مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

جزئیات پذیرشهای بدون مجوز دانشگاه آزاد

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در وزارت علوم، پس از بررسیهایی که به عمل آورده، اعلام کرد که دانشگاه آزاد تنها در 407 رشته مجوز پذیرش دانشجو داشته و در سایر رشته های این مقطع غیرقانونی اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره با ذکر توضیحاتی، جزئیات کامل مجوزهای ارائه شده به دانشگاه آزاد را شرح داد.

وی در این باره، گفت: بر اساس سوابق موجود در دفتر گسترش آموش عالی، از سال 1390 دانشگاه آزاد اسلامی مبادرت به تاسیس 42 واحد علوم تحقیقات در کشور کرده بود که تنها 7 واحد مجوز اصولی از شورای گسترش داشت، علاوه بر آن در همان مقاطع برای سالهای 90، 91 و 92 مبادرت به پذیرش دانشجو در یک هزار و 550 کد رشته محل کرده بودند که عمده این کد رشته محلها برای دوره های ارشد با یک هزار کد رشته محل و در مقطع دکتری با 87 رشته محل و سایر مجوزها هم در مقاطع کاردانی و کارشناسی صادر شده بود.

حسینی اظهار داشت: در واقع واحد علوم تحقیقات مرکزی(تهران) مجوزهای خود را به صورت غیرقانونی به کل کشور تعمیم داده و تعداد 1550 کد رشته محل فاقد مجوز در پردیسهای علوم تحقیقات، مراکز و واحدها پذیرش دانشجو صورت می گرفت و در همان مقاطع برای ساماندهی این رشته های بدون مجوز در 30 دی ماه سال 91 کمیته ای تشکیل شد و شورای گسترش آموزش عالی با یک بار پذیرش دانشجو در رشته های دایر در این پردیسها تا مهر 93 موافقت کرد.

به گفته مدیر کل دفتر گسترش، بر این اساس دانشگاه آزاد باید تا مهر 93 شرایط تاسیس هرکدام از این رشته ها را به شورای گسترش وزارت علوم اعلام می کرد و برای هر کدام از اینها مجوز ایجاد رشته گرفته می شد که این اقدام از طرف دانشگاه آزاد صورت نگرفته است.

این مقام مسئول وزارت علوم در ادامه با ذکر توضیحات بیشتر، خاطرنشان کرد: این مجوز نیمسال جاری تحصیلی 93 را هم شامل می شد، بنابراین بار دیگر برای اینکه بحث را شورای گسترش نهایی کند یک بار دیگر موضوع در این شورا مطرح و مقرر شد کمیته ای برای بررسی چگونگی ادامه فعالیت واحدهای های علوم تحقیقات و رشته های فاقد مجوز در مراکز و واحدهای دانشگاه آزد تشکیل شود.

وی افزود: در تاریخ 3 تیرماه سال جاری، میان وزیر وقت علوم و رئیس دانشگاه آزاد جلسه برگزار و دانشگاه آزاد بر اساس تصمیمات این جلسه مقید شد تا پایان اردیبهشت 94 استانداردهای لازم را برای تاسیس کد رشته های فاقد مجوز که در دفترچه کنکور سال 92 ثبت شده بود، فراهم شود. نکته دوم اینکه ظرفیت پذیرش در کد رشته های مصوب شورای گسترش آموزش عالی را رعایت کند.

حسینی با بیان اینکه این موضوع در نامه ای رسمی به دانشگاه آزاد اعلام شد، گفت: یکی دیگر از تصمیمات اتخاذ شده درباره رشته محلهای جدید کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد این است که اگر دانشگاه درخواستی داشته باشد باید درخواست خود را در کمیته درون دانشگاه آزاد بررسی کند و در نهایت با بررسی دوباره در کمیته سه نفره به تایید شورای گسترش برسد.

وی اظهار داشت: بعد از آن هم جلسه دیگری در تاریخ 17 شهریورماه بین مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار شد، در آن جلسه مشخص شد ظرفیتی که برای دانشگاه آزاد دیده شده حداکثر 12 هزار نفر باشد اما باید تعداد پذیرش در هر رشته محل در راستای مقررات شورای گسترش آموزش عالی به تایید آن کمیته سه نفره برسد که امسال این اقدام صورت نگرفته است.

حسینی تاکید کرد: بر اساس مصوبات گذشته، تصویب هر گونه رشته محل جدید در دانشگاه آزد باید فرایندهای لازم را در شورای گسترش آموش عالی طی می کرد، دانشگاه آزاد با احتساب آن کد رشته محلهایی که پیش از این به طور موقت از شورای گسترش مجوز گرفته بود حدود 400 کد رشته مصوب در مقطع دکتری داشته و در سال گذشته 7 رشته به تایید شورای گسترش رسیده است.

به گفته مدیر کل دفتر گسترش، بنابراین هیچ کدام از رشته محلهایی که امسال دانشگاه آزاد به عنوان رشته محلهای جدید پذیرش دانشجو در مراکز دانشگاهی خود اعلام کرده مجوز شورای گسترش آموزش عالی را ندارد. بر اساس اساسنامه دانشگاه آزاد، این دانشگاه مقید و ملزم است ظرفیت های اعلام شده از سوی شورای گسترش را رعایت کند ولی بر اساس اطلاعاتی که می رسد در بسیاری از واحدها این ظرفیت ها را رعایت نکرده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مجتبی گفت:

  با عرض سلام
  اینایی هم که امسال قبول شدن باید دوباره کنکور امتحان بدن چرا بنده این حرف رو میزنم تو رشته مدیریت دولتی 4000نفر متقاضی وجود داشته برا دکتری رتبه 900 پذیرفته شده این یعنی تقریبا 25%درصد پذیرش.جالبتر اینکه کسی که رتبه 900 بوده حتی نمیدونه مقاله نویسی یعنی جه اینا قراره با دکتری دانشگاه هایی مثل شریف،تربیت مدرس،شیرازو… مقایسه بشن خودتون قضاوت کنید

 2. وزارت علوم مجوز افزایش ظرفیت را داده است گفت:

  نجفی ادامه داد: مساله بعدی این است که آیا این ظرفیت‌ها قانونی افزوده شده است یا نه. در این مورد هم باید بگویم که اجازه افزایش ظرفیت دوره دکتری در دو نوبت به دانشگاه آزاد اسلامی داده شد. یک مرحله در زمان وزارت دکتر فرجی‌دانا و یک مرحله هم در زمان مسئولیت بنده. این افزایش هم بر مبنای پتانسیلی بود که در دانشگاه آزاد اسلامی دیده شد. فراموش نکنیم که این دانشگاه در طرحی موسوم به تجمیع واحدها، ‌حدود 40 واحد را در واحد اصلی استان‌ها تجمیع کرده و به هم‌افزایی پرداخته است. بنابراین ما تلاش کرده‌ایم که شعار افزایش کمیت در کنار افزایش کیفیت توسط این دانشگاه عملی شود.

  رابطه واقعا خوبی بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد

  وی با بیان اینکه در حال حاضر یک رابطه واقعا خوبی بین ما و دانشگاه آزاد اسلامی برقرار شده است.، خاطرنشان کرد: رابطه‌ای که در بهترین حالت سال‌های اخیر است. البته تلاش برای ایجاد تعامل مثبت بین این دو نهاد مربوط به همین یکی دو ماه اخیر نیست بلکه مدتی است که زمینه همکاری و هماهنگی وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است.

  وی با اشاره به برخی موضع گیری ها علیه فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: فعالیت تخریبی این برخی ها فقط در مورد اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم نیست، بلکه هر اقدامی که نشان‌دهنده نوعی هماهنگی و موفقیت در عملکرد آقای دکتر روحانی باشد مورد غضب این افراد قرار می‌گیرد و به هر شکلی تلاش می‌کنند که آن اقدام را تخریب کرده و زیر سوال ببرند. اگر بررسی کنید می‌بینید که در همه مسائل این وضعیت مصداق دارد.

  عده ای از رابطه خوب دانشگاه آزاد اسلامی با وزارتین علوم و بهداشت ناراحت می شوند

  وی افزود: بنابراین طبیعی است که اینها وقتی می‌بینند در یک دولتی که اتفاقا با تفکرات آنها همسو نیست، بعد از سال‌ها کشمکش بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی یا بین وزارت بهداشت، درمان و دانشگاه آزاد اسلامی هماهنگی خوبی ایجاد شده و ما داریم با یک ایده مشترک کار را دنبال می‌کنیم ناراحت می‌شوند و شروع می‌کنند هر مساله‌ای را سیاه‌نمایی کنند و خلاف قوانین جلوه دهند.

  وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از جمله ارگان‌هایی است که هم دوست و طرفدار و هم متاسفانه مخالفان و به اصطلاح دشمنان زیادی دارد، تصریح کرد: طبیعی است که عده‌ای در مورد اقدامات این دانشگاه موضع‌گیری کنند.

  دکتر میرزاده خط روشن علمی و آموزشی تنظیم کرده است

  نجفی تاکید کرد: به نظر من مهم این است که مدیریت این دانشگاه یک خط روشن علمی، آموزشی و… را تنظیم کرده و براساس این خط روشن و ثابت هم عمل بکند همان‌طور که تا به حال اتفاق افتاده. در دراز‌مدت در وهله اول استادان و دانشجویان دانشگاه و در مرحله بعد عموم مردم هستند که باید قضاوت بکنند که کار دانشگاه آزاد اسلامی در این دوره جدید مثبت بوده است یا نه.

  علی‌رغم همه اشکالات فراوان دانشگاه آزاد اسلامی در سال های اخیر بهانه گیری وجود نداشت

  وی به مجموع فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در دولت های نهم و دهم ااشاره کرد و گفت: من توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که علی‌رغم همه اشکالات فراوانی که دانشگاه آزاد اسلامی در هشت سال دولت نهم و دهم داشت حتی یک مورد هم ندیدیم که مخالفت‌هایی از این نوع با آن صورت بگیرد. اما با وجود اینکه آقای دکتر میرزاده واقعا اعلام کرده است که سیاست ما رفع نواقص و اصلاح کمبودهاست متاسفانه می‌بینیم که این همه مخالفت و بهانه‌گیری‌شان را ادامه می‌دهند.

 3. توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد را با شتاب ادامه می‌دهیم گفت:

  رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر ادامه توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه گفت: تمام اقدامات دانشگاه آزاد در چارچوب قانون و در راستای حفظ رشد شتاب علمی بوده است.
  خبرگزاری فارس: توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد را با شتاب ادامه می‌دهیم

  به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه دانشکده خبر این دانشگاه در جمع خبرنگاران گفت: سال گذشته به ازای هر رشته محل 20 نفر پذیرش داشتیم در حالی که امسال طبق توافق با وزارت علوم پذیرش در هر رشته محل 10 نفر است. یعنی نصف شده‌اند ولی یکی از مشکلات دانشگاه آزاد این است که سخنان ما را گوش نمی‌دهند.

  وی افزود: ما تمام کارها را در چارچوب قانون و در راستای حفظ رشد شتاب علمی کشور انجام دادیم که در مقطع کنونی یک ضرورت حیاتی است و سعی می‌کنیم تحصیلات تکمیلی را برای تولید علم و فناوری با رعایت استاندارد آموزش عالی در صدر امور قرار دهیم.

  رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه تمام مجوزهای لازم را از وزارت علوم اخذ کرده‌ایم، ‌گفت: برای اینکه به حرف و حدیث‌ها خاتمه دهیم در شورای عالی انقلاب فرهنگی خودم پیشنهاد دادم که کمیته‌ای تشکیل شود تا مدارک و چارچوب‌های قانونی را ارائه دهیم.

  میرزاده اظهار داشت: در شرایط فعلی تحریم برای حفظ و شتاب علمی باید به نخبگان و نیروهای جوان اتکا کنیم زیرا اینها منابع روزمینی هستند.

  وی با بیان اینکه تنها راه خروج از بن‌بست تحریم توسعه علمی است، گفت: دانشگاه آزاد پرچمدار توسعه علمی کشور در چارچوب قانون است.

  رئیس دانشگاه آزاد در رابطه با مسئله اسیدپاشی گفت: مسئولان سه قوه نظام با هم‌افزایی اراده خود را برای مقابله با این پدیده زشت و حرکت خبیثانه نشان دادند و مطمئنم قدرت امنیتی و صلابت جمهوری اسلامی ایجاب می‌کند که با عاملان این مسئله اشد مجازات شود.
  – farsnews.com/newstext.php?nn=13930805000317#sthash.rKi88OBR.dpuf

 4. ؟ گفت:

  از مدیریت محترم سایت بسیار سپاس گزارم انشالا همیشه در زندگیتون موفق باشید از این که این مدت مارو تحمل کردید بسیار ممنونم خدا به شما وهمه دوستانی که در این سایت هستند توفیق بده امیدوارم شاد وخوشحال باشید خداحافظ همه

 5. قاصدک گفت:

  لطفا با عرض احترام جو را متشنج نسازید. در دانشگاه ما 5نفر ورودی داشتیم که 4نفر ثبت نام کردند.

 6. دانشجو گفت:

  از یه طرف میگن باید تو تحصیلا تکمیلی ظرفیت ایجاد بشه. از طرفی میگن چرا دانشگاه آزاد داره تو تحصیلات تکمیلی دانشجو می یاره.

  استاندارد کیلو چنده، همشون به فکر کیسشون هستن، اینا همه حرفه…

 7. امید گفت:

  فقط ناراحتیش اینه که با 1 نفر اختلاف افتادم ، دوستانی که قبول شدن منتظر تکمیل ظرفیت و جابجایی و اینها نمونن ، زود زود برن ثبت نام ، از هر کجا که در اومدید ، برا ما هم خدا بزرگه انشالله اکه حوصله درس خوندن داشتیم سال بعد اکرم که نه دیکه هیچی دیکه

  • ؟ گفت:

   منم مثل شما م اخرین بار که شهر جدید اعلام کردن واسه رشته ما یک شهر اضافه شد همه قبلی ها اونجارو پر کردن وجای خالی اوا موند واسه بهمن ما که اونم هیچ شد رفت پی کارش یعنی اگه این شهر جدید رو زودتر با بقیه اعلام می کردن اسم ماهم درمیومد منتها در شهر دورتر منم میشه گفت با اختلاف هیچی موندم واسه سال بعد منکه دیگه فک نکنم توا ن این همه استرسو داشته باشم اگه بتونم میرم بخشی از کارامو هم درست کرده بودم دلم خوش به این اینجا پیگیریهامو رها کردم از فردا می افتم دنبال کارام انشالا واسه همه همون بشه که می خوان

 8. ناشناس گفت:

  مجلس باید یکبار هم که شده به صورت دقیق به موضوع ظرفیتهای دانشگاه آزاد در مقاطع تحصیلات تکمیلی و به خصوص مقطع دکتری ورود کنه و دقیق موضوع رو پیگیری کنه. یه مقایسه کنید بین دانشگاه آزادهای تهران و مثلا دانشگاه شریف. تفاوت از زمین تا آسمان (تعداد هیئت علمی و امکانات آزمایشگاهی و دیگر سرانه ی دانشجویی را در نظر بگیرید) اما ظرفیتهای دانشگاه آزاد در مقطع دکتری از دانشگاه شریف چندین برابر بیشتره. پیگیری فوری لازمه وگرنه پیامد آن حداکثر ده سال دیگه مشخص میشه. سیل دکتراهای بیکار و یک جامعه……

 9. یاس سفید گفت:

  پاسخ معاون وزیر علوم به منتقدان افزایش ظرفیت در دانشگاه ازاد 4/8/93
  http://iau.ac.ir/ravabet-omumi/2885-9110.html

 10. Geotechnical Engineer گفت:

  درود بر همه دوستان.
  عزیزان، بیخودی نترسید:
  آنهایی که امسال قبول شدند، پذیرششان قطعی و حتمی است.
  اگر بنا باشد کاهش ظرفیتی رخ دهد، برای ورودی سال 94-95 انجام داده خواهد شد (که همان نیز، با توجه به شرایط عرضه و تقاضای مقاطع مختلف نامحتمل به نظر می رسد، )
  تندرست و پاینده باشید، بدرود.

  • ؟ گفت:

   ما چی که با اختلاف دو سه نفر دلمون به تکمیل خوش بود

  • مینا گفت:

   جای ترس داره چرا که ۵ سال دیگه که دنبال کار باشیم دانشگاههایی که مجوز نداشته رو بهش گیر میدن من خودم کارمند دانشگاه دولتی هستم وقتی میخان نیرو بگیرن تو شرایط بذیرش مینویسن مدرک دانشگاه آزاد هم قبوله اما عملا دیدشون نسبت دانشگاه آزاد مثبت نیست مخصوصا اینکه انگ بدون مجوزی هم بهمون بخوره من واقعا اگه هزینه ای که دادم رو برگردونن انصراف میدم .دوستانم که تجربه دارن همش میگن اگه مشورت میکردی بهت میگفتیم که ارزش خوندن نداره

 11. یاسر گفت:

  طبق جدول ثبت نام رشته های دکترا در مجموع در کل کشور 1349 رشته محل وجود داره که اگر به طور میانگین 15 نفر پذیرش داشته باشند و از این میزان 60درصد افراد ثبت نام کنند مجموعا 12140 نفر دانشجو در دوره دکترا دانشگاه آزاد امسال وارد شده اند.کاری به افزایش ناگهانی رشته محل ها نسبت به سال گذشته ندارم،کاری به بودن ونبودن امکانات اولیه در بسیاری از مراکز وشهرهای کوچک ندارم،کاری به هرج ومرج تمدید ثبت نام وتکمیل ظرفیت و… ندارم.ولی به نظرم واقعیت رو باید گفت که حدودا 12000 نفر ورودی سال 93 آزاد هستند و حدودا 12000 نفر هم ورودی سال 93 دانشگاه دولتی.

  • هومن گفت:

   15 نفر پذیرش برای هررشته نداشتیم.پس لطفا در تحلیل هاتون دقت کنید.ظرفیت ها برای واحد های قوی مثل تهران 11 نهایتا 12 نفر و واحد های دیگه 7 نفر بود.

   • یاسر گفت:

    یکی از رشته ها که من خبر دارم علوم وتحقیقات 25تا جذب کرد و بقیه واحدها (11واحد) هرکدام 10-15 نفر ،ولی طبق شنیده ها حدودا به طور میانگین 60درصد افراد میرن ثبت نام.یعنی در اصل بیشتر از نیمی میرن.من هم منظورم این بود که الکی شلوغش کردند و در بیشتر جاها بجز علوم وتحقیقات کلاسها زیر 7نفر داره برگزار میشه.و احتمالن سقف ورودی ها همون 10 12 هزار نفره که خود دانشگاه آزاد میگه.البته سقف قبول شدگان بیشتر از 20هزارتاست.

 12. نارین مدیریت آموزشی گفت:

  آقا هومن ممنون که انرژی مثبت میدید- ان شاا… همینطوره که میگید- انقدر که به دکتری گیر دادن به ارشد گیر ندادن- دکتری کلی قبول نشده داره ولی ارشد من که ندیدم کسی قبول نشده باشه

  • هومن گفت:

   فعلا که باید منتظر بود.تکمیل طرفیت هم میاد. چون ظرفیت های اولیه همگی پر نشدند. یه تعدادی اصلا نرفتن یه تعدادی هم دنبال شهر مورد نظر هستند. درسته که محل ها زیاد شده اما تو هر جا حداقل تا جایی که من میدونم 5 6 یا 7 نفر سر کلاسن که استاندارد دوره دکتری هست.اینایی که میگن 40 نفر سر کلاسن اطلاع ندارن و از اینو افرادی که قصد جو سازی دارن شنیدن و بدون بررسی میگن. من اینایی که گفتم رو خودم دیدم تو چند رشته که چه تعدادی سر کلاسا هستند. مطمئن باشید اگه 30 40 نفر سر کلاس دکتری باشن هیچ استادی سر اون کلاس نمیره در صورتیکه الان کلاس ها در واحد های ارائه شده تشکیل شده مگر اینکه دانشجو در حد یک یا 2 نفر اسم نوشته باشن که اونم مطمئنا به 4 5 برا بهمن میرسه و تشکیل میشه.

 13. حسنی گفت:

  در دانشگاه هرمزگان که دانشگاه دولتی هست هنوز رشته حقوق در آن دایر نشده حتی در سطح لیسانس این رشته وجود ندارد اما دانشگاه آزاد بندر عباس چندین سال است که دکتری حقوق جزا و دکتری حقوق عمومی دانشجو میپذیرد در ارشد رشته های حقوق که کل گرایش ها را هر کدام بالای 50 نفر میگیرد . رشته زبان انگلیسی برای اولین بار سال گذشته در دوره کارشناسی در دانشگاه هرمزگان دانشجو گرفت اما دانشگاه آزاد بندر عباس هر سال در دکتری زبان کلی دانشجو میگیرد. نکته مهم این است بعضی رشته ها که کارشناسی ان هنوز در دانشگاه دولتی شهر دایر نشده دکتری آن در دانشگاه آزاد این شهر چندین سال است دایر شده. مربی فوق لیسانس به دانشجوی فوق لیسانس درس میدهد . ای کاش مربی ها هم فارغ التحصیل ارشد دولتی بودند . بلکه ارشد های خود آزاد به دانشجوی ارشد خود همین دانشگاه درس میدهند. به قول معروف از خودم به خودم

 14. امکان تحصیل مشترک دانشجویان علوم و تحقیقات در ایران و آمریکا گفت:

  تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه میشیگان آمریکا با هدف زمینه یابی تبادل دانشجو، ارائه فرصت های مطالعاتی، انجام پروژه هاو برگزاری دوره های مشترک از واحد علوم و تحقیقات بازدید کردند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، دکتر علی عباسپور، رئیس این واحد دانشگاهی در نشست با گروه علمی دانشگاه میشیگان غربی، گفت: انجام پژوهش های مشترک با اساتید و دانشجویان دانشگاه های معتبر خارجی در دستورکار واحد علوم و تحقیقات قرار دارد.

  وی در این راستا از انعقاد تفاهم نامه همکاری های علمی ، پژوهشی و آموزشی بین واحد علوم و تحقیقات با دانشگاه میشیگان غربی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: واحد علوم و تحقیقات، آماده ایجاد و توسعه ارتباطات علمی با دانشگاه میشیگان غربی است.

  دکتر عباسپور ادامه داد: همکاری واحد علوم و تحقیقات با این دانشگاه، در قالب انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، برگزاری دوره‌های آموزشی از طریق ویدئو کنفرانس و تبادل دوسویه دانشجویان و اساتید برای تحصیل و بهره مندی از فرصت های مطالعاتی امکان پذیر است.

  رئیس واحد علوم و تحقیقات به تعریف تزهای دکتری در راستای همکاری های مشترک اشاره کرد و افزود: اساتید واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه میشیگان غربی می توانند راهنمایی دانشجویان یکدیگر را برعهده بگیرند.

  پروفسور پرویز مرآت، رئیس دانشکده مکانیک و ایرودینامیک دانشگاه میشیگان غربی نیز در این نشست با اشاره به هزینه های بالای تحصیل در دانشگاه های کشورهای مختلفی همچون آلمان، کره جنوبی و…ادامه داد: دانشجویان دانشگاه میشیگان غربی می توانند با ایجاد ارتباط و همکاری با واحد علوم و تحقیقات، ضمن انجام فعالیت های علمی و پژوهشی مشترک با این واحد، با فرهنگ ایران آشنا شوند.

  پروفسور مرآت با بیان اینکه بخشی از24هزار دانشجوی دانشگاه میشگان غربی را دانشجویانی از ملیت های گوناگون تشکیل می دهند، افزود: تعداد دانشجویان آمریکایی در تحصیلات پایه و دانشجویان خارجی در تحصیلات تکمیلی بیشتر است.

  وی با بیان اینکه دانشجویان واحد علوم و تحقیقات با شرکت در طرح هایی چون2+2 می توانند دوسال نخست تحصیل خود را در این واحد و دو سال پایانی آن را در دانشگاه میشیگان غربی طی کنند، ادامه داد: علاوه بر این، دانشجویان این واحد دانشگاهی می توانند در طرح هایی چون3+1، 3+1+1 و 1+1 شرکت کنند.

  رئیس دانشکده مکانیک و ایرودینامیک دانشگاه میشیگان غربی، راه اندازی طرح های مشابه برای مقطع دکتری را امکانپذیر دانست و تصریح کرد: دانشگاه میشیگان غربی و واحد علوم و تحقیقات می توانند با گسترش تعاملات، در قالب طرح های مختلف به طور مشترک به صدور مدرک بپردازند.

  پروفسور مرآت واحد علوم و تحقیقات را دانشگاهی روبه رشد ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر حوزه های مختلفی برای انجام همکاری های مشترک در این واحد دانشگاهی وجود دارد.

  براساس این گزارش، هیات علمی از تاسیسات و آزمایشگاه‌های مجهز واحد علوم و تحقیقات بازدید کردند و درجلسه ای با روسای دانشکده های فنی و مهندسی، نفت و مواد از جزئیات امکانات و دستاوردهای علمی و پژوهشی این واحد دانشگاهی آگاه شدند.

 15. محمدحسین گفت:

  یک بارقه امید!
  امیدوارم پیگیری بشه

 16. ساناز گفت:

  یعنی اینکه ما بد شانسیم.یعنی اینکه اوناییکه امسال مهر قبول شدن خوش شانسن.یعنی اینکه تو زندگی باید شانس داشت.همین

  • حسنین گفت:

   تو فقط تلاشت بکن مطمئن باش بهترین ها در انتظارت خواهد بود
   شانس به کسی رو میاورد که اعتقاد به تلاش دارد( شکسپیر)

 17. هومن گفت:

  بیخود نگران نباشین وزیر قبلی گفت که کار دانشگاه ازاد قانونی بوده و رشته ها مجوز دارند. اینا جو سازیو شایعه س .توجه نکنید.خود وزارت علوم قبل از اینکه جواب دکترب بیاد در جریان همه افزایش ها بوده.

 18. ارتین گفت:

  سلام بچه ها وزارت علوم اشنا داشتیم ازشون پرسیدم گفتند که رشته. 60 درصد محلهای جدید دانشگاه ازاد از نظر وزارت علوم بی اعتبار می باشد بد بخت شدیم
  با این کار دانشگاه ازاد

 19. سرگردان گفت:

  با این اوصاف من که تو واحد … تو فاصله 1200 کیلومتری محل سکونتم قبول شده و ثبت نام کردم باید همون جا رو بچسبم واز دستش ندم ؟؟!!
  یعنی با این اوضاع و احوال باید بیخیال پاسخ های جا به جایی و تکمیل ظرفیت بهمن بشیم ؟؟

 20. افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد قابل دفاع است گفت:

  نجفی در رابطه با افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد هم گفت: کمیته‌ای برای افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد به درخواست میرزاده تشکیل شده است که امیدوارم این کمیته هم در اطلاعیه‌ای تمام ابعاد قضیه را روشن کند.

  وی افزود: دانشگاه آزاد 41واحد علوم تحقیقات در گذشته داشت که به گزینش دانشجوی دکترا می‌پرداختند و قرار شد این واحدها تجمیع شوند و به دانشگاه‌های مادر استان‌ها بپیوندند که بر این اساس افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد اعلام شد و قرار شد تا اردیبهشت 94 تمام رشته‌های دانشگاه آزاد با استانداردها مطابقت داده شود.

  وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد قابل دفاع است، گفت: امیدوارم در کمیته شورای عالی این موضوع بررسی شود ولی با توجه به ادغام 41 واحد علوم تحقیقات مشکل حادی از نظر منطقی وجود ندارد.

  منبع:

  farsnews.com/newstext.php?nn=13930804000105#sthash.s7ouFIOu.dpuf

 21. الهه گفت:

  وای خدای من……..

 22. يوسف گفت:

  با تشكر فراوان از مسئولان وزارت علوم خدا رو صد هزار مرتبه شكر كه قبول نشدم ديگه ميخان تكميل ظرفيت بزارن ميخان نزارن بازم ممنونم از وزارت علوم.

 23. تینا- مدیریت ساخت گفت:

  یعنی هممون ول معطلیم، این همه استرس و بدبختی و هزینه میره رو هوا……..

 24. ایران اسلامی گفت:

  سلام دوستان نگران نباشد دست دانشگاه آزاد پر هست از لحاظ گرفتن مجوز

  فقط کافیه به آمار زیر نگاه کنین

  جدول آمار اعضای هیأت علمی دانشگاههای کشور در سال 91
  تازه ترین آمار اعضای هیأت علمی تمام موسسات آموزش عالی کشور به استثنای دستگاههای اجرایی در جدول زیر آمده است.

  دستگاه اجرایی استاد دانشیار استادیار مربی مربی آموزشیار جمع
  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 1482 3187 10184 3367 62 18282
  دانشگاه پیام نور 6 47 560 349 1867 2829
  دانشگاه فنی و حرفه ای – 1 13 66 – 80
  وزارت آموزش و پرورش – – 106 28 – 134
  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 721 2145 6786 3005 15 12672
  دانشگاه آزاد اسلامی 576 883 8150 19971 502 30083
  موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی 82 71 462 1631 18 2234

  منبع:www.mehrnews.com/news/1680932/%D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%87%DB%8C%D8%A3%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

  توضیح اینکه دانشگاه های دولتی با داشتن 14853 استاد، دانشیار و استادیار سال 91 ده هزار نفر پذیرش دکتری داشتند و دانشگاه آزاد اسلامی در همان سال 9609 استاد، دانشیار و استادیار داشته است.
  لازم به ذکر است که برای دریافت مجوز مقطع دکتری بایستی دانشگاه شرایط زیر را داسته باشد.

  یک دانشیار تمام وقت یا استادیار با 5 سال سابقه، داشتن 3 مقاله علمی پژوهشی در سه سال اخیر و راهنمایی 5 پایان نامه کارشناسی ارشد + 3 استادیار تمام وقت با داشتن 8 سال سابقه، داشتن یک مقاله علمی پژوهشی در سه سال اخیر و راهنمایی 2 پایان نامه کارشناسی ارشد –

  منبع:
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920910000449#sthash.IkAriesA.dpuf

  با توجه به بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی به واحد ها مبنی بر اینکه واحد ها می توانند از اعضای هیات علمی سایر واحد ها برای تصویب رشته استفاده کنند و با در نظر گرفتن اینکه دانشگاه 1400 نفر تا پایان سال 91 و حدود 5 هزار نفر تا 93 که اکثرا دکتری تمام بوده اند می توان گفت دانشگاه آزاد پتانسیل جذب دانشجو به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی را در مقطع تحصیلات تکمیلی دارد

 25. مديريت آموزشييييييييييييييييييييييي گفت:

  كسي سر درمياره يعني چي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 26. روانشناسی تربیتی گفت:

  الان این یعنی چی؟ یعنی قبولی ما کان لم یکن هست؟

 27. مریم/ آموزش زبان گفت:

  خب!!! اینا یعنی چی؟؟؟؟؟