مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

نگرانی کمیسیون آموزش از وضعیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه های آزاد و پیام نور

روزنامه همشهری در مطلب اخیر خود به مسئله کدرشته‌های بدون مجوز تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته است.

به گزارش همشهری، قرار بود مشکل رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد تا اردیبهشت امسال رفع شود ولی این اتفاق نیفتاد. دانشجویانی که در این رشته‌ها ۲ ترم را پاس کرده‌اند و آنهایی که از مهر امسال وارد این رشته‌ها می‌شوند نگران وضعیت خود هستند. کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس، وزارت علوم را مقصر بروز چنین وضعیتی معرفی می‌کنند.

رضا صابری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید:«وضعیت کنونی نتیجه کوتاهی وزارت علوم درانجام وظایف قانونی خودش است، زیرا براساس قانون پذیرش دانشجو باید با مجوز شورای‌عالی گسترش آموزش عالی وزارت علوم باشد. اگر وزارت علوم اعلام کند از انجام وظایف قانونی خود عاجز است و نمی‌تواند مشکل پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد در رشته‌های بدون مجوز را حل کند حتما ما مجددا موضوع را در مجلس پیگیری می‌کنیم.»

یک عضو دیگرکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم در این‌باره توضیح می‌دهد:«قطعا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این موضوع ورود پیدا می‌کند، بحث ساماندهی پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های آزاد و پیام‌نور در دستور کار کمیسیون قرار دارد. برخی واحدهای دانشگاه آزاد و پیام‌نور در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرش کرده‌اند درحالی‌که هیأت علمی ندارند، متأسفانه این موضوع در مقطع دکتری نیز مشاهده می‌شود و شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم به‌دنبال ساماندهی این رشته‌هاست.»

عطاءالله سلطانی‌صبور با اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز مصرانه موضوع را پیگیری خواهد کرد، توضیح می‌دهد:«باید تکلیف رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد هر چه سریع‌تر مشخص شود، وزارت علوم نیز باید به‌طور شفاف نتیجه ارزیابی خود را اعلام کند و بگوید که آیا اساسا این رشته‌ها از شرایط مطلوب برخوردارند یا اینکه باید تعطیل شوند.»

وی با اشاره به اینکه در برخی رشته‌ها ۲۰۰دانشجو پذیرش شده درحالی‌که حتی یک عضو هیأت علمی هم ندارند، تأکید می‌کند: «این روش به آموزش عالی کشور آسیب‌های جدی وارد می‌کند و کمیسیون آموزش مجلس درخواست کرده تا پذیرش دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری ساماندهی شود.به‌نظر من باید پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نیز ساماندهی شود، در برخی رشته‌ها هیأت علمی و امکانات اولیه هم ندارند. مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کرده‌اند ۲۵۰هزار صندلی خالی در کارشناسی دارند خب طبیعی است برای جبران هزینه‌های خود روی کارشناسی ارشد و دکتری متمرکز می‌شوند.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این کار را نوعی فرار از واقعیت می‌داند و می‌گوید:«اگر با همین روند پیش برویم چند سال دیگر با کمبود دانشجو در کارشناسی ارشد روبه‌رو می‌شویم و مشکلات دوچندان خواهدشد. وضعیت دانشگاه پیام‌نور نیز مناسب نیست.برای مثال دانشگاه پیام‌نور استان همدان سال گذشته ۵۰هزار دانشجو داشت که امسال به ۱۹هزار دانشجو کاهش پیدا کرده، الان دانشگاه‌ها به‌دنبال جذب دانشجو به هر قیمتی و جبران هزینه‌های خود هستند. برای مثال در برخی واحدهای دانشگاهی بدون آزمون در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند.به‌نظرم باید در ماموریت‌های دانشگاه‌ها بازنگری و تجدید نظر شود و بهتر است این کار را خود دانشگاه‌ها انجام دهند و به دانشگاه‌های اشتغال‌محور تبدیل شوند، اگر چنین نشود یکی پس از دیگری دچار چالش جدی می‌شوند.»

 • رعایت استانداردها

قاسم جعفری، یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیزمی‌گوید:«به‌منظور اجرای قانون، کمیسیون آموزش حتما موضوع تعیین تکلیف رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد را هفته آینده پیگیری می‌کند. وزارت علوم باید دراجرای قانون رشته‌هایی که استانداردهای لازم را دارند تأیید و رشته‌هایی که امکانات، تجهیزات و هیأت علمی ندارند را تعطیل کند.»

برخی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز گفتند که موضوع را هفته آینده و پس از پایان تعطیلات مجلس پیگیری می‌کنند.

 • تشکیل جلسه کمیته ۵نفره

به‌نظر می‌رسد کلید حل مشکل رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد همچنان در دست کمیته ۵نفره مرکب از معاون آموزشی وزارت علوم، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم و مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم و معاون آموزشی دانشگاه آزاد و معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، باشد. پس از اطلاعیه شورای گسترش آموزش عالی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد به همشهری گفت که ماموریت این کمیته تا پایان شهریور تمدید شده است. آنطور که از شواهد پیداست وزارت علوم از موضع خود پا پس کشیده و با وجود اعلام پایان ماموریت کمیته ۵نفره و با تشکیل آن برای دادن مجوز به رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد چراغ سبز نشان داده‌ است. همچنین برای شتاب بیشتر در این‌باره رئیس دانشگاه آزاد تصمیم به برکناری دکتر غریبی از معاونت این دانشگاه گرفت و فرد دیگری را جایگزین وی کرده‌است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۹۴)

 1. عاشق علم دیروز سرخورده امروز می‌گه:

  اصلاح می کنم پارسال ۶۸۰ بود امسال ۵۵۰ ، اینم از افزایش ظرفیت ما من درد رشته خودمو میگم کاش بتونن درمونش کنن یک با رتبه دو رقمی از رشته انسانی میره مدیریت می خونه اخرش با بدتریم معدل باید فارغ التحصیل شه چون باید تو رشته انسانی با بچه های ریاضی وتجربی رقابت کنه ؟! این عدالت ؟ بعدش جالبتر تو مقطع ارشد با سیل عظیم بچه های فنی و علوم پایه که بیچاره تر ازانسانیان رقابت کنه ؟!وتو مقطع دکتری هم همین….واین چرخه ادامه داره … بعدش معدلا رو تو کنکور تاثیر میدن نمیگن تو اانسانی خوندی تو ریاضی …….؟ بعدش تو مصاحبه باز معدل …؟ بعدشم تو کنکور سوالت ریاضی وآمار ؟ آخه کاش روی درسای رشته یه ذره کارشناسی بشه که قتی رشته ای نیازی به درسی نداره چرا اصلا تو سرفصلاش گناجانده شه ، قطعا وضعیت بچه های ریاضی وانسانی هم مثل بچه های پیرا پزشکی بود حداقلش این همه بیکار نداشیتم وکسایی که حقشون بود سرکار می رفتن ولی افسوس کسی به فکر نیست ……… دوستای عزیز من عاشق درس بودم ولی الان واقعا بریدم لطف کنید برید دنال کار آزاد ودرس خوندنو اگه فرصت کردید بخونید چون از درس چیزی گیرتون نمیاد جز رنج وعذاب من یه دخترم الان با خودم میگم ای کاش میرفتم خیاطی ولی الان بابام که کارگره شبا از تنش خون نمی چکید حداقلش می تونستم بهش کمکی کنم ولی افسوس

  • مهدیه می‌گه:

   سلام
   خدا بزرگه،اینا که گفتید درسته،الان وضعیت خیلی از ما شبیه به همه ،امیدوارم مشکل کار قبل از این که به یک بحران تبدیل بشه حل بشه.

 2. عاشق علم دیروز سرخورده امروز می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید خدمت دوستای عزیز منم انتقاد دارم ولی به نظرتون کاری از ما ساخته است ما که دستمون به جایی بند نیست منم با بهترین رتبه از مرزی ترین شهرهای کشور با هزار امید وآرزو اومدم تهران درس خوندم به امید یه موقیعت بهتر ولی چی شد …….. لیسانس …ارشد …تهران …..بعدش دکتری آخه با چه انگیزه ای دکتری بخونیم مسولین محترم که نگران وضعیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد وپیام نور هستید نگاهی به ظرفیت پردیسام اندختید مگه ما با هزار امید وآرزو تو مجموعه مدیریت امتحان دادیم پارسال اخرین رتبه مجازمون ۵۶۰بود امسال ۵۵۰ بیشتر ظرفیتمونو داده بودین به پردیس آخه کجای این انصافه ؟ حداقل قبلش می گفتید تا ما یه سال وقت نزاریم اخرش هیچ ؟! دوستای عزیز فقط نه رتبه نه آزمون ملاک های خوبی نیستند یه کسی که می خواد دکتری بخونه باید از همه لحاظ قوی باشه ، خودش قوی باشه ، با این کارها هم وضعیت زیاد تغییر نمی کنه باز م یه جور دیگه ناعدالتی خودشو نشون میده بازار مقاله ها ی پولی و باز هم عده ای بالا کشیده میشن چون پول دارن مقاله می خرن ، کتاب و… من دارم اینا رو مینویسم خودم هم کتاب دارم هم ۲۸ تا مقاله و سابقه تدریس ،کاش فارغ التحصیلان هر رشته از درد ومشکلات رشته اشون میگفتن ویه فکری براشون میشد تا مشکل از ریشه حل شه .

 3. مادر دو بچه می‌گه:

  سلام میخوام از پایان نامه کتاب استخراج کنم به نظرتون واسه رزومه خوبه کسی تجربه ای نداره

 4. محمد حسین می‌گه:

  دوستان یه سوال . توی کارنامه نهایی مثلا میزنن رتبه آخرین فرد قبول شده ۲۰ . منظورشون چیه ؟ رتبه آخرین فردی که اون دانشگاه رو انتخاب کرده یا رتبه کلش تو تمام دانشگاه ها . مثلا تو رشته ما شاید به جرات بگم ۱۰ نفر اول علوم تحقیقات رو انتخاب نکردند ولی پارسال زده بود رتبه آخرین فرد قبول شده ۱۴ . اگر کسی میدون پاسخ بده ممنون میشم .

  • مریم می‌گه:

   یعنی رتبه آخرین فردی که با اعمال نمره کتبی و مصاحبه اون دانشگاه رو انتخاب کرده…یعنی اگه رتبه کل و نهایی آخرین فرد قبول تو یه دانشگاه مثلا علوم تحقیقات ۱۵ باشه و رتبه کل یا تهایی شما بشه ۱۶ دیگه تو اون دانشگاه قبول نمیشین…

 5. محمد جواد می‌گه:

  دوستان گرامی در بهترین راه حل ممکن باید سطح سواد کسانی که پارسال قبول شدن اعتبار سنجی بشه و هرکسی که ادعا داره از لحاظ علمی بالاست خوب محک بخوره و به واحدهای مجوزدار منتقل بشه مثلا یکی از دوستان بنده با رتبه ۴۵۰ قبول شده این واقعا یک فاجعه است چرا که تو رشته حسابداری تا سال ۸۹ با رتبه بالای ۱۰۰ ارشد قبول نمیشدن خودش هم میگه بدون کمترین مطالعه و فقط و فقط با شانس و بدون حتی یک کار پژوهشی قبول شدم

 6. علی می‌گه:

  توی هر کاری که می خواهد انجام دهد، به خدا توکل می کند … آنچنان که گویی هیچ کس دیگری در عالم ندارد … نه دوستی و نه آشنایی … نه خانواده ای و اقوامی که کمکش کنند، دستش را به یاری بگیرند، اگر جایی درمانده شد، به کمکش بشتابند … وقتی همین ها را از او می پرسم، لبخندی بر لبانش نقش می بندد و می گوید: جوان مگر نمی دانی همین دوست و آشناها، خانواده و اقوام و … هم بخواهند کمکی به من بکنند باید خدا کمکشان کند؟ … کمی فکر کن … می بینم راست می گوید … درست که دوست و آشنا و خانواده و اقوام هستند، اما نه اینکه همه شان بنده های خدا هستند؛ مگر نه اینکه خودشان محتاج کمک خدایند؛ مگر نه اینکه خدا نخواهد نمی توانند قدم از قدمی بردارند … پس … الهی به امید خودت و نه بنده هایت …

  توکل تضمین الهی برای کسی است که همیشه‏ حامی و پشتیبان حق است. قرآن کریم می‏ گوید از پیمودن راه حق نترسید و به خدا توکل کنید، از نیروی باطل نترسید و به خدا توکل کنید. قرآن همه پیغمبرانی که بعد از نوح آمده‏ اند، را مثال می آورد که آنها به مردمی که با آنها مخالفت می ‏کردند و سد راه آنها می ‏شدند، می‏گفتند: «وَ ما لَنا أَلاّ نَتَوَکَّلَ عَلَی اللّهِ وَ قَدْ هَدانا سُبُلَنا وَ لَنَصْبِرَنَّ عَلی ما آذَیْتُمُونا وَ عَلَی اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ»( ابراهیم: ۱۲) ؛ «و چرا بر خدا توکل نکنیم و حال آن که ما را به راه هایمان رهبری کرده است؟ و ما بر آزاری که به ما رساندید البته صبر خواهیم کرد و اهل توکل باید تنها بر خدا توکل کنند.» این آیه در کمال صراحت، توکل را به صورت یک امر مثبت ذکر می ‏کند.

  خداوند در آیه دیگری می ‏فرماید: «فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ»( آل عمران: ۱۵۹ )؛ «(ای پیغمبر!) همین که عزم کردی و تصمیم‏ گرفتی، به خدا اعتماد کن و کار خود را دنبال کن.» قرآن نشستن و دست روی دست گذاشتن را نهی می کند و می‏ فرماید کار خود را بکن و به خدا توکل کن. همان اندازه که به هنگام مشورت باید، نرمش و انعطاف به خرج داد، در زمان اتخاذ تصمیم نهایى باید قاطع بود. بنابر این پس از برگزارى مشاوره و روشن شدن نتیجه مشورت، باید هر گونه تردید و دو دلى و آرای پراکنده را کنار زد و با قاطعیت تصمیم گرفت. این، آن چیزى است که در آیه فوق از آن تعبیر به عزم شده است که به آن تصمیم قاطع نیز می گویند. جمله فوق بیانگر آن است که به هنگام تصمیم نهایى باید بر خدا توکل داشت؛ یعنى در عین فراهم نمودن اسباب و وسایل عادى، استمداد از قدرت بى پایان پروردگار را فراموش نکرد.

  • مریم می‌گه:

   خیلی هم عالی

  • کریم می‌گه:

   خدا جدای از انچه ما به عنوان خدا تجربه می کنیم نیست. یک مورد نام ببر که اصلاحاتی انجام شده و هیچ واسطه ای در اون دخالت نداشته باشه. یا یک مورد نام ببر که کاربدی انجام شده باشه و توسط یک فرد آن کار صورت نگرفته باشه. هر چیزی که هست و انجام میشه مربوط به کاری هست که ادم ها انجام می دهند.

 7. قبول شده دکترا مدیریت آموزشی سال۹۳ می‌گه:

  درود دوستان.طاعاتتون قبول.سال گذشته در ترم بهمن واحد خرم آباد قبول شدم.اما بخاطر اینکه خودم تنها بودم گفتند برو و ترم مهر بیا.
  حال سوال من اینجاست…
  بنظر شما اگر مجوز واحد خرم آباد باطل شود تکلیف قبولی من چه میشوذ؟؟؟
  با تشکر

 8. علی می‌گه:

  دوستانی که میگن نباید جلوی افزایش ظرفیت گرفته بشه بی تعارف هرکس که تحصیلات تکمیلی رو انتخاب می کنه میخواد از منافعش استفاده کنه شاید انگشت شمار باشن کسانی که فقط بخاطر علم ونه کار تحصیل می کنن.اگه قراره بیست سال درس بخونیم بعد فرصت های زیادی رو ازدست بدیم مطمین باشید این کار علاوه بر هزینه های مالی و ازدست دادن فرصت های دیگه افسردگی هم به بار خواهد آورد.تب کاذب تحصیل طوری فراگیر شده که الان کمتر کسی میخواد نجار یا مکانیک یا چیزی از این دست بشه.من خودم مدرس هستم الان هشتاد درصد دانشجوها با اکراه و اصرار والدین درس می خونن.دوستی می گفت من بخاطر علم میخوام برم دانشگاه دکنری بخوانم اما حتی یه دونه مقاله هم نداشته.

 9. روانشناس به ساناز روانشناسی عمومی می‌گه:

  سلام نه رتبتون خوبه برا شما جای امیدواری بیشتره.انشاء…قبول میشید.میدونید من از بی نظمی دانشگاه ازاد دلخورم.ببیند الان چندم فعلا تعیین نکرده چه روزی وقت مصاحبه است.واینکه چرا اینهمه ادم واسه مصاحبه دعوت کرده صدوپنجاه نفر دعوت میکردنه اینکه ۳۶۷نفر منی که میدونم.بیشتر از پنجاه شصت نفربرنمیدارند.ومابقی سیاهی لشکرند.اینهمه با مصیبت از شهرستان بیام شب کجا بمونم.این همه هزینه.

  • ساناز روانشناسی عمومی می‌گه:

   اگه مثل پارسال باشه که دوست من با رتبه ۳۰۰ اصفهان خوراسگان قبول شد..انشاءالله همه محلها مجوز بگیرند

   • مادر دو بچه می‌گه:

    من هم امیدوارم مجوز بگیرن من امسال تونستم رتبه خوبی بیارم چون سال گذشته مرخصی زایمان بودم و تو خونه تونستم درس بخونم اما سال دیگه معلوم نیست بتونم امادگی داشته باشم

 10. ناشناس می‌گه:

  وقعا متاسفم
  اون از دانشگاه سراسری برای دکتری که از اردیبهشت همه رو معطل کرده و اعلام نمیکنه برنامه اش دقیقا چیه
  اینم از ازاد که هروز تن و بدن همه رو میلرزونه

 11. سوگل می‌گه:

  ممنونم خواهشا جلوی این افزایش رو بگیرید. واقعا وضعیت دانشگاه آزاد و پیام نور خیلی بد شده با این افزایش هاا….. همه ارشد گرفتن تا سال بعد همه دکتر میشن….

 12. مهدی می‌گه:

  گسترش تحصیلات تکمیلی و افزایش پذیرش از طرفی هم به ارتقای جامعه و هم از طرفی به فرد کمک میکنه چراکه در بسیاری از کشورها آزادانه تا هر مقطعی به راحتی و باتوجه به علایق افراد ادامه تحصیل میدن به طور مثال در کشور آمریکا چقدر ایرانی در مقطع دکترا تحصیل میکنن با اینکه برای اونها خارجی به حساب میایم یعنی خیلی از کشورها نه تنها برای افراد خود اون کشور بلکه برای سایر کشورها هم پذیرش دارن، پس چه خوبه با افزایش پذیرش تحصیلات تکمیلی از خروج سرمایه های این کشور جلوگیری کنیم .

  • وطن می‌گه:

   آنها با سواد ت تحویل جامعه می دهند و به سختی خروجی دارند مثل ما که مدرک گرا نیستند

  • مهسا می‌گه:

   به جای این که صورت مسأله رو پاک کنیم و با افزایش ظرفیت ها به تب مدرک گرفتن دامن بزنیم و بذاریم همه همین جا مدرک بگیرن تا نرن خارج!!!، بهتره این فکر رو نهادینه کنیم که قرار نیست همه دکتر بشن! فقط قراره عده معدودی باسواد بشن!

 13. محمد جواد می‌گه:

  امروز تکلیف همه چی مشخص میشه حتی اونایی که پارسال با رتبه های بالا قبول شدن قرار هست یه ازمونی ازشون به عمل بیاد و درست هم هست چرا که ناعدالتیه یک نفر با رتبه ۱۰ و یک نفر با رتبه ۴۰۰ قبول بشن و البته یک دانشگاه هم باشن

 14. روانشناس به ساناز روانشناسی عمومی می‌گه:

  سلام بنده هم اتفاقا گرایشم عمومی هستش.رتبه ام دلخواهم نیست .چون من هردودوره رو تو دولتی خوندم .کلامنابعش با ازاد متفاوت بود.رتبه ام ۲۲۵شده.سه مقاله علمی پژوهش با هشت پوستر ودوتا سخنرانی وپایان نامه ۲۰ .ولی امیدم به گرفتن مجوزهاست.شما رتبتون چنده؟ومقاله وغیره دارید؟؟؟؟

 15. روانشناس می‌گه:

  پنج سال ازاستخدام خبری نیست.شرایط ازدواج و کرایه خونه رو که کلا حرفش نزن که نمیشه از عهده اش براومداونم از وضعیت پذیرش دکتری سراسری که نمیشه اصلا به قبولی درش فکر کرد
  بابا بزارید اونایی که از مرحله اول قبول شدند باهزینه خودشون برند بخونند این دلخوشی رو ازشون نگیرید.اخه سر که کارنیست بزارید از لحاظ علمی سطحشونو بالاببرند.هرچی باسوادتربهتر به ضرر هیشکی نیست .به نفع دولت هم هست

  • ساناز روانشناسی عمومی می‌گه:

   آقا یا خانم روانشناس میشه بگین رتبه شما چند شده؟به امید خدا همه محلها مجوز میگیرن.

  • رضا می‌گه:

   به نظر نمیاد کسی مخالف تحصیل کسی باشه، متاسفانه وضع بوجود آمده به ضرر همه تمام خواهد شد چرا که در خیلی از واحدهایی که سال گذشته پذیرای دانشجویان دکترا بودند کیفیت هییت علمی های آن در حد لیسانس هم نبودند و این قضیه صرفا به مدرک گرایی دامن خواهد زد
   درست است که مقطع دکتری مقطعی پژوهشی است ولی باید اساتیدی که در این مقطع تدریس و راهنمایی میکنند دارای حداقل سابقه و استاندارهای آموزشی باشند
   نگرانی مخالفین پذیرش های بدون مجوز نگرانی بجایی ست چرا که توسعه تحصیلات تکمیلی با انگیزه مالی و نه آموزشی پژوهشی در آینده نه چندان دور نه تنها انگیزه تحصیل را از بسیاری خواهد گرفت بلکه خروجی آن خیل مدرک به دستانی خواهد بود که نه از موقعیت درخوری برخوردارند و نه سوادشان در حد مدارکی است که با صرف کلی هزینه و زمان بدست آورده اند

 16. اذر می‌گه:

  بایستی جلوی دانشگاه ازاد و پیام نور گرفته شود. در محل کار من همه ارشد گرفتند.این موضوع نباید برای دکتری رخ دهد وگرنه تا چند سال اینده هم وضعیت شغلی کشور مختل می شود و هم مدارک تحصیلی ایران در خارج از کشور بی اعتبار

  • آرزو می‌گه:

   بیگ لایک…

  • وطن می‌گه:

   هزار تا لایک لایک

  • ارشد پاورپوینتی می‌گه:

   دوست عزیز دیگه کار از کار گذشته متاسفانه همین بی برنامه گی وفقط جذب بیشتر دانشجو باعث شده این دید منفی در جامعه ودر روز مصاحبه دکتری دولتی توجه زیادی به داوطلبان این دانشگاه نشود و در حالی که این دانشگاه واحدی تهران وشهرستان درجه یک کمتر از دانشگاهی دولتی تهران نیستند بلکه علوم تحقیقات تهران چیز بیشتری برای گفتن دارد من که از دانشگاه ازاد تعریف میکنم دانشجوی دولتی هستم ولی نباید این بنده خداها را باتوجه به شهریه مجدد تلاش بیشتری از دولتی دارند من خودم ارشد دولتی بودم رتبه ۵ ارشد بودم چون لیسانس زبان داشتم باعث شده ارشد ودکتری تک رقمی شوم ولی بخاطر شغل دانشگاه تهران را نزدم وفقط محل زندگی ام که دانشگاه درجه ۲ شهرستان است ارشد گرفتم این دو سال کار ما در تمام دروس نوشتن پاور پوینت از کتاب ها وخواندن ان در کلاس هر هفته توسط یکی از دانشجوها بود زهی یک جمله از اساتید درس زبان هم استاد ترجمه متن ها را در کلاس به من حقیر واگذاشت زبان درسی جبرانی بود با ۲۰ که به هیچ دردی نخورد وحالا ببنیم در دکتری که باز همین جا هستم ایا به علم ما افزوده میشود یاخیر البته اگر قبولمان کنند چون خیلی عاشق مقاله اند ما هم سال اخر ارشد و مقاله کم سالی ۳۰ هزار دانشجوی دکتری میگیرند چون کارشناسی دیگه دانجوی نیست امار شرکت کننده کنکور سراسری را ببینید

 17. محسن می‌گه:

  سلام اگر فرض کنیم همه دانشجوها درسخون و رزومه عالی داشته باشن! باز هم ظرفیت دانشگاهها کمه! پس ناعدالتی آموزشی همواره وجود داره! بهتره معضلات آموزشی از پایه درست بشه!

 18. کاوه می‌گه:

  دوستان من خودم ۴ دکتری ازاد اوردم عطاشو به لقاش بخشیدم…………

 19. migi می‌گه:

  وزارت علوم فکر کنم موقع ثبت نام به داوطلبان اخطار داد.

 20. رضا می‌گه:

  فردا کمیسیون آموزش مجلس جلسه ای در خصوص پذیرش های بدون مجوز دانشگاه آزاد با حضور وزیر علوم و رییس دانشگاه آزاد تشکیل خواهد شد
  ظاهرا قراره دانشگاه آزاد برای ورودی های امسال رشته های فاقد مجوزش را حذف و انتخاب رشته مجدد در شهریور ماه اعلام کنه از طرفی برای پذیرفته شدگان پارسال تسهیلاتی با توجه به رتبه پذیرفته شدگان سال گذشته برای انتقال به واحدهای دارای مجوز اتخاذ بشه

  • امیر می‌گه:

   ممنون داداش گفتی خدارو شکر بر حسب رتبه باشه من ۳۰ شدم ارشد میوفتم تهران …پارسال شرکت کردم دوستم ۴۰۰ شد اورده…

  • جواد روانشناسی شیراز می‌گه:

   سلام آقا رضا یعنی رشته من که سه تا رشته محل بوده و دوتاش مجوز نداره اونی هم که مجوز داره حذف میشه ؟؟؟یا فقط همون مجوز داره میگیره ؟؟؟

  • هومن می‌گه:

   بهتره رویا های ذهنی خودتون رو منبع خبر قرار ندین. هنوز معلوم نیست. از مصاحبه های مسولین وزارت علوم و داشنگاه ازاد میشه فهمید قراره بیشتر واحد ها مجوز بگیرن.

  • صادق می‌گه:

   حرفتون با عقل جور در نمیاد اگه همه رو بخوان ببرن فقط تو واحدایی که الان مجوز دارن اونطور باید برن توامفی تئاتر کلاس برگزار کنن
   یکی دو نفر که نیست

  • ASDFG می‌گه:

   اونوقت اونایی که پارسال با رتبه ۲۵۰ و ۳۰۰ و ۴۰۰ دو ترم دکترا هم خوندن !! و همه واحدها رو هم پاس کردن!! چی میشن؟ البته یکی از دوستان من که در یکی از واحدهایی که دکترای حسابداری بدون مجوز هست، مشغول به تحصیله، تمام واحدهای درسیشونو که ظاهرا ۱۸ واحد هست رو با یه استاد تازه فارغ التحصیل گذروندن!!!!

 21. داوطلب می‌گه:

  فرم صلاحیت عمومی همون فرمیه که در ازدیبهشت روی سایت سنجش بود و باید پر میکردیم.
  همه ساله در تیر ماه کسانی که برای قبولی دارای شانس بالایی باشند از طرف سازمان سنجش به مراکز گزینش استانها فرم استعلامشون ارسال میشه که مراکز گزینش هم به داوطلبان معرفی شده زنگ میزنن و داوطلب میره مرکز گزینش و یک فرم ۳ برگی بهش میدن که باید به معرفها به که پرکنن.
  در صورتیکه در فرم صلاحیت عمومی شما معرفهاتون رو در استانهای مختلف و یا افراد غیر دانشگاهی معرفی کرده باشین روند این مرحله برای شما طولانی میشه و ممکنه که پرسشگر مرکز گزینش فرد معرفی شده رو پیدا نکنه که این موضوع و پروسه تایید شما حتی ۱ سال طول بکشه.
  حتی در صورت قبولی اگر فرم تایید صلاحیت شما تا قبل از آزمون جامع نیاد شما اجازه آزمون نخواهید داشت و ممکنه رد صلاحیت بشید که از ادامه تحصیلتون ممانعت بعمل خواهد آمد.

 22. جواد می‌گه:

  سلام دوستان کسی هست که شیراز مصاحبه داده باشه پردیس روانشناسی که بهش زنگ زده باشن چون شیراز خیلی سخت میگیرن و من زنگ زدم تحصیلات تکمیلیش ولی گفتن ما به هیچکس زنگ نمیزنیم

 23. مینا می‌گه:

  در واحد شهر کرد ۴۵۰ دانجشو ارشد حقوق پارسال پذیرفته، حالا این دانشجویان استاد راهنما و مشاور از کجا بیارن که دفاع کنند؟ دوستم می گفته استاد مشاورم استاد عربی بود؟

 24. الهه می‌گه:

  چرا رشته محلی که مجوز نداره رو تو دفترچه نوشته وزارت علوم چرا دفترچه ها رو بررسی نکرده!!!!!!!!!!!….باید سریعا برای داوطلبین امسال راه حل پیشنهاد بشه کلی هزینه صرف کردیم…

 25. علی می‌گه:

  در خیلی از واحدهایی که پارسال در مقطع دکتری پذیرش داشتند قابلیت پذیرش برای ارشد هم وجود ندارد چه برسد به دکتری!
  در ضمن کلاس دکتری باید بیشتر از ۵ نهایت ۷ نفر نباشه.

 26. امیر می‌گه:

  اینجا بحث مجوز بچه ها از موضوع منحرف نشیم…

 27. داوطلب می‌گه:

  دوستان پارسال من خودم برام نیومد و برای خانمم اومد.موقع اعلام نتایج رتبه خانمم۹ بود وآخرین فرد قبول شده۷ و من۱۵٫
  کساییکه شانس قبولی دارن بهشون زنگ میزنن و برگه استعلام رومیدن بهشون و میبرن معرفهاشون پرکنه بعد گزینش به معرفها زنگ میزنه.
  این استعلام هم همونطورکه گفتم فقط برای افراد باشانس بالا برای قبولیه.
  من الان واقعا استرس دارم و نمیدونم تکلیفم چیه. دانشگاه محل مصاحبه به خودم و استادم زنگ زدن، اما خبری از فرم استعلام صلاحیت نیس!

 28. سالار می‌گه:

  دوستان مجوزا که همونایی هست که اعلام شده فقط دارن دنبال یه راه حل برای قبولیای پارسال می گردن مثل اینکه یه ازمون ازشون گرفته میشه دوباره

  • امیر می‌گه:

   ازمون چی داداش من رتبم ۳۰ شد ارشد….چه ازمونی ..لینک خبرش کجاست

  • phd student می‌گه:

   اصلا امکان پذیر نیست

   • محمد جواد می‌گه:

    اگه تو واحد بدون مجوز هستی چرا امکان پذیر نیست تو رشته ای که دانشگاه دولتی با ۹ تا استاد تمام و ۵۰ تا دانشیار کلا ۸۰ نفر با پردیساش پذیرش داره(حسابداری) دانشگاه ازاد اومده با ۶ تا دانشیار سال قبل ۴۵۰ نفر پذیرش کرده چرا نباید دوباره ازمون بگیرن تازه با توجه به اینکه یال ۹۲ دانشگاه ازاد تو این رشته ۴۳ نفر پذیرش داشته

    • phd student می‌گه:

     چون همه امتحان دادن با ازمون قبول شدن اگه نهایتا مجوزم نگرفتن تو همون واحد درسو تموم میکنن و مدرکتون با یه دانشگاهی که همتراز دانشگاتون هست صادر میشه

     • ASDFG می‌گه:

      دانشگاه هم تراز یعنی چی؟ واحدهایی که مجوز ندارند با کدوم واحدهای مجوزدار ( که در اکثر رشته ها مجوز دارند) مثل علوم و تحقیقات ، تهران مرکز، خوراسگان، نجف آباد، قزوین قابل مقایسه اند که مدارک دانش آموخته اون واحدهای بدون مجوز که به زور با یه استادیار تازه کار دارن سر و ته دوره رو بهم میارن، بخواد به اسم اونها صادر بشه؟

 29. مسعود می‌گه:

  خدائیش حق دارن نگران باشن .خصوصاًبرای این تغییرات پی درپی پذیرش دکتری که میخوان بدون زیرساخت لازم ،کلیه امور رو بدون به دانشگاه هاو اونوقت میبینی چه فاجعه ای درست میشه ….

 30. س.م می‌گه:

  به نظر من برای دکتری ریسک اشتباهی است که در رشته های بدون مجوز ثبت نام کنیم، چند سال از عمرمان و مبلغی هنگفت هزینه کنیم و در آخر هیچکسی پاسخگو نباشد!

 31. منتظر می‌گه:

  بچه ها من مهندسی صنایع هستم که رتبه م هم تک رقمی شده! چرا دانشگاه آزاد تاریخ مصاحبه رشته مارو اعلام نمیکنه؟ یعنی مجوز ندارن؟؟؟

 32. امیر می‌گه:

  خداییش بچه ها باید یه کاری کنیم من شنیدم بچه های عمران خاک و پی ازاد علوم تحقیقات اراک ۳ سال دانشنامشون ندادن چون مجوز نداشته …خودم ورودی ارشد ازادم ۹۳ بی مجوز …دارم میترکم …ای خداوووبچه ها بیاین یه جایی شکایت کنیم … ..من که نمیرم چک کنم کجا مجوز داره یا نداره …خیلی اعصابم داغونه

 33. ساناز روانشناسی عمومی می‌گه:

  من نمیدونم چرا
  یا زنگیه زنگ یا رومیه روم … یا بگید مجوزها لغو شد یا اخذ شد………خدایا چقدر انتظار

 34. azad می‌گه:

  اینکه فرم صلاحیت عمومی اومده باشه، ربطی به قبول شدن داره؟

 35. مریم می‌گه:

  مگه میشه رشته ای که مجوز نداره رو بذارن تو دفترچه بعد از امتحان بگن مجوز نداشته خب داوطلب از کجا بدونه اون رشته محل بدون مجوزه…مگه وزارت علوم دفترچه ها رو چک نمیکنه…من خودم به خاطر یه رشته محل که تو دفترچه بود ثبت نام کردم که اونم الان مجوز نداره و الا اصلا ثبت نام نمکیردم تو این مدت هم کلی هزینه ثبت نام و رفت آمد به تهران برا مصاحبه و غیره صرف کردم…اینطوری نمیشه حتما باید برا داوطلبین امسال چاره اندیشی کنن…

  • mechanic می‌گه:

   هیچ چاره اندیشه ای نیست..تنها راهش اینه که در زمان قبولی در رشته های بدون مجوزبایست نری برا ثبت نام…چون به قول دوستمون ممکنه۳سال بعد از اخذ مدرک …دانشنامه بهت ندهند(به طوری که بعدا بگی چرا یه سال نموندم یه جای مجوزدار قبول شم…)

 36. داوطلب می‌گه:

  منظور اینکه کسایی که جزء هفتاد درصد شانس قبولی باشن در تیرماه فرم صلاحیت عمومیشون به مراکز گزینش استان اعلام میشه و اونا عم به افراد زنگ میزنن و بعد از بررسی به سنجش اعلام میکنن.

 37. داوطلب می‌گه:

  سلام دوستان
  کسایی که احتمال قبولیشون در آزمون دکترا سراسری هست قبل از اعلام نتایج فرم صلاحیت عمومیشون میاد درسته!؟

 38. عبادی می‌گه:

  باسلام
  هرچه امیدواری بود ازم گرفته شد خبرموثقی بهم رسید مبنی براینکه رشته محل های امسال همان چند تایی است که اعلام شده و الان دانشگاه آزاد و وزارت علوم فقط دنبال این هستند که راه حلی برای رشته محل های سال گذشته پیدا بکنن . یعنی عملا منتظر مجوز جدید نباشیم .

 39. ساراااااااااااا روانشناسی تربیتی می‌گه:

  مدام ابراز نگرانی میکنن!
  ولی جای نگرانی نیست درست میشه دوستان

 40. صادق می‌گه:

  نگران مجوز نباشید، مطمئن باشید اگه تمام مجوزها گرفته نشه؛ حداقل ۹۰درصدش گرفته خواهد شد

 41. امیر می‌گه:

  حالمان گرفته شده ؟…همش استرس به ما پس تکلیف ورودی ارشد ۹۳ چی؟

 42. آوا می‌گه:

  ای بابا پس تکلیف ورودی های مهر چی میشه… ما میخواهیم قبول شیم

درج نظر