مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

شیوه راه اندازی مقطع دکتری در مؤسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی

دکتر حسینی درخواست و پذیرش دوره دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی را مانند دانشگاه‌های دولتی اعلام کرد.

دکتر سید حسین حسینی، مدیر کل دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به شیوه پذیرش دانشجوی مقطع دکتری در مؤسسات و دانشگاه‌های آموزش‌عالی غیردولتی و غیرانتفاعی گفت: درخواست دانشگاه های غیر انتفاعی برای ورود به دوره دکتری نسبت به سایر دانشگاه های دولتی کم است.

وی ادامه داد: معدود موسساتی هستند که متقاضی راه اندازی دوره دکتری و پذیرش دانشجو دراین مقطع هستند.

مدیرکل دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم افزود: درخواست دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای راه اندازی دوره دکتری مانند سایر دانشگاه های دولتی بررسی می شود یعنی اگر در یک رشته متقاضی مجوز باشند باید دو دانشیار تمام وقت و سه استادیار در رشته مورد تقاضا داشته باشند.

وی یادآورشد:  روند روسیدگی به راه اندازی دوره دکتری دراین دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی مانند سایر دانشگاه‌ها است ابتدا پرونده به گروه های تخصصی ارجاع شده و اگر نظر گروه تایید شود، به کمیسیون آموزش عالی می آید و بعد از تایید کمیسیون آموزش عالی در شورای گسترش تایید می شود.

حسینی افزود: متاسفانه در گذشته در خیلی از دانشگاه ها ضوابط و شرایط راه اندازی دوره دکتری مورد توجه قرار نگرفته است درحالی که برای راه اندازی این دوره باید بیش از سایر دوره ها حساسیت داشت .

وی تاکید کرد: برای راه اندازی دوره دکتری شاخص هیات علمی و تجهیرات بسیار مهم است مخصوصا برای دوره هایی که نیاز به تجهیزات دارند.

مدیرکل دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم در مورد اینکه درگذشته پذیرش دوره دکتری در مراکز غیرانتفاعی که به دانشگاه تبدیل نشده بودند، ممنوعیت داشت گفت: این مساله به دانشگاه شدن ارتباط چندانی ندارد ممکن است جایی موسسه غیرانتفاعی باشد ولی شرایط و شاخص ها را کسب کرده باشد، بنابراین می تواند مجوز دوره دکتری را اخذ کند و بالعکس ممکن است دانشگاه غیرانتفاعی باشد ولی شاخص های لازم را نداشته و نتواند دوره دکتری راه اندازی کند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. علی گفت:

  بابا تورو خدا مدرک دکترا رو از استخدام جدا کنید. خیلی ها واقعا طالب علمند و برای استخدام درس نمی خونند. لااقل قانونی بذارید تا اونایی که سن استخدامشون گذشته بتونند راحت دکترا رو ادامه بدند تا سطح علمی کشور بالا بره.

 2. مرتع دار گفت:

  ای بابا دیگه غیر انتفاعی ها چرا!!
  بذارن دکتری واقعا حق کسایی بشه که تلاش مضاعف دارن.

 3. ساسان گفت:

  امیدوارم هر دانشگاهی چه سراسری چه آزاد و چه غیرانتفاعی که میخواد مجوز بگیره واقعا معیارها رو داشته باشه!! چه از نظر استاد تمام وقت وچه از نظر امکانات. نه اینکه بلایی که سر ارشد اومد سر دکترا هم بیاد!

 4. محمد گفت:

  همین مونده غیرانتفاعیها هم دکترا بیارن!!
  متاسفانه در سال های اخیر مجوز ارشد دادن.حالا نوبت دکتراست…