مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

نکات مهم مورد توجه در مصاحبه های دکتری

در مطلب حاضر برخی از مهم ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه های مصاحبه دکتری را خدمتتان ارائه کرده ایم.

به گزارش پی اچ دی تست، داوطلبان عزیز می توانند پس از مطالعه نکات زیر سوالات خود را در این زمینه مطرح نمایند تا در اولین فرصت ممکن به آنها پاسخ داده شود.

الف) نکات مورد توجه در روز های قبل از مصاحبه:

1مروری بر دروس و مطالب کلیدی: با این که سؤالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند، ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا روز مصاحبه  انجام دهید مرور این دروس است.

2– اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات (Abstract)  ماه های اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

3آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سؤال های احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

4تهیه توصیه نامه ها: معمولاً در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. نمونه متن های معرفی نامه اساتید در منوی سمت راست سایت قرار گرفته است.

5سر و سامان دادن به پایان نامه: اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید و البته فاصله تان تا روز مصاحبه قابل توجه است  تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

6 تدوین رزومه: همراه داشتن رزومه در جلسات مصاحبه معمولاً اجباری است. حتی اگر در دست داشتن رزومه اجباری نبود، آن را همراه داشته باشید. در منوی سمت راست سایت نمونه رزومه در اختیار شما قرار گرفته است.

7تمرین مکالمه به زبان انگلیسی: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد، شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

8روش تحقیق: اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید، آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهم ترین مباحث در ارزیابی شما است.

9جمع و جور کردن کارها: سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

10نظم در ارائه مدارک:  مدارکی که از سوی دانشگاه ها اعلام می شود را مرتب و منظم در پوشه ای زیبا قرار دهید. سعی کنید از کپی رنگی استفاده کنید به ویژه در مورد توصیه نامه اساتید. مدارک لازم معمولا شامل مدارک شناسایی (شناسنامه ، کارت ملی) ، مدارک تحصیلی (لیسانس و فوق لیسانس یا نامه تأیید معدل دوره فوق لیسانس) و موارد پژوهشی شما (پایان نامه، پذیرش مقالات و …) می باشد. پایان نامه را بعد از مروری بر آن به شما بازخواهند گرداند ولی سعی کنید پرینت مقالات را به تعداد دانشگاه ها تهیه کنید.

11- شناخت اساتید پیش از مراجعه حضوری:  با مراجعه به سایت دانشگاه ها و مطالعه صفحه شخصی اساتید، موضوعات مورد علاقه و مقالات جدید آنها (و در صورت امکان کتاب های جدید) را مورد بررسی قرار دهید. موضوعات جدید بخش مهمی از سؤالات جلسه مصاحبه را به خود اختصاص می دهد.

12- صحبت با اساتید خود: اگر می خواهید با اساتید خودتان که از ارزیابان شما در دانشگاه معرفی شده شما نیز هستند صحبت کنید بهتر است قبل از جلسه مصاحبه این کار را انجام دهید. در چنین ملاقات هایی که معمولا استرس جلسه مصاحبه را ندارد با خیال راحت و محترمانه از برتری ها و نقاط مثبت خود صحبت کنید. معمولاً این گونه صحبت ها بعد از جلسه مصاحبه به مذاق اساتید خوش نمی آید و به صلاح شما نیست!

13- پایان نامه:  پایان نامه های دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را دوباره مرور کنید. تسلط به مطالب پایان نامه از جمله مسائل مهم در مصاحبه دکتری است. اگر واقعا به مطالب پایان نامه و موضوعات پیرامون آن آگاه هستید باید سعی کنید جلسه مصاحبه را به سمت این گونه مسائل سوق دهید.

14- تمرین های ذهنی: سعی کنید خود را در جلسه مصاحبه تجسم کنید و به سؤالات فرضی ارزیابان پاسخ دهید. این کار به کاهش اضطراب شما در جلسه مصاحبه کمک خواهد کرد.

ب) نکات مورد توجه در روز مصاحبه:

15- حضور به موقع: حداقل ۳۰ دقیقه قبل از ساعت شروع مصاحبه در محل حضور داشته باشید. خلوت کردن با خداوند قبل از مصاحبه بسیار آرامش بخش است.

16- همراه نامناسب:  قبل از حضور در جلسه مصاحبه حتما گوشی همراه خود را خاموش کنید. برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از حواس پرتی، چند نفر مانده به نوبت شما این کار را انجام دهید.

17- سؤالات عمومی:  معمولاً از داوطلب خواسته می شود یکی از موارد زیر را به زبان انگلیسی بیان کند. سعی کنید برای هر یک از موضوعات زیر (و ترجیحاً مواردی شبیه اینها ) یک پاراگراف را تمرین و حفظ نمایید. اگر بخت با شما یار باشد به کارتان خواهد آمد.

– معرفی کوتاهی از خود

– چرا ما باید تو را از بین بقیه انتخاب کنیم؟ ( نقاط قوت خود را در چه میدانی؟ )

– انگیزه خود را از ادامه تحصیل بیان کن!

18– لحظه ها: مصاحبه مانند یک برنامه پخش زنده است. شما فقط یک بار فرصت دارید ، قدر فرصت خود را بدانید!

19- شروع متفاوت: اگر وارد جلسه شدید و با سؤالات انگلیسی مواجه شدید، مضطرب نشوید. اساتید بعدی سؤالات فارسی خواهند پرسید.

20- ظاهر آراسته: سعی کنید لوازم زیادی در دست نداشته باشید. لباس مناسب و رسمی بر تن نموده و با روی و مویی به اندازه ، آراسته در محل حاضر شوید.

21- برخورد محکم: هنگام سلام در چشمان طرف مقابل نگاه کنید و در صورت دست دادن محکم و با اعتماد به نفس دست دهید.

22- تکنیک چشمان براق: باید در صحبت های شما چهار چیز باشد: نشاط، سر زندگی، امید به پیشرفت و جستجوگری. و همین احساسات باید در لبخند و چشمان شما برق بزند.

23- تا دقیقه نود بازی کنید.این که شما یک قسمت مصاحبه را بد گذرانده اید نباید باعث شود ناامید شوید. چه بسا رقبایتان همین قدر هم بلد نباشند.

24- صبر و حوصله: عجله نکنید. قبل از جواب به سؤالات فکر کنید. در طی مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید.

25تمام وقت بودن دانشجو:  توجه داشته باشید که برای یک استاد خیلی مهم است که دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت روی پایان نامه خود کار کند و اشتغال به کار می تواند تأثیر منفی بر روی نظر اساتید داشته باشد، البته در صورتی که کار فعلی شما در زمینه ای غیر از تدریس است. داشتن سابقه تدریس، نوشتن و یا ترجمه کتاب و از این قبیل کارهای تحصیلی می تواند به روند مصاحبه شما کمک کند.

26تأمین هزینه تحصیل: یکی از سؤالاتی که حتما مطرح می شود، تأمین هزینه تحصیل شما خواهد بود.
آیا خودتان سر کار می روید؟ شخص یا اشخاص دیگری هزینه زندگی شما را تأمین می کنند؟ معمولا در مورد آقایانی که متأهل هستند یا سن نسبتا بالایی دارند طفره رفتن از این سؤال ساده نیست و گفتن اینکه شاغل نیستید و دانشجوی تمام وقت خواهید بود با لبخند معنادار اساتید همراه می گردد!

27 معرفی داوطلب و سوابق تحصیلی:  در ابتدا از دانشجو خواسته می شود که خود را معرفی کرده و به طور مختصر در مورد گذشته تحصیلی خود توضیح دهد.

کار معرفی خود را سازمان یافته انجام دهید. سعی نکنید کارها را روی هوا و بدون برنامه انجام دهید . یک سازماندهی نادرست مؤثر نخواهد افتاد. نام دانشگاه محل تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو پرسیده شده و در مورد پایین بودن بعضی نمرات توضیح خواسته می شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که هر دانشجو در طول تحصیل خود ممکن است به دلایل مختلف از قبیل بیماری، مشکلات شخصی و … نمرات پایین کسب کرده باشد که پاسخ صادقانه در مورد علت این امر می تواند سبب جلب اعتماد اساتید حاضر در جلسه مصاحبه شود.

سعی نکنید چهره ای غیر واقعی از خود نشان دهید، نمرات و کارنامه پژوهشی شما بیانگر همه چیز است. می توانید یک پرونده مختصر از اطلاعات مقاطع مختلف تحصیلیتان، سوابق کاری و توانایی های خود تهیه کنید تا در صورت لزوم ارائه نمایید.

28انگیزه داوطلب برای ادامه تحصیل، اهداف علمی و شغلی آینده:  سعی کنید نشان دهید که دارای برنامه، رسالت شخصی، چشم انداز فردی و برنامه مشخص هستید.در مصاحبه مستقیم و غیر مستقیم بگویید که کاملاً هدفدار این مسیر را انتخاب کرده اید و این یکی از گام های آینده شما است. البته این باید واقعیت داشته باشد و گرنه کلامی که واقعیت نداشته باشد نه باور می شود و نه تاثیرگذار است! پس راستگو باشید.

به خاطر داشته باشید که داشتن انگیزه، کلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری می باشد. شما توانایی عوض کردن عقیده اساتید را دارید و این امر میسر نمی شود، مگر در صورتی که شما علاقه مندی و پیگیر بودن خود را نشان دهید و در پاسخ به سؤالات صادق باشید.

29- نگاه مثبت: اگر ترم چهارمی هستید و از زمانبندی شما برای دفاع پرسیدند، اکیداً از بیان اینکه من درس داشتم و نرسیدم و…  خودداری کنید و بگویید خودتان را می رسانید ان شاء الله. چون اگر قبول بشوید هم واقعاً خود را خواهید رساند.

30تعداد مقالات ثبت شده در پایگاه های استنادی:  روی مقالات علمی پژوهشی خود مانور دهید. پژوهش ها و مقالات شخصی که در حوزه تحقیق شما می باشند در پذیرش شما نقش بسزایی دارند. مقالاتی دارای ارزش در ارزیابی می باشند که در نشریات معتبر منتشر شده باشند. هرکاری هر جایی داشته اید (تدریس، مقاله، همایش، ترجمه، مجله…)، فهرست کنید و از آنها تأییدیه فراهم کنید، یا خودشان را همراه داشته باشید.

در مجموع چاپ مقالات در مجلات معتبر، نمره معدل و پایان نامه، ارائه کارهای تحقیقی و پژوهشی که خودشان گویای مطلب هستند و نمره کتبی آزمون دکتری مهمترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در آزمون دکتری می باشند.

31موضوع مورد علاقه برای رساله دکتری:  یکی از سؤالاتی که روز مصاحبه از شما پرسیده می شود، زمینه کاری مورد علاقه شماست. طوری پاسخ ندهید که گویی برایتان مهم نیست روی چه موضوعی کار کنید. بهتر است با پاسخ خود نشان دهید که هر چند روی چند زمینه کاری مسلط هستید ولی توانایی کار کردن روی موضوعات دیگر را هم دارید (یعنی انعطاف پذیر هستید).

اگر حوزه مشخصی در کارهای تحقیقاتی مدنظر شماست و از حوزه هایی است که اساسی و استراتژیک است و مطمئن هستید که روی آن مسلط هستید می توانید بگویید که در زمینه پایان نامه دکتری از همین الان برنامه دارید.

32 پذیرش دانشجو در سایر دانشگاه ها: گاهی در مورد دیگر انتخاب های شما برای دکتری نیز سؤال می شود. در دانشگاهی که اولین انتخاب معرفی شده تان است تا حدی بر روی مسئله تأکید کنند و بحث را کمی کش دهید و نشان دهید که با مزایای آن دانشگاه آشنا هستید. در مورد دیگر دانشگاه ها هم هیچ گاه اختلاف سطح علمی را دلیل خود قرار ندهید. سعی کنید از مواردی نظیر فاصله تا محل سکونت، الزامات کاری و … استفاده کنید.

33- جواب های متنوع: برخی اساتید تا وقتی آن لفظی که در ذهنشان است گفته نشود، پاسخ را نمی پذیرند. سعی کنید طور دیگری جوابتان را تکرار کنید شاید موفق شوید!

34- اهمیت آغاز: بدانید که ۵ دقیقه اول مصاحبه بسیار مهم است. پس اقتدار، متانت و اعتماد به نفس خود را در این ۵ دقیقه به رخ بکشید.

35- اثبات خود: در تمام طول مصاحبه تنها یک هدف داشته باشید: باید اثبات کنید که کاندیدای با ارزشی برای دوره دکتری هستید. اسیر پاسخگویی صرف به پرسش ها نشوید، بلکه در هر پاسخی سعی کنید که حداقل یک دلیل به مصاحبه گر بدهید که شما را برای دکتری انتخاب کند.

در هر پاسخی یک امتیاز کسب کنید.هر سؤال را فرصتی بسازید برای بروز توانایی ها، دانایی ها و مهارت های خود. در یک پاسخ به تحقیقات گذشته خود اشاره کنید در یک پاسخ به نمره های خوب خود در دبیرستان، در یک پاسخ به تجربه کاری در جوابی دیگر به مهارت های ریاضی و آماری خود. لازم است که قبل از جلسه به مواردی که باید در خلال پاسخ ها به آن اشاره کنید فکر کنید و آن ها را یادداشت کنید. به هر پرسشی به چشم یک فرصت برای اثبات خود بنگرید. اگر مهارت های زبان و کامپیوتر را دارید و فرصتی پیش آمد، روی مهارت هایتان مانور دهید.

36- استفاده بهینه از اطلاعات. مواردی را که از شما می پرسند به طرز ماهرانه ( ونه ناشیانه ای) به مواردی که می دانید ربط دهید. فرض کنید از شما سؤالی پرسیده شود که شما  جز مختصری از آن نمیدانید. بر همین مطلب تمرکز کنید. شروع کنید به توضیح آن به عنوان یک مقدمه و سعی کنید ارتباط های ممکن را جستجو کنید. به تدریج مطالب به یادتان می آید و تازه گاهی ابداعاتی هم در همان لحظه می کنید!

37- تکیه بر توانمندی ها:  در جلسه بیشتر بر روی توانمندی های خود مانور دهید و سعی نکنید که نقاط ضعف خود را توجیه کنید. مهم این است که گروه مصاحبه گر درک کند شما توانمندی های خوبی دارید و همه می دانند که هیچ کس جامع و بدون ضعف نیست.

در صورت بروز یکی از نقاط ضعف، خیلی راحت و با اعتماد به نفس به مصاحبه کننده توضیح دهید که چطور سعی در برطرف کردن این نقطه ضعف دارید. زیرا برای این که انتخاب شوید لازم نیست در همه موارد مذکور قوی باشید.

معمولاً انتخاب کنندگان دچار خطای هاله ای خواهند شد. اگر فرض کنیم که ده فاکتور تصمیم گیری وجود دارد کافی است شما در سه فاکتور قدرتمند ظاهر شوید: مثلا فاکتور زبان، علاقه و مقاله. اگر تجارب عملی ارزشمندی دارید بیان نمایید. کاری کنید که استادان احساس نمایند شما رشته و دانشگاه را با علاقه و حساب و کتاب انتخاب کرده اید.

جدای از محتوای پاسخ های شما به سؤالات، نحوه پاسخگویی مهم است. با اعتماد به نفس، مسلط، علاقه مند، گرم و قوی، و کمی با صدای بلند پاسخ دهید. اشتباهتان را بپذیرید. بی خودی بر خطایتان اصرار نکنید.

38- محقق و معلم بالقوه: شما باید به نوعی اثبات کنید که روحیه معلمی (برای استاد شدن و تدریس در دانشگاه ها) و روحیه محققی (برای انجام تحقیقاتی در حد تز دکتری) دارید. بنابراین در این رابطه امواج فکری خود را به اساتید منتقل نمایید.

39- صداقت: راستگویی را به نقطه قوت خود تبدیل سازید. در صورتی که سؤالی از شما پرسیده شود که جواب آن را نمی دانید، صادقانه بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارم. به خاطر داشته باشید که اساتید در صورت شنیدن دروغ و یا اغراق، ذهنیت منفی پیدا می کنند.

40- عصبانیت ممنوع: نسبت به سؤالاتی که از شما می شود حالت تدافعی به خود نگرفته و ناراحت و دلخور نشوید. در برابر مواردی که فکر می کنید شما را در منگنه قرار داده اند از قبل به راه های فرار فکر کنید. از صحبت ها و سؤالات نامعقول عصبانی نشوید!

41- حفظ اعتماد به نفس: اگر جواب سؤالی را نمی دانستید اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. گاهی اوقات خود سؤال کنندگان جواب آن ها را نمی دانند. مهم اعتماد به نفس شما در برخورد با سؤالات دشوار است.

42- آمادگی سؤالات عجیب را داشته باشید. نگران نشوید.  گاهی ممکن است از شما بپرسند: چرا آمدی این رشته؟ چرا آمدی اینجا؟ به نظرت سنت زیادی کم/زیاد نیست و…آرامشتان را حفظ کنید و بالبخندی متین، متناسب با شرایط جلسه پاسخ دهید.

43- محترم باشید. این ربطی به جلسه مصاحبه ندارد. به طورکلی هیچ کس از تفاخر، آنهم از سوی دانشجو خوشش نمی آید و حق هم دارد. لکن فرق مصاحبه با سایر اوقات اینست که استاد تحقیر شده می تواند شما را رد کند چون هنوز جنبه ارتقا ندارید.

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ماریا ماهر گفت:

  سلام. برای پذیرفته شدن در دوره دکترا آیا مقاله داشتن از پایان نامه اجباری است؟ من ۴ سال که فارغ التحصیل شدم اما از پایان نامه ام مقاله ای چاپ نکردم. اگه مقاله های دیگه داشته باشم میتونم دکترا قبول بشم؟
  لطفا حتما جواب بدین

 2. معصومه گفت:

  سلام
  دوستانی که به مصاحبه رفتن سوالاتی که راجع به تز پرسیده میشه چگونه ست ؟
  ایا برای تز پروپوزال هم باید داشته باشیم ؟
  یا فقط گفتن موضوع کافیه ؟
  به امید موفقیت همه ی دوستان

 3. حسابداری گفت:

  با سلام خسته نباشید لطفا راهنمایی ام کنید من کارشناس حسابداری وفوق لیسانس زبان هستم می خواهم در رشته حسابداری یا مدیریت اموزشی شرکت کنم کدامیک امکان قبولیش در دانشگاه ازاد بیشتر است

 4. صبا گفت:

  برای روش تحقیق کتابی که کامل و جامع باشه و فارسی هم باشه چی معرفی می کنین.
  دوستان کمک ….

 5. الهام گفت:

  سلام.من سال بعد میخوام دکترای علوم پایه ی پزشکی شرکت کنم میخواستم ببینم الان که یک سال فرصت دارم چی کار کنم تا امتیاز بیشتری برای مصاحبه داشته باشم و اینکه آیا حضور در کنگره امتیازی داره؟ امتیاز باز آموزی چطور؟

  • فرزانه گفت:

   سلام
   در مورد این که کنگره امتیاز داره شاید این طور بگیم بهتره که تاثیر مثبت داره! اگه امتیازی هم نداشته باشه،…باز آموزی رو اطلاع ندارم.
   موفق باشید

 6. الهام گفت:

  سلام. من می خوام سال بعد دکترای علوم پزشکی شرکت کنم.میخواستم بدونم الان که 1 سال فرصت دارم برای امتیاز گرفتن تو مصاحبه چی کار می تونم بکنم و آیا حضور در کنگره ها بدون مقاله امتیازی برای مصاحبه داره؟؟ امتیاز باز آموزی چطور؟

 7. زهرا گفت:

  سلام دوستان.
  من مصاحبه دکتری آزاد رشته مدیریت آموزشی دارم. امسال کسی مصاحبه رفته. مصاحبه ها از اول تیرماه شروع شده. میخوام ببینم اساتید چه کسانی هستند و چه مطالبی را پرسیدند.
  لطفا اگر مطلع هستید پاسخ دهید. متاسفانه استرس دارم

 8. مظفری گفت:

  سلام.دوستان.به نظر شماچرا زمان مصاحبه حسابداری هنوزمشخص نشده.میشه پیش بینی کرد مصاحبه کجاست؟

 9. مقدم گفت:

  سلام دوستان خواهش میکنم یک متن برای معرفی خود به انگلیسی در روز مصاحبه بذارین ،ممنون

 10. باران گفت:

  تو رو خدا یکی به من جواب بده
  من نمی دونستم دانشگاه امیر کبیر مدارکو از قبل میخواد پست کنی براشون. چون چند جا که رفتم مصاحبه همون روز ازمون گرفتن مدارکو. حالا رفتم تو سایت امیر کبیر دیدم مهلت ارسال مدارکش آخر اردیبهشت بوده. الان دیگه راهی نیست یعنی؟ فردا ارسال کنم دیگه ترتیب اثر نمیدن؟!!!

  • جواب گفت:

   سلام
   شما برای کدام دانشکده میخواهید مدارک ارسال کنید؟ چون برای استعداد درخشان تا فردا فرصت ارسال مدارک ( البته دانشکده مهندسی پزشکی) هست. انشالله ارفاق قائل میشن. احتمالا اکثر دانشکده ها هنوز پرونده ها برای استعداد درخشان ها باز باشه. چون اسامی دیر اعلام شده. روز مصاحبه آزمون و استعداد یکی هست. باز میتوانید زنگ بزنید آموزش دکتری دانشکده ازشون راهنمایی بگیرید.

   با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

   • باران گفت:

    من با آزمون بودم. دانشکده مهندسی کامپیوتر و IT میخوام ارسال کنم و دانشکده بین الملل.براشون میل دادم گفتن مهلت ارسال مدارک تموم شده و با دانشکده تماس بگیرید ولی کسی پاسخگو نیست.

 11. شیمی گفت:

  بهترین روش برای رفتن به دانشگاه بابلسر از مبدا قزوین به چه صورتی است؟
  دوستان اگه اطلاع دارید لطفا راهنمایی کنید

 12. نگین گفت:

  پردیس شهید بهشتی که هیچی درباره زمان و مکان مصاحبه نزده! کسیاطلاعی داره درموردش؟

  • نگین گفت:

   خودم یافتمش.
   تو سایت اصلی شهید بهشتی تو دانشکده ای که رشته تون رو داره زدهلیست اسامی و ساعت مراجعه رو ولی تو سایت خود پردیس چیزی نزده.
   حالا من گواهی سهمیه از کجا گیر بیارم تو این روز تعطیل؟!!!!

 13. نگین گفت:

  دوستان کسی می دونه این ظرفیت هیی که واسه پردیس ها اعلام کردن قطعا همون تعداد رو میگیرن و الزام دارن به گرفتن دانشجو تو همین مرحله یا مثلا یه دانشگاه اگه از هیچ کدوم از کسایی ک اومدن مصاحبه خوشش نیاد میتونه تو تکمیل ظرفیت دانشجو بگیره؟

  • مهسا گفت:

   میتونه کف بذاره واسه نمره ها و اگه داوطلبین نیارن اون مقدار رو، دانشجو نگیره، ولی لزوما معلوم نیس تو تکمیل ظرفیت هم بگیره!

 14. به دانشجوهای دکترا گفت:

  سلام ضمن ارزوی موفقیت برای همه میخواستم از دانشجوهای دکترا یا افراد مطلع بپرسم :این مبلغی که به عنوان پژوهانه یا کلا این قبیل کمک ها که به دانشجوهای دکترا میشه چه به صورت بلاعوض یا حتی وام (البته منظورم وام معمول صندوق رفاه نیس که تا الان میگرفتیم)تنها مختص دانشجوهای روزانه هست یا به شبانه ها هم تعلق میگیره؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   در حال حاضر دیگه پژوهانه به صورت بلاعوض به هیچ کس نمیدن و تنها وام میدن که باید در هنگام فارغ التحصیلی تسویه بشه و فقط هم مختص دانشجوهای روزانه است.

 15. شادی گفت:

  سلام دوستان

  من امروز می خواستم اولویت هام رو تغییر بدم ولی ظاهرا اطلاعیه رو از سایت برداشتند. میشه دوستانی که این کار رو کردند منو راهنمائی کنند که چطور می تونم این کار رو بکنم؟

 16. شیمی گفت:

  سلام دوستان لطفا کمک کنید
  اگه اولویتهای اول و دومو عوض کنیم دانشگاه اول و دوم متوجه میشند یانه؟
  اگه تو مصاحبه در مورد اولویتها پرسیدند چس بگیم؟
  از کجا بدونیم اولویتهامون توسنجش عوض شده؟

 17. لطفا دوستان عزیز راهنمایی کنید!!!!!! گفت:

  به یکی از دانشگاهها که لیسانس وفوق لیسانس اونجا بودم دعوت به مصاحبه شدم(تیرماه مصاحبه دارم)،امروز یکی از اساتید به طور غیرمستقیم بهم گفتند که ورم نمیدارند وگفتندکه اولویت براشون(اولویت اول انتخاب کردم) مهم نیست و پایانامه ایی که من کار کردم با زمینه کاریش متفاوته!به نظر شما من اولویتها رو تغییربدم یا نه؟ استاد راهنمام فقط میگه ان شااله هرجاآرزو داری قبول بشی!؟ نمیدونم اینا منظورشون جیه!؟

 18. هومن گفت:

  سلام .
  دوستان کسی میدونه یه isi معتبر با ایمپکت بالای 1 امتیازش بیشتره یا مثلا 3 تا کنفرانس داخلی و خارجی ؟

  • متین گفت:

   سلام جواب سوالتون واضحه. مقاله isi معتبر کجا و مقاله کنفرانس کجا.کنفرانس سه تاش خیلی امتیاز بدن میشه 3. اما حداقل امتیاز برای یه آی اس آی خوب، حداقل 5

  • جواب گفت:

   سلام
   امتیاز کنفرانس داخلی یک و بین المللی دو است. معمولا اگه تعداد کنفرانس ها بیش از 2 تا باشه امتیاز بیشتری تعلق نخواهد گرفت.(مصاحبه دکتری منظورمه) در امتیاز بندی های دیگر لحاظ میشه. امتیاز یک مقاله ISI که اسم اول باشی یا بعد حذف استاد اسم اول باشی 7 است. البته باز بستگی به تعداد نویسندگان داره.
   با آرزوی موفقیت

  • سعید گفت:

   شوخی میکنی؟ آی اس آی امتیاز یه مقاله پژوهشی رو داره یه خورده بیشتر. البته وزنش برابره با 10 تا پژوهشی.

 19. بهار گفت:

  سلام
  برای تغییر اولویت انتخاب رشته تا چه زمانی مهلت دارم؟باید چه طور اقدام کنم؟
  مرسی

 20. گیسو گفت:

  مرسی از نکات خوبی که اینجا نوشتید. من که خیلی از اینجا و این سایت خاطرات خوبی دارم. انشاالله که همه دوستان در مرحله مصاحبه پذیرفته بشوند.

 21. فرزانه گفت:

  سلام. میشه برای مصاحیه راهنمایی کنید. چی باید خوند؟؟؟؟؟
  شاغل بودن نمره منفی داره ؟

  • گیسو گفت:

   روی پایان نامه و مقالات تسلط داشته باشید و روی درسهای تخصصی یک مرور بکنید. شاغل بودن نمره منفی نداره. ممکن است فکر کنند بعد از قبولی، بهانه های شاغلم و… را بگید. خودتون رو مشتاق نشون بدهید و بگویید از تمام وقت ازادم برای تحصیل، تحقیق و پژوهش استفاده میکنم و شغلم مانعی برای رسیدن به اهداف تحصیلیم نیست.
   موفق باشید

   • مریم گفت:

    بستگی به دانشگاتون داره والا من رفتم دانشگاه قم حتی به پایان نامم دست هم نزدن .فقققققط یه کتاب گذاشتن جلوم گفتن بخون ترجمه کن هم انگلیسی هم عربی

 22. دانشگاه رازی گفت:

  سلام
  مصاحبه دانشگاه رازی اساتید تک نفری تو دفترشون سوالات تخصصی میپرسیدن جمعا 7-8 استاد بودن

  و بعضیاشون علاوه بر سوات درسی درباره پایان نامه ارشد و رتبه و محل سکونت و شاغل بودن هم پرسیدن
  داشتن مقاله هم خیلی براشون مهم بود
  از داشتن تواضع هم خیلی خوششون میومد
  یکیشون جالب بود سوالات رو روی کاغذ نوشته بود و ما باید به قیدقرعه دو تا روبر میداشتیم

 23. هومن گفت:

  دوستان من دکتری ازاد شرکت کردم. و فقط یه isi ایمپکت بالا تو اشپرینگر دارم به همراه سابقه تدریس. تو مصاحبه شانسی دارم؟؟؟

 24. سمیه گفت:

  سلام دوستان. من امسال میخوام شرکت کنم چون تازه دفاع کردم. تازگی یک مقاله در همایش ملی پذیرفته شده گفتن که باید 120 هزار تومن بابت گواهی واریز کنی. این مبلغ زیاده بنظر شما چه کار کنم؟؟؟؟؟؟این کار را انجام بدم؟؟ چون دانشگاه محل تحصیل ارشدم دکترا نداره و از طرفی هم رزومه خوبی ندارم.. خوشحال میشم با راهنماییتون کمکمم کنید که تصمیم درستی بگیرم

  • هستی گفت:

   سلام سمیه جان
   معمولا برای فرستادن مقالات به همایش ها، باید مبلغی رو واریز کرد، که اون مبلغ صرف داوری مقالات، برگزاری همایش و … میشه
   پرداخت هزینه در همایش ها چیز غیر معمولی نیست و اگر شما بخوایید مقاله همایش داشته باشید هزینه رو هم باید پرداخت کنید
   از اونجایی هم که امتیاز مقالات چاپ شده در مجلات و مقالات همایش جداگانه حساب میشه، به نظرم خوبه که مقاله همایشی هم داشته باشید
   موفق باشید

  • حمیدرضا گفت:

   سلام ، شما که قصد مقاله دادن رو تو همایش ها و کنفرانس دارید از این به بعد سعی کنید که به کنفرانس های بین المللی بفرستید یکم داوریش قوی تره اما ارزش علمی بیشتری هم دارن. در رابطه با هزینش هم تازه اول راهید و از این پول ها باید زیاد بپردازید اما مطمئن باشید ارزشش رو داره موفق و پیروز باشد

 25. سمانه گفت:

  سلام بچه ها
  چرا دانشگاه بهشتی اینجوری اطلاعیه میذاره
  واسه کشاورزی اصلا هیچ اطلاعیه ای نذاشته. فقط همون اوایل تاریخ مصاحبه رو 16 خرداد اعلام کرده. یعنی من فک می کنم مصاحبه تمام رشته های بهشتی 16 هست. ولی واسه اکثررشته ها اطلاعیه زده که تو مهلت مشخصی مدارک رو ببرن تحویل بدن. تکلیف ما که اطلاعیه واسمون نزدن چیه؟ ما هم باید مدارک رو ببریم؟

  • شهید بهشتی گفت:

   سلام سمانه خانوم
   برای رشته ماهم تا همین دیروز نزده بودن شما باید هر روز به سایت سر بزنی مدارک رو هم گفتن همون روز مصاحبه ببریم و مصاحبه هم توی دو نوبت صبح و بعداز ظهر طبق حروف الفبا انجام میشه.