مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

گزارش فارس از نحوه نظارت بر ظرفیت های جدید دانشگاه آزاد

نتیجه بررسی‌ وزارت علوم در مورد ارائه مجوز به کدرشته‌های تحصیلات تکمیلی مهر ۹۳ دانشگاه آزاد، اردیبهشت 94 اعلام می‌شود و در صورت عدم دریافت مجوز، دانشجویان پس از گذشت دو ترم از ادامه تحصیل در مرکزی که ثبت نام کرده اند،باز می مانند.

به گزارش خبرگزاری فارس، شهریور امسال بود که دانشگاه آزاد به یکباره تعداد زیادی دانشجو را در مقطع تحصیلات تکمیلی پذیرش کرد به طوریکه رشد 138 درصدی در مقطع کارشناسی ارشد و رشد 271 درصدی در مقطع دکتری را در این دانشگاه شاهد بودیم و همین مساله سبب شد تا جنجال رسانه‌ای در کشور به راه افتاد و حتی پای میرزاده رئیس دانشگاه آزاد به مجلس رسید تا در مورد این افزایش ظرفیت توضیح دهد.

وزارت علوم که مسئول نظارت بر مجوز کدرشته‌ها در دانشگاه‌هاست نیز اعلام کرد این افزایش ظرفیت بدون مجوز است ولی در عمل اقدامی در لغو پذیرش‌ها رخ نداد به طوریکه پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد هر چند با جنجال زیاد رسانه‌ای ولی در هر صورت جامه عمل پوشید.

در حالیکه پذیرش دانشجویان به صورت بدون مجوز در حال انجام بود، میرزاده در توضیحاتی که بیشتر به توجیه شبیه بود تا توضیح، افزایش یکباره و بسیار زیاد ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته‌های دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد را الزام قانون برنامه پنجم توسعه دانست.

میرزاده توجیه نگه داشتن متقاضیان در کشور برای جلوگیری از خروج آن‌ها را به عنوان پاسخی در برابر منتقدانش اعلام کرده و می‌گفت: اگر متقاضیان ادامه تحصیل را در دانشگاه‌های داخل نپذیریم به ضرر منافع و مصالح اقتصادی کشور است.

با وجود اینکه فدا کردن کیفیت برای افزایش کمیت، خلاف سیاست‌های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری است، ولی میرزاده در پاسخ به منتقدانش با اشاره به سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری می‌گفت: برای شتاب رشد علمی در کشور راهی جز توسعه تحصیلات تکمیلی وجود ندارد، همچنین باید به این موضوع توجه شود که توسعه تحصیلات تکمیلی مانع از خروج سرمایه‌های مادی و انسانی از کشور است.

به هر حال مهر امسال به صورت بدون مجوز دانشجویانی در مقطع تحصیلات تکمیلی و دوره‌های الکترونیکی دانشگاه آزاد پذیرش شدند و دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم که مسئول ارائه مجوز و نظارت بر کدرشته‌های آموزش عالی است تنها به اعتراضاتی در سطح رسانه‌ها بسنده کرد تا اینکه پس از اعتراض نمایندگان مجلس و ورود شورایعالی انقلاب فرهنگی، کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل و مقرر شد دفتر گسترش آموزش عالی، پرونده این کدرشته‌ها را تا اردیبهشت سال 94 بررسی کند.

یعنی پس از پذیرش دانشجو و حتی گذشت 2 ترم از تحصیل وی در یک کدرشته‌محل، نتیجه بررسی وزارت علوم در رابطه با اینکه آیا کدرشته محل مربوط مجوز پذیرش دانشجو داشته است یا خیر اعلام می‌شود.

* 700 کدرشته بدون مجوز در انتظار بررسی وزارت علوم

برای اطلاع از چگونگی تعیین تکلیف این کدرشته‌محل‌های بدون مجوز با حسینی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت‌وگو کردیم که وی با اشاره به 700 کدرشته بدون مجوز دانشگاه آزاد گفت: تمام رشته‌های بدون مجوز این دانشگاه تا اردیبهشت تعیین تکلیف می‌شوند و اگر کدرشته‌ای واجد شرایط نباشد داوطلبان آن کدرشته باید در واحد دیگری مشغول به تحصیل شوند.

به گفته وی، رشته‌های آموزش الکترونیکی(مجازی) و رشته‌هایی که شهریورماه امسال در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد پذیرش شده است مجوز ندارد و باید شرایط این رشته‌ها بررسی شود.

* دانشجویانی که برای تحصیل در رشته‌های بدون مجوز شهریه می‌پردازند

حسینی در پاسخ به این سوال که تکلیف دانشجویان پذیرش شده در این کدرشته‌محل‌ها چه می‌شود، گفت: این مشکل مربوط به دانشگاه آزاد است ما فقط نتیجه بررسی‌های خود در رابطه با امکانات دانشگاه برای پذیرش دانشجو در یک کدرشته را اعلام می‌کنیم. اگر کدرشته‌ای مجوز لازم را دریافت کند دانشگاه آزاد در آن کدرشته‌ می‌تواند به پذیرش دانشجو ادامه دهد و اگر کدرشته‌هایی واجد شرایط نباشند از ادامه پذیرش دانشجو بازمی‌مانند و دانشجویان مشغول به تحصیل در این کدرشته‌ها باید به واحد دیگری منتقل شوند.

* جعفری: در صورت تضییع حق دانشجویان با دانشگاه آزاد برخورد قضایی می‌شود

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی صدور مجوز برای ایجاد رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور، گفت: به طور معمولی شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم مسائلی نظیر نیاز کشور و میزان زیرساخت‌های یک دانشگاه را بررسی کرده و پس از آن اقدام به صدور مجوز برای یک رشته می‌کند ولی در مورد دانشگاه آزاد این مساله صورت نگرفته و به همین دلیل تخلف محسوب می‌شود.

وی در رابطه با شرایط دانشجویانی که در این رشته‌ها ثبت‌نام کردند نیز گفت: بالاخره یک کار غیرقانونی صورت گرفته و دانشجویان هم ناآگاهانه اقدام به ثبت‌نام کردند و ما کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که خواستار اجرای سریع قانون شویم که این مساله را از وزارت علوم درخواست کردیم و آنها موظف شدند تا اردیبهشت 94 پرونده رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد را بررسی کنند.

جعفری گفت: اگر بر اساس بررسی شورای گسترش، رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد مجوز نگرفت این دانشگاه موظف است به نوعی شرایط تحصیل دانشجویان را فراهم کند و اگر این دانشجویان به نهادهای حقوقی معترض شوند از طریق این نهادها با دانشگاه آزاد که تخلف انجام داده است، برخورد قضایی می‌شود.

به گزارش فارس، عده زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی با شهریه گزاف این دانشگاه در حال درس خواندن در کدرشته‌هایی هستند که مجوز قانونی ندارد و شاید به طور کلی منحل شود و این اقدام غیرقانونی در این حجم وسیع در دانشگاهی رخ داده است که مدعی توسعه آموزش کیفی در کشور است.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

45
افزودن دیدگاه جدید

avatar
عمران سازه
عمران سازه

بنده از دكتراي سازه دانشگاه آزاد انصراف دادم از يكي از واحدها كه واقعا شرايطش رو نداشت
استاد ندارن اصلا
تكليف بنده چيست؟

Fati
Fati

نظر شورای گسترش آموزش عالی عادلانه تره اون رشته محل هایی که تو سایت شورای گسترش هست ملاک هست و کارهای غیر قانونی دانشگاه آزاد هیچگونه توجیه ای نداره. از شورای گسترش آموزش عالی عاجزانه خواستاریم که بر روی موضع اصولی و برحق خود استوار باشند و حامی جامعه علمی کشور اسلامیمان باشند. از داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد هم خواستاریم که در انتخاب رشته محل هایشان دقت کافی داشته باشند.من الله التوفیق

زهره
زهره

یعنی همه توسعه های مدرن در جامعه بدون آسیب های اجتماعی هستند بخدا اینقدر جوانان را اذیت نکنید هرکی بخواهد ایندش بهتر باشه بیشتر تلاش می کنه حالا این دانشگاههای ازاد که قدمت پذیرش دکتری انها قدمت ده سال دارند باید بهمن امسال متضرزر بشند وقربانی دانشگاهدیگه بشند بخدا ظلم درحق اونایی شد اصلا تکمیل ظرفیت نداشتندفقط قولشو شنیدند نمیخواد یکی هم که پیدا میشه کار ی برای پیشرفت علم بکنه اینقدر عجولانه قضاوت کنید واهدافی که خود بسر دارید به او نسبت بدید هر فرد عاقل خودش تصمیم میگیره اونای هم که مخالف بیانات اقای دکتر با تجربه ای… ادامه نظر»

saleh
saleh

به نظر بنده دانشگاه آزاد کا فوق العاده ای کرده و باید بهش آفرین گفت. داداش ما 4 سال پشت کنکور سراسری موندیم قبول هم میشدیم ولی تو مصاحبه ها خودتون شاهد هستین دیگر!!به نظر بنده بعضی از شهرهای کوچک مقطع دکتر میتونه حذف بشه ولی کلانشهرها و شهرهای بزرگ که این همه داوطلب دکتری دارند نباید حذف شود.

علی
علی

اینم سایت رشته های دارای مجوز
http://www.msrt.ir/fa/gostaresh/Pages/CertifiedCenter4Tab.aspx

م/ن
م/ن

چه خبرای بدی .از کجا باید بدونیم کدوم دانشگاه ها مجوز دارن یا ندارن؟

مخالف دکتری ازاد
مخالف دکتری ازاد

دانشگاه ازاد هیچ مشکلی نداره فقط مجوز بهش نمیدن وسلام

نفیس.ورامین
نفیس.ورامین

اگر ممکنه یکی جواب بده.آیا دیگه سامانه ثیت جابجایی باز نمیشه؟

دانشجوی دکتری
دانشجوی دکتری

سلام دوستان. بنده دانشجوی دکتری ورودی مهرماه 1393 هستم. چند مطلب را خدمت شما عرض کنم. 1. قطعاً پذیرش بی برنامه و بسیار بیشتر از ظرفیت موردنیاز کشور و گروه های علمی، ضربه بسیار شدیدی به دانشجویان، بازار کار و از همه مهمتر علم و دانش در کشور خواهد زد. چرا که بنده اعتقاد دارم، نباید کیفیت را فدای کمیت کرد. دکتر میرزاده درست می فرمایند؛ این افزایش ظرفیت، باعث جلوگیری از خروج دانشجو و ارز از کشور خواهد شد، اما این نکته را در نظر نمی گیرند که دانشگاه های خارج از کشور، هر دانشجویی را پذیرش نمی کنند.… ادامه نظر»

شاهين
شاهين

به نظر من شمايي كه ميگيد سوادتون از دوستاني كه منتظر تكميل ظرفيت هستند بيشتر پس نبايد نگران كار در اينده باشيد. چون اگر بخواهيد به عنوان مثال هيئت علمي بشيد به دانش و تخصص و رزومه شما نگاه مي كنند. با اين حساب كسي جاي كسيو تنگ نكرده

روانشناسی
روانشناسی

تذکر مهم دوستان عزیز: 1- در شته ما بعد فارغ التحصیلی طرح نیروی انسانی داریم یعنی دانشجویانی که بعد از فارغ التحصیلی کارشناسی روانشناسی بالینی و ارشد بالینی هستند و مشمول طرح اند می توانند دو سال وارد طرح شونند و مشغول به کار ودرآمدی کسب کنند، حال آنکه دانشگاه آزاد اسلامی این همه دانشجوی ارشد جذب کرد(رتبه خیلی بد و خوب)،صدمه سنگینی رو به اشتغال زد چونکه یکی و دو سال پیش گرفتن نیروی طرحی به آسانی مقدور بود و رشته ما 7 کد شهر داشت(تا سال شهریور 90) از اون زمان به بعد یک افنجار بزرگ رخ داد… ادامه نظر»

سامان
سامان

الان واحدهای بین الملل وپردیس دانشگاههای دولتی 1/5برابر دانشگاه ازاد شهریه میگیرن دانشگاه ازاد مشخصه پولیه ولی واحدهای بین الملل وپردیس دانشگاه دولتی چرا دوبله پول میگیرن

سوگماد
سوگماد

ایا کسی جوابگو هزاران دانشجوی منتظر تکمیل ظرفیت دکترا ازاد هست نمره علمی اوردیم پول هم میخواهیم بدیم التماس هم باید بکنم

شراره
شراره

شما هنوز منتظر تکمیل ظرفیتی؟؟!!!!!!

دکتر
دکتر

کدوم نمره علمی اونوقت ؟؟؟

جابجایی
جابجایی

دوستان عزیز …

به نظرتون واسه رشته های خوندنی (علوم انسانی) واقعا چه امکاناتی لازمه!!!

یک کلاس و چندتا مدرس و چندتا خط اینترنت لازمه …

الکی قضیه رو بزرگش نکنید

ali
ali

مهم همون چندتا مدرسن، که وزارت علوم حداقل 3 استادیار و 2 دانشیاره که اگه این شرط هم نباشه همه دکترن، نیاز به دانشگاه رفتن نیست

دکتر
دکتر

تازه استادیار هم درجه داره که باید درجش به اون حد برسه نمره بندی داره . اونایی که استادیار هستند منظورمو متوجه شدن

علي اكبر
علي اكبر

من هم با نظر عليرضا موافقم، شهريه ها رو به افراد برگردونند و افراد بروند براي آماده شدن دوباره، اصلا اين جابجايي يعني چه اونهم در مقطع دكتري و در واحدهاي كاملا متفاوت از لحاظ كيفي! مثلا واحد اصفهان، نجف آباد، علوم و تحقيقات تهران كه دوستان گفتند واقعا با واحدهاي امسال ، ( حتي واحدهاي تهران مركز و شمال و جنوب) قابل مقايسه نيستند، چه برسد به واحدهاي دور افتاده

محمد
محمد

دقیقا همین کار باید انجام بشه. جابجایی چه معنایی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

روانشناس
روانشناس

اقا مهرداد ،اشكان،…..
و بقيه دوستان كه خبرهاي تازه ميداد يد از تكميل ظرفيت واقعا خبري نيست؟؟؟

reza
reza

بسم رب شهداو صدقین
دوستان نا امید نباشيد حتما با توکل به خدا مشکلات حل خواهند شد.سعی کنیم جو حاکم بر دانشگاه آزاد را کنترل نماییم و از مطالبی که باعث سردرگمی همه میشوند بپرهیزیم.
یا حق

رضا دانشجوی دکتری
رضا دانشجوی دکتری

با سلام
می خواهم به همه قبول شدگان دلگرمی بدهم که خیالتان راحت باشه هیچ لغوی صورت نخواهد گرفت چون بایستی دانشجویان را جابجا کنند و هیچ دانشگاهی کنجایش این همه دانشجوی قبول شده را ندارد.

alireza
alireza

جابجا كردن معني نداره، اگه هم بشن خيلي از افراد مطمئن باشيد كه نميتونند درسها رو پاس كنند( از بچه هاي نجف آباد، اصفهان ، علوم و تحقيقات تهران يه سوالي بكنيد)، و ثانيا اين واحدها هم پراز دانشجو هستند، پس بهترين كار اينه كه شهريه بچه ها رو برگردونيد تا تكليف خودشون رو بهتر بدونن.

هومن
هومن

چرا نتونن پاس کنن؟ خیلیم راحت پاس میکنن. یکی چون ۲ تا تست بیشتر زده یا مصاحبه چون میشناختن بهش نمره بالا دادن که تهران قبول بشه که حتما دانشجوی زبده ایی نیست..

رضا
رضا

امسال مهر به حدی. دانشگاه آزاد دانشجوی دکتری گرفت که تا سالها نمی تواند آنها را جذب هیات علمی نماید
اگر اینها سالی چهار هزار نفر هم هیات علمی بردارند!
باید سه سال صبر کرد تا کل دوازده هزار نفر رو جذب کنند.

na30m
na30m

اکثر پذیرفته شدگان عضو هیئت علمی هستند. برای مثال از 10 نفر دانشجویی که در کلاس ما هستند 9نفر عضو هیئت علمی هستند …یک نفرهم شاغل هستند به صورت رسمی.

دکترا
دکترا

سلام دانشگاه ازاد بهمن امسال تکمیل ظرفیت داره یا نه؟؟؟

مریم
مریم

واقعا تکلیف چیه؟ من میخواستم بهمن ثبت نام کنم ولی واحد قبولی من جزو مجو دارها نبود!

بوشهری
بوشهری

باسلام
خوشبختانه گویا بحث بر سر دکترا نیست
و فقط برخی رشته های کارشناسی ارشد بدون مجوز هستند
که قطعن تا اردیبهشت مجوز انها گرفته خواهد شد

سبا
سبا

خطاب به هوا شناسي
لطفاً از روي اغراض مطلب ننويسيد ما به اندازه کافي دلمان پره

هواشناسی
هواشناسی

خانم عزیز هیچ غرضی در کار نیست قرار نیست شما هرچه دلتان می خواهد به خاطر بی برنامگی ها زنده باد کنید و ما تماشاچی باشیم قرار نیست که فقط صدای شما شنیده شود مطمینا افزایش بی رویه و بی مجوز دانشگاه آزاد مخالفانی هم دارد.

علی
علی

قطعا همینطور است

محمد 1
محمد 1

زنده باد دانشگاه ازاد و دکتر میرزاده

الناز
الناز

سلام
دکتری ميکروبيولوزي سال پیش دانشگاه آزاد 5واحد دانشگاهی پذیرش داشت ولی الان 15واحد دانشگاهی پذیرش داره يهويي 75درصد افزایش پذیرش از سال92 به سال93، چه خبره، هرچند خودم دانشجوی ترم سوم دکتری ميکروبيولوزي دانشگاه آزاد مرودشت هستم

احمد
احمد

محض اطلاعت همون واحد مرو دشت هم که مبخونی یکی از واحدهای بی مجوز هست.

تجدید نظر در افزایش بی رویه پذیرش ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی
تجدید نظر در افزایش بی رویه پذیرش ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی

دوست عزيز کجا 15 تا هستند بعد اینکه دانشگاه مرودشت هم از همون بی مجوز هاست دوست عزیز

اسماعیل خطاب به آقای تجدید نظر بدون نام
اسماعیل خطاب به آقای تجدید نظر بدون نام

دوست عزیز و سایر دوستانی که اعلام نظر نموده اید ، چرا موضوعی را نمی دانید اعلام نظر بی مورد می کنید ، چرا ذهن دیگران را خراب می کنید ، اولا”: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت چندین سال است که در برخی از رشته های علمی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو جذب می نماید و هم استادان مورد نیاز را دارد و هم ساختمانها و محلهای آموزشی بسیار مناسبی برای آموزش دارد ثانیا”: برخی از رشته ها در علوم انسانی یا دیگر رشته هایی که هم اینک در دوره ارشد یا دکتری در این دانشگاه دانشجو جذب نموده… ادامه نظر»

احمد
احمد

اگر ملاکتون مجوز وزارت علومه و به اون استناد میکنید همون مجوز میگه فقط تهران شمال علوم تحقیات و جهرم فقط مجوز دارن محض اطلاع همه دوستان همین واحد مرو دشت در تکمیل ظرفیت دوم سال 92 پذیرش کرد یعنی افرادی که رشتشون نه مجوز داره و با تکمیل ظرفیت رفتن بیشتر سنگ ظرفیت دکتری آزاد رو به سینه میزنن.ما هم حرفی نداریم همه مجوزای به غیر از اون سه واحد باید لغو بشه. ولی آیا اولین نفری که معتزض میشه خود شما نیستی؟

ابراهیم
ابراهیم

آقای احمد آقا اسماعیل درست می گه چرا بیخودی شلوغش می کنی ؟

ستاره
ستاره

سلام
رشته هاي گروه علوم انسانی و فنی مهندسی افزایش پذیرش چشمگيري در مقطع دکتری آزاد93 داشته اند ولی رشته های گروه علوم پایه که افزایشی نداشته است

هواشناسی
هواشناسی

با تشکر از مسوولین انشالله که تا آخر پای حرفشان بایستند و فکری هم به حال کسانی که در حال تحصیلند بکنند به هر حال دانشجویان گناهی ندارند ولی با جدیت تمام اجازه ندهند بالاترین مقطع تحصیلی کشور اینطور با بی برنامگی دانشگاه آزاد و صرفا جهت دریافت شهریه و درامد بیشتر دچار بحران و بی ارزش شود

فرهاد
فرهاد

موافقم

علی
علی

کاملا موافقم

یا زهرا
یا زهرا

باید شرایط جا به جایی را راحت تر کنند تا ما بتونیم جا به جا بشیم.