت-فیزیولوژی گیاهان زراعی هم مصاحبه داشته باشید ممنون میشم.بعد از مطالعه سرگذشت جناب بهمن پوری علاقه شدیدی در من ایجاد شد برای تلاش برای کسب موفقیت در آزمون دکتری 94
   با تشکر از مدیریت سایت

 18. دکتر 94 گفت:

  با سلام
  ضمن تبریک به آقای بهمن پوری از مدیریت محترم سایت خواهش میکنم با رتبه اول دکترای زمین شناسی، گرایش چینه و فسیل شناسی هم مصاحبه بفرمایید.

 19. حسني گفت:

  سلام.خسته نباشيد.لطفا با رتبه برتر علوم سياسي هم مصاحبه كنيد.لطفا لطفالطفالطفالطفالطفالطفا

 20. بهمن پوری گفت:

  در مورد فرصت مطالعاتی قوانین کلی مستقل از دانشگاه وجود داره که بیشتر این قوانین زیر نظر وزارت علوم هست. از دوستای خودم تو دانشگاه تهران خیلیاشون فرصت مطالعاتی را رفته اند و میرن. بخش نامه های جدید را تو سایت وزارت علوم یا لینک جذب هیئت علمی تو همین سایت می تونید بخونید. برا مشاوره هم دوستان اگه سوالی دارید همین جا بپرسید در خدمتتون هستم. شاید سوالات شما برای دیگران هم مفید باشد.

  • لیلا گفت:

   سلام
   وقتتون بخیر
   ببخشید میخواستم اگه ممکنه بنده رو راهنمایی بفرمایید، خواستم بدونم با توجه به رزومه بنده آیا امیدی به قبولی عمران- منابع آب در یکی از دانشگاههای شهر تهران هست.
   فارغ التحصیل کشاورزی آبیاری سال 84 با مدل 15/87.دانشگاه دولتی شهرستان- روزانه.
   فارغ التحصیل کشاورزی- مهندسی منابع آب سال 92 با معدل59/18 با رتبه اولی.دانشگاه دولتی شهرستان- روزانه.
   پنج سال سابقه کار مهندسین مشاور.
   یک ترم تدریس دوره کاردانی زمانی که دانشجوی کارشناسی ارشد بودم.
   یک مقاله علمی پژوهشی چاپ شده از پایان نامه.
   سه مقاله علمی پژوهشی با نامه پذیرش قطعی.
   سه مقاله کنفرانسی.
   دو مقاله از پایان نامه در حال داوری.
   میتونم مقالات دیگه ای هم استخراج نمایم.
   یه کتابی هم در حال ترجمه داریم که نمیدونم به نتیجه میرسه یا خیر تا زمان مصاحبه سال بعد منظورم هست.
   آیا با رزومه ای که خدمتتون عرض کردم و با پایه کشاورزی میتوان امید صددرصد به قبولی در رشته عمران- منابع آب در یکی از دانشگاههای شهر تهران داشت؟ یا اینکه اساتید براشون پایه های قبلی خیلی مهمه و یک نفر عمرانی در اولویت هست حتی با رزومه پایین تر. چون امسال برای پذیرش بدون آزمون عمران- منابع آب مدارک ارسال نمودم دعوت به مصاحبه نشدم پیگیری کردم فرمودن چون مدرک ارشدتون کشاورزی بود دعوت نکردیم، اما دوستانی بودند که کارشناسی عمران بودندو ارشد کشاورزی سازه آبی برای دکتری عمران منابع آب کنکور داده بودند و دعوت شدندو قبول هم شدند.
   آیا می توان از عهده کنکور بدون پایه عمران براومد؟
   ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
   خیلی متشکرم.

   • لیلا گفت:

    ببخشید به رزومه بالا باید سه طرح تحقیقاتی رو هم اضافه کنم یه طرح که باآب منطقه ای هست و دو طرح دیگه با دانشگاه دوره ارشد، که همگی به عنوان همکار اصلی طرح هستم.
    و گواهی دوره های تخصصی رو هم دارم.

 21. سوال گفت:

  مگه دانشگاه تهران هم به دانشجویان دکتری فرصت مطالعاتی خارج از کشور میده؟! من چند سال پیش که پرس و جو کردم، خیلی ها می گفتند دانشگاه تهران فرصت مطالعاتی نداره….؟!

 22. علی گفت:

  سلام،تبریک میگم…امکانش هست ایمیلتون رو برای مشاوره لطف کنید.

  • صابری گفت:

   سلام. آقای مهندس میشه لطف کنید و ایمیل تون رو بهم بدید برای استفاده از تجربیات و راهنمایی های ارزشمند شما . و دوم اینکه اگر کتابتون چاپ شد به ایمیل من خبر بدید و انتشارات هم بگید که بتونیم این کتاب رو تهیه کنیم ممنون از لطفتون

 23. بهمن پوری گفت:

  باز هم از لطف دوستان مچکرم. در مورد مصاحبه بله بنده هم موافقم معیار دانشگاه ها متفاوت است و در بسیاری از موارد احتمال دارد حق دانشجویان ضایع شود. به هر پذیرش بر اساس مصاحبه و سوابق علمی و پژوهشی داوطلبان صورت می گیرد. من خودم به شخصه با آزمون موافق نیستم، اما در کشور ما ترکیب آزمون و مصاحبه با توجه به همه شرایط گزینه بهتر است. هر چند در هر حالتی انتظار می رود اساتید دانشگاه ها واقعا بر اساس سوابق پژوهشی و آموزشی، انگیزه و اهداف داوطلب گزینش را انجام دهند.

 24. الی گفت:

  لطفا با رتبه اول رشته سازه دریایی هم مصاحبه کنید
  ممنون

 25. سئوال گفت:

  پیشنهاد میکنم میانگین نمرات مصاحبه در دانشگاه ها به عنوان یک نمره واحد برای نمره مصاحبه منظور شود.

 26. ریاضی کاربردی گفت:

  سلام بر شما

  موفقیت شما رو تبریک می گم…

  موردی که در کارنامه شما توجه منو جلب کرد اختلاف سلیقه در نمره دهی مصاحبه هست…

  و این نشون میده نیاز به تدوین معیارهایی برای مصاحبه داریم…

 27. شهاب گفت:

  مبارک باشه. حتما مراحل بالاتر مثل پست دکتری

 28. بهمن پوری گفت:

  در ابتدا از لطف همه دوستان تشکر می کنم و برای تمامی شما آرزوی موفقیت دارم.
  و اما پاسخ سوالات شما:
  رزومه پژوهشی بنده به صورت زیر بود:
  یک مقاله ISI سابمیت شده در ژورنال هیدرولیک ASCI
  9 مقاله کنفرانسی (سه مقاله در کنفرانس های بین المللی در امریکا و ترکیه و شش مقاله کنفرانس های بین المللی و ملی داخل کشور)
  دو کتاب رفرنس آماده چاپ (مسائل کاربردی ریاضی مهندسی و ترجمه کتاب روش های عددی برای دانشجویان مهندسی و علوم اثر هافمن)
  دستیار آموزشی تدریس یا همان کلاس حل تمرین (TA) برای دو درس روش های عددی در مهندسی دریا و مبانی ریاضی مدل های انتقال و انتشار به مدت چهار ترم برای دانشجویان ارشد و دکتری گرایش های سازه های دریایی، هیدرولیکی، آب و محیط زیست دانشگاه تهران.

  قابل ذکر هست موضوع پیشنهادی بنده برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری بحث مدل سازی جریان رسوبی با روش اجزا گسسته یا DEM می باشد.

  در مورد مصاحبه ها و زیان خصوصا دانشگاه تربیت مدرس که دوستان سوال کردند، اساتید هر دانشکده سلایق خاص خود را دارند، در دانشکده عمران این چهار دانشگاهی که من رفتم درباره زبان سوالی پرسیده نشده. البته من مدرک TOEFL داشتم که از قبل با مدارک به دانشگاه ها تحویل داده بودم، اما از دوستان دیگر هم که مدرک نداشتند سوالی درباره زبان پرسیده نشد. فقط شاید پرسیده شود زبان شما در چه سطحی هست. که اگر ضعیف هستید بگویید حتما قصد یادگیریش را دارید.

  در مورد زمان شروع خواندن منابع، بله از مهرماه کفایت می کنه اما با تمرکز بخونید. کتاب های بنده نیز ان شاا… به محض چاپ از اواخر مهرماه در شهرستان ها نیز منتشر خواهد شد.

  • مهسا گفت:

   چقدر خوبه که با صبر و حوصله پاسخ سوالات دوستان رو دادید. واقعا ازتون سپاسگزاریم. موفق باشید.

  • بهشت گفت:

   یک دنیا ممنون از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی کردین. من برای زبان مدرک MCHE دارم اما نگران این بودم که سوالات زیاد و تخصصی به زبان انگلیسی در دانشگاه تربیت مدرس بپرسن! باز هم ممنون که با توضیحی که دادین استرس من واقعا کم شد.
   با آرزوی موفقیت برای شما در تمامی مراحل زندگی…

 29. داوطلب گفت:

  درمورد رزومه چیزی نگفتید!

 30. شقايق دانشجوي دكتري حقوق جزا دانشگاه تهران گفت:

  تبريك عرض ميكنم موفق باشيد.

 31. لیلا گفت:

  سلام
  عالی بود، تبریک میگم.
  منم کارشناسی رو آبیاری خوندم و سال 84 فارغ التحصیل شدم با معدل و رتبه خوب، دقیقا سالی که خواستم کنکور ارشد بدم برای رشته عمران 8 تا منبع جدید اضافه شده بود ولی من مثل شما همت نداشتم و از دادن کنکور منصرف شدم، اما سال 90 کنکور رشته کشاورزی مهندسی منابع آب شرکت کردم، با یه رتبه خوب یه دانشگاه خوب قبول شدم، رتبه اول شدم خواستم برای بدون آزمون دکتری عمران-منابع آب شرکت کنم، اما با یک زونکن کار تحقیقاتی که تمامی مربوط به دوره کارشناسی ارشد بود هیج دانشگاهی که مدرک فرستادم برای دکتری عمران- منابع آب دعوت به مصاحبه نشدم، علت: گرایش شما از ابتدا کشاورزی بوده نمیتوانید اقدام کنید و این بنظرم اصلا دلیل خوبی نبود چون کارهای تحقیقاتی خیلی خوبی داشتم و تطبیق سرفصل ها بنظرم بیش از 80 درصد بود بین کشاورزی و عمران- منابع آب.
  الان که دیدم شما به عنوان کسی که گرایش کشاورزی بودید و اینقدر خوش درخشیدید خیلی خوشحال شدم، واقعا عالی بود، همت و پشتکاری ستودنی.
  ان شاء ا… همیشه پیروز و موفق باشید.

 32. کیانپور گفت:

  واقعا از ته دل تبریک میگم و به پشتکارتون باید آفرین گقت
  آیا خواندن این دروس از مهرماه کفایت میکنه؟ و آیا کتاب شما مهرماه به شهرستان ها میرسه؟

 33. انشالله سال بعد گفت:

  با سلام و عرض تبریک و آرزوی موفقیت

 34. دانشجو عمران آب گفت:

  سلام…در رابطه با رزومه پژوهشی خود توضیخ دهید
  ممنون

 35. بهشت گفت:

  با عرض سلام و تبریک
  من هفته اینده در دانشگاه تربیت مدرس نوبت مصاحبه دارم.
  میشه دقیقتر بگین تاکیدشون روی چی بود و اینکه آیا به زبان انگلیسی هم سوالاتی پرسیدند؟

  • لیلا گفت:

   انگلیسی رو مطمئن باشید که میپرسن، تاکید تربیت مدرس خیلی روی زبان هست.

   • بهشت گفت:

    مرسی لیلا جان
    بیشتر میخوام بدونم فقط سوالات کلی می پرسند یا اینکه سوالات تخصصی هم به زبان انگلیسی می پرسند؟ من رشته م مهندسی عمران هستش.

    • لیلا گفت:

     من سال گذشته برای کشاورزی رفته بودم مصاحبه، که گفتن یه کم در مورد پایان نامه بگو منطقه مطالعاتی کجا بود و … و اینکه نتایج پایان نامه رو بگو و بعد اینکه در آینده میخوای در چه زمینه ای کار کنی، اینها رو با یکبار انگلیسی پرسیدن به طور کامل ازم سوال کردن و گفتن به انگلیسی پاسخ بده.
     اما به غیر از این سوال که انگلیسی بود مجددا به فارسی در مورد پایان نامه و مقالات و خود دروس تخصصی که داشتیم سوال پرسیدن بسته به حوضه کاری استاد هم داره بیشتر باتوجه به تخصص خودشون میپرسن، بهتره دروس تخصصی رو از نظر مفهومی بدونید، یکی دو مورد هم پروژه ای پرسیدن که مثلا فلان پروژه رو داریم اگه فلان مشکل داشته باشه ایده شما برای راه حلش چیه و … و از دوستان بنده هم برخی اصطلاحات تخصصی رو معادل فارسی خواسته بودند. دکتر قدسیان استاد خوبی هستند و البته استاد دقیقی هستند سعی کنید با منطق به سوالاتشون پاسخ بدید.

  • هما(تاریخ ایران) گفت:

   سلام من هم قبول شده تربیت مدرس هستم.رووز مصاحبه در حد دو سه خط زبان خوندیم و اینکه زبانتون در چه حدیه.جال اون که اون چند خط برای همه ثابت بود.و با رفتن چند نفر اول به مصاحبه متن در بیرون از اتاق ترجمه اش با اطلاعات دوستان کامل شد!زیاد نگران زبان نباشید و تاکید کنید که در حال تقویت هستید

 36. علیرضا گفت:

  با سلام و تبریک
  لطفا در مورد رزومه پژوهشی خود نیز توضیح دهید. با تشکر.