مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

توقف پذیرش بدون آزمون دکتری پژوهش محور

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اعلام لغو پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌ محور بدون آزمون، علل آن را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور از حدود سه سال قبل در مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور به عنوان تجربه ای جدید به اجرا گذاشته شد که داوطلبان برای تحصیل در این دوره‌ها، درخواست خود را به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ارسال می‌کردند و پذیرش آنها بر اساس بررسی پرونده متقاضیان بود.

دکتر وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا با بیان این که دو نوع پذیرش دانشجو در دوره دکتری پژوهش‌محور وجود دارد، افزود: شیوه اصلی پذیرش که آیین‌نامه ابلاغ شده از سوی شورای گسترش آموزش عالی را نیز دارد، پذیرش از طریق آزمون نیمه متمرکز بوده که در این روش هم دانشجوی دکتری عادی و هم دکتری پژوهش محور پذیرش می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور در شیوه نیمه‌متمرکز لغو نشده است، اظهار کرد: در سال جاری و طبق روال گذشته با پذیرش دانشجو در این دوره موافقت شده است.

احمدی شیوه دوم پذیرش دانشجوی دکتری در این مقطع، را بدون آزمون دانست و ادامه داد: به دلیل بروز برخی مشکلات پذیرش در این دوره متوقف شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به این مشکلات، خاطرنشان کرد: از آنجایی که در این شیوه، پذیرش به صورت بدون آزمون بوده، برخی افراد پذیرش شده صلاحیت لازم را نداشته‌اند و مواردی بوده که بدون رعایت ضوابط ، فرد مستقیما به دانشگاه‌ها معرفی شده است.

عدم رعایت شرط سنی و معدل

احمدی شرط سنی را یکی ازاین ضوابط ذکر کرد و یادآور شد: در برخی موارد مشاهده شد که شرط سنی رعایت نشده؛ ضمن آنکه از لحاظ معدل نیز فرد مورد ارزیابی قرار نگرفته بود.

وی عدم توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی فرد را از دیگر چالش‌های پذیرش دانشجوی پژوهش‌محور بدون آزمون نام برد و ادامه داد: برخی از پذیرفته‌شدگان فاقد صلاحیت‌های علمی بودند.

نحوه جذب پروژه‌های تحقیقاتی، مهمترین چالش

احمدی، نحوه اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در این دوره را از مشکلات جدی دوره‌های دکتری پژوهش محور بدون آزمون نام برد و اظهار کرد: برخی دانشگاه‌ها دانشجویان را پذیرش و به آنها اعلام می‌کردند که باید خودشان از بخش صنعت، پروژه‌ای را بگیرند که این امر موجب سردرگمی دانشجو و بی‌برنامگی در دوره‌های دکتری پژوهش‌محور شده بود.

وی با تاکید بر این که این موضوع حتی در مورد نیمه‌متمرکزهای دوره دکتری پژوهش‌محور هم مشاهده شده است، به ایسنا گفت: بر این اساس در آیین‌نامه جدید دوره دکتری پژوهش محور تاکید کردیم به هیچ وجه دانشگاه و یا مراکز پژوهشی حق ندارند یافتن پروژه را به دانشجو واگذار کنند و از مراحل اولیه پذیرش دانشجو، دانشگاه باید طرح ارتباط با صنعت را داشته باشد.

تدابیر لازم برای اجرای پروژه‌های دکتری

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیش بینی تضامین مورد نظر برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در آیین نامه جدید،‌خاطر نشان کرد: برای این منظور در آیین‌نامه جدید تاکید شده است که باید دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قبل از اینکه مجوز بگیرند طرح خود را پیشنهاد دهند و در وزارت علوم این طرح‌ها در کمیته‌ای کیفیت آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت تایید نهایی مجوز داده می‌شود.

تنبیه مراکز متخلف

احمدی با تاکید بر این که این تخلفات در همه مراکز تحقیقاتی و آموزشی رخ نداده است به برخورد وزارت علوم با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متخلف اشاره کرد، گفت: در حال حاضر مجوز تعدادی از مراکزی که قوانین و ضوابط در این زمینه را رعایت نکردند لغو شده است.

مقاومت در برابر اجرای قوانین

وی یکی از چالش‎‌های موجود در این زمینه را مقاومت مراکز آزموشی ذکر و اضافه کرد: یکی از معضلات ما این است که در صورت بروز این تخلفات و لغو مجوزها این مراکز فشار می‌آورند و اعلام می‌کنند که مجوز می‌خواهند ولی وزارت علوم این مجوزهای را به آنها نمی‌دهد.

ابلاغ آیین‌نامه جدید پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور به دانشگاه‌ها

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به روند تدوین آیین‌نامه جدید دکتری پژوهش محور گفت: این آیین نامه تهیه شده است و مراحل ابلاغ هایی را طی می‎کند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۸)

 1. پویا می‌گه:

  سلام
  دکترای پژوهش محور برای امسال پذیرش داره؟ اگر داره چه تاریخی و از چه طریقی باید اقدام کرد؟
  اگر کسی میدونه، جواب بده ممنونش میشم.

 2. نیلوفر می‌گه:

  اگه یک نفر لطف کنه و لگه شرایط برای شرکت در پژوهش محور چی هست ممنون میشم لطفا کامل بگید

 3. سلام کسی میدونه برای ثبت نام بدون آزمون دانشگاه ازاد توو قسمت ارسال مقالات ، چطور باید چندتا مقاله رو فرستاد؟ اخه فقط یدونه رو میشه آپلود کرد، مال من ۵ تاس، کسی میتونه راهنماییی کنه؟ لطفااااااا

 4. استعداد درخشان می‌گه:

  من یه سوال دارم. الان منظور از این خبر این هست که دیگه دکتری بدون ازمون از طریق استعداد درخشان لغو شده یا چی؟ لطفا یکی جواب منو بده


  خیر. پذیرش بدون آزمون دوره های غیر پژوهش محور (عادی) همچنان پابرجا است.

 5. سارا می‌گه:

  سلام دوستان من امسال با آزمون پردیس قبول شدم وواقعا مورد لطف خداقرار گرفنم ان شاالله هم همین امسال همه ی شماها مورد لطفش قرار میگیرید پس تلاش کنید و نا امید نباشید.

 6. مریم .م می‌گه:

  بچه ها چرا کسی جواب منو نمیده؟

 7. مریم .م می‌گه:

  مرسی مهسا جان
  راستی کسی می دونه تو پژوهش محور آزاد رشته علوم پایه معدل۹۶/۱۶ رو با دو تا مقاله خارجی و یک داخلی بررسی می کنن یا اینکه چون معدل ۱۷ نیست اصلا بررسی نمیشه.

 8. مریم .م می‌گه:

  بچه ها در مورد پژوهش محور آزاد هیچکی نظری نداره اونهایی که تو این یک ماه ثبت نام کردن تکلیف خودشون و پولشون چی میشه شوهر من می خواد ثبت نام کنه یعنی دیگه این کارو نکنه؟

  • مهسا می‌گه:

   دوست خوبم خبر مربوط به لغو پذیرش بدون آزمون دکتری پژوهش محور دانشگاه سراسری است. جذب دانشجوی دکتری پژوهش محور در دانشگاه سراسری با آزمون و نیز جذب دانشجوی دکتری پژوهش محور بدون آزمون دانشگاه آزاد به قوت خودش باقی ه. نگران نباشید.

 9. مریم .م می‌گه:

  دانشگاه آزاد پؤوهش محور حذف شده پس ما که ثبت نام کردیم تکلیفمون چیه؟

 10. دلسا می‌گه:

  سلام دوستان.کسی میدونه چند تا مقاله و چه نوع مقاله ای داشته باشیم تا از امتحان جامع معاف بشیم؟؟
  ممنون از شما

 11. ثریا می‌گه:

  من دو سال با کودکان استثنایی کارکردم رشتم روانشناسی ایا جز رزومه محسوب میشه؟

 12. afsane می‌گه:

  ممنونم.. همچنین شما..

 13. afsane می‌گه:

  دانشگاه آزاد رو نگفتم آقا پویا.. سراسری اینطوریه.. یعنی استعداد درخشان مخصوص سراسری هستش.

 14. پویا می‌گه:

  آقا پس مایی که ۱۰۰ تومن بابت ثبت نام دادیم چی میشه؟

 15. ثریا می‌گه:

  ممنونم افسانه جان.امیدوارم تو هر مرحله ای هستی موفق باشید

 16. afsane می‌گه:

  ثریا خانوم.. در درجه اول آزمون کتبی مهمه که رتبه خوب بیارین بعدش مصاحبه مهمه که رزومه شما بد نیست.. و مدرک زبان بار نیست چون دانشجوی دکترا تا ترم ۴ و قبل از آزمون جامع باید یه مدرک به دانشگاه بده.

 17. afsane می‌گه:

  سلام.. بدون آزمون استعداد درخشان فقط واسه دانشگاه دولتی هستش.. که شرط معدل داره و اینکه دانشجو در بین تمام دلنشجوهای دوره خودش معدلش از همه بیشتر باشه.. بعدش کتاب و مقاله مهمه.. همچنین کمتر از سه سال از فارغ التحصیلیش گذشته باشه.. هر دانشگاه هم از بین دانشجوهای خودش انتخاب می کنه..

 18. ثریا می‌گه:

  به نظرتون با این رزومه من می تونم مصاحبه قبول بشم دو تا مقاله علمی پژوهشی مجوز مرکز توان بخشی بیماران روانی .تالیف یک کتاب.بیست جلسه کارشناس برنامه های رادیوی استان بودم.معدل کارشناسیم۱۸و معدل ارشدم۱۷/۹۹ از دانشگاه دولتی ولی متاسفانه مدرک زبان ندارم به همین خاطر خیلی ناامید شدم

  • علی ملکی می‌گه:

   با سلام و احترام
   مصاحبه سال گذشته هم هفتاد درصد تاثیر داشت ٬ رزومه شما بسیار خوب است برروی آزمون کتبی تمرکز کنید و اجازه ندهید مسایل حاشیه ای شما را از میسر اصلی منحرف کند.

  • صادق می‌گه:

   تا زمان مصاحبه میتونید ۵، ۶ تا امتحان زبان تولیمو و mche بدید
   ایشاا.. یکیش خوب میشه که ببرید واسه مصاحبه اتون

   • ثریا می‌گه:

    اخه زبانم زیاد خوب نیست واسه همین ناامید شدم تو درسای تخصصیم تقریبا قویم

    • مهسا می‌گه:

     شما روی نقاط قوت خودتون تمرکز کنید. سری به منوی سمت راست سایت، مصاحبه با رتبه های برتر بزنید. میبینید که بودند دوستانی که درصد زبانشون خوب نبوده اما رتبه های خوبی کسب کرده و دانشگاه های خوبی هم پذیرفته شده اند.

 19. ثریا می‌گه:

  سلام دوستان.از وقتی شنیدم مصاحبه هفتاد درصد شده خیلی ناامید شدم

 20. hamid می‌گه:

  منظورش همون بدون آزمون استعداد درخشانه یا فرق داره؟!! یعنی معدل بالا و رتبه برتر و … دیگه بدون آزمون نمیگیرن؟!!!

 21. hamid می‌گه:

  فکر کنم با استعداد درخشان فرق داشته باشه ، یعنی منظورشون همون بدون آزمون استعداد درخشانه؟!!

 22. مدیریت می‌گه:

  سلام آقا “مهردادPR” کجایی برادر …

  از استرس لاغر شدیم …

  خبری بده دل بچه ها شاد شه

 23. مهردادPR می‌گه:

  دوستان این خبر مربوط به وزارت علوم هست. و به دانشگاه آزاد ارتباطی پیدا نمیکنه

 24. میثم می‌گه:

  پژوهش محور دانشگاه آزاد رو یهو نبندن. من گذاشتم به عنوان راه آخر ازش استفاده کنم

 25. Nina می‌گه:

  یعنی چی؟
  پس کسی که کلی مقاله و طرح داره حقش چی میشه؟
  اخه به جای حل کردن مسله رو پاک میکنید؟
  خب یکم دانشگاه رو منظم کنید نه اینکه کلا بدون ازمون برداشته بشه!!!

درج نظر