مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

استعداد تحصیلی چیست؟

در فاصله ای هشتاد روزه از آزمون دکتری سراسری  1394 موضوع گفتگوی انجمن خود را به استعداد تحصیلی اختصاص داده ایم.

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی  آزمون کتبی دکتری نیمه‌متمرکز است که به سنجش توانایی ذهنی و درک داوطلبین، قدرت تحلیل و استعداد آنها می‌پردازد.

این بخش از  آزمون دکتری، در بسیاری از گروهها، از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:

در قسمت اول که مربوط به درک مطلب است، دو متن آورده شده و سپس سؤالاتی از هر یک از آنها مطرح شده است که باید با استنتاج و استنباط کردن متن‌ها‌ به آنها پاسخ داد.

در قسمت دوم که سؤالات منطقی مطرح شده، یک متن نسبتاً کوتاه در هر سؤال وجود دارد که با توجه به آن یک پرسش طرح شده است. برای پاسخگویی به این نوع سؤالات باید با توجه به واقعیت‌های موجود در متنِ سؤالات و تجزیه و تحلیل آنها، پاسخ صحیح را پیدا کرد.

در قسمت سوم توانایی تحلیلی داوطلبین مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش برای چند متغیر که در صورت سؤال تعریف شده‌اند، قوانینی وضع شده و داوطلبین باید با توجه به شرایط ذکر شده، حالت‌های مختلف قرارگیری متغیرها را پیدا کنند.

قسمت چهارم سؤالات این مبحث از کنکور دکتری مربوط به سؤالات کمی، شامل مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی و حل مسأله و … است. برای این قبیل سؤالات، در ابتدای هر سؤال دستورالعمل ویژه‌ای ذکر شده که با به کارگیری هوش و دانش ریاضی خود توانایی پاسخ دادن به آنها را خواهید داشت.

سؤال مهمی که همیشه برای داوطلبان آزمون دکتری مطرح بوده این است که آیا مطالعه این درس ضروری است و آیا خواندن این درس تأثیری در نمره نهایی آنها دارد یا نه. در واقع نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می پردازد و خواندن آن تأثیر خاصی ندارد و نخواندن آن هم مشکلی ایجاد خواهد نکرد.

حقیقت آن است که پاسخ دهی به سؤالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت های خاص خود است و این مهارت ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهند شد. شکی نیست که برخی از داوطلبان بدون مطالعه این درس توانسته اند نمرات متوسط به بالایی کسب نمایند اما نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که اگر این داوطلبان نیز وقت مناسبی به این درس اختصاص داده بودند می توانستند نمرات بالاتری به دست آورند.

ذکر این مطالب برای زیر سؤال بردن نام این عنوان درسی نیست. برای پاسخ دادن به این سوالات قطعاً به استعداد فردی نیز نیاز است و برخی با وجود مطالعه این درس باز هم نمی توانند نمره مناسبی از آن کسب نمایند. اما وجود این عده قلیل نباید موجب زیر سؤال بردن اهمیت مطالعه برای این درس شود.

استعداد تحصیلی در آزمون دکتری دارای ضریب یک است و در حدود 17 درصد در نتیجه نهایی آزمون کتبی مؤثر است. ضمن آنکه هستند رشته هایی که به علت سادگی یا دشواری سؤالات تخصصی، این سؤالات عمومی هستند که نقش تعیین کننده ای در رتبه داوطلبان پیدا می کنند.

در نظرات این بخش منتظر سوالات، نظرات و تجربیات شما در خصوص این درس هستیم. با آرزوی موفقیت تک تک دوستان

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دکتری گفت:

  سلام برای استعداد چه کتابی را مناسب میدونید که بخریم که برا امنحان درصد بیشتری بگیریم؟

 2. IT فناوری اطلاعات گفت:

  دوستان منابع مهندسی آی تی رو که میدونه؟

 3. مینا گفت:

  سلام دوستان . من زبانم معمولیه و خیلی بلد نیستم برای همین حتی اگه سوالی رو بلد باشم بازم آنقدر به خودممطمئن نیستم و ترجیح میدهم که اصلا جواب ندهم . بنظرتون اگه تو کلاس basicشرکت کنم تو تین زمان محدود میتونم در حدی برسم که با اطمینان چند سوال رو جواب بدهم ؟ممنون میشم راهنماییم کنید چون اولین جلسه کلاس امروزه و واقعا موندم رو زبان وقت بذارم یا نه ؟

 4. امین ایمان گفت:

  سلام. من اولین باره که دکتری شرکت میکنم از دوستان نازنین که با صداقتشون روحیه و انرژی گرفتم یه سوال دارم آیا در امتحان دکتری شاخه های حقوق هم آزمون استعداد تحصیلی وجود داره یا……….؟!ممنون میشم اونایی که اطلاعات دارن جواب بدن.

 5. امیر گفت:

  من میخواستم از دوستان بپرسم آیا دفترچه زبان و استعداد تحصیلی یکی است یا جدا جدا ارایه میشه یا اینکه مجموع دروس عمومی و تخصصی با هم یه دفترچه میشن امسال کسی میتونه راهنمایی کنه

  • مهسا گفت:

   در گذشته به صورت جداگانه ارائه میشده، اما از سال گذشته هر دو درس در یک دفترچه بودن. در هر حال، مشخص نیست چه اتفاقی میفته و ممکنه دوستان امسال هم مثل سال گذشته سورپرایزی داشته باشن!

  • مینا گفت:

   دو دفترچه داریم سوالات تخصصی و سوالات عمومی و در سوالات عمومی هر دو درس زبان و استعداد هست خود من چون زبانم خوب نیست و ضریب زبان و استعداد یکی هست از استعداد شروع کردم وقتی که تموم شد دیدم ده دقیقه از 90 دقیقه عمومی باقی مانده و اصلا به زبان نرسیدم که البته اگه هم میرسیدم جواب نمیدادم چون سال قبلش فقط یک سوال زبان رو جواب دادم 1/3 منفی برام ثبت شده بود بنابراین ترجیح دادم اصلا جواب ندهم

 6. نگ گفت:

  سلام من کتاب استعداد مدرسان شریف رو گرفتم یه کم خوندم ولی احساس کردم گیجم میکنه بیخیالش شدم.نمیدونم کارم درسته یا نه شماها هم مثل من هستید?

  • صادق گفت:

   همون رو بخونید خوبه

  • مهسا گفت:

   ببینید اگه خوندن مباحث زیاد سردرگمتون میکنه، بیخیال فرمول و ها راه حل های پیچیده بشید. اگه سوال های کنکورهای سال گذشته رو حل کنید، فضای سوالات دستتون میاد و میتونید به راحتی سوالات رو پاسخ بدید.

 7. مهسا گفت:

  دوستان خوبم، عمیقا علاقمندم که اگه از دستم بربیاد، کمکی کنم. چون خودم هم شرایط مشابهی رو گذروندم. متاسفانه در حال حاضر به دلیل فشار کاری و درسی، فرصت حل سوالات انلاین و کمک به شما دوستان خوبم نیست. انشاا… بعد از اتمام ترم، اگه تونستم، دریغ نخواهم کرد و در خدمتتون خواهم بود.

 8. مینا گفت:

  من اطمینان دارم مهسا جان اگر بتونند به ما کمک کنند، به هیچ وجه دریغ نخواهند کرد. انشاالله خدا خانوادشون رو براشون نگه داره و خیر از جوانیشون ببینند. واقعا در این روزها انرژی مثبت زیادی از ایشون گرفتم.

 9. امیر (ریاضی) گفت:

  سلام دوستان من میخوام ازشنبه شروع کنم .واسه استعداد و زبان چی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

  • مهسا گفت:

   آقای امیر در بالای همین صفحه اینک صفحات زبان و استعداد تحصیلی هست. اگه لطف کنید اونجا سوالاتتون رو مطرح کنید، حتما جواب میگیرید.

 10. مینا گفت:

  درود بر مهسا خانم .اگه ممکنه چند تا از سوالاتی که تو آزمون به دردتون خورد و سرجلسه خوشحال شدید که راه حلش رو بلدید رو به ما هم بگید هم برای شما دعا میکنیم و هم فاتحه ای برای عزیزان مرحومتون میخونیم تا اونها هم بواسطه ی اینکه شما سبب خیر براشون شدید در حق شما دعا کنن . ممنون

 11. فریما گفت:

  ببخشید مثل اینکه اسامی رو برعکس گفتم لطف میکنید خانم مهسا کمکم کنید.

 12. فریما گفت:

  سلام به همگی دوستان راست میگن مهسا خانم منم همین مشکل رو دارم میشه خانم ارام این نکات رو به من بگید،ممنونتون میشم کمکم کنید

 13. آرام گفت:

  سلام بر همگی
  من هم با نظر آیدا جان موافقم 🙂
  مهسا خانم اگر امکانش هست و فرصتش رو دارید نکاتی رو که میشه با استفاده از اونها تو این درس پیشرفت کرد رو به ما یاد بدین.
  واقیعتش اینه که دروس تخصصی ما اینقدر زیاده که خود من شخصاً حتی نمیرسم شبی 1 ساعت برای درس استعداد وقت بزارم. ولی گویا با این نکاتی که شما دوستان می گین خوندن این درس حتماً واجبه.
  خوشحال می شیم ما رو راهنمایی کنید 🙂

 14. آیدا گفت:

  مهسا جان اگه وقت داری برامون کلاس استعداد بذار.

  واقعا حیف هست که آدم تخصصیش رو بالا بزنه ولی استعدادش کم باشه

 15. هادی گفت:

  سلام
  سوالی که دارم اینه که تو رتبه بندی داوطلبا میانگین تراز دروس باهم سنجیده میشه یا میانگین درصدها؟؟؟؟اینا خیلی فرق میکنن اگه تراز باشه که دیگه نمیشه گفت استعداد 17درصد تاثیر داره چون اونوقت میتونه کمتر یا بیشتر موثر باشه تو رتبه.

  سلام
  بله همین طور است که می فرمایید.

 16. مینا گفت:

  سلام دوستام .من سال قبل سوالات تشریحی استعداد تحصیلی سنجش و دانش رو گرفتم اما بنظرم باز هم نتونستم خوب متوجه شوم احساس میکنم بیشتر سوالات فرمول خاصی یا نکته ای در اون داره که باید این فرمولها رو بدونیم با این که تشریحی پاسخ داده اما خوب توجیه نکرده ه. دو سالی که کنکور دکتری دادم بدون مطالعه تونستم در حد 20 تا 25 در صد رو از این درس بیارم اگه سی دی آموزشی سراغ دارید که مطالب رو شفاهی توضیح بده ممنون میشم معرفی کنید

 17. مهسا گفت:

  من سال گذشته استعداد تحصیلی و زبان رو 50 زدم. متاسفانه سر آزمون وقت کم آوردم، وگرنه درصد این دروس رو برای خودم خیلی بیشتر پیش بینی میکردم. در رشته خودم (معماری)، دیدم دوستانی که تخصصی شون در حدود 50 بود (مثل من)، اما درصد دروس عمومی شون بالاتر بود، رتبه های تک رقمی داشتن، در حالی که رتبه من 36 شد. بنابراین دو تا توصیه جدی من به دوستان اینه که اولا حتما به این دروس بپردازند. دوما علاوه بر کسب مهارت در حل سوالات، به زمان بندی هم توجه داشته باشند و نقاط قوت خودشون رو بیشتر تقویت کنند تا با سرعت بیشتری به اونها پاسخ بدن. خوشبختانه استعداد تحصیلی، بخش های مختلفی داره (همون طور که در متن این نوشته گقته شده)، و بنابراین من مطمئنم هر یک از دوستان بالاخره در یک جنبه، خودش رو توانمند خواهد یافت. موفق باشید

  • مینا گفت:

   دوستان بیاین تو این قسمت براسال حدیث زکات علم نشر آن است سوالاتی از استعداد که پر تکرار هست و فرمول داره رو به هم آموزش بدیم و راه حلش رو به همدیگه بدیم .خیلی خوبه اگه همه اطلاعاتشون رو با مثال به بقیه بگن

 18. آموزش گفت:

  خداییش هیچ کس منکر بخش استعداد نیست. ولی بعد از 2 ساعت تحلیل و پاسخ سوالات تخصصی مغز کشش تحلیل سوالات استعداد رو نداره چون واقعا نیاز به تمرکز داره.

 19. مریم گفت:

  سلام
  دانشگاه آزاد هم استعداد تحصیلی و زبان عمومی داره؟

  سلام
  خیر. استعداد تحصیلی مختص آزمون سراسری است و زبان هم در کنکور آزاد زبان تخصصی می باشد.