مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

پخش برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» در مورد افزایش ظرفیت دکتری آزاد

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و نماینده مردم تهران در مجلس در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» پیرامون افزایش ظرفیت دکتری در دانشگاه آزاد بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش  خبرگزاری فارس، مجتبی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در قسمت پایانی برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» در  گفت‌وگویی تلفنی در رابطه با علت افزایش ظرفیت دکتری در دانشگاه آزاد، ضمن اشاره به  ابلاغ سیاست‌های کلی «علم و فناوری» گفت: در این برنامه گزارشی پخش شد که دقیقا مغایر مطالبی است، که در فرمایشات رهبری و سیاست‌های ابلاغی ایشان در بحث علم و فناوری است.

وی ضمن قرائت بند 2-2 سیاست‌‌های کلی «علم و فناوری» که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، اظهار داشت: این سیاست‌ها توسط بالاترین مرجع نظام به تمام دانشگاه‌ها ابلاغ شده‌است و حرکت دانشگاه آزاد دقیقا منطبق با این بند و فرمایشات مقام معظم رهبری است.

علوی فاضل تاکید کرد: افزایش ظرفیتی که در دوره‌های تخصصی دانشگاه آزاد رخ داده است حاصل تأمین امکانات، استخدام اعضای هیأت علمی و نیازی است که به عنوان یک حق اجتماعی در جامعه وجود دارد.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اضافه کرد: حرکت دانشگاه آزاد در بحث افزایش ظرفیت دکتری با توجه به مباحثی که گفته شد در راستای اهداف نظام و منطبق بر استاندارهای آموزشی است.

علوی فاضل تصریح کرد: دانشگاه آزاد بر اساس ظرفیت‌هایی که به صورت قانونی داشته است این افزایش ظرفیت‌ها را انجام داده است و از اینکه خوشحالی را در چهره خانواده‌های دانشجویان ایرانی می‌بینیم خوشحالیم.

وی ادامه داد: ثمره این حرکت در دانشگاه آزاد به نفع نظام و انقلاب است و باعث افزایش دانش و سطح تحصیلات در جامعه است.

زاکانی: افزایش ظرفیت با سیاست‌های ابلاغی در تضاد است

در ادامه این برنامه علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که بصورت تلفنی در بحث شرکت کرد، در رابطه با بحث افزایش ظرفیت دکتری در دانشگاه آزاد و در پاسخ به مباحث مطرح شده از طرف علوی فاضل گفت: یکی از مظلومیت‌های نظام اسلامی این است که هر اشتباهی را که صورت می‌گیرد به سیاست‌های ابلاغی ربط می‌دهند.

وی گفت: این اتفاقی که در دانشگاه آزاد رخ داده است کاملاً با سیاست‌های ابلاغی «علم و فناوری» متفاوت است و من از آقای علوی فاضل تعجب می‌کنم که چنین نکاتی را مطرح می‌کنند.

زاکانی تصریح کرد: نوع نگاه ما به علم و فناوری تضمینی برای توسعه آینده کشور برمبنای الگوی پیشرفت اسلامی، یک نگاه اساسی و اصلی است و سیاست‌های ابلاغی «علم و فناوری» مبتنی بر این نوع نگاه اعلام شده است.

وی گفت: آنچه امروز دانشگاه آزاد انجام می‌دهد مانند همان اشتباه بزرگی است که در گذشته و در یک مقطع تکرار کرده‌است و امروز هم بزرگ‌تر از آن را در مقطعی دیگر تکرار می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: اگر مبنا این است که توسعه‌ای صورت گیرد باید برمبنای توسعه کشور باشد نه عطش دانشگاه برای امکانات و توسعه‌ای که به صورت نامتوازن رقم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل در این بحث مشکل رشد بدون زیرساخت‌های لازم است و این شالوده نظام را از بین می‌برد.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

101
افزودن دیدگاه جدید

avatar
دانشجوی دکترا - واحد قزوین
دانشجوی دکترا - واحد قزوین

من دو سال پیش دوره دکترا را شروع کردم الان با وضعیتی که میبینم به هیچ عنوان این دوره را شروع نمیکردم. دوستانی که علاقمند به تحقیق و مطالعه هستن حواسشون باشه که در دانشگاه آزاد با چه افرادی هم دوره خواهند شد و در چه محیطی قرار میگیرن. متاسفانه در طول دوره با هم دوره ای های بی حالی که به هیچ عنوان علاقمند به تحقیق و مطالعه نیستن مواجه خواهید شد که برای من این موضوع خیلی سنگین بود این افراد اساتید با مدرک فوق لیسانس دانشگاه آزاد هستن که بدون کنکور و به تشخیص دانشگاه مربوطه خودشون… ادامه نظر»

صبا
صبا

درست میفرمایید دقیقا من اینو تو دوره ارشد احساس کردم چون لیانسمو تو دانشگاه دولتی خونده بودم تفاوت رو کاملا احساس کردم و خیلی بهم سخت گذشت

بهمن از عسلویه رشته مکانیک
بهمن از عسلویه رشته مکانیک

اینم سال 91 علوم تحقیقات قبول شده.اون موقع هم همچین خبری نبوده(نمرات از 20):ریاضی12-محاسبات0-دروس طراحی2.5-مقاومت مصالح0-زبان تخصصی13-مکانیک محیط های پیوسته10-دینامیک و ارتعاشات1-13 نفر گرفتن این نفر 13 بوده.البته با احتساب سهمیه.

آرتین
آرتین

بهتر بود نمرات درخشانتون رو نمیزاشتین حالا یکی مثل من که با درصدای بالا هیچ جا قبول نشده چه فکرایی میکنه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

احمدی
احمدی

تورشته های فنی مهندسی رقابت زیادی نیست ولی رشته های علوم پایه واقعا درصدای بالایی لازم دارن و رقابت بالاست

بهمن از عسلویه رشته مکانیک
بهمن از عسلویه رشته مکانیک

این درصدهای منه:ریاضیات18.67-محاسبات عددی8-دروس طراحی8-مقاومت مصالح37.34-زبان تخصصی13.34-مکانیک محیط های پیوسته29.34-دینامیک و ارتعاشات16.قبولی واحد اراک.

محمد
محمد

به بابا افرین به شما من در الودگی محیط زیست با رتبه های 50 ونزدیک به50 هیچ جا قبول نشدم حتی یک منفی هم ندارم فقط زبانم یکم پایین تر بود خوش به حال شما

ادرين
ادرين

من حاضرم كارناممو بذارم تو سايت ، زبان و منفي زدم و همه درس ها مو زير ٣٠ زدم ، در يك رشته پر طرفدار انساني قبول شدم ،

الناز
الناز

ثبت نام هم کردی؟

علوم انسانی
علوم انسانی

کدوم رشته
بگذار خب مگه میشه؟؟؟؟؟؟
پس چرا من با درصدهای خیلی خوب قبول نشدم

آرتین
آرتین

پس لطف کن بزار

متقاضی دکتری it
متقاضی دکتری it

دررشته it کسی بادرصد منفی پذیرفته نشده .نمرات
پذیرفته شده ها بالا بوده وهمینجوری پذیرفته نشده اند. تازه تعدادزیادی بانمرات خوب پذیرفته نشده اند.
من خود شاهد این مسیله ام .افزایش ظرفیت بسیار
کار درستی است واز هزینه بی مورد درکشورهای دیگر
توسط دانشجویان خواهان ادامه تحصیل جلوگیری میکند. چرادر کشورهای دیگرارز متعلق به کشورمان
راخرج وهزینه کرد؟ سیاست افزایش ظرفیت دکتری
کاری خردمندانه است و دیگر انکه چراجوانان علاقمند به تحصیل وبااستعدادمان دراین مملکت پشت درهای دکتری بمانند وازناچاری باخروج ارز باعث بخشی از شکوفایی اقتصاد ممالک دیگر شوند؟

....
....

درسته ..اما مشكل آينده اينهمه دكتر بيكاره..اگه بله برنامه هاي توسعه مربوط به اشتغال كمي متناسب با شايسته سالاري و دانش باشه
خوبه..اما واقعيت اينكه هرچي تحصيلات بالتره ميره..جز حوزه دانشگاه ..در بقيه مشاغل …امكان حضور كمتره بخصوص اگه از مديران بالاتر باشي….

دلسا
دلسا

سلام
بچه ها من رفتم کلاس اساتید ناراضی هستند که کیفیت افت میکنه خوب راست میگن ما ۴ تا استاد داریم کلا” .چطوربرا پایان نامه و سمینارها برنامه ریزی کنند.
تازه آینده شغلی ما چی میشه حداقل بستر سازی میکردند فقط تو فکر افزایش ظرفیت هستند.این چه وضعیه؟

...به دلسا...
...به دلسا...

برای من يك سواله خدايي از لحاظ كيفيت تدريس..بين 4تا 10 نفر چه فرقي…؟؟كه استادها هم بهانه دارن افت كيفيت؟؟يعني بين 4 تا استاد مثلا 10 تا 15نفر هم تقسيم شوند خيلي راحت ميتونند برای پايان نامه و سمينارها برنامه ريزي كنند…!
كدوم كيفيت اموزش واقعا منظورشونه كه افت ميكني..خدا ميدونه…!!

علی
علی

دوست عزیز دکتری کاردانی یا کارشناسی نیست کلاسها باید مثل سیمینار داشته باشه نه اینکه صدا به صدا نرسه استاد حوصله کافی داشته باشه دانشجو را توجیه کنه بیشتر از 4 نهایت 5 نفر کار سختی است

شیوا
شیوا

درس خوندن تنها راه هست واسه اینکه فقط به یه چیزی مشغول باشی!

وقتی درست تموم می شه و نتونی کار پیدا کنی و موقعیت ازدواج هم برات پیش نمیاد مجبوری خودت رو با درس خوندن مشغول کنی که نگن دختر فلانی خونه نشین شده!

دلسا
دلسا

سلام
بچه ها من رفتم کلاس اساتید علوم تحقیقات ناراضی هستند که کیفیت افت میکنه خوب راست میگن ما 4 تا استاد داریم کلا” .چطوربرا پایان نامه و سمینارها برنامه ریزی کنند.
تازه آینده شغلی ما چی میشه حداقل بستر سازی میکردند فقط تو فکر افزایش ظرفیت هستند.این چه وضعیه؟!

نگار
نگار

افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد هیچ ربطی به توسعه علم و.. نداره! با توجه به کمبود دانشجو در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد مجبور هست کمبود بودجه هاش رو از این طریق جبران کنه

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

دوستان بیایید به دور از هر دیدی به این سوال جواب بدید؟ کیا واقعا درس خوندن رو دوست دارند و با درس خوندن به آرامش می رسند و برای مدرک و عنوان دکتری نیومدند دکتری بخونند؟ حقیقتا راست بگید؟

ریاضی
ریاضی

به نظرم بهتر بود گزینه ای به نام کیا درس خوندن را دوست دارن اما یافتن شغل مناسب هم براشون مهمه را هم تو گزینه هاتون میذاشتید.

رها
رها

دوستان سلام به نظر بنده دکتری ازاد خوندن برای کسی هستش که سر کار هستش و میخواهد خودش را از نظر شغلی وعلمی ارتقا بده کسی که کار نداره نباید هزینه سنگین دکتری را به خانواده تحمیل کنه مثل ماکه چند سال بعد آمدیم برای دکتری حالا کار داریم خودمون هزینه هامون رو میتونیم پرداخت کنیم و نگرانی شغلی کمتری داریم خیلی از دوستان همه زندگی را برای دکتری گذاشتند ازدواج نکردند کار ندارند چهار سال دیگه هم که دکتری میگیرند با یک روحیه خسته تازه باید دنبال کار بگردند چون برای این افراد کار نیست که نباید صورت مسئله… ادامه نظر»

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

سلام رها جان. الان من بیکار و مجردم آخه واقعا نمیشه با مسیولیت های دیگه درس خوند. هفته ای دو روز کلاس داریم هرجلسه باید مقاله ترجمه کنیم و آماده سرکلاس بریم سمینار داریم ٰ بعضی از درس ها برای رشد شدن نمره مقاله چاپ شده در مجله میخواد. باید برای زبان خوندن وقت گذاشت ٰ وقتی هم که تز شروع میشه باید دو سال تمام وقت کار کرد بخصوص اگر علوم پایه باشی باید هر روز بری آزمایشگاه ٰ، با مقاله isi اجازه دفاع میدن و کلی کار دیگه و خستگی و …. اگر کسی مسیولیت های دیگه زندگی… ادامه نظر»

پاسخ
پاسخ

کسانی که موافق افزایش ظرفیت به بهانه فراگیری علمند یا نادانند یا واقعا نمی فهمند، آخه یکی نیست بگوید کسانی که نفرات آخر دعوت شده به مصاحبه هستند اکثر درصدهای آزمونشون منفی بوده، این یعنی ،فراگیری عللللللللللللللم؟؟؟؟ تا سال قبل حداکثر 40 یا 50 نفر دعوت به مصاحبه می شدند امسال 315 نفر؟؟؟؟؟؟ قبلا فقط واحد علوم تحقیقات 10 نفر جذب می کرده حالا 26 واحد واحد دانشگاهی جذب کردند. آخه فراگیری علم یعی دانشجوی دکترا بیاد به دانشجوی دکتر درس بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه فراگیری علم یعی استاد هنوز دکترا نگرفته بیاد به دانشجوی دکترا درس بده؟؟؟؟؟؟؟ عزیزان موافق افزایش بی… ادامه نظر»

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

لایک

مدیریت آموزشی - امیر
مدیریت آموزشی - امیر

دوست عزیز حداقل در دکترا فعلا چنین نبوده است چون من با درصدهای بالاتر و زبان عالی هنوز منتظر تکمیل ظرفیتم

pasha
pasha

درصدهای بالاتر از چی؟ نمی دانم چرا ما خودمان را هم می خواهیم گول بزنیم. من خودم قبول شده امسال هستم و کارنامه زیاد دیده ام. با درصدهای زیر 30 و بعضا منفی به مصاحبه دعوت شدند.

محمد
محمد

منم با امیر اقا موافقم چون من درصدام بالای 50 بود فقط زبانم کم بود که اونم منفی نزده بودم الانم منتظر تکمیل هستم اینجور که شما می فرمایید نیست حداقل در رشته ما که نبوده بقیه رو نمی دونم

pasha
pasha

تمام این افزایش ظرفیت با یک کاری مثل چشم بندی انجام شد، اول آمدند و تمام واحدهای یک استان را در علوم و تحقیات اون استان ادغام کردند و بعدش گفتند که استادهای علوم و تحقیقات مال همه واحدها هستند پس ما در همه واحدهای اون استان دکتری می گیریم. مگه وقت استاد بیشتر از قبل شده؟ مثلا 36ساعت در روز می تونه درس بده؟؟؟؟

بخشنده باشیم
بخشنده باشیم

اونیکه با درصد منفی دعوت به مصاحبه می شند در کارشناسیه نه دکتری با نگاهی به کارنامه دوستان در صفحات تجربه مصاحبه دانشگاه آزاد در همین سایت پی اچ دی تست متوجه پیش فرض اشتباهت می شی
کاش کمی دلهامون دریایی بود. اگر یه دوست و هموطن دیگه ما هم دکتر بشه جای ما رو نمی گیره رزق و روزی دست خداست مگه فقط باید خودمون دکتر بشیم ؟؟!!!!!!!

کمی انصاف داشته باشید
کمی انصاف داشته باشید

سلام، اگر افزایشی هم بوده در همه زشته ها نبوده است، جهت مثال در رشته جامعه شناسی گرایش گروههای اجتماعی مانه تنها شاهد هیچ گونه افزایشی نبودیم بلکه کاهش هم داشته است، کمی انصاف داشته باشید.

pasha
pasha

اگر نبوده باید خدا را شکر کنید که تراکم مدرک در رشته شما زیاد نشده و اگر کاری باشه به شما هم میرسه، شما جوانید و تا سال بعد بنیه علمی و پژوهشی خود را قوی کنید.

معماری
معماری

نه تنها دانشگاه آزاد بلکه دولتی هم باید افزایش ظرفیت بده.چرا اونایی که به تحصیل علاقه دارن پشت سد کنکور بمونن.آیا این سد کنکور در کشوری مثل امریکا یا کشورهای اروپای وجود داره.هر کدوم از دوستان من که علاقه به تحصیل داشتن و سد کنکور در ایران مانع بوده رفتن و خارج از ایران پذیرش گرفتن.ما هم باید به خاطر سد کنکور بزاریم بریم خارج از کشور بخونیم.کشور ما محکوم به فرار مغز هاست.؟.!بیشتر بچه ها به امید تحصیل میرن و برنمی گردن.من و خانوادم از آقای فاضل تشکر می کنیم.

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

آخه تو آمرکا و کشور های اروپایی همه دنبال ادامه تحصیل نمیرند نخبه ها واقعا در زمینه علمی تا آخرش میرند و با سوادند بقیه هم که تحصیلات آکادمیک ندارند هم سراغ حرفه ای میروند و ادامش می دهند و بهترین در اون زمینه می شوند. ولی تو ایران همه دارند همه کار با هم می کنند شغل های آزاد متفرقه دارند میخوان ارشد و دکترا هم بگیرند خوب این یعنی جی ؟؟؟ واقعا یعنی می پسندید اینطوری باشه؟ من که نگران این موضوعم برای جامعمون .

pasha
pasha

مثل همه جای دنیا کسانی که می خواهند به بالاترین درجه علمی برسند باید سرآمد علمی باشند نه این که با یک مدرک الکی ارشد و بدون سواد بیایند و هی بگویند تکمیل ظرفیت تکمیل ظرفیت!!!!

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

به نظرت اینجا اروپاست؟؟!! اینجا میشه مثل اونها عمل کرد!!؟

مدیریت آموزشی - امیر
مدیریت آموزشی - امیر

تجربه من می گوید کسی که با مدرک دیپلم نتوانسته کار پیدا کند با مدرک لیسانس هم نخواهد توانست و کسی هم که با مدرک لیسانس قادر به پیدا کردن شغل نیست یقینا با مدارک بالاتر هم نخواهد توانست . بنابراین افزایش تعداد فارغ التحصیلان بمعنای کم شدن فرصت شغلی نیست بلکه افرادی که واقعا علم و مهارتی را توامان دارند میتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند.دوستان عزیز من بعنوان فردی که با مدرک فوق لیسانس تابحال نتوانسته ام شغلی دست و پا بکنم اگر اینقدر درک درست از شرایط مملکت نداشته باشم که 80 میلیون پول بی زبان را… ادامه نظر»

امید
امید

سلام دوستان تا سال گذشته بعضی رشته ها مقطع دکتری در دانشگاه دولتی فقط یک نفر الی 3 نفر پذیرش داشت حال شما سهمیه 10% هیات علمی و مربی ها و سهمیه پذیرش بومی و … رو از این ظرفیت کم کنید دیگه خودتون حساب کنید چی ازش می مونه آقای دکتر زاکانی شما چرا به این ظرفیت محدود پذیرش دانشگاه دولتی اعتراض نمی کنید با وجود هزاران متقاضی دانشگاه دولتی فقط یه نفر پذیریرش در فلان رشته داره اون هم مشهد!!! اگه دواطلب شب و روز مطالعه کنه و جونش هم روش بذاره عملاً هیچ فرقی نداره چرا چون… ادامه نظر»

همش منافع!!
همش منافع!!

سلام آقای علوی که دم از هیات علمی امکان و …. میزنید همین شما ها چند وقت پیش نبود کلی امریه و دانشجوی دکتری بورسیه رو عذرشون رو خواستید و فرستادید بروند!!!!! اینم لینکش http://www.tabnak.ir/fa/news/427556/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AF جالبترین قسمت حرفهای معاونت این سه تا بند : علوی فاضل تاکید کرد: افزایش ظرفیتی که در دوره‌های تخصصی دانشگاه آزاد رخ داده است حاصل تأمین امکانات، استخدام اعضای هیأت علمی و نیازی است که به عنوان یک حق اجتماعی در جامعه وجود دارد. معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اضافه کرد: حرکت دانشگاه آزاد در بحث افزایش ظرفیت دکتری با توجه به مباحثی که… ادامه نظر»

...
...

خب حالا جاي اينهمه حرف ..راهكار چي؟؟مشكل ما ايراينها اينكه فقط انتقاد ميكينم. دم از مشكلات ميزنيم..خب راهكار بايد مشخص بشه…

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

به نظر من اگه کار باشه تو جامعه، واقعا کسایی که مشتاق علم هستند دانشگاه میرن و تحصیلات تکمیلی رو ادامه میدن.. در اینصورت میشه انتقاد کرد که چرا راه پیشرفت علم رو باز نمی کنید! میشه انتقاد کرد که چرا دانشگاه آزاد پذیرش رو زیاد نکنه! البته اگه اون موقع همچین متقاضی وجود داشته باشه که جذب کنه!!!

pasha
pasha

متاسفانه چون امثال ما هیچ اهرمی نداریم اگر هم راهکار ارائه دهیم برای خودمان در این سایت است .

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

ضمن اینکه در ایران 50 درصد افراد شاغل برای بهتر شدن شرایط شغلی، 10 درصد مشتاق علم و 40 درصد از سر بیکاری ادامه تحصیل می دهند..

دانشجوی دکترا----
دانشجوی دکترا----

اگر دانشگاه ازاد تضمین می کند که دانشجویان دکتری بعد از فارغ التحصیلی جذب خواهند شد افزایش ظرفیت مانعی ندارد . در غیر این صورت بایستی جلوی افزایش ظرفیت حتی در مقطع ارشد گرفته شود.

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

شیمی آلی عزیز نیاز فطری و علم دوستی که می فرمایی درست.. من هم علم و پیشرفت رو دوست داشتم که برای رسیدن بهش تلاش کردم اما اگه قبول هم نمی شدم باز می گفتم افزایش ظرفیت نه! دوباره تلاش می کردم.. خیلی خوب بود که در کشور ما هم انتخاب آزادانه برای ادامه مسیر و ورود بی دغدغه به مقطع دکتری وجود داشت! اما اینجا اروپا نیست، ایرانه.. سیاست های ما، شرایط جامعه ما فرق میکنه با کشورهای دیگه.. البته در کشورهای دیگه هم باز غربال گری علمی بین دانشجویان صورت می گیره و افراد مستعد وارد این مقطع… ادامه نظر»

شیمی آلی آلی آلی
شیمی آلی آلی آلی

دوست عزیز دکتری به این موضوع فکر کردی که چرا در کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل ما صندلی خالی وجود دارد ؟ وحتی بسیاری از افراد پشت کنکوری ما که به نظر بعضی ها مستعد نیستند در آنجا وارد دانشگاه شده وراحت ادامه تحصیل می دهند ؟ حتما خواهی گفت که در آنجا امکانات آموزشی متناسب با ظرفیتها می باشد. با فرض درست بودن این مطلب با شما موافقم اما ایراد من به شما و بقیه دوستان مخالف افزایش ظرفیت این است که بجای حل مسئله صورت آن را پاک می کنید یعنی اینکه همه می دانیم این پتانسیل جهت… ادامه نظر»

پاسخ
پاسخ

دوست عزیز افراد مستعد کسانی هستند که همان مرحله اول اعلام نتایج قبول شدند یعنی همان نفرات اول ، نه کسانی که با درصدهای منفی و رزومه ضعیف انتظار قبولی دارند…

شیمی آلی آلی آلی
شیمی آلی آلی آلی

لطفا مطالبی که گفتم با دقت بیشتری بخوانید بعد نتیجه گیری کنید.

pasha
pasha

دوست عزیز باور بفرمایید که مدرک دکتری به درد بازار کار نمی خورد. این مقطع یا باید کار صرفا پپوهشی کند ویا هیات علمی شود.کسی شغلی را- مثلا مشاغل اجرایی و یا حرفه ای-که لیسانس برای آنها کافی است به دکتر نمیدهد چون ادعای حقوق دکترا را دارد.همه جای دنیا همینطور است.

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

من با افزایش پذیرش دکترای تخصصی به شدت مخالفم . دکترا کار پِزوهشی تمام وقت میطلبه .
نه اینکه یکی در کنار همه کارش بیاد یه دکترا هم بگیره . 50 درصد افرادیکه قبول شدند اینطوری اند.
علاوه بر مشکل بیکاری دانشجویان دکترا مشکل دیگه افراد تحصیلکرده که خیلی به ضرره جامعه است بالا رفتن سطح توقع افراد در ازدواج است که واقعا این مشکل رو دارم .

بهمن از عسلویه
بهمن از عسلویه

همه دوستانی که از این افزایش ظرفیت دفاع میکنند هم خودشون قبول دارند که این کار غیر منطقی بوده.خیلی دیدم بچه ها نوشتن همه چیز به خود آدم بستگی داره.70 درصد اگر بگیم به خود دانشجو بستگی داره آیا استاد 30 درصد وطیفه آموزشی نداره؟غیر از اینه که باید توی رساله به دانشجو مشاوره بده؟حالا تدریس درس های چند ترم اول به کنار.اگر قراره استاد نقشی نداشته باشه اصلا همون غیر حضوری باشه فقط بریم امتحان بدیم و والسلام

مهندس
مهندس

ما که همه کلاسامون با ارشدا یکیه… یه 30 -40تا تو هر کلاس…

کارمند
کارمند

الان خیلی از کارخانجات و شرکتها با خیل عظیم فارغ التحصیلانی مواجه هستند که زیر بار کار نمیرند. و همین باعث شده بسیاری از مدیران اعتراض داشته باشند که نیاز به کارمند یا کارگر با تحصیلات عالیه ندارند بلکه یه دیپلمه یا در نهایت لیسانه میتونه کارشونو راه بندازه

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

بله همینطوره

در انتظار تکمیل ظرفیت جدید
در انتظار تکمیل ظرفیت جدید

جناب اقای علوی فاضل دستتون درد نکنه کارتون عالیه ما هدفمون افزایش علمه نه شغل . تو رو خدا برا بهمن هم تکمیل ظرفیت ها رو زودتر اعلام کنید . احسنت بر تدبیر شما

متقاضی دکترا
متقاضی دکترا

بنده هم با افزایش ظرفیت بی رویه مخالفم، ولی دوست عزیزی که تا الان بیکار مانده ای تا مدرک دکتری بگیری و شاغل شوی به نظر بنده تا زمانی با لیسانس و فوق لیسانس نتوانسته ای کار پیدا کنی صندلی دکتری را بیخودی اشغال نکنید ، دکتری برای کسانی است که وارد بازار کار شده اند و برای تکمیل دانش خود و استفاده آن در شغل مربوطه، تلاش می کنند.

پريا
پريا

كاملا موافقم

دانشجو
دانشجو

کاملا مخالفم با نظر پریا. چون دکترا فعالیت پژوهشی تمام وقته و هدف علمی بسیار بزرگی داره. نه اینکه هر کی شاغله یا پول داره یا بیکاره بگه برم یه مدرک دکترا بگیرم که کلاس داره یا باعث افزایش حقوق میشه یا باعث خودنمایی. باید کسانی دکترا بگیرن که واقعا انگیزه علمی دارن. بازار کار ایران نیازی به مدرک دکترا نداره…..

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

واقعا با انگیزه علمی موافقم من داشتم و با اینکه هزینه ها برام سنگینه اما با کمتر خرج کردن و پس انداز های قبلا دارم پرداخت میکنم هزینه ها رو . شاغل هم نیستم.

نازلی
نازلی

من ناراحت بودم علوم تحقیقات قبول نشدم.اما حالا خوشحالم.کلاس ما 4 نفره.

leyla
leyla

زیاد خوشحال نباشید حتما تو تکمیل ظرفیت به 20 نفر می رسونند

مدیریت اموزشی - امیر
مدیریت اموزشی - امیر

کسانی که با افزایش ظرفیت در دکترا مخالفند چرا فکری به حال فوق لیسانس و لیسانس های مملکت نمیکنند الان در همه نقاط دنیا دیگر چیزی به اسم کنکور وجود ندارد .هرکس باید بر اساس شعور خود تصمیم بگیرد آیا خوندن دکترا به نفع او می باشد یا نه ! ایجاد مانع باعث رفتن افراد به خارج از کشور می شود و سالانه میلیونها ارز از کشور خارج می شود

محمد
محمد

افرین امیر جان بسیار درست گفتی دمت گرم

دانشجو
دانشجو

آخه همه جای دنیا همه دانشگاه نمیرن . هر کسی بر اساس توانایی که داره میره به سمت فعالیت مورد علاقش نه اینکه مثل اینجا باید باید بره دانشگاه.

مدیریت اموزشی - امیر
مدیریت اموزشی - امیر

خوب بیاد دانشگاه ضررش را می بینه

pasha
pasha

آنهایی که شما و دیگر دوستان می گویید می روند و در مالزی و هند و.. دکتری می گیرند جزو 10% قشر مرفه هستند وگرنه برای قشر متوسط جامعه همین شهریه های ایران هم کمرشان را شکسته.پس شما نگران آنها نباش اگر برای دکتری هم نروند باز برای تفریح می روند و ارز را خرج می کنند.

منتقد
منتقد

تو رو خدا جلوی این زیاده روی در افزایش تحصیلات تکمیلی را بگیرید. یکی جلوی دانشگاه ازاد رو بگیره

فوق لیسانس
فوق لیسانس

با سلام
با اینکه سال گذشته من در ازمون دکتری برق قبول نشدم و با وجود ناراحتی اما میگمن باید ظرفیت تحصیلات تکمیلی زیاد شود. هم خیانت به علم است هم به دانشجویان تحصیلکرده بیکار.

رضا
رضا

یک از دوستان(دانشجوی دکتری) میگفت پسر دبستانی دارم
صبح بیدارش کردم بره مدرسه میگه برم مدرسه فردا دکتری بگیرم که چه بیکار باشم یا بشم راننده تاکسی من اگه درسم نخونم می تونم اینکار رو بکنم

کامیار
کامیار

واقعا منم همیشه همینو میگم…من اگه الان دیپلم بودم باور کن دست به هر کاری میزدم ولی الان واقعا خجالت میکشم مثلا برم با فوق لیسانس مغازه بزنم یا بنا بشم یا غیره البته همه این مشاغل عزیز هستن حتی پدر خود من مکانیکه اما با فوق لیسانس نمیشه واقعا حتی پدرمم مخالفه. تو گل گیر کردم…!

نرم افزار
نرم افزار

هیچ کاری واسه مرد!!! عار نیست.

pasha
pasha

مساله عار و این حرفها نیست.اگر قرار باشد مغازه بزنی یا…. دیگر چه نیازی به مدرک بوده؟ این همان نکته کلیدی است که بسیاری از دوستان توجهی به آن ندارند.

هادی
هادی

با جلوگیری از تحصیل افراد که مشگل بیکاری حل نمی شود برای بیکاری مسولین باید فکر دیگری بکنند .

معماری
معماری

دانشگاه ازادوظیفه دارخوب انجامیده توافزایش تحصیلات تکمیلی

دانشچوی دکترا
دانشچوی دکترا

من مخالفم. افزایش ظرفیت هم حدی دارد.

شیمی الی
شیمی الی

عالی بود

معماری
معماری

بیکاریی وایجاداشتغال وظیفه دیگروزارت خانهاست. دولتها موظف هستن بستراشتغال مسکن وتحصیل فراهم کن

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

خب دوست من وزارت خانه ها باید با تعامل و هماهنگ با هم کشور رو اداره کنند.. سیاست ها باید در راستای پیشرفت همه جانبه کشور باشه نه اینکه هر وزارت خونه ای به نفع خودش کار کنه اینجوری که کشور هرج و مرج میشه! صنعت هماهنگ با دانشگاه و همه سازمان ها و ارگان ها در تعامل با هم..

شیمی آلی آلی آلی
شیمی آلی آلی آلی

تحصیل علم آرزوی افراد و حق آنهاست خصوصا با هزینه شخصی واگر از این حق در کشور خودشان محروم شوند به یک کشور بیگانه می روند و دکتر می شوند و بر می گردند و برخی هم که نمی توانند بروند فوق لیسانس باقی می مانند حال اینطوری مشکل بیکاری حل شد؟؟؟؟؟

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

دوست گل من حرف شما قبول اما آیا واقعا افزایش ظرفیت باعث پیشرفت علمی کشورمون میشه!!!! من نه تنها با افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد بلکه با افزایش ظرفیت دانشگاههای دولتی هم مخالفم چون این افزایش مطابق با نیاز واقعی جامعه درخصوص وجود این همه مدرک دکتری نیسسسسسسسست ..

شیمی آلی آلی آلی
شیمی آلی آلی آلی

دوست عزیز من قبلا هم گفتم علم گرایی یا علم دوستی نیاز فطری انسان است تا جایی که افراد حاضرند با هزینه شخصی و حتی در قربت سختی ها را تحمل کنند تا پاسخگوی این نیاز باشند این بی احترامی به افراد تحصیل کرده است که به بهانه نبود کار به آنها بگوییم شما حق ادامه تحصیل را ندارید. برای مشگل بیکاری فکر دیگری باید کرد وجلو گیری از تحصیل راه حل منطقی نیست .

pasha
pasha

کاملا درست است. علم گرایی را چرا با مدرک گرایی مخلوط می کنید؟ هرگز نمی شود جلوی کسب علم کسی را گرفت.شما می توانید جدای مدرک تحصیلی در رشته ای دیگر معلومات داشته باشید,این موضوع چه ربطی به مدرک گرایی دارد؟

یک
یک

یک نفر را می شناسم که با مدرک دکتری آزاد همین امسال در دانشگاه دولتی هیات علمی شد در حالیکه چند فارغ التحصیل دکتری همان دانشگاه الان بیکارن ویکی از اونها دنبال مغازه زدنه اونم با مدرک دکتری یک رشته دشوار دانشگاهی !

کامیار
کامیار

این موردی که شما اشاره کردید از معجزات بند “پ” هستش و در مورد مغازه زدن متاسفانه من خیلی هارو میشناسم اینکارو کردن کسی رو میشناسم که با مدرک دکتری علوم دام اونم تمام مقاطع ملی و روزانه مغازه باز کرده…

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

دقیقا من هم همیچین کسی رو سراغ دارم.. فارغ التحصیل دانشگاه آزاد و عضو هئیت علمی دانشگاه سراسری ! فارغ التحصیل های خود دانشگاه هم که هیچی !

leyla
leyla

من شخصی رو میشناسم که با مدرک فوق لیسانس هیئت علمی شده در حالی که دانشجوی دکتری و یا حتی فارق التحصیل دکتری رو هم اونجا هیئت علمی نکردند!

دانشجو دکترا علوم و تحقیقات
دانشجو دکترا علوم و تحقیقات

صد تا لایک

پژمان
پژمان

وای وحیددد داریم به کجا میرسیمممم

جواد
جواد

پارسال یک نفر عادی هم می توانست به راحت در دکتری دانشگاه های پولی (شبانه، پرئیس و آزاد) قبول شود
ولی واقعأ این افزایش ظرفیتهای امسال دانشگاه آزاد خیلی خیلی زیاد برای همه خطرناک و مضر و بیجا بود
فکر نکنم در حال حاضر کسی باشد که قبولی یا عدم قبولی برایش فرقی کند
به احتمال قوی قبول نشده ها خوشحالتر هستند
حداقل پولی ضرر نمی کنند
حتی دانشجویان سالهای گذشته نیز دلسرد شده اند.

کامیار
کامیار

دقیقا من خوشحالم!قبول شدم ولی نمیرم قراره اول ابان برم خدمت!خیلی هم از اینکارم خوشحالم!چون میدون 4سال بعد وضعم از این هم خرابتر میشد …انشالا با کرات پایان خدمت هر وقت کار خوبی گیرم اومد اون موقع ادامه میدم.

پاسخ
پاسخ

اگر با همین شیب افزایش ظرفیت به پیش رویم ،در آینده نزدیک با تحصیلکردگان بیکاری مواجه خواهیم بود که باید با مدرک دکترا راننده تاکسی و … شوند، همانگونه که به تازگی در آگهی استخدامی یک از دانشگاههای اردبیل آمده بود با مجوز سهمیه استخدامی هیات امنای دانشگاه به 6 نفر سرایدار و خدمتکار با مدرک کارشناسی یا کاردانی نیازمندیم.

کامیار
کامیار

اگه کارشناسی ارشد میخواست من میرفتم!!!باور کن وضع خیلی خراب تر از این حرفاست!

leyla
leyla

به نظر من که به همت طرف هم بستگی داره . من خودم جایی استخدام نیستم اما تونستم خود اشتغالی کنم و درامد بالایی از کارم داشته باشم. با مدرک لیسانس هم میتونستم اما ادامه دادم چون اعتبار و تجربم بیشتر شد. حالا هم قصد دارم دکتری بخونم چون مطمئنم باعث میشه که اعتبارم بیشتر بشه و همین باعث افزایش درامدم بشه . حالا هیئت علمی نشم یا جایی استخدام نشم دلیل بر این نیست که بیکار خونه بشینم

معماری
معماری

باسلام واقعاجای تعجب داره مخالفت باتحصیل ازطرف بعضیا

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

🙂 احتمالا بعضی ها منظورتون من هستم .. دوست عزیز یه سر به دانشگاهها بزنید و یه صحبتی هم با فارغ التحصیل ها داشته باشید بد نیست.. من مخالف تحصیل و پیشرفت علمی نیستم بلکه طرفدارشم هستم اما دکتری حق کسایی هست که زحمت می کشند و علمشو دارند.. کم و گزیده.. اینجوری رقابت هم بالا میره و هر کی شایسته تره بالا میره نه اینکه .. در آینده ای نزدیک با ایران از دم دکتر مواجه خواهیم بود !

leyla
leyla

کاملا حق با شماست اما مردم ما اهل انتظار و چند سال کنکور دادن نیستند و به این کار میگن هدر دادن عمر. اگه یکبار قبول نشن سال بعد سر از دانشگاههای هند و مالزی و … در میارن. دختر یکی از بستگان امسال کنکور رتبه خوبی نیاورد حتی آزاد هم نتونست پزشکی قبول بشه . الان درگیر کارهاشن که بفرستنش ارمنستان پزشکی بخونه . واقعا جای تاسف داره. در هر صورت چه دانشگاه آزاد تحصیل کرده بده یا نده مردم ما از هر جای دنیا که بتونن ادامه تحصیل میدن و با مدرک برمیگردن.

شیمی آلی آلی آلی
شیمی آلی آلی آلی

تعجبی نداره دوست عزیز. خود همان نماینده محترم مجلس هم می داند که سالانه مبلغ هنگفتی ارز از کشور خارج می شود و صرف ادامه تحصیل افراد در دانشگاه های بی کیفیتی امثال هندو مالزی و کشور های آسیای میانه می گردد. دوستان مخالف افزایش ظرفیت قدری منصفانه فکر کنید کشور ما که زمانی مشعل دار تمدن بشری بوده آیا سزاوار است بچه های آن برای کسب علم به امثال کشورهای فوق بروند ؟ حال که دانشگاه آزاد این امکان را فراهم کرده که افراد بیشتری در کنار خانواده ادامه تحصیل دهند و دیار قربت را طی نکنند عده ای… ادامه نظر»

دانشجوی دکتری بیکار
دانشجوی دکتری بیکار

یه زمانی اینقدر دانشجوی کارشناسی گرفتند و ظرفیت هارو افزایش دادند که الان در خیلی از رشته ها صندلی دانشگاهها در مقطع کارشناسی خالی مونده و فارغ التحصیل های این رشته ها بلاتکلیف و بیکار موندند.. حالا ظرفیت ارشد و دکتری رو اینقدر بالا بردند که شده مثل کلاس های کارشناسی.. امسال من دانشجوی دکترام و در یک کلاس 17 نفر هستیم.. خب آینده شغلی من و امسال من چی میشه؟؟!! با مدرک دکتری چیکار کنیم ؟! خوداشتغالی کنیم؟ با سود چند درصد! وام های بانکی..! تورو خدا اگه ظرفیت هارو بالا می برید به فکر بازار کار و اشتغال… ادامه نظر»

ali2
ali2

امید است با این سرعت که ظرفیتها اضافه می شود،فکری هم برای افزایش شغل این بندگان خدا شود.

علی
علی

این افزایش ظرفیتها شاید عده معدودی را مثلأ 4 تا5 هزار نفر را البته موقتأ خشنود کرده باشد ولی عموم ملت را ناراحت آینده خود خواهد کرد

دانشجوی تهران
دانشجوی تهران

این افزایش سرسام آور ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد واقعاً اشتباه است.
و اشتباه خیلی بزرگ و غیرقابل جبرانی است.