مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

ادامه بررسی ظرفیت های بدون مجوز دانشگاه آزاد در کمیته 5 نفره

معاون وزیر علوم تاکید کرد اگر مشکلات و نواقص مربوط به رشته های بدون مجوز برطرف نشود فعالیت رشته‌ها نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، دکتر شریعتی درمورد رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد گفت:برخی رشته‌ها وارث وضعیت گذشته بودند به این صورت که در گذشته دانشگاه آزاد هیچ هماهنگی با آموزش عالی نداشت و آزادانه تصمیم به ایجاد رشته می‌گرفت و حاصل این شد که با حدود 3000 رشته محل فاقد مجوز مواجه شدیم.

معاون وزیر علوم ادامه داد : این در حالیست که در اساسنامه دانشگاه آزاد صراحت دارد که افزایش و ایجاد رشته‌های دانشگاه آزاد باید با مجوز شورای گسترش باشد.

وی بااشاره به تشکیل و فعالیت کمیته‌ای برای بررسی رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد گفت: با هماهنگی مدیریت دانشگاه آزاد کمیته پنج نفری با حضور وزیر تشکیل و مقرر شد رشته‌های فاقد مجوز را بررسی و تعیین تکلیف کند.

به گفته شریعتی، ماموریت این کمیته طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود این کار تا آخر اردیبهشت تمام شود اما با توجه به اینکه همه مدارک و مستندات مربوط به همه رشته‌ها به موقع دست ما نرسید، دوباره کمیته فعال شد و تعداد قابل توجهی از رشته‌ها بررسی شدند.

معاون آموزشی وزیر علوم در پایان درمورد سرنوشت رشته‌هایی که شورای گسترش تایید نمی‌کند، توضیح داد: لیست این رشته‌ها به مدیریت دانشگاه آزاد برای رفع نقص داده می شود، اگر رفع نقص صورت نگرفت فعالیت رشته‌ها نمی‌تواند ادامه پیدا کند. 

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. الهه گفت:

  یچه ها به نظرتون اگر یک نفر آخرین نفر دعوت به مصاحبه باشه قبول می شه

 2. علی محمد گفت:

  طبق اخرین اخبار فقط رشته های موجود در سایت وزارت علوم پذیرش دارند

  • علی . گفت:

   دوست عزیز سلام امیدوارم آدم ناامیدی نباشید به خدا توکل کنید یقینا او کمک خواهد کرد دکتر میرزاده نیز فرمودند تمام رشته مجوز دارند

 3. امیر گفت:

  مجتبی شریعتی نیاسر ، در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین نتایج بررسی رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد گفت: تعریف رشته های بدون مجوز از نگاه وزارت علوم یعنی اینکه دانشگاه بدون مجوز شورای گسترش رشته ای را اضافه کرده باشد و اگر این تعریف را بپذیریم خیلی از رشته های دانشگاه آزاد بدون مجوز شورای گسترش دایر شده اند.
  وی افزود: رشته های دانشگاه آزاد که واجد شرایط هستند، مستقیم از سوی شورای گسترش اعلام خواهند شد. دانشگاه آزاد قول داده است با همکاری هایی که انجام می دهد رشته های بدون مجوز هم شاخص های لازم را کسب کنند.
  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: با رئیس دانشگاه آزاد به این تفاهم رسیده ایم که از این به بعد تمام رشته های دانشگاه بر اساس مصوبات شورای گسترش اضافه شود.
  وی افزود: هیچ مشکلی برای افرادی که در رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد تحصیل کرده اند، پیش نمی آید و وزارت علوم تنها به دنبال این راهکار است که دانشجویان در کمال آرامش و بدون دغدغه به تحصیل خود ادامه بدهند. چراکه دانشجو نباید به دلیل سوء مدیریت برخی افراد ضربه بخورد

  خبر | چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 ساعت 11:01

 4. امیر گفت:

  چه کار کنم انصراف بدم بهترههههه
  یعنی چی من خودم امتحان دادم کنکور ورودی ۹۳ الان یک رشته محل به قول وزارت علوم فاقد مجوز همیشه درس میخونم رتبه کنکور پارسالم ۳۷ شد این یعنی ما بدبخت شدیم…وزارت علوم چرا نمیره جلو غیر انتفایی بگیره .چرا اصلا امسال اجازه تعیین رشته به کنکوری های غایب داد

 5. سبیکه صنایع غذایی گفت:

  سلام دوستان من شاغلم در بحبوحه کار ودفاع از پایان نامه در کنکور دکترای ازاد و سراسری شرکت کردم سراسری قبول نشدم با اینکه درصدام بد نبود چون رشته صنایع غذایی شرکت کننده زیاد داشت ومنم مدرکم از ازاد بود وقتی رتبه ودرصدهای بعضی رشته ها را دیدم که با درصد منفی مجاز شدند وبه مصاحبه دعوت شدند تعجب کردم در ازاد هم با یک نفر اختلاف با اخرین فرد دعوت شده به مصاحبه روبرو شدم اتفاقا اولین انتخابم شهر خودم بود که فهمیدم جزئ بدون مجوزها بوده از دانشگاه کسب تکلیف کردم گفتند صبر کنید شهریور نتایج اعلام شود بعد اگر واحدی تکمیل ظرفیت داشت شما را به مصاحبه دعوت میکنیم معلوم نیست تکلیف ما چی بشود ولی به شما یک نصیحت میکنم اگر به خاطر علاقه میخواهید درس بخوانید واحدهایی را انتخاب کنید که قدیمیترند وجاهایی که تازه رشته هاییرا میاورند انتخاب نکنید که مثل من نشوید اگر به خاطر کار میخواهید درس بخوانید به عنوان یک شاغل میگویم مهم نیست مدرکتان از کجا باشد فقط باید معلومات و کارایی و تجربه کاری و پشتکار داشته باشید همتون موفق و پیروز باشید

 6. رتبه37 گفت:

  هرکی دعوت به مصاحبه شده قبوله.مجوزهاهم گرفته میشه..مثل پارسال اون لیستی هم که منتشرشده فقط اعلام کرده فلان رشته محل ها مجوزدارن وگرنه دانشگاه آزادطبق اعلام دفترچه دانشجومیگیره

 7. مهندسي شيمي گفت:

  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از مطالبی که به عنوان نقد درباره دانشگاه آزاد مطرح می‌شود، نقد نیست و از روی غرض‌ورزی و رقابت غیر منطقی صورت می‌گیرد.
  دکتر حسین‌علی شهریاری درباره نقدهای غیرمنصفانه علیه دانشگاه آزاد اسلامی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: بسیاری از نقدهایی که متوجه دانشگاه آزاد است، صحت ندارد و از روی غرض‌‌ورزی صورت می‌گیرد.
  نماینده مردم زاهدان با اشاره به خدمات دانشگاه آزاد ادامه داد: دانشگاه آزاد خدمات ارزنده‌ای به جامعه علمی کشور ارائه داده و منابع زیادی که دولت باید برای تحصیلات عالی هزینه می‌کرد توسط خود مردم و دانشگاه‌ آزاد تامین شده است.
  شهریاری درادامه افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به تنهایی به اندازه کل دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند دانشجو جذب کرده و نیمی از بار علمی کشور را به دوش می‌کشد.
  وی درباره جلوگیری از مهاجرت جوانان به خارج از کشور بیان کرد: فراهم آوردن امکانات تحصیلاتی با کیفیت، روش موثری برای پیش‌گیری از خروج جوانان است که دانشگاه آزاد اسلامی دراین زمینه هم نقش به سزایی را ایفا کرده است
  رئیس کمیسون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: خروج جوانان به دنبال خود خروج ارز، صدمه به اقتصاد و از همه مهم‌تر آسیب‌های فرهنگی را به دنبال دارد و دانشگاه آزاد تا حدود زیادی توانسته هم‌گام با دانشگاه‌های دولتی از این مسئله پیش‌گیری کند.
  نماینده مجلس در خصوص هجمه‌ها علیه دانشگاه آزاد تصریح کرد: آنچه که به عنوان نقد درباره دانشگاه آزاد از طرف عده‌ای عنوان می‌شود، نقد نیست و متاسفانه بسیاری از این مسائل دلسوزانه هم نبوده و به خاطر رقابت غیر منطقی بین بخش دولتی و خصوصی صورت گرفته است.
  شهریاری با اشاره به صحبت‌های رئیس دانشگاه آزاد درباره هم‌دلی و هم‌زبانی مجلس و دانشگاه آزاد خاطر نشان کرد: امروز ارتباطات زیادی بین مجلس و دانشگاه آزاد وجود دارد و بیش از 200 نفر از نمایندگان مجلس طرح توسعه تحصیلات تکمیلی که قرار است توسط دانشگاه آزاد اجرایی شود، را تایید کردند و موافق این موضوع هستند اما این ارتباطات باید بیش‌تر شود.

 8. حمید گفت:

  سلام ریز نمرات کارشناسی لازم نیست

 9. مدرک فاقد اعتبار گفت:

  دوستان به کسانی که الان سه سال از فارغ تحصیلی شان میگذرد و مدرکشون تایید نشده عنایت داشته باشید که بنده هم یکی از این گرفتاران می باشم. چون محل تحصیل مان واحد فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی!! بوده.و نتیجه پیگیری ها همین امیدواری هایی که تو مصاحبه ها و جراید تحویل میدن هست.این موضوع را بشدت مورد توجه قرار دهید تا خدای نکرده متضرر نشوید .

  • hamid گفت:

   سلام. طبق مقررات قانون عطف به ما سبق نیست. یعنی از مهر 94 هرکس قبول شه مدرکش فاقد اعتباره. اصلا نگران نباشید. جو را هم متشنج نکنید. اونایی که دانشجو هستند با خیال راحت درسشونو بخونن

 10. سینا گفت:

  معنی این جمله چیه؟؟
  (لیست این رشته‌ها به مدیریت دانشگاه آزاد برای رفع نقص داده می شود، اگر رفع نقص صورت نگرفت فعالیت رشته‌ها نمی‌تواند ادامه پیدا کند. )
  خب خیلی سادست
  نواقص به رییس دانشگاه آزاد اعلام میشه واسه رفع نقص
  حالا رفع نقص تو یه ماه صورت میگیره ؟؟! دو ماه؟؟!! یا سه ماه؟؟!!
  اینم جوابش سادست این کار یکی دو ماه نیست
  شاید کار یکی دو سال باشه و اینو وزارت علوم خوب میدونه
  پس در هر صورت تو این مدت پذیرش فرقی نمیکنه و مثل سال قبل هستش
  پس میشه نتیجه گرفت در حالت خوش بینانه تو این یکی دو سال رفع نقص صورت میگیره و مجوزها صادر میشه
  حالا حالت بدبینانه, تو این یکی دوسال زمان برای رفع نقص (که حداقل هستش) رفع نقص صورت نگیره و بعد از این یکی دوسال سال مجوزها باطل بشه , در این صورت هم تو این یکی دوسال پذیرش مانند قبل بوده و هر اتفاقی در تعداد پذیرش بخواد رخ بده از همون سال جاری هستش ولی باز هم در این حالت مجوزها به مرور زمان صادر خواهد شد(به گفته خود دانشگاه آزاد که صدور مدرک از دانشگاه مادر صورت میگیره)
  هرکی نظری غیر از این داره نظرش محترمه ولی این معقول ترین احتماله
  دوستانی که مصاحبه دارن خیالشون راحت باشه و هیچ استرسی نداشته باشن
  توکل بر خدا انشالله قبولن

  • قهرمان گفت:

   استنباط شما از این جمله این بود که تغییری در ظرفیت پذیرش تغییر نمیکنه و مثل سال گذشته است؟؟؟؟؟!!!!!! بعد این یکی دو سال رو شما از کجا شنیدید؟
   (لیست این رشته‌ها به مدیریت دانشگاه آزاد برای رفع نقص داده می شود، اگر رفع نقص صورت نگرفت فعالیت رشته‌ها نمی‌تواند ادامه پیدا کند. )

  • قهرمان گفت:

   کامنت نفر بالایی (مدرک فاقد اعتبار) رو خوب بخونید دوست من.

   • سینا گفت:

    دویت عزیز، هر عقل سلیمی اینو میپذیره که رفع نقص به این بزرگی کار چند ماه نیست و حداقل یک الی دوسال طول میکشه و اینو وزارت علوم خوب میدونه، و طبیعی هستش پذیرش تا قبل از تایید نشدن مجوزها مثل قبل باشه
    خلاصه انشالله هرکی به خواسته دلش برسه

    • قهرمان گفت:

     منطق شما خیلی جالبه

     • قهرمان گفت:

      چرا باید پذیرش تا قبل از تایید نشدن مجوزها مثل قبل باشه؟؟؟؟؟ مگه تبدیل به قانون شده که شما میگی باید؟؟؟؟
      حالا پارسال یه اشتباهی کردن، دیگه نباید هر سال این اشتباهو تکرار کنن که.

     • سینا گفت:

      منطق من منطق خیلیاست دوست من
      درضمن نمیدونم واقعا چرا شما انقدر با حرص حرف میزنید،
      خلاصه باید خوبیه همو بخوایم اگه بخوایم پیشرفت کنیم
      یا علی…

     • سینا گفت:

      درضمن اگه خبر جدید رو دیده باشین میبینین که پذیرش مانند سال قبل ۱۲۰۰۰ نفر خواهد بود، همون حرفی که قبل از این خبر، احتمالش را داده بودم
      پس، موفق باشین…!!!

     • الهه گفت:

      با نظر آقای سینا موافقم…بقه هم لطفا اینقد حرص مجوزها رو نخورن…امیدوارم همه مجوزها گرفته بشه…

     • قهرمان گفت:

      آقا سینا و الهه خانوم میشه رتبتونو بدونم؟

 11. علی . گفت:

  باسلام کسانی گه از یاس وناامیدی سخن می گویند شایسته پیشرفت نیستند خدا باعنایت ائمه کمک خواهدکرد

  • رها- آموزش زبان گفت:

   لایک به حرف طلاییتون.
   واقعا تا خدا هست دگر غصه چرا…..؟
   توکل به خدای رحمان و رحیم که خودش میگه هر که به من توکل کند من او را بس ام.

   • TEFL گفت:

    سلام. شما رتبتون چند شده؟ رتبم شده 77. مصاحبه هپ بد نبود. رزوپه خوبی هم داشتم. به نظر شما تهران می تونم قبول شم؟

  • سحر گفت:

   علی آقا خدا خیرتون بده،که امید میدهد….من صد در صد موافقم، باتوکل بر خدای قادر و عنایت امامان

 12. زیست سلولی گفت:

  منم دیگه ناامید شدم احتمالا مجوز صادر نمیشه ولی جواب این همه استرس و هزینه رو کی میده؟ منم مثل همه فقط چون شهر نزدیک توی دفترچه بود رنج رفتن به مصاحبه و هزینه رو به جون خریدم وگرنه که اصلا روش فکر نمیکردم بهتر بود قبلا برگزاری آزمون به فکر باشند نه الان بعد از گذراندن هفت خان رستم…واقعا متاسفم که در مملکت ما دلنگرانی این همه داوطلب مهم نیست ،،،

 13. ASDFG گفت:

  به نظر من با وضعیتی که پیش اومده، دیگه حتی برای مقطع دکترای مهندسی هم شغل و درامد مناسب و در خور شان فارغ التحصیل آن پیدا نمیشه، رشته های علوم پایه و علوم انسانی هم که هیچ، فقط میمونه پزشکی، بیاین به جای ابنهمه تلاش و دلواپسی برای هیچ،!!!!! بریم یه بار دیگه کنکور بدیم و پزشکی بخونیم یا دندانپزشکی ، به نظر من اصلا دیگه ارزش نداره.

 14. روانشناسی تربیتی گفت:

  کمممممممممممممممممممک .دوستان یکی به من بگه حتما باید ریز نمرات کارشناسی رو ببریم.من 12 سال پیش فارخ التحصیل شدم انهم نه در شهر خودم.یکبار هم رفتم بهم ریز نمرات ندادن پکار کنم من 12هم مصاحبه دارم

 15. نازی گفت:

  واقعا متاسفم که اينهمه استرس اخرشم هيچی معلوم نيست چرا يه جواب درست حسابی نمی دن اخه؟ اون از ازمون سراسری که تکليفش مشخص نيست اينم از ازاد !! واقعا موندم

 16. جامعه شناسی تهران شمال گفت:

  من 1انتخاب داشتم جامعه شناسی تهران شمال. مصاحبه رو انجام دادم ولی نمیدونم در نهایت چی میشه ؟؟ ممکنه امسال دانشگاه تهران شمال پذیرش داشته باشه ؟تکلیف من چی میشه؟؟

 17. حمید گفت:

  معاون محترم سنجش لطفا جواب بدن 30هزاردانشجو منتظرند

 18. مهرداد گفت:

  واقعا با موافقته شما درست میشه همه چیز………

 19. حمید گفت:

  واقعا متاسفم که جوابگو نیستند جواب بدین رشته ها چه شد

 20. امیر گفت:

  یعنی چی من خودم امتحان دادم کنکور ورودی 93 الان یک رشته محل به قول وزارت علوم فاقد مجوز همیشه درس میخونم رتبه کنکور پارسالم 37 شد این یعنی ما بدبخت شدیم…وزارت علوم چرا نمیره جلو غیر انتفایی بگیره .چرا اصلا امسال اجازه تعیین رشته به کنکوری های غایب داد ….

 21. محمدجعفر گفت:

  من موافق حذف کلیه رشته محلهای فاقد مجوز هستم …

 22. TEFL گفت:

  دوستان آموزش زبانی : تهران مرکز مجوز گرفته . خانم دکتر مونی خبیری دانشیار شدند. انشالا واحد کرج هم میگیره. چون دکتر قائمی publication زیاد داره.

 23. برق گفت:

  خیلی خوب شد

  • الهه گفت:

   وقت و هزینه یه عده داوطلب داره از بین میره شما میگین خیلی خوب شد …..شما احتمالا از غیر مجازهای امسال هستین که اینقد از گرفتن مجوزها نگران و ناراحتید….

 24. حقوقدان گفت:

  ما دیگه ابایش را به لقایش فروختیم
  نخواستیم این دکترا هم برا شما
  ما دهه شصتی ها که همه جوره سوختیم و تباه شدیم اینم روش
  نمی دونم ما چه گناهی کردیم که دهه شصتی شدیم !
  هر کس به طریقی دل ما می شکند
  بیگانه جدا دوست جدا می شکند
  بیگانه گر می شکند حرفی نیست
  از دوست بپرسید که چرا دله ما می شکند
  بدانید ما ز دریا هستیم و دریا می رویم ما ز بالا هستیم و بالا می رویم

 25. مریم گفت:

  حالا اگه مجوز نگیرن تکلیف اینهمه داوطلب که زحمت کشیدن چیه؟؟؟؟ علت شرکت داوطلبین زیاد امسال دانشگاه آزاد به خاطر همین رشته محل ها بود اگه مجوز نداشتن اخه چرا تو دفترچه قید کردین ما به خاطر این رشته محل ها ثبت نام کردیم مگه الکیه اول رشته ها تو دفترچه باشن بعدا بگن حذف شد نمیدونم واقعا چی بگم!!!!.. .من رتبم 15 شده به خاطر رشته محل نزدیک شهرم امسال ثبت نام کردم و رفتم مصاحبه حالا اون شهر مجوز نگیره من کجا برم پس!!! رفتن به شهرهای دور هم برام اصلا مقدور نیست چون هزینه اش واقعا زیاد میشه دیگه…امیدوارم دانشگاه آزاد سریعا در این مورد چاره اندیشی کنه ….گناه داوطلبین چیه که باید تاوان پس بدن….

  • فاقد مجوز گفت:

   تکلیفشون میشه مثل تکلیف من که دو سال از گرفتن مدرکم در واحد فاقد مجوز میگذره و وزارت علوم تایید نمیکنه من موندم و یک کاغذ پاره و میلیون ها هزینه انجام شده…

   • علی محمد گفت:

    خوب گفتین بنده الان 1 سال نیم هست منظر تایید مدرک ارشدم هستم هیچ کدوم ارگانهای دولتی تا دانشنامه رو نبرم قبولم ندارند خواهش می کنم به صورت درست با این برخورد بشه

 26. افشار گفت:

  جای تعجبه -عوض اینکه به فکر دانشگاه سراسری باشند – دانشگاه آزاد رو چسبیدن – اطمینان دارم همشون مجوز میگیرن

 27. کاوه گفت:

  بهتره وزارت علوم خیلی شفاف مساله را بیان کنه و از سرگردانی طیف وسیعی از جوانان فرهیخنه جلوگیری کنه
  دانشگاه ازاد هم باید دوباره امکان انتخاب رشته را به داوطلبان بده

 28. Golnosh گفت:

  خب !؟خبر جديد بديد اينو كه همه مي دونن!

 29. دغدغه دکترا گفت:

  با این وضع و با این لحن گفتار خیلی از رشته محل ها مجوز نخواهند گرفت اینم از شانس ما

 30. دغدغه دکترا گفت:

  خوب ما هم میدونیم اگه رفع نقص بشه جلوگیری میشه مثلا الان خبر جدید دادین به ما!؟

 31. علی محمد گفت:

  مثل اینکه قضیه رشته ها جدی هست بچه ها اخه داشتن دانشیار شرطی نیست که طی چند ماه یا یکی دوسال برطرف بشه هر استاد حداقل باید 6و7 سال استادیار باشه تا بتئنه دانشیار بشه و این مشکل مجوزها حداقل 4و5 سال طول میکشه