مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری

اعلام جزئيات حذف كنكور دكتري تخصصي از سال آینده

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی از حذف کنکور دکتری تخصصی از سال آینده و ارزیابی دانشجو توسط دانشگاه ها خبر داد.

حسین حسینی مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران گفت : کنکور دکتری تخصصی براساس آیین نامه‌ای که به دانشگاهها ابلاغ شد از سال آینده حذف می شود.
وی افزود: در واقع براساس این آیین نامه یک آزمون عمومی از سوی سازمان سنجش از داوطلبان گرفته می شود و یک کارنامه‌ای برای داوطلب صادر می شود ( همچون آزمونی که در همه جای دنیا از داوطلبان گرفته می شود ) سپس این کارنامه عمومی در اختیار داوطلب و دانشگاه قرار می گیرد و دانشگاه نیز براساس آزمون خاصی که خود دارد (به صورت مصاحبه و یا کتبی) می تواند پذیرش خود را انجام دهد، بنابراین دو مرحله سنجش و یک مرحله پذیرش صورت می گیرد.
حسینی گفت: در  گذشته اینطور بود که نمره داوطلب در آزمون عمومی سازمان سنجش ، بخشی از پذیرش آن دانشجو نیز محسوب می شد ، چرا که آن آزمون به صورت متمرکز بوده است ، ولی هم اکنون آزمون عمومی صرفا معرف شاخص و پذیرش دانشجو محسوب می شود و دانشگاهها براساس شاخص های مدنظر خود می توانند آزمونی به صورت جدا از دانشجویان مورد نظر خود بگیرند.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی اضافه کرد:یعنی دانشگاهها براساس این کارنامه عمومی دانشجو، آزمون ارزیابی خود را انجام می دهند ، بنابراین هدف این است که شاخص اصلی تعیین دانشجوی دوره دکتری،استاد و گروه باشد تا ارزیابی صحیحی از معلومات گذشته داوطلب در انتخاب نهایی صورت گیرد.
حسینی در خصوص احتمال افزایش تعداد دانشجویان مقطع دکتری با توجه به حذف کنکور تخصصی دکتری اظهار داشت : تعداد دانشجویان دکتری به این روش بستگی ندارد، بلکه براساس ظرفیت اعلام شده گروهها در دانشگاهها و امکانات و شاخص های اعضای هیئت علمی دانشگاهها است تا مسیر دقیقتری برای پذیرش دانشجوی دکتری شکل گیرد.
وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی براینکه با این روش وضع بورسیه دانشجویان چگونه خواهد شد، اظهار داشت : بحث بورسیه قاعدتا بحث جداگانه ای دارد و به سازمان امور دانشجویان برمیگردد چنانچه در گذشته فقط دانشجویان رتبه اول می توانستند بورسیه دریافت کنند و هم اکنون این امر با توجه به تغییرات به این سازمان ارتباط دارد.
حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با این آیین نامه جدید شکل پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاههای آزاد و دولتی متفاوت می شود، افزود : این آیین نامه برای همه دانشگاهها است یعنی همه دانشگاهها باید براساس آزمون عمومی که برگزار می شود داوطلب را مورد ارزیابی قرار دهند ، حتی این آیین نامه برای موسسات حوزوی نیز ابلاغ شده است بنابراین این آزمون برای سال تحصیلی 95-96 عملی می شود.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در ادامه به جذب بازار کار اشاره کرد و گفت: جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان در بازار کار به این آیین نامه بر نمی گردد ، چرا که در این آیین نامه پذیرش دانشجو دکتری به صورت کیفی تر صورت می گیرد اما متاسفانه در کشور ما موج کاذب مدرک گرایی شکل گرفته که اصلا براساس نیاز جامعه نیست، چنانچه افراد بیش از حد به سمت و سوی تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد حرکت می کنند و این امر هم برمی گردد به اینکه در جامعه زیر ساخت های لازم برای اشتغال فراهم نیست، بنابراین این امر به آمایش آموزش عالی برمی گردد.
حسینی در پاسخ به این سوال که ملاک نمره در جذب تکمیلی این آزمون تا چه حد تاثیر دارد، اظهار داشت : آن بخش اول صرفا ارزیابی است که همچون آزمون تافل برگزار می شود تا ارزیابی دانشجو صورت گیرد و براساس نمره کسب شده داوطلب و حداقل های مورد نظر دانشگاه دانشجو در دانشگاهی که شرایط را دارا باشد، پذیرش می شود، بنابراین آزمون اول برای معرفی و ارزیابی دانشجو است و در بخش دوم اطلاعات تخصصی فرد براساس سوابق علمی و یا براساس آزمون مصاحبه و یا کتبی دانشجو مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی در پایان در خصوص تضمین عملی شدن این آیین نامه خاطر نشان کرد : این آیین نامه ابلاغ شده است و با عملی شدن آن پذیرش ها دقیقتر صورت می گیرد، چراکه در هیچ جای دنیا نمی آیند برای آزمون دکتری یک آزمون متمرکز برگزار کنند بلکه هر دانشگاه دانشجو را مورد ارزیابی قرار می دهد.
 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. نگار معتمدیان گفت:

  دوستان با نگرانی که چیزی حل نمیشه فعلا باید صبوری پیشه کنیم تا سازمان سنجش خودش اعلام کنه … 🙂 من حس می کنم وزیر علوم شتابزدگی کرده و نباید همچین مصاحبه ی مبهمی رو انجام میداد… باید وقتی همه چی قطعی میشد مصاحبه میکرد..

 2. موت احمر گفت:

  دوستان اطلاع دارید آیا امکان حذف کد رشته شهری که در مصاحبه شرکت کردیم وجود دارد یا خیر ؟

  • عليرضا گفت:

   اگر يک هفته نگذشته به آموزش دانشگاه خبر دهيد نمره تان را پايين مي اورند. وگر نه. دوستم ديروز سنجش بود نمي تونست حذف کنه.

 3. عليرضا گفت:

  سلام
  اول از همه بگويم که من کلا با اينکه کنکور به شکل ديگه اي باشه موافقم. ولي چند نکته مهم هست که بايد در جواب بعضي از دوستان خواهان تغيير گفته بشه که کاملا غير منطقي.
  اين افراد خواهان بهتر شدن شرايط نيستن فقط مي خواهند خودشان برند دکتري. براي اينکه کار هم اينقدر تبصره و قانون اضافه مي کنند که مد نظر خودشان بشوند.
  1- چند تا سوال تستي که سواد را مشخص نمي کند. با يک ماه خوندن رتبه برتر ميشه.!!!!!!!!!!
  اولا که شما هم يک ماه خوندي چرا شما نشدي؟
  دوما مگر کارشناسي و ارشد نبود اونجا سوال تستي نبود؟ ما که اونجا رتبه خوبي نياورديم
  علاوه بر اين موفقيت افرادي مثل ما با يک ماه به دست نيومده از روز اول کارشناسي تلاش کرديم حالا نتيجه اش را داريم مي بينيم. (شکستمان انگيزه اي مضاعف بود براي موفقيت)
  2- دانشجو بايد زبان بلد باشد. زبان خوب داشته باشد نه تخصصي خوب!!!!!
  اولا که تا امتحان جامع بايد مدرک زبان داشت. نداشته باشي باهات تعارف ندارند اخراج مي کنند. هم ديدم هم شنيدم که اخراج کردند پس نگران سطح سواد انگليسي نباشيد.
  شما که از رزومه و تحقيق حرف مي زنيد پايه اول تحقيق بلد بودن دروس تخصصي. بعد که کامل شد زبان هست که تازه اون را هم ميشه داد کسي متخصص هست ترجمه کنه. مي تونيد بريد سايت ژورنال هاي معتبر مثلا ناشري مثل الزوير سيستمي براي ترجمه دارد و پول مي گيره انگليسي روان در مي آورد و بعد شما براي داوري مي فرستي.
  من مقاله براي آمريکا داشتم کسي که انگليسي نوشته بود و استاد دانشگاه بود کانادا درس خونده بود. انگليسيش را قبول نکردند. حالا حتما ميگيد اونم که توي کانادا بوده زبان بلد نبوده.
  من زبانم در حد intermediate هست در کنکور حتي يک سوال زبان را هم نخوندم چه برسه به اينکه جواب بدهم. ولي تمام مقالات علمي مرنبط با زمينه تخصصي ام را خوندم به راحتي با اساتيد کشورهاي آلمان، آمريکا و چين که مقالاتشون توي زمينه کاري خيلي بهشون رفرنس داده شده بود ايميل زدم و رد و بدل اطلاعات کردم. ولي الان برم آزمون زبان بدهم نمره نمي آورم.
  تا امتحان جامع مدرکم را تحويل مي دهم.
  فعاليت تحقيقي فقط انگليسي نيست.
  3- اين يک روش استاندارد همه جاي دنيا هست. معدل خوب و رزومه خوب!!!!!!
  مقايسه خيلي بدي هست.
  آمريکا سيستم آموزشي خوبي داره. همه دانشگاه ها بر اسا اون سيستم جلو مي رند. هر دانشگاهي قبول شدي خيلي خوب بقيه راه موفقيت به خودت بستگي داره.
  تعريف رزومه خوب از نظر شما مقاله بيشتر هست ولي اونجا نيست اونجا مقاله بهتر هست (کيفيت نه کميت). impact factor بالا هم تعيين کننده کيفيت نيست يک مقاله سطح پايين هم مي تونه اونجا پذيرش بشه. شک داريد بريد google scholar مقاله را سرچ کنيد و ببينيد چند تا بهش رفرنس داده شده بعد بريد يک مقاله ديگر توي يک ژورنال کم اهميت تر راببينيد. خواهيد ديد impact بالا نشان بهتر بودند نيست ولي داشتنش خوب هست.
  قطعا اين معيار بر اساس رفرنس دهي به مقالات اون ژورنال بهش نسبت داده ميشه ولي دليل نميشه هر کي اونجا مقاله داشت کارش بهتر باشه.
  و نکته مهم در رشته بعضي از زمينه هاي کاري impact بالايي دارند بعضي ها هم کم تر. دليلش مثلا روش هاي عددي بيشتر دانشگاهي. ولي زمينه من صنعتي. بيشتر توي صنعت هست در نتيجه رفرنس دهي به اين مجلات پايين مياد و impact پاييني مي گيرند. حالا تکليف چي ميشه؟ (حتما اين دوستان الان ادعا مي کنند اين زمينه کاري بدرد نميخوره پس!!!!1!!!)
  کسايي مثل من تلاش مي کنند مقاله مي دهند بعد دلايل بد بودن رزومه ما چي ميشه.
  1- يا پول داده براش بنيوسند.
  2- يا کار خودش نيست.
  بالاخره يکجوري ما را کنار مي گذاريد. ولي تمام مقالات خيلي از ما حاصل کار خودمان هست. اثباتش هم راحت. درباره هر کدام از مقالات که دلتان خواست سوال بپرسيد. فايل هاي مرتبط با آن را بيايد ببينيد.
  الان مشکلي که کسايي مثل من دارند اينه که بر اسا نفر چندم بودن مقاله باهاشون رفتار ميشه. من اول نبودم. چون استادم بدون استثنا مي خواهد خودش اول باشه. موضوع تحقيقي با من، کار با من، بحث با من، نوشتن با من، ولي ميرم آخر.
  دو نکته جالب.
  همه کارهايي که در بالا گفتم را خودم انجام دادم براي يک ISI ولي استادم من انداخت 3ام دانشجوي دکتراش رو گذاشت 2. قبول کردم. رفت ژورنال پذيرش شد به شرط يک سري اصلاحات. اصلاحات را انجام دادم و فرستادم بعد متوجه شدم مي خواهند اسم من را حذف کنند. پيگيري داننشجوي دکتراش بود که نکذاشت من حذف بشم.
  2- يک کار ديگه دارم باهاش. حالا يکي از اساتيد دانشگاه ديگري را اضافه کرده باز هم من رفته عقب تر!!!!!!
  همين الانش براي من مشکل شده. رفتم مصاحبه کسي باور نمي کنه اين کار حاصل تحقيق من. به هر استادي هم که مي گم ازش ازم سوال بپرس. قبول نمي کنه.
  الان رزومه من در شرايط جديد بهتره يا اوني که واقعا اسمش آورده شده در مقاله و خودش کاري انجام نداده.
  فکر مي کنيد در روش جديد به کي بيشتر ظلم ميشه.؟؟؟؟؟؟؟؟
  در ضمن اينکه گفته نميشه مقاله زياد داد. چرا ميشه.
  من الان چند تا مقاله آماده دارم فقط وقت نکردم متنش را بنويسم. خواهم نوشت يکدفعه زياد خواهد شد. همش هم از پايان نامه ام هم نيست. در کنار پايان نامه کارهاي تحقيقاتي ديگري هم انجام مي دهم. شدني هم هست اگر علاقتون مثل من باشه.
  در ضمن از پايان نامه ام هم هنوز ژورنال ندادم. به دليل اينکه تا مي تونم مي خواهم بهترش کنم. الان خيلي کارها که توي پژپوزالم نبود را انجام دادم خواستم متنش را بنويسم. تصميم گرفتم صبر کنم. ناپايا هم انجام بدهم اون هم اضافه کنم. اين هم خودش 1 سال زمان ميبره. حالا طبق گفته دوستان، از اونجايي که از پايان نامه تا حالا مقاله ندارم پس حق دکتري خوندن هم ندارم.

  در نهايت هم ميگيم اگر مي خواهد اين روش باشد ايرادي ندار ولي اصلاحاتي صورت بگيرد:
  1- براي بهتر کردن زبان زمان لازم هست. نيايند اساتيد محترم به جرم اينکه از فارغ التحصيلي زمان گذشته بگذارند کنار.
  2- من خودم 2 سال از فارغ التحصيليم ميگذره الان بايد برم سربازي 2 سال ديگه بر گردم. شانس داشته باشم دکتري بخونم. نمي خواهم شريف بخونم. اگر شد خوبه ولي شهرستان هم قبول دارم. چون به خودم اعتقاد دارم مي دونم خيلي تلاش مي کنم. کمبودهاش را جبران مي کنم. ولي اين شکل حتي اين شانس را هم گرفته. دليل:
  رفتم شيراز. توي رشته من سخت گير ترين دانشگاه ايران هست خيلي ها را در امتحان جامع اخراج مي کنند. اين به کنار يک سال دانشجوها را نمي خواستند سنجش مجبور کرد بردارند. بعدش اون ها وقتي اومدند دانشگاه همه را اخراج کردند. دانشجوهاي دکتراشون اين را گفتند.
  اين نشون ميده الان هم اساتيد حق انتخاب دارند.

 4. سحر گفت:

  دوستان تو روخدا پيگيري كنيد ديگه گيج شديم آخه ؟؟ تخصصي بخونيم يا نخونيم ، يعني چي آخه چرا درست اطلاع رساني نميكنن !!!!!!

 5. پریسا . ب گفت:

  الان دوساله که رشته من (توریسم ) قراره از زیر گروه مدیریت جدا بشه تا من هم بتونم شرکت کنم و دوساله که من فرصتامو به دلیل عدم هماهنگی دست دادم 🙁 ..چون وزرات علوم تصویب کرده ولی سازمان سنجش توی دفترچه نمیاره… امیدوارم این اتفاق برای این قانون جدید نیوفته یا حداقل زودتر تکلیف رو مشخص کنند .

 6. samira گفت:

  بچه ها من نمیدونم این روش خوبه یا بد -فقط اینو میدونم که بعضی از بچه ها میگند رزومه- اینم رزومه : پذیرش مقالات در ژورنال های ISI در کوتاهترین زمان مبلغ هم داره . عدالت سنجی با اینها درسته شما خودتون قضاوت کنید- مرسی از دوستانم

  • نگار معتمدیان گفت:

   بله متاسفانه این مسئله وجود داره…:-(

  • reza گفت:

   بله ژورنال های پولی هم وجود دارند ولی مقالات اونها هیچ ارزش و اعتباری نداره حتی تو مصاحبه ها هم مورد تمسخر اساتید قرار میگیره و هیچ نمره ای به اونها تعلق نمیگیره خود اساتید و داورها بهتر میدونن که بعضیا پول میدن و مقاله میخرن…

 7. Ali گفت:

  منم با نظر حیدری موافقم. واقعا این بهترین روش هست

 8. h-k گفت:

  دوستان عادلانه ترین روش اینکه هم آزمون باشه و هم مصاحبه

 9. شما نگران زبان ما نباشد////// گفت:

  دوستانی که زبان زبان میگید …………. همه دانشجوهای دکتری تا ازمون جامع مجبورند زبان را تقویت کنند در ضمن کسی که دانشجوی دکتراست و علاقه داره و میخواد برا فرصت مطالعاتی بره باید تقویت کنه من احساس میکنم شما میخواهید دروس تخصصی نباشه و رتبه ای در کار نباشه

  • دکتری گفت:

   دقیقا ما میخواییم رتبه ای در کار نباشه تا شایستگی های افراد از روی رزومه به خوبی مشخص بشه…نه با یک ماه حفظ کردن کتاب

  • مهندس شیمی گفت:

   اصلا رتبه برای این جمعیت زیاد داوطلب و این تعداد کم پذیرش کاملا بی معنی هست…کاملا با حذف این شیوه که با رتبه ورودی میگیرن موافقم…

  • حیدری گفت:

   من دانشجویان دکتری میشناسم که هنوز درگیر گرفتن مدرک زبان هستند وچندین بار دانشگاه به انها تذکر داده تا زودتر مدرک زبان را تحویل دهند شما اگر در روز ازمون زبان msrt سری به این حوزه ها بزنید افرادی را خواهید که بیش از 10 بار است ازمون میدهند ولی موفق نشده اند برای دانشجویان دکتری دانشگاه ازاد کسب حداقل 65 msrt بود و چون کسب چنین نمره ای مشکل بود دانشگاه ازاد چاره را در ایجاد مدرک زبان خاص خود دانشگاه که فقط برای ازاد اعتبار دارد نمود ازمونی راحتر از بقیه که سوالات شنیداری ندارد اما قضییه دانشگاههای دولتی در باره زبان به قوت خود باقی است من مدرس زبان هستم چه بسادانشجویان دکتری دیده ام که حاضرند با پرداخت هزینه های میلیونی از طرق غیرمجاز به این مدرک دست یابند

 10. شیوا خانووووم گفت:

  سلام
  بچه ها شما بشینید زبان و استعداد بخونید
  هر شرایطی پیش بیاد این دوتا درس پابرجا هستند.

 11. سوال مهم... گفت:

  سلام دوستان
  اين شيوه خيلي خيلي هم خوب است
  نيازي به اعتراض نيست
  يك دانشجوي دكتري بايد قدرت تحليل و تجزيه داشته باشد بايد بتواند يك مطلب را خوب توضيح و تحليل كند…آيا با تست سواد افراد مشخص ميشود؟ تست هايي كه در خيلي از مواقع افراد شانس ياور آن ها بوده و توانستند رتبه ي خوبي بياورند لطفا اجازه بديد شيوه تغييير كند

  • . گفت:

   تست زدن هم مهارت میخواد کسی که نتونه تست بزنه یعنی قدرت تجزیه تحلیل رو هم نداره حداقل تو رشته من که اینطوریه حتما با زبان قدرت تجزیه و تحلیل افراد سنجیده میشه چقد عجیب متخصص زبان میخوان نه رشته کسی که نتونه حداقل 50درصد سوالات تخصصی رشتشو جواب بده چطور میخواد صاحب نظر بشه و …..

   • حیدری گفت:

    کسی باید باشد هم تست زدن و هم زبان هر دو متاسفانه چرا همیشه یک بعدی به قضایا نگاه میکنیم دراین طرح افرادی که در هر دو قوی باشند به مصاحبه وسایر مراحل پژوهشی هدایت میشوند در گذشته میشد ضعف زبان را با درصد عالی درس تخصصی جبران ورتبه عالی کسب کرد.بالاخره همیشه در یک جامعه آماری بزرگ افرادی یافت میشوند که در زبان ودرس تخصصی خوب باشند وبا ظرفیت 2 یا3 نفری هر رشته کسانی قبول میشوند که واجد هر دو درس زبان وتخصصی باشند

 12. ۱۲۳ گفت:

  این قانون جدید خیلی بی انصافیه، همه چیز سلیقه ای میشه، شانس قبولی دانشجویای شهرستانی تو دانشگاه های برتر به صفر میرسه

  • حیدری گفت:

   متاسفانه برگزاری چندین ساله متمرکز دکتری باعث ورودی تعداد زیادی دکترا به جامعه علمی کشور شد که از خواندن یک متن یا مقاله به زبان لاتین عاجزند چه بسا کلمه نمیدانم در روز مصاحبه از دهان افراد هنگام معرفی خود وهدفشان از ادامه تحصیل دکتری به زبان انگلیسی شنیده شد زود قضاوت نکنید و جبهه گیری نفرمایید متاسفانه هرگاه موضوعی و یا طرحی که با ما منافات دارد زود داد و هوارمان به هوا میرود . به نظر من دروس تخصصی صد درصد باید مد نظر و اولین فاکتور قبولی محسوب شود و دانستن زبان روند به روز بودن علمی را ممکن میسازد پس بهتر اینکه افرادی وارد جامعه علمی کشور شوند که در تمام زمینه های قوی باشند.پس این طرح به نحو احسن مشکلی که در چند سال اخیر جامعه دانشگاهی که فقط به اتکای ضریب بالای درس تخصصی با زبان صفر به دانشگاه راه میافتند حل خواهد کرد.

   • تینا گفت:

    اگه مشکل زبان هست که میتونن ضریبش را 2 کنند یا اینکه مدرک زبان را موقع مصاحبه اجباری کنند نه موقع آزمون جامع.
    مشکل طرح جدید اینه که آزمون اختصاصی دانشگاهها به نفع بچه های همونجاست و با عدالت آموزشی منافات داره. باید همه یه آزمون اختصاصی یکسان بدهند که سنجش متولی آن باشه تا حقی از کسی ضایع نشه.

 13. ادبیات عرب گفت:

  من دانشجوی ارشد زبان و ادبیات عربی ام. بیشتر بچه هامون هم زبان انگلیسی نمیدونن یعنی اصلا به انگلیسی نیازی نداریم. چون نود و نه و نیم درصد منابع مورد استفاده ما یا به زبان عربیه یا به زبان فرانسه . حتی امسال انجمن ملی اساتید کشوریمون تصمیم گرفتن که شرط تافل رو برای مقطع دکتری ما بردارن و یه مدرک عربی در حد تافل جایگزین اون بکنند آخه عربی خودش دومین زبان زنده دنیاست. توی شورای برنامه ریزی درسی وزارت علوم هم دارن پیگیری میکنن نزدیک تصویب شدنه. اون وقت این مدل آزمون جدید چه تناسبی با رشته ما -و بقیه رشته های زبان دوم-داره اصلا؟؟؟؟؟

 14. samira گفت:

  دوستام خوبم. آیا در صورت اجرای این روش برای امتحان جامع دیگر ارائه مدرک زبان لازم نیست؟؟؟؟

  با آرزوی موفقیت همه شما.

 15. raha گفت:

  از همه دوستان خواهش میکنم به این شرایط اعتراض کنید.نذارید دکترای سلیقه ای بشه

 16. sahar گفت:

  به نظر من بهترین و ایده آل ترین روش همینه که دروس تخصصی حذف بشه و بر عهده خود دانشگاهها بذارن.
  من یک دانشجوی ریاضی محض گرایش هندسه هستم که بالاترین ظلم به ما روا پیشه که در آزمون تخصصی فقط جبر و آنالیز هست نه هندسه و متاسفانه با متقاضیان جبر و آنالیز رقابت میکنیم و در نهایت رتبه آنها بهتر از ما میشه و آنها گرایش هندسه رو انتخاب میکنند و ما به مصاحبه دعوت نمیشویم درسته که اکثر این بچه ها رو برنمیدارن ولی بلاخره ظرفیت ها رو میگیرن. بنظر دوستان این یک بی انصافی محض نیست؟؟؟

  • نانوشیمی گفت:

   خب عزیزم شما به مطالبه حقتون بپردازید. واین ربطی به حذف کنکور نداره. پیگیری میکردید تا کنکور درست برگزار بشه.چه ربطی داره که یه گرایش درس گرایش دیگه رو امتحان بده!!!

 17. مهسا-رشت گفت:

  با یه تصمیم گیری، کل برنامه های آدم یه شبه نابود میشه. الان 5 ساله میگن میخان کنکور لیسانسو بردارن، برنداشتن!!!! یه شبه کنکوره دکتری برمیدارن!!!! چه اشتباهی کردم که امسال دکتری جدی نگرفتم 🙁

  • بیوتک گفت:

   خواستند کنکور لیسانسو بردارند و بر اساس معدل پذیرش کنند
   بعد امدند دیدند نزدیک 3000 نفر معدل 20 وجود دارد و همشون بهترین رشته های دانشگاه تهرانو میخوان
   بررسی کردند فک کنم نزدیک 10000 نفر معدل بالای 19 وجود داشته است.
   نتونستند حذف کنند

 18. نگار معتمدیان گفت:

  به نظر من که عادلانه نیست سالهای قبل و حتی امسال دوستان با زبان سه درصد بشن تک رقمی و انوقت ماها باید استاد زبان باشیم واسه جواب دادن …
  خداکنه سازمان سنجش زیر بار نره..
  🙁

  • دکتر بعد از این گفت:

   والا ما دیدیم با تخصصی پایین و زبان بالا دکتر شدن که این اصلا انصاف نیست

   • نگار معتمدیان گفت:

    بله اینم هست و الان با این ابلاغ جدید راه دقیق برای همین گروه بیشتر باز میشه…
    که نه اینطوریش خوبه و نه اون مدلی که زبان رو زیر ده میزنه..

 19. parsa گفت:

  توی ازمون دکتری انچنان کمبود وقت معنی نداره و با میانگین 50 درصد در اکثر رشته ها رتبه های فوق العاده ای بدست میاد.همه کسانی که ازمون میدن توی ازمون ارشد با درصد های بالای تستی وارد ارشد شدن مخصوصا دانشگاه های درجه 1 .کسی که هم با درصد های تستی بالا وارد دانشگاه ارشد شده و درس های ارشدشم با بزرگترین اساتید ایران گذرونده چطوره که نمیتونه با دانشجو های درجه 8 توی ازمون رقابت کنه اون هم واسه معرفی چند برابر ظرفیت دانشگاه ها و اگه به عنوان نفر اخر هم معرفی بشه اساتید فرهیخته با یه فوت جادویی اونا رو تبدیل به نفر اول میکنن. دوستای گلم اگه ازمون عوض بشه قول میدم که زبان و استعداد و سخت نمیگیرن چون تمام هدف از تغییر اینه که اون دانشجوهای با هوش که الان حتی مجاز به مصاحبه نمیشن بیان و به صورت کاملا منصفانه پذیرفته بشن !! الان در دانشگاه و رشته خودم حداقل 10 نفرو میشناسم که توی این چند سال ازمون میدن ولی مجاز نمیشن به خاطر هوش بالا!! ولی از امسال با ازمون هوش پذیرفته میشن مقالاتشونم بد نیس یا خریدن یا با هم نوشتن یا به مرور زمان خودشون نوشتن.من امسال رتبم ومقالم خوبه احتمال زیاد قبولم .ولی واسه دوستانی که امسال ازمون دارن ناراحتم.

 20. آیدا گفت:

  جبهه رو شما و آدم های دیگه توی همین سایت دارن میگیرن که هر روز یه چیزی میگن!خواهشا دیگه چیزی نفرماييد تا همه چی مشخص بشه.با یه حرف که نمیشه به چیزی مطمئن بود…

 21. برنامه ریزی شهری. صادق گفت:

  سلام
  من رفتم سازمان سنجش.
  گفتن وزارت علوم این تصمیم رو گرفته ولی هنوز ابلاغیه نیومده و حتی ابلاغیه بیاد سازمان سنجش باید قبول کنه.
  اگه اعتراضات زیاد بشه شاید حداقل امسال رو کوتاه بیان.
  خواهشن شمام برید و یا تماس بگیرید و صداتونو به گوششون برسونید

  • ... گفت:

   چرا زود انقد جبهه می گیرید وقتی یه تغییری میشه. مشکلی نداره که.خوبه که این شیوه پذیرش.

   • نگار معتمدیان گفت:

    الان دقیقا کجاش خوبه سه نقطه جان؟ 🙂
    شفاف توضیح بده
    🙂

    • آرش گفت:

     خوبه چون هیچ کجای دنیا دانشجوی دکتری رو با چند تا سوال تستی بر نمیدارن، هر کی مقاله توی مجلات خوب و معتبر چاپ کرده و معدل و زبانش خوبه قطعا استعداد هم داره دکتری بخونه ، و الی یه روش ساده تر هم هست اونم اینه که پول بدی مدرک بگیری، موفق باشید

   • موسی گفت:

    این دقیقا میشه ابزاری برای اساتیدو دانشگاهها که دانشجوهای خودشون رو قبول کنن…به نظر شما خوبه ؟؟؟؟

 22. آیدا گفت:

  اولا اینکه آیدا خانم میشه با یه پسوند پیام بدید.اسم شما مشابه منه و وقتی پیام می دید اشتباه میشه.ثانیا توی چند روز آینده معلوم میشه که حرف من درست بوده و کنکور دقیقا مثل سالهای قبله.من توی دانشگاه دولتی درس میخونم و از دانشگاهمونم پرسیدم و چیزی ابلاغ نشده بود.ممنون

 23. F-روانشناسی تربیتی گفت:

  آقا پیام میشه الان دقیق بگین چی بخونیم؟ استعداد مثل پارسال؟ زبان عمومی بخونیم یا زبان تخصصی؟

 24. متالورژ گفت:

  سلام دوستان
  یه سوالی داشتم
  آزمون مبانی مهندسی و مدرکش برای چی هست و آیا به درد بخور هست؟
  بخصوص برای کسی که بخواد دکتری بخونه
  ممنون می شم کسی اطلاعی داره بگه

 25. ندا گفت:

  سلام
  من امروز سازمان سنجش بودم. گفتن وزیر در مورد تغییر کنکور سال آینده فقط حرف زده ولی هیچ ابلاغیه ای به سازمان سنجش ارسال نشده و اینکه این تغییر انجام شه یا نه مشخص نیست. تا زمان ثبت نام برای کنکور و اومدن دفترچه هیچ چیز معلوم نیست.

 26. کنکور گفت:

  بچه ها منم الان با همین شماره تماس گرفتم . گفت خبر اصلاح میشه ، این هفته دکتر شریعتی مصاحبه خواهند داشت در اون مصاحبه اعلام میکنند . گفتم یعنی هست این خبر بالاخره یا نه ؟! گفت نه شما توجه نکنید به زودی اعلام میشه !!!!!

  • تینا گفت:

   من که زیاد خوشبین نیستم. اونا این مطلب را به دانشگاهها هم ابلاغ کردند٬ پس تغییری در کار نیست. پارسالم که سهم مصاحبه را از ۵۰ به ۷۰ رساندند کلی ادله آوردند که اساتید بر اساس رزومه نمره میدهند اما در عمل دیدیم که کلی نمره تحت عنوان فن بیان و … دستشون هست که کاملا تاثیرگزاره. تازه بعضی دانشگاه ها حوصله دیدن رزومه را هم نداشتند و با اکراه این کار را میکردند.
   البته بودند دانشگاههایی با اساتیدی که همه را به یک چشم میدیدند و رزومه همه را به دقت بررسی میکردند و به دنبال دانشجوی قوی بودند٬ بدون توجه به نام دانشگاه ارشد و اینکه شما دانشجوی آنها بوددید یا نه. کیفیت مقاله ها برایشان مهم بود و نه کمیت. اما برای برخی دیگر از دانشگاهها …

 27. کمکککک گفت:

  دوستان عزیز سلام آیا هنوزم امکان جابجایی اولویتها هست؟! یا تموم شده دیگه اگه هست چطوریه؟

 28. آیدا گفت:

  منم با وزارت علوم تماس گرفتم.گفتن آزمون مثل پارساله! قرار شد یه اصلاحیه برای متن بالا زده شود.برید تخصصی هم بخونید.موفق باشید

 29. شیوا گفت:

  بچه ها این تغییرات شامل حال دانشگاه ازاد هم می شه؟یعنی دکتری ازاد هم امسال اینجوری می خواد تغییر کنه؟

  • داوطلب 94 گفت:

   البته در اطلاعیه آزاد رو هم آورده ولی فکر نمیکنم اینجوری باشه چون آزاد مرکز آزمون جدا و مستقل داره و چندین ساله با یک فرایند معمول آزمون برگزار میکنه و از همه مهمتر زیر نظر سنجش نیست.

 30. کنکوریها گفت:

  ممنون آقا پیام از پاسختون.
  راستی کلاس کنکور زبان و استعداد اگر سراغ دارید بفرمایید.
  زبانو من 42 زدم امسال.
  بعد در مورد کتاب برای استعداد و زبان لطفا بفرمایید، چون هم کتب مختلفه و هم کلاسها.
  باز هم از لطفتون سپاسگزارم

  • م م گفت:

   استعداد عرفانیان و مسیح خواه و وکیلی
   زبان کتاب دکتر خیرآبادی

  • امیدوار گفت:

   سلام . من پارسال بهمن کلاس های استعداد استاد وکیلی را شرکت کردم خوب بود باید بعدش خودتون زیاد تمرین کنید . به سایت استاد مراجعه کنید برنامه برگزاری کلاس ها اونجاست.

 31. فرهاد_شیمی الی گفت:

  سلام باین روش امکان قبولی از مصاحبه فوق العاده در حد صفر هست بخصوص برای اون دو یا سه نفری که دکتری رشتشونو در دانشگاه خودشون دارند باید مخالفت خودمو قاطعانه اعلام کنیم

 32. محمد ژئو گفت:

  به نظر من این روش جدید خوبه به شرطی که روی یک سری اصول مشخص قانونی که از طرف دانشگاه پذیرنده و سازمان سنجش تعیین میشه باشه و دانشگاهها ملزم به رعایت اون باشن … و در ضمن داوطلب هم حق اعتراض و بررسی مجدد رزومشو ، از طریق یک مرجع صلاحیت دار معرفی شده ، داشته باشه

 33. مهسا ایلامی گفت:

  خیلی راحت میشد تنها ضریب درس زبان رو بالاتر میبردند و امتحان به همان روش قدیمی برگزار میشد…
  جالب اینجاست در بسیاری از بخشنامه های رشته های تحصیلی کارشناسی دروس زبان تخصصی رو حذف کردن.و در قسمت ارشد هم از آن بعنوان زبان پیش منظور میشود.
  اگر واقعا زبان مهمه که هست بهتر است از کلاس اول ابتدایی در مدارس تدریس شود.و واحدهای زبان را در کلیه مقاطع تحصیلی بالا ببرند بشرط کیفی سازی.
  با احترام
  دانشجوی دکترای زبان و ادبیات انگلیسی

 34. کنکوریها گفت:

  بچه ها کسی میتونه به من بگه که شاگرد اول بودن در دوره ارشد تاثیری در کنکور دکتری داره یا نه؟
  یکی از دوستان محبت کردن گفتن نه.
  آخه من در یکی از خبرهای سال 91 ایسنا فکر کنم بود خواندم که:
  به فارغ التحصیلان ارشد رتبه اولی، یک ظرفیت علاوه بر ظرفیت مازاد در کنکور تخصیص داده میشود و با سهمیه رتبه اولی گزینش میشوند.
  ولی امسال در دفترچه کنکور دکتری همچین چیزی ننوشته بود.
  خواهشمندم از دوستان خوبم من را راهنمایی و از دعای خیرتون فراموش نکنید.
  تمرکزمو برای برنامه ریزی درست با آیین نامه های هر روز در حال تغییر دارم از دست میدم.

  • payam گفت:

   نه تاثیری نداره چون تعداد شاگرد اول ها زیاده در هر رشته. ولی شاگرد اول کنکور ارشد در هر رشته در مصاجبه امتیاز داره نه ظرفیت جدید

 35. payam گفت:

  دوستان گرامی:

  اگه آزمون GRE SUBJECT بگیرند کسانیکه زبان دکترای اخیر را زیر 40 زدند شانسی برای قبولی ندارند. توصیه میکنم اگر قطعی شد این آزمون منابع آزمون را تهیه نمایید و مطالب درسی رشته خودتان را از کتب تکست مرجع مرور نمایید حتما

  • payam گفت:

   این آزمون شامل 3 بخش لغات تخصصی- هوش عمومی و سوالات تخصصی به زبان انگلیسی از رشته تان به طور عمومی است.

 36. صنایع غذایی گفت:

  با سلام دوستان گرامی من از وزارت علوم سوال کردم گفتند 2 یا سه روز دیگه دکتر شریعتی با رسانه ها مصاحبه می کنند و جزئیات دقیق رو اعلام می کنند پس لطفا تا 3 روز صبر کنید و خودتون رو اذیت نکنید .

 37. m-n گفت:

  سلام- بعضی از دوستان میگفتند امروز میریم وزارت علوم تا تغییرات را بپرسیم خبری نشد؟؟؟ دوستان لطفا تلاش کنید ما که راهمون دوره – بپرسید منظور از آزمون عمومی یعنی چه -کدوم منابع- و اینکه کی برگزار میشه

 38. کنکوریها گفت:

  سلام و ارادت
  دوستان شما میدانید که رتبه های اول در دوران ارشد در بین دانشجویان هم ورودی خودشون، در کنکور دکتری شاگرد اولیشون تاثیر داره یا نه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • milad bastanshenas گفت:

   سلام دوست عزیز..
   این مورد درمورد کنکور کارشناسی ارشد بله تاثیر داره سهمیه رتبه اولی ولی درمورد دکتری فقط بدون کنکور سهمیه داره اینی که من اطلاع دارم

 39. نگار معتمدیان گفت:

  سحر جان پس وقتی اینطوری جواب داده یعنی تخصصی هم هست…
  من فکر می کنم این طرح فقط زبان و استعداد مخالفان جدی داره به همین دلیله که هنوز نمیان دقیق اعلام کنن..
  🙁

 40. علی گفت:

  آخه دیگه دانشجویی نمی مونه که بخوان براش کنکور بگذارن. امسال از 52 نفر دعوت به مصاحبه فقط 10 نفر آمدن در دانشگاه دیگر 5 نفر می خواستند که فقط 5 نفر برای مصاحبه آمدند معلوم نیست از این 5 نفر که صد در صد قبولن چند نفر ثبت نام کنن. اینه که دیگه آزمون نمی صرفه

  • عامری/ گفت:

   میشه مستند بفرمایید کدوم دانشگاهها و چه رشته ای؟ ما هر بار رفتیم همه دعوت شده ها آمده بودند

 41. payam گفت:

  بله، کاملا درسته
  برای گذروندن هر مرحله کلی هزینه از داوطلب خواهند گرفت و با گرفتن امتحانای سخت داوطلب رو رد کرده و در نهایت دانشجوی خودشون رو پذیرش خواهند کرد.
  که البته دعا می کنیم اینطور نباشه

 42. خواهشا راهنمایی کنید گفت:

  آزمون زبان سوالاتش مثل سالهای قبل هست؟؟یعنی شامل گرامر و درک مطلب و لغات هست؟؟ ؟یا ازمون GRE میگیرن؟

 43. سامان گفت:

  دوستان سلام
  از نظر بنده بهتر است سازمان سنجش یک نمونه از این ازمون را برای کلیه رشته ها در سایتش قرار دهد تا مشخص شود که دانشجوی متقاضی دکتری برای سال ۹۵ چطور باید اماده شود, در غیر اینصورت بلاتکلیفی مانع این می شود که اماده شود, در حالی که زبان یکی از شاخص های مهم برای گزینش اولیه میباشد لذا زمان زیادی لازم است که این ضعف خیلی از بچه ها جبران بشه, پس خواهشا همه به سازمان سنجش درخواست بدهید هرچه زودتر یک نمونه از ازمون, برای هر رشته به صورت جدا گانه روی سایتش قرار بده.
  موفق و پایدار باشید

 44. payam گفت:

  آزمون GRE SUBJECT چيست؟

  آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد.

  انواع آزمون GRE:

  این آزمون در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود که دارای 3 قسمت درک زبانی (verbal)، کمی (quantative)و قسمت تحلیلی (analytic) است. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط به میزان دایرة لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و به صورت نوشتاری است. یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.

  آزمون GRE Subject چیست ؟

  آزمون GRE Subject تستی است که سطح اطلاعات شما از رشته تخصصی خود را به زبان انگلیسی می سنجد. این آزمون هم از آزمون های سازمان غیر انتفاعی ETS می باشد و به همین دلیل می توان این آزمون را آزمونی تخصصی با درجه سختی نسبتا بالا دانست.

  آزمون GRE Subject به شما کمک می کند نسبت به دیگر افرادی که در کسب موقعیت تحصیلی و یا شغلی با شما در حال رقابت هستند ، وجه تمایز بسیار مناسب تری داشته باشید.

  آزمون GRE Subject در رشته های زیر برگزار می شود:

  رشته بیو شیمی ، زیست شناسی سلولی مولکولی
  رشته زیست شناسی
  رشته شیمی
  رشته ادبیات زبان انگلیسی
  رشته ریاضیات
  رشته فیزیک
  رشته روان شناسی

  این آزمون علاوه بر نیاز به سطح زبان انگلیسی خوب به دانش خوب از رشته مورد نظر هم نیاز دارد. تا اینجا به این سوال پاسخ داده شد که آزمون GRE Subject چیست ؟ اما دانستن این نکته نیز که چه موسساتی به این آزمون را قبول دارند نیز بسیار مهم است. بیش از هزاران موسسه ، مدرسه ، دانشگاه و … در سراسر دنیا این آزمون را برای استخدام و یا ادامه تحصیل از متقاضیان طلب می کنند. اگر چه داشتن آزمون GRE Subject به تنهایی نمی تواند بسیار موثر باشد و همیشه در کنار این مدرک مدارکی همچون آیلتس یا تافل نیز مفید است.

  زمان آزمون GRE Subject حدود ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه می باشد و همه آزمون در یک جلسه برگزار می شوند. این آزمون زبان جزو معدود آزمون هایی است که امتیاز منفی دارد. معمولا هر چهار پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح شما را از بین می برد. پس اگر بین چهار گزینه شک داشتید به این نکته نیز توجه کنید.

  دوستان اگه قراره آزمون جی ار ای سابجکت برگزار بشه سوالات تخصصی عمومی به زبان انگلیسی از رشته تان پرسیده خواهد شد.

  • payam گفت:

   یعنی این آزمون زبان تخصصی رشته های 9 گانه دکترا و هوش و استعداد و همه باید به انگلیسی باشه.

   • سوال مهم... گفت:

    نه نه اشتباه است
    توي اطلاعيه هاي اوليه در مورد تغيير آزمون عنوان كرده بودند كه به زبان فارسي است!!

  • عامری/ گفت:

   من فکر می کنم مقصود مسئولان سنجش از آزمون GRE همین آزمون استعدادی است که سالهای قبل برگزار شده. از این رو تغییر محسوسی نسبت به گذشته نخواهیم داشت

 45. مهرانا گفت:

  دوستان برای دکتری امسال باید بخونیم یا نه ازمون مثل سالهای گذشته هست یا نه ؟

  • مونس گفت:

   چقد این سوال داره تکرار می شه
   نه کنکور مثل سابق نیست
   سیستم تغییر کرده
   از همین امساااااااااااااال.

  • phd_93 گفت:

   تا چندروز دیگه صبر کنین ظاهرا قراره دکتر شریعتی بیان و توضیحاتی بدن پس فعلا نگران نباشید معلومه این طرح مخالفان زیادی داشته که هنوز مفادش معلوم نیست ایشاله که خیر باشه و کسایی که استحقاقشو دارن بتونن با هر طرحی که باشه موفق بشن

 46. mohsen star sky گفت:

  ولی در کل طرح خوبی نیست
  کلا تغییرات باید به مرور زمان انجام بشه و این طرز تغییرات اصلا خوب نیست

 47. مریم گفت:

  با سلام شاید منظورشون از عبارت آزمون عمومی توی آگهی فقط زبان و استعداد نبوده منظور از کلمه ی عمومی این باشه که برای همه است و شامل دروس اختصاصی هم میشه. من که اولش اینجوری فهمیدم ولی بعدش گیج شدم. اگه توی ژنو هم اینجوری مذاکره شه وای به حال ما.

 48. دکتر گفت:

  بچه ها مگه ارشد امتحان ندادین شما……همیشه ارشدمون بهمن ماه بودی و ما ورودی سال بعدش بودیم و کنکورمونم به اسم همون بوده….چرا الکی گیج میشید….مثلا ارشدمون بهمن ۸۹بود به اسم کنکور ۹۰امتحانذدادیم..ورودی ۹۰هم بودیم

 49. ساناز گفت:

  دوستان تغییرات از همین کنکور امسال یعنی اسفندی که میاد اعمال میشه.
  هر سال عموما پس از برگزاری کنکور، تغییراتی اعمال میشود برای سال بعد.
  بنابراین، به فکر تقویت استعداد و زبان باید باشیم به جای حرص و جوش خوردن…
  چون کاری نمیشود کرد

 50. samira گفت:

  وای سرم گیج میره هرکی یه چیز میگه . دوستان کاری بکنید این زمان داره میره……………….میخوایم برای زندگیمون برنامه بریزیم . چرا هر دفعه یه چیز میگن گیج شدیم به خدااااااااااا

 51. س.م گفت:

  به نظر من یک سوال بدهند که “کنکور 94 یعنی چه و سال تحصیلی 95-96 به چه سالی گفته میشود؟”
  این سوال کنکور امسال باشه. فکر کنم همین سوال برای سنجیدن هوش و ذکاوت و حتی زبان فارسی متقاضیان کافی باشه 😉

 52. داوطلب 94 گفت:

  با سلام خدمت دوستان گرامی:
  با سلام منابع ذیل بهترین شاخص برای آزمون GRE به نظر اینجانب میباشد:
  استعداد مدرسان شریف بهتر ازبقیه هست یعنی میشه گف کاملترینه.زبان ۵۰۴ واژه و ۱۱۰۰واژه لغات ضروری تافل و کتاب خیرآبادی برای گرامرودرک مطلب مطلوب هست.

 53. مهندس شیمی-2 گفت:

  نه دوست عزیز،کنکور حذف شده و توی اخبارهای گذشته گفته بودن”پذیرش دانشجوی دکتری در سال ۹۵-۹۶ بر اساس این ابلاغیه است” پس یعنی کنکوری که میبایست در اسفند امسال برگزار بشه و بر طبق آن پذیرش برای سال بعد تعیین میشد حذف شده و به صورت gre و اختیار ۱۰۰% ای دانشگاهها اپصورت میگیره…کاملا واضحه که امسال عملی میشه و بر طبق اون پذیرش سال بعدو انجام میدن…

 54. ای تی گفت:

  اگه اینطور بود تو متن اطلاعیه میزدن حذف کنکور سال جاری نه حذف کنکور از سال آینده

 55. امیری گفت:

  خوب ملاک انخاب دانشگاه توسط دانشجو چطوره؟آیا اصلا دانشجو دخیل هست؟ یک آزمون برگزار میشه بچه ها خودشون از قبل انتخاب می کنند کجا را انتخاب کنند و 5 تاش دعوت بشن یا نه بعد از آزمون انتخاب میکنند؟ اصلا هیچیش مشخص نیست که!!!

 56. ای تی گفت:

  دوستان ببینید
  الان تا مهر 94 نیمسال دوم 93-94
  از مهر 94 تاآخر سال میشه نیمسال اول 94-95
  از عید 95 تا مهر 95 میشه نیمسال دوم 94-95
  از مهر 95 تا آخر سال میشه نیمسال اول 95-96 و قراره که کنکور 95-96 حذف شه پس این واسه کنکور سال اسفند 95 هست نه اسفند 94

  • ali گفت:

   خیر اشتباه نکنید. کنکور اسفند 94 برای سال تحصیلی 95-96 هست. کاملا واضحه

  • شیمیست گفت:

   اصلا عبارت کنکور 95-96 که شما میفرمایید اشتباهه درستش کنکور سال تحصیلی 95-96 هست که تو متن اطلاعیه هم گفته واسه سال تحصیلی 95-96 کنکور حذف میشه که آزمونش اسفند 94 برگزار میشه

  • زهرا سادات گفت:

   دقیقا درست گفتید. این قانون برای کنکور اسفند 95 هست. امسال یعنی اسفند 94 مانند قبل برگزار میشه دوستان. دیگه این گیج شدن نداره.

  • ندا گفت:

   نیم سال که حساب نیست
   کل سال تحصیلی رو مد نظر دارن که شروعش در سال 95 هست و پایان سال تحصیلی در سال 96 و البته برای ورود به این سال تحصیلی زمستان 94 کنکور میدن

  • phd_93 گفت:

   دوست عزیزمهر94_95 که کلاسها شروع میشه کنکورش اسفند 93برگزار شد پس مهر 95_96میشه شروع سال تحصیلی برای قبولی های اسفند 94

   • بهار- اقتصاد گفت:

    وای بچه ها!!!!!!! چقدر در مورد سال تحصیلی مشکل دارید. مثلا اگه کنکور دکتری به جای اسفند مثل قبل آخر فروردین بود مشکل حل میشد؟؟؟ دیگه کسی با مفهوم کنکور سال آینده و سال تحصیلی 95-96 مشکلی نداشت؟

 57. ali z گفت:

  سلام دوستان.خسته نباشید.یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  آزمون زبان سوالاتش مثل سالهای قبل هست؟؟یعنی شامل گرامر و درک مطلب و لغات هست؟؟ ؟یا ازمون GRE میگیرن؟

 58. شیمیست گفت:

  سلام بچه ها ببینید این آزمونی که اسفند93 دادیم و الان هم مصاحبه اش هست هرکی قبول بشه از اول مهر 94 میره دانشگاه پس این آزمون واسه سال تحصیلی 94-95 بوده
  آزمونی که اسفند 94 برگزار بشه قبول شدگانش مهر 95 میرن دانشگاه یعنی سال تحصیلی 95-96
  پس وقتی میگه این آزمون برای سال تحصیلی 95-96 اعمال میشه یعنی اسفند 94 کنکور مثل سابق نداریم

 59. سحر گفت:

  دوستان من همین الان با وزارت علوم تماس گرفتم , اینا که میگن با آزمون پارسال هیچ فرقی نکرده !!! گفتن اشتباه اعلام شده , مثل پارسال آزمون برگزار میشه و شما درسای تخصصی رو هم بخونید , الان من گیج شدم یعنی چی الان چیکار کنیم ؟؟؟ گفتن آزمون مث پارساله فقط ممکنه تو مصاحبه علاوه بر مصاحبه یه آزمون کتبی هم گرفته بشه لطفا منو روشن کنه یکی !!!!!
  ۰۲۱۸۲۲۳۳۹۶۰ با این شماره حرف زدم من

  • نگار معتمدیان گفت:

   .اقعا ؟؟؟؟؟
   خوب می پرسیدید آزمون کی برگزار میشه؟

   • سحر گفت:

    والا نگار جان 20 بار تاکیدا پرسیدم آخه یعنی چی , گفت شما درسای تخصصی هم بخونید مثل پارساله , یه خانم بود من شماره رو گذاشتم شما هم زنگ بزنید یا اگه تهران تشریف دارید حضوری بپرسید والا من خودم گیج شدم اصلا نپرسیدم زمانش کیه . فقط اگه یه چیز دیگه گفت به شما ,بگید که به من گفتن مث پارساله , بذار بفهمن بچه ها در ارتباطن اخبار غلط غلوط ندن

    • حدیث گفت:

     من با همین شماره تماس گرفتم گفتن به ما مربوط نمیشه، باید با سنجش هماهنگ کنید!!!! سنجش هم هیچ کدوم از خط هاشون جوابگو نیستن!!!!

  • مهندس شیمی گفت:

   من که میگم بهتون اما کسی قبول نمیکنه
   روش برگزاری آزمون (برگزاری دوبار در سال یصورت حدنصابی) را gre میگویند….
   آزمون همون آزمونه اما رتبه در کار نیست.. نمره بهتون میدن مثل آزمون تافل یا msrt یا… اگه شما حدنصاب دانشگاه مورد نظرتون را کسب کردید میرید واسه مصاحبه… خودتون میرید نه سنجش دعوتتون کنه…

   • ف گفت:

    واقعا به قول دوستمون روزهای مه آلود :). خوب لطفا یه خبر به این مهمی به صورت کامل وواضح اعلام کنین دیگه.

 60. منم فیزیولوژی گفت:

  نمیدونم چرا دوستان میگن گیج میشیم ببینید
  امسال سال 94 یک ترم توی سال 94 یک ترم توی سال 95 پس سال تحصیلی امسال میشه 94-95 و آزمون این سال تحصیلی توی سال 93 بوده
  حالا سال دیگه سال 95 یک ترم توی 95 یک ترم توی 96 پس سال تحصیلی سال دیگه میشه 95-96
  بنابراین امتحان این سال تحصیلی توی سال 94 یعنی امساله یعنی آزمون امسال فقط فقط فقط زبان و استعداد تحصیلی

 61. معصومه گفت:

  گیج شدم!
  آیا برای اسفند امسال این شیوه اعمال میشه یا نه سال بعد؟
  هر کی یه چیز میگه:((

 62. دوست گفت:

  سلام دوستان
  من هنوز متوجه نشدم.. آزمون تخصصی از امسال حذف میشه یا سال آینده؟ یعنی اسفند 94 آزمون تخصصی هست یا نه؟

 63. هادی گفت:

  دوستان من رتبه اول کارشناسی آزاد عمران با معدل 17.14 و رتبه اول ارشد با معدل 18.02 از دانشگاه سراسری و یک مقاله کنفرانس داخلی ممیخواستم بدونم با این شرایط. واسه دکتری بدون آزمون امیدی هست?

 64. ریاضی کاربردی - applied math گفت:

  خدایا! کاش امسال قبول بشم…

  از این بلاتکلیفی آزمون دکتری بیرون بیام!

  هر روز یه برنامه جدید…

 65. samira گفت:

  بچه ها من امروز حقوق اردیبهشتم دادن شاید بتونم چند کتاب باهاش بخرم چه کتابایی برای زبان و استعداد پیشنهاد میکنید

  • سیامک گفت:

   سلام.
   برا استعداد:نکات کلیدی ازمون استعداد از آبادچی بهتر ازبقیه س.زبانم 504 واژه و 1100واژه برا لغت و کتاب خیرآبادی برا گرامرودرک مطلب کافیه.من رتبم 8شد امسال

   • دکتر۹۵ گفت:

    سیامک جان خودت خوندی کتاب آبادچی رو؟چند زدی راضی بودی؟بهتر از مدرسان شریفه؟

   • فاطمه گفت:

    آقا سیامک لطفا بگید که زبانتون در چه حد بوده که این کتاب را خوندید؟
    زبان من ضعیفه این کتابی که شما معرفی میکنید جواب میده؟؟

  • مهسا گفت:

   من برای استعداد تحصیلی کتاب مدرسان شریف رو توصیه میکنم! اگر چه که کمی قطوره، اما جامع ترین منبعی ه که دیدم! برای زبان منابع فارسی خیرابادی هست و منابع انگلیسی هم اگه میتونید دانلود کنید، لازم نیس بخرید. کتاب فارسی همین سایت هم که کتاب خوبی به عنوان پایه هستش هم که میتونید از صفحه زبان دانلود کنید.

  • رییسی گفت:

   خدایا یک فارغ التحصیل ارشد با حقوق ماهیانه فقط توان خریدن چند جلد کتاب را شاید داشته باشه من ای قدر الان از شنیدن خبر ناراحت شدم که اگر دکتری هم قبول نشوم هیچ وقت این قدر ناراحت نمیشدم

 66. روزهاي مه آلود گفت:

  يعني آزموني كه اسفند 94 يعني چند ماه ديگه برگزار ميشه فقط شامل استعداد و زبان هستش؟

 67. محمد گفت:

  سلام
  بچه ها به نظرمی رسد این آزمون چیزی شبیه آزمون استخدام ادواری سال های قبل است .یک کارنامه می دهند به معنی این است که شما حد نصاب علمی عمومی را دارید.شاید تا چند سال اعتبار داشته باشد.سازمان سنجش در طرح سوالات تخصصی مشکل داشت.

 68. شادی 68 گفت:

  با سلام
  لطفاً یکی به ما بگه فقط زبان مد نظرشونه یا استعداد هم هست؟ آیا حد نصاب خاصی مد نظر هر دانشگاس؟ یعنی اگه کسی حد نصابش کمتر از حد دانشگاه تهران باشه ولی در زمینه های دیگه عالی باشه و استادا بشناسنش دیگه نمیتونه وارد مراحل بعدی دانشگاه تهران بشه یا نه بازم اساتید محترم هرکی رو خواستن دعوت میکنن؟؟؟؟؟؟ با تشکر

 69. m-m گفت:

  دوستان حرف زدن مشکلی رو حل نمیکنه . بگید کجا باید اعتراض کرد. من که تو دانشگاه نسبتا خوبی بودم دیدم چطوری در 30 به 70 سلیقه ای رفتار میشد حالا چه برسه به 100درصد.

 70. مخابرات-میدان گفت:

  نتیجه این کار سازمان سنجش را با مثال از رتبه دوستم میگم
  کنکور 94 : تخصصی:54 / زبان:سفید / استعداد:30 / رتبه:8
  اگه همین فرد امسال قبول نشه در اینصورت
  کنکور 95 : زبان:سفید /استعداد:30 رتبه: نزدیکای رتبه های آخر

  • امین گفت:

   به نظر من این موضوع جای بحث داره
   اولا شما برای دکتری باید مدرک زبان رو ارائه بدید
   یعنی در هر صورت اگر قبول شید تا ترم دوم باید یه مدرک زبان معتبر ارائه بدید
   دوما حالت های دیگه هم باید در نظر بگیرید
   در آزمون قبلی فرض کنید یکی
   تخصصی 20 زبان 90 و استعداد 20 زده بود
   و یکی تخصصی 35 و زبان 50 و استعداد 20
   اونوقت نفر اول به بهترین دانشگاه ها دعوت می شد و نفر دوم به دانشگاه های درجه 2
   ولی در حالت جدید هردو به دانشگاه های خوب دعوت می شوند و تنها رزومه و توانایی تخصصی شون ملاک پذیرش خواهد بود

 71. SARA گفت:

  سلام آقا پیام.

  فرایند دعوت به مصاحبه باز هم توسط سنجش انجام میشه؟ یعنی انتخاب رشته میکنیم و سنجش ۵ محل به مصاحبه دعوت میکنه؟ و نتیجه نهایی را سنجش اعلام میکنه؟
  تعیین ظرفیت به عهده کیه؟

 72. شیوا خانووووم گفت:

  بچه ها من واقعا نگرانم
  الان باید چیکار کنم؟
  چی بخونم؟

  • ناشناس گفت:

   از سال بعد این ایین نامه اجرا میشه. امسال برو دروس تخصصی رو بخون. مث کنکو سالای قبل.

   • دکتری گفت:

    برادر من چرا اطلاعات غلط میدی….تغییرات از همین امسال لحاظ میشود…

    • کنکوری گفت:

     حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با این آیین نامه جدید شکل پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاههای آزاد و دولتی متفاوت می شود، افزود : این آیین نامه برای همه دانشگاهها است یعنی همه دانشگاهها باید براساس آزمون عمومی که برگزار می شود داوطلب را مورد ارزیابی قرار دهند ، حتی این آیین نامه برای موسسات حوزوی نیز ابلاغ شده است بنابراین این آزمون برای سال تحصیلی ۹۵-۹۶ عملی می شود.

 73. امیر گفت:

  با این اوضاع خیلی بد میشه
  با این روش جدید هر دانشگاهی هر را که بخواد میتونه بگیره و این ظلم هست در حق همه بچه هایی که از دانشگاه مورد نظر نیستند

 74. اناهیتا گفت:

  سلام
  برای دانشگاه آزاد هم باید استعداد تحصیلی بخونیم؟

 75. داوطلب گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایند در آزمون اولیه چه موضوعاتی مورد ارزیابی است و چه منبعی ؟؟؟؟
  نوع آزمون مبهم است؟؟؟

 76. راضیه گفت:

  سلام دوستان
  من بعد از فارغ التحصیلی تو کنکور 87-88 شرکت کردم. آزمون دانشگاهی بود. منم کارشناسی و ارشدم شیراز بودم و دکتری هم شیراز ثبت نام کردم. کنکور تشریحی بود. آزمون خوب دادم چون استادای خودم طراح سوال بودن ولی تو مصاحبه رد شدم. اونم با چند صدم.
  بعد از اون تو کنکور شرکت نکردم تا امسال. امیدوارم امسال قبول بشم.
  الان معلوم نیست احتمالاً دانشگاه ها برمیگردن رو روال قبل یعنی کنکور تشریحی. داوطلبی که تا حالا برای کنکور تستی خونده حالا باید سبک عوض کنه تحلیلی بخونه و تشریحی امتحان بده (احتمالا)
  البته بنظر من قاعدتا هم همینطور باید باشه. کسی که میخواد دکتری بخونه باید قدرت تجزیه و تحلیل موضوع داشته باشه.
  دوستان منتظر باشید و آمادگی آزمون تشریحی دانشگاه ها را داشته باشید.

 77. شادی گفت:

  فوق العاده است. لطفا عناوین آزمون مشخص گردد؟

 78. فائزه گفت:

  به نظر بنده هم مشکلات حادی پیش رو خواهیم داشت ولی جریانه کنکورهای دکترای در کشور همیشه بی ثبات بوده اینم یه روش جدید انشاالله که موفقیت آمیز بشه….روش پژوهشی محور و استعدادی روش خوبیه چرا که من افرادی رو می شناسم که برای کنکور بشدت درس خونده و حدنصابه قبولی رو اورده ولی فارغ از اینکه استعداد لازم رو برای گذراندن مقطع دکترای داشته چراکه دید به مقطع دکترای نباید مدرک گرایی باشه کسی که دکترای تخصصی رو میگذرونه صاحب نظر در مجامع بین المللی میشه …بنابراین می بایست توانایی عملی کردنه حرف ها ، کارها و طرح هاش رو داشته باشه نه اینکه فقط بک سری مطالبی رو که خونده به صورته طوطی وار پس بده …. پس روش خوبیه امیدوارم که اعضای گروه و هیات های علمی دانشگاه ها به استعداد های افراد بدون درنظر گیری سلیقشون توجه داشته باشند…

 79. نسترن گفت:

  ینی امسال تخصصی نخونیم….منظورشون اینه..
  ولی عنوان خبر خیلی مبهمه…حذف از سال اینده!!!!!!!!!!!!!

 80. باستانشناسی گفت:

  بدتر از همه اینکه بعد از ازمون عمومی هر دانشگاهی شیوه خاص و مبهمی برای پذیرش داره….نهایتا مشخص نیس که حالا مصاحبهش به صورت کتبی هست یا شفاهی….

 81. payam گفت:

  دوستان گرامی:

  کنکور اخیر که برگزار شد کنکوردکترای 94 آخرین دوره کنکور دکترای سراسریه که برای سال تحصیلی 94-95 دانشجو میگیره. کنکور 95 که در اسفند 94 برگزار میشه تنها آزمون زبان و استعداد داره برای سال تحصیلی 95-96 لطفا این سال هارو قاطی نکنید.

  • دکتر سلامت گفت:

   ممتون اقا پیام بابت توضیحاتتون
   لطفا بگین که اایا این ایین نامه برای دانشگاه ازاد هم قطعی شده؟ یعنی دانشگاه ازاد هم صد درصد برای پذیرش بعدی مرحله دکترا زبان و استعداد رو در ازمون میارن؟

 82. ستاره گفت:

  بالاخره این آزمون عمومی شامل چه مواردی میشه؟؟؟
  فقط آزمون تافلِ یا شامل استعداد تحصیلی هم میشه؟؟؟ تکلیفِ بخش تخصصی که معلومه. خواهشاً این بخش عمومی رو که فرمودید روشن بفرمایید شامل چه مواردی میشه؟ سپاسگزارم.

 83. سارا گفت:

  اصلا مشخص نیست

 84. زینتی گفت:

  آخه پس کنکور94-95 چی میشه؟

 85. بهروز گفت:

  به نظر من اون کشورهایی که آزمون gre می گیرند برای اینه که هر کی وارد اون کشور می شه باید یه اطلاعات حداقلی از زبان و … داشته باشه.
  آژمون دکتری داخل ایران چه ربطی به زبان داره؟

 86. روان شناسی گفت:

  بچه ها همه میگین اسفند امسال هم کنکو تحصصی برگزار میشه و از کنکور 95-96 حذف میشه

 87. مهندس شیمی-2 گفت:

  اگه دوستان یادشون باشه قبلا هم گفتن وزارت علوم یه جلسه با روسای دانشگاههای برتر کشور گرفته و تصمیم نهایی برای نحوه پذیرش در مقطع دکتری رو بررسی کردن، پس همه میدونن از کجا آب خورده و برا چی بوده این تصمیم یه شبه از کجا اومد؟؟؟
  دانشگاههای معتبر دیدن خیلی از دانشجوهایی شونو که 2 سال ارشد یا 6 سال کارشناسی و ارشد باهاشون کار کردنو ممکنه نتونن بگیرن و شیوه برگزاری آزمون اونا رو مجبور کردن با دانشجوهای دانشگاههای شهرستان کار کنن حتی اگه به نفعشون نباشه پس بفکر راه چاره افتادن…توی خود خبر گفتن با روسای دانشگاهای برتر، پس از “ب بسم الله” تا اخرش به نفع دانشگاههای برتر خواهد بود و بس..
  سراسر دنیا دارن آزمون gre میگیرن درست ولی مگه ما از اول با یه شیوه بالا اومدیم که الانم ادامه بدیم؟؟؟؟اونا همیشه با این آزمون میرفتن دکتری، کسیکه وارد کارشناسی و ارشد میشد میدونست 2-3 سال دیگه قراره بره توی آزمون gre پس از همون اول توی این 3 سال با وقت و آرامش روی زبانش کار میکرد..حالا کشور ما رو ببینین که در عرض 2 ماه تصمیم گرفته شد و بدون نظرسنجی میخان یه دفه اجراش کنن…تازه هنوزم نمیگن چ
  چی هستشو کی میخاد برگزار بشه فقط میگن سال بعد اینطوریه..پس اینقد نگین در سراسر دنیا بوده ما هم میخایم همون بشیم…باید اول زیر ساختا رو درست میکردن بعد این تصمیمو میگرفتن..گره کار توی پذیرش ارشد بوده و هست نه دکتری…
  کسیکه میخواد دکتری قبول بشه مطمئنا با انگلیسی در حد معمول آشنا هست..مخصوصا توی رشته فنی مهندسی، اگه دانشجوی قوی میخوان استعداد و زبان نمیتونه تعیینش کنهف از اونطرف امتحانای دانشگاهها خ مبهم خواهد بود چه سوالات ، چه تصحیح و چه پذیرش همش سلیقه ای میشن و تمام…
  کلی هم هزینه باید بدیم برای آزمونا و مصاحبه ها توی این وضعیت بی پولی..
  دوستان بگین کجا باید اعتراض بزاریم، حرف زدن چاره ای رو حل نمیکنه مگه چند تا مسئول به این سایت سر میزنن که بدونن چند نفر مخالف این قانونن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • داوطلب 94 گفت:

   کاملا حق با شماست.عالی فرمودید.

  • نگار معتمدیان گفت:

   عالی بود.. واقعا حرفای منم همینه که شما نوشتید…
   🙂

  • ابوالفضل گفت:

   مهندس جان گل گفتی. من خودم دارم ارشدمو توی یه دانشگاه تاپ میخونم حتی واسه دکترا سهمیه استعداد درخشان هم دارم به اضافه نظر مساعد اساتید. اما دیگه واقعا از دیدن این بی عدالتیهای رایج توی جامعه دانشگاهیمون دارم دچار افسردگی میشم. به همین خاطر هم توی اون دانشگاه نخواهم موند چون اینطور وارد مقطع دکتری شدن برام هیچ ارزشی نداره

   • عمران گفت:

    شما الان اینجوری میگی اما من فکر میکنم شما هم همان دانشگاه ادامه میدید.

    • ابوالفضل گفت:

     خیر عمران عزیز. بنده حاضرم ترک تحصیل کنم اما حق دانشجوی شایسته تر از خودم رو پایمال نکنم. چون از این کار متنفرم

  • محمد گفت:

   واقعا عالی بود نظرت امیدوارم روسای دانشگاه های برتر بخونن