مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

یکسان سازی ارزشیابی داوطلبان دکتری با اجرای آیین نامه جدید

 با تصویب آیین‌نامه جدید یکسان سازی ارزشیابی داوطلبان آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری، دیگر هیچ داوطلب معترضی در کشور وجود نخواهد داشت.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این مطلب گفت: با ابلاغ آیین‌نامه جدید آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری در سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴، ارزشیابی داوطلبان یکسان می‌شود و دیگر اعمال سلیقه وجود نخواهد نداشت.

حسین توکلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آیین‌نامه جدید آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری، اظهار داشت: این آیین‌نامه از لحاظ ضوابط و مقررات و سایر موارد اجرایی دارای تفاوتهایی نسبت به آزمون دکتری سال ۹۳ است به این معنی که در دوره دکتری سال ۹۳ ما بر اساس نمره علمی داوطلب در آزمون که ۸۰ درصد بود و ۲۰ درصد هم معدل‌های تراز شده دوره‌های کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد بود، در واقع  یک نمره علمی می‌ساختیم و بعد افراد را تا چند برابر ظرفیت برای مصاحبه معرفی می‌کردیم.

مشاور عالی سازمان سنجش ادامه داد: پیش از این فردی که برای مصاحبه معرفی می‌شد، باید برای بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و علمی به دانشگاه‌ها معرفی می‌شد و دانشگاه نیز این کار را انجام می‌داد و نتیجه را برای سازمان سنجش ارسال می‌کرد و سازمان سنجش نیز با توجه به انتخاب داوطلبان، کار گزینش نهایی را انجام می‌داد و قبول شدگان نهایی را اعلام می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ در اصل، حد نصاب را سازمان سنجش تعیین می‌کرد و افراد را بر اساس حد نصاب در نظر گرفته شده گزینش می‌کرد و فهرست  قبول شدگان نهایی را اعلام می‌کرد.

توکلی با اشاره به اینکه امسال حدنصاب توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود، افزود: در گزینش نهایی نیز دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند که ما دانشجویان خود را از بین کسانی که با آن‌ها مصاحبه کرده‌ایم، انتخاب می‌کنیم که دیگر گله‌ای به وجود نیاید که افراد با حد نصاب بالا‌تر یا پایین‌تر به دانشگاه آمده‌اند.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: تغییری که نسبت به سال‌های گذشته به وجود آمده این است که اساسا دستورالعمل اجرای مراحل مصاحبه تخصصی را وزارتخانه تصویب و سازمان سنجش آن را برای دانشگاه ابلاغ می‌کند و بنابراین در اینجا معیار‌ها در اصل یکی خواهد بود به این معنی که دانشگاه‌ها باید در چارچوب این دستورالعمل و طبقه‌بندی که انجام شده برای هر مرحله نمره‌گذاری کنند و این مصاحبه را انجام دهند.

وی با بیان اینکه این ارزش‌گذاری یک ارزش‌گذاری یکسان در کل کشور است و سلیقه‌ای نخواهد بود، افزود: به عنوان مثال در اینجا مشخص می‌شود که اگر داوطلبی یک مقاله دارد چه میزان باید امتیاز دریافت کند و همه این موارد به صورت کمی جمع و یک نمره کل به دست می‌آید و سرانجام به سازمان سنجش ابلاغ خواهد شد و سازمان سنجش نیز بر اساس ۷۰ درصد این نمره و ۳۰ درصد نمره آزمون علمی، گزینش نهایی را انجام خواهد داد و پذیرفته شدگان نهایی را اعلام خواهد کرد.

توکلی تصریح کرد: در بخش علمی نیز سازمان سنجش پاسخگو خواهد بود و در بخش دوم چنانچه سوالی مطرح باشد دانشگاه باید طبق آن دستورالعمل پاسخگوی متقاضیان باشد که البته با این دستورالعملی که داده می‌شود، اساتید باید آن معیار‌ها را رعایت کنند چرا که وزارتخانه می‌تواند سوال کند که بر چه مبنایی به دانشجو نمره داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه با آیین‌نامه جدید ارزشیابی یکسان و اعمال سلیقه در آن خیلی کمرنگ و یا اصلا وجود نخواهد داشت، تاکید کرد: بنابراین در آزمون دکتری سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ تنها آزمون و نمره‌ای که توسط فرد کسب شده در نظر گرفته می‌شود و چون معیار‌ها تعریف شده و تبدیل به نمره می‌شود، هیچ مشکل خاصی به وجود نمی‌آید.

مشاور عالی سازمان سنجش ابراز امیدواری کرد با تصویب آیین‌نامه جدید دیگر هیچ داوطلب معترضی در کشور وجود نداشته باشد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمد گفت:

  با سلام اینکه گفتن ازمون 95 به دانشگاه ها واگذار میشه یعنی چی.یعنی هم پذیرش وهم تاریخ ازمون توسط خود دانشگاه ها تعیین میشه

 2. محمد گفت:

  با سلام اینکه گفتن ازمون 95 به دانشگاه ها واگذار میشه یعنی چی.یعنی ازمون خود دانشگاه ها تعیین میکنن تو چه تاریخی باشه

 3. ونوس گفت:

  انقد آیین نامه عوض می کنند خودشونم نمی دونن دارن چیکار می کنند. مشکلات بیشتر می کنند

 4. سامان گفت:

  با سلام
  من یه سوال داشتم؟
  راستی مقالات حتما باید استخراجی از پایان نامه باشند؟( یعنی اگه کسی مقالاتی خارج از موضوع پایان نامش در زمینه های دیگر کار کرده باشه در روز مصاحبه ازش قبول نمیکنند؟ )
  منظورم رشته هاط فنی مهندسی هستش.
  با تشکر

  • نگار گفت:

   قبول می کنند. هر مقاله ای داشته باشید امتیاز داره ولی استادم گفت توی مصاحبه ازت می پرسند خروجی پایان نامت چی بوده

 5. حقوقی گفت:

  مجدد خدمت همه عزیزان سلام عرض می کنم ، با توجه به وضعیت فعلی مصاحبه ، تغییراتی به این صورت آورده شود یا :1 – مصاحبه با حضور ناظران و مراقبین وزارت علوم انجام و نمرات با کنترل ناظرین محترم که آنها نیز بایستی از اعضای هیئت علمی وزارت علوم باشند درج شود 2 – یا وزن آزمون تستی بیشتر شود و به حدافل 70 درصد نمره آزمون برسد البته بنظر می رسد بهتر است حتی آزمون در دو مرحله برگزار شود اول تستی بعد تشریحی و در آزمون تستی 4 برابر ظرفیت را پذیرش نمایند و بعد از واجدین شرایط آزمون تشریحی بعمل آورند ، بنظر می رسد این روش می تواند حتی جای مصاحبه را بگیرد زیرا در آزمون تشریحی بخصوص در رشته هایی مانند حقوق هرکس که علم و دانش بیشتری داشته باشد بهتر می نویسد و استدلال می کند ، انشال.. این روش از امسال اجرایی شود

  • ناشناس گفت:

   باید مقالات ISI براساس رنکینگ علمی نمره دهی شود. ضمناً در همه رشته خصوصاً علوم انسانی تولیدات پژوهشی پایین است. مجدداً عرض کنم که منظورم داشتن هر مقاله ای که ISI باشد نیست، جون اکثر ژونالها ضعیف هستند.

   • حقوقی گفت:

    دوست خوبم اگر برای چاپ مقاله اقدام نموده باشید همانگونه که می دانید انتخاب و قبول مقالات در کشور ما توسط مراکز خاصی صورت می گیرد و مستلزم پروسه زمانی طولانی است که اصلا” مناسب نیست و مقالات isi نیز اغلب توسط پژوهشگاهها و موسسات علمی خارجی در قبال دریافت هزینه صورت می گیرد که مستلزم هزینه و زمان است ، با تشکر .

    • علی گفت:

     من گفتم اکثر ژورنالهای ISI ضعیف هستند. یعنی داشتن مقاله در این ژورنالها فرقی با علمی و پژوهشی ندارد. ژورنالهای پولی ISI نیز جزء ژورنالهای خیلی ضعیف هستند و بنظر من هیچ تاثیری در مصاحبه نباید داشته باشند. اما ژورنالهای با رنکینگ علمی بالا که تعداد آنها کم است باید بشدت تاثیرگذار باشند. متاسفانه اطلاعات دانشجویان و اساتید از کیفیت ژورنالها بشدت پایین است و این مشکل اصلی است. حتی کسانی که در سازمان سنجش نویسنده آیین نامه ها هستند از رنکینگ و تخصصی بودن ژورنالها کم اطلاع هستند.چون این موضوع از موارد آیین نامه های مربوط به مقالات کاملاً مشخص است. شایان ذکر است که از لحاظ علمی چاپ کردن مقاله در ژورنالهای با رنکینگ علمی بسیار بالا کار بسیار سختی از لحاظ علمی می باشد و حتی یک صدم درصد (0.0001) دانشجویان ایران توانایی چنین کاری را ندارند.

 6. حقوقی گفت:

  باسلام خدمت همه مسئولین وزارت علوم ، بنده از وزیر محترم جدید علوم جناب دکتر فرهادی استدعا دارم به وضعیت مصاحبه دکتری سرو سامانی بدهند ، قبلا”نیز عنوان نمودم باز نیز عنوان می نمایم چنانچه مصاحبه در اختیار دانشگاهها باشد اساتید محترم صرفا”دانشجویان خود را که می شناسندو آنها را نخبه می پندارند بر می گزینند البته نمی توان گفت این اقدام اساتید محترم عبث و بیهوده است آنها نیز حق دارند چگونه استاد محترم دانشجوی نخبه و مستعد خود را که همه نرات او عالی بوده رد کند ؟ ولی باید دانست که دانشجویان نابغه ای هستند از دانشگاههای دیگر و غیر معروف که چه بسا بسیار مستعد بوده و حتی نظریه پرداز هستند ولی اساتید مصاحبه کننده هیچ آشنایی با آنان ندارند لذا این عزیزان اگر کتاب هم داشته باشند در مصاحبه مردود می شوند ،انشاال.. این نظر برای کنکور امثال عملی شود .

  • مهسا گفت:

   دوست خوبم، دلخوری شما قابل درکه، اما درست نیست همه رو با یه چوب زد! من خودم نمونه نقض چیزی که گفتید هستید. در دانشگاه خودم قبول نشدم و در دانشگاهی که هیج یک از اساتید را نمی شناختم پذیرفته شدم!

  • ناشناس گفت:

   داشتن کتاب فارسی کار سختی نیست. اگر میتوانید یک کتاب علمی انگلیسی خصوصاً در انتشارات معتبر مثل الزویر، وایلی و …. چاپ کنید.

 7. علی گفت:

  کاش درصد مصاحبه کم می شد. مگه مقاله دادن چقدر اهمیت داره. کافییه یه آزمایشگاه خوب داشته باشی چند تا دیتا بگیری، بعد راحت میتونی مقاله بدی. ارزش دانشجو به اینه که درسشو خوب فهمیده باشه و عمیق درس خونده باشه. من خودم سراغ دارم دانشجوهایی رو که درس خیلی ضعیفی داشتن ، ولی به خاطر کار آزمایشگاهی ، دو سه تا مقاله isi دادن . به نظر من کنکور دکتری هم باید مثل کارشناسی ارشد بشه . حالا می تونن سوالا رو خیلی مفهومی طرح کنن .
  خیلی از استادایی که تو دانشگاه خود من هستن ، با وجود مدرک دانشیاری هنوز هیچی از درسی که میدن رو متوجه نمیشن یا نمیتونن درست درس رو به دانشجو منتقل کنن. برای تمام دانشجوها سواله ، که اینا چطوری تونستن دکتراشون رو بگیرن یا حتی چطوری تونستن دانشیار بشن .

  • ناشناس گفت:

   البته هم مقاله و هم امتحان باید باشد. اما مقاله در ژورنال با رنکینک بالا و موضوع آن جدید باشد و ضمناً نویسنده اصلی باشد. امتحان دکترا هم باید میانگین حداقل درصدها برای رشته فنی مهندسی بالای پنجاه درصد و برای بقیه رشته ها بالای شصت درصد باشد.

 8. مدیریت گفت:

  اینجوری که من از متن متوجه میشم درصد نمره علمی شده 20. پارسال 30 بود. درسته؟

 9. مهیار گفت:

  سلام خدمت دوستان.
  یک سوال داشتم. دکتری پردیس بهتره یا دانشگاه ازاد
  ممنونم اگه راهنمایی کنید

  • لیلا گفت:

   سلام دوست عزیز
   معلومه پردیس بهتره..آخه سر کلاس با خود بچه های روزانه میشینید و از طرفی از وجود استادای با تجربه و علمی، بهره میبرید..

   • مجد گفت:

    البته این چیزایی که شما گفتید درباره شبانه ها صدق می کنه نه پردیس. تو خیلی از دانشگاه های جامع حتی ساختمون پردیس از دانشکده اصلی جداست. البته اگه پولش برای دانشجو مهم نباشه هر جایی که درس بخونه می تونه لذت ببره و دانش کسب کنه.

 10. جغرافیا گفت:

  سلام دوستان خسته نباشید من فکر می کنم سازمان سنجش می خواد دانشگاه و اساتید راضی باشن و اعتراض نداشته باشن منظور داوطلبان نیست چون نظرات داوطلبان اصلا اعمال نمیشه

 11. ملیحه السادات گفت:

  من با رزومه قوی و بااینکه چندین طرح تحقیقاتی انجام داده بودم و رتبه زیر 16 داشتم قبول نشدم.فقط و فقط بستگی به استاد داره و بس.اگر خوشش بیاد تورو برمیداره وگرنه باید بشینی برای سال بعد.البته کاملا بحکمت خدا اعتقاد دارم.امسالم دارم میخونم و توکل بخدا کردم رتبم تک شد شهر رارو انتخاب میکنم اونم فقط تهران و بهشتی .تک رقمی نشدم میشینم برای بهداشت میخونم که حقوقم داره تازه 70 درصد ازمون کتبیه و کاملا عدالت رعایت میشه

 12. snowwhite گفت:

  باید رزومه علمی رو قوی کنید و توی مصاحبه نشون بدید که توانایی کارهای پژوهشی رو دارید.
  نه اینکه فقط روی دروس تمرکز کنید!

 13. snowwhite گفت:

  اگه استادی در مصاحبه تشخیص بده که دانشجوی مورد نظر به درد پژوهش و تحقیق میخوره اونو انتخاب میکنه.مقطع دکتری هم همین مهم هست!توی دانشگاه ما 2تا از دانشجوهای با رتبه یک رقمی پذیرفته شدن اما بعد استادشون متوجه شد که اونا فقط به درد درس خوندن و فرمول حفظ کردن میخوردن و در زمینه پژوهش که لازمه این مقطع هست هیچ توانایی ندارند.آخرش هم کارشون به اخراج رسید!! برای همینه که سازمان سنجش توی دکتری دست دانشگاه رو باز میذاره….

 14. محمد،ادبیات گفت:

  این که بدتر شد!
  اعمال سلیقه بیشتر خواهد شد!

 15. دکتر 94 گفت:

  بذارین ساده بهتون بگم
  هیچ تغییری نکرده و در تهایت اساتید نمره رو میدن

 16. اخترفیزیکی گفت:

  بچه ها من هم پارسال با وجود رتبه خیلی خوب آزمون در مصاحبه موفق به قبولی نشدم. اما بیایید کمی خوش بین باشیم. من امیدوارم با این آیین نامه جدید اوضاع بهتر بشه

 17. همدرد گفت:

  نمره ازمون درصدش حداقل بايد 70 باشه. چرا از خود دانشجويان نظر سنجي صورت نميگيره.

 18. لیلا گفت:

  واقعا نفهمیدم چی شد؟؟؟چرا وزن مصاحبه رو کم نکردند؟؟؟ به خداسخته بشینی شبانه روزی بخونی اونوقت اگه رتبه خوب هم بیاری باز دلت بلرزه که قبول میشی یا نه؟؟؟؟
  و بايد یه تفاوتی باید بین مقاله isi و علمی پژوهشی بزارند..طبق دستورالعملی که قبلا داشتند چه علمی پژوهشی داشته باشید چه isi به ازای هر مقاله 7 نمره گذاشته بودند..

  • ناشناس گفت:

   مقاله ISI مهم نیست بلکه رنکینگ ژورنال مهم است چه بسیار ژورنالهای ISI که در حد علمی و پژوهشی هستند. بنظرم باید براساس کوارتایل ژورنالها امتیازدهی کنن.

 19. ناصر گفت:

  من هم سر در نیاوردم از حرفهای دکتر-هفت ساله تو آزمونهای متعدد شرکت کردم علیرغم قبولی در آزمون کتبی در آزمونهای نیمه متمرکز و غیره در مصاحبه رد شدم- ای کاش مصاحبه حذف میشد

 20. دکترا گفت:

  سلام
  من اصلا حرف های آقای توکلی را متوجه نشدم میشه یکی دقیقا بگه چه اتفاقی افتاده؟ من الان بدجوری استرس گرفتم یعنی کلا منظورشون چی هستش؟

 21. علی ملکی گفت:

  بنظر من ایشون فقط با یه سری کلمات بازی کرد، فرم امتیاز در مصاحبه پارسال هم بود درصد تاثیر آزمون کتبی و مصاحبه هم که تغییری نکرده.

 22. ???? گفت:

  بجه ها یعنی چی شد آخرش؟ من واقعا اصلا متوجه نشدم قراره آزمون 94 چطور باشه

 23. مرتضی گفت:

  آقا خواهشا شما دیگه به خودتون زحمت ندید دیگه بدترش نکنید،اومدید ابرو رو درست کنید زدید چشارو کور کردید.ما که نگفتیم دستورالعمل یکسان وجود نداره ما می گیم جلوی اختیارات و سلایق بیشتر دانشگاهها گرفته بشه.

 24. سیامک گفت:

  در این چند سال صدها بخشنامه نوشته اند .هرسال یک حرف تازه می زنند ما آخرش نفهمیدیم سازمان سنجش همکاره است یا وزارت تصمیم می گیره ؟ کمتر از صد روز مانده باز صحبت از طرح یکسان سازی به میان آمد نه توضیح مفصلی می دهند نه علنی در جراید می آورند که امسال می خواهند چکار کنند فقط آزمون وخطا …… سوالات استانداردی وجود ندارد حالا باید به اعمال سلیقه های دانشگاه ها توجه کنیم . وقتی همه چیز دست دانشگاه هاست پس آزمون را هم دانشگاه بگیرد . تا خیال همه راحت بشه. ……

 25. فیزیولوژی جانوری گفت:

  پارسال هم یه فرم فرمالیته بود که مثلا براساس اون نمره دهی می شه ولی همه دیدیم که اصلا بهایی به اون داده نشد.
  این آیین نامه هم مث همون…
  بچه که نیستسم

 26. من گفت:

  پس بریم مقاله بخریم هرچی مقاله بیشتر امتیاز بیشتر!

 27. علیرضا گفت:

  بازم دست دانشگاهها باز شد و تبعیض حتما انجام خواهد گرفت . در واقع هیچ تفاوتی با سالهای پیش به چشم نمیخورد.

 28. علوم گفت:

  چه 80% چه 20% وقتی نمره آزمون هیچ تأثیری نداره و وقتی گزینش دست استاد و دانشگاهه پس اوضاع به مراتب بد تر از پارساله
  چقدر با اعصاب آدم بازی می کنین آخه .من مصاحبه رفتم استاده سرشو بالا نگرفت بگه این که جلوم وایستاده آدمه؟
  بازم دانشگاه آزاد! لااقل 70درصدش نمره آزمونه

 29. مهندسی گفت:

  دست مریزاد
  قدرت مانور دانشگاهها و اعمال سلیقه رو بیشتر کردین!!

 30. فرزانه. شيمى گفت:

  خيلى نا مفهومه
  از يه طرف دست دانشكاهها باز تره از طرف ديكه طرح يكسان سازيه
  لطفا شفاف سازي كنيد

 31. پلیمر گفت:

  توکلی با اشاره به اینکه امسال حدنصاب توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود، افزود: در گزینش نهایی نیز دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند که ما دانشجویان خود را از بین کسانی که با آن‌ها مصاحبه کرده‌ایم، انتخاب می‌کنیم که دیگر گله‌ای به وجود نیاید که افراد با حد نصاب بالا‌تر یا پایین‌تر به دانشگاه آمده‌اند.

  در واقع مشکل ما اعمال سلیقه دانشگاه ها بود . نه سازمان سنجش. اینطوری که بدتر از قبل شد….