مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری 93 مکانیک جامدات

کاظم مالکی متولد 1366 اصفهان با شرکت در آزمون دکتری 93 در رشته مکانیک جامدات موفق به کسب رتبه برتر این رشته گردیده است و در اولویت اول خود دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شده است.

ایشان در سال 84 تحصیل در رشته مکانیک جامدات را در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز نمود و در سال 88 پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد رشته مکانیک، گرایش طراحی کاربردی در دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شد. وی در سال 91 از مقطع ارشد فارغ‌التحصیل گردیده است.

Picture1

پیاچدی تست: چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز نمودید؟ چقدر وقت می‌گذاشتید؟

از اواخر آبان ماه مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز کردم و به صورت مستمر روزانه 5 ساعت را به درس خواندن اختصاص می‌دادم.

پیاچدی تست: انگیزه شما از شرکت در آزمون دکتری چه بود؟

یکی از زمینه‌های پیشرفت تحصیل در مقطع دکتری است و من آن را انتخاب کردم. ضمن این که من به توانایی‌های خودم ایمان داشتم و می‌دانستم که موفق می‌شوم. موضوع دیگر این بود که من 4 سال در صنعت کار کردم، اما پاسخگوی ظرفیت‌های من نبود، به همین علت تصمیم گرفتم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم.

پیاچدی تست: منابع مورد نیاز برای آزمون را چگونه پیدا کردید؟

سرفصل‌های دروسی که در کنکور مطرح می‌شود را دیدم و منابع را انتخاب کردم. ضمن این که بررسی سؤالات سالیان گذشته نیز در این امر مرا کمک کرد.

پیاچدی تست: برای دروس عمومی هم مطالعه‌ای داشتید؟

با توجه به این که در هنگام مطالعه برای آزمون دکتری شاغل بودم، وقت زیادی نداشتم. برای زبان از آموخته‌های قبلی استفاده کردم. اما برای درس استعداد تحصیلی، کتاب 100 تست برگزیده استعداد تحصیلی که در همین سایت قرار گرفته است را مطالعه کردم که موجب شناخت کلی من از فضای سؤالات و روال آنها گردید و باقی را به توانایی‌هایم سپردم.

پیاچدی تست: سطح سؤالات آزمون مطابق انتظارتان بود؟

تعداد سؤالاتی که از هر مبحث مطرح می‌شود در آزمون امسال تغییر کرده بود. تعداد سؤالات ریاضی کم شده بود اما به نظر من سؤالات ساده‌تری نسبت به سال گذشته مطرح شده بود. سؤالات مکانیک پیشرفته تعداد بیشتری نسبت به سال‌های قبل داشتند و سطح سختی سؤالات بیشتر شده بود. اما از مبحث الاستیسیته مانند گذشته تعدادی سؤال سخت و تعدادی سؤال ساده طرح شده بود.

پیاچدی تست: پیش‌بینی شما از نتیجه آزمون کتبی بعد از برگزاری کنکور چه بود؟

من به نیت پذیرش در دانشگاه صنعتی اصفهان در آزمون شرکت کردم. اما به هر حال انتظار درصدهای بهتر و رتبه حدود 40-50 را داشتم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای شرکت در مرحله مصاحبه داشتید؟

مقاله‌هایم برای مصاحبه آماده نشده بود، اما در مصاحبه به آنها اشاره کردم، گرچه امتیازی به آنها داده نمی‌شد. بر روی سابقه کار صنعتی خود زیاد تأکید نمی‌کردم، اما به آن نیز اشاره‌ای داشتم. در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز به لحاظ معدل جزء ممتازین بودم.

پیاچدی تست: برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکل برگزار شد؟

من سه اولویت برای مصاحبه انتخاب کردم. اولویت اول: دانشگاه صنعتی اصفهان؛ اولویت دوم: دانشگاه صنعتی شریف؛ اولویت سوم: دانشگاه تهران.

به لحاظ زمانی اولین مصاحبه من در دانشگاه تهران بود. در این مصاحبه آنقدر معدل کارشناسی ارشد اهمیت داشت که ترتیب ورود به اتاق مصاحبه معدل ارشد بود. موضوع مورد اهمیت دیگر، اولویت انتخاب‌ها بود. اگر چه من دلایل خودم را برای انتخاب دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان اولویت اول داشتم، اما به نظر می‌رسید اساتید قانع نشده‌اند. در این مصاحبه در مورد انگیزه از ادامه تحصیل به زبان انگلیسی سؤال شد. در مورد زمینه پژوهشی در آینده و نیز پایان‌نامه کارشناسی ارشد نیز پرسش شد.

با توجه به روند موجود در مصاحبه دانشگاه تهران، در مصاحبه دانشگاه صنعتی شریف شرکت نکردم.

مصاحبه در دانشگاه صنعتی اصفهان به علت شناخت برخی اساتید از من و ممتاز بودن در مقاطع قبلی چندان دشوار نبود. یک معرفی کلی از خودم؛ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و نحوه گذران زندگی در دوران تحصیل در مقطع دکتری از من سؤال شد.

پیاچدی تست: چه منابعی برای آمادگی جهت آزمون مطالعه کرده بودید؟

ریاضیات مهندسی: ریاضیات مهندسی نوشته آقایان شفیعی و ساروی، ریاضیات مهندسی نوشته دکتر شیدفر

مکانیک محیط‌های پیوسته و الاستیسیته: مقدمه‌ای بر مکانیک محیط‌های پیوسته نوشته دکتر راستگو و تئوری الاستیسیته و پلاستیسیته نوشته جواد سلاجقه

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور دکتری 94 هستند، دارید؟

دوستان با توکل بر خدا و با انگیزه قوی طی یک برنامه چند ماهه به طور مستمر مطالعه داشته باشند. باید تأکید کنم موفقیت در پاسخ به سؤالات تخصصی منوط به تسلط بر مفاهیم مربوطه است. در سؤالات استعداد تحصیلی بررسی ساختار سؤالات سال‌های گذشته و داشتن هوش ریاضی کفایت می‌کند. در نهایت برای تمامی دوستانم از درگاه باری تعالی موفقیت روز افزون مسئلت می‌نمایم.

karname-1

karname-2

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

32
افزودن دیدگاه جدید

avatar
مینو
مینو

با سلام
آقای دکتر مالکی تبریک میگم و امیدوارم ما هم بتونیم از شما الگو بگیریم.
اگر امکانش هست ایمیلتون را برای من هم بفرستید چون امسال تازه شروع کردم و برای کنکور دکترا میخوانم.سوالات زیادی دارم خواهش میکنم راهنملیی کنید.
با تشکر

حامد عشاقی
حامد عشاقی

سلام کاظم جان خیلی خوشحال شدم که به این درجه از زندگی رسیدی به امید موفقیت روزافزون برای تو و خانواده محترمت .رفیق قدیمی

maryam
maryam

سلام.خسته نباشید.بهتون تبریک میگم.میشه لطف کنین بگین تو محیط پیوسته و الاستیسیته بیشتر چه قسمتهایی رو مطالعه کردین؟کدوم سرفصلا مهمتر هستن؟

مالکی پور
مالکی پور

سلام
به نظر من همه سر فصل ها مهم هستن، شما اگر سوال های سال های اخیر کنکور دکترا را بررسی کنید متوجه می شوید که سوالات در سالهای مختلف از فصول مختلف انتخاب شده اند، البته سوالات بیشتری از مکانیک محیط پیوسته مطرح می شود.

عارفی
عارفی

سلام تبریک میگم لطفا پست الکتریکی خودتون رو دراختیارمون بذارید اگرامکانش هست سوالات بسیارهست من شاغل هستم ووقت ندارم زیاد بیام سایت خواهش میکنم

مالکی پور
مالکی پور

سلام
خیلی ممنون
شما ایمیل خودتون را قرار بدهید تا بنده ایمیلم را براتون بفرستم.

متالورژی
متالورژی

سلام.
لطفا با رتبه های برتر رشته مواد و متالورژی هم مصاحبه کنید.
ممنون

پژوه
پژوه

لطفا با رتبه برتر جامعه شناسی هم مصاحبه نمائید

نازگل
نازگل

با سلام
از بین دوستان کسی هست دکتری مهندسی مکانیک -تبدیل انرژی امسال پذیرفت شده باشد؟

احسان-تبدیل انرژی
احسان-تبدیل انرژی

با سلام
لطفا با نفرات برتر گرایش تبدیل انرژی هم مصاحبه کنید.
با تشکر

بهزاد
بهزاد

سلام
تبریک میگم
در مورد مختصات اقلیدسی چه منبعی رو مطالعه کردین

محمدمهدی_ مکانیک جامدات
محمدمهدی_ مکانیک جامدات

سلام این مختصلات تقلیدسی برا کدام درسه!!!؟؟؟
شما منبعی برا محیط پیوسته پیشرفته در اختیار دارید؟

پریسا
پریسا

آقای دکتر مالکی
بهتون تبریک میگم و امیدوارم بیش از پیش موفق باشید..

حامد
حامد

سلام آقاي مالکي، در ابتدا تبريک عرض مي کنم. من براي پذيرش بدون آزمون دانشگاه صنعتي با رزومه خوب اقدام کردم ولي متاسفانه قبول نشدم، شما ميدونيد دو نفري که از طريق پذيرش بدون آزمون (مکانيک – جامدات) قبول شدند، چه کساني هستند؟ ظاهرا يکي از قبول شده ها(آقاي الهي) رفته دانشگاه تهران ، شما نميدونيد جه کسي جايگزين شده است؟

حامد
حامد

سلام آقای مالکی، در ابتدا تبریک عرض می کنم. من برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه صنعتی با رزومه خوب اقدام کردم ولی متاسفانه قبول نشدم، شما میدونید دو نفری که از طریق پذیرش بدون آزمون (مکانیک – جامدات) قبول شدند، چه کسانی هستند؟ ظاهرا یکی از قبول شده ها(آقای الهی) رفته دانشگاه تهران ، شما نمیدونید جه کسی جایگزین شده است؟

ممنون

بهمن از عسلویه
بهمن از عسلویه

درود جناب مالکی .درصد بالای درس استعداد تحصیلی نشان دهنده توانایی بالای شما در تجزیه و تحلیل سوالات هست.این کتابهایی که در بازار هست مثل کتاب دکتر عرفانیان چه اندازه در پاسخ دادن به سوالات این درس موثره؟و پرسش بعد این که برای مثل من که دانشگاه آزاد بودم و مقاله ندارم چقدر نمره خوب کتبی میتونه باعث قبولی در مصاحبه بشه و باقی ضعف ها رو تا حدودی بپوشونه؟با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما.

مالکی پور
مالکی پور

با سلام به نظر بنده برای استعداد تحصیلی داشتن هوش ریاضی و دانستن شکل سوالات اهمیت داره، پس قبل از رفتن سراغه کتابها شکل سوالات سالهای گذشته را بررسی کن و سعی کن روشی برای پاسخ پیدا کنی، بعد از اون تمرین و تست موثره. رزومه برای دانشگاه فقط مقاله نیست، نمره کتبی + معدل دوره کارشناسی + معدل دوره کارشناسی ارشد، رتبه خوب بستگی به دانشگاه داره، اگر بتونی رتبه تک رقمی بیاری شاید بتونه تا حد زیاد نظر اساتید را در دانشگاهی مثل صنعتی اصفهان تحت الشعاع قرار بده، به نظر بنده که تجربه کنکور دکترا را دارم… ادامه نظر»

فرزانه
فرزانه

سلام
آقای مالکی این موفقیت بهتون تبریک میگم
امیدوارم در تمام مراحل زندگی تون موفق باشید
ممنون
موفق باشید

مکانیک
مکانیک

با سلام وتبریک فراوان.
آقای دکتر مالکی میشه از شما یه کمکی بخوام؟
راجع به منابع دکتری ساخت و تولید :متالورژی و شکل دهی.(با توجه به بودن این گرایش در دانشگاه صنعتی)
منابعی که بشه در وقت کم آمادگی بالایی پیدا کرد.مثلا برای شکل دهی هاسفورد رو میگن؛ به غیر اون.
ممنون میشم یه زحمتی بکشین در این مورد.

مالکی پور
مالکی پور

با سلام
خیلی ممنون
بنده در حال حاضر کسی که کنکور دکترا مکانیک ساخت داده باشه تو ذهنم نیست، بهتون قول نمی دهم ولی اگر کسی که کنکور ساخت داده باشه تو دانشکده پیدا کردم برای شما از اون می پرسم.

مکانیک (دینامیک، کنترل و ارتعاشات)
مکانیک (دینامیک، کنترل و ارتعاشات)

سلام و خسته نباشید

لطفا با رتبه 1 تا 3 رشته مکانیک گرایش دینامیک ارتعاشات هم مصاحبه کنید.

با تشکر

فریبا
فریبا

سلام وعرض تبریک
از مدیریت سایت خواهشمندم مصاحبه با رتبه برتر فلسفه هم داشته باشند.ممنون

مرتضی- روانشناسی
مرتضی- روانشناسی

با سلام
ضمن عرض تبریک و آرزوی موفقیت به کلیه عزیزان
از مدیریت سایت تقاضا دارم با رتبه برتر های رشته روانشناسی هم مصاحبه انجام داده و مارا در جریان کم و کیف این مصاحبه قرار دهند

شهرسازی
شهرسازی

میشه با رتبه 1 شهرسازی و معماری هم مصاحبه کنید؟

مهسا
مهسا

من رتبه 1 معماری رو میشناسم. واسه کنکور با اطلاعات قبلی ش رفت سر جلسه! اما به شدت زبان ش خوب بود! آیلتس 5/7 داشت!

بهار
بهار

تبریک میگم
من خیلی دوس دارم دکتری قبول شم جزء استعداد درخشانا هم هستم
دانشگاه هم تدریس میکنم
متولد 66 هستم
سال 92 فارغ التحصیل شدم
اما متآسفانه نسبت به درس حالت تنفر پیدا کردم
نمیدونم چیکار کنم
هرکاری میکنم کتابای کنکورمو باز کنم و بخونم میبینم نمیتونم 🙁

الی
الی

سلام وخسته نباشی خدمت شما
بهتون تبریک میگم وبراتون ارزوی سعادت وکامیابی و موفقیت های روزافزون رو دارم….ا.ل.ی…

مالکی پور
مالکی پور

با سلام
خیلی ممنون
بنده هم برای شما موفقیت روزافزون آرزومندم

Mohammad
Mohammad

ضمنا من بررسی کردم دکتر راستگو دو تا کتاب مکانیک محیط پیوسته دارند. همچنین کتاب آقای سلاجقه دو جلدی هست. لطفا راهنمایی کنید

Mohammad
Mohammad

عرض سلام و تبریک خدمت جناب آقای مالکی. سوالاتی خدمتتون داشتم و اون اینکه از کجا میتوان سرفصل دروس مذکور رو برای کنکور دریافت کرد؟ کتاب دکتر راستگو همان کتاب آبی پر رنگ انتشارات دانشگاه تهران رو مطالعه کردید چند فصل از اون رو مطالعه کردید؟ برای درس الاستیسیته کتاب آقای سلاجقه را مطالعه کردید؟ این دو کتاب کفایت میکنند؟
باتوجه به شاغل بودن بنده مثل خودشما میتونم برنامه درسیتونا دریافت کنم؟ با تشکر و سپاس فراوان

مالکی پور
مالکی پور

با سلام کاری که بنده انجام دادم این بود که در گام اول سوالات سالهای پیش را بررسی کردم و از این طریق تا حدودی سرفصل هایی که باید مطالعه می کردم را فهمیدم، البته برای درس مکانیک محیط های پیوسته سوالاتی هم از مکانیک محیط های پیوسته پیشرفته هر سال مطرح میشه که در کتاب آقای راستگو نیست، مثل روش های اندیس گذاری، من فصول این کتاب(همین کتابی که اشاره کردید) که مربوط به مکانیک محیط های پیوسته بود و فصلی که مربوط الاستیسیته خطی بود را با دقت زیاد مطالعه کردم، کتاب آقای سلاجقه جلد 1 را به… ادامه نظر»

Mohammad
Mohammad

ممنون از پاسخگوییتون.خیلی لطف کردید دکتر مالکی. دکتر راستگو دو کتاب محیط پیوسته دارند یکی با دکتر هیهات و یکی با مهندس نعیمی که فکر میکنم متفاوت باشند کدام رو شما مطالعه کردید؟
شما بکتاب اقای سلاجقه جلد 1 اکتفا کردید؟
منبعتون برای محیط پیوسته پیشرفته چی بود؟
با تشکر