مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

انتقاد شدید عضو کمیسیون آموزش از میزان پذیرش دکتری آزاد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  جذب هجده هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی را  فاجعه ای علمی  خواند.

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به عملکرد بی‌واسطه دانشگاه آزاد اظهار کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد وزارت علوم تحت سیطره هیئت امنای دانشگاه آزاد است و آنطور که آن‌ها می‌خواهند مماشات می‌کنند.

وی گفت: جذب یکباره ۱۸ هزار دانشجوی دکترای بدون فراهم کردن ارکانی همچون اعضای هیئت علمی، امکانات آموزشی و پژوهشی به نوعی فاجعه‌ای علمی است و می‌تواند جریان علم را در کشور دچار مشکل سازد.
جعفری با بیان اینکه رئیس کمیسیون با ارسال نامه‌ای به مسئولین این دانشگاه سعی کرد مشکلات این موضوع را گوشزد کند، ادامه داد: پایان اردیبهشت آخرین زمان مسئولین این دانشگاه برای اخذ مجوز رشته محل‌ها بود اما هیچ گزارشی در خصوص عملکرد دانشگاه آزاد در این زمینه به دست ما نرسیده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: متاسفانه وزارت علوم تحت تاثیر دانشگاه آزاد است و ادامه روند کمی فعالیت‌های این دانشگاه فاجعه‌ای بزرگ در عرصه علم در کشور به حساب می‌آید.
وی با اشاره به اینکه ساده‌ترین افراد هم تشخیص می‌دهند جذب یکباره ۱۸ هزار دانشجوی دکتری کار غیر منطقی است، افزود: جذب یکباره ۱۸ هزار دانشجوی دکتری سود کلانی برای مسئولین این دانشگاه دارد که موجب شده قانون را در این زمینه نادیده بگیرند.
جعفری تاکید کرد: مجلس قانون‌گذار است و ما در حد توانمان پیگیری می‌کنیم اما نظارت بر نحوه صحیح اجرای قانون و برخورد با هر بار تخلف در این زمینه برعهده قوه قضاییه است.
وی یادآور شد: مجلس در خصوص پیگیری تخلفات دانشگاه آزاد قاطعیت کامل دارد و توصیه ما به وزارت علوم هم این است که با دل‌سوزی به وضعیت این دانشگاه نگاه نکند و مطالب نظام و جامعه را مد نظر داشته باشد و به رسالت اصلی خود بازگردد.

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. Nima-Phd Amirkabir University گفت:

  بنظر من مشکل اساسی و اصلی نظام آموزشی و آموزش عالی کشور در حال حاضر جذب بی رویه، افراطی و بسیار بسیار زیاد دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. متاسفانه و متاسفانه در چند سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگهاه های غیر دولتی با جذب بی رویه و افراطی دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بدون توجه به امکانات موجود و ظرفیت های موجود باعث شده اند که افراد بسیار زیادی مدارک کارشناسی ارشد و دکترا را از این موسسات دریافت کنند. تا حدی که ظرفیت کلاسهای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی بزرگ کشور مانند دانشگاه تهران حدود 4-5 نفر می باشد در حالی که این رقم برای دانشگاه آزاد اسلامی که امکانات لازم را نیز ندارد بالای 20 نفر می باشد. ضمن اینکه به نظر بنده حتی ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی نیز در چند سال اخیر رشد بی رویه ای داشته است و باید کاهش یابد زیرا اگر به همین صورت پیش برود باعث کاهش کیفیت علمی و آموزشی کشور میگردد. ضمن اینکه با رواج مدرک گرایی و افزایش آمار و تعداد فارغ التحصیلان در هر رشته با مشکلاتی مانند اشتغال و غیره مواجه میشویم. از مسوولین محترم وزارت علوم عاجزانه تقاضا دارم هر چه سریع تر جلوی این اتفاقات که فاجعه ای برای نظام آموزشی و بطور مستقیم پیشرفت کشور است را بگیرند. من اخیرا خبرهایی را دیده ام که دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی جدید حدود 18 هزار دانشجوی فقط در مقطع دکترای تخصصی پذیرش کرده است. با کدام امکانات؟ با چه کیفیتی؟ آیا دانشگاه آزاد باعث افزایش تولید علم در کشور می شود؟ خیر چنین نیست. من خودم دیده ام که دانشجویان به کمک موسساتی که به اسم مشاوره در زمینه پایان نامه و …. برای این دانشجویان پایان نامه های ارشد و دکترا تهیه و تدوین می کنند و حتی برای آنها مقالاتی را در مجلات بین المللی چاپ می کنند. افرادی که با این موسسات در زمینه تدوین پایان نامه و چاپ مقالات همکاری می کنند بعضا دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی هستند که بعلت مشکلات مالی تن به این کار می دهند.از مسوولین محترم وزارت علوم عاجزانه تقاضا دارم جلوی این وضعیت فاجعه بار در نظام آموزشی کشور را بگیرند. خواهش می کنیم مجوز برای پذیرش دانشجوی زیاد در تحصیلات تکمیلی را به دانشگاه آزاد ندهید. خواهش می کنیم ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی را نیز کاهش دهید. تا آن کسی که واقعا به علم و پیشرفت علمی کشور علاقه دارد با سعی و تلاش خود بتواند این مراحل را طی کند و این مدارک را بگیرد نه اینکه مدرک گرفتن به یک تفریح تبدیل شود و افراد مختلف بعلت چشم و هم چشمی به گرفتن مدارکی اقدام کنند. خواهش می کنیم اگر دلسوز این کشور هستید و نگران آینده ی علمی و آموزشی کشور هستید این نکات را در نظر بگیرید.

  • سامان گفت:

   افرین دوست عزیز،اینم حرف دل منه،

  • محمد گفت:

   خدمت شما عرض کنم در رشته های فنی آزاد به مراتب قوی تر از دانشگاهای دولتی حتی برجسته تهران هست. واقعیتی که وجود داره باسواد بودن سطح جامعه زیانی به شما نمیرسونه. الان تو کره جنوبی اکثر جوونا تا دکتری میخونن.
   مشکل بیکاری هست ولی مهم سطح علمی ماهاست که داره بالا میره.
   در ضمن گوشزد میکنم کسی که دکتری فنی تو آزاد میخونه یعنی موقع لیسانس تو کنکور دولتی برخی رشته های فنی و تقریبا تمام رشته های علوم پایه رو تو دولتی بخونه. بخاطر انتخابش رفته آزاد

   بسیاری از دوستان را میشناسم که مدرک فوق لیسانسشان از دانشگاهای تاپ هست اما تو موضوع پایان نامه ی برابر با بچه های آزاد، در حالی که استاد راهنمایشان یکی بوده، بچه های آزاد توانسته اند مقاله بدهند اما دانشجوی دولتی نه.

   بله دانشجوهای دولتی که اکثرا مقاله کار میکنن نمیتونن تا انتها رضایت افراد را برآورده کنند و فقط چند تومان پول ناقابل بچه های بی تجربه را در ازای کار ناقص یا مورد دار تحویل میدهند.

   ارتقای سطح علمی کشور و دکتری گرفتن بچه های آزاد، جای شما را تو دنیا تنگ نمیکنه.

   البته باید سیاست های مناسب اشتغال هم داشته باشیم.

 2. mehdi گفت:

  اگر وضعیت کار انشا الله بهبود پیدا کنه چه اشکالی داره ظرفیت ها بره بالا ولی وقتی مدرک گرفتی و کاری نبود و تعداد دکتر ها ی بیکار سرسام اور شد بده. یک دکتر از لحاظ تحقیقاتی یک ادم خیلی قوی ای است و واقعا حیفه بیکار بمونه.

 3. نانوشیمی گفت:

  سلام. دوستانی که میگن دانشگاه آزاد مشکلی نداره! واقعا بر چه اساسی میگید. آره. به جز چندتا از دانشگاه های آزاد. من خودم کارشناسی آزاد بودم اما ارشد یکی از دانشگاه های خوب سراسری. واقعا یکی که مدرکشو از یه دانشگاه خوب با کلی زحمت گرفته با یکی که از دانشگاه آزاد، نه اون چندتا خوبشون، مدرک گرفته با هم برابرند؟ تو جامعه اون دونفر رو به یه چشم میبینن و این فاجعه است.

 4. دانشجوی دکترا جرم شناسی گفت:

  دانشگاه آزاد کرمانشاه سال قبل 20 نفر گرفت در حد فاجعه بود تهران 7 نفر گرفت

 5. رویا گفت:

  بچه های اوایل دهه 60 کنکور سراسری و کاملا یادشون چقدر زحمت کشیدیم برای قبولی تو دانشگاه چقدر غصه خوردیم برای قبولی تو دانشگاهی که دلمون می خواست ادامه تحصیل بدیم ولی اون موقع هم می گفتن زیر ساخت های لازم برای ادامه تحصیل همه وجود نداره. الان هم همین مسئله تو 1 مقطع بالاتر دوباره برای ما داره تکرار می شه .

 6. سپیده گفت:

  اگر هیئت علمب باشه پذیرش خوبه ولی وقتی هیئت علمی و امکانات نیست نباید بی رویه دکتری جذب شود

 7. رویا گفت:

  وقت به خیر . چرا تصور می شه پذیرش دکترا در دانشگاه آزاد بالاست ؟! من رشته ام کامپیوتر . دانشگاه سراسری 252 نفر دعوت به مصاحبه شدن و دانشگاه آزاد 113 نفر . شهریه دوره غیر انتفاعی و پیام نور دانشگاه سراسری هم تقریبا با دانشگاه آزاد برابر . در ضمن چرا باید جلوی ادامه تحصیل دانشجوهای مستعد و علاقه مند به ادامه تحصیل گرفته بشه ! اگر دانشگاه های داخلی پذیرش کمی داشته باشند مسلما کسانی که توانایی مالی داشته باشند و شرایط زندگیشون اجازه بده حتما برای ادامه تحصیل به هند و مالزی و ارمنستان می رن و تو مدت 3 سال مدرک دکترا می گیرن و بر می گردن حالا عاقلانه تر این که این هزینه تو کشور خودمون بمونه و مصرف بشه یا تو کشورهای دیگه . با در نظر گرفتن اینکه لااقل سطح علمی دانشگاه های کشور خودمون چند برابر بالاتر از سطح علمی در کشورهایی از قبیل ارمنستان و هند و مالزی .

  • neda گفت:

   با نظر شما كاملا موافقم

  • سارا گفت:

   موافقم…نظراتتون کاملا منطقیه…

  • سامان گفت:

   دانشجوی مستعد باید بتونه در عرصه رقابت خودش رو نشون بده نه اینکه بدون مانع وارد دانشگاه بشه و بعد با کلی توقع وارد بازار کار! شما امکانات دانشگاه دولتی را با دانشگاه ازد مقایسه میکنید!؟ برای من تعجب اوره! دانشگاه ازاد نتنها زیرساخت های لازم برای جذب این همه دانشجو رو نداره بلکه هیات علمی هم نداره، البته وضعیت دانشگاه دولتی هم زیاد جالب نیست، با تعصب که نمیشه حرف زد، حالا که من دانشگاه ازاد درس خوندم باید حتما ازش دفاع کنم یا بلعکس از دانشگاه دولتی! شما اگر دانشجو باشید به راحتی می توانید درک کنید که وضعیت دانشجویان ما چگونه است، بخصوص دانشجوی تحصیلات تکمیلی، هر طور شده باید فوق بشن بعد هر طور شده باید دکتر بشن، اصلا مهم نیست که فردا این مدرکشون ی نون و ابی میشه براشون یا نه! بعد میان میگن پس جایگاه ما کو؟! این همه درس خوندیم که به ی جایگاهی برسیم، این همه پول دادیم عمر هزینه کردیم که چشم انداز روشنی داشته باشیم! ولی نیست متاسفانه، دلیلشم ساده س! موقعی که جامعه به 15 هزار دانشجوی دکتری نیاز داره چرا دانشگاه ازداد باید 18 هزار نفر پذیرش داشته باشه؟!!!!!؟ چرا دانشگاه دولتی باید 12 هزار پذیرش داشته باشه؟!!؟؟! این یعنی اینکه حداقل نیمی از این جمعیت بی کار خواهند شد. به خدا اصلا برای من قابل توجیه نیست چرا بعضی ها از افزایش ظرفیت دکتری حمایت میکنن!!! کمی واقع بین بودن هم به نفع خودمون و هم به نفع جامعمون است.

 8. شهرام گفت:

  سلام اگه همیشه حد تعادل رعایت بشه این اتفاقات نمی افته.

 9. ارشد مدیریت گفت:

  بنده با اینکه هم کارشناسی و ارشد خود را از دانشگاههای معتبر داخلی گرفته ام ولی دانشگاه ازاد را نیز دارای پتانسیل بالای علمی دانسته و در ان تفاوتی با دولتی نمی بینم و یکی از فواید دکتری ازاد جلوگیری از خروج از کشور برای ادامه تحصیل است.انشا الله موفق باشند.

 10. سارا گفت:

  سلام دوستان
  من ۲ مقطع قبلیم رو دانشگاه علامه خوندم و امسال آزاد شرکت کردم و قبول شدم.
  من بدون هیچ تعصبی میگم که تنها تفاوت دانشگاه آزاد با دولتی در دوره دکترا فقط هزینه ای که دانشجو خودش باید پرداخت کنه.
  دانشگاه سراسری انقد شرایط رو سخت کرده که خیلیا رو از ادامه تحصیل منصرف میکنه.۷۰درصد مصاحبه ای که گذاشتن کاملا سلیقه ای بر خورد میکنن.…دانشجو یک سال تمام بسختی برای کنکور دکتری میخونه تازه دعوت به مصاحبه که میشه علیرغم رتبه خوبش ردش میکنن و هیچ تضمینی نیس که زحمات یک ساله ش به باد نره!سلیقه ای عمل کردن و انقد دست دانشگاها رو باز گذاشتن ۱۰۰درصد به ضرر گروهی دانشجویانی تموم میشه که با زحمت خودشون رتبه آوردن.اگر بدون دخالت سلایق شخصی و غیره وغیره این عمل صورت میگرفت باز هم ۷۰ درصد برای مصاحبه خیلی زیاد بود حداقل ۵۰ به ۵۰٫
  از نظر من عادلانه نیست به هیچ وجه

 11. ali گفت:

  سلام خانم معتمدیان
  چه رشته ای می خونید شما؟

 12. سهیلا گفت:

  از دانشگاه ازاد به خاطر پذیرفتن تشکر دارم.چون مانع خروج دانشجویان به کشورهای همسایه میشود و حداقل،در کشور خودشون باسواد میشوند

 13. مخالف گفت:

  دانشگاه آزادیم و مخالف با پذیرش زیاد دانشگاه هستم
  ارشدم رو آزاد بودم دکتری هم که از مهر ماه دانشجو خواهم بود ولی واقعا پذیرش بیش از حد صرفا به خاطر مسائل مالی منصفانه و به صلاح هیچکس نیست
  امیدوارم مجلسیون و دیگر مسئولین مصرانه این قضیه افزایش پذیرش ها رو پیگیری کنند…
  رشته ما تا پارسال فقط دو جا پذیرش داشت امسال توی دفترچه 17 تا!!!!

 14. محمد گفت:

  از کمیسیون آموزش عاجزانه تقاضا میکنم این مسئله رو با جدیت هر چه بیشتر دنبال کنند

 15. زمین شناسی اقتصادی ۲ گفت:

  اقا هرکی دوست داره بیاد دانشگاه ازاد درس بخونه.من بشخصه اگه کسی بخواهد ثابت میکنم سطح سواد دانسجویان دانسگاه ازاد بالاتر ازددولتی سما تعداد مقالات و اختراعات را در نظر بگیرید متوجه میشوید در کل دانشگاه ازاد عامل عدم خروج جوانان این مملکت می شود

  • الهام گفت:

   نه اینطور نیست مقالات زیادشون دلیل نمیشه همه رو با پول خیلی زیاد میخرن اینو مطمئنم و با چشمای خودم دیدم

  • geo eco 3 گفت:

   با رتبه 1 آزاد تفاوت را با دولتی زیاد می بینم!!!!

  • محمد گفت:

   کسی که از یک دانشگاه درجه یک در خارج از کشور پذیرش میگیره، یقینا هدفش از اول دانشگاه آزاد نبوده. اونایی هم که هند و ارمنستان و فیلیپین میرن مدرکشون مورد تایید وزارت علوم نیست علمی هم ندارند.
   دانشگاه آزاد اول اون 15000 هیئت علمی که ادعا میکنه رو بگیره، بعد سالی 18000 نفر دانشجوی دکترا!

  • دانشگاه صنعتی ازاد گفت:

   ارشد ای تی میپذیرن بدون یک استاد ای تی. هر استاد،استاد راهنمای 40 نفر میشه.30 تا ارشد، 70 تا تکمیل ظرفیت، جمعا 100 تا می پذیرن. من موندم چیشو داری با دولتی مقایسه میکنی.تازه این فقط ارشدش بود.

 16. شیمی گفت:

  سلام آقای دکتر پیام و سایر دوستان امکانش هست دوستان مشاور بدن ونظرشون اعلام کنند من شاغل هستم سابقه کار نسبتا بالایی دارم دکتری سراسری پردیس و شبانه شهرستان دعوت شدم چون شاغلم نمیتونم برم ازاد هم به مصاحبه دعوت شدم ولی واقعیتش ارشدم ازاد ولی خیلی تمایل ندارم ازاد برم به نظر دوستان ارزش داره برای سال بعد شانسم امتحان کنم اگر سراسری نشد اونوقت برم ازاد حقیقتش کیفیت تحصیلی بیشتر از مدرک برام اهمیت داره . ممنون میشم نظراتون بگید.

  • نگار معتمدیان گفت:

   سلام
   من اولین نفر نظر میدم ..
   🙂
   شبتون خوش 🙂
   امسال شانستون رو برای شبانه امتحان کنید انشالله که قبول شید
   اگر هم نشدید سال بعد انشالله…
   خودتون میگید کیفیت برام مهمتره پس بی خیال آزاد شید..
   🙂
   آرزوی توفیق…

  • مهرداد گفت:

   شما که شاغل هستی به نظر شما چطور میشه هم کار غیر دانشگاهی داشت و هم دکترای با کیفیت خوند؟ این هم یکی از افتخارات ماست که اکثرا شاغل هستن ولی میخوان دکتری هم بخونن بد بپرسی میگن به علم من خیلی علاقه دارم. شما اگر بخواین واقعا دکتری بخونین هیچ وقت با داشتن شغل غیر تحقیقی نمیتونید واقعا دکتری بخونید البته در اینجا اینا مهم نیست شما میرین و با خیال راحت دکتری هم میگیرین از هر جا که شد.

   • شیمی گفت:

    سلام دوست عزیز اگر من دکتری شرکت کردم به این دلیل که اتفاقا کارم 100% مرتبط باشغلم وچون ارتقا شغلی گرفتم میخوام دانشم وسوادم رو ارتقا بدم ولیاقت مسئولیتی که بهم واگذارشده رو داشته باشم به همین دلیل کیفییت برام مهمتره همه میدونند دانشچویان دکتری خیلیاشون حداقل یه شغل پاره وقت دارندشاغل هستند دور از منطق نیست تو این سن دانشجو دکتری دنبال کا ر نباش در حال حاضر دانجوی روزانه دانشگاه تهران تو مخل کار من مشغول بکار پس خیلی دور از انتظار نیست.تجربه ثابت کرده کار در کنار علم بازدهی بیشتری داره(اگر مرتبط باشن) بازم ممنون از نظرتون گفتین.

    • مهرداد گفت:

     سلام قربان. کار بیرون از دانشگاه و یا صنعتی یا کارمندی با تحصیل آکادمیک فرق میکنه. حالا چه مرتبط باشه چه نباشه. برای عالی کار کردن نیازی به دکتری خوندن نیست. شما زمانی میتونید دکترای با کیفیت بخونید که کار شما تمام وقت تحقیق باشه و یا دستیار آموزش و یا تحقیق باشین. اینکه بیشتر دانشجویان دکتری این کار رو میکنن دلیل نمیشه که کار درستی بکنن وگرنه دانشگاه ما هم میشد Cambridge. اکثر کسانی که برای ارتقا شغلی میگن میخوام دکتری بخونم و کارم بهتر بشه از نظر من سر خودشون رو دارن شیره میمالن. دکتری خوندن یعنی درگیر اهداف آکادمیک شدن و تحقیق کردن و به عبارت دیگر به علم اضافه کردن. شما یا هر کسه دیگه نیمتونه یعنی اصلا نمیشه که هم یک محقق و صاحب نظر خوبی بشین و هم مثلا در فلان جا کارمند باشین. این دو با هم تناقض دارن هرچند شاید ما ادعا کنیم که نمیشه. شما زمانی میتونید بگید که واقعا دارین دکتری میخونین که تمام انرژی رو صرف تحقیق بکنید..پس در کل به نظر من میخوام دکتری بخونم با کار و میخوام پیشرفت علمی کنم بهانه ای بیش نیست. با تشکر

  • محمد گفت:

   ای کاش حالا نمیخواستین برین آزاد اصلا شرکت نمی کردین حداقل این فرصت برای یکی دیگه که میخواست ادامه تحصیل بده فراهم بود.

   • شیمی گفت:

    سلام دوست عزیز هر کس به اندازه تلاش و کوشش وزحمتی که میکشه قبول میشه بنابراین کسی جای کسی رو نمیگیره در ضمن من تصمیم ندارم مصاحبه برم که اتفاقا فرصت به نفر بعدی داده بشه چون ظرفیتها چند برابر اعلام میشه بنابراین هر کس به اندازه دانشش میتونه موفق بشه وقرارم نیست همه دعوت شده ها قبول شون .برای شما هم ارزوی موفقییت میکنم انشالله قبول بشید.

   • نگار معتمدیان گفت:

    همین الانم فراهمه … ایشون نرن نفرهای بعد از ایشون شانسشون برای قبول شدن بالاتره 🙂

  • امین گفت:

   اقا شما دکتری ازاد یا شبانه رو برو اگه قبول شدید ثبت نام کنید،بعد امسال هم امتحان کنکور بدید اگه قبول شدید که از پردیس یا یا شبانه یا ازاد انصراف میدید و میرید دولتی،اگه هم امسال قبول نشدید حداقل عقب نیفتادید،البته اگه شبانه برید امسال نمیتونید کنکور بدید به نظرم اگه میخواید درس بخونید ازاد برید تا فرصت کنکور دولتی رو داشته باشید

   • شیمی گفت:

    مرسی از راهنماییتون ولی خیلی منطقی نیست خودمم این فکر کردم اولا دو ترم باید هزینه کرد که میشه حدود 20 میلیون بعد هم باید فرصتی برای خوندن دوباره داشت باشم.

    • نادر گفت:

     بنده یک راهی را به شما معرفی میکنم که کسی آشنا نیست: در دانشگاه آزاد ثبت نام کنید و بلافاصله (قبل از یک ماه انصراف بدهید) کل مبلغ ثبت نام را به شما باز میگردانند و شما تا یکسال اگر پشیمان شوید میتوانید مجددا برگردید اگر هم که دولتی قبول شدید میروید دولتی.

 17. آرش حقوقی گفت:

  باسلام خدمت دوستان عزیز ، متاسفانه برخی عزیزان به وقایع روز توجه نمی کنند . امسال در جذب دکتری با آزمون ظرفیت را 50% نسبت به سال قبل پائین آوردند و این علیرغم تعداد بیشتر شرکت کنندگان بود نسبت به سال گذشته . من نمی دانم برخی مسئولین عزیز دنبال چه هستند . خدای نکرده نکند دنبال تعطیلی دانشگاه آزاد اسلامی هستند . یعنی نمی بینند تعداد شرکت کنندگان دکتری نسبت به سال قبل 40% افزایش داشته ولی دعوت شدگان به مصاحبه 50% نسبت به سال قبل در رشته بنده کم شده است .

 18. ترنم گفت:

  ان شاء الله همه که دکتر شدند، نوبت پسادکتری است و دانشگاه آزاد باید از همین الان برنامه ریزی کند. هر ایرانی دهه 60 و 70 باید دکتر شود تا دانشگاه آزاد سرپا باقی بماند.

 19. کامیار گفت:

  من کاملا با نظر این نماینده موافقم فقط کاش راهی برای کم کردن ظرفیت دانشگاه آزاد بکنند، اونم کم کردن حداقل 2/3 ظرفیت هر کلاس.

 20. محمد جواد گفت:

  با سلام خدمت دوستان.اینکه همه شما می خواین دکتری بگیرید و برین هیات علمی دانشگاهها بشین کاملا روش اشتباهیست.من خودم با ارشد ازاد دارم و تولید کار کردم.و در حال استخدام تعداد زیادی پرسنل هستم.اخه تدریس با ساعتی 7هزار تومان هم شد کار.

 21. احد گفت:

  دانشگاه ازاد شفاف عمل نمیکنه.من دکترای تاریخ بدون ازمون شرکت کردم.یک کتاب و 2تا ای اس ای داشتم و دوره ارشدم ممتاز و رتبه یک ورودی ارشد بودم.ولی به مصاحبه دعوت نشدم.خیلی نگرانم

 22. زمین شناسی اقتصادی ۲ گفت:

  من با سیاست دانسگاه ازد موافقم

 23. نادر گفت:

  بنده سال گذشته در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات رشته علوم سیاسی پذیرفته شدم، علیرغم دانشجویان و اساتید خوب متاسفانه مجبور به انصراف دادن شدم. کلاس مسایل توسعه سیاسی در ایران حدود 30 نفر جمعیت داشت، برای بنده که ارشد را دانشگاه تهران با جمعیت 4 نفری گذزانده بودم این وضعیت مشکل بود.

 24. سهیلا گفت:

  بنده با سیاست دانشگاه آزاد کاملا موافقم.چون مانع از خروج دانشجویان به کشورهای دیگر میشودو لااقل در کشور خودشان باسواد میشوند.من خودم هم کارشناسی و هم ارشد آزاد بودم و درکل واقعا از مسولین دانشگاه آزاد سپاس گزارم.چون درکشور خودم در کنار خانواده ام تحصیل میکنم

 25. نگار معتمدیان گفت:

  واقعا کاش یکی جلوی این همه جذب دانشجوی دانشگاه آزاد رو بگیره…
  🙁

 26. ali گفت:

  بحث دانشگاه آزاد و یا دولتی نیست. کلا نباید اینقدر پذیرش دانشجو اوی ارشد و دکتری باشه. آخه اینهمه دکتر بیکار به چه درد جامعه و یا خودشون میخوره؟!

 27. سپیده گفت:

  دانشگاه ازاد کاره خودش را میکند

 28. شیما گفت:

  اتفاقا من ارشد آزاد بودم و کارشناسی پیام نور . آزاد خیلی بهتر از پیام نور بود. ما در پیام نور حتی یک عضو هیات علمی نداشتیم و همه سرباز معلم و کارشناسی ارشد و اساتید مدعو بودند. کادر اداری که دیگه نگو. الان 10 ساله دانشنامه من صادر نشده. تازه ماه گذشته مدارک را پس از ده سال با یک سال دوندگی فرستادن پیام نور مرکز استان . تازه این مال زمانی هست که پیام نور این همه دانشجو نداشت. بهتره جوره ديگه نگاه کنیم. ما توی ارشد 5 تا عضو هیات علمی داشتیم . که همه از دانشگاه های معتبر داخلی و بهترین دانشگاه های بین المللی فارغ التحصیل شده بودند. برخورد کارکنان هم خیلی بهتر از پیام نور بود.

  • کامیار گفت:

   بحث کیفیت دانشگاه آاد از نظر استاد نیست بلکه بحث روی ظرفیت بی رویه پذیرش دانشجو هستش که متاسفانه آزاد به قول این نماینده مجلس دنبال سود ملی هستش.

  • محمد گفت:

   بله در مقطع کارشناسی و بعضا ارشد، آزاد نسبت به پیام نور بهتر هست. منم دو مقطع کارشناسی و ارشد رو آزاد بودم ولی در مورد دکترا هنوز دانشگاه آزاد با استانداردها خیییلیییی فاصله داره

 29. جزا و جرم شناسی گفت:

  با سلام بنده با سیاست های مجلس و حفط موجدیت دکتری موافقم هر چند هر بار پذیرفته نمیشم.

 30. مهندس مکانیک گفت:

  اون وقت واسه استعداد درخشان سراسری ببین چه گیرایی که نمیدن!!!!!!!!!!!