مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

آخرین وضعیت تغییر در ظرفیت پذیرش دکتری دانشگاه تهران

سرپرست دانشگاه تهران گفت: افزایش یا کاهش ظرفیت به شاخص هایی چون میزان تقاضا، تعداد اعضای هیئت علمی و تعداد ظرفیت آزاد بستگی دارد.

نیلی احمد آبادی سرپرست دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص برنامه دانشگاه برای افزایش و یا کاهش ظرفیت تحصیلات تکمیلی گفت: هنوز تصمیمی برای کاهش یا افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی نداریم.

وی افزود: افزایش یا کاهش ظرفیت به شاخص هایی چون میزان تقاضا، تعداد اعضای هیئت علمی بستگی دارد یعنی به اندازه هر عضو هیئت علمی باید میزان مشخصی دانشجوی ارشد و دکترا جذب شود که البته به میزان تقاضای گروه ها و دانشکده ها نیز بستگی دارد و باید بررسی شود که در سالهای گذشته ظرفیت تحصیلات تکمیلی چقدر بوده و در حال حاضر چقدر ظرفیت آزاد وجود دارد و افزایش یا کاهش ظرفیت تحصیلات تکمیلی برای سال آینده بر این اساس محاسبه می شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. هانیه گفت:

  یه سوال داشتم. برای پذیرش دکتری همه می دونیم که معدل 20 درصد تو آزمون کتبی تاثیر داره. ولی دوباره تو مرحله مصاحبه هم به طور جداگانه یک وزن مهم است. چرا آخه؟ وقتی تو کتبی لحاظ میشه دیگه لزومی نداره دوباره تو مصاحبه اثر بدن. خوب وقتی یکی معدل خوبی نداره از هر دو جا باید ضرر کنه. جالب اینجاست که فقط معیار معدل اینجوریه

  • مهسا گفت:

   عزیزم تا الان که فقط تو مصاحبه بدون آزمون از معدل گفته شده که خوب چون آزمون نمیدن، دو بار مطرح نیست! در مورد مصاحبه با آزمون هنوز آیین نامه ای که میگن تدوین شده، منتشر نشده. ولی تو خیلی مصاحبه ها، معدل مقاطع گذشته چندان اهمیتی نداره! ممکنه بعضی جاها براشون مهم باشه، اما قانون نیست! بستگی به صلاحدید اساتید مصاحبه کننده داره!

   • دانشجوی تهران گفت:

    نه خیر مهسا خانم
    اتفاقاً هانیه راست میگه
    و این قانونه و مصوب وزارت علوم و سازمان سنجش است و در مورد همه مصاحبه های دکتری امسال اجرا شد.
    بله متاسفانه معدل دو بار تاثیر داره
    بار اول که 20 درصد رتبه رو به خودش اختصاص میده و با دوم در مصاحبه ها 20 یا 30 درصد نمره مصاحبه رو به معدل کارشناسی و ارشد تخصیص داده اند.
    احتمالاً برایامسال نیز چنین خواهد بود و همان طور که وزن آزمون و مصاحبه و همچنین ضرایب دروس تغییر نکرد، قانون معدل و مصاحبه ها نیز تغییر نخواهد کرد.

    • هانیه گفت:

     مرسی بچه ها از پاسخ هایی که به سوالم دادین ولی از نتیجه گیری هایی که از بحثاتون کردم فکر کنم همونی بود که خودم فکر می کردم. معدل در هر صورت تو هر دو مرحله تاثیر داره. امیدوارم تو کنکور دکترای امسال بعداز داشتن یه رتبه عالی شرکت کنندگانی با شرایط من یعنی حتی معدل پایین اینقدر تو مرحله مصاحبه خوب ظاهر بشن تا شاید این نقص یعنی کم بودن معدل از نظر اساتید چشم پوشی بشه.

   • رضا - مهندسی شیمی گفت:

    سلام مهساخانم

    بله
    دوستان درست میگن، در محاسبه نمرات مصاحبه و در قسمت رزومه آموزشی در همه دانشگاه ها نمره اصلی رو معدل مقاطع مختلف تعیین میکنه!
    من هم واقعا ناراحت بودم که چرا معدل باید دو بار در نظر گرفته بشه!
    اتفاقا در مساحبه تنها ایرادی که ازم گرفتن در همین دانشگاه تهران این بود که شما “معدل ارشدتون” نسبت به بقیه رزومتون پایینه! 🙂

    با آرزوی موفقیت برای داوطلبین 94
    التماس دعا
    رضا

    • مهسا گفت:

     والا تا جایی که من میدونم 5-6 درصد بیشتر نیس تاثیر معدل. البته برای رشته های فنی مهمتره. ولی واسه همه رشته ها مهم نیست. تو دانشگاه خود من در رشته خودم، میدونم که اهمیتی به معدل ندادن. درست مثل تدریس که برخی دانشگاه امتیاز میدن و برخی نه!!

    • رضا - مهندسی شیمی گفت:

     که اینطور
     پس احتمالا هر دانشگاه روند خاص خودشون رو داشتن که البته با یکسان شدن شیوه نامه مصاحبه که از طرف وزارت علوم ابلاغ میشه با خبرهایی که رسیده بخش عمده از نمره آموزشی رو معدل های کارشناسی و ارشد تشکیل میده؛
     امیدواریم پذیرش دانشجوی دکتری و البته در ادامه موضوعاتی که برای پروژه تعریف میشن هدفمند و با برنامه باشه که در کنارش هم درآمدی برای کشور، صنعت، دانشگاه، استاد و صدالبته دانشجو داشته باشه …

     چیزی شبیه به سایر کشورهای دنیا
     موفق و مؤید باشید، التماس دعا، رضا

 2. دانشجوی تهران گفت:

  سلام به دوستان
  به این میگن تصمیم درست و منطقی.
  دانشگاه ها باید ظرفیت، اساتید و امکانات لازم را داشته باشد تا اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری بکنند.

 3. مهدی گفت:

  پس دانشگاهای با مجوز با تعدادی که پارسال میگرفتند الان میتونند تکمیل ظرفیت داشته باشند

 4. amir گفت:

  احسنت، كاش دانشگاه آزاد هم رفتار اينچنيني داشت!!!