مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مصاحبه با رتبه نخست رشته شیمی فیزیک دانشگاه آزاد

سعید برزی متولد سال ۱۳۶۱ در سال ۸۱ وارد مقطع کاردانی در رشته عملیات پتروشیمی در دانشگاه علم و فرهنگ شعبه جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان گردید. ایشان در سال ۸۳ از مقطع کاردانی فارغ‌التحصیل شده و پس از گذراندن خدمت سربازی در سال ۸۵ با استفاده از سهمیه استعداد درخشان وارد مقطع کارشناسی شده است. ایشان در سال ۸۷ این مقطع را به اتمام رسانده و در سال ۸۹ مجدداً با سهمیه استعداد درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی فیزیک دانشگاه پیام نور اصفهان گردیده است.

سعید برزی با شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی سال تحصیلی ۱۳۹۳-۹۴ با کسب رتبه ۱ در مرحله آزمون کتبی و نیز کسب رتبه ۱ پس از مرحله مصاحبه علمی، در دانشگاه علوم تحقیقات تهران پذیرفته شده است.

پیاچدی تست: روند مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون چگونه بود؟

از سال ۸۵ که دوران خدمت سربازی تمام شد، شاغل شدم. در حین کار درس می‌خواندم و با توجه به علاقه‌ام معمولاً شب‌ها را به مطالعه درسی اختصاص می‌دادم. اما مشخصاً برای کنکور دکتری به مدت ۴ ماه و شبی ۲ ساعت درس خواندم. من چون در سیستم دانشگاه پیام نور مقطع ارشد را گذرانده بودم، خودآموزی را یاد گرفته بودم. پایه ریاضیات خوبی هم داشتم و بنابراین در مجموع آمادگی برای آزمون دکتری در این رشته برایم چندان دشوار نبود. ضمن این که من از همان مقطع کاردانی نکته‌برداری از دروس تخصصی را انجام می‌دادم و این کار در مرور سریع درس‌ها خیلی مفید بوده است.

پیاچدی تست: چرا تصمیم گرفتید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

علاوه بر وجود علاقه‌ام به تحصیل به دلیل این که موفق به شاغل شدن در جایی مرتبط با رشته تحصیلی‌ام شده بودم، تأثیر درس خواندن را در کارم در نظر داشتم.

پیاچدی تست: منابع آزمون را از کجا شناختید؟

من جزواتی که در مقطع ارشد داشتیم را مرور کردم و کتاب کارشناسی ارشد شیمی فیزیک مدرسان شریف را مطالعه کرده بودم. به نظرم اینها کفایت می‌کرد.

پیاچدی تست: برای زبان تخصصی هم مطالعه کرده بودید؟

خیر، واقعیتش چون فکر نمی‌کردم امسال قبول شوم، برای مطالعه زبان تخصصی وقت نگذاشته بودم و از داشته‌های قبلی‌ام در جلسه آزمون استفاده کردم. ضمن این که زمان آزمون کم بود (هر سوال یک دقیقه) و ۱۵۰ سؤال تخصصی زمان زیادی می‌گرفت و من ترجیح دادم بر روی آنها تمرکز کنم. اگر چه تمام سؤالات زبانی که توانستم در جلسه آزمون پاسخ دهم، صحیح بود.

پیاچدی تست: پیش‌بینی شما از نتیجه اولیه بعد از آزمون کتبی چه بود؟

بعد از کنکور از نتیجه بسیار راضی بودم و می‌دانستم که قبول می‌شوم. دوست داشتم رتبه زیر ۱۰ کسب کنم تا بتوانم در دانشگاه علوم تحقیقات پذیرفته شوم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای جهت مصاحبه علمی فراهم کرده بودید؟

-   ۲ دوره برگزیده استعداد درخشان (معدل)

-   ۴ طرح پژوهشی (به واسطه کار کردن در صنعت)

-   ۲ مقاله در کنفرانس‌های داخلی

-   ۲ مقاله ISI در دست داوری (که امتیازی به آنها تعلق نگرفت)

پیاچدی تست: برای مصاحبه خود را آماده کرده بودید؟

پایان‌نامه ارشدم را مرور کرده بودم و نگاهی گذرا به دروس تخصصی انداخته بودم.

پیاچدی تست: مصاحبه چگونه برگزار شد؟

برای مصاحبه ۵ تن از اساتید حضور داشتند. قبل از من کسانی به داخل اتاق مصاحبه رفته بودند که رتبه‌های بالایی داشتند. وقتی من وارد اتاق شدم و رتبه‌ام را پرسیدند و متوجه شدند که رتبه ۱ را کسب کرده‌ام خیلی مورد استقبال قرار گرفتم و برایشان بسیار جالب بود که از دانشگاه پیام نور توانسته بودم در کنکور دکتری دانشگاه آزاد رتبه ۱ را کسب کنم. از من کارنامه‌ام را خواستند و با دیدن درصدهای دروس تخصصی متعجب شدند به طوری که از من خواستند چند سؤال از سؤالات آزمون کتبی را بازگو کنم.

سپس شروع به پرسیدن سؤال نمودند. یکی از اساتید سؤالات جزئی مطرح می‌کرد و هنوز پاسخم به سؤال قبلی تمام نشده بود که سؤال بعدی را می‌پرسید. در مورد الکتروشیمی که موضوع پایان‌نامه ارشدم بود از من سؤال شد. سؤالات مستقیماً از داخل پایان‌نامه نبود، اما به موضوع مربوط بود. جالب این بود که عنوان کردند به علت کسب رتبه ۱، سؤالات سخت‌تری از من پرسیدند (در جلسه مصاحبه یکی از اساتید به من گفت: چون رتبه ۱ هستی سؤالات سخت می‌پرسم). در مورد طرح‌های پژوهشی که کار کرده‌ام نیز سؤال شد.

درباره زمینه پژوهشی آینده نیز از من سؤال شد و برخی اساتید لطف داشتند و از من می‌خواستند که در مقطع دکتری با آنها کار کنم.

پیاچدی تست: حرف آخر؟

من شاغل و متأهل بودم، سخت بود، اما آخرش شیرین شد. البته همسرم خیلی به من کمک می‌کرد و زمینه مطالعه در خانه را برایم فراهم می‌کرد. از ایشان تشکر می‌کنم. یک توصیه هم برای دوستانم دارم، روی مفاهیم کار کنند. البته سؤالات محاسباتی زیادی در کنکور طرح می‌گردد و دوستان حتماً آمادگی کامل برای حل تستی سؤالات را داشته باشند، مخصوصاً در دروس شیمی فیزیک پیشرفته، سینتیک و الکتروشیمی. همچنین کتاب شیمی فیزیک انتشارات مدرسان شریف که مربوط به مقطع ارشد است را حتماً مطالعه کنند. این کتاب به دلیل داشتن نکات کلیدی برای روز مصاحبه هم خیلی مفید است.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

۱- جزوات درسی شیمی فیزیک ۱و ۲ و پیشرفته و ترمودینامیک آماری خانم دکتر سهرابی (اساتید دانشگاه پیام نور اصفهان)

۲- جزوه درسی مبانی شیمی کوانتم و کوانتم ۲ مقطع ارشد آقای دکتر افتاده (اساتید دانشگاه پیام نور اصفهان)

چکیده کتاب‌های زیر که در مقاطع قبلی یادداشت‌برداری کرده بودم:

۳- کتاب ترمودینامیک آماری خانم دکتر گوهرشاهی (دانشگاه فردوسی مشهد)

۴- کتاب ترمودینامیک آماری دکتر پارسافر (دانشگاه صنعتی اصفهان)

۵- کتاب سینیتیک شیمیایی مبانی و کاربردها دکتر پارسافر (دانشگاه صنعتی اصفهان)

۶- فصل‌های مرتبط با مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کتاب ۳ جلدی شیمی فیزیک لواین

۷- کتاب شیمی کوانتمی لواین

۸- کتاب شیمی فیزیک انتشارات مدرسان شریف (حتماً مطالعه بفرمایید)

۹- برای درس الکتروشیمی نیز مباحث این بحث را در دروس شیمی فیزیک لواین مطالعه نمودم.

* چون آمادگی در درس طیف سنجی مولکولی نداشتم، در روز آزمون به سؤالات این بخش پاسخ ندادم و از وقتش برای سایر دروس استفاده کردم.

Picture2

Picture1

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۶)

 1. MASI می‌گه:

  تبریک میگم

  لطفا با رتبه یک معماری نیز مصاحبه کنید

  خواهش میکنم

 2. شرکت کننده سراسری می‌گه:

  با سلام و تبریک به اقای برزی. کار عاقلانه شما انجام دادین که ازاد شرکت کردین من با ۴۹٫۴۹ درصد تخصصی ازمون سراسری ویک مقاله ISI با اینکه ترن اخر ارشد بودم بخاطر ارشد آزاد، بچه داشتن اصلا کار به مصاحبه جدی نرسید! حتی رتبه های ۳ برابر من بدون مقاله پذیرفته شدن. واقعا پشیمونم که آزاد شرت نکردم، من به خودم اطمینان داشتم ولی گویا اساتید دانشگاه دولتی خیلی دایره انتخاب محدودی دارن.

 3. SANA می‌گه:

  سلام به شمابرادربزرگوارتبریک میگم میشه لطفا ایمیلتان را دراختیارمابگذارید ممنونم

 4. الی می‌گه:

  سلام بهتون تبریک میگم وبراتون ارزوی موفقیت دارم…ا.ل.ی…

 5. پرسش می‌گه:

  کسی میدونه اگه پذیرفته شده دکتری ۹۳، یه مدرک کارشناسی ارشد داشته باشه و در حال خوندن یه کارشناسی ارشد دیگه باشه، و تاریخ دفاع از ارشد دوم مثلا اوایل آبان ماه باشه، آیا به دلیل این یک ماه، تحصیل همزمان محصوب میشه یا نه؟
  (به فرض اینکه دانشگاه تاریخ فارغ التحصیلی رو همون تاریخ دفاع بزنه، البته سنوات نخوره و همون چهار ترمه حساب کنند)

 6. خانم می‌گه:

  سلام
  لطفا با رتبه های برتر رشته مدیریت گرایش بازاریابی نیز مصاحبه کنید
  ممنون

 7. برق الکترونیک می‌گه:

  سلام
  لطفا با رتبه های برتر رشته برق گرایش الکترونیک نیز مصاحبه کنید
  ممنون

 8. هاشمی می‌گه:

  باسلام اینجانب موفقیت آقای دکتر برزی را تبریک می گوییم .با توجه به شناختی که بنده از ایشان دارم نامبرده بسیار با استعداد و دارای پشتکار می باشد و همچنین دارای روابط عمومی خوبی نیز مباشد. به امید موفقیت های بیشتر برای آقای دکتر برزی( ضمنانامبرده دردانشگاه دولتی نیز با رتبه خوبی قبول شده است.)

 9. برق کنترل می‌گه:

  سلام
  تبریک میگم
  از رتبه ۱ دکترای برق کنترل دانشگاه آزاد هم دعوت کنید
  ممنون

 10. مریم می‌گه:

  با سلام لطفا با رتبه اول دکتری سراسری فیزیولوژی ورزشی هم مصاحبه کنید.

 11. سارا تربیتی می‌گه:

  تبریک میگم و امیدوارم در تمامی مراحل زندگیتون همینطور موفق باشید

 12. دکتری معماری می‌گه:

  تبریک

  لطفا با رتبه یک معماری نیز مصاحبه کنید

 13. یونس می‌گه:

  نمره کتبی اخرین فرد دعوت شده هشت صدم یعنی از ۱۰۰ حتی ۱ هم نگرفته است نمره کتبی رتبه نخست رشته شیمی فیزیک دکتری سال ۱۳۹۳برابر ۳۰٫۸۸و رتبه کتبی ۱اما رتبه کتبی بنده در رشته جنگلداری ۸ و نمره کتبی ۳۰٫۹۶چرا من اول نشدم آیا مربوط به تعداد شرکت کنندگان در رشته مورد نظر و کسب حداقا نمره است ویا نمره مصاحبه بالاتر بوده ؟

  • احمد می‌گه:

   بله درست می فرمایید علت این است که کسی در این رشته نتونسته بیشتر از ۳۰٫۸۸ نمره بیاره…اصولا” نمیشه نمرات خام رشته های مختلف را قیاس کرد بلکه قیاس درون رشته است..منم به آقای برزی تبریک میگم..امیدوارم موفق باشند..

  • احمد می‌گه:

   نمره ۳۰٫۸۸ مربوط به آزمون کتبی است و ربطی به مصاحبه ندارد..نمره مصاحبه ایشان۸۷٫۵ می باشد که نمره خوبی به نظر میاد..احتمال داره آخرین نفر دعوت به مصاحبه دارای سهمیه بوده که به خطر سهمیه دعوت به مصاحبه شده باشه ولی واقعا” نمره خام هشت صدم ضایع است…

 14. عباس می‌گه:

  تلاش شما قابل تحسین می باشد. موفق باشید

 15. جواب می‌گه:

  امیدوارم تحصیل در این مقطع زمینه های پیشرفت و توسعه را در حوزه های کاریتون فراهم کنه به خوبی شرایط سخت ادامه تحصیل و اشتغال قابل درکه

 16. مهندسی شیمی می‌گه:

  نمره کتبی اخرین فرد دعوت شده به مصاحبه جالب بود

 17. صدیقه می‌گه:

  سلام. موفق باشید.

 18. mosa می‌گه:

  تبریک میگم موفق باشی

 19. ترمه-فیزیولوژی جانوری می‌گه:

  موفق باشید

درج نظر