مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

انجمن آزمون دکتری مجموعه پژوهش هنر

2504

reshte gerayesh banner3

۱- پژوهش هنر

۲- تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی

۳- هنرهای اسلامی – کلیه گرایش ها

onvan dars banner3

۱- مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل (تاریخ هنر ایران و جهان – هنر و تمدن اسلامی)

۲- استعداد تحصیلی

۳- زبان انگلیسی

reshte banner3

ایران‌شناسی و تمامی رشته‌های هنر، باستان‌شناسی، فرهنگ و زبان‌های باستانی

soal banner3

دانلود سؤالات تست آزمون دکتری 1397 رشته پژوهش هنر

دانلود سؤالات تست آزمون دکتری 1396 رشته پژوهش هنر

دانلود سؤالات تست آزمون دکتری 1395 رشته پژوهش هنر

دانلود سؤالات آزمون دکتری 1394 رشته  پژوهش هنر؛ تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر

دانلود سؤالات آزمون دکتری 1393 رشته  پژوهش هنر؛ تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر

دانلود سؤالات آزمون دکتری 1392 رشته  پژوهش هنر

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. عظیمی گفت:

  خانم سارامیشه بگین برا تخصصی چیا میخوندین و چجوری میخوندین؟

  • سارا گفت:

   پروسه طولانی مدتی برای من بود. چون همزمان هم باید مقاله مینوشتم هم درس. من کتابهای اصلی رو خوندم و علاوه بر اون کتابهای نکته ای مثل خرد و مشتاق که بنظرم خیلی خوب بودند و حتی میتونم بگم اونا بیشتر کمکتون میکنن برای امتحان تا منابع اصلی. تست های سالهای پیشم بسیار کمک کرد. سوال تکراری امسال زیاد بود. اگه خدا خواست و رتبم خوب شد همینجا لیست کتابهایی که خوندمو میزارم.

 2. عظیمی گفت:

  چقد همه تخصصی هاتون خوب زدین . من استعدادمو ۴۲ زدو و زبان ۳۰ اما متاسفانه تخصصی خیلی بد شد. نا امید شدم :((

  • زهرا گفت:

   نا امید نباشید ولی همه اختلاف رتبه ها سر تخصصی هست. با این وجود در نظر داشته باشید پارسال رتبه های ۴ و ۶ و ٩ قبول نشدند. در نهایت همه این اختلاف ها مصاحبه تعیین کننده ست به شرط اینکه دعوت بشین

 3. شمیم گفت:

  تخصصی ۳۶/۲
  استعداد۳۲/۲
  بچه ها به نظرتون حدود چه رتبه ای مممکنه؟

 4. بصیر گفت:

  تخصصی ۳۵/۵۵
  استعداد حول و حوش ۴۰
  زبان بالای ۵۰

 5. سامان گفت:

  سلام
  دوستان
  نخصصی۳۵
  استعداد۱۵
  زبان۱

  به نظرتون رتبه ام چند میشه؟
  لطفا موقع پاسخ داد به اسمم اشاره کنید تابه دیگر بچه اشتباه نشه
  ممنون از همگی

 6. موسوی گفت:

  تخصصی ۳۷٫۷
  استعداد ۳۵٫۵
  زبان ۹

 7. سارا گفت:

  کلید سوالا اومد و اگه کلید تغییر نکنه درصدای من به این صورته: ۴۲٫۲ تخصصی ۴۵ زبان و ۳۰ استعداد. بقیه هم لطفا بگید درصدارو.
  و اینکه بنظرم تخصصی رو بالای پنجاه میشد زد. من به شخصه چنتا سوالو نزدم چون فک میکردم ممکنه اشتباه باشه که نبود.

  • سارا گفت:

   بنظرتون رتبه تک رقمی امیدوار باشم؟ من خیلی زحمت کشیدم و فکر میکردم تخصصی رو بیشتر بزنم با توجه به حجم مطالعم اما سر جلسه بشدت مضطرب بودم

   • بصیر گفت:

    سوالات به لحاظ پراکنش مباحث واقعا بد بود. امیدوارم تک رقمی بشید چون اینطوری منم که نزدیک به شما زدم امیدهام حفظ میشه.

  • زهرا گفت:

   بله و به نظرم کلید سه مورد غلطه، تخت سلیمان، کاروانسرای مرجان و دینکرد…. با ذکر منبع می شه گفت گزینه ها رو کاملا اشتباه گفتند

   • سارا گفت:

    خانم زهرا دینکرد جزو متون و منابع پهلویه و اما در ارتباط با تخت سلیمان شما منبعی به خاطر دارید که نقض کنه جوابو؟ اگه هست بفرمایید که منم اعتراض بزنم چون گزینه ساسانیان رو انتخاب کردم

  • علیرضا گفت:

   سارا خانم
   بنظرمن با این نمرات صددرصد باید زیر ۵ باشید
   رتبه۱۳ پارسال : تخصصی۴۲ استداد ۲۹ زبان ۷

   • BB گفت:

    فکر کنم اشتباه میکنید
    من پارسال با درصدهای تخصصی۴۲ و استعداد۴۵ و زبان صفر
    رتبم شده بود صد

   • BB گفت:

    فکر میکنم تا حدی دارید رتبه‌ها رو اشتباه حساب میکنید و تعداد زیادی از کسانی که درصدهای بالا میزنن توی این گفتگو نیستن

    من پارسال با درصدهای تخصصی۴۲ و استعداد۴۵ و زبان صفر
    رتبم شده بود صد

 8. سید گفت:

  سلام دوستان. به نظرتون با این درصدها چه رتبه ای ممکنه بیارم:
  تخصصی ۲۰
  استعداد ۳۳
  زبان ۱۳

 9. عظیمی گفت:

  میشه یه نمونه از طرح و پروپوزالی که باید روز مصاحبه ارائه داد توضیح بدین و بفرمایید که چه فاکتوراییو بیانکنیم و رعایت کنیم که از طرحمون خوششون بیاد؟
  و میشه لطفا چندتا مجله علمی پژوهشی برا مقاله معرفی کنید؟
  و اینکه آیا داشتن مدرک زبان موقع مصاحبه اجباریه؟

  • موسوی گفت:

   بیان مساله، ضرورت تحقیق، فرضیه ها و پیشینه تحقیق رو باید ارائه بدین. اگر قراره پروپزالتون مورد توجه قرار بگیره باید در زمینه کاری و موضوعات موردنظر اساتید دانشگاهی باشه که برای مصاحبه رفتین. تا یکی از همون اساتید راهنمایی شما رو بپذیره. برای مقالات علمی پژوهشی هم توی سایت هایی مثل noormags.ir یا magiran.com مرتبط با مقالات جستجو کنید، نتیجه میگیرین. زبان هم برای بعضی دانشگاهها خیلی مهمه. قبلا برای دکتری بدون آزمون ضروری بود. اما در شرایط فعلی اگر بخواین برای مصاحبه برین و مدرک زبان داشته باشین، به امتیازتون اضافه میشه.

 10. هکمتان گفت:

  سلام دوستان. یک سال دیگر گذشت و کنکور دیگری برگزار شد و انتظاراتی در همه ما برانگیخت. به نظر من در قیاس با کنکور پارسال، کنکور امسال به مراتب بدتر و بی مایه تر بود و در آن سوال هایی طرح شده بود، که واقعا برازندۀ دکتری هنر نبود. دنیای هنر بسیار بسیار وسیع و فراگیر است. اما و انگار جریانی می خواهد همه اذهان را به یک سو سوق بدهد. مثل همیشه ردپایی از هنر معاصر در سوال ها نبود. تاریخ هنر به چند رشته ی قدیمی تقلیل یافته بود. هند در آن شاخص شده بود. نگارگری ستون اصلی سوال ها بود. جایی هم که از این هنجار خارج شده بود سوال ها، واقعا پرت می زد. چند نفر از دانشجویان ارشد پژوهش هنر در کلاس هایشان با شمایل نگاری و شمایل شناسی پانوفسکی سروکار داشته اند که حالا بخواهند منتقد نظریات او را بشناسند. بالاخره باید کنکور هنر با آن چیزی که در سطح اجتماع جریان دارد و با آن چیزی که سطح معیار شناخت هنری در ایران و جهان است جور دربیاید.

 11. هنرمند گفت:

  تا کلیدهارو سنجش اعلام نکنه نمیشه درصدهارو مشخص کرد.تازه بعد از اومدن کلیدها،بخاطر اینکه بعضی جوابها یادمون رفته،نمیشه تا اومدن رتبه ها به یک نتیجه منطقی رسید.
  من از اساتیدمون هم پرسیدم،گفتن سوالات سخت و پراکنده بوده.

  • هکمتان گفت:

   سلام. اساتید شما را نمی شناسم. به نظرم سوال ها اصلا سخت نبود، بلکه بسیار پرت بود و از نگاهی محدود و موضعی به هنر حکایت داشت. دانشگاه در ایران به گواهی برخی اساتید قدیمی آن، مثل یک جزیره شده است. در این جزیره، رشته هنر خود به جزیره ی بسیار کوچک تری تبدیل شده است. صد سال پیش یکی مثل بازیل گری، آمد و نگارگری ایران را متر زد و چند مکتب از آن ساخت. و ما متاسفانه همچنان و هنوز درگیر همان صورت بندی کلیشه ای گری هستیم. انگار تمام هنر دنیا محدود به چند نام و چند نگاره می شود.

   • موسوی گفت:

    همین که می فرمایید سوالات از نگاهی محدود و موضعی به هنر بودند، یعنی سخت بوده اند. به نظر من سوالات امسال برخلاف سالهای گذشته روال منطقی نداشتند که تمام سوالات آسان، متوسط و مشکل را در بربگیرند. امسال بعضی سوالات تاریخ هنر و تمدن اسلامی خیلی آسان بود، تعدادی قابل قبول و استاندارد بودند و تعدادی هم با نگاهی کاملا جدید بودند. تا روز سه شنبه باید صبر کنیم. کسانی که مثل خود من تمام پاسخ ها را سر جلسه یادداشت کرده اند، می توانند با حدود چند درصد اختلاف ( با توجه به تغییر کلیدها ) حدود درصد خود را تخمین بزنند. باقی حدس و گمان است و به کار نمی آید.

 12. payam گفت:

  سلام

  من سوالات را دیدم کسی نمیتونه ۵۰ بزنه.

 13. هنرمند گفت:

  سوالات خیلی سخت بود.خیلی.
  در رابطه با اون ادعاهای هشتاد درصد، اگر راست میگن عکس صفحات کتابهاشون رو بگذارند تا بشه درست قضاوت کرد.ادعا رو همه دارند.

  • آلا گفت:

   بنظر من سوالات پیچیدی ظریفی داشت همیشه برای اونهایی ک کمی خوندن و فقط یک یا دو کلمه تو سوالات آشنا هست سوالات آسون بنظر میرسه بنظر من هم سوال آسون و عم سخت داشت من خودم خیلی از آسون ها رو بقول شما نزدم….باید دید…البته بنظر من چند سالیه روند سوالات منطقی شده و امسال هم روند سوالات منطقی بود چیزهای عجیب غریب نداشت….گاهی یک کلمه تو ی سوال ساده بنظر رسنده کل پاسخ رو عوض میکنه…برا همه دوستان آرزو موفقیت میکنم

 14. فرشاد گفت:

  من احساس می کنم درصدهای تخصصی امسال بالا تره. سئوالات کاملا نرمال بود و جوابهای سرراست داشت. از بعضی جزوات مطرح مثل خرد در یک صفحه سه تا سئوال اومده بود (ریگ ودا- دینکرد و خدای نامه )و بعضیها هم میگن ۸۰ درصد سئوالات در جزوشون بوده و دارن در کانالهای تلگرامیشون شماره صفحه میدن. از چند تا از شرکت کننده ها هم پرسیدم گفتن عالی امتحان دادن.

  • سارا گفت:

   من فک میکنم سوالای اسون وجود داشت اما سوالای شک برانگیز و سخت بیشتر،بود.

  • امید گفت:

   نه دوست عزیز. همه حرف زیاد میزنند. امتحان به شدت سخت و سوالات غیر قابل پیش بینی بود.

  • هنرمند گفت:

   دادن شماره صفحه که مهم نیست آقای فرشاد.من هم دیدم جوابهاشون رو و شماره صفحات خیالی رو.
   اگر جواب سوال داخل کتابهاشون هست،از کتابهاشون عکس بگذارند که جواب داخلش هست.
   جالبه که فقط دو سه ساعت از برگشتن بچه ها از سر جلسه گذشته بود،که ادعا کردند هشتاد درصد سوالات تو جزواتشون هست،بدون دیدن سوالات!!!!!

   • فرشاد گفت:

    من هم اعتقاد شما را دارم. همونها هنوز ۳۰ درصد هم شماره صفحه تا الان هم ندادند. تازه من چند پاسخ آنها را غلط میدونم و تا کلید سئوال نیاد نمیشه جواب داد. سئوالات هم من دیدم سخت هم کم نداشت بخصوص هنر و تمدن اسلامی.

 15. سارا گفت:

  سوالا اومده اما کلید پسفردا میاد. درصدای احتمالی من ۴۰ درصد تخصصی ۳۸ زبان و ۳۰ استعداده. رو چه رتبه ای میشه حساب کرد دوستان؟

 16. سارا گفت:

  جالب اینکه من کتاب گاردنر رو خوندم کامل و فقط یک سوال ازش اومده بود. تاریخ هنر غرب محدود و چنتا سوال فلسفه هنر هم داده بودند.

 17. آلا گفت:

  طبق درصدهای سال قبل اگر این طور باشه شما تک رقمی میشی

 18. سعید گفت:

  درصدهای من تقریبن این شکلی است: زبان ۱۰ و نیم. استعداد ۴۶٫ تخصصی ۳۴ به نظرتون رتبه زیر هفتاد میشه آورد؟

 19. ناصر گفت:

  دوستان برای اینکه از نگرانیتون کم کنم عرض می کنم خدمتتون که پارسال تا رتبه ۶۳ برای روزانه دانشگاه تهران مصاحبه دعوت شده بودند. و من فکر میکردم که طبق روال احتمالا رتبه های زیر ۲۰ شانس دارند و بقیه فرمالیته دعوت شده اند (حتی تا جایی این تصور برایم محرز بود که بنده با رتبه ۲۹ اصلا نمی خواستم انتخاب رشته کنم چون فکر می کردم اصلا شانسی برای دانشگاه های برتر ندارم). با این حال سه نفر روزانه ای که تهران برداشت به ترتیب رتبه هاشون ۷،۲۹ و فکر کنم ۳۷ بود و الان حتی اعتقاد دارم که حتی رتبه ۶۰ هم شانس قبولی روزانه تهران را داشته اگر که رزومه اش خوب می بود. بنده به اصرار یکی از دوستام انتخاب رشته کردم و الا امسال هم به امید کسب رتبه تک رقمی کنکور میدادم در حالی که مصاحبه اصلا فارغ از رتبه هستش (البته برای دانشگاه های درست و حسابی اینو میگم)

 20. آلا گفت:

  دوستان من سر جلسه شنیدم دانشگاه تبریز ب دانشجوهای خودش تعصب داره و یکی سال قبل با رتبه هفتاد چون تبریزی بود و همونجا درس خوند و مقاله هم نداشت پذیرش شد با رتبه هفتاد…. با چند میشه امید داشت برا قبولی؟ من بابت استعداد خیلی نگرانم اما تخصصی منطقی بود ولی نمیدونم دوستی ک میگه زبان راحت بود چندتا زدن چون درواقع متن ریدینگ زبان بیشتر تست هوش بود.

 21. آلا گفت:

  دوستان مقاله داشتن مهمه؟ و کنفرانس و کتاب و … کدومش مهم تره؟

  • یسنا گفت:

   قطعا داشتن مقاله علمی پژوهشی مهم است ولی تنها فاکتور نیست.دوستان زیادی بودند که بدون مقاله دانشگاه های برتر پذیرفته شدند. جدول امتیازات موجود هست و احتمالا امسال هم همان باشد. باز هم میگم فکوس کنید بر داشته هاتون و طرحی که قرار است به صورت مکتوب(حتی شده ۵ یا ۶ ص ) روز مصاحبه ارایه دهید‌. موفق باشید.

 22. یسنا گفت:

  خسته نباشید دوستان. به نظرم بعد یک استراحت کوتاه بچسبید به مصاحبه، اگر مدرک زبان ندارید حتمااا بگیرید و طرحی که تو ذهنتون هست برای روز مصاحبه را تقویت کنید. مطالعه کنید پیرامونش. انرژی مثبت به خودتون بدید و توکل به خدا کنید.

  • آلا گفت:

   حدودا زمان مصاحبه کیه؟ و ایا هستن دانشگاههایی ک بدو ورود امتحان کتبی بگیرن روز مصاحبه میدونم خیلی رشته ها دارن دوستام سال های قبل میگفتن رشته هاشون رو ک داشت ایا هنر هم داره؟ اوضاع داشنگاه اصفهان چطوره؟ رشته مطالعات تطبیقی هنر ؟

   • یسنا گفت:

    دوست عزیز پارسال مصاحبه ها به جز دانشگاه تربیت مدرس بعد ماه رمضان بود. اصفهان تا پارسال فقط رشته پژوهش هنر داشت نه تاریخی تطبیقی تحلیلی هنرهای اسلامی. اگر کامنت دوستان را خم بخونید میبینید که فاکتورهای زیادی برای قبولی تعیین کننده هست به خصوصا طرحی که روز مصاحبه راجبش صحبت میکنی، مقالات علمی پژوهشی و مدرک زبان و سایر مقالات و…. هیچ کدام از دانشگاه های هنر پارسال امتحان کتبی تخصصی نداشتند و بعید میدونم امسال هم داشته باشند. به نظرم الان فکوس کنید روی مدرک زبان(اگر ندارید) و قوی کردن طرحی که میخواهید در جلسه مصاحبه به عنوان کاری که قرار است در مقطع دکتری انجام بدهید.

    • سارا گفت:

     من در رابطه با طرح پژوهشی یکم سردرگمم. مثلا اینکه باید وارد جزییات شد و دقیقا شرح داد که میخوام چه کنم یا یه طرح کلی ارایه داد. و اینکه حدودا چند صفحه باید باشه. مثلا دانشگاه اصفهان نیدونم که حداکثر پنج صفحه میخوان.

 23. آلا گفت:

  من بابت استعداد ناراحتم واقعا ممکن رتبه قابل قبولی آورد با در صورت استعداد نزدن اخه چهار تا زدم و نمیدونم چقدر ممکن درست باشن من در واقع محاسباتم اشتباه شد و فکر میکردم ازمون تا ساعت دوازده و نیم و وقت کم آورد

  • یسنا گفت:

   سلام. نکران نباشید. اگر ۴ تا سوالتونم درست زده باشید خوبه… درثانی واقعا اصل تخصصی هست و تخصصی هست که رتبه ها را خیلی بالا و پایین نیبره… درصد زبانتون چون تمام وقتتون رو رو زبان گذاشتید اگر درصد خوبی باشه استعداد را جبران میکنه.

   • یسنا گفت:

    خانم آلا پارسال رتبه ۱ زبانش صفر بود و استعدادش اگر اشتباه نکنم حدود ۲۶… تخصصی تون اگر خوب باشه رتبه تونم خوب میشه. در ثانی پارسال مجاز شدن بر اساس تراز بود و نه رتبه و تا رتبه های حدود ۴۰ برای روزانه دانشگاه تهران و هنر و تربیت مدرس مجاز شده بودند. توکل بر خدا کنید.

    • آلا گفت:

     بنظرم تخصصی رو خوب زدم…. و زبان هم احتما خوب میشه ولی نگرانم برا استعداد و متاسفم چون من واقعا بی اغراف هر روز درس خوندم با تمرکز و زحمت کشیدم پنج ماه درواقع….در مورد مصاحبه اوضاع چطوره؟ من سر جلسه از کسی شنیدم سال قبل با رتبه هفتاد ی تبریزی دانشگاه هنر هنراسلامی قبول شد و مقاله نداشت و البته میگفت اونجا تعصب ب دانشجوهای خودشون دارن

    • آلا گفت:

     رتبه یک پارسال تخصصی چند زده بود خانم یسنا؟

     • یسنا گفت:

      پارسال خانم باقرزاده بالای ۵۰ زدن ولی ایشون تنها فردی بودند که این قدر بالا زده بودند و رتبه ۲ و ۳ هم تفاوت درصدشان در تخصصی با درصد تخصصی ایشون تقریبا زیاد بود‌. نگران نباشید‌ اگر تخصصی را خوب زده باشید، در بدترین حالت هم انشاله روزانه الزهرا و شاهد و تبریز را خواهید آورد چه بسا که رتبه تون در حدی شد که همه روزانه ها را بیاورید (زیر ۴۰ براساس معیار پارسال) در کل هیچ چیز مشخص نیست. کم آوردن وقت برای استعداد و زبان هم چیز عادی هست… نگران نباشید‌ توکل بر خدا

 24. زهرا گفت:

  دوستان عزیزم من تقریبا بدترین امتحان زندگیمو دادم و حال الانم خیلی بده.

 25. ناصر گفت:

  دوستان کنکوری. این روز آخری چند تا توصیه می کنم:
  وقتی دفترچه سوالات را باز می کنید تقریبا همه ۹۰ تا سوال به نظر ناآشنا می آیند. خودتون را نبازید چون این ظاهر قضیه هستش، هر کسی که دوره کارشناسی ارشد هنر را گذرونده باشه به طور نسبی ۷ یا ۸ تا سول (یعنی تقریبا ۱۰ درصد) را بلده و می تونه بزنه. پس یه کم با دقت به سوالات نگاه کنید می تونید اون سوالات را یافته و بزنید. من این سوالات را «سوالات دسته اول» اسمشونو میذارم. سوالات دسته دوم سوالاتی هستند که شما یه جایی جوابشون را یاد گرفته اید ولی در گذر زمان از حافظه پاک شده و حس خیلی مبهمی بهشون دارید. اینها را یه علامت کوچیک کنار سوال بزنید و بعد از اینکه همه سوالات دسته اول را زدید برگردید سراغ اینها. منتهی در برخورد با این سوالها خیلی باید مواظب باشید. عموما یکی از اشتباهات رایج بچه های کنکوری این هستش که گزینه ای را که بلدند و خونده اند را تمایل شدیدی دارند بزنند و اون را گزینه درست بدونند در حالی که عموما جواب در گزینه های کاملا ناآشنا و غریب هستش. مثلا اگر گزینه های یک سوال درباره نسبت نظریه حکومت و هنر به ترتیب (ابن مسکویه، اثیرالدین اخسیکتی، فارابی، سید حیدرعاملی) باشد عموما گرایش داریم که فارابی را بزنیم چون احساس می کنیم که مگه میشه این همه زحمت های من در مطالعه را طراحان سوال نادیده گرفته باشند!!! یادتون باشه توی گزینه ها اگه بیش از سه گزینه براتون ناآشنا باشه هرگز نزنبد. دسته سومی هم وجود داره که شما اصلا نباید اون سوالات را حتی بهشون نزدیک هم بشید چون قطعا نمی دونید.

 26. سارا گفت:

  دیگه داره تموم میشه. امیدوارم همگی نتیجه زحماتمونو بگیریم. ارزوی موفقیت میکنم برای همه دوستان که زحمت کشیدن.

 27. یسنا گفت:

  امشب یاد پارسال این موقع افتادم. یک حالتی بین امید و نا امیدی. فقط میدونستم باید تا لحظه آخر بجنگم و نتیجه را به خدا بسپرم. لحظه های عجیب و سختی بود. برای همه دوستان آرزوی موفقیت دارم.

  • سارا گفت:

   خانم یسنا ممنون از راهنماییهاتون در گروه. یه مشورت داشتم ازتون اینکه بنظر،شما در هفته اخر تستهای دوره ارشد هم زده بشن خوبه یا همون تستهای ازمون دکتری کافی،هست؟ ممنون

   • یسنا گفت:

    راستش من تستی نزدم فقط یک نگاه به سوالات سال ۹۴ و ۹۵ انداختم و روزهای آخرم هم به مرور خلاصه نویسی ها گذشت.

    • ناصر گفت:

     خوب هستید خانم یسنا؟ البتهبه دو دلیل بنده موافق تست زدن زیاد تو این فاصله هستم. یک اینکه معمولا از ۹۰ سوال یک سوال همیشه از سال های قبل تکرار میشه من یادم هست که سوالی درباره «واق» در نقاشی ایرانی چند سال تکرار شد. دوم هم اینکه رتبه یک کنکور ۹۴ تعریف می کرد که دلیل رتبه خوبش این بود که تمام سوالات دکترای رشته هایی مثل تاریخ، زبان و فرهنگ ایران باستان، ادبیات و … را همراه با پاسخ ها مطالعه کرده بوده است. به نظر بنده هم این روش کارآمد هستش چون سوالات این رشته ها بسیار می تونه کمک کنه.

     • یسنا گفت:

      ممنونم آقا ناصر. مثل پارسال توضیحاتتان عالی و کامل هست. گه گاه به یاد پارسال سری به اینجا می زنم. پارسال حضور دوستانی با دغدغه مشترک، واقعا برای من دلگرم کننده بود. با آرزوی موفقیت افزون تر برای شما و همچنین آرزوی موفقیت برای داوطلبین کنکور امسال.

     • ناصر گفت:

      مچکرم. میدونم که راهنمایی های شما از سر دغدغه است. برای بنده مسیری که به قبولی منجر شد به طور عجیبی خیلی طولانی شد. در اون مدت طولانی اون چیزی که خیلی آزارم میداد کمک و راهنمایی بود که یا هیچکس در اختیارم نمیذاشت یا غلط بودند و به ویژه اعتقاد دارم کنکور دکترای پژوهش هنر از همه آزمون های دیگه متفاوت هستش زیرا که نه منبع مشخصی داره و نه مانند رشته های دیگه مترهای مشخصی برای سنجش در مصاحبه می توان برایش در نظر گرفت. برای همین مطمئن هستم راهنمایی های کسانی مثل شما از سر همین دغدغه است. درک می کنید کسانی را که روزی خودمون مثل اونها پر از استرس بودیم و راهنمایی صحیح و کافی کمیاب بود.

     • سارا گفت:

      ممنون اقای ناصر. دقیقا همینطوره. من به هر دری زدم که کمک بگیرم ولی بقول شما کمیاب بود کمک ها و هیچکس دقیقا نمیدونست باید چه کرد. راهنمایی برای زدن تستهای رشته های مرتبط برای این هفته واقعا منو امیدوار کرد. ممنونم از،شما که دریغ نکردید

     • ناصر گفت:

      خواهش می کنم. موفق باشید.

     • یسنا گفت:

      درست میفرمایید. منم بابت راهنمایی خیلی عذاب کشیدم. متاسفانه دانشگاه ما دانشجوهای دکترا خیلی روی خوشی به داوطلبین دکترا نشان نمیدادند… الان که خودم دانشجوی دکترا هستم نگاهشون رو درک نمیکنم. من از اواخر آذر ماه با این سایت آشنا شدم و کلی افسوس خوردم. خیلی راهنمایی های شما و سایر دوستانم کمک دهنده بود. من کاری که کرده بودم کتاب های خیلی زیادی رو خلاصه نویسی کرده بودم و میدونستم که اگر یک نگاه بهشان نیندازم ممکنه خیلی نکات فراموش شود و این بود که تا لحظه آخر خلاصه میخواندم. نکته ایی که راجب تست ها گفتید عالی بود و من خودم اصلا به فکرم نرسیده بود…. سعی میکنم هر از گاهی بیام. دانشم در حد شما قطعا نیست ولی در حد بضاعتم در خدمت هستم

 28. سارا گفت:

  سلام دوستان. من سوالی دارم و ممنون میشم جواب بدبد.من پژوهش هنر خوندم ارشد و حوزه پژوهش های من جامعه شناسی سینما هست و از این بابت خیلی نگرانم که دانشگاههای محدودی در مصاحبه روی خوش نشون بدن. اگه کسی اطلاع داره از دانشگاههای تهران میشه لطفا بگه کجا شانس برای قبولی من هست؟

  • یسنا گفت:

   سلام دوست عزیز. به نظر من بستگی به قدرت علمی شما داره و تسلط شما بر حوزه تخصصی تون. البته شاید دانشگاه شاهد یا هنر اسلامی تبریز شانسی نداشته باشید ولی به نظرم مابقی دانشگاه ها بسته ب طرحی ک بیان میکنید و البته رزومه تون شانس قبولی دارید. یکی از دوستانم ک حیطه سینما هست و الان دانشگاه هنر درس میخونند به من گفتن که در مصاحبه شاهد ( البته سالیان قبل) طرح خود را به حیطه تعزیه نزدیک کرده و با این شیوه حتی قبولی شاهد رو هم آورده.

 29. عباس گفت:

  سلام به همه هنردوستان و پژوهشگران، نظرات ارزشمندتان رامطالعه کردم،
  ۱-ساختار هنر سیال بودن ذهن در همه ابعاد و خصوصا جامعه و مردمه
  ۲-پژوهش ها غالبا” بی تاثیر در جریان هنری و پژوهش ها میبایست به سمت آسیب شناسی هنر پیش بره
  ۳-اساتید اندیشه محور در حاشیه هستند و اساتید ارشادی بسترهای گزینشی را انجام میدهند و این فاجعه است و عمدی
  ۴-توصیه ام صبوری و مبارزه هدفمند برای شما عزیزان است

 30. عظیمی گفت:

  سلام دوستان تو کنکور سوالات به دوبخش تقسیم شده هنر ایران و جهان و هنر و تمدن اسلامی ، سوال من اینه که کسی که پژوهش هنر میخواد باید به هردو جواب بده؟ یا هنر و تمدن اسلامی مخصوص رشته هنراسلامیه؟

 31. زهرا گفت:

  بک ماه دیگه این موقع هممون خلاص شدیم از درس خوندن… 🙂

 32. هم وطن گفت:

  سلام به همه. اگر دوستان محترمی که اینجا نظر داده اند همه یا داوطلب و یا پذیرفته شده آزمون دکتری هستند، این غلط های املایی و انشایی در نوشته هایشان چه می کند؟ مثلا: این واژه عجیب : راجب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ محض اطلاع این دوستان “راجع به” درست است. شما پژوهشگران این مملکتید….. البته حتما سهوی بوده. هر چند خیلی تکرار شده….

  • زهرا گفت:

   درست می فرمایید اما واژه “سهوی” که خودتون هم نوشتید غلطه. از کلمه سهو میاد و سهواً درسته . پاینده باشید 🙂

   • هم وطن گفت:

    سلام دوباره.
    سهو: خطا و اشتباه غیر عمد است. اشتباه در تحریر و لغزش قلم است. آن “ی” بی زبان هم بی دلیل به سهو اضافه نشده است.سهو+ی= سهوی! که مقابلش می شود عمدی! از اینها که بگذریم شایسته تر آنکه : در نوشتار فارسی، تا جایی که ممکن است از تنوین استفاده نکنیم.
    پیروز باشید.

    • زهرا گفت:

     سهوی در جمله ای که شما نوشتید قید است و وظیفه قید مقید ساختن فعل “بوده” در این جمله است و حتما می دانید تنوین زبر دار در فارسی قید ساز است. در فرهنگ معاصر و عمید لغت سهوی وجود ندارد و در دهخدا هم با معنای متفاوت هست. تحسین می کنم پایبندی شما به زبان فارسی رو ولی چرا قبل از سهوی نوشتید “حتما”؟؟ از کلمه حتمی استفاده می کردید=))

 33. سيما گفت:

  سلام خدمت داوطلبان محترم کنکور پژوهش هنر ٩٧
  من پارسال در کنکور قبول شدم و دوست دارم اگر بتونم کمکی کرده باشم.
  اول اینکه زبان خیلی مهمه. حتما دایره لغاتتون رو بالا ببرین. یه سری کلاس های یک و دو روزه هست که حتی اگر زبان ندونید تکنیک های تست زنی رو بهتون آموزش میده.
  و واقعا دوستان درست میگن که تو روز مصاحبه به نمره زبان توجه میشه من به عینه دیدم.
  در مورد دروس تخصصی اصلا الان زمان خواندن هلن گاردنر نیست. کتاب های خلیل مشتاق رو بخونید. و صد البته اصلی ترین کتاب که ندیدم تا حالا کسی بهش اشاره مستقیم کنه اما واقعا منبع بزرگی برای کنکوره،دایره معارف رویین پاکپاز
  مهمتر از رتبه کنکور، رزومه شماست. حتما دو تا مقاله علمی پژوهشی داشته باشین حداقل
  و همین. موفق باشید.

  • فریناز گفت:

   ممنون عزیزم.بالاخره یه نفر اینجا جواب داد.خیلی لطف کردی .میشه بپرسم کجا قبول شدین و اگه امکان داره رتبه و درصدهاتونو بگین.بازم خیلی ممنون به خاطر راهنماییتون

 34. علی گفت:

  دوستان به نظر من شما دارید اشتباه می کنید و یک کنکور نمی تونه ایقد منبع داشته باشه… من کامنتهای قبلی رو خوندم و دیدم حجم وسیعی از کتاب معرفی شده که امکان نداره این همه منبع باشه… من خودم سال قبل کنکور فلسفه دادم … کنکور فلسفه حدود ۴۰ تا کتاب معرفی می کنن که اکثرا اضافی ان و من سال قبل با خوندن ۱۲ کتاب در کنکور فلسفه رتبه ۱۹ شدم و الان دانشحوی دکترای فلسفه غرب تو دانشگاه علامه ام… شما فک می کنم در اشتباهید با این همه منابع… من فک می کنم با خوتدن ده تا دوازده کتاب میشه قبول شد در پژوهش هنر…مثلا من الان می تونم ده کتاب معرفی کنم و تضمین کنم شما با خوندن این ده کتاب در فلسفه رتبه زیر ده میارید.. ایا کسی هست اینجا که ده کتاب درست حسابی برای شرکت در کنکور پژوهش هنر معرفی کنه؟ من واسه دوستم می خوام… چون واقعافک نمی کنم این همه کتاب نیاز باشه!

  • علی گفت:

   واقعا ممنون میشم کسی کمک کنه

   • همایون گفت:

    علی آقا مسئله رشته پژوهش هنر فرق میکنه. چون کسایی که در این آزمون شرکت میکنن کسایی هستن که مدرک نقاشی، انیمیشن، مجسمه سازی، موسیقی ، صنایع دستی، مرمت، باستان شناسی، کارگردانی، سینما، گرافیک، تصویر سازی و بسیاری رشته های دیگه در هنر رو خوندن. و در واقع ادامه رشته هنر در مقطع دکتری در ایران فقط و فقط در رشته پژوهش هنر هست. برای همین آزمون دکتری پژوهش هنر ترکیبی از همه این هاست و البته گاهی برخی حذف میشه مثلا در آزمون پارسال هیچ سوالی از موسیقی نیومد

  • زهرا گفت:

   علی آقا اینکه شما از یه رشته دیگه فکر می کنید همه بچه های هنر و دوستان با رتبه های تک رقمی اشتباه می کنن عجیبه. کنکور هنر از دوره کارشناسی همینقدر گسترده ست و مثل رشته های دیگه حتی در کارشناسی دروس تخصصی رو نمی شه صد زد.دوست شما اگر تجربه کنکورهای قبل رو دارن متوجه منظورم هستن.بله با ده تا کتاب که هیچ با دو تا هم شاید بشه قبول شد به شرطی که زبان ۹۰ بزنن.( نمونه کنکور ۴ یا ۵ سال پیش که رتبه ۲ شدن و صد البته در مصاحبه رد شدن)

  • صفا گفت:

   باسلام.من رشته کارشناسی و ارشدم هنر بوده و دکتری هم شرکت کردم.متاسفانه برای رشته هنر هیچ محدودیتی وجود نداره و نمیشه گفت که ده کتاب معرفی کرد و همونها رو خوند و کفایت میکنه.هر کتابی که جزء منابع اصلی هنر هست در هر شاخه ای بهتر هست که مطالعه بشه چون یک نکته یا یک تصویر میبینی تو یه کتاب دیگه نیست پس هر چی بیشتر مطالعه کنید بهتر و به نفع خودتون هست.ولی چند کتاب شاخص هست که میتونید از اساتیدتون راهنمایی بگیر تا به شما معرفی کنند که کدوم بهتره در این مدت زمان باقیمونده مطالعه کنید.موفق باشید

   • فریناز گفت:

    سلام ‌.صفای عزیز اگه شما اسم این کتابا رو میدونید امکان داره بگیر که امثال من هم شاید بتونن تو این زمان باقی مونده نتیجه بگیرن.ممنون

 35. علی گفت:

  دوستان یکی از این دوستان عزیز زحمت بکشه منابع پژوهش هنر رو معرفی کنه؟ التماس کمک… واقعا ممنون میشم

 36. فریناز گفت:

  سلام.دوستلن من زبانم ضعیفه و تازه میخوام برای کنکور شروع کنم .به نظرتون برای زبان وقت بزارم یا بی خیال زبان بشم.اگر بخوام زبان بخونم چه کتابی رو پیشنهاد میکنید که حداقل بشه ۱۵ تا ۲۰ درصد زبان زد.البته اطلاعات تخصصیم بد نیست.تواین زمان کوتاه برای تخصصی چه منابعی پیشنهاد میکنید.ممنون میشم اگه جواب بدید‌.آخه ظاهرا بر خلاف رشته های دیگه اینجا کسی جواب کسی رو نمیده

  • زهرا گفت:

   فریناز جان، زبان خیلی مهمه نه بخاطر ١٠-١۵ درصدی که قراره بزنین، بخاطر اینکه روز مصاحبه کارنامه شما جلوی اساتید هست و اگر صفر باشه یه امتیاز خیلی منفی برای شما حساب می شه ولو اینکه رتبه تون عالی باشه. بعضی دانشگاه ها حتی این رو عنوان می کنن که چرا صفر؟این علاوه بر مدرک زبان و مکالمه یا ترجمه انگلیسی هست که روز مصاحبه انجام و ارائه می شه. پس اصلا رها نکنید.

   • فریناز گفت:

    عزیزم از این که پاسخ د ادین ممنون.به نظرتون تو این فرصت کوتاه چه منبعی بخونم بهتره.آخه میبینم دوستان با اینکه زبانشونم خوبه و چندین منبع معتبر خوندن نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد زبان زدن .اونوقت منی که اصلا زبانم خوب نیست باید چیکار کنم .خصوصا تو این مدت کم.میگم شاید اگه وقت زبان و بذارم برای تخصصی بهتر باشه

    • زهرا گفت:

     شنیدم میانگین زبان رشته های هنر و انسانی منفی هست و با این اوصاف درصد ٣٠ خوب محسوب می شه. معدود هستند که بیشتر از این می زنن. به نظر من تا زمان هست روزی پنج تا لغت از کتاب ١١٠٠ و روزی یک درک مطلب از کنکورهای سال های گذشته یا منابع کمک آموزشی مثل ماهان و مدرسان شریف بخونید. سوالات درک مطلب و لغت مجموعا ٢٢ سوال هستند، شما فقط به ٧ سوال جواب درست بدید درصدتون می شه ٢٣. قدم های کوچیک نتیجه های خوب می دن، باور کنین و شروع کنین.

 37. زری گفت:

  با سلام
  با توجه به زمان کوتاهی ک پیش روست،من تازه کتاب تاریخ هنر در گذر زمان هلن گاردنر رو شروع کردم ک فکر نمیکنم به این زودی تموم شه…چه پیشنهادی دارید در مورد نحوه خوندن و منابع دیگر دروس امتحانی با توج به محدودیت زمان؟

 38. زهرا گفت:

  با سلام
  با توجه به زمان کوتاهی ک پیش روست،من تازه کتاب تاریخ هنر در گذر زمان هلن گاردنر رو شروع کردم ک فکر نمیکنم به این زودی تموم شه…چه پیشنهادی دارید در مورد نحوه خوندن و منابع دیگر دروس امتحانی با توج به محدودیت زمان؟

 39. عظیمی گفت:

  میشه لطف کنید منابع خوب تاریخ هنر ایران و اسلامی رو معرفی کنید،

 40. مبینا گفت:

  سلام.دوستان کسی خبر نداره نتیجه تکمیل ظرفیت شاهد چی شد .کی نتیجه ها میاد

 41. parisa گفت:

  درود به همه دوستان.
  کسی از برنامه کلاس های دانشگاه هنر اطلاع داره؟چه روزی و چه استادی؟

 42. elnaz گفت:

  سلام دوستان من ارشد باستان شناسی دارم واصلا به رشته ام علاقه ندارم و میخوام پژوهش هنر دکترا ادامه بدم به نظرشما کار عاقلانه ای هست>؟ من مقاله های علمی پژوهشی و آی اس آی که دارم مرتبط با باستان شناسی هست آیا شانس قبولی در مصاحبه دارم؟ اگر قبول بشم میتونم گرایش طراحی صنعتی قبول بشم؟

 43. حسین گفت:

  سلام دوستان، میشه خواهش کنم راهنمایی بفرمایید بهترین راه حفظ لغت چیه؟ میشه فقط لغتهارو حفظ کرد بعد تستهای استاندارد مربوط به اون لغت رو زد؟ تا مرور وتکرار بشه، مثل نمونه ای که توی کتاب دکتر خیرآبادی هستش ؟یعنی یک سری تست فقط از لغات ۵۰۴ وتافل، آیا روش درسته ؟وبعد ریدینگ خوند ،چون من ۵۰۴ وکتابشو مثلا درس به درس لغتهارو همراه با مثال وریدینگ هاش خوندم، بعد یه سری فقط لغتهارو حفظ کردم، حس کردم زیاد فرقی نداره تو یادگیری.. اگه روشی هست برای حفظ لغت، خیلی لطف وبزرگواری میکنید اگر راهنمایی بفرمایید، سپاس فراوان، موفق باشید

  • ناصر گفت:

   سلام به شما.
   روشی که به من خیلی کمک کرد برای فراگیری واژه ها، یه روش ترکیبی از گروه بندی کلمات و تبارشناسی بود. البته خیلی مفصله این روش و اینجا نمی تونم همه موارد را خاطرنشان بشم فقط به یک مورد از ده مورد این روش اشاره می کنم:

   تبارشناسی واژه ها: یاد گرفتن ریشه یونانی یا لاتین برخی واژه ها می تونه کمک کنه که تعداد دیگری از واژه ها را معنایش را بهتر بتونید تو خاطرتون بسپارید و یا معنی تقریبی شونو بتونید حدس بزنید. به طور مثال دونستن اینکه lu در لاتین به معنای نور هستش، شما می تونید واژه های زیر را یاد بگیرید:
   Lumier (چراغ)
   illustration (تصویرسازی، روشن کردن متن)
   luster (چراغ)
   Illumination(تذهیب)
   Illution (ابهام، ناروشنی)

   و یا واژه terre که در لاتین و یونانی به معنای خاک هستش:
   Terracotta (سفالینه)
   Terrain(زمینی، خاکی)
   Subterrain(زیر زمینی)
   Meditrainean(مدیترانه، بین دو خاک. منظور دریای بین آفریقا و اروپا هستش)

   • ناصر گفت:

    البته ببخشید املای صحیح: illusion هستش

   • حسین گفت:

    درود فراوان برشما آقا ناصر واقعا که نابغه اید، خیلی هم زحمت کشیدید وقت گذاشتید، واقعا روش جالبی بود ، کتاب ومنبع مشخصی داره که بشه استفاده کرد؟ خیلی بزرگواری میکنید اگه راهنمایی بفرمایید، باز هم سپاس فراوان از جنابعالی، همیشه سربلند باشید

    • ناصر گفت:

     مچکرم از شما. والا برای این روش خیلی منبع مشخصی به ذهنم نمی رسه. ولی توی این سالها بهترین مجموعه آموزسی که دیده ام و برخی از این نکات را توش داشت English in use بوده که برای من لذت بخش بود خوندنش.

     • حسین گفت:

      خیلی ممنون آقا ناصر عزیز.. تعریف کتابهای این یوز رو شنیدم، دقیقاً کدوم کتابش برا حفظ لغات که به درد کنکور دکتری بخوره؟ ببخشید خیلی سوال میپرسم، خیلی لطف وبزرگواری میکنید…

    • صالح گفت:

     با سلام
     Word Power Made Easy: The Complete Handbook for Building a Superior Vocabulary
     این کتاب همین متود را توضیح میده من ازش استفاده کردم به نظرم عالیه
     موفق باشید

     • حسین گفت:

      خیلی خیلی ممنونم از لطفتون، چه عالی.. فقط متود رو توضیح داده یا لغات هم داره، لغاتی که لازمه آزمون دکتراست،؟ سپاس فراوان،ممنون میشم از پاسخگویی تون

     • صالح گفت:

      اقا حسین
      این کتاب روش اصلی را با انبوهی مثال توضیح میده ولی ربطی به کنکور دکترب مشخصا نداره ولی مطمئنا کارکرد داره
      موفق باشید

 44. لیلی گفت:

  سلام دوستان.چرا اینجا اینقدر سوت و کوره.چرا کسی جواب نمیده.انگار داوطلبهای پارسال حس همکاریشون بیشتر بوده.

 45. لیلی گفت:

  سلام دوستان .تو یکی از پستها یکی از دوستان که رتبه ۵ شده بود منابعی رو که خونده بود گذاشته بود .من نتونستم پیداش کنم ‌.کسی میدونه چی بود؟ممنون میشم اگه بگید

 46. ایما گفت:

  سلام ببخشید از کدام بخش سایت سنجش می شه کد رشته تحصیلی محل اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را پیدا کرد برای ثبت نام دکتری

 47. ساسان گفت:

  سلام دوستان من برای مصاحبه دانشگاه هنر تبریز دعوت شدم.کسی هست تاحالامصاحبه تبریز رفته باشه میشه راهنمایی ام کنید؟که از چیامیپرسن ،سوالات علمی و پایان نامه…
  وکلا چند نفر دعوت شده برامصاحبه تبریز؟
  من تاحالا مصاحبه نرقتم لطفا کمکم کنید.

  • پاسخ به ساسان گفت:

   دوست عزیز ، مهم تر از همه رشته کارشناسی ارشد شماست که اسانید به آن آگاهی داشته باشند چون بخشی از مصاحبه سوال و جواب و بررسی رساله ارشد شماست، معدل، محل فارغ التحصیلی، مقاله علمی پژوهشی، مقاله isi, مدرک زبان معتبر، سابقه تدریس در دانشگاه، هر گونه فعالیت علمی و پژوهشی، استعداد درخشان و انجمن نخبگان و در نهایت ارائه یک پروپوزال پیشنهادی برای رساله دکتری مواردی هستند که امتیاز و نمره دارند.

  • پاسخ به ساسان گفت:

   و جسارتا برای تخمین تعداد افراد بفرمایید رتبه و تراز جنابعالی جند است؟

 48. بصیر گفت:

  دوستان بنظر شما ارزش داره برای تکمیل ظرفیت دانشگاه شاهد و بعد از اون دانشگاه تبریز شرکت کرد؟
  من رتیه‌م ۶۷ بود، از دوره کارشناسی که با رشته‌های هنری غیرمرتبط بود چندتا مقاله ISI و علمی-پژوهشی و از پایان‌نامه ارشدم یک مقاله علمی-پژوهشی دارم، نمره MSRTم خوب نیست ۵۸، و البته شوربختانه سینما خوندم در مقطع ارشد، در دور اول مصاحبه‌ها زیاد گرم برخورد نکردند انگار که کلا فارغ‌التحصیلان رشته سینما رو به هیج نمی‎گیرند.

  • كيان پژوهش گفت:

   آقا بصیر شما راه سخت تری نسبت به بقیه داری داداش که کارشناسی نامرتبط خوندی. حتی با رتبه تک رقمی هم اما و اگر تو کارت هست. هیچ کدوم مقاله ها و افتخارات غیرمرتبط در مصاحبه حساب نمی شه! بعدم تبریز هنر اسلامیه، فیلد مطالعاتش به شما نمی خوره، بهترین هم باشی می گن عالی ای ولی ما استاد نداریم واسه راهنماییت. هیات علمیش رو سرچ کن، همه نگارگری و سفالگری و … هستن

  • زهرا گفت:

   آقا بصیر با مخالفت با رشته سینما کاملا موافقم چون خودم امسال درگیر بودم. دانشگاه شاهد امسال هیچ فردی رو با ارشد سینما و تئاتر به مصاحبه عقیدتی دعوت نکرد و در مرحله اول رد کرد.من هم تکمیل ظرفیت دعوت شدم ولی با یه حساب دو دو تا چهارتا شرکت نمی کنم.

 49. پژوهش گفت:

  سلام دوستان. من برای هنراسلامی تبریز دوره روزانه دعوت به مصاحبه شدم.برم یا برای سال بعد تهران بخونم؟ راهنمایی کنید لطفا. من چیزی درباره دانشگاه تبریز نمی دونم…

  • در جواب پژوهش گفت:

   یک دانشگاه نیمه مذهبی با رویکرد اسلامی، که قطعا رشته و پایان نامه شما در راستای اهداف دانشگاه باید باشد، به لحاظ رتبه بندی در میان دانشگاه های موجود دکتری پایین ترین هست. دعوت به مصاحبه تبریز چیزی نیست که سال دیگر دور از دسترس باشد اما اگر به دلتان نیست توجه کنید که روزانه هست و ممکن است محرومیت برای شما بماند. اگر تلاش می کنید برای سال دیگر، سه ماه ادامه دهید و نتایجی بهتر از تبریز را ببینید.

   • هنرمند گفت:

    در مورد دانشگاه تبریز،واقعیت اصلا به این صورت نیست.با یک سرچ کوچک متوجه میشید که دانشگاه تبریز،در طی سه سال گذشته،سه سال هست که عنوان برترین دانشگاه هنر رو در کل کشور بدست میاره.امتیاز این دانشگاه حتی از دانشگاه تهران و تربیت مدرس هم بالاتر هست.اساتیدش هم بهترین های کشور هستند.لطفا سرچ کنید برترین دانشگاه هنر کشور رو.

 50. یسنا گفت:

  دوستان عزیز واقعا تلاش کردم تجربیاتم رو در اختیارتون بزارم. کمی مشغله دارم و شاید دیگه فرصت نشه خیلی سر به اینجا بزنم. واستون بهترین آرزوها را دارم. به خدا توکل کنید و با تمام قوت تلاش کنید. انشاله که خدا آن چیزی که صلاحش هست واسه همه رقم بزنه و در نهایت هر چه خدا بخواد خیر است.

 51. زهرا گفت:

  دوستانی که قبول نشدند تکمیل ظرفیت شرکت کردن؟ به نظرتون ارزش داره که تا بهمن منتظر نتیجه بمونیم و یه جورایی شانس دانشگاه های بهتر رو برای سال دیگه از خودمون بگیریم.؟شخصا خیلی مرددم

  • در جواب زهرا گفت:

   خانم زهرا شخصا باور دارم امید واهی مانند تکمیل طرفیت یک جور سستی برای اهداف بزرگتر که سال بعد در دسترس شما هستند، ایجاد می کند. در این بلبشوی انتخاب و مصاحبه زمان را از دست ندهید.

   • بصیر گفت:

    میشه بگید چرا امید واهیه؟

    • در جواب بصير گفت:

     معیار و ملاک انتخاب ها در مصاحبه به ظاهر مدون هستند ولی در نهایت شمایید و سلیقه اساتید و دانشگاه، در میزان سلیقه ای بودن همین بس که امسال تعدادی از قبل انتخاب شده بودند، تعدادی در حقشان بی عدالتی شد(کامنت های قبلتر رتبه های ١،۶،٩ که رتبه ١ هم اکنون دانشجوی تبریز هستند و دو نفر دیگر کلا قبول نشدند) تعدادی هم نتیجه زحماتشان را گرفتند. شرکت در تمکیل ظرفیت برای یکی دو صندلی خالی و انتظار و امید برای نتیجه ای که بهمن ماه مشخص می شود یعنی از دست دادن زمان برای کنکور یک ماه بعدترش. توجه کنید که تکمیل ظرفیت روزانه است و قبولی یعنی محرومیت از کنکوری که ممکن است بهتر رقم بخورد.

 52. یسنا گفت:

  حسین آقا در کنکور دکتری هنر درصدهای زبان از بالای ۷۰ هست تا صفر. تجربه م میگه مسلط بودن به ۱۱۰۰ و اسنشیال تافل و کتاب خیرآبادی و البته تمرین ریدینگ و گرامر میتونه درصد ۴۰ زبان رو به شما بده. ۵۰۴ اصلا کافی نیست ولی پایه هست. کتاب لغات جی آر ایی هم اگر وقت بکنید بخونید سودمنده… ولی من جی آر ایی رو فرصت نکردم بخونم. اطلاعاتم در حد ۱۱۰۰ و تافل و کتاب خیرآبادی و لانگمن قرمز بود البته تست هم زیاد کار کردم. درصد زبانمم معمولی بود. ۳۹

 53. ناصر گفت:

  در پاسخ به جسین و دوستانی که درباره منبع سوال می کنند:
  واقعا هر دوستی که فکر میکنه راه میانبر و یا منابع ویژه ای هستند که میشه در یه مدت زمان خیلی کوتاه تو آزمون دکترا نتیجه گرفت دراشتباه اند. البته منظورم این نیست که همه باید مثل من راه سخت و شکنجه آوری را طی کنند ولی دوستان یه مقدار به مسیری که می خواهید طی کنید دقت کنید. این مسیری هستش که شما الزاما توش باید صاحب نظریه و ایده نوینی بشید واین میسر نیست مگر اینکه سختی های منابع اصلی و دشواری های تقویت رزومه را به جان بخرید والا تبدیل به یکی از دوستانی میشید که به جای تلاش بیشتر و جهد مجدد مدام به سیستم حمله می کنند. قطعا این شیوه آزمون ایرادهای اساسی داره ولی هیچ کس به اعتراض یه آدم ناموفق توجه نخواهد کرد فقط صدای کسانی شنیده خواهد شد که بالای قله ایستاده اند هرچند خیلی جاها شانس آوردهاند و خیلی جاها هم آدهای بهتر از اونها بوده اند که می تونستند جای اونها باشند ولی واقعا یک جوان تو چه سنی خواهد فهمید که همه مسیرهایی که ما طی می کنیم ذاتا بر بی عدالتی بنا نهاده شده و فقط اصرار و پی گیری ماست که بی عدالتی ها را به دست فراموشی می سپاره. توی فیلم بوی خوش زن کاراکتر اصلی فیلم که یه سرهنگ شکست خورده است رو به جمعی میگه: من هم همیشه به دوراهی میرسیدم و همیشه هم میدونستم که راه درست کدومه اما هیچوقت اون را انتخاب نمی کردم. می دونید چرا؟ چون «اون خیلی سخت بود». البته نمیشه گفت که همه راه های درست الزاما سخت اند اما اگه حداقل بین دو راه گیر کردیم که هر دو تا خوب بودند بیشتر مواقع راهی که سخت تره راه درست تریه.

  • حسین گفت:

   خیلی ممنون وسپاس از توضیحاتتون آقا ناصر…
   ولی من اصلا منظورم این نبود که راه در رو پیدا کنم، فرمایشات شما درسته… منظور من این بود که الان که متاسفانه زمان را از دست داده ام وهمیشه چنین میشود.. در حال حاضر چه کنم که بتوانم در این مدت باقیمانده از کتابهای مفید تر استفاده کنم وبه بیراهه نروم…به هرحال همیشه چندین کتاب هستن که از همه مهم تر هستن، گفتم شاید دوستان با تجربه بتوانند لطف کنند راهنما باشند..باز هم تشکر از لطف شما وهمه دوستانی که دلسوزانه تجربیاتشان را دراختیاردوستان قرار میدهند، همگی سربلند باشید .

   • ناصر گفت:

    درباره تاریخ هنر و فرهنگ ایران مقالات کتابهای تالیفی و ترجمه دکتر آژند و بلخاری خیلی مهم اند به ویژه مجموعه کتابهایی که آژند در ارتباط با هنر دوره های مختلف ترجمه کرده و انتشارات مولی منتشر نموده است. اگه نظر من را بخواهید تو این مدت اندک روی تاریخ ادبیات ایران، تاریخ و مکاتب معماری ایران، وهنر غرب پس از رنسانس تا امروز بیشتر وقت بذارید. درباره زبان هم ۵۰۴ یک مقدمه و پیش نیازی هستش که شما باید واژه هاش را یاد بگیرید تا بتونید ۱۱۰۰ لغت را بخونید. به نظرم روی گرامر وقت نذارید در عوض به همراه یادگیری واژه متن انگلیسی زیاد بخونید. هیچی برای گرامر مفیدتر از این نیست که شما به خاطر متن خوانی زیاد گزینه ها به نظزتون آشنا بیاد. درست مثل زبان مادری که به گرامر هیچوقت فکر نمی کنیم ولی احساس می کنیم فلان حالت مانوس یا نامانوس هستش. موفق باشید

 54. سارا فرا گفت:

  من بدون یک کلمه مطالعه در آزمون سال گذشته شرکت کرده بودم ..نمره کل ام شد ۳۱۰۰ و از طرف دانشگاه هنر اصفهان دعوت به مصاحبه شدم ولی چون رزومه ای رو آماده نکرده بودم در مصاحبه شرکت نکردم..به نظر صاحب نظران این جمع امسال به جد شروع به مطالعه کنم و شانسی دارم؟..

  • یسنا گفت:

   سارا جان من خودم تجربه رد شدن از مصاحبه را داشتم. به نظرم روی رزومه تون کار کنید که در صورت آوردن رتبه خوب در مرحله مصاحبه هم موفق باشید‌. امسال که اصلا رتبه مهم نبود و تراز مهم بود و ترازم صرفا یک فیلتر هست برای وارد شدن به مصاحبه. من بعد تجربه رد شدنم روی رزومه م وقت گذاشتم و خوشبختانه امسال ۵ دانشگاه رو نمره آوردم‌. سلیقه و ناحقی هست ولی اگر صبور باشید و با توکل به خدا تلاش کنید سلایق اساتید رو بشناسید حتما موفق میشید‌.

   • سارا فرا گفت:

    یسنا جان.. من تجربه چندانی ن آرم عزیزم.. اگه لطف کنید و بگید برای رزومه روس چه مواردی بیشتر وقت بگذارم ممنون میشم…من مقاله هام رو هنوز منتشر نکرده ام.. پایان نامه خیلی خوبی دارم ولی هنوز ازش مقاله اس استخراج نکردم .. البته دلیل بر نتونستن نیست.. من رشته ام نقاشیه و بیشترین تلاشم جهت همین کار بوده.. منتظر راهنمایی های خواهرانه ات هستم..

    • یسنا گفت:

     سابقه پژوهشی مرتبط با حوزه کاریتون رو تقویت کنید. مقالاتتون را کامل کنید. مقالات مستخرج از پایان نامه ارشد هم همینطور و به نظرم خیلی موثره. در زمینه کار علمی و نمایشگاه هم آقا ناصر در کامنت های پایینتر توضیحاتی دادند ک شما ک رشته نقاشی هستید هم میتونید بر همین اساس رزومه تون رو تقویت کنید . پیش پروپزال خوبی تهیه کنید و روش مسلط باشید و طرحتون به اصلاح خام نباشه ک در سوالاتی ک ازش میشه به دام اساتید بیفتید و مدرک زبان بالای ۶۰ ام اس آرتی یا بالای ۵۰۰ تولیمو هم بسیار موثر هست‌. و توکل به خدا کنید و انشاله که صلاح و خیر همه رو براشون مقدر کنه.

     • حسین گفت:

      ببخشید خانم یسنا منظورتون از پیش پروپوزال رو میفرمایید؟ یعنی پروپوزال برای پایان نامه دکترا!!!؟واینکه آیا سابقه تدریس وآموزش هم جزو رزومه محسوب میشه وامتیازی داره…؟
      سپاسگزارم از پاسخگویی تون

     • یسنا گفت:

      دانشگاه ها یکی از مهمترین و شاید سرنوشت سازترین سوالشون در مصاحبه این هست که روی چه موضوعی میخوای کار کنی و برحسب اینکه مورد قبولشون باشه و کنجکاو شن ممکنه خیلی هم سوال پیچ کنن. من یک پیش پروپزال مکتوب در حد ۱۰ _ ۱۱ ص داشتم. و ازم راجبش خیلی سوال شد. من سابقه تدریس نداشتم ولی در دانشگاه تربیت مدرس و تهران سوال شد که سابقه تدریس داری یا نه ولی خوب قطعا امتیاز هست.

     • یسنا گفت:

      راجب پیش پروپزال برخی از بچه ها پیش پروپزال در حد ۶ یا ۷ ص داشتند و برخی خیلی خیلی مفصل. اینکه موضوعات چه قدر پخته و بدیع باشه و مسلط باشید و بدونید میخواهید حدودا چه کار کنید و در سوال پیچ کردن اساتید نمانید به نظرم خیلی خیلی مهم است.

  • حسین گفت:

   چه جالب با رتبه ۳۱۰۰ خیلی خوبه واسه تجربه مصاحبه هم شده،… واقعا اگر تراز باشه خیلی خوبه چون بعضی ها واقعا رزومه خوبی دارند..واقعا یعنی میشه با رتبه بالا ورزومه خوب قبول شد … بازم خیلی ممنون از توضیحات مفید وراهنمایی تون خانم یسنا

   • امیدوار گفت:

    سلام.دوست عزیز من با تراز ۵۲۰۰ اصفهان دعوت به مصاحبه نشدم .این دوست عزیز چطور با این تراز دعوت شده؟؟؟؟؟؟؟؟

 55. حسین گفت:

  من منابع هنر وگشتم تو کامنت های قبل پیدا نکردم میشه خواهش کنم یه چند تا منابع اصلی دروس تخصصی هنر هم گذاشته بشه.. برای کسی که میخواد بیشتر روی زبان وقت بزاره، آیا کسی فقط زبان ودرصد بالا بزنه چه تاثیری توی قبولیش داره؟ در ضمن شنیدم در صد زبان توی کنکور یک امتیازودر کل، جزو رزومه محسوب میشه آیا درسته؟

  • مریم گفت:

   من قبلا این منابع را از صحبتهای دوستان پیدا کرده بودم:
   کتابهای اصلی برای دکترای پژوهش هنر:
   نظریه هنر و زیبایی در تمدن اسلامى, بلخارى
   اورنگ.بلخاری
   سرگذشت هنر در تمدن اسلامى, بلخارى
   حکمت هنر زیبایی, بلخارى
   حکمت هنر هند، بلخاری
   هندسه، خیال و زیبایی, بلخارى
   در باب نظریه محاکات, بلخارى
   فلسفه، هندسه و معماری(بلخاری
   مبانى عرفانى هنر ومعمارى اسلامى, بلخارى
   فلسفه هنر اسلامى, بلخارى
   جامعه شناسی اخلاقی هنر،بلخاری
   هنر مقدس, بورکهارت
   مبانى هنر اسلامى, بورکهارت
   هنراسلامى زبان و بیان, بورکهارت
   هنر اسلامی عنیف البهنسی
   علم و تمدن در اسلام حسین نصر
   هنر و معنویت اسلامى, حسین نصر
   تاریخ هنر باستان-آژند
   صور نقاشى ایران ترجمه -آژند
   هفت اصل تزیینی هنر-آژند
   مجموعه ۲ جلدى تاریخ نقاشی ایران – آژند
   هنر و معماری اسلامی (۱)، ریچارد اتینگهاوزن، الگ گرابر، ترجمه یعقوب آژند
   هنر و معماری اسلامی (۲)، شیلا بلر، جاناتان بلوم، ترجمه یعقوب آژند
   مکتب هاى ادبى, دو جلد, سید حسینى
   حقیقت و زیبایی-بابک احمدی
   روش شناسی هنر-لوری آدامز
   هنر مدرن-لینتن- ترجمه علی رامین
   مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش های هنری قرن بیستم
   جهانی شدن و هنر جدید: مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش های هنری قرن بیستم
   تاریخ هنر جهان- ارنست گمبریج
   کتابهای کمک درسی:
   تاریخ هنر ایران-خلیل مشتاق
   تاریخ هنر جهان-خلیل مشتاق
   فرهنگ هنر مشتاق
   مرجع کارشناسی ارشد تاریخ هنر ایران و جهان(۲جلد)-مهدی خرد

   • حسین گفت:

    خیلی لطف کردید، سپاس فراوان . . اصلی اینان.. فرعی ها کدومه، واقعا کسی میتونه اینهمه رو بخونه…یعنی میخواستم چهار پنج تا باشه بشه در حد سی چهل زد، تا بتونم بیشتر زبان بخونم این کتابهای خلاصه دوسه جلدی تالیف رضایی یا خرد چطوره؟که البته هر سه جلد تالیف رضایی هرکدام چهارصد وپنجاه صفحه ست، تاریخ هنر جهان ، تاریخ هنر ایران ،وتاریخ تمدن اسلامی.. میشه رو اینا حساب کرد؟

    • یسنا گفت:

     سلام دوست عزیز. تجربه من این بود که تخصصی ها بسیار تعیین کننده هستند و ۱۰ درصد تخصصی بیشتر میتونه رتبه را خیلی خیلی جابه جا کنه. در مصاحبه ها از من راجب درصدهام نپرسیدند. دوستان دیگر رو نمیدونم. ولی حتما راجب مدرک زبان میپرسن. ارایه مدرک زبان بالای ۶۰ ام اس آرتی خیلی خوب هست.

     • یسنا گفت:

      دوست عزیز ۴۰ درصد تخصصی خیلی بالاست و با ۴۰ درصد تخصصی و زبان و استعداد در حد متوسط رتبه شما احتمالا زیر ۲۰ میشه( براساس کنکور امسال) قطعا کتاب های کمکی کافی نیست و باید منابع اصلی رو خوند. با توجه به کنکورهای سال ۹۵ و ۹۶ که به سمت تاریخ هنر و هنر اسلامی و معماری رفتند از منابع اصلی حتما بخوانید. کامنتهای آقا صالح مربوط به پارسال هست. بگردید پیدا میکنید.

     • یسنا گفت:

      البته من کتاب هایی ک میگید رو ندیدم و نمیتونم راجبشون صحبت کنم. محتواشووببینید و با سوالات کنکور دو سال گذشته مقایسه کنید.

     • حسین گفت:

      سپاس فراوان،خیلی راهنمایی خوبی بود زحمت کشیدید خانم یسنا، پس چه خوش خیال بودم… آخه فرصت کمه واقعا برای این منابع گسترده هنر، به نظرتون تو این فرصت تقریبا سه ماهه که در کنارش برای زبان هم میخوام وقت بزارم، چند تا کتاب منبع اصلی هنر چی بخونم،؟ معمولا میگن نقاشی ایرانی پاکباز ،جنبشهای هنری قرن بیست دو جلدی و…از این دست..چون اگر با توجه به کتابها باشه فکر کنم برای هر دوسوال باید چند تا کتاب خوند… . خیلی ممنون میشم از جنابعالی یا دوستان عزیز دیگر راهنمایی بفرمایید،.

 56. حسین گفت:

  با سلام وتشکر از نظرات دوستان ،میشه خواهش کنم یه منبع خوب برای زبان عمومی معرفی بفرمایید، خیلی ها کتاب دکتر خیر آبادی رو معرفی میکنند.. وبیشتر سوالم روی منبع لغات زبان هست، چون ۵۰۴ رو خیلی ها قبول ندارند، اگر راهنمایی بفرمایید بسیار سپاسگزارم.

  • یسنا گفت:

   به فروم زبان سایت رجوع کنید. ۵۰۴ و اسنشیال ورد فور تافل و ۱۱۰۰ را حتما بخونید. تست ریدینگ هم تمرین کنید و گرامر هم غافل نشید. بلکه کتاب خیرآبادی خوبه. گرامر کتاب امیر لزگی هم به نظرم خوبه. اگر وقت داشته باشید ۶۰ مهارت لانگمن قرمز هم بخونید.‌

   • حسین گفت:

    در ضمن ببخشید چرا اینقدر خیلی ها از ۵۰۴ بد میگن؟ پس خوبه باید خوند برای کنکور دکترا درسته؟ چون یه دوستی میگفتن سوالات در حد امتحان gre وخیلی سخته باید شش تا یک سال وقت گذاشت تا بشود تا حدودی پاسخ داد، برای زبان متوسط سه ماه نتیجه میدهد ؟با این منابع که فرمودید

    • سحر گفت:

     سلام و خسته نباشید …
     من ۵٠۴/ تافل و ١١٠٠ و های اسکول را بعلاوه ۴٠٠ خوندم
     پارسال بنظرم تمرکز بیشتری روی لغات تافل شده بود و براحتی میشد با تمرکز روی ۵٠۴ و تافل بخش لغات و ریدینگ پوشش داد. برای ازمون تافل بین المللی هم حتی ۵٠۴ پایه ست. بنظرم اصلا تافل و ۵٠۴ از برنامه هاتون حذف نکنید.

     • حسین گفت:

      سلام خانم سحر خیلی ممنونم از لطفتون وراهنمایی تون..میتونم بپرسم شما با خوندن اینا زبان وچند درصد زدید؟ با تشکر

 57. میترا گفت:

  به نظرتون سولات امسال هم شبیه پارساله؟ یعنی تمرکز بر هنر اسلامیه؟ پیش بینیتون چیه؟

  • ناصر گفت:

   من فکر می کنم همینطور باشه. البته شنیدم که امسال دکترای هنرهای تجسمی قراره که بیارند و خیلی هم تاکید داشتند که حتمیه برای همین هم احتمال داره بیشتر سوالات تو حیطه تاریخ هنر ایران و جهان طرح بشه و مثل دو سال قبل فلسفه و مبانی نظری هنر کاملا تو حاشیه قرار بگیره.

   • امین گفت:

    آقا ناصر
    سلام
    همکلاسی هاتون چند نفر هستند (منظورم ورودی های امسال پژوهش هنر دانشگاه تهران)؟ چند تا روزانه و چندتا شبانه؟ میدونید رشته کارشناسی ارشدشون چی بوده؟
    ممنون و موفق باشید

    • ناصر گفت:

     سلام به شما.
     والا زیاد هستسم ۹ نفر
     یکی دو نفر از سال های قبل موندند یا تغییر گرایش داده اند والا باید ۵ یا ۶ نفر می بودیم. سه نفر روزانه هستیم. بیشتر هم رشته هایی مثل گرافیک و نقاشی یا انیمیشن خونده اند.

   • میترا گفت:

    مرسی آقا ناصر از راهنمایی های مفیدتون. امیدوارم همیشه موفق باشید. شما میدونید سرفصل دروس کنکور امسال را باید در کجا ببینم؟ سازمان سنجش هنوز در سایتش چیزی اعلام نکرده

    • ناصر گفت:

     من اطلاع دقیقی ندارم خانم میترا. ولی حدس میزنم توی اخبار گذشته همین سایت phdtest یه مطلبی دراین باره اعلام شده بود.

     • میترا گفت:

      مرسی آقا ناصر

     • حسین گفت:

      سلام آقا ناصر تبریک به قبولیتون موفق باشید، میشه خواهش کنم لطف کنید برای منابع کمتر ومفید راهنمایی بفرمایید.. پس اگه تجسمی باسه خیلی خوب میشه دیگه لازم به خوندن ودغدغه اینهمه کتابهای هنر وتمدن اسلامی نیست..؟ درصد های قبولی خودتون اگه امکانش هست میشه بفرمایید یا دوستهای دیگر… اگر در مورد سوالم برای تاثیر درصد زبان درکنکور توضیح بفرمایید خیلی خیلی ممنون میشم

 58. میترا گفت:

  سلام.تبریک به همه دوستانی که امسال قبول شدن، امکان داره منابع بزارید؟ نمیدونم باید از کجا شروع به خوندن کنم.

 59. محبوبه گفت:

  سلام دوستان.
  میخواستم بپرسم رزومه عملی چقدر می‌تونه تاثیر گذار باشه؟
  مثلا گرفتن جایزه در جشنواره های معتبر داخلی و شرکت در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی؟

  • ناصر گفت:

   جوایز هنری امتیاز دارند همین طور تدریس و حتی فعالیت های کاری و حرفیه ای تو زمینه هنر. برای بعضی دانشگاه ها مثل تهران جوایز هنری به اندازه مقالات علمی بعضا امتیاز تعلق میگیره بهشون.

   • یسنا گفت:

    آقا ناصر از دانشگاه تهران راضی هستی؟

    • ناصر گفت:

     والا همون جوری که انتظار داشتم هستش و چون از قبل می دونستم مثل خیلی از دوستان دیگه شوکه نشدم. توی این سال های طولانی یاد گرفتم کار خودم را بکنم و به دنبال اهداف خودم باشم.

     • یسنا گفت:

      ممنونم. انشاله موفق باشید. راستش دانشگاه هنر خیلی دست آدم رو در به کار بردن رویکرد میبنده. خصوصا اگر بخوای روی هنر ایران قرون ۷ و ۸ و ۹ کار کنی. فقط و فقط رویکرد تاریخی میپسندند.

     • ناصر گفت:

      به نظر من رساله و موضوعات تحقیق تو دانشگاه های ایران الزاما نباید بنیادین، مسئله محور و ساختارشکن باشند فقط باید تظاهر کنند که مسئله محور ، کاربردی و جریان ساز هستند چون وقتی واقعا مسئله محور باشند اون وقت با خیلی چیزها و افراد چالش پیدا خواهند کرد که در نهایت به ضرر پژوهشگر تمام میشوند. بنده الان ۱۰ سال هستش که روی یک موضوع گسترده تاریخی با رویکرد فلسفی کار می کنم که به نظرم به خیلی از سوالات جامعه ایران و حتی غرب آسیا چه در امروز و چه گذشته پاسخ میده و حتی به عنوان پروپوزال هم توی جلسه مصاحبه مطرح کردم که استقبال شد. ولی حالا دارم فکر میکنم که موضوع دیگه ای را به عنوان رساله کار کنم موضوعی که جمع و جور، وسوسه کننده (در ظاهر) و دهن پر کن باشه و در عین حال همگان در اون زمینه صاحبنظر ندونند خودشون را. و در عوض این موضوع بنیادین و دغدغه ذهنی ام را خارج از مباحث دانشگاه ها کار کنم و به پیش ببرم. یک زمانی یکی از این اساتید می گفت پژوهش ها تو ایران همه تالیفی(تالیف به معنای ایجاد الفت و سازگاری ) شده اند و همه پژوهش ها به هم ارجاع میدهند و ظاهری صلح آمیز و سازگار را نشان میدهند(بگذزیم از اینکه خود این استاد یکی از پیشقراولان پژوهش های تالیفی تو ایران هستند). به نظر من هم تو دانشگاه های ایران نمیشه فراتر از این رفت و به جریان سازی فکر کرد.

     • یسنا گفت:

      موفق باشید آقا ناصر. شما واقعا توانمند هستید و در این انجمن هم همیشه کمک حال بچه ها بودید. این که بچه های دکترا دانشگاه های مختلف با هم در ارتباط باشند و بحث و گفتگو داشته باشند به نظرم در این اوضاع خموده دانشگاه های هنر اتفاق خوبیه. با چند تا از دوستانی که تربیت مدرس و تهران میخونند این قرار رو گذاشتیم که گاهی هم دیگر رو ببینیم و گفتگو و همفکری داشته باشیم. انشاله که خداوند یاری دهنده همه باشه. با آرزوی موفقیت برای دوستان تازه نفس این انجمن

    • ناصر گفت:

     مچکرم شما هم همینطور. با شما موافقم و معتقدم که میشه از همدیگه خیلی بیشتر از استاد و کلاس آموخت. من هم تو دانشکده پیشنهاد یه کارگاه طراحی را دادم به بچه هی دکترا که به جز یه نفر هیچ کس استقبال نکرد. بیشتر دوستان با روحیه کارشناسی وارد دکترا می شوند و خیلی متمایل به این هستند که استاد تکلیف بده و اون را مرتب انجام بدهند. خوشحال بودم که وارد دوره ای میشم که چه استاد و چه دانشجو مایل به شکل گیری بحث هستند و مثل دوره ارشد نیست که وقتی تو کلاس بحث میکردم همه به من حمله می کردند که حوصله داری ها. ولی خوب… اینجوریه فعلا.

     • ناصر گفت:

      یه جایی را پیدا کردم که زبان عیلامی یاد میده. فعلا دارم ذوق اون را می کنم اینکه تا چه حد کارآمد باشه نمی دونم.

   • محبوبه گفت:

    خیلی ممنون

 60. مرجان گفت:

  سلام دوستان, یه سوال داشتم, من مدرک کاردانی نقاشی گرفتم بعد تغییر رشته دادم, و دوباره از اول رشته اموزش زبان خوندم, الان میخوام دکترا دوباره هنر شرکت کنم, میشه؟؟ یا باید همون اموزش زبان بخونم

 61. سحر گفت:

  سلام، خسته نباشید و تبریک ب همه دوستای خوب
  بچه ها من میخواستم از تجربیاتتون استفاده کنم اول اینکه ایا واقعا خوندن منابعی که به طور کلی گفته شد توسط دوستان میتونه منه داوطلب ک چندان دانش خاصی هم ندارم برای رقابت اماده کنه و یا اینکه نه باید از قبل دانش مقدماتی داشته باشی ( منظورم در ارتباط با تاریخ و …)
  أیا نمره زبان در مصاحبه مورد توجه واقع شده برای دوستانی ک تجربه دارن یا خیر؟
  أیا حتما باید مقاله چاپ شده باشه تا قبول کنن به عنوان رزومه یا نه همین که لیستی از مقالات ارایه بشه و ذکر بشه در حال داوری در کدوم نشریات داخلی و خارجی هستن و در حقیقت نشون دهنده فعالیت منه داوطلب باشه هم قبوله؟ این سؤال اخر برام مهمه چون من مجموعا رزومه م خوبه در حال حاضر هم ۴ مقاله سابمیت شده دارم اما چون پروسه داوری طولانی میگم اگر تا موقع مصاحبه ها نرسه انگار الکی وقت گذاشتم برای کنکور
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • زهرا گفت:

   سلام خانم سحر، قطعا دانش مقدماتی لازمه. تسلط به زبان برای بعضی دانشگاه ها مثل مدرس مهمه و برای بعضی هم به عنوان ویژگی شما در نظر گرفته می شه. بودن دوستانی که بدون مدرک زبان امسال دانشگاه تهران قبول شدن. مقاله وقتی برای شما امتیاز داره که اکسپت شده باشه و داورها می دونن که مقاله اکسپت شده بالاخره یه روزی هم چاپ می شه. در حال داوری هیچ امتیازی نداره.

 62. مریم گفت:

  بچه هالطفا یکی منابعو بزاره من خیلی سردرگمم مخصوصا تو بخش کتابای هنر اسلامی

  • ناصر گفت:

   دوستان متعددی لیست منابع را مفصلا در کامنت های گذشته همین گروه به اشتراک گذاشته اند. به همان ها لطفا مراجعه کنید.

 63. payam گفت:

  دوستان سلام

  در مورد رتبه ۱ کنکور دکترا بگم بهتون ما چیزی به نام رتبه ۱ در کنکور دکترا نداریم. رتبه ۱ مرحله اول آزمون تستی هم رتبه ۱ کنکور سال ۱۳۹۶ محسوب نمیشود. رتبه ۱ برای مجموع ۲ مرحله به شرط این که فرد در در همه موسسات رتبه ۱ باشه بعنوان رتبه ۱ کنکور ۹۶ محسوب میشود یعنی کسی که بالاترین نمره تراز را در ۲ مرحله بیاورد میتونه از سازمان سنجش گواهی رتبه ۱ بگیرد وگرنه نفرات هر موسسه که رتبه ۱ در ۲ مرحله را اورده است میتونه ادعای رتبه ۱ نماید. رتبه ۱ سهمیه ایثارگران و مربی هم رتبه ۱ محسوب نمیشود این دوستان هم بازار گرمی نکنند. در نتیجه آقای ناصر و خانم باقرزاده باید تراز کل ۲ مرحله شان را بدهند یا هر کسی که رتبه ۱ شده در ۳ دانشگاه تهران-هنر و مدرس شاگرد اول کنکور دکترای سال ۱۳۹۶ است و میتواند از سنجش گواهی رتبه ۱ خود را دریافت نماید.

 64. سمیرا گفت:

  سلام از دوستان کسی می تونه منبع واسه دکتری پژوهش هنر به من معرفی کنه ممنون میشم

 65. کیوانپور گفت:

  دوستان مطلع میشه لطفا به من کمک کنید.من منابع رسمی آزمون دکتری پژوهش هنر رو می خوام.کسی هست لیست دقیق منابع رو داشته باشه؟

 66. راهنمایی گفت:

  بچه ها فرق تاریخ و پژوهش تو چی هست دقیقا؟ کسی میدونه؟ آخه بچه های پژوهش هنرم ک روی هنر ایران اکثر کار میکنند.

  • کامران گفت:

   تاریخ هنر محدود به مطالعه تاریخی هنر ایران در دوره اسلامی است اما پژوهش شامل هر نوع مطالعه ای(با هر رویکردی) در مورد هنر در هر زمان و مکانی می تواند باشد

 67. دکتر گفت:

  سلام. نام پذیرفته شدگان امسال با سهمیه مربیان رو از کجا میشه فهمید؟

 68. به آقا کامران گفت:

  آقا کامران شما در یکی از کامنت ها گفتید که امسال پردیس های دانشگاه هنر با روزانه و شبانه کلاس هایشان یکی است؟ واقعا این طور است؟ دوست من که ورودی ۹۴ پژوهش هنر دانشگاه هنر است کلاسشون ۳ نفر بود. امسال دانشگاه هنر در رشته پژوهش هنر ۶ نفر روزانه و شبانه گرفته. با این حساب که میفرمایید امسال کلاس های پژوهش هنر دانشگاه هنر باید بالای ۱۰ نفر دانشجو داشته باشد! مگر پردیس دانشگاه هنر در کرج نیست؟

  • به آقا کامران گفت:

   شما کلاس هایتان چند روز در هفته و کجا هست؟

  • کامران گفت:

   بله من بعد از ثبت نام در پردیس باغ ملی برای انتخاب واحد به پردیس کرج رفتم که به من گفتم با من کلا ۳ نفر از پذیرفته شدگان پردیس ثبت نام کردن و کلاس هاتون به طور مشترک در پردیس باغ ملی برگزار میشه و کلا میشیم ۹ نفر، البته من ترجیح می دادم کلاس ها همون پردیس کرج باشه چون خونم غرب تهرانه می انداختم از اتوبان همت نیم ساعته اونجا بودم و خیلی هم خوش آب و هوا تر از باغ ملی بود! حالا باید با تاکسی و مترو یک ساعت و نیم تو راه باشم تا برسم باغ ملی، تازه به غیر از ترافیک به زودی آلودگی هوا رو هم باید بهش اضافه کرد! امیدوارم تصمیم شون رو تغییر بدن، فکر کنم براشون سخت بوده تا یک کلاس رو دوبار در هفته هم در باغ ملی و هم در کرج برگزار کنن

 69. هنرمند گفت:

  جناب هکمتان در صحبت هاتون،راجع به کسانی که اینجا نیستند تا از خودشون دفاع کنند،جانب احتیاط رو رعایت کنید لطفا.

  • هکمتان گفت:

   دوست گرامی! من از کسی نام نبرده ام که بخواهد از خودش دفاع کند. اگر هم فکر می کنید بهتان زده ام، حاضرم شما را با حقیقت حرف هام روبرو کنم.

 70. هکمتان گفت:

  یک سوال هم از دوستان دارم. اگرچه پاسخ اش را می دانم، ولی برای اطمینان می پرسم. آیا این درست است که مصاحبه کنندگان از نظر و نمره ی همکاران خود خبر ندارند؟

 71. هکمتان گفت:

  سلام دوستان. کسانی که می گویند هر دانشگاه دانشجوی خودش را برداشته، حتما این طور نیست. نمونه اش بنده که در دانشگاه خودم پذیرفته نشدم. کسانی که می گویند، رزومه تاثیر داشته، حتما این طور نبوده. نمونه اش بنده که بسیار بیشتر از انتظار مصاحبه کنندگان رزومه با خودم برده بودم. کسانی که می گویند این شیوه پذیرش درست نیست، حق دارند. چون تنها دانشگاه شاهد نیست، که مسایل شخصی و عقیدتی را در مصاحبه لحاظ می کند. عیب رشته های هنر این است که دانشجو هرگز در محدودۀ تحصیلات دانشگاهی نمی ماند و دانش خود را در فضای بیرون از دانشگاه گسترش می دهد و همین موجد برخوردهایی با اساتید دانشگاه هاست. برای مثال وقتی من وارد اتاق مصاحبه شدم، با هفت نفر روبرو شدم، که جز یکی شان، همگی مرا از قبل می شناختند. به طوریکه وقتی آن ها را دیدم، نتیجه برایم روشن شد. دلم خواست همان جا برخیزم و به فلان استاد که خیلی هم صاحب نفوذ است یادآوری کنم سرقت ادبی اش را. یا به آن یکی بگویم، وقتی ۱۲ سال پیش باهات جر و بحث کرده بودم، فکر اینجا در سرم نبود. یا به آن یکی بگویم که دیگر آن شور جوانی و افشاگری در من نیست که دست امثال تو را رو کنم. یا به آن یکی بگویم مگر تو نبودی که ۱۳ سال پیش ازم اجازه گرفتی که از یکی از مقالاتم استفاده کنی . باور کنید قصه نمی گویم. همین بود.

 72. مهسا گفت:

  با سلام خدمت دوستان
  چند وقت پیش کاربری به اسم ساره پیام گذاشته بودن
  ایشون از کانادا پذیرش گرفته بودن
  میخواستم بدونم کسی ازشون اطلاعی داره!؟ شماره ای؟ نشونه ای! ایمیلی!
  یا اینکه اگر خودشون این پیام رو دیدن، بهم اطلاع بزن

  • دکتر گفت:

   امکان پیداکردن و ارتباط پیداکردن با اون شخص نخواهد بود… لطفا سوالتونو بپرسید هرکسی بدونه جواب میده

 73. اروژ گفت:

  سلام دوستان
  من امسال قبول شدم اما برای خیلی ها که قبول نشدن و واقعا مستعد و توانا بودن ناراحتم…
  علی رغم همه توضیحات به جا و درست دوستان، مصاحبه ها رو دلی و سلیقه ای دیدم
  البته کسانی از دوستان هم بودن که با رزومه ی عالی جایی که شایسته ش بودن قبول شدن و این اسباب خرسندیه

 74. خورشید گفت:

  با احترام،سلام.
  عزیزان فعال در این صفحه،می خواستم بدونم دوستانی که دولتی شرکت و پذیرفته شدند آزاد هم در مصاحبه شرکت و قبول شدند.؟و اینکه امکانش هست از میزان پذیرش آزاد کمی ما رو مطلع کنند.؟
  با تشکر.

 75. ماریا گفت:

  سپاسسس دوستان بزرگوار ارزوی بهترینها را براتون دارمممم.

 76. هنر اسلامی گفت:

  با احترام به نظر دوستان
  به نظر من حتی حضور کارشناس سنجش در مصاحبه نمی تواند مانع از ضایع شدن حق دانشجویان شود. اگر قرار باشد سلامت علمی و اخلاقی مصاحبه ها سنجیده شود، دانشگاهها باید موظف باشند پس از مصاحبه، جزئیات رزومه پژوهشی و آموزشی و امتیازات تعلق گرفته به شرکت کنندگان در مصاحبه را اعلام کنند. با این روش دست برخی از اساتید برای اعمال سلیقه و امتیاز بالا به نورچشمی ها کوتاه می شود زیرا در معرض سنجش تمام شرکت کنندگان در مصاحبه آن رشته قرار خواهد گرفت. اگر شیوه امتیاز دهی اساتید پنهان نباشد، مشخص خواهد شد چرا برخی با وجود رتبه و رزومه خوب پذیرفته نشدند.

 77. هنرمند گفت:

  حرف رو همین جا تموم میکنم و به دوستان میگم دیگه کاری نمیشه کرد و متاسفانه این سیستم اشتباه هست.
  ای کاش سال دیگه سازمان سنجش اعلام می کرد که هرکس مدرک زبان و یا دو مقاله علمی پژوهشی،یا هر چیز دیگه ای داره،فقط مجاز به ثبت نام هست و از بین این داوطلبین،بر اساس فقط کنکور سنجش به عمل میاد.
  در مقطع ارشد که برای ما داوطلبین نقاشی، مرحله دوم امتحان عملی برگزار شد،اسم و سربرگ کارها کنده شد تا اساتید برطبق اسم کسی بهش نمره ندن.
  نمیدونم چرا در مقطع دکتری که مقطعی حساس تر هم هست،تدابیر لازم رو انجام ندادن برای پرهیز از اعمال سلیقه.
  ان شاءالله سال آینده،سال بهتری باشه برای همه دوستانی که به اونها اجحاف شد و دوستان عزیزی هم که قبول شدن موفق و پیروز باشند.

 78. هنرمند گفت:

  شاید جالب باشه براتون که بدونید من چند روز پیش با خانم باقرزاده صحبت کردم،به من گفتن وقتی رفتن مصاحبه دانشگاه الزهرا،اونجا بهشون گفتن که شما با این رتبه و با این حجم رزومه،افتخار جامعه بانوان هستید،بعد که کارنامه مرحله دومشون اومده،دیدن که از حد نصاب ۳۵ بهشون ۳۳ دادن.
  یعنی زیر حد نصاب و نمره الزهرا رو نیاورده بودن!!!!
  گفتن اینو برات تعریف کردم،تا بدونی اگر قبول نشدی،دلیل این نیست که لیاقت و سواد لازم رو نداشتی و ناراحت نباشی.

 79. هنرمند گفت:

  دانشگاه ها رتبه و ترازهای مرحله اول رو متاسفانه نابود کردند،طبق تحقیقاتی که من کردم بین تراز رتبه ۱ و رتبه ۲ حدود هزار عدد فاصله بود.
  اما این تراز رو نمیدونم بر چه اساسی تقسیم بر ۲۰۰ کردند.جوری که تفاوت ها،به زیر یک درصد رسید.
  اون وقت دست خودشون برای نمرات باز بود.
  با وجود نابود کردن اثر مرحله اول،بازهم به این بسنده نکردند،اومدند حدنصاب قرار دادن،و هرکسی رو که نخواستن،زیر حد نصاب دادن.
  اعدادی دادن زیر پنج.
  آیا کسی که چندین مقاله و کتاب داره،نباید نمره پژوهشی اون رو بیاره؟
  من به تمام کسانی که مرحله اول زحمت کشیده بودن و رتبه خوب داشتن و قبول نشدن حق میدم.
  متاسفانه زحمات دوستان پایمال شد.
  اما این به این معنی نیست که دوستانی که قبول شدن شایستگی نداشتند.
  ظرفیت ها کم بود و نورچشمی ها زیاد.
  مابین نورچشمی ها،دوستان قوی هم پذیرش شدند،اما حق بعضی ها خورده شد متاسفانه.

 80. هنرمند گفت:

  سازمان سنجش،به جای فرستادن دانشجوها به اینهمه دانشگاه،باید یک جلسه تشکیل میداد،از هر دانشگاه چند نفر از اساتید رو صدا می کرد،یک کمیته بیست نفره،در حضور بازرسان سنجش باید به دانشجوها نمره میدادند در یک جلسه.
  این به عدالت نزدیک تر بود.
  دو تا نمره وجود داشت در مصاحبه،نمره آموزشی و نمره پژوهشی.
  اما اساتید متاسفانه نه به رزومه نگاه کردن،نه به مدارک اموزشی و نه به ترازهای مرحله اول.
  اینقدر تراز مرحله اول رو کوچک کردن و تقسیم کردن تا به اعدادی زیر سی رسیدن،تا دستشون برای مرحله دوم باز باشه.
  هر دانشگاهی به دانشجویان خودش بیشترین نمره رو داد،و بعضا برای اینکه تابلو نباشه،یک تا دو دانشجو هم از دانشگاه های دیگه برداشت.

 81. هنرمند گفت:

  خانم شراره عزیز،من نمیدونم شما قبول شدید یا نه.
  اما از نظر من،اساتید از هوای نفس خالی نیستند.
  ای کاش کنکور یک مرحله ای بود،همون آزمون عادلانه سنجش،که همه شرایط مساوی دارند و ماشین پاسخنامه هارو تصحیح میکنه و درصد میده.
  مطمئنم اگه تصحیح پاسخنامه ها هم دست اساتید بود،شاهد اتفاقات عجیب و غریبی بودیم.

 82. ماریا گفت:

  سلامم وقت بخیر ببخشید میشه اسم کوچک خانم باقرزاده رابگیدد خیلی شباهت به یکی از دوستانم دارن خوشحال شدم دکترا قبول شدن سپاسسس

  • هنرمند گفت:

   خانم زهرا باقرزاده آتش چی.
   ایشون همون نویسنده کتاب اصطلاحات و پدیده های نو در گرافیک هستند که سال ۹۰ چاپ شد.
   من از روی اطلاعات کتابشون تونستم باهاشون تماس بگیرم.

   • شراره گفت:

    اسم این خانم رو سرچ کردم در گوگل و هیچ مقاله علمی پژوهشی چاپ داخل از سرکار خانم باقرزاده در پایگاه های علمی وجود نداره و فقط چندتا همایشی و کنفرانسی!!

    • یک داوطلب گفت:

     شما که فقط موافق رتبه هستی و مخالف رزومه.

    • یسنا گفت:

     عزیزم با سرچ اطلاعات کاملی به دست نمیاد. من ۳ تا از مقاله های علمی پژوهشی م فقط گواهی پذیرششون رو واسه مصاحبه ها داشتم و تازه پاییز و زمستان چاپ‌میشن و بالطبع اثری ازشون در سرچ نیست. عزیزم شما که آدم با پشتکتری هستی پیشنهادم اینه با بچه هایی که قبول شدن حضوری صحبت کن و از تجربیاتشون استفاده کن و سعی کن پروپزال خوب و مدرک زبان حتما داشته باشی و به امید خدا سال دیگه انشاله بهترین دانشگاه قبول بشی.

     • هکمتان گفت:

      کتاب یادشده نه در کتابخانه ملی ثبت است و نه شناسنامه در دسترسی دارد. اگر اشتباه نکنم، این کتاب صرفا برای ارائه به دانشگاه چاپ شده و آن هم با تیراژ محدود. ناشر هم که خود مولف بوده است. اخوی بنده (خدا را گواه می گیرم) در فاصله اعلام نتایج تا برگزاری مصاحبه، در رشته خود سه کتاب ساخت و منتشر کرد.

 83. یسنا گفت:

  درضمن من تا الان حس پارتی بازی و اینها رو نداشتم ولی مواردی پیش اومد که تا حدی حق دادم به دوستانی که ناراحت هستن از عدم پذیرششون. ولی همچنان بر این عقیده هم هستم که خیلی از افرادی هم که پذیرش میشن بدون پارتی و آشنا و با اتکا به رزومه قبول میشن.

 84. یسنا گفت:

  به نظر من آنقدر ک رقابت فشرده هست رتبه های زیر ۲۰ همشون ارزشمند هستند و زحمت یکسان کشیدند. ولی اخلاقی این است افرادی که با اعمال سهمیه رتبه برتر شدند رتبه خود را با اعمال سهمیه ذکر کنند تا از سوتفاهم خوداری شه و یا رتبه بدون سهمیه شون رو ذکر کنند.

  • بهرام گفت:

   دوست گرامی!
   وقتی دانشگاه نمره ها رو زیر حد نصاب گذاشته و مثلا رتبه ۶ قبول نشده..
   حالا بحث و جدل سر رتبه دیگران چه ارزشی داره؟
   رتبه اصلا تاثیری در قبولی های امثال نداشته!

   • هنرمند گفت:

    جدلی در کار نیست دوست عزیز.
    فقط چون یکی از بچه ها سهوا یا عمدا خودشون رو رتبه ۱ اعلام کردن،میخواستیم روشن بشه جریان.
    رتبه های برتر،توی همون مرحله اول مشخص شدن،مابقی زد و بند بود مرحله دوم.

   • یسنا گفت:

    باور کنید جدلی نیست. رتبه ۱ سنجش کمی رنجیده بودن از این موضوع. بله من نظری راجب حدنصاب ندارم ولی قبول دارم که رتبه اصلا مهم نبود در مصاحبه ها.

    • یسنا گفت:

     و فارغ از مصاحبه و دکترا و..‌‌‌ . فرهنگ صداقت باید برقرار باشه بین افرادی که قراره در فرهنگ و هنر جامعه ایی تاثیرگذار باشیم. کسی که رتبه ۱ واقعی سنجش شده به هر حال کار بزرگی کرده در مرحله اول و شریک شدن در افتخار دیگران عادلانه نیست.

     • شراره گفت:

      بالاخره دوستان تکلیف خودشون رو با آزمون تستی مشخص کنند!
      اگر رتبه یک آزمون تستی کار بزرگی کرده پس چرا همین آزمون تستی البته با اعمال شرایطی ملاک ورود به مرحله دکتری نباشه?
      و اگر آزمون تستی از نظر بعضی از دوستان فاقد ارزش هست پس این حاشیه های بعدش چه لزومی داره?!

 85. ترانه گفت:

  سلام.عزیزان لطفاجواب بدین.اگه کسی شاهد قبول شده حد نصاب نمرش و رتبشو بگه.لططططططططططططططططططفا.

 86. هنرمند گفت:

  خانم باقرزاده رتبه ۱ بودن.کارنامشون رو هم من دارم.
  هرکار کردم آپلود نشد اینجا.

 87. پژوهش هنر گفت:

  سلام.تبریک به اونایی که قبول شدن. دوستان رتبه دو و سه کیا بودن و کجاها قبول شدن؟

 88. لیلی گفت:

  پس چرا یسری تو سایت میگن خانم میاحی؟

 89. گرافیست گفت:

  خانم باقرزاده

 90. لیلی گفت:

  بچه ها رتبه ۱ امسال خانم میاحی بودند یا خانم باقرزاده‌؟

 91. ترانه گفت:

  اگه ممکنه دوستانی هم که جای دیگه قبول شدن ولی شاهدهم رتبه آوردن حد نصاب دانشگاه رو که آوردن و رتیه ا ی کهتو دانشگاه شاهد آوردن و بگن.ممنون

 92. ترانه گفت:

  سلام.دوستان عزیزی که شاهد قبول شدن لطفا اگه میشه حد نصابشون و رتبه ای که تو دانشگاه آوردن رو بگن.خیلی خیلی ضروریه.اگر از دوستان کسی خبر از حد نصاب و رتبه دیگران تو دانشگاه شاهد داره بگه.ممنون و منتظرم.للللللللللللللللللللللللللطفا

 93. صادق گفت:

  سلام دوستان. کسی خبر داره کی هنراسلامی تربیت مدرس قبول شده؟

 94. غمگین گفت:

  سلام خدمت همه دوستان.دکتری هنر عزیز می تونم بپرسم شما با این رزومه و رتبه کجا قبول شدید

 95. ساران گفت:

  اطلاعیه ثبت نام دانشگاه الزهرا روی سایت قرار گرفته

 96. لیلی گفت:

  خوب شرایط هر سال فرق داره شاید سالهای قبل رقبای شما قوی تر بودند.

 97. خورشید گفت:

  بااحترام،سلام.
  دوستان مطلع هستید چند نفر(دانشگاه علوم تحقیقات و تهران مرکز رشته ی پژوهش)و چند نفر(دانشگاه تهران مرکز رشته ی تاریخ تطبیقی)پذیرش با آزمون داشتن درنتایج نهایی.؟

 98. مهسا گفت:

  سلام دوستان
  اینجا کسی هست هنر اصفهان قبول شده باشه!؟

 99. دکتری هنر گفت:

  سلام دوستان……تبریک به قبولی ها و یه خسته نباشید جانانه به عزیزانی که بازهم قراره ادامه بدن …..من خودم پارسال رتبم ۱۲ شد و با سه تا مقاله هیچ جا قبول نشدم…. همون پارسال تو تمام مصاحبه ها متوجه شدم که اتفاقا رتبه هیچ ارزشی برای اساتید نداره، همین که مجاز به مصاحبه بشی رتبه به کارت میاد…. طرح رساله خیلی مهم بود و من طرح خوبی نداشتم، نتونستم تواناییهام و خوب معرفی کنم…. خداروشکر امسال۶ تا مقاله داشتم، مدرک زبان و یه طرح خیلی خوب….اما رتبم خوب نشد،۷۰، چون تمام وقتم رو رزومم گذشت.بماند که رقابت امسال خیلی نزدیک بود…
  ، فقط میخوام این و بگم که اصلا ناامید نشید… اگر هدفتوون واقعا دکتری هنر تو ایرانه….دست از تلاشتون برندارید….شما نصف راه و اومدید ، یه استراحت ی ماهه بکنید بعد دوباره شروع کنید….الان شما تجربه کنکور و مصاحبه دارید و این خیلی بارزشه….. ایشالا سلامتی و موفقیت روزی هممون باشه…..

 100. غمگین گفت:

  سلام.کاربرعزیزی که به نام داوطلب هستین درمورد اینکه فرمودین من دو تا دانشگاه مختلف رو با هم مقایسه کردم.یه فرم وجودداره که برای هر بخش از رزومه داوطلب نمره مشخصی قائل میشن مثلا هر مقاله ۲ نمره یا مثلا نمره زبان ۸ نمره و… و نمره ای هم برای مصاحبه در نظر میگیرن که توسط اساتید داده میشه.اگر اساتید در هر دانشگاهی بخوان طبق اون نمره بدن به فرض اینکه نمره مصاحبه رو صفر بدن بازم یه نمره مشخصی برای هرکسی با توجه به رزومه وجود داره.منظور منم همین بود که اگه طبق این فرم نمره میدادن نمره حد نصاب من در الزهرا حداقل ۱۲ نمیشد.واما در مورد پروپوزال من دو تا پروپوزال جدا داشتم یکی برای مطالعات تطبیقی و یکی برای پژوهش که هردو تارو ارائه دادم و اتفاقا به ظاهر مورد تایید اساتید الزهرا هم بود چون چند دقیقه بعد از مصاحبه منوصدا زدن و یه سوال دیگه در مورد پروپوزالم پرسیدن و وقتی جواب دادم یکی ازاون اساتید گفت موضوع جالب و قابل توجهی هست .البته پروپوزال من بین رشته ای بود.وامادر مورد شاهد.من اونجا حد نصاب رو آوردم ولی عقیدتی منو رد کرده .فرمودین دوستتون هم مثل من گفته چادری نیستم .فکر نمیکنید که مصاحبه کننده ایشون مشکلی بااین موضوع نداشته ولی کسی که ازمن مصاحبه کرد فقط در مورد چادری بودن خودم و اطرافیانم پرسید و اینکه آیا دوستان چادری انتخاب میکنم یا نه و چندین سوال دیگه .خوب این موضوع برای مصاحبه کننده من مهم بوده و میشه گفت که همونطور که خودتون در مورد اساتید میگین باید پروپوزال با سلیقشون جور باشه برای عقیدتی هم ظاهرا من مورد سلیقه ایشون نبودم.و با توجه به این موضوع که همسر من جایی کار میکنه که هر سال مارو گزینش میکنن و سابقه هفت جد و آبادمونو در میارن مطمئنم که مورد عقیدتی ندارم .در مورد کنکور هم من با دوستان موافقم کتکور تستی تنها برای مقطع دکتری مناسب نیست .وبا این موضوع پیش شرط مقاله و زبان کاملا موافقم. و اما در مورد رتبه اولی.از اونایی نبودم که فقط درس بخونم .تنها کسی بودم که قبل ازدفاعم یه مقاله چاپ کرده بودم و دو تا تحت داوری داشتم .از پایان نامه من هفت مقاله بیرون اومد که تا الان ۵ تا از اونارو چاپ کردم ودوتا هم تحت داوریه که همه اساتید میگن کم سابقه هست کسی هفت مقاله از پایان نامه ارشدچاپ کنه.اینکه باوجود قبولی در شاهد به خاطر عقیدتی مردود شدم رو به حصاب مصلحتی میزارم که من ازش خبر ندارم به قول دوست عزیزی که گفتن شاید برای من الان وقتش نبوده.اما اعتراض من به شیوه مصاحبه عقیدتیه که هر مصاحبه کننده ای با معیارهای خودش مصاحبه میکنه.و اینکه افرادی بدون داشتن رزومه فقط به خاطر اینکه دانشجوی اون دانشگاه یا استاد هستن قبول میشن و در آخر بعضی از اونا به سختی میتونن دوتا مقاله بدن در صورتی که دکتری یعنی پژوهش و تحقیق.البته منظور من این نیست که همه اونهایی که قبول شدن اینجوری هستن چون بعضی ها واقعا حقشونه که قبول بشن همینطور که تو این گروه میبینیم.به هر حال به همه کسایی که قبول شدن مجددا تبریک میگم و برای بقیه آرزوی موفقیت دارم.