مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی  پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

توسعه تحصیلات تکمیلی مانع خروج سرمایه های مادی و انسانی از کشور

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سیاست های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری افزود: برای شتاب رشد علمی در کشور راهی جز توسعه تحصیلات تکمیلی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر حمید میرزاده در جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز ششم دی ماه ۱۳۹۳ در واحد کرج برگزار شد،  با بیان اینکه بسیاری از افراد توسعه تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه آزاد اسلامی مورد نقد قرار می دهند، گفت: تمامی برنامه های اجرا شده در دانشگاه آزاد اسلامی مانند توسعه تحصیلات تکمیلی طبق اسناد بالادستی، برنامه پنج ساله، برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی که در سال ۸۹ به تصویب هیأت امنا رسیده، به اجرا در می آید و افرادی که این برنامه ها را مورد نقد قرار می دهند، به نظر می رسد از اطلاعات کافی برخوردار نیستند.

وی با اشاره به سیاست های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری افزود: برای شتاب رشد علمی در کشور راهی جز توسعه تحصیلات تکمیلی وجود ندارد، همچنین باید به این موضوع توجه شود که توسعه تحصیلات تکمیلی مانع از خروج سرمایه های مادی و انسانی از کشور است.

دکتر میرزاده در ادامه به ارائه آماری درباره متقاضیان ورود به تحصیلات تکمیلی پرداخت و گفت: در سال ۹۳ ، ۳۴۰هزار نفر متقاضی دوره دکتری بودند که از این میان تنها ۸درصد توسط دانشگاههای دولتی و آزاد جذب شده اند. با وجود افزایش ظرفیتی که در پذیرش متقاضیان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمد اما همچنان نتوانستیم به این تقاضای بزرگ فرهنگی، علمی و اجتماعی پاسخ مناسبی بدهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خروج هریک از این افراد از کشور برای تحصیل، خسارت های بسیاری به اقتصاد کشور وارد می کند، اظهار داشت: در مورد دوره دوره کارشناسی ارشد نیز با چنین وضعیتی روبرو هستیم. از حدود یک میلیون متقاضی ورود به این دوره، تنها ۲۶درصد (۱۲درصد توسط دانشگاههای دولتی و ۱۴درصد توسط دانشگاه آزاد اسلامی) را جذب کردیم. ما نمی توانیم به این تقاضای بزرگ اجتماعی بی تفاوت باشیم. وضعیت متقاضیان ورود به دوره تحصیلات تکمیلی مشابه متقاضیان ورود به دوره کارشناسی و کاردانی در ابتدای انقلاب است.

تقاضای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی حداقل تا ۱۵ سال آینده پابرجاست

وی با تأکید بر اینکه برآوردها نشان می دهد تا ۱۵ سال آینده همچنان تقاضای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی پابرجاست، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مسئول ایجاد اشتغال نیست. افرادی که نگران آینده کاری فارغ التحصیلان فوق لیسانس و دکترای این دانشگاه هستند، بگویند برای اشتغال دیپلمه ها تاکنون چه کرده اند؟

دکتر میرزاده افزود: یکی از بهترین راههای اشتغالزایی، توسعه شرکت های دانش بنیان است. به همین خاطر در نظر داریم تا پایان سال ۹۶، ۵۳ مرکز رشد را به ۱۵۰ مرکز و ۴۱۹ شرکت دانش بنیان را به ۸۰۰ شرکت افزایش دهیم.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

Comments are closed.