مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

نگرانی کمیسیون آموزش از وضعیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه های آزاد و پیام نور

روزنامه همشهری در مطلب اخیر خود به مسئله کدرشته‌های بدون مجوز تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته است.

به گزارش همشهری، قرار بود مشكل رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد تا ارديبهشت امسال رفع شود ولي اين اتفاق نيفتاد. دانشجوياني كه در اين رشته‌ها 2 ترم را پاس كرده‌اند و آنهايي كه از مهر امسال وارد اين رشته‌ها مي‌شوند نگران وضعيت خود هستند. كارشناسان و برخي نمايندگان مجلس، وزارت علوم را مقصر بروز چنين وضعيتي معرفي مي‌كنند.

رضا صابري، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مي‌گويد:«وضعيت كنوني نتيجه كوتاهي وزارت علوم درانجام وظايف قانوني خودش است، زيرا براساس قانون پذيرش دانشجو بايد با مجوز شوراي‌عالي گسترش آموزش عالي وزارت علوم باشد. اگر وزارت علوم اعلام كند از انجام وظايف قانوني خود عاجز است و نمي‌تواند مشكل پذيرش دانشجو در دانشگاه آزاد در رشته‌هاي بدون مجوز را حل كند حتما ما مجددا موضوع را در مجلس پيگيري مي‌كنيم.»

يك عضو ديگركميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هم در اين‌باره توضيح مي‌دهد:«قطعا كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به اين موضوع ورود پيدا مي‌كند، بحث ساماندهي پذيرش دانشجو در تحصيلات تكميلي در دانشگاه‌هاي آزاد و پيام‌نور در دستور كار كميسيون قرار دارد. برخي واحدهاي دانشگاه آزاد و پيام‌نور در مقطع كارشناسي ارشد دانشجو پذيرش كرده‌اند درحالي‌كه هيأت علمي ندارند، متأسفانه اين موضوع در مقطع دكتري نيز مشاهده مي‌شود و شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم به‌دنبال ساماندهي اين رشته‌هاست.»

عطاءالله سلطاني‌صبور با اينكه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيز مصرانه موضوع را پيگيري خواهد كرد، توضيح مي‌دهد:«بايد تكليف رشته‌هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد هر چه سريع‌تر مشخص شود، وزارت علوم نيز بايد به‌طور شفاف نتيجه ارزيابي خود را اعلام كند و بگويد كه آيا اساسا اين رشته‌ها از شرايط مطلوب برخوردارند يا اينكه بايد تعطيل شوند.»

وي با اشاره به اينكه در برخي رشته‌ها 200دانشجو پذيرش شده درحالي‌كه حتي يك عضو هيأت علمي هم ندارند، تأكيد مي‌كند: «اين روش به آموزش عالي كشور آسيب‌هاي جدي وارد مي‌كند و كميسيون آموزش مجلس درخواست كرده تا پذيرش دانشجو در مقاطع ارشد و دكتري ساماندهي شود.به‌نظر من بايد پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي نيز ساماندهي شود، در برخي رشته‌ها هيأت علمي و امكانات اوليه هم ندارند. مسئولان دانشگاه آزاد اعلام كرده‌اند 250هزار صندلي خالي در كارشناسي دارند خب طبيعي است براي جبران هزينه‌هاي خود روي كارشناسي ارشد و دكتري متمركز مي‌شوند.»

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اين كار را نوعي فرار از واقعيت مي‌داند و مي‌گويد:«اگر با همين روند پيش برويم چند سال ديگر با كمبود دانشجو در كارشناسي ارشد روبه‌رو مي‌شويم و مشكلات دوچندان خواهدشد. وضعيت دانشگاه پيام‌نور نيز مناسب نيست.براي مثال دانشگاه پيام‌نور استان همدان سال گذشته 50هزار دانشجو داشت كه امسال به 19هزار دانشجو كاهش پيدا كرده، الان دانشگاه‌ها به‌دنبال جذب دانشجو به هر قيمتي و جبران هزينه‌هاي خود هستند. براي مثال در برخي واحدهاي دانشگاهي بدون آزمون در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري دانشجو مي‌پذيرند.به‌نظرم بايد در ماموريت‌هاي دانشگاه‌ها بازنگري و تجديد نظر شود و بهتر است اين كار را خود دانشگاه‌ها انجام دهند و به دانشگاه‌هاي اشتغال‌محور تبديل شوند، اگر چنين نشود يكي پس از ديگري دچار چالش جدي مي‌شوند.»

 • رعايت استانداردها

قاسم جعفري، يكي ديگر از اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيزمي‌گويد:«به‌منظور اجراي قانون، كميسيون آموزش حتما موضوع تعيين تكليف رشته‌هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد را هفته آينده پيگيري مي‌كند. وزارت علوم بايد دراجراي قانون رشته‌هايي كه استانداردهاي لازم را دارند تأييد و رشته‌هايي كه امكانات، تجهيزات و هيأت علمي ندارند را تعطيل كند.»

برخي ديگر از اعضاي كميسيون آموزش مجلس نيز گفتند كه موضوع را هفته آينده و پس از پايان تعطيلات مجلس پيگيري مي‌كنند.

 • تشكيل جلسه كميته 5نفره

به‌نظر مي‌رسد كليد حل مشكل رشته‌هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد همچنان در دست كميته 5نفره مركب از معاون آموزشي وزارت علوم، رئيس مركز نظارت و ارزيابي آموزش عالي وزارت علوم و مديركل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم و معاون آموزشي دانشگاه آزاد و معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد، باشد. پس از اطلاعيه شوراي گسترش آموزش عالي، معاون آموزشي دانشگاه آزاد به همشهري گفت كه ماموريت اين كميته تا پايان شهريور تمديد شده است. آنطور كه از شواهد پيداست وزارت علوم از موضع خود پا پس كشيده و با وجود اعلام پايان ماموريت كميته 5نفره و با تشكيل آن براي دادن مجوز به رشته‌هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد چراغ سبز نشان داده‌ است. همچنين براي شتاب بيشتر در اين‌باره رئيس دانشگاه آزاد تصميم به بركناري دكتر غريبي از معاونت اين دانشگاه گرفت و فرد ديگري را جايگزين وي كرده‌است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. عاشق علم دیروز سرخورده امروز گفت:

  اصلاح می کنم پارسال 680 بود امسال 550 ، اینم از افزایش ظرفیت ما من درد رشته خودمو میگم کاش بتونن درمونش کنن یک با رتبه دو رقمی از رشته انسانی میره مدیریت می خونه اخرش با بدتریم معدل باید فارغ التحصیل شه چون باید تو رشته انسانی با بچه های ریاضی وتجربی رقابت کنه ؟! این عدالت ؟ بعدش جالبتر تو مقطع ارشد با سیل عظیم بچه های فنی و علوم پایه که بیچاره تر ازانسانیان رقابت کنه ؟!وتو مقطع دکتری هم همین….واین چرخه ادامه داره … بعدش معدلا رو تو کنکور تاثیر میدن نمیگن تو اانسانی خوندی تو ریاضی …….؟ بعدش تو مصاحبه باز معدل …؟ بعدشم تو کنکور سوالت ریاضی وآمار ؟ آخه کاش روی درسای رشته یه ذره کارشناسی بشه که قتی رشته ای نیازی به درسی نداره چرا اصلا تو سرفصلاش گناجانده شه ، قطعا وضعیت بچه های ریاضی وانسانی هم مثل بچه های پیرا پزشکی بود حداقلش این همه بیکار نداشیتم وکسایی که حقشون بود سرکار می رفتن ولی افسوس کسی به فکر نیست ……… دوستای عزیز من عاشق درس بودم ولی الان واقعا بریدم لطف کنید برید دنال کار آزاد ودرس خوندنو اگه فرصت کردید بخونید چون از درس چیزی گیرتون نمیاد جز رنج وعذاب من یه دخترم الان با خودم میگم ای کاش میرفتم خیاطی ولی الان بابام که کارگره شبا از تنش خون نمی چکید حداقلش می تونستم بهش کمکی کنم ولی افسوس

  • مهدیه گفت:

   سلام
   خدا بزرگه،اینا که گفتید درسته،الان وضعیت خیلی از ما شبیه به همه ،امیدوارم مشکل کار قبل از این که به یک بحران تبدیل بشه حل بشه.

 2. عاشق علم دیروز سرخورده امروز گفت:

  با سلام وخسته نباشید خدمت دوستای عزیز منم انتقاد دارم ولی به نظرتون کاری از ما ساخته است ما که دستمون به جایی بند نیست منم با بهترین رتبه از مرزی ترین شهرهای کشور با هزار امید وآرزو اومدم تهران درس خوندم به امید یه موقیعت بهتر ولی چی شد …….. لیسانس …ارشد …تهران …..بعدش دکتری آخه با چه انگیزه ای دکتری بخونیم مسولین محترم که نگران وضعیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد وپیام نور هستید نگاهی به ظرفیت پردیسام اندختید مگه ما با هزار امید وآرزو تو مجموعه مدیریت امتحان دادیم پارسال اخرین رتبه مجازمون 560بود امسال 550 بیشتر ظرفیتمونو داده بودین به پردیس آخه کجای این انصافه ؟ حداقل قبلش می گفتید تا ما یه سال وقت نزاریم اخرش هیچ ؟! دوستای عزیز فقط نه رتبه نه آزمون ملاک های خوبی نیستند یه کسی که می خواد دکتری بخونه باید از همه لحاظ قوی باشه ، خودش قوی باشه ، با این کارها هم وضعیت زیاد تغییر نمی کنه باز م یه جور دیگه ناعدالتی خودشو نشون میده بازار مقاله ها ی پولی و باز هم عده ای بالا کشیده میشن چون پول دارن مقاله می خرن ، کتاب و… من دارم اینا رو مینویسم خودم هم کتاب دارم هم 28 تا مقاله و سابقه تدریس ،کاش فارغ التحصیلان هر رشته از درد ومشکلات رشته اشون میگفتن ویه فکری براشون میشد تا مشکل از ریشه حل شه .

 3. مادر دو بچه گفت:

  سلام میخوام از پایان نامه کتاب استخراج کنم به نظرتون واسه رزومه خوبه کسی تجربه ای نداره

 4. محمد حسين گفت:

  دوستان يه سوال . توي کارنامه نهايي مثلا ميزنن رتبه آخرين فرد قبول شده 20 . منظورشون چيه ؟ رتبه آخرين فردي که اون دانشگاه رو انتخاب کرده يا رتبه کلش تو تمام دانشگاه ها . مثلا تو رشته ما شايد به جرات بگم 10 نفر اول علوم تحقيقات رو انتخاب نکردند ولي پارسال زده بود رتبه آخرين فرد قبول شده 14 . اگر کسي ميدون پاسخ بده ممنون ميشم .

  • مریم گفت:

   یعنی رتبه آخرین فردی که با اعمال نمره کتبی و مصاحبه اون دانشگاه رو انتخاب کرده…یعنی اگه رتبه کل و نهایی آخرین فرد قبول تو یه دانشگاه مثلا علوم تحقیقات 15 باشه و رتبه کل یا تهایی شما بشه 16 دیگه تو اون دانشگاه قبول نمیشین…

 5. محمد جواد گفت:

  دوستان گرامی در بهترین راه حل ممکن باید سطح سواد کسانی که پارسال قبول شدن اعتبار سنجی بشه و هرکسی که ادعا داره از لحاظ علمی بالاست خوب محک بخوره و به واحدهای مجوزدار منتقل بشه مثلا یکی از دوستان بنده با رتبه 450 قبول شده این واقعا یک فاجعه است چرا که تو رشته حسابداری تا سال 89 با رتبه بالای 100 ارشد قبول نمیشدن خودش هم میگه بدون کمترین مطالعه و فقط و فقط با شانس و بدون حتی یک کار پژوهشی قبول شدم

 6. علی گفت:

  توی هر کاری که می خواهد انجام دهد، به خدا توکل می کند … آنچنان که گویی هیچ کس دیگری در عالم ندارد … نه دوستی و نه آشنایی … نه خانواده ای و اقوامی که کمکش کنند، دستش را به یاری بگیرند، اگر جایی درمانده شد، به کمکش بشتابند … وقتی همین ها را از او می پرسم، لبخندی بر لبانش نقش می بندد و می گوید: جوان مگر نمی دانی همین دوست و آشناها، خانواده و اقوام و … هم بخواهند کمکی به من بکنند باید خدا کمکشان کند؟ … کمی فکر کن … می بینم راست می گوید … درست که دوست و آشنا و خانواده و اقوام هستند، اما نه اینکه همه شان بنده های خدا هستند؛ مگر نه اینکه خودشان محتاج کمک خدایند؛ مگر نه اینکه خدا نخواهد نمی توانند قدم از قدمی بردارند … پس … الهی به امید خودت و نه بنده هایت …

  توکل تضمین الهی برای کسی است که همیشه‏ حامی و پشتیبان حق است. قرآن کریم می‏ گوید از پیمودن راه حق نترسید و به خدا توکل کنید، از نیروی باطل نترسید و به خدا توکل کنید. قرآن همه پیغمبرانی که بعد از نوح آمده‏ اند، را مثال می آورد که آنها به مردمی که با آنها مخالفت می ‏کردند و سد راه آنها می ‏شدند، می‏گفتند: «وَ ما لَنا أَلاّ نَتَوَکَّلَ عَلَی اللّهِ وَ قَدْ هَدانا سُبُلَنا وَ لَنَصْبِرَنَّ عَلی ما آذَیْتُمُونا وَ عَلَی اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ»( ابراهیم: 12) ؛ «و چرا بر خدا توکل نکنیم و حال آن که ما را به راه هایمان رهبری کرده است؟ و ما بر آزاری که به ما رساندید البته صبر خواهیم کرد و اهل توکل باید تنها بر خدا توکل کنند.» این آیه در کمال صراحت، توکل را به صورت یک امر مثبت ذکر می ‏کند.

  خداوند در آیه دیگری می ‏فرماید: «فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ»( آل عمران: 159 )؛ «(ای پیغمبر!) همین که عزم کردی و تصمیم‏ گرفتی، به خدا اعتماد کن و کار خود را دنبال کن.» قرآن نشستن و دست روی دست گذاشتن را نهی می کند و می‏ فرماید کار خود را بکن و به خدا توکل کن. همان اندازه که به هنگام مشورت باید، نرمش و انعطاف به خرج داد، در زمان اتخاذ تصمیم نهایى باید قاطع بود. بنابر این پس از برگزارى مشاوره و روشن شدن نتیجه مشورت، باید هر گونه تردید و دو دلى و آرای پراکنده را کنار زد و با قاطعیت تصمیم گرفت. این، آن چیزى است که در آیه فوق از آن تعبیر به عزم شده است که به آن تصمیم قاطع نیز می گویند. جمله فوق بیانگر آن است که به هنگام تصمیم نهایى باید بر خدا توکل داشت؛ یعنى در عین فراهم نمودن اسباب و وسایل عادى، استمداد از قدرت بى پایان پروردگار را فراموش نکرد.

  • مريم گفت:

   خيلي هم عالي

  • کریم گفت:

   خدا جدای از انچه ما به عنوان خدا تجربه می کنیم نیست. یک مورد نام ببر که اصلاحاتی انجام شده و هیچ واسطه ای در اون دخالت نداشته باشه. یا یک مورد نام ببر که کاربدی انجام شده باشه و توسط یک فرد آن کار صورت نگرفته باشه. هر چیزی که هست و انجام میشه مربوط به کاری هست که ادم ها انجام می دهند.

 7. قبول شده دکترا مدیریت آموزشی سال۹۳ گفت:

  درود دوستان.طاعاتتون قبول.سال گذشته در ترم بهمن واحد خرم آباد قبول شدم.اما بخاطر اینکه خودم تنها بودم گفتند برو و ترم مهر بیا.
  حال سوال من اینجاست…
  بنظر شما اگر مجوز واحد خرم آباد باطل شود تکلیف قبولی من چه میشوذ؟؟؟
  با تشکر

 8. علی گفت:

  دوستانی که میگن نباید جلوی افزایش ظرفیت گرفته بشه بی تعارف هرکس که تحصیلات تکمیلی رو انتخاب می کنه میخواد از منافعش استفاده کنه شاید انگشت شمار باشن کسانی که فقط بخاطر علم ونه کار تحصیل می کنن.اگه قراره بیست سال درس بخونیم بعد فرصت های زیادی رو ازدست بدیم مطمین باشید این کار علاوه بر هزینه های مالی و ازدست دادن فرصت های دیگه افسردگی هم به بار خواهد آورد.تب کاذب تحصیل طوری فراگیر شده که الان کمتر کسی میخواد نجار یا مکانیک یا چیزی از این دست بشه.من خودم مدرس هستم الان هشتاد درصد دانشجوها با اکراه و اصرار والدین درس می خونن.دوستی می گفت من بخاطر علم میخوام برم دانشگاه دکنری بخوانم اما حتی یه دونه مقاله هم نداشته.

 9. روانشناس به ساناز روانشناسی عمومی گفت:

  سلام نه رتبتون خوبه برا شما جای امیدواری بیشتره.انشاء…قبول میشید.میدونید من از بی نظمی دانشگاه ازاد دلخورم.ببیند الان چندم فعلا تعیین نکرده چه روزی وقت مصاحبه است.واینکه چرا اینهمه ادم واسه مصاحبه دعوت کرده صدوپنجاه نفر دعوت میکردنه اینکه 367نفر منی که میدونم.بیشتر از پنجاه شصت نفربرنمیدارند.ومابقی سیاهی لشکرند.اینهمه با مصیبت از شهرستان بیام شب کجا بمونم.این همه هزینه.

  • ساناز روانشناسی عمومی گفت:

   اگه مثل پارسال باشه که دوست من با رتبه 300 اصفهان خوراسگان قبول شد..انشاءالله همه محلها مجوز بگیرند

   • مادر دو بچه گفت:

    من هم امیدوارم مجوز بگیرن من امسال تونستم رتبه خوبی بیارم چون سال گذشته مرخصی زایمان بودم و تو خونه تونستم درس بخونم اما سال دیگه معلوم نیست بتونم امادگی داشته باشم

 10. ناشناس گفت:

  وقعا متاسفم
  اون از دانشگاه سراسری برای دکتری که از اردیبهشت همه رو معطل کرده و اعلام نمیکنه برنامه اش دقیقا چیه
  اینم از ازاد که هروز تن و بدن همه رو میلرزونه

 11. سوگل گفت:

  ممنونم خواهشا جلوی این افزایش رو بگیرید. واقعا وضعیت دانشگاه آزاد و پیام نور خیلی بد شده با این افزایش هاا….. همه ارشد گرفتن تا سال بعد همه دکتر میشن….

 12. مهدی گفت:

  گسترش تحصیلات تکمیلی و افزایش پذیرش از طرفی هم به ارتقای جامعه و هم از طرفی به فرد کمک میکنه چراکه در بسیاری از کشورها آزادانه تا هر مقطعی به راحتی و باتوجه به علایق افراد ادامه تحصیل میدن به طور مثال در کشور آمریکا چقدر ایرانی در مقطع دکترا تحصیل میکنن با اینکه برای اونها خارجی به حساب میایم یعنی خیلی از کشورها نه تنها برای افراد خود اون کشور بلکه برای سایر کشورها هم پذیرش دارن، پس چه خوبه با افزایش پذیرش تحصیلات تکمیلی از خروج سرمایه های این کشور جلوگیری کنیم .

  • وطن گفت:

   آنها با سواد ت تحویل جامعه می دهند و به سختی خروجی دارند مثل ما که مدرک گرا نیستند

  • مهسا گفت:

   به جای این که صورت مسأله رو پاک کنیم و با افزایش ظرفیت ها به تب مدرک گرفتن دامن بزنیم و بذاریم همه همین جا مدرک بگیرن تا نرن خارج!!!، بهتره این فکر رو نهادینه کنیم که قرار نیست همه دکتر بشن! فقط قراره عده معدودی باسواد بشن!

 13. محمد جواد گفت:

  امروز تکلیف همه چی مشخص میشه حتی اونایی که پارسال با رتبه های بالا قبول شدن قرار هست یه ازمونی ازشون به عمل بیاد و درست هم هست چرا که ناعدالتیه یک نفر با رتبه 10 و یک نفر با رتبه 400 قبول بشن و البته یک دانشگاه هم باشن

  • قبول شده دکترا مدیریت آموزشی سال۹۳ گفت:

   مگر میشه همچین چیزی که دوباره آزمون بگیرند؟
   بنده بدلیل مشغله کاری یکسال است مطالعه نداشتم.چطور آزمون بدم؟
   حرفتون نه از روی منطق هست و نه آگاهی

 14. روانشناس به ساناز روانشناسی عمومی گفت:

  سلام بنده هم اتفاقا گرایشم عمومی هستش.رتبه ام دلخواهم نیست .چون من هردودوره رو تو دولتی خوندم .کلامنابعش با ازاد متفاوت بود.رتبه ام 225شده.سه مقاله علمی پژوهش با هشت پوستر ودوتا سخنرانی وپایان نامه 20 .ولی امیدم به گرفتن مجوزهاست.شما رتبتون چنده؟ومقاله وغیره دارید؟؟؟؟

  • ساناز روانشناسی عمومی گفت:

   رتبه منم تعریفی نیس95،یه علمی پژوهشی دارم.چندین سال سابقه تدریس دانشگاه……انشاءالله که قبول میشیم

 15. روانشناس گفت:

  پنج سال ازاستخدام خبری نیست.شرایط ازدواج و کرایه خونه رو که کلا حرفش نزن که نمیشه از عهده اش براومداونم از وضعیت پذیرش دکتری سراسری که نمیشه اصلا به قبولی درش فکر کرد
  بابا بزارید اونایی که از مرحله اول قبول شدند باهزینه خودشون برند بخونند این دلخوشی رو ازشون نگیرید.اخه سر که کارنیست بزارید از لحاظ علمی سطحشونو بالاببرند.هرچی باسوادتربهتر به ضرر هیشکی نیست .به نفع دولت هم هست

  • ساناز روانشناسی عمومی گفت:

   آقا یا خانم روانشناس میشه بگین رتبه شما چند شده؟به امید خدا همه محلها مجوز میگیرن.

  • رضا گفت:

   به نظر نمیاد کسی مخالف تحصیل کسی باشه، متاسفانه وضع بوجود آمده به ضرر همه تمام خواهد شد چرا که در خیلی از واحدهایی که سال گذشته پذیرای دانشجویان دکترا بودند کیفیت هییت علمی های آن در حد لیسانس هم نبودند و این قضیه صرفا به مدرک گرایی دامن خواهد زد
   درست است که مقطع دکتری مقطعی پژوهشی است ولی باید اساتیدی که در این مقطع تدریس و راهنمایی میکنند دارای حداقل سابقه و استاندارهای آموزشی باشند
   نگرانی مخالفین پذیرش های بدون مجوز نگرانی بجایی ست چرا که توسعه تحصیلات تکمیلی با انگیزه مالی و نه آموزشی پژوهشی در آینده نه چندان دور نه تنها انگیزه تحصیل را از بسیاری خواهد گرفت بلکه خروجی آن خیل مدرک به دستانی خواهد بود که نه از موقعیت درخوری برخوردارند و نه سوادشان در حد مدارکی است که با صرف کلی هزینه و زمان بدست آورده اند

 16. اذر گفت:

  بايستي جلوي دانشگاه ازاد و پيام نور گرفته شود. در محل كار من همه ارشد گرفتند.اين موضوع نبايد براي دكتري رخ دهد وگرنه تا چند سال اينده هم وضعيت شغلي كشور مختل مي شود و هم مدارك تحصيلي ايران در خارج از كشور بي اعتبار

  • آرزو گفت:

   بیگ لایک…

  • وطن گفت:

   هزار تا لایک لایک

  • ارشد پاورپوینتی گفت:

   دوست عزیز دیگه کار از کار گذشته متاسفانه همین بی برنامه گی وفقط جذب بیشتر دانشجو باعث شده این دید منفی در جامعه ودر روز مصاحبه دکتری دولتی توجه زیادی به داوطلبان این دانشگاه نشود و در حالی که این دانشگاه واحدی تهران وشهرستان درجه یک کمتر از دانشگاهی دولتی تهران نیستند بلکه علوم تحقیقات تهران چیز بیشتری برای گفتن دارد من که از دانشگاه ازاد تعریف میکنم دانشجوی دولتی هستم ولی نباید این بنده خداها را باتوجه به شهریه مجدد تلاش بیشتری از دولتی دارند من خودم ارشد دولتی بودم رتبه 5 ارشد بودم چون لیسانس زبان داشتم باعث شده ارشد ودکتری تک رقمی شوم ولی بخاطر شغل دانشگاه تهران را نزدم وفقط محل زندگی ام که دانشگاه درجه 2 شهرستان است ارشد گرفتم این دو سال کار ما در تمام دروس نوشتن پاور پوینت از کتاب ها وخواندن ان در کلاس هر هفته توسط یکی از دانشجوها بود زهی یک جمله از اساتید درس زبان هم استاد ترجمه متن ها را در کلاس به من حقیر واگذاشت زبان درسی جبرانی بود با 20 که به هیچ دردی نخورد وحالا ببنیم در دکتری که باز همین جا هستم ایا به علم ما افزوده میشود یاخیر البته اگر قبولمان کنند چون خیلی عاشق مقاله اند ما هم سال اخر ارشد و مقاله کم سالی 30 هزار دانشجوی دکتری میگیرند چون کارشناسی دیگه دانجوی نیست امار شرکت کننده کنکور سراسری را ببینید

 17. محسن گفت:

  سلام اگر فرض کنیم همه دانشجوها درسخون و رزومه عالی داشته باشن! باز هم ظرفیت دانشگاهها کمه! پس ناعدالتی آموزشی همواره وجود داره! بهتره معضلات آموزشی از پایه درست بشه!

 18. کاوه گفت:

  دوستان من خودم 4 دکتری ازاد اوردم عطاشو به لقاش بخشیدم…………

 19. migi گفت:

  وزارت علوم فکر کنم موقع ثبت نام به داوطلبان اخطار داد.

 20. رضا گفت:

  فردا کمیسیون آموزش مجلس جلسه ای در خصوص پذیرش های بدون مجوز دانشگاه آزاد با حضور وزیر علوم و رییس دانشگاه آزاد تشکیل خواهد شد
  ظاهرا قراره دانشگاه آزاد برای ورودی های امسال رشته های فاقد مجوزش را حذف و انتخاب رشته مجدد در شهریور ماه اعلام کنه از طرفی برای پذیرفته شدگان پارسال تسهیلاتی با توجه به رتبه پذیرفته شدگان سال گذشته برای انتقال به واحدهای دارای مجوز اتخاذ بشه

  • امیر گفت:

   ممنون داداش گفتی خدارو شکر بر حسب رتبه باشه من 30 شدم ارشد میوفتم تهران …پارسال شرکت کردم دوستم 400 شد اورده…

  • جواد روانشناسی شیراز گفت:

   سلام آقا رضا یعنی رشته من که سه تا رشته محل بوده و دوتاش مجوز نداره اونی هم که مجوز داره حذف میشه ؟؟؟یا فقط همون مجوز داره میگیره ؟؟؟

  • هومن گفت:

   بهتره رویا های ذهنی خودتون رو منبع خبر قرار ندین. هنوز معلوم نیست. از مصاحبه های مسولین وزارت علوم و داشنگاه ازاد میشه فهمید قراره بیشتر واحد ها مجوز بگیرن.

  • صادق گفت:

   حرفتون با عقل جور در نمیاد اگه همه رو بخوان ببرن فقط تو واحدایی که الان مجوز دارن اونطور باید برن توامفی تئاتر کلاس برگزار کنن
   یکی دو نفر که نیست

  • ASDFG گفت:

   اونوقت اونایی که پارسال با رتبه ۲۵۰ و ۳۰۰ و ۴۰۰ دو ترم دکترا هم خوندن !! و همه واحدها رو هم پاس کردن!! چی میشن؟ البته یکی از دوستان من که در یکی از واحدهایی که دکترای حسابداری بدون مجوز هست، مشغول به تحصیله، تمام واحدهای درسیشونو که ظاهرا ۱۸ واحد هست رو با یه استاد تازه فارغ التحصیل گذروندن!!!!

 21. داوطلب گفت:

  فرم صلاحیت عمومی همون فرمیه که در ازدیبهشت روی سایت سنجش بود و باید پر میکردیم.
  همه ساله در تیر ماه کسانی که برای قبولی دارای شانس بالایی باشند از طرف سازمان سنجش به مراکز گزینش استانها فرم استعلامشون ارسال میشه که مراکز گزینش هم به داوطلبان معرفی شده زنگ میزنن و داوطلب میره مرکز گزینش و یک فرم 3 برگی بهش میدن که باید به معرفها به که پرکنن.
  در صورتیکه در فرم صلاحیت عمومی شما معرفهاتون رو در استانهای مختلف و یا افراد غیر دانشگاهی معرفی کرده باشین روند این مرحله برای شما طولانی میشه و ممکنه که پرسشگر مرکز گزینش فرد معرفی شده رو پیدا نکنه که این موضوع و پروسه تایید شما حتی 1 سال طول بکشه.
  حتی در صورت قبولی اگر فرم تایید صلاحیت شما تا قبل از آزمون جامع نیاد شما اجازه آزمون نخواهید داشت و ممکنه رد صلاحیت بشید که از ادامه تحصیلتون ممانعت بعمل خواهد آمد.

  • en گفت:

   اینی که گفتین در مورده دکترایه سراسری هم صادقه؟یعنی به اونایی که احتمال قبولیشون بیشتره برا سراسری زنگ میزنن برا گزینش؟

 22. جواد گفت:

  سلام دوستان کسی هست که شیراز مصاحبه داده باشه پردیس روانشناسی که بهش زنگ زده باشن چون شیراز خیلی سخت میگیرن و من زنگ زدم تحصیلات تکمیلیش ولی گفتن ما به هیچکس زنگ نمیزنیم

 23. مینا گفت:

  در واحد شهر کرد 450 دانجشو ارشد حقوق پارسال پذیرفته، حالا این دانشجویان استاد راهنما و مشاور از کجا بیارن که دفاع کنند؟ دوستم می گفته استاد مشاورم استاد عربی بود؟

 24. الهه گفت:

  چرا رشته محلی که مجوز نداره رو تو دفترچه نوشته وزارت علوم چرا دفترچه ها رو بررسی نکرده!!!!!!!!!!!….باید سریعا برای داوطلبین امسال راه حل پیشنهاد بشه کلی هزینه صرف کردیم…

 25. علی گفت:

  در خیلی از واحدهایی که پارسال در مقطع دکتری پذیرش داشتند قابلیت پذیرش برای ارشد هم وجود ندارد چه برسد به دکتری!
  در ضمن کلاس دکتری باید بیشتر از 5 نهایت 7 نفر نباشه.

 26. امیر گفت:

  اینجا بحث مجوز بچه ها از موضوع منحرف نشیم…

 27. داوطلب گفت:

  دوستان پارسال من خودم برام نیومد و برای خانمم اومد.موقع اعلام نتایج رتبه خانمم9 بود وآخرین فرد قبول شده7 و من15.
  کساییکه شانس قبولی دارن بهشون زنگ میزنن و برگه استعلام رومیدن بهشون و میبرن معرفهاشون پرکنه بعد گزینش به معرفها زنگ میزنه.
  این استعلام هم همونطورکه گفتم فقط برای افراد باشانس بالا برای قبولیه.
  من الان واقعا استرس دارم و نمیدونم تکلیفم چیه. دانشگاه محل مصاحبه به خودم و استادم زنگ زدن، اما خبری از فرم استعلام صلاحیت نیس!

 28. سالار گفت:

  دوستان مجوزا که همونایی هست که اعلام شده فقط دارن دنبال یه راه حل برای قبولیای پارسال می گردن مثل اینکه یه ازمون ازشون گرفته میشه دوباره

  • امیر گفت:

   ازمون چی داداش من رتبم 30 شد ارشد….چه ازمونی ..لینک خبرش کجاست

  • phd student گفت:

   اصلا امکان پذیر نیست

   • محمد جواد گفت:

    اگه تو واحد بدون مجوز هستی چرا امکان پذیر نیست تو رشته ای که دانشگاه دولتی با 9 تا استاد تمام و 50 تا دانشیار کلا 80 نفر با پردیساش پذیرش داره(حسابداری) دانشگاه ازاد اومده با 6 تا دانشیار سال قبل 450 نفر پذیرش کرده چرا نباید دوباره ازمون بگیرن تازه با توجه به اینکه یال 92 دانشگاه ازاد تو این رشته 43 نفر پذیرش داشته

    • phd student گفت:

     چون همه امتحان دادن با ازمون قبول شدن اگه نهایتا مجوزم نگرفتن تو همون واحد درسو تموم میکنن و مدرکتون با یه دانشگاهی که همتراز دانشگاتون هست صادر میشه

     • ASDFG گفت:

      دانشگاه هم تراز یعنی چی؟ واحدهایی که مجوز ندارند با کدوم واحدهای مجوزدار ( که در اکثر رشته ها مجوز دارند) مثل علوم و تحقیقات ، تهران مرکز، خوراسگان، نجف آباد، قزوین قابل مقایسه اند که مدارک دانش آموخته اون واحدهای بدون مجوز که به زور با یه استادیار تازه کار دارن سر و ته دوره رو بهم میارن، بخواد به اسم اونها صادر بشه؟

 29. مسعود گفت:

  خدائیش حق دارن نگران باشن .خصوصاًبرای این تغییرات پی درپی پذیرش دکتری که میخوان بدون زیرساخت لازم ،کلیه امور رو بدون به دانشگاه هاو اونوقت میبینی چه فاجعه ای درست میشه ….

 30. س.م گفت:

  به نظر من برای دکتری ریسک اشتباهی است که در رشته های بدون مجوز ثبت نام کنیم، چند سال از عمرمان و مبلغی هنگفت هزینه کنیم و در آخر هیچکسی پاسخگو نباشد!

 31. منتظر گفت:

  بچه ها من مهندسی صنایع هستم که رتبه م هم تک رقمی شده! چرا دانشگاه آزاد تاریخ مصاحبه رشته مارو اعلام نمیکنه؟ یعنی مجوز ندارن؟؟؟

 32. امیر گفت:

  خداییش بچه ها باید یه کاری کنیم من شنیدم بچه های عمران خاک و پی ازاد علوم تحقیقات اراک 3 سال دانشنامشون ندادن چون مجوز نداشته …خودم ورودی ارشد ازادم 93 بی مجوز …دارم میترکم …ای خداوووبچه ها بیاین یه جایی شکایت کنیم … ..من که نمیرم چک کنم کجا مجوز داره یا نداره …خیلی اعصابم داغونه

 33. ساناز روانشناسی عمومی گفت:

  من نمیدونم چرا
  یا زنگیه زنگ یا رومیه روم … یا بگید مجوزها لغو شد یا اخذ شد………خدایا چقدر انتظار

 34. azad گفت:

  اینکه فرم صلاحیت عمومی اومده باشه، ربطی به قبول شدن داره؟

 35. مریم گفت:

  مگه میشه رشته ای که مجوز نداره رو بذارن تو دفترچه بعد از امتحان بگن مجوز نداشته خب داوطلب از کجا بدونه اون رشته محل بدون مجوزه…مگه وزارت علوم دفترچه ها رو چک نمیکنه…من خودم به خاطر یه رشته محل که تو دفترچه بود ثبت نام کردم که اونم الان مجوز نداره و الا اصلا ثبت نام نمکیردم تو این مدت هم کلی هزینه ثبت نام و رفت آمد به تهران برا مصاحبه و غیره صرف کردم…اینطوری نمیشه حتما باید برا داوطلبین امسال چاره اندیشی کنن…

  • mechanic گفت:

   هیچ چاره اندیشه ای نیست..تنها راهش اینه که در زمان قبولی در رشته های بدون مجوزبایست نری برا ثبت نام…چون به قول دوستمون ممکنه3سال بعد از اخذ مدرک …دانشنامه بهت ندهند(به طوری که بعدا بگی چرا یه سال نموندم یه جای مجوزدار قبول شم…)

 36. داوطلب گفت:

  منظور اینکه کسایی که جزء هفتاد درصد شانس قبولی باشن در تیرماه فرم صلاحیت عمومیشون به مراکز گزینش استان اعلام میشه و اونا عم به افراد زنگ میزنن و بعد از بررسی به سنجش اعلام میکنن.

 37. داوطلب گفت:

  سلام دوستان
  کسایی که احتمال قبولیشون در آزمون دکترا سراسری هست قبل از اعلام نتایج فرم صلاحیت عمومیشون میاد درسته!؟

 38. عبادی گفت:

  باسلام
  هرچه امیدواری بود ازم گرفته شد خبرموثقی بهم رسید مبنی براینکه رشته محل های امسال همان چند تایی است که اعلام شده و الان دانشگاه آزاد و وزارت علوم فقط دنبال این هستند که راه حلی برای رشته محل های سال گذشته پیدا بکنن . یعنی عملا منتظر مجوز جدید نباشیم .

  • فرزاد گفت:

   خوب عملا اگر مجوز براي رشته هاي سال پيش بگيرند رشته هاي امسال هم خود به خود داراي مجوز مي شوند .همه رشته ها مجوز نمي گيرند اما بيش از ٨٠ ٩٠ درصد مجوز خواهند گرفت .

  • ساراااااااااااا روانشناسی تربیتی گفت:

   میشه بفرمایید خبر موثقتون از کجا هست؟

 39. ساراااااااااااا روانشناسی تربیتی گفت:

  مدام ابراز نگرانی میکنن!
  ولی جای نگرانی نیست درست میشه دوستان

 40. صادق گفت:

  نگران مجوز نباشید، مطمئن باشید اگه تمام مجوزها گرفته نشه؛ حداقل 90درصدش گرفته خواهد شد

 41. امیر گفت:

  حالمان گرفته شده ؟…همش استرس به ما پس تکلیف ورودی ارشد 93 چی؟

 42. آوا گفت:

  ای بابا پس تکلیف ورودی های مهر چی میشه… ما میخواهیم قبول شیم