مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

مصاحبه با رتبه نخست رشته شیمی فیزیک دانشگاه آزاد

سعید برزی متولد سال 1361 در سال 81 وارد مقطع کاردانی در رشته عملیات پتروشیمی در دانشگاه علم و فرهنگ شعبه جهاد دانشگاهی صنعتي اصفهان گردید. ایشان در سال 83 از مقطع کاردانی فارغ‌التحصیل شده و پس از گذراندن خدمت سربازی در سال 85 با استفاده از سهمیه استعداد درخشان وارد مقطع کارشناسی شده است. ایشان در سال 87 این مقطع را به اتمام رسانده و در سال 89 مجدداً با سهمیه استعداد درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی فیزیک دانشگاه پیام نور اصفهان گردیده است.

سعید برزی با شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی سال تحصیلی 1393-94 با کسب رتبه 1 در مرحله آزمون کتبی و نیز کسب رتبه 1 پس از مرحله مصاحبه علمی، در دانشگاه علوم تحقیقات تهران پذیرفته شده است.

پیاچدی تست: روند مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون چگونه بود؟

از سال 85 که دوران خدمت سربازی تمام شد، شاغل شدم. در حین کار درس می‌خواندم و با توجه به علاقه‌ام معمولاً شب‌ها را به مطالعه درسی اختصاص می‌دادم. اما مشخصاً برای کنکور دکتری به مدت 4 ماه و شبی 2 ساعت درس خواندم. من چون در سیستم دانشگاه پیام نور مقطع ارشد را گذرانده بودم، خودآموزی را یاد گرفته بودم. پایه ریاضیات خوبی هم داشتم و بنابراین در مجموع آمادگی برای آزمون دکتری در این رشته برایم چندان دشوار نبود. ضمن این که من از همان مقطع كارداني نكته‌برداري از دروس تخصصي را انجام مي‌دادم و اين كار در مرور سريع درس‌ها خيلي مفيد بوده است.

پیاچدی تست: چرا تصمیم گرفتید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

علاوه بر وجود علاقه‌ام به تحصیل به دلیل این که موفق به شاغل شدن در جایی مرتبط با رشته تحصیلی‌ام شده بودم، تأثیر درس خواندن را در کارم در نظر داشتم.

پیاچدی تست: منابع آزمون را از کجا شناختید؟

من جزواتی که در مقطع ارشد داشتیم را مرور کردم و کتاب کارشناسی ارشد شیمی فیزیک مدرسان شریف را مطالعه کرده بودم. به نظرم اینها کفایت می‌کرد.

پیاچدی تست: برای زبان تخصصی هم مطالعه کرده بودید؟

خیر، واقعیتش چون فکر نمی‌کردم امسال قبول شوم، برای مطالعه زبان تخصصی وقت نگذاشته بودم و از داشته‌های قبلی‌ام در جلسه آزمون استفاده کردم. ضمن این که زمان آزمون کم بود (هر سوال يك دقيقه) و 150 سؤال تخصصی زمان زیادی می‌گرفت و من ترجیح دادم بر روی آنها تمرکز کنم. اگر چه تمام سؤالات زبانی که توانستم در جلسه آزمون پاسخ دهم، صحیح بود.

پیاچدی تست: پیش‌بینی شما از نتیجه اولیه بعد از آزمون کتبی چه بود؟

بعد از کنکور از نتیجه بسیار راضی بودم و می‌دانستم که قبول می‌شوم. دوست داشتم رتبه زیر 10 کسب کنم تا بتوانم در دانشگاه علوم تحقیقات پذیرفته شوم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای جهت مصاحبه علمی فراهم کرده بودید؟

–   2 دوره برگزیده استعداد درخشان (معدل)

–   4 طرح پژوهشی (به واسطه کار کردن در صنعت)

–   2 مقاله در کنفرانس‌های داخلی

–   2 مقاله ISI در دست داوری (که امتیازی به آنها تعلق نگرفت)

پیاچدی تست: برای مصاحبه خود را آماده کرده بودید؟

پایان‌نامه ارشدم را مرور کرده بودم و نگاهی گذرا به دروس تخصصی انداخته بودم.

پیاچدی تست: مصاحبه چگونه برگزار شد؟

برای مصاحبه 5 تن از اساتید حضور داشتند. قبل از من کسانی به داخل اتاق مصاحبه رفته بودند که رتبه‌های بالایی داشتند. وقتی من وارد اتاق شدم و رتبه‌ام را پرسیدند و متوجه شدند که رتبه 1 را کسب کرده‌ام خیلی مورد استقبال قرار گرفتم و برایشان بسیار جالب بود که از دانشگاه پیام نور توانسته بودم در کنکور دکتری دانشگاه آزاد رتبه 1 را کسب کنم. از من کارنامه‌ام را خواستند و با دیدن درصدهای دروس تخصصی متعجب شدند به طوری که از من خواستند چند سؤال از سؤالات آزمون کتبی را بازگو کنم.

سپس شروع به پرسیدن سؤال نمودند. یکی از اساتید سؤالات جزئی مطرح می‌کرد و هنوز پاسخم به سؤال قبلی تمام نشده بود که سؤال بعدی را می‌پرسید. در مورد الکتروشیمی که موضوع پایان‌نامه ارشدم بود از من سؤال شد. سؤالات مستقیماً از داخل پایان‌نامه نبود، اما به موضوع مربوط بود. جالب این بود که عنوان کردند به علت کسب رتبه 1، سؤالات سخت‌تری از من پرسیدند (در جلسه مصاحبه يكي از اساتيد به من گفت: چون رتبه 1 هستي سؤالات سخت مي‌پرسم). در مورد طرح‌های پژوهشی که کار کرده‌ام نیز سؤال شد.

درباره زمینه پژوهشی آینده نیز از من سؤال شد و برخی اساتید لطف داشتند و از من می‌خواستند که در مقطع دکتری با آنها کار کنم.

پیاچدی تست: حرف آخر؟

من شاغل و متأهل بودم، سخت بود، اما آخرش شیرین شد. البته همسرم خيلي به من كمك مي‌كرد و زمينه مطالعه در خانه را برايم فراهم مي‌كرد. از ايشان تشكر مي‌كنم. یک توصیه هم برای دوستانم دارم، روی مفاهیم کار کنند. البته سؤالات محاسباتي زيادي در كنكور طرح می‌گردد و دوستان حتماً آمادگي كامل براي حل تستي سؤالات را داشته باشند، مخصوصاً در دروس شيمي فيزيك پيشرفته، سينتيك و الكتروشيمي. همچنین کتاب شيمي فيزيك انتشارات مدرسان شریف که مربوط به مقطع ارشد است را حتماً مطالعه کنند. اين كتاب به دليل داشتن نكات كليدي براي روز مصاحبه هم خيلي مفید است.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

1- جزوات درسي شيمي فيزيك 1و 2 و پيشرفته و ترموديناميك آماري خانم دكتر سهرابي (اساتيد دانشگاه پيام نور اصفهان)

2- جزوه درسي مباني شيمي كوانتم و كوانتم 2 مقطع ارشد آقاي دكتر افتاده (اساتيد دانشگاه پيام نور اصفهان)

چكيده كتاب‌هاي زير كه در مقاطع قبلي يادداشت‌برداري كرده بودم:

3- كتاب ترموديناميك آماري خانم دكتر گوهرشاهي (دانشگاه فردوسي مشهد)

4- كتاب ترموديناميك آماري دكتر پارسافر (دانشگاه صنعتي اصفهان)

5- كتاب سينيتيك شيميايي مباني و كاربردها دكتر پارسافر (دانشگاه صنعتي اصفهان)

6- فصل‌هاي مرتبط با مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد كتاب 3 جلدي شيمي فيزيك لواين

7- كتاب شيمي كوانتمي لواين

8- كتاب شيمي فيزيك انتشارات مدرسان شريف (حتماً مطالعه بفرماييد)

9- برای درس الكتروشيمي نيز مباحث اين بحث را در دروس شيمي فيزيك لواين مطالعه نمودم.

* چون آمادگي در درس طيف سنجي مولكولي نداشتم، در روز آزمون به سؤالات اين بخش پاسخ ندادم و از وقتش براي ساير دروس استفاده كردم.

Picture2

Picture1

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. MASI گفت:

  تبریک میگم

  لطفا با رتبه یک معماری نیز مصاحبه کنید

  خواهش میکنم

 2. شرکت کننده سراسری گفت:

  با سلام و تبریک به اقای برزی. کار عاقلانه شما انجام دادین که ازاد شرکت کردین من با 49.49 درصد تخصصی ازمون سراسری ویک مقاله ISI با اینکه ترن اخر ارشد بودم بخاطر ارشد آزاد، بچه داشتن اصلا کار به مصاحبه جدی نرسید! حتی رتبه های 3 برابر من بدون مقاله پذیرفته شدن. واقعا پشیمونم که آزاد شرت نکردم، من به خودم اطمینان داشتم ولی گویا اساتید دانشگاه دولتی خیلی دایره انتخاب محدودی دارن.

 3. SANA گفت:

  سلام به شمابرادربزرگوارتبریک میگم میشه لطفا ایمیلتان را دراختیارمابگذارید ممنونم

 4. الی گفت:

  سلام بهتون تبریک میگم وبراتون ارزوی موفقیت دارم…ا.ل.ی…

 5. پرسش گفت:

  کسی میدونه اگه پذیرفته شده دکتری ۹۳، یه مدرک کارشناسی ارشد داشته باشه و در حال خوندن یه کارشناسی ارشد دیگه باشه، و تاریخ دفاع از ارشد دوم مثلا اوایل آبان ماه باشه، آیا به دلیل این یک ماه، تحصیل همزمان محصوب میشه یا نه؟
  (به فرض اینکه دانشگاه تاریخ فارغ التحصیلی رو همون تاریخ دفاع بزنه، البته سنوات نخوره و همون چهار ترمه حساب کنند)

 6. خانم گفت:

  سلام
  لطفا با رتبه های برتر رشته مدیریت گرایش بازاریابی نیز مصاحبه کنید
  ممنون

 7. برق الکترونیک گفت:

  سلام
  لطفا با رتبه های برتر رشته برق گرایش الکترونیک نیز مصاحبه کنید
  ممنون

 8. هاشمي گفت:

  باسلام اينجانب موفقيت آقاي دكتر برزي را تبريك مي گوييم .با توجه به شناختي كه بنده از ايشان دارم نامبرده بسيار با استعداد و داراي پشتكار مي باشد و همچنين داراي روابط عمومي خوبي نيز مباشد. به اميد موفقيت هاي بيشتر براي آقاي دكتر برزي( ضمنانامبرده دردانشگاه دولتي نيز با رتبه خوبي قبول شده است.)

 9. برق کنترل گفت:

  سلام
  تبریک میگم
  از رتبه 1 دکترای برق کنترل دانشگاه آزاد هم دعوت کنید
  ممنون

 10. مریم گفت:

  با سلام لطفا با رتبه اول دکتری سراسری فیزیولوژی ورزشی هم مصاحبه کنید.

 11. سارا تربيتي گفت:

  تبريك ميگم و اميدوارم در تمامي مراحل زندگيتون همينطور موفق باشيد

 12. دکتری معماری گفت:

  تبریک

  لطفا با رتبه یک معماری نیز مصاحبه کنید

 13. یونس گفت:

  نمره کتبی اخرین فرد دعوت شده هشت صدم یعنی از ۱۰۰ حتی ۱ هم نگرفته است نمره کتبی رتبه نخست رشته شیمی فیزیک دکتری سال 1393برابر 30.88و رتبه کتبی 1اما رتبه کتبی بنده در رشته جنگلداری 8 و نمره کتبی 30.96چرا من اول نشدم آیا مربوط به تعداد شرکت کنندگان در رشته مورد نظر و کسب حداقا نمره است ویا نمره مصاحبه بالاتر بوده ؟

  • احمد گفت:

   بله درست مي فرماييد علت اين است كه كسي در اين رشته نتونسته بيشتر از 30.88 نمره بياره…اصولا” نميشه نمرات خام رشته هاي مختلف را قياس كرد بلكه قياس درون رشته است..منم به آقاي برزي تبريك ميگم..اميدوارم موفق باشند..

  • احمد گفت:

   نمره 30.88 مربوط به آزمون كتبي است و ربطي به مصاحبه ندارد..نمره مصاحبه ايشان87.5 مي باشد كه نمره خوبي به نظر مياد..احتمال داره آخرين نفر دعوت به مصاحبه داراي سهميه بوده كه به خطر سهميه دعوت به مصاحبه شده باشه ولي واقعا” نمره خام هشت صدم ضايع است…

 14. عباس گفت:

  تلاش شما قابل تحسين مي باشد. موفق باشيد

 15. جواب گفت:

  امیدوارم تحصیل در این مقطع زمینه های پیشرفت و توسعه را در حوزه های کاریتون فراهم کنه به خوبی شرایط سخت ادامه تحصیل و اشتغال قابل درکه

 16. مهندسی شیمی گفت:

  نمره کتبی اخرین فرد دعوت شده به مصاحبه جالب بود

 17. صدیقه گفت:

  سلام. موفق باشید.

 18. mosa گفت:

  تبریک میگم موفق باشی

 19. ترمه-فیزیولوژی جانوری گفت:

  موفق باشید