مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

جزئیات شرایط بورس خارج از کشور در آزمون دکتری ۹۴

داوطلبان رشته های تحصیلی بورس خارج، در آزمون دکتری سال ۹۴ برای ثبت نام میتوانند بند ۲۰ تقاضانامه را علامت بزنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به مصوبه شورای مرکزی بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کلیه رشته های امتحانی آزمون دکتری سال ۹۴، به جز رشته های اعلام شده، پذیرش دانشجو برای بورس خارج از کشور انجام خواهد شد.

رشته های امتحانی که بورس در آنها انجام نمی گیرد شامل مجموعه رشته های تاریخ (کدهای ۲۱۰۷، ۲۱۰۸ و ۲۱۰۹)، مجموعه رشته های الهیات (کدهای ۲۱۳۸، ۲۱۳۹، ۲۱۴۰  و ۲۱۴۱)، کلام (کد ۲۱۴۳)، فقه شافعی (کد ۲۱۴۴) از گروه آزمایشی علوم انسانی و همچنین رشته های امتحانی: زبان و ادبیات فارسی (کد ۲۸۰۱) و زبان و ادبیات عرب (۲۸۰۲) از گروه آزمایشی زبان است.

اعلام علاقمندی به شرکت در گزینش رشته های بورس خارج از کشور (بند ۲۰ تقاضانامه ثبت نام) هیچگونه حقی در خصوص پذیرش برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و رشته های قطعی دارای ظرفیت پذیرش برای اعزام به خارج از کشور، پس از بررسی های لازم و با توجه به نیازهای آموزش عالی و نیز متناسب با اعتبارات پیش بینی شده از سوی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تعیین و از طریق مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۸)

 1. ماریا می‌گه:

  سلام ببخشید رشته های گروه پزشکی هم بورسیه قبول میکنن؟

 2. ناهید می‌گه:

  سلام به همه ی دوستان
  لطفا اگه کسی اینجا بورس خارج قبول شده و اعزام شده خبر بده

 3. ملیحه السادات می‌گه:

  سلام من بورس رو انتخاب نکردم چون ممکنه برامون بد بشه دلیلش بماند

 4. reza- می‌گه:

  بنام خدا
  با سلام
  فاطمه خانم .۱۰۰درصد اگر ارشد شما دانشگاه دولتی نباشه رد میشد هرفردی که به شما گفته مدرک ارشد شما باید دولتی باشه تا دکترای دولتی قبول بیشید درست گفته اما توجه داشته باشید که رزومه قوی هم لازمه قبولی شماست.من خودم در موقعیت شما بودم. مثلا دانشگاه شهید چمران که اساتید روهم میشناختم با بلای که پیش بینی میکردم بسر اوردن .توکل به خدا. تلاش کنید.

  • مهسا می‌گه:

   آقا رضا به گواهی کامنتهای بچه های همین سایت، بودن کسانی که با مدرک آزاد حتی در هر دو مقطع در دانشگاه دولتی پذیرفته شدن. بنابراین کاش اینقدر قاطعانه نگیم که این دوستان قبول نمیشن و ناامیدشون نکنیم.

 5. سؤال از اamir می‌گه:

  سلام آقا امیر
  گفتین سال قبل مصاحبه بورس رفتین و قبول نشدین.
  آیا با این وجود الآن دانشجوی دکتری روزانه یکی از دانشگاه های داخلین؟

 6. ملیحه السادات می‌گه:

  سلام.پس مشکلی به وجود نمیاد اگر این گزینه ی بورس رو انتخاب کنم؟

  • هانیه می‌گه:

   سوال منم هست . ولی فک نمیکنم مشکلی پیش بیاد چون گفته متقاضی بورس نیز هستم. به واژه “نیز” توجه کنید. من که انتخاب کردم. ولی احتمالا روزانه تهران رو برم و بورس رو نرم البته اگه قبول شم. پناه برخدا…

 7. هانیه می‌گه:

  سلام.اگه بورس رو انتخاب کنم مشکلی در پذیرش در دنشگاههای روزانه داخل برام پیش نمیاد؟ و اگه هر دو رو قبول بشم حق انتخاب دارم که کدومو برم؟

  • ملیحه السادات می‌گه:

   سلام هانیه جان بله منم همین سوال شما رو عینا دارم
   خواهشا یکی که کامل میدونه جواب بده

   • مهسا می‌گه:

    دوستان خوبم حتی اگه در بورس پذیرش نهایی هم بشید، اما برای تشکیل پرونده مراجعه نکنید، هیچ اشکالی پیش نمیاد و اگه در دانشگاه های داخل پذیرفته شدید میتونید ثبت نام کنید و ادامه تحصیل بدید در داخل.

 8. amir می‌گه:

  بچه ها در یک کلام راهنمایی می کنم که حتی اگه رتبه ۱ هم بشید نباید دلخوش به مصاحبه بورسیه بود چون خودم بدجور صدمه خوردم از این موضوع

 9. فاطمه می‌گه:

  سلام من دانشجوی ترم آخر ارشد برق از دانشگاه آزاد هستم.شنیدم واسه مصاحبه دکترا بچه های دانشگاه آزاد رو رد میکنن.اگه کسی در این رابطه خبر داره لطفا راهنمایی کنید.آخه نمیدونم شرکت کنم یا نه

  • مهسا می‌گه:

   دوست خوبم، در مصاحبه فاکتورهای زیادی مدنظر اساتید هست. شما اگه رتبه خوبی داشته باشی و توانایی هاتو در مصاحبه نشون بدی، شک نکن قبول میشی. این حرفها توجیه هستش.

 10. طیبه می‌گه:

  دوستان سوال دیگرم این است که اگر کارشناسی ارشد آموزش محور بوده باشیم و بدون پایان نامه ولی مقاله داشته باشیم قبولی در بورس ممکن است یا اینکه حتما باید کارشناسی ارشد پژوهش محور باشیم؟

 11. طیبه می‌گه:

  سلام دوستان.

  ۱- مصاحبه ی بورس خارج در چه دانشگاهی انجام می شود؟

  ۲- پس از قبولی در مصاحبه آیا انتخاب دانشگاه به عهده خودمان است؟

  ۳- معمولا به چه کشورهایی می فرستند؟

  ۴- حداقل شرط معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد چیست؟ معدل …/۱۵ برای هر دومقطع قابل قبول است؟

  ۵- آیا تحصیل در همان رشته ارشد ولی در گرایشی غیر از گرایش ارشد امکان پذیر است حتی اگر مقاله در گرایش دلخواه دکتری داشته باشیم؟

  ۶- برای زبان چه مدرکی باید داشت؟ msrt کافی است؟ اگر کافی است حداقل چه نمره ای از این آزمون باید گرفت؟

  ۷- پس از قبولی در بورس و تحصیل در خارج و فراعت از تحصیل باید در کدام دانشگاه تعهد به خدمت و تدریس داشته باشیم؟

  ۸- آیا یک خانم محجبه با حجاب کامل مثلا با پوشش لبنانی می تواند در خارج از کشور بدون دردسر تحصیل کند؟

  دوستان لطفا پاسخ هر کدام از سوالاتم را که می توانید بدهید. انشاءالله همیشه سربلند باشید.

  • مهسا می‌گه:

   ۱-مصاحبه بورس از طرف وزارتخونه انجام میشه. ربطی به دانشگاه خاصی نداره.
   ۲-انتخاب دانشگاه اگه منظورتون دانشگاه داخلی که باید خودتون اوکی کنید، اگه منظورتون دانشگاه خارجی جهت ادامه تحصیل ه که یه موضوع مشترک بین شما و وزارت علومه. ینی دانشگاهی که انتخاب میکنید باید مورد تایید اونها باشه.
   ۳-فکر نکنم کشورهای خاصی مدنظر باشه!
   ۴-پارسال حداقل معدل کارشناسی ۱۵ و کارشناسی ارشد ۱۷ بود.
   ۵-شما در گرایشی باید برید که برای آزمون دکتری دادید! اگه مجاز به دادن آزمون در اون رشته بودید، بورس هم در همون رشته امکان پذیره!
   ۶-برای اوکی شدن بورس در داخل، msrt با نمره ۶۰ در سال گذشته مورد قبول بود. ولی اگه دانشگاه مقصد تافل و ایلتس بخواد باید مدرک رو بگیرید.
   ۷-همون دانشگاه داخلی که باهاش اوکی کردید و به وزارتخونه اعلام کردید و یک استاد ناظر بر تز شما در دوران دکتری قرار داده بود.
   ۸-در بسیاری کشورهای غیراسلامی هم میشه با حجاب تحصیل کرد. مشکلی وجود نداره.

 12. امیر نوریزاده می‌گه:

  سلام من متوجه این بورس نمیشم.میشه راهنمایی کنید؟بورس خارج یعنی چه؟ تفاوتش با بورس داخل چیه؟ یعنی اگر این قسمت رو علامتگذاری کنم و امتحان دکتری قبول بشم چه جوریه از اینجا ببعدشو نمیدونم.لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم چون اطلاعاتی در این زمینه ندارم

  • مهسا می‌گه:

   سلام. یعنی این که شما اگه پذیرفته بشید، یک دانشگاه داخلی شما رو به وزارتخونه معرفی میکنه که بفرستنتون خارج از کشور برای ادامه تحصیل و بعد باید برگردید و در اون دانشگاه داخلی خدمت کنید. پذیرش دکتری در دانشگاه های داخلی ربطی به بورس خارج از کشور نداره و میشه موازی با هم پیگیری شون کرد.

 13. amir می‌گه:

  سلام خدمت دوستان عزیز
  روند مصاحبه در بورس هیچ اختلالی با سایر مصاحبه های پذیرفت شده ی فرد ندارد و شخص قبول شده هم در مصاحبه بورس و هم در مصاحبه های دانشگاه های پذیرفته شده می تواند شرکت کند. من خودم پارسال دعوت شدم به مصاحبه که چهار نفر به این مصاحبه دعوت شده بودند اما با وجود ظرفیت دو واسه رشته ی ما هیچ کدوم از ما چهار نفر پذیرفته نشدن!!!!! قضاوت با خودتون

 14. آرزو می‌گه:

  منم همین سوال رو دارم:-/

  • صادق می‌گه:

   بعیده که بورس به رتبه های غیر تک رقمی تو هر رشته برسه
   اما اگه تیک زدید و واسه بورس دعوت شدید، در کنارش اگه به پنج جا معرفی شدید واسه مصاحبه روند هر کدوم جدا هستش و مصاحبه ها رو میروید و برای بورس هم مصاحبه رو میرین
   اگه بورس قبول نشدید همون مصاحبه های دانشگاه های داخلی براتون درنظر گرفته میشه

 15. میثم می‌گه:

  بله لطفا یکی یک کم در مورد بورس راهنمایی کنه چیه جریان این تا بدونم برم گزینش رو تیک بزنم یا نه. یهو برای قبولی پردیس و اینا اختلال ایجاد نمیکنه؟

 16. ملیحه السادات می‌گه:

  سلام من متوجه این بورس نمیشم.میشه راهنمایی کنید؟یعنی اگر این قسمت رو علامتگذاری کنم و امتحان دکتری قبول بشم چه جوریه ازینجا ببعدشو نمیدونم.لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم چون اطلاعاتی در این زمینه ندارم

درج نظر