مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه با رتبه نخست آزمون دکتری مهندسی نانوفناوری

محمد ساجدی الوار دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم و فناوری نانو- نانو فیزیک از دانشگاه تهران است. ایشان مدرک کارشناسی خود را در رشته فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 90 اخذ نموده است.

با شرکت در کنکور دکتری 93 ایشان رتبه 1 را در رشته مهندسی نانوفناوری، گرایش نانوالکترونیک کسب نموده و با گذر از مرحله مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه صنعتی شریف گردیده است.

ax

پیاچدی تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز نمودید؟

پایه درسی خوبی داشتم (مخصوصاً در دروس فیزیک پایه و نانوتکنولوژی) و به همین علت تنها یک ماه پیش از کنکور شروع به مطالعه نمودم و روزانه به طور متوسط در حدود 5 ساعت درس می‌خواندم.

پیاچدی تست: با منابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید؟

سؤالات کنکورهای سالیان گذشته را بررسی کرده بودم، با توجه به آنها و پس از مشورت با پذیرفته شدگان آزمون 92، منابع را پیدا کرده بودم.

پیاچدی تست: برای دروس استعداد تحصیلی و زبان هم وقت گذاشته بودید؟

می‌توانم بگویم سطح زبان من متوسط رو به بالاست و بنابراین برای مطالعه آن وقتی نگذاشتم. اما متأسفانه در کنکور  در حالی که انتظار حدود 50% داشتم، به خاطر چند اشتباه سهوی درصدم کمتر از حد انتظارم شد ( 20% )! برای درس استعداد تحصیلی، سؤالات سال‌های گذشته بررسی مختصری کردم، و با الگوی سؤالات آشنا شدم. لازم به ذکر است در جلسه کنکور بیشتر وقت خود را به زبان اختصاص دادم.

پیاچدی تست: انتظار رتبه 1 را داشتید؟

سطح سؤالات تقریباً مانند سال‌های گذشته بود، اما سؤالات مربوط به الکترونیک تا حدودی نسبت به سال‌های قبل متفاوت بود. با این حال بعد از کنکور فکر می‌کردم رتبه زیر 10 کسب می‌کنم.

پیاچدی تست: سوابق پژوهشی شما جهت مرحله مصاحبه چه بود؟

– یک مقاله ISI

– یک مقاله کنفرانس داخلی

پیاچدی تست: به کدام دانشگاه برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

اولویت‌های من برای مصاحبه به ترتیب عبارت بودند از: دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس.

اولویت اول: دانشگاه تهران

با توجه به آشنایی قبلی، سؤال خاصی از من پرسیده نشد. این که مقاطع تحصیلی قبلی چه معدلی داشته‌ام، با چه اساتیدی کار کرده‌ام، در چه زمینه‌هایی کار کرده‌ام و چند سوال در خصوص پایان نامه، و اینکه علاقمند به فعالیت در چه زمینه‌هایی هستم، پرسیده شد.

اولویت دوم: دانشگاه صنعتی شریف

در این مصاحبه سؤالات علمی در حوزه فیزیک اتمی، فیزیک حالت جامد و الکترونیک پرسیده شد. که به جز یک مورد بقیه را جواب دادم. سپس 5 دقیقه وقت داشتم تا در مورد پایان‌نامه ارشد توضیح دهیم. بعد از آم اساتید مصاحبه‌کننده شروع به پرسش از پایان‌نامه نمودند. در آخر هم مکالمه‌های عمومی انگلیسی مطرح شد. (لازم به ذکر است بعد از صحبت‌های انجام شده با اساتید دانشگاه‌های تهران و شریف، و بنا به دلایلی در انتخاب دوم یعنی دانشگاه شریف پذیرفته شدم).

اولویت سوم: دانشگاه تربیت مدرس

مصاحبه در این دانشگاه حدود 35 دقیقه طول کشید. ابتدا به زبان انگلیسی در مورد موضوعات مورد علاقه و کارهایی که انجام داده‌ام سؤال شد. بعد شروع به سؤال کردن از مباحث درسی به زبان فارسی کردند. سؤالاتی که اکثراً مرتبط به تخصص بنده نبود، مثلاٌ در مورد ابررساناها و ذرات بنیادی. وقتی جواب سؤالی را نمی‌دانستم باز هم اصرار داشتند که به پرسش در آن موضوع ادامه دهند و حسابی سؤال‌پیچ می‌کردند، البته با توجه به اطلاعاتی که در این حوزه‌ها داشتم تعداد زیادی از آنها را جواب دادم.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب دکتری هستند دارید؟

یک توصیه دوستانه به عزیزانی که مشتاق علم هستند و می‌خواهند دکتری بخوانند و امسال می‌خواهند در کنکور شرکت کنند، دکتر حسابی در جمله‌ای زیبا می‌گوید: «حاصلضرب توان در ادعا مقداری ثابت است، هر چه توان بیشتر باشد ادعا کمتر است.»

در مورد «کنکور» این جمله را می‌توان بدین شکل بیان نمود: «حاصلضرب استرس در عملکرد مقداری ثابت است، هر چه استرس بیشتر باشد عملکرد کمتر و ضعیف‌تر است.»، کنکور بسیار راحت‌تر از آن چیزی است که بسیاری از دوستان فکر می‌کنند، پس با ایجاد استرس‌های بی‌اساس مانع موفقیت خود نشوید.

توصیه دوم به عزیزانی که به دکتری به عنوان دریچه‌ای به سوی موفقیت نگاه می‌کنند: موفقیت شما در زندگی به هیچ وجه به قبولی در کنکور دکتری وابسته نیست، و اگر در کنکور دکتری موفق نشدید می‌توانید از راه‌های دیگر به موفقیت‌های بزرگ برسید.

و توصیه سوم برای کسانی که به مصاحبه دعوت می‌شوند: در فرصت کوتاهی که در جلسه مصاحبه در اختیارتان قرار می‌گیرد سعی کنید پایان نامه خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید (این نکته بسیار مهم است).

اگر جواب سؤالی را بلد نیستید بگویید نمی‌دانم و از دادن جواب‌های دور از ذهن خودداری کنید.

هر گونه سابقه مثبت و مدرک علمی و پژوهشی که دارید با خود به جلسه مصاحبه ببرید حتی اگر کامل نشده باشد.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

برای درس نانوتکنولوژی کتاب‌های مقدمه‌ای بر نانوفناوری (چارلز پی پول، ترجمه دکتر نیما تقوی نیا)، آشنایی با نانوذرات (تألیف دکتر سیم چی)، و برای سایر دروس از منابع دانشگاهی مربوطه استفاده کردم.

nano

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. آقای ساجدی لطفا راهنماییم کنید گفت:

  سلام.
  من دعوت به مصاحبه دانشگاه تهران شدم.خواهش میکنم راهنماییم کنید ک چی بخونم.اساتید غالبا چه سوالاتی میپرسن؟چه منابعی بخونم که بهترین نتیجه رو کسب کنم؟من نمیخام روی موضوع ارشدم کارکنم اگه عنوان کنم امتیاز منفی تلقی نمیشه؟
  برای آزمون کتبی ادوات نیمه هادی دکتر کاتوزیان خوندم نمیدونستم باید فیزیک الکترونیک بخونم.برای مصاحبه فیزیک الکترونیک بخونم یا نه؟

 2. نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

  راستی باید تو مصاحبه بگیم که تمایل داریم تو چه زمینه ای کار کنیم؟

 3. نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

  سلام. دوستان شما اطلاعی از زمینه نانوالیاف و زمینه تحقیقاتی اون دارید؟ به نظرتون کدوم زمینه نانو کاربردی تره؟ من گیج شدم.

 4. نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

  ببخشید میپرسم.نانویی و سلام شما یه نفر هستید؟ خب چرا هی اسم عوض میکنید؟!!

 5. نانو1 گفت:

  راستی من کتاب مبانی تکنولوژی پی پول و … نتونستم گیر بیارم
  از کجا میشه گیر آورد؟ جایی میفروشند؟؟

 6. نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

  سلام دوستان نانوشیمی. خوش اومدید. هر وقت اومدید اینجا به این چندتا سوال جواب بدید تا بیشتر با هم آشنا شیم. 1:دانشگاه کارشناسی 2:دانشگاه ارشد 3:سال فارغ التحصیلی ارشد 4: گرایش ارشد 5:درصدها و رتبه کنکور دکترا . راستی یه اسم انتخاب کنید که قاطی نشه کی کیه. من اول نانوشیمی بودم ولی انگار افراد دیگه هم اومدن به این اسم اونوقت من اسممو اینی گذاشتم که میبینید. اگه هم خواستید میتونیم اسم کوچیک خودمونو بذاریم که بهتره.موافقید؟

  • نانو1 به ناشیمی گفت:

   سلام مجدد
   متاسفانه یه کاری برام پیش اومد باید برم دنبالش اگر زود برگشتم میام حتما
   گفتم بگم که بدقول نباشم

  • نانویی گفت:

   سلام
   خودتون که نفرمودید!!
   من کارشناسی ارشد نانوشیمی از دانشگاه اصفهان هستم با رتبه ی زیر 5 که اینارو قبلن هم گفتم و فکر میکنم بیشتر از همینام لازم نباشه به معرفی، اینجا اومدیم تا اگر راهکار و اطلاعی برای انجام انتخاب رشته و مصاحبه ی بهتر داریم رو به هم بدیم. البته من اطلاع چندانی نداشتم ک همونارو هم قبلا گفتم باز!!!
   دیگه نمیدونم چی بگم ه…:-)

   • نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

    سلام دوست عزیز.هدف من هم تبادل همین اطلاعات بوده والا قصد و هدف دیگه ای از این موضوع نداشتم. اگه ناراحت میشید لزومی نداره اطلاعا. علمیتون رو در اختیار بذارید. من ارشد شیمی فیزیک از صنعتی اصفهان هستم و رتبه 27رو آوردم. تخصصی 37.87 واستعداد 14.44 و زبان 2.22 درصد زدم. چون گرایشم متفاوته یکم نگرانیم وسوالهام بیشتره. لزومی نداره ناراحت شید.موفق باشید.

    • نانویی گفت:

     عزیزم من مگه ناراحت شدم؟!!! 🙂
     من منظورم این بوده که معرفی بیشتر از این لزومی نداره و کاری رو از پیش نمیبره؟!
     بهتر این نیست ک اینجا راجع به چگونگی انتخاب رشته و جلسه مصاحبه بحث کنیم آیا؟!!

    • نانویی گفت:

     ضمنن شما واسه چی نگرانی عزیزم!!
     شما با ما تفاوتی نداری وقتی ک همه چیزای که ما از نانو میدونیم و خوندیم شمام بدونی..
     مهم جلسه مصاحبست! چون گرایشت نانو نبوده پس تمرکزتو روی مبانی نانو بیشتر کن چون احتمال داره از شما بیشتر در این زمینه سوال پرسیده بشه، بعدم خدام ک بزرگه امید داشته باش عزیز

     • نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

      سلام. من چون رتبم خیلی خوب نشده خواستم یه جمع آوری داشته باشم ک. میانگین و درصدها تا اگه قبول نشدم برا سال بعد کمکم کنه.همین.

     • نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

      نگرانیم از اینه که مقالم هنوز کامل نیست. نمیدونم حتی به سابمیت میرسه یا نه.شما میدونی برا تهران و شریف تا چند به مصاحبه دعوت میشن؟

     • نانوشیمی به نانو، نانو1،نانویی وبقیه نانوشیمی ها گفت:

      راستی من کارم نانو محاسبات بوده.اما دوست ندارم تو این زمینه دیگه ادامه بدم به نظرتون چطور باید اینو تو مصاحبه مطرح کنم؟

    • نانویی گفت:

     نه من خبر ندارم ولی خوبه پس شما پایان نامت نانویی بوده! فک نمیکنم مشکلی باشه احتمالا ضرورتی نداره همون شاخه ای که ارش کار کردی بازهم کار کنی! ولی بازم نمیدونم اما میتونی بگی ک به همین دلیل تغییر گرایش دادی خوب!
     من خودمم مقالم تکمیل نیست کلا نگران نباش بچه های نانو اکثرا رزومه خاصی ندارن تا جایی ک من سراغ دارم! حتی میدونم ک رتبه اول امسال دانشجو ترم آخره و دفاعم نکرده و درنتیجه رزومه خاصی نداره

     • نانو1 گفت:

      سلام به دوستان
      من الان رسیدم میبخشید
      اطلاعات منم قبلا میدونیدو گفتم
      ارشد شیمی الی بودم از یکی از دانشگاه های دولتی در تهران
      من متاسفانه پروژم نانو نبود نگرانیم بیشتر از این بابته
      رتبمم که گفتم تک رقمی ام
      منم با نانویی موافقم بهتره اطلاعات راجع به مصاحبه در اختیار همدیگه بزاریم
      البته فک نکنم جز ما 3 نفر کسی تو این قسمت بیاد
      نمیدونم چرا بچه های نانو تمایل کمی دارند به تبادل اطلاعات

 7. فرشته گفت:

  سلام مصاحبه دكتري بيوتكنولوژي هم بذاريدلطفاًً لطفاًلطفاً

 8. فیزیک گفت:

  با سلام و تشکر از پاسخ شما
  در مورد درس ریاضی با توجه با اینکه منابع مختلف در دانشگاههای مختلف استفاده میشود پیشنهاد شما چیست؟
  با تشکر

 9. محمد ساجدی گفت:

  با تشکر از همه‌ی دوستان عزیز
  در مورد نانو بایوتنولوژی من اطلاع خاصی ندارم، میتونید از دانشگاه تربیت مدرس یا دانشگاه تهران پرس و جو کنید
  هیچ لزومی نداره موضوع ارشد و دکتری یکی باشه، من توی مصاحبه هام گفتم نمیخوام موضوع ارشدم رو کار کنم
  به نظر من بیشتر زمینه کاری مهمه تا اینکه گرایش
  جنابان امیر و فیزیک: هیچ منبعی بهتر از هالیدی نیست، برای الکترونیک هم هر کتابی راجع به فیزیک الکترونیک بخونید جواب میگیرید

  • امیر گفت:

   خیلی ممنون، ولی ای کاش در مورد ادوات یه کتاب یا جزوه ای که خونده بودید رو معرفی می کردید.باتشکر

  • آقای ساجدی لطفا راهنماییم کنید گفت:

   سلام.
   من دعوت به مصاحبه دانشگاه تهران شدم.خواهش میکنم راهنماییم کنید ک چی بخونم.اساتید غالبا چه سوالاتی میپرسن؟چه منابعی بخونم م بهترین نتیجه رو کسب کنم؟من نمیخام روی موضوع ارشدم کارکنم اگه عنوان کنم امتیاز منفی تلقی نمیشه؟

 10. رتبه یک گفت:

  موفق و پیروز باشید

 11. تینا گفت:

  با سلام و تشکر از مصاحبه خوبتان
  برای آقای ساجدی آرزوی موفقیت دارم. انشاالله توفیق خدمت موثر به مملکت عزیزمان را در پرتو توجه امام رئوف داشته باشند.
  عید همگی مبارک.

 12. بیوتکنولوژی گفت:

  با سلام
  لطفا لطفا لطفا…در مورد منابع نانوبیوتکنولوژی راهنمایی بفرمایید.

 13. امیر گفت:

  با سلام
  خواهشمند است در مورد منابع دروس تخصصی در سطح کارشناسی(فیزیک،ریاضی و ریاضی و فیزیک) و ادوات نیمه هادی به صورت جرئی تر راهنمایی بفرمایید.
  باارزوی موفقیت

 14. رقیه * روانشناسی گفت:

  موفق باشید آقای ساجدی…

 15. فیزیک گفت:

  با سلام و تبریک خدمت شما
  خواهشمند است در مورد منابع دروس تخصصی در سطح کارشناسی(فیزیک،ریاضی و ریاضی و فیزیک) و ادوات نیمه هادی به صورت جرئی تر راهنمایی بفرمایید.مخصوصا اگر پیشنهاد جزوه ای خاص دارید.
  با تشکر و ارزوی موفقیت و سلامتی

 16. دانشگاه خوارزمی گفت:

  با ارزوی موفقیت برای این برادر بزرگوار:لطفا با رتبه برتر رشته حقوق خصوصی مصاحبه کنید. با تشکر.

 17. فیزیکی گفت:

  آفرین بر همشهری و هم دانشگاهی.:)

 18. الی گفت:

  سلام بهتون خیلی تبریک میگم وبراتون آرزوی موفقیت دارم..ا.ل.ی…

 19. صدیقه گفت:

  سلام. تبریک میگم بهتون.
  من پارسال برا نانوشیمی شرکت کردم ومجاز شبانه شدم که اصلا بیخیالش شدم.حالا تصمیم دارم برا امسال بخونم.
  میخواستم بدونم زمینه کاری تو ارشد و دکترا حتما باید یکی باشه؟ واینکه استاد امکان داره که دانشجویی با زمینه کاری نزدیک اما متفاوت بگیره؟